تمیز کردن مبل سفید

چگونه مبل سفید را تمیز کنیم؟

ما در این مقاله سعی داریم در مورد تمیز کردن مبل سفید و اینکه چگونه مبل سفید را تمیز کنیم صحبت نماییم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

بر خلاف خانه‌های رنگارنگ امروزی، کافی است آلبوم قدیمی خانوادگی را ورق بزنید تا پرده‌های سفید، مبلمان قهوه‌ای، فرش‌های لاکی و لباس‌هایی با طیف رنگی کرم قهوه‌ای شما را شگفت‌زده کند.

یکی از ویژگی‌های نسل‌های گذشته، ترس از شکستن کلیشه‌هایی است که سال‌ها با آن زندگی کرده و رشد یافته‌اند. گاهی اوقات هیچ دلیل منطقی برای آن کلیشه هم وجود ندارد. این مدل تنها عادتی است که ترک آن غیرممکن به نظر می‌رسد.

یکی از این کلیشه‌ها کاربرد انواع رنگ در زندگی است.

نسل مادربزرگ‌ها و مادران ما کلیشه خاصی برای کاربرد هر رنگ در ذهنشان شکل گرفته است. حتّی در ذهن خود هم نمی‌توانند این کلیشه را بشکنند.

فرقی نمی‌کند این انتخاب رنگ برای لباس باشد یا روسری یا فرش یا پرده یا مبل. همه ما تمام این لوازم و امکانات را با رنگ‌های خاصی در کودکی خود دیده‌ایم و پذیرفته‌ایم.

البته اگر باب گفتگو را با ایشان باز کنید برای هرکدام از این انتخاب‌ها دلیل منطقی هم دارند. پرده باید سفید باشد تا نور وارد خانه شود.

فرش‌های لاکی رنگ، بهترین گزینه برای پوشاندن لکه‌های متعدد زندگی بچه‌داری است. مبل چوبی باید قهوه‌ای باشد و تنها رنگی که برای همه افراد مناسب، باوقار و زیباست طیف رنگی کرم قهوه‌ای است.

شست و شو
تمیز کردن مبل سفید

شکستن اعتقادات

شکستن چنین اعتقادات محکمی کم از شکستن شاخ غول نداشت که البته نسل جدید به خوبی از پس آن برآمدند. گرچه نمی‌توان نقش پیشرفت تکنولوژی را در این میان نادیده گرفت.

نسل جدید از یک سو با گسترش صنعت مد و افزایش مصرف‌گرایی، ناگزیر به شکستن کلیشه‌ها و مصرف کالاهای گوناگون و رنگارنگ بود.

از سوی دیگر با پیشرفت تکنولوژی، مشکلات نسل قبل در استفاده از رنگ‌های مختلف در زندگی روزمره را به آسانی قابل حل می‌دید.

بنابراین امروزه بیشتر افراد در استفاده از رنگ‌های گوناگون در دکوراسیون منزل و یا ترکیب رنگ لباس‌های شخصی خود محدودیتی قائل نیستند.

جادوی رنگ سفید

به جرأت می‌توان گفت مهم‌ترین تغییر و تحول مربوط به استفاده از رنگ سفید و به ویژه مبل سفید است.

سال‌ها طول کشید تا مردم باور کردند انتخاب رنگ سفید دیگر مانند گذشته پشیمانی به بار نمی‌آورد.

انواع پارچه‌های نانو و ضد لک، نیمی از نگرانی‌ها را از بین برد و نیم دیگر آن را انواع محصولات شوینده فوری، لکه‌بر، چندمنظوره و موارد از این قبیل از بین بردند.

البته نمی‌توان نقش مباحث متعدد علم روانشناسی را در این مورد انکار کرد. مباحثی مانند تأثیر رنگ سفید بر سلامت روحی و تأثیر رنگ سفید بر بدن انسان، نقش مؤثری در ترغیب افراد جامعه و به خصوص جوانان در انتخاب رنگ سفید داشته و دارد.

موضوعات مربوط به مد و طراحی دکوراسیون هم از جنبه‌ای دیگر، استفاده از رنگ سفید را تبلیغ می‌کردند.

سفید، رنگی که هیچ‌گاه از مد نمی‌افتد. با رنگ سفید، جوان و جذاب بمانید؛ مبل سفید برای دکوراسیونی متفاوت و جذاب؛ همه و همه عناوین دلنشینی برای متقاعد کردن مردم جامعه به استفاده از رنگ سفید است.

با تمام این اوصاف هنوز هم به قطعیت نمی‌توان برای یک خانواده با چند بچه کوچک، خرید سرویس مبلمان سفید برف را تجویز کرد.

هر قدر هم که پارچه‌ها ضد لک و مواد شوینده قوی باشند نه عمر یک پارچه آن قدر زیاد است که هر روز تمیز شود و کهنه نشود. نه یک مادر وقت اضافه‌ای برای شستشو و نظافت دائمی خانه دارد.

تمیز کردن مبل سفید
جادوی رنگ سفید

راهکارهایی برای نگهداری از مبل سفید

قبل از اینکه به بیان روش‌هایی برای تمیز کردن مبل سفید و چگونه مبل را تمیز کنیم بپردازیم؛ ابتدا راهکارهایی را برای نگهداری آن بیان می‌کنیم.

اگر به هر دلیلی یک سرویس مبلمان سفید در دکوراسیون منزل شما جای گرفته. پیش از هرچیز ضرب‌المثل قدیمی “پیشگیری بهتر از درمان است” را الگوی خود قرار دهید.

به زبان ساده یعنی تلاش کنید مبل شما کم‌تر کثیف شود تا جلوه زیبای خود را از دست ندهد. ما در اینجا برای پیشگیری از کثیف شدن مبل سفید چند پیشنهاد برای شما داریم:

تغییر سبک زندگی

اگر از آن دسته خانواده‌هایی هستید که تمام فعالیت روزانه شما بر روی مبلمان منزل اتفاق می‌افتد. شما باید سبک زندگی خود را تغییر دهید.

کار چندان سختی نیست معمولاً این نوع سبک زندگی به دلیل وجود تلویزیون در مقابل سرویس مبلمان اتفاق می‌افتد. کافی است جای تلویزیون را تغییر دهید تا تمام اعضای خانواده به طور خودکار، مبلمان سفید و زیبای شما را تخلیه کنند.

اگر فضای کافی در خانه دارید می‌توانید از سرویس مبلمان قدیمی خود برای جلوی تلویزیون استفاده کنید. شما می‎توانید به قرار دادن یک کاناپه جلوی تلویزیون قناعت کنید.

اگر امکان جا‌به‌جایی تلویزیون را ندارید یا اصلاً مشکل، حضور تلویزیون نیست باید تلاش کنید برخی عادات خود و افراد خانواده را تغییر دهید.

به عنوان مثال لزومی ندارد هنگام لاک زدن روی مبل‌های سفید خود بنشینید. یا این که به فرزند خود بیاموزید که استفاده از آبرنگ یا ماژیک تنها در اتاق خودش مجاز است.

تمیز کردن سریع مبل سفید پس از کثیف شدن آن

این عادت را خود ایجاد کنید که اگر چیزی مبل شما را کثیف کرد بلافاصله برای تمیز کردن مبل سفید خود اقدام کنید.

هیچ بهانه‌ای حتّی حضور مهمانان در خانه نباید باعث شود شما این کار را به تأخیر بیاندازید. زیرا هرچه کثیفی یا لکه مدّت زمان بیشتری روی مبل باقی بماند، تمیز کردن آن سخت‌تر می‌شود.

هرقدر که انسان خونسرد و آرامی باشید ترکیب یک مبل سفید با یک بچه کوچک که امر و نهی و قوانین خانه، معنای خاصی برایش ندارد می‌تواند یک صحنه جنگ و جدال دائمی در خانه ایجاد کند که قطعاً ارزشش را ندارد.

اگر حفظ مبلمان سفید در خانه برایتان ضروری است از یک سری روکش پارچه‌ای مناسب برای آن استفاده کنید.

تمیزی سریع
تمیز کردن سریع مبل سفید پس از کثیف شدن

استفاده از پرزگیر برای مبل سفید

حضور یک حیوان خانگی در کنار یک مبل سفید هم دردسر بسیار بزرگی است. اینجا مسئله لکه‌های سرسخت نیستند بلکه مسئله مو و پرز حیوانات است که به طور دائم در خانه پخش می‌شود .

طبیعتاً یک مبلمان سفید آن‌ها را کاملاً به نمایش می‌گذارد. چاره کار استفاده دائمی از پرزگیر یا چسب پهن برای جمع کردن مو از روی مبل سفید است.

عدم قرارگیری مبل‌های سفید در معرض مستقیم نور آفتاب

موردی که شاید بیشتر مردم از آن بی‌اطلاع باشند، تأثیر نور آفتاب بر مبل سفید است. اگر مبلمان سفید به طور مداوم در معرض نور آفتاب قرار داشته باشد پس از مدّتی تغییر رنگ می‌دهد.

پس اگر در منزل شما نور مستقیم آفتاب وجود دارد؛ باید مبل‌ها هرچند وقت یک بار جابه‌جا کنید تا دچار تغییر رنگ نشوند.

در ادامه پاسخ‌هایی برای سوال چگونه مبل سفید را تمیز کنیم میاموزیم:

تمیز کردن انواع لکه از روی مبل سفید

برای تمیز کردن لکه از روی مبل سفید باید توجه داشته باشیم که دو نوع لکه وجود دارد، لکه خیس و لکه خشک. در ادامه راه‌های رفع این دو لکه را معرفی می‌کنیم:

تمیز کردن مبل سفید
انواع لکه

لکه خیس

اگر مبل سفید شما بر اثر ریختن مایعات کثیف شد. در مرحله اوّل با قرار دادن حوله کاغذی بر روی قسمت آلوده اجازه دهید تا مایع ریخته شده جذب حوله کاغذی شود. چندین بار حوله کاغذی را تعویض کنید.

هر بار فقط حوله کاغذی را روی قسمت آلوده گذاشته و کمی فشار دهید. از کشیدن حوله بر روی مبل خوداری کنید چون این کار موجب پخش شدن آلودگی می‌شود.

پس از آن که لکه تقریباً رطوبت خود را از دست داد با یک دستمال مرطوب و کمی مایع شوینده آن را تمیز کنید. دستمال خود را مرتب شسته و یا تعویض کنید.

این کار را تا پاک شدن کامل لکه ادامه دهید. پس از پاک شدن لکه می‌توانید با قرار دادن حوله کاغذی محل مورد نظر را خشک کنید.

لکه خشک

این لکه‌ها زمانی به وجود می‌آید که مدّت زمان زیادی از کثیف شدن مبل سفید شما گذشته و شما یا متوجّه نشدید یا تمیز کردن آن را به تأخیر انداختید.

برای تمیز کردن چنین لکه‌هایی باید به نحوی آن‌ها را نرم کنید تا به آرامی از سطح مبل جدا شوند. می‌توانید ابتدا با یک دستمال مرطوب روی لکه بکشید.

اجازه دهید قسمت مورد نظر کاملاً مرطوب شود. اگر این کار فایده‌ای نداشت محل مورد نظر را به کمی سرکه آغشته کنید. پس از پاک شدن نسبی لکه، اثرات باقی مانده آن را با یک دستمال مرطوب و کمی مایع صابون تمیز کنید.

اگر اثرات به جا مانده مقاوم بودند می‌توانید از ترکیب جوش‌شیرین و سرکه و یا پاک‌کننده چندمنظوره نیز استفاده کنید.

مراحل اصولی تمیز کردن مبل سفید

در زیر مراحل اصولی جهت پاسخ به سوال چگونه مبل سفید را تمیز کنیم را میاموزیم:

جاروکشی

اوّلین مرحله در تمیز کردن مبلمان، استفاده از جاروبرقی برای پاکسازی ذرات آشکار مواد خوراکی و غیرخوراکی از روی مبلمان است.

برای این کار از سری‌های مخصوص جاروبرقی استفاده کنید. لای درزهای مبل را حتماً جارو کنید. کوسن‌ها را جا به جا کرده و علاوه بر جارو کردن زیر آن‌ها، روکش آن‌ها را نیز با سری مخصوص جارو تمیز کنید.

جاروکشی
جاروکشی مبل

استفاده از برس یا فرچه دستی

به دلیل پرزها و بافت پارچه در بعضی قسمت‌های مبل، ذرات آشغال توسط جاروبرقی تمیز نمی‌شوند. با کمک یک فرچه نسبتاً نرم این ذرات را از مبل جدا کنید.

بخش دیگری از آلودگی‌ها که نه توسط جاروبرقی جذب می‌شوند. نه با برس می‌توان آن‌ها را پاک کرد، پرزها و موهای چسبیده به مبل هستند.

به خصوص اگر حیوان خانگی داشته باشید با این معضل به خوبی آشنا هستید. برای تمیز کردن مبل سفید از پرز و موی ظریف چسبیده به آن می‌توانید از رول‌های پرزگیر موجود در فروشگاه‌ها استفاده کنید.

اگر هم مایل باشید می‌توانید از چسب‌های پهن برای این کار استفاده کنید.

تمیز کردن سطوح غیر پارچه‌ای مبل سفید

اگر بدنه مبل شما چوبی یا فلزی باشد باید برای تمیز کردن آن‌ها از مواد مخصوصی استفاده کنید. درصورتی‌که، لکه خاصی بر روی این سطوح نیست می‌توانید با یک دستمال مرطوب آن‌ها را تمیز کنید.

اگر از مواد ویژه مانند روغن‌های مخصوص چوب استفاده کنید مبلمان شما عمر مفید بیشتری خواهد داشت.

تمیز کردن سطوح پارچه‌ای مبل سفید

برای نظافت سطوح پارچه‌ای مبل سفید می‌توانید از مواد زیر کنید:

چگونه با جوش شیرین مبل سفید را تمیز کنیم

جوش شیرین یکی از مواد طبیعی است که برای امور نظافت منزل کاربرد زیادی دارد. این ماده با نفوذ نسبی در تار و پود پارچه، ذرات آلودگی را جذب می‌نماید.

علاوه بر آن، بوی بد پارچه را نیز از بین می‌برد. از این ماده می‌توانید برای تمیز کردن فرش، تشک، مبل و مانند آن استفاده کنید. برای تمیز کردن مبل پارچه‌ای، جوش ‌شیرین را روی تمام سطح مبل بپاشید.

پس از سی دقیقه سطح مبل را به طور کامل جارو بکشید تا تمام ذرات جوش‌شیرین پاک شوند.

تمیز کردن مبل سفید
تمیز کردن مبل با جوش شیرین

لکه‌گیری پارچه‌ مبل

همیشه و برای تمیز کردن هر جایی بهترین روش این است که ابتدا برای زدودن لکه‌های سخت اقدام کنید. لکه جوهر یا لکه چربی جزو مواردی هستند که به سختی از بین می‌روند.

پیش از تمیز کردن تمام سطح مبل ابتدا برای پاک کردن این لکه‌ها اقدام کنید. بهتر است از مواد شوینده مخصوص هر لکه استفاده کنید.

هرگز ماده شوینده را مستقیم بر روی پارچه مبل نریزید؛ کمی ماده شوینده روی دستمال ریخته و با دستمال روی لکه بکشید. اگر در مورد نوع شوینده تردید دارید، ابتدا روی قسمتی از پارچه مبل که دید ندارد آن را امتحان کنید.

تمیز کردن تمام سطح پارچه‌ای مبل سفید

در این مرحله می‌توانید بنا به امکاناتی که در اختیار دارید یکی از سه روش زیر را به کار برید:

  • استفاده از بخارشوی: اگر در خانه دستگاه بخارشوی دارید به راحتی می‌توانید از این روش برای تمیز کردن مبلمان سفید خود استفاده کنید. البته برای اطمینان بیشتر، برچسب راهنمای شستشوی مبل را چک کنید تا استفاده از بخارشوی آسیبی به پارچه وارد نکند. البته در اغلب موارد می‌توان از این وسیله برای تمیز کردن مبلمان استفاده کرد.
  • استفاده از آب و صابون: یک ترکیب بسیار رقیق از آب و صابون تهیه کنید. دستمالی را به این ماده آغشته کرده و روی سطح مبل بکشید. پس از چند دقیقه با یک دستمال تمیز و مرطوب دیگر سطح مبل را پاک کنید.
  • استفاده از اسپری مخصوص مبل: اسپری تمیزکننده مخصوص مبل در اغلب فروشگاه‌ها به آسانی یافت می‌شود. نحوه ساخت این اسپری به گونه‌ای است که ماده شوینده به حالت کف‌ مانند از آن خارج می‌شود. قبل از استفاده از این اسپری از وجود تهویه مناسب در خانه اطمینان حاصل کنید. در صورت نیاز تعدادی از پنجره‌ها را باز بگذارید. زیرا این نوع اسپری از مواد شیمیایی خاصی تولید می‌شود که بو و بخارات مضری دارد.
پاک کردن کلی
تمیز کردن تمام سطح مبل

نکته

روش استفاده به این صورت است که با یک دستمال تمام سطح مبل را با ماده شوینده آغشته کرده و پس از چند دقیقه با یک دستمال مرطوب پاک کنید.

بهتر است مرحله تمیزکاری با دستمال مرطوب را چند بار تکرار کرده و هر بار دستمال خود را خوب بشویید. باقی ماندن این ماده شوینده در بافت پارچه مبل، ممکن است به آن آسیب بزند.

این ماده به صورتی طراحی شده که مبل را کمی مرطوب می‌کند و خیلی زود تبخیر می‌شود. اجازه دهید مبل با جریان هوا خشک شود.

تمیز کردن لکه‌های خاص از مبل سفید

جهت تمیز کردن برخی لکه‌های خاص مثل موارد زیر از مبل سفید می‌تواند از راهکارهای بیان شده در زیر استفاده کنید:

تمیز کردن مبل سفید
تمیز کردن لکه‌های خاص

لکه جوهر

اگر در خانه فرزند کوچک داشته باشید، وجود لکه ماژیک بر روی پارچه مبلمان چندان عجیب نیست. اوّلین نکته در مورد لکه جوهر این است که باید هرچه سریع‌تر برای پاک کردن آن اقدام کنید.

پاک کردن لکه‌های قدیمی جوهر یا ماژیک اصلاً کار آسانی نیست. بهترین ماده پاک‌کننده جوهر، الکل است. به خاطر خواص ویژه الکل ابتدا باید مقداری از الکل بر روی پارچه مبل خود تست کنید تا از عدم آسیب‌رسانی آن مطمئن شوید.

بهتر است این کار را در قسمت‌های پشتی مبل انجام دهید که اگر اتفاقی افتاد، دیده نشود.

پس از این کار پارچه‌ای به رنگ روشن را به الکل آغشته کرده و به صورت ضربه‌های ملایم روی لکه جوهر بزنید.

از کشیدن پارچه روی لکه خودداری کنید؛ زیرا سبب پخش شدن جوهر می‌شود. اگر پارچه رنگی شد از پارچه دیگری برای ادامه کار استفاده کنید.

پس از پایان کار و پاک شدن لکه، آن قسمت را با پارچه مرطوب تمیز کنید تا الکل بر روی مبل باقی نماند.

لکه خون

برای اینکه بدانیم چگونه مبل سفید آغشته به لکه خون را تمیز کنیم با ما همراه باشید.

کمی‌نشاسته را با کمی‌آب مخلوط کنید تا خمیر نسبتاً غلیظی به دست آید. با این خمیر روی لکه را بپوشانید. اجازه دهید خمیر کاملاً خشک شود سپس آن را بتراشید.

در صورت نیاز با یک برس نرم یا مسواک نیز روی محل موردنظر بکشید تا ذرات آلودگی از درون بافت پارچه خارج شوند. پس از آن به روش معمول خود با آب و صابون و یا با ماده شوینده مخصوص مبل، محل مورد نظر را تمیز کنید.

لکه خون
تمیز کردن لکه خون

لکه لاک ناخن

بهترین ماده پاک‌کننده برای لاک ناخن انواع لاک پاک‌کن است. ترجیحاً ابتدا از لاک‌پاک‌کن بدون استون استفاده کنید. برای این کار نیز از روش ضربه زدن بر روی لکه استفاده کنید.

پس از پایان کار نیز با یک دستمال مرطوب محل مورد نظر را تمیز کنید. توجّه داشته باشید که برخی پارچه‌ها نسبت به استون حساس هستند و بافت آن‌ها در تماس با استون از بین می‌رود.

بنابراین اگر نیاز به استفاده از استون داشتید حتماً برچسب راهنمای پارچه مبلی خود را چک کنید و روی قسمتی از پارچه تست کنید.

لکه چسب

برای اینکه بدانیم چگونه مبل سفید آغشته به لکه چسب را تمیز کنیم راه‌حل زیر را انجام دهید.

لکه چسب یکی از سخت‌ترین لکه‌هاست. بنابراین توصیه می‌کنیم مراقبت کنید تا از این اتّفاق پیشگیری شود. ولی اگر گرفتار لکه چسب شدید ابتدا اجازه دهید چسب خشک شود.

سپس با وسیله‌ای شبیه کارت اعتباری تلاش کنید به آرامی تا جایی که امکان دارد چسب را از پارچه مبل جدا کنید. پس از آن یک دستمال را به سرکه آغشته کنید و به آرامی روی لکه بکشید تا ذرات چسب از بافت پارچه جدا شوند.

لکه خودکار

برای پاک کردن لکه خودکار از روی مبل از محلول آب و صابون استفاده کنید. فراموش نکنید که حتماً از آب سرد استفاده کنید چون آب گرم موجب پخش شدن لکه می‌شود.

چندین بار پارچه‌ای را به محلول شویند آغشته کنید و روی لکه بکشید. اگر آثار خودکار باقی ماند، می‌توانید از الکل و یا استون نیز استفاده کنید.

اطلاعات بیشتر

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مبل و تمیز کردن آن می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه کنید.

همجنین اگر قصد تزئین دکوراسیون منزل خود را دارید و توان خرید مبلمان با قیمت بالا از در مغازه‌ها را ندارید، می‌توانید به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید و به صورت راحت و قیمتی مناسب مبلمان و سایر لوازم خانه مورد نظر خود را انتخاب کنید و بخرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *