آماده کردن ماشین برای سفر

آماده کردن ماشین برای مسافرت (چکاب ماشین قبل از سفر)

استفاده از خودروی شخصی، یکی از محبوب‌ترین روش‌های حمل‌ونقل در مسافرت است. در سفر با خودروی شخصی، کنترل سفر دست خودتان است. هر جا بخواهید می‌توانید توقف کنید، می‌توانید هم‌سفرانتان را خودتان انتخاب کنید.خودتان تصمیم می‌گیرید چه جایی بیشتر یا کمتر بمانید و مزایای بسیار دیگری که باعث می‌شود سفر با خودروی شخصی پرطرفدار باشد. اما یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در مورد سفر با خودروی شخصی رعایت شود، اقدامات قبل از سفر برای ماشین و رعایت نکات ایمنی است؛ تا در طول راه با خیال راحت از مسیر لذت ببرید. در این مقاله به بررسی روش‌های آماده کردن ماشین برای سفر و نکات ایمنی که حتماً باید آن‌ها رعایت کنید می‌پردازیم.

آنچه در ادامه می‌خوانید

چکاپ خودرو از مهم‌ترین اقدامات قبل از سفر برای ماشین

از سری اقدامات قبل از سفر بردن ماشین نزد یک تعمیرکار ماهر و مطمئن است؛ که امن‌ترین و درعین‌حال راحت‌ترین راه نیز هست.

مکانیک‌ها چون این موضوع را به‌خوبی می‌دانند، می‌توانند کمک بسیار بزرگی برای شما باشند.

ممکن است اشکالاتی در خودرو وجود داشته باشد که اصلاً در رانندگی داخل شهر بروز نکنند. اما زمانی که به جاده می‌زنید، به خاطر سرعت، آب‌وهوا و مواردی از این قبیل به‌راحتی برای شما مشکل ایجاد کنند و سفر را به کام شما تلخ کنند.

از طرفی شاید همیشه تعمیرکار دم دستتان نباشد و نتوانید ماشین خود را برای سرویس و چکاپ نزد او ببرید.

در ادامه مواردی را مطرح می‌کنیم که به‌راحتی خودتان می‌توانید آن‌ها را چک کنید . در صورت بروز مشکل و یا غیرعادی بودن شرایط، سفرتان را به تعویق بیندازید و ماشین را به یک تعمیرگاه در دسترس ببرید.

البته قبل از آن پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله زیر را از دست ندهید:

نگهداری خودرو

بررسی پارگی و فرسودگی تایرها

پارگی‌های روی تایرها بسیار خطرناک است و مخصوصاً هنگام مسافرت می‌توانند دردسرهای زیادی برای شما ایجاد کنند.

در حالت ایده‌آل، باید هر هفته یک‌بار لاستیک‌های خودروی خود را برای یافتن چنین پارگی‌هایی بازدید کنید. ولی اگر درصدد آماده کردن ماشین برای سفر هستید، حتماً قبل از شروع سفر این مورد را انجام دهید.

به دنبال میخ، پارگی و ترک‌ها روی تایرهای خودرویتان باشید. همچنین می‌توانید تاریخ تولید تایرهای خود را چک کنید.

اگر تایرهای خودرویتان بیش از شش سال استفاده‌شده‌اند، باید کاملاً حواستان را جمع کنید. شاید دیگر وقت تعویض آن‌ها فرارسیده باشد.

یک روش برای تست فرسودگی لاستیک‌ها

یک سکه ۱۰۰ تومانی را در وسط تایر و بین آج‌ها قرار دهید، به‌گونه‌ای که تاریخ ضرب سکه در قسمت پایین قرار بگیرد.

اگر کمتر از ۳ میلی‌متر از آج آن باقی‌مانده باشد و یا بتوانید کلمهٔ «ریال» را در قسمت پایین سکه مشاهده کنید.وقت آن رسیده که تایرهای ماشین خود را تعویض کنید.

اگر تاریخ ضرب سکه را نیز به‌طور کامل مشاهده می‌کنید، سریعاً فکری برای تعویض تایرها کنید.

اگر مدت زیادی از تعویض لاستیک‌ها گذشته است حتماً قبل از شروع سفر این تست را انجام دهید.

در سفرهایی که خیلی در جاده هستید، لاستیک‌های بدون آج ممکن است بسیار داغ شده و درنهایت پنچر شوند و یا بترکند. همچنین در سفرهای زمستانی نیز برای جلوگیری از سر نخوردن این موضوع بسیار مهم است.

چک کردن میزان باد لاستیک‌ها

میزان باد لاستیک‌ها ضمن حفظ پایداری و کنترل‌پذیری خودرو در سراشیبی‌ها و گردنه‌ها، تأثیر زیادی روی عملکرد و میزان مصرف بنزین خودروی شما نیز دارد. بنابراین با توجه زیاد به این مورد در هزینه‌های خودروی خود صرفه‌جویی زیادی خواهید کرد.

باد لاستیک‌ها را متناسب با وزن وسایل داخل خودرو و تعداد سرنشینان تنظیم کنید.

به میزان باد توصیه‌شده در دفترچه راهنمای خودرو هم توجه کنید . اگر متوجه شدید میزان باد کم شده، برای بررسی احتمال پنچری به یک آپاراتی مراجعه نمایید.

علامت فشاری که در کنار لاستیک دیده می‌شود، حداکثر است و باد لاستیک نباید از آن بیشتر شود.

چک کردن باد لاستیک‌ها
چک کردن باد لاستیک‌ها

لاستیک زاپاس را به‌هیچ‌وجه فراموش نکنید! مطمئن شوید لاستیک زاپاس هم در وضعیت مناسبی قرار دارد و فشار باد آن را حتماً چک کنید.

همچنین بررسی کنید که حتماً ابزار لازم برای تعویض لاستیک مثل آچار چرخ، جک و مثلث خطر را هنگام پنچر شدن در اختیار داشته باشید.

در برخی خودروها لاستیک زاپاس زیر خودرو نصب می‌شود، قبل از سفر حتماً نحوهٔ خارج کردن آن را یاد بگیرید. تنها چیزی که از پنچر کردن بدتر است، این است که پس از پنچر شدن قادر به خارج کردن لاستیک زاپاس از زیر خودرو نباشید.

چک کردن روغن، خنک‌کننده و موارد از این قبیل

یکی از موارد مهم دیگر در مورد آماده کردن ماشین برای سفر چک کردن روغن خودرو، خنک کننده و … است. این مورد مهم شامل بررسی روغن، خنک‌کننده، مایع ترمز و آب شیشه‌پاک‌کن است که به شما در جلوگیری از تصادف یا خرابی‌های غیرضروری کمک می‌کند.

همچنین باید سطح مایع کلاچ (برخی مواقع همان مایع ترمز است) را چک کنید . برای پیدا کردن تمام این بخش‌ها، می‌توانید به دفترچه خودرویتان مراجعه کنید . یا یک جستجوی ساده اینترنتی انجام دهید.

روغن

به‌طورکلی پیشنهاد می‌شود روغن‌موتور هر ۱۰۰۰ کیلومتر یک‌بار از طریق گیج روغن چک شود تا اگر کمتر از نشانگر L باشد حتماً علت آن بررسی شود.

اگر قصد سفر با خودروی شخصی دارید، حتی اگر هنوز موعد عوض کردن روغن‌موتور خودرویتان نرسیده. اما نزدیک به زمان آن هست، روغن را عوض کنید.

پس بهتر است قبل از شروع سفری که ممکن است هزاران کیلومتر مسافت داشته باشد روغن خودروی خود را تعویض نمایید.

برای تعویض روغن داخل پارکینگ منزل خود به زمانی کمتر از یک ساعت نیاز خواهید داشت. یا این‌که می‌توانید به یک مغازه‌ی تعویض روغن برای انجام این کار مهم مراجعه نمایید.

 • اگر خودروی شما روغن‌سوزی دارد و به‌طورمعمول روغن‌موتور تبخیر می‌شود. به همراه داشتن چند لیتر روغن اضافی در داخل خودرو ضرری نخواهد داشت.
 • سعی کنید روغن‌موتوری که برای سرریز به همراه دارید دقیقاً از همان نوعی باشد که در موتور خودرو استفاده کرده‌اید.
 • روغن‌موتور را به‌طور منظم بررسی کنید و همواره در طول سفر نگاهی به درجه فشار روغن داشته باشید.
 • هرگز روغن اضافه‌ای را روی روغن قبلی نریزید.
 • این را هم در نظر بگیرید که هرزمانی که روغن‌موتور خود را عوض می‌کنید، فیلتر روغن را نیز تعویض کنید تا نو و بدون مشکل شود.
 • روغن هیدرولیک فرمان، روغن گیربکس، روغن ترمز و آب باتری نیاز به بررسی دارند تا به ترتیب از سفت شدن فرمان، سخت شدن گیربکس، نقص ایمنی و اختلال در سیستم برق‌رسانی خودرو جلوگیری شود.
دلایل کم شدن روغن موتور
چک کردن روغن موتور ماشین

توجه به سیستم خنک‌کننده و مایع شیشه پاک‌کن

زمانی که موتور خودرو سرد است، میزان مایع رادیاتور را چک کنید. همچنین مطمئن شوید که تانک ذخیره مایع رادیاتور نیز همواره پر باشد. اگر نیاز به اضافه کردن مایع رادیاتور دارید، از ترکیب پیشنهادی ضدیخ و آب استفاده کنید.

کاپوت خودرو را بالا بزنید و با نگاهی دقیق شیلنگ‌های رادیاتور را برای پارگی و ترک‌های احتمالی بازرسی کرده .اطمینان حاصل کنید که اتصالات به‌خوبی برقرار شده‌اند.

وضعیت همه‌ی پیچ‌ها را هم بررسی کرده و در صورت نیاز آن‌ها را تعویض کنید. بسته به میزان مهارت تعمیرات و به‌قول‌معروف آچار به دست بودن شما، تمامی این کارها را در یک روز می‌توانید انجام دهید. حتی اگر این مورد سفر شما را کمی به تأخیر بیندازد، بسیار بهتر از آن است که به خاطر یک پیچ خراب در جاده به مشکل بخورید.

فراموش نمودن پر کردن منبع مایع شیشه پاک‌کن چیزی است که بین تمام راننده‌ها رایج است. ولی درواقع یکی از اقدامات قبل از سفر برای ماشین و آسان‌ترین راه برای ایجاد تفاوتی فاحش در تجربهٔ رانندگی شما هست.

یک‌لحظه تصور کنید که در آزادراه با سرعت‌بالا در حال رانندگی هستید و شیشهٔ جلوی خودرو در اثر برخورد حشرات و دوده و گردوخاک کثیف شده و قادر به تمیز کردن آن حین رانندگی نیستید. مطمئناً دیگر هیچ‌وقت خودتان را در چنین موقعیتی قرار نمی‌دهید!

نکته دیگر چک کردن برف‌پاک‌کن‌هاست که به‌خوبی کار کنند. اگر برف‌پاک‌کن‌ها سالم هستند آن‌ها را با دستمال چندین بار تمیز کنید .در غیر این صورت حتماً آن‌ها را با نمونه اصلی تعویض کنید.

آماده کردن ماشین برای سفر با چک کردن روغن گیربکس

می‌توان گفت که گیربکس‌های اتوماتیک تقریباً نیازی به سرویس و نگهداری ندارند. بااین‌حال، همیشه میزان روغن‌ آن را چک کنید، مخصوصاً اگر خودروی شما کارکرد بالایی دارد.

اگر میزان روغن آن کم است و تاکنون عوض نشده است، بهتر است آن را سریعاً با روغن تازه و به‌اندازه‌ی کافی تعویض کنید.

هرچند، این پروسه کمی پیچیده‌تر از تعویض روغن‌موتور است. بنابراین درصورتی‌که میزان روغن گیربکس خیلی پایین نیست، بهتر است پس از بازگشت از سفر آن را توسط مکانیک خودرویتان عوض کنید.

آماده کردن ماشین برای سفر
چک کردن روغن گیربکس

چک کردن فیلتر هوا

ورود هوای تمیز به موتور شما، کارایی و راندمان موتور و خودروی شما را بهبود می‌بخشد.

فیلتر هوای خودرو را بررسی کرده و در صورت لزوم آن را تعویض کنید. انجام این کار بسیار ساده است.

همچنین اطمینان حاصل کنید که محفظهٔ دریچهٔ ورودی هوا عاری از هرگونه برگ و خس و خاشاک باشد. ممکن است در طول زمان آنجا انباشته شود.

همچنین اگر خودروی شما فیلتر کابین دارد، آن را هم چک کنید.

این دو معمولاً در سرویس‌های خودرو نادیده گرفته می‌شوند و درصورتی‌که اگر در موارد ضروری عوضشان نکنید، مشکل‌ساز خواهند شد.

چک کردن ترمزها

از مهم‌ترین موارد آماده کردن ماشین برای سفر چک کردن ترمزهاست. در واقع بازرسی ترمز دو بار در سال لازم است اما بررسی سلامت ترمز یکی از اقدامات بسیار بااهمیت برای ماشین قبل از سفر است.

مخصوصاً وقتی‌که تصمیم به رانندگی در جاده‌ها گرفته‌اید، هر صدایی به هنگام ترمز گرفتن ممکن است هشداری برای تعویض لنت یا حتی دیسک ترمز باشد. در این مورد با خودتان کاملاً صادق باشید. هیچ‌کس دوست ندارد و نمی‌خواهد با ترمزهای خراب وارد یک سفر جاده‌ای دور و دراز شود.

سعی کنید همیشه برندهای معتبر و اصلی را برای خرید لنت ترمز انتخاب نمایید و در این زمینه اقتصادی فکر نکنید. سرویس و تعمیر ترمزها در صورت نیاز به تعویض لنت یا دیسک زمان‌بر خواهد بود. بنابراین اگر ترمزهای خودرویتان نیاز به تعمیر دارد بهتر است سفر خود را کمی به تأخیر بیندازید یا این‌که به فکر سفر با خودرویی دیگر باشید.

تعویض لنت ترمز
چک کردن لنت ترمز

توجه به تسمه‌های خودرو

تسمه‌های خودروی خود را هم چک کنید. با دستانتان آن‌ها را برگردانید و میزان صاف بودن آن‌ها را چک کنید.

اگر خیلی ناهموارند، پاره یا صاف‌شده‌اند، زمان تعویض آن‌ها فرارسیده.

اتومبیل‌های صفرکیلومتر معمولاً یک تسمه‌ی بزرگ دارند. اگر شما کمتر از ۴۵۰۰ کیلومتر با اتومبیلتان حرکت کرده‌اید نیازی به تعویض آن تسمه نیست. اما اتومبیل‌های قدیمی‌تر بیشتر از یک تسمه دارند و باید از درست‌کار کردنشان مطمئن شوید.

صداها را جدی بگیرید. تسمه‌ها با صدا اعلام می‌کنند در معرض ازکارافتادگی هستند. ازآنجاکه پاره شدن تسمه ساعت‌ها شما را معطل خواهد کرد بهتر است چنین صداهایی را نشنیده نگیرید. تسمه‌های شل یا خیلی خشک می‌بایست تعویض شوند. فرمان خودرو نیز باید در شرایط ایده آلی باشد . چنانچه احساس می‌کنید فرمان تحت کنترل شما نیست یا صدا می‌دهد ، حتماً برای کشف علت، اقدام کنید.

چک باتری و دینام

چک کردن باتری و دینام یکی از اقدامات قبل از سفر برای ماشین است. یک باتری که به‌طور کامل شارژ شده باشد باید ۱۲٫۶ ولت یا بیشتر درزمانی که ماشین خاموش است و بین ۱۳٫۷ تا ۱۴٫۷ ولت در زمان روشن بودن موتور را نشان دهد.

اتصالات باتری نیز باید کاملاً تمیز باشند و کابل‌های باتری محکم و ایمن در جای خود قرارگرفته باشند.

سر باتری سولفاته شده را به کمک محلول جوش‌شیرین پاک‌سازی کنید. چند نکته زیر را در نظر بگیرید:

 • ازآنجایی‌که زمان ازکارافتادن باتری قابل پیش‌بینی نیست . برای احتیاط، کابل مناسب جهت باتری به باتری در حین سفر به همراه داشته باشید.
 • یک روش‎ برای تست باتری این است که وقتی کاپوت ماشین را بالا می‌زنیم نشانگر باتری باید به رنگ سبز پررنگ باشد.
 • اگر هنگام روشن کردن چراغ‌های جلو متوجه شدید نور پشت آمپر ضعیف می‌شود احتمالاً دینام خودرو وضعیت خوبی ندارد.

در رابطه با افزایش عمر باتری ماشین پیشنهاد می‌کنیم خواندن این مقاله را از دست ندهید.

بررسی تمام چراغ‌ها و راهنماها

یکی دیگر از مواردی که باید در آماده کردن ماشین برای سفر در نظر بگیریم ، این است که تمام چراغ‌های جلو، ترمز، دنده‌عقب، راهنما، نوربالا و پایین را با دقت زیاد دقت چک کنید.

اگر دچار ترک یا شکستگی شده‌اند بهتر است تعویض شوند؛ چراکه همانند چراغ‌های کثیف، به دلیل افت نوردهی خطرآفرین هستند.

روشن شدن چراغ‌های هشدار مانند روغن، باتری، سیستم ضد قفل (ABS) و دمای موتور را جدی بگیرید و مشکل را در اسرع وقت برطرف کنید.

مطمئن شوید که تمام چراغ‌ها و سیگنال‌ها بر روی ماشین شما کار می‌کنند.

شما ممکن است برای این کار نیاز به کمک دیگران داشته باشید.

در ماشین بمانید، هرکدام از چراغ‌ها و راهنماها را روشن کنید و از دوست خود بپرسید که آیا کار می‌کند یا خیر. لامپ‌ها را در صورت سوختن، جایگزین کنید.

آماده کردن ماشین برای سفر
بررسی چراغ‌های ماشین

نکات زیر رابه خاطر بسپارید:

 • در سفرهای طولانی جاده‌ای لامپ‌های یدکی (حداقل یکی برای هر نور مانند چراغ‌های جلو، چراغ‌های عقب، چراغ‌های دنده‌عقب) با خود به همراه داشته باشید.
 • تعویض لامپ‌ها (به‌خصوص جلو) برای خودروهای مدرن، زمان زیادی می‌برد. پس این مورد را برای دقایق آخر رها نکنید.
 • زمان‌هایی پیش می‌آید که چراغ‌ها کار نمی‌کنند و این به خاطر این است که فیوز باید عوض شود.
 • نکته دیگری که باید به آن توجه کنید، هماهنگی چراغ‌های جلو (می‌توانید در یک جای تاریک آن‌ها را تست کنید). و تنظیم آن است. زمانی که چراغ‌ها باهم هماهنگی نداشته باشند؛ ممکن است شما را شب‌ها دچار مشکل کند.

شستشوی ماشین

یکی دیگر از موارد آماده کردن ماشین برای سفر این است که ماشین خود را کاملاً تمیز کنید.یا حتی اگر حوصله شستن کل ماشین را ندارید، حداقل شیشه‌ها و آینه‌ها را تمیز کنید.

این‌که ماشین را بشویید تنها نکته مثبتش تمیز شدن و برق زدن آن نیست، بلکه وقتی این کار را انجام می‎دهید دیدتان از تمام شیشه ‎های ماشین و آینه‌ها بهتر خواهد شد.

اگر می‌خواهید بدانید که چگونه ماشینتان را به صورت کامل تمیز کنید، خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

تمیز کردن ماشین

به همراه داشتن تجهیزات اضطراری در ماشین

خیلی خوب است اگر برای هر مشکلی آماده باشید و برای این کار باید یک کیف اضطراری آماده کنید.

از اقدامات قبل از سفر برای ماشین به همراه داشتن تجهیزاتی شامل: یک نقشه به‌روز شده، موبایل، زاپاس چرخ و ابزار اضطراری (چراغ‌قوه، پیچ‌گوشتی، انبردست و پیچ و مهره)، پتوهای کوچک، جعبه کمک‌های اولیه، باتری اضافه، کپسول آتش‌نشانی، بطری آب و مواردی از این قبیل.

اگر با فرزند خردسال خود سفر می‌کنید، برای حفظ ایمنی و نیز راحتی کودک حتماً صندلی مخصوص کودک را همراه ببرید.

داشتن خواب کافی

حداقل ۲ شب قبل از رانندگی ۷ ساعت بخوابید . تا قبل از رانندگی احساس خواب‌آلودگی نداشته باشید و انرژی‌تان بازسازی شود. از رانندگی بین ساعت ۱ و ۳ ظهر اجتناب کنید. زیرا دمای بدن پایین است و اکثر مردم در این زمان خواب‌آلود هستند. اگر سفر شما طولانی است، هر دو ساعت یک‌بار توقف کرده و استراحت کنید.

به همراه داشتن مواد غذایی در ماشین

همراه داشتن مقداری غذا در حین سفر ضروری است. چون ممکن است در جایی که خودرو را متوقف کرده‌اید دسترسی به غذا نداشته باشید و یا غذای رستوران موردپسند شما نباشد. پیشنهاد ما این است که مجموعه‌ای از ویتامین‌ها به همراه غذاهای سالم را همراه خود داشته باشید تا از اسنک‌های کوچک حین رانندگی بخورید. از غذاهای فست فود اجتناب کنید و غذاهای سالمی مثل هویج و بادام بخورید. همچنین به‌منظور داشتن حداکثر انرژی حین رانندگی بدن خود را هیدراته نگه‌داشته و به‌طور مرتب آب بنوشید.

پرسش و پاسخ

u003cstrongu003eامنیت کودک در سفر چگونه باید باشد؟u003c/strongu003e

امنیت صندلی های ماشین را قبل از قراردادن کودک در ماشین کاملا چک کنید. اگر برای کودک خود صندلی کودک نصب کرده اید،حتما قبل از سوار شدن کودک آن را چک کنید.

u003cstrongu003eبرای سفر با ماشین شخصی چگونه وسایلمان را بسته بندی کنیم ؟u003c/strongu003e

چیزی را روی سقف ماشین قرار ندهید که خطر واژگونی را افزایش می‌دهد ؛ اگر مجبورید این کار را بکنید و فضای کافی برای گذاشتن آنها ندارید، آنها را با طنابی محکم سفت ببندید و توازن را در چیدن آنها در هر دو طرف رعایت کنید. هرچیزی که در عقب ماشین است ممکن است به سمت جلو آمده و به مسافران آسیب بزند.

u003cstrongu003eآیا لازم است که والف ورودی باد لاستیک را چک کرد؟u003c/strongu003e

بله باید حتما آن را چک کرد. چون انتهای لاستیکی که با رینگ در تماس است زودتر پوسیده شده و ترک بر می دارد. در نتیجه باید تعویض شود.

کلام نهایی

به پایان مقاله اقدامات قبل از سفر برای ماشین رسیدیم؛ امیدواریم خواندن این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

با مراجعه به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا راحت می‌توانید خودروی خود را بفروشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *