علائم جفت شدن عروس هلندی

علائم جفت شدن عروس هلندی

اگر از عروس هلندی نگهداری می‌کنید، شاید برایتان این سؤال پیش‌آمده که عروس ‌هلندی‌ها چگونه جفت می‌شوند؟ مهم‌تر از آن باید بدانید که علائم جفت شدن عروس هلندی چیست؟ علائم جفت شدن این پرنده شامل یک سری رفتارهای خاص می‌شود که قبل از سن بلوغ در عروس هلندی مشاهده نمی‌کنید.

تا پایان این مقاله با واسط پت همراه باشید، در ادامه چند نمونه از علائم جفت شدن عروس هلندی را ذکر خواهیم کرد.

پیدا کردن جفت مناسب

اگر می‌خواهید عروس هلندی شما تولیدمثل کند و صاحب جوجه شود، ابتدا باید برای او یک جفت مناسب تهیه کنید.

جفتی مناسب است که به سن بلوغ رسیده و سالم باشد و از طرفی هم‌جنس نباشد.

سن بلوغ عروس هلندی

هنگام پیدا کردن جفت مناسب، باید توجه داشته باشید که عروس هلندی به سن بلوغ رسیده باشد.

جفت‌گیری و تخم‌گذاری عروس هلندی، قبل از سن بلوغ بی‌فایده است؛ زیرا او تجربه و شرایط لازم برای نگهداری از تخم‌ها را ندارد.

هنگامی‌که عروس هلندی به سن بلوغ می‌رسد، آمادگی بیشتری برای مراقبت از تخم‌ها و نگهداری جوجه‌ها خواهد داشت. پس بهتر است در پیدا کردن جفت دقت کنید تا سریع‌تر به نتیجه برسید.

عروس هلندی نر باید حدود ۱۸ ماه و عروس هلندی ماده ۲ سال، سن داشته باشند؛ تا بتوانند جفت‌گیری کنند. این بازه زمانی بهترین زمان برای جفت شدن و تولیدمثل پرنده است.

مقاله تشخیص سن عروس هلندی (از کجا بفهمیم عروس هلندی چند سالشه؟) را از دست ندهید.

چطور متوجه شویم که عروس هلندی نر و ماده باهم جفت شده‌اند؟

هنگامی‌که عروس هلندی‌ها با یکدیگر جفت می‌شوند، یک سری حرکات خاص انجام می‌دهند که در ادامه به بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم.

تمیز کردن یکدیگر

یکی از علائم جفت شدن عروس هلندی این است که جنس نر و ماده یکدیگر را تمیز می‌کنند.

عروس هلندی این حرکت را معمولاً روی پرهای سر و گردن جفت خود انجام می‌دهند. در این حالت دو پرنده آرام و بی‌صدا کنار هم می‌ایستند و مشغول نوازش هم می‌شوند.

تیمار کردن یکدیگر

عروس هلندی‌ها قبل از جفت‌گیری، به مدت‌زمان زیادی نیاز دارند تا آماده جفت‌گیری شوند. یکی دیگر از علائم جفت شدن عروس هلندی این است که در این مدت‌زمان یکدیگر را تیمار می‌کنند.

عروس هلندی‌ها رفتارهای دوستانه و آرامی با یکدیگر دارند، همچنین سعی می‌کنند جفت خود را در هر شرایطی بررسی کنند. در این بازه زمانی، معمولاً پرنده نر بیشتر هوای پرنده ماده را دارد و قصد دارد از این راه جلب‌توجه کند.

تیمار کردن یکدیگر

جلب‌توجه کردن عروس هلندی نر

یکی دیگر از علائم جفت شدن عروس هلندی‌ها این است که پرنده نر شروع به پف کردن پرهای خود می‌کند. عروس هلندی نر حرکات جنبشی سریعی انجام می‌دهد و با صدای سوت بلند، سعی در جلب‌توجه دارد.

در این دوره، پرنده نر ممکن است در برابر انسان‌ها حالت تهاجمی بگیرد. اگر می‌خواهید پرنده‌های شما به‌خوبی باهم جفت شوند و تولیدمثل سالمی داشته باشند، در این‌جور مواقع سعی کنید آن‌ها را تنها بگذارید.

جلب‌توجه کردن عروس هلندی ماده

برخلاف باور بسیاری از پرورش‌دهندگان، عروس هلندی ماده نیز برای جلب‌توجه پرنده نر یک سری حرکات انجام می‌دهند؛ تا با پرنده موردنظر خود جفت شود.

عروس هلندی ماده سعی می‌کند به پرنده نر نزدیک شود و پرهای او را نوازش کند؛ همچنین سوت‌ها و جیغ‌های بلندی میزند تا موردتوجه قرار بگیرد.

معمولاً ما شنیده‌ایم که فقط جنس نر در این مرحله از جفت‌گیری دخالت می‌کند؛ اما عروس هلندی ماده خلاف این باور را ثابت کرده و برای جفت شدن با پرنده موردنظر خود می‌کوشد.

انجام این حرکات از سوی عروس هلندی ماده یکی از نشانه‌های جفت شدن عروس هلندی است که دیدن چنین حرکاتی بسیار شیرین و جالب است.

رفتار عروس هلندی‌ها قبل از جفت‌گیری

پس از مشاهده علائم جفت شدن عروس هلندی‌ها، می‌دانید که آن‌ها قبل از جفت‌گیری زمان بیشتری را باهم می‌گذرانند. قبل از جفت‌گیری باید یک ارتباط واقعی بین دو پرنده وجود داشته باشد.

دریک قفس ممکن است دو پرنده نر و یک ماده وجود داشته باشد؛ اما عروس هلندی ماده فقط یک نر را انتخاب می‌کند. پس‌ازاینکه پرنده ماده یک نر را انتخاب کرد و با او جفت شد، هیچ تمایلی به پرنده دیگر نشان نمی‌دهد.

گذاشتن لانه در قفس عروس هلندی‌ها

قرار دادن لانه در قفس می‌تواند آن‌ها را به جفت‌گیری تشویق کند؛ اما اگر آن‌ها آماده جفت‌گیری نباشند ممکن است باهم دعوا کنند. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که لانه را درجایی از قفس قرار دهید که پرنده به‌راحتی بتواند آن را ببیند.

جالب است بدانید برخی از پرنده‌ها پس از جفت‌گیری می‌توانند تا هشت تخم نیز بگذارند. هنگامی‌که لانه‌ای می‌خرید یا درست می‌کنید، مطمئن شوید که پرنده می‌تواند به‌راحتی هشت تخم‌ را در لانه جای دهد.

علائم جفت شدن عروس هلندی

عروس هلندی نر و ماده بعد از جفت‌گیری چه‌کاری انجام می‌دهند؟

هر دو والدین از تخم‌هایی که حدود دو هفته پس از جفت‌گیری گذاشته می‌شوند، به‌خوبی مراقبت می‌کنند.

عروس هلندی‌ها برای گرم و ایمن نگه‌داشتن تخم‌ها به‌نوبت روی آن‌ها می‌خوابند، این امر نشان‌دهنده نوعی رابطه خاص و نزدیک بین این دو پرنده است.

برای اینکه عروس هلندی‌ها بتوانند از جوجه‌ها مراقبت کنند، باید از قبل به‌خوبی باهم جفت شوند. سعی کنید به علائم جفت شدن عروس هلندی‌ها توجه کنید تا جوجه‌هایی سالم و سرحال داشته باشید.

رژیم غذایی عروس هلندی در هنگام جفت شدن

یکی از مواردی که هنگام جفت شدن عروس هلندی باید به آن توجه کنید، تغذیه و رژیم غذایی او است. در این زمان بهتر است سعی کنید به عروس هلندی خود غذاهای مقوی بدهید و او را تقویت کنید.

به‌طورکلی رژیم غذایی عروس هلندی؛ شامل دانه‌ها، میوه‌ها، سبزی‌ها و حبوبات است. دانه‌ها، غذای انتخابی بیشتر عروس هلندی‌ها است؛ اما مصرف بیش‌ازحد دانه‌های پرچرب، می‌تواند منجر به چاقی و مشکلات سلامتی شود (مانند بیماری کبد چرب).

حبوبات پخته‌شده و یا جوانه‌زده برای عروس هلندی شما بسیار مفید هستند؛ سعی کنید از قرار دادن آن‌ها در رژیم غذایی او غافل نشوید.

به‌طورمعمول دانه‌ها باید ۷۵ تا ۸۰ درصد و  میوه‌ها، سبزی‌ها و حبوبات حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد جیره غذایی پرنده شما را تشکیل دهند.

از دادن میوه آووکادو به عروس هلندی خود اجتناب کنید؛ به گفته برخی‌ها، این میوه برای عروس هلندی سمی است. توجه داشته باشید که از دادن هر نوع غذای انسانی به آن‌ها پرهیز کنید.

آیا می‌دانید چه غذاهایی برای عروس هلندی شما مضر است؟ توصیه می‌کنم مقاله غذاهای خطرناک و ممنوعه برای عروس هلندی را حتماً مطالعه کنید.

مشکلات احتمالی عروس هلندی ماده پس از جفت شدن

پس‌ازاینکه علائم جفت شدن عروس هلندی را مشاهده کردید، ممکن است در جنس ماده مشکلاتی به وجود بیاید که عبارت‌اند از:

گیرکردن تخم‌ در شکم

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای عروس هلندی ماده به وجود بیاید، گیر گردن تخم در شکم است. این مشکل معمولاً در پرندگانی رخ می‌دهد که میزان چربی در ناحیه شکم آن‌ها زیاد شده باشد.

سعی کنید از عروس هلندی‌های ماده چاق برای جوجه‌کشی استفاده نکنید؛ ولی اگر این اتفاق افتاد، برای حل مشکل گیر کردن تخم، از دامپزشک کمک بگیرید.

گیر کردن تخم در شکم

کمبود کلسیم

مشکل احتمالی دیگر کمبود کلسیم است که معمولاً به دلیل تخم‌گذاری‌های مکرر در یک بازه زمانی کوتاه اتفاق می‌افتد.

شما باید سعی کنید این کمبود کلسیم را با پودر پوسته تخم‌مرغ و یا داروهای مناسب جبران کنید.

کندن پر جوجه‌ها

هنگام کمبود کلسیم در جنس ماده، عروس هلندی‌های ماده پر جوجه‌های خود را می‌کنند و خونی را که از کنده شدن پرهای جوجه‌ها حاصل می‌شود را می‌خورند.

باز شدن پا

یک مشکل بسیار رایج دیگر، باز شدن پا در جوجه‌ها است، زیرا عروس هلندی ماده طوری روی جوجه‌ها می‌نشیند که پاهایشان از هم جدا می‌شود.

پرورش‌دهندگان معمولاً برای درمان پاهای بازشده جوجه‌ها، آن‌ها را برای مدت کوتاهی با نخ گره می‌زنند.

عدم تخم‌گذاری

گاهی اوقات عروس هلندی ماده به دلیل وجود تومور یا توده در قسمت‌های تولیدمثلی و چربی‌های اضافی در بدن، نمی‌تواند تخم بگذارد.

مطالعه مقاله همه‌چیز در مورد تولیدمثل عروس هلندی و تخم‌گذاری آن نیز به شما در این زمینه کمک می‌کند.

نکاتی که پس از جفت شدن عروس هلندی باید بدانید

پس از جفت شدن عروس هلندی حتماً سعی کنید مکانی راحت برای تخم‌گذاری آن‌ها فراهم کنید. اگر جعبه‌ای چوبی برای تخم‌گذاری عروس هلندی ماده خریده‌اید، حتماً کف آن را با پنبه بپوشانید تا پرنده آسیب نبیند.

یک دامپزشک خوب و باتجربه پیدا کنید؛ تا در صورت بروز هرگونه مشکلی بتوانید از او کمک بگیرید.

قبل از پرورش عروس هلندی درباره علائم جفت شدن آن‌ها و… مطالعه و با پرورش‌دهندگان باتجربه نیز صحبت کنید.

اگر عروس هلندی ماده شما کسل و بی‌حال است، ممکن است به دلیل گیرکردن تخم در شکمش باشد. بهتر است او را نزد دامپزشک باتجربه ببرید تا این مشکل را حل کند.

جفت شدن عروس هلندی‌های هم‌جنس

مطلبی که در ادامه می‌خوانید یک امر طبیعی و تعجب‌آور است.  جالب است بدانید که عروس هلندی‌ها اگر هم‌جنس باشند و شرایط مناسبی برای جفت شدن داشته باشند، ممکن است باهم جفت شوند. آن‌ها تمام رفتارها و علائمی که یک جفت عروس هلندی عادی دارند را انجام می‌دهند.

مسئله این است که اگر هر دو عروس هلندی نر باشند، هیچ تخمی نمی‌گذارند. اگر ماده باشند جفت می‌شوند و تخم می‌گذارند؛ اما تخم‌ها تبدیل به جوجه نمی‌شوند.

هنگامی‌که دو پرنده ماده باهم جفت می‌شوند و شروع به تخم‌گذاری می‌کنند، نباید تخم‌های آن‌ها را بردارید؛ زیرا اگر آن‌ها را بردارید، پرنده به تخم گذاشتن ادامه می‌دهد. اگر این تخم گذاشتن ادامه پیدا کند، عروس هلندی ماده دچار کمبود کلسیم و مواد معدنی می‌شود.

علائم جفت شدن عروس هلندی

پرسش و پاسخ

۱- آیا همه عروس هلندی‌های خانگی جفت می‌شوند؟

خیر، آن‌ها باید یکدیگر را دوست داشته باشند و خودشان پرنده موردعلاقه خود را انتخاب کنند. ممکن است یک عروس هلندی ماده از عروس هلندی نر داخل قفس خوشش نیاید و با آن جفت نشود؛ ولی اگر نر دیگری برای او بیاورید، با او جفت شود.

۲- فصل جفت‌گیری عروس هلندی‌ها چه زمانی است؟

عروس هلندی‌ها در طبیعت از بهار تا اوایل پاییز تولیدمثل می‌کنند؛ در این بازه زمانی، شرایط بسیار خوب است. دمای هوا گرم‌تر، روزها طولانی‌تر، غذا و بارندگی فراوان است.

۳- چگونه بفهمم که عروس هلندی‌هایم جفت شده‌اند؟

به علائم جفت شدن عروس هلندی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم دقت کنید.

عروس هلندی‌هایی که جفت می‌شوند در طول رقص مخصوص، سر خود را تکان می‌دهند، می‌پرند، آواز می‌خوانند و اغلب یکدیگر را تمیز می‌کنند. وقتی ماده برای جفت‌گیری آماده شد خم می‌شود، این موقعیت باعث می‌شود که نر بتواند با او جفت شود.

۴- آیا ممکن است عروس هلندی‌های هم‌جنس با یکدیگر جفت شوند؟

بله عروس هلندی‌ها اگر هم‌جنس باشند و شرایط مناسبی برای جفت شدن داشته باشند، ممکن است باهم جفت شوند. آن‌ها تمام رفتارها و علائمی که یک جفت عروس هلندی عادی دارند را انجام می‌دهند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم چند مورد از علائم جفت شدن عروس هلندی را ذکر کنیم؛ تا زمانی‌که دو پرنده باهم جفت شدند، متوجه شوید. امیدوارم که این مقاله برای شما مفید واقع‌شده باشد. پیشنهاد می‌کنم مطالعه‌ی مقالات مرتبط در سایت واسط پت را از دست ندهید.

همچنین شما می‌توانید اجناس دست دوم و یا حیوانات خانگی خود را با قیمت مناسب در واسط کالا خریدوفروش کنید. کافی است اپلیکیشن واسط کالا را دانلود کنید و کالای موردنظر خود را در آن جستجو کنید.

از اینکه تا انتهای مطلب ما را همراهی کردید سپاسگزارم.

منابع

mercurypets.com

petkeen.com

34 دیدگاه دربارهٔ «علائم جفت شدن عروس هلندی»

 1. سلام.
  من عروسم یک هفته از هم جدا بودند داخل قفس جدا
  بعداز طی یک هفته وقتی ماده را داخل قفس نر گزاشتم
  روز دوم جفت گیری کردند دوبار هم جفت گیری کردند مشکلی نداره

 2. سلام من به گلباقالی نر دارم از جنسیتش هم مطمعن هستم که سه ماه ازش نگهداری میکنم که سنش ۷ ماه و ۲۶ روزه ، و یه ماده لوتینو که ۱۳ روز ازش نگهداری میکنم که سنش ۷ ماه است خریدم.
  اؤلین روز پیش هم ننداختم قفس ها کنار هم ولی جداگانه بعد چهار روز آوردم بیرون باهم خوبن غذا میخورن نر وقتی خودشو نزدیک ماده می‌کنه ماده یه نوک آروم میزنه
  در ضمن نر هی میخواد پاشو می‌زاره بالای ماده ، ماده
  نمیزاره
  یه سوال چرا نر پاشو می‌زاره کول ماده؟
  در ضمن ماده تو پر ریزی بلوغ هست
  و وقتی بیرونن وقتی نر می‌ره رو تناب آواز میخونه ماده واکنش نشون میده می‌ره طرفش
  از همین دور میکنی خیلی همدیگرو صدا میزنند
  تا همدیگرو نبینن ول کن نیستن
  آیا اینا دارن جفت میشن
  از سن چند ماهگی پیش هم بندازم؟
  ❤️❤️🙏
  و بعضی موقع ها سر چوب نشیمن ، غذا دعوا میکنن

  1. سلام وقت بخیر
   اجازه بدین پرریزی ماده تموم بشه بعد داخل یک قفس بگذارین.
   با توجه به توضیحات شما، اینها با هم خوب هستند و جفت میشوند ولی چون ماده در پرریزی هست حال و حوصله نداره.
   اینکه گفتین چرا نر پاشو میذاره روی کول ماده، این یعنی نر میخاد جفتگیری کنه.
   در مورد دعوا بر سر نشیمن و غذا، باید تعداد نشیمن و ظرف غذا رو بیشتر کنین.
   با توجه به کامنتهایی که افراد میگذارند به این نتیجه رسیدیم که اکثر افراد به دلیل نداشتن اطلاعات در مورد روش نگهداری و جیره غذایی عروس هلندی، نمیتونند از پرنده‌هاشون جوجه بگیرند؛ یا تخمها جوجه نمیشوند یا جوجه‌ها میمیرند. بهتون توصیه میکنم که قبل از اینکه پرنده‌هاتون جفتگیری کنند، به صورت علمی و دقیق پیش بروید یعنی جیره غذایی مخصوص این دوران رو از دامپزشک تهیه کنین.
   هزینه‌ای که برای جیره غذایی میپردازین، در برابر ارزش جوجه‌های زیاد و سالمی که بعدا خواهید داشت، ناچیز است.
   برای دریافت جیره غذایی از دامپزشک واسط پت، به شماره ۰۹۳۰۱۷۱۷۵۲۰ پیام ارسال کنید.

 3. سلام خسته نباشید من یک جفت عروس هلندی لوتیتو چشم شرابی دارم نمی‌دانم چرا موی وسط سر شون ریخته ماده آماده جفت گیری مو های نرو تمیز میکونه ولی وقتی نر میاد پیش ماده ماده شروع به زدن نر میکونه ممنون میشم کمکم کنید

  1. سلام وقت بخیر
   معمولاً لوتینوها سرشون کم مو هست و کچلی دارند.
   نر و ماده شما هنوز اماده جفتگیری نیستند و باید برنامه غذایی مخصوص پرنده هاتون رو از دامپزشک بگیرین تا هر دو مست شوند. برای دریافت این برنامه میتونین به شماره ۰۹۳۰۱۷۱۷۵۲۰ در ایتا یا واتساپ پیام بدهید و یا اینکه در پیج اینستاگرام واسط پت درخواست خود را ارسال کنید.

 4. سلام..وقت بخیر..من یه عروس ماده دارم که حدودا۲سالشه ویه عروس نردارم حدودا۱سالشه الان تقریبا۳ماهه توقفس پیش هم هستن من خودم ندیدم جفت گیری کنن ولی الان ماده تخم گذاشته ونرجلوی درلونه ایستاده وازماده مراقبت میکنه ایاامکانش هست جفت خورده باشن ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام کاربر گرامی
   این رفتارها نشون میده که عروس هلندی‌های شما جفتگیری کردند و الان درحال مراقبت از تخم هستند. خوشحال میشیم خبر جوجه شدن تخمها رو به ما بدین. موفق باشید🌹

    1. خواهش میکنم 🌹
     ممنون.
     حدود ۱۸ الی ۲۳ روز طول میکشه تا جوجه‌ها بیان بیرون.
     شما که برای اولین بار عروس هلندی پرورش میدین، پیشنهاد میکنم که مقاله «همه چیز درباره تولید مثل عروس هلندی» رو بخونین؛ هر چی نکته که لازمه در این باره بدونین، در این مقاله گفته شده.
     سوال دیگه‌ای هم داشتید، من در خدمتم.

 5. با سلام دوباره .اخه ماده میاد خم میشه جلوش .ولی نر با دونی عمل جفت گیری میکنه . فکر کنم تصلا بلد نیست بپره رو ماده

  1. سلام وقت بخیر
   اگر بتونین یک مدت، قفس یک جفت عروس هلندی دیگه که جفتگیری میکنند رو نزدیک پرنده‌های خودتون بذارین، یاد میگیرند. عوض کردن دانه‌خوری هم میتونهباعث میشه تمام حواس نر به ماده باشه

 6. سلام خسته نباشید من یه عروس هلندی دارم تقریبا ۱۹ماهشه ک براش یه ماده ۷ماهه گرفتم .نر مسته میپره رو جا دونی عمل جفت گیری میکنه ماده هم میاد خم میشه جلوش سرشو میده به نر ک بخارونه ک نر میخارونه سر ماده رو .بعد یه دقیقه یهو نر ماده رو میزنه . علایم جفت خوردنشونه یا نه؟

  1. سلام دوست عزیز
   سن ماده کمه و حتی شاید هنوز به بلوغ نرسیده باشه؛ احتمالاً چون نر میخاد جفتگیری کنه و ماده هنوز کم سن و ساله اجازه نمیده و نر عصبی میشه

 7. سلام و حساه مباشید ممنون از سایت خوبتون یک سوال داشتم من تا جایی که میدونم احتمالا عروس هلندیم ۸ تا ۱۰ ماهه باید باشن (یه نر یه ماده ) و از این هفته هر روز یک یا دو بار جفتگیری میکنند . من لونه رو گذاشتم روی قفس برای اینکه فقط یکن بهش عادت کنند و اونا هم هس میرن داخل لونه و میان بیرون و روزانه جفت گیری میکنن .
  سوال اولم این هست که ایا لونه رو بزارم داخل قفس ؟
  و سوال دوم اینه که ایا امکانش هست عروس هلندی بتونه توی این سن درست جفت گیری کنه و تخم بزاره و جوجه دار بشه؟

  1. سلام کاربر گرامی
   برای جفتگیری حداقل باید ۱۲ ماه داشته باشند و جفتگیری در سن کم میتونه باعث ایجاد مشکلاتی در پرنده بشه و همچنین شاید هنوز نطفه نداشته باشند.
   دو راه دارین:
   ۱- لونه رو بذارین داخل قفس تا تخم بذارن؛ البته باید خیلی تقویتشون کنین؛
   ۲- لونه رو کلاً بردارین و کارهایی که برای جلوگیری از جفتگیری مجدد در مقاله «تولید مثل عروس هلندی» گفته شده رو انجام بدین تا فعلا جفتگیری نکنند.
   متخصصان راه دوم رو پیشنهاد میکنند.

 8. سلام
  من یه جفت عروس دارم که باهم جفشون زدم
  چندین بار جفتگیریشونو دیدم تو یک ماه گذشته
  اوایل نر اجازه نمیداد ماده داخل لونه بره حالا باهم دائم داخل لونه هستن ولی ماده تخم نمیکنه الان بیست روزی هست که از جفتگیریشون میگذره ولی ماده تخم نکرده،مشکل خاصی وجود داره؟

 9. با سلام
  ضمن تشکر از آموزش های شما بنده سوال هم داشتم.
  من یک جفت عروس هلندی رو حدود ۱۵ ماه پیش خریدم که همون اوایل با هم جفت گیری کردن اما ماده تخم گذاری نکرد البته زمان خریدن فروشنده اعلام حدود ۷ الی ۹ ماه سن دارن بعد از این نر همیشه در حال آواز سر دادن بود اما ماده ازش دور میشد و نر در حال زدن ماده بود حتی این اواخر اجازه دون خوردن هم نمیداد که جدا شون کردم
  حالا یک ماده مثل خودش که علایم مستی داشت و ماه پیش بدون جفت گیری تخم گذاشته بود براش آوردم که اول تو دوتا قفس بودن بعد گذاشتم پیش هم حالا نر آوازش کم شده و ماده کاملا آماده ولی زمانی که ماده سرش رو میاره پایین نر میخواد بره رو کمرش ماده کمی میره کنار و نر فقط میره دنبالش حالا طی این یک هفته ماده زیاد جیغ میزنه و شب ها کاملا پف میکنه و نر هم کمی آواز میخونه و دنبال ماده
  آیا جفت زدن و باید لونشون رو در قفس بزارم یا زوده
  ممنون میشم پاسخ بدین

  1. سلام کاربر گرامی
   به احتمال زیاد با هم جفتگیری کردن. لونه رو بذارین؛ چون گذاشتن لونه اونها رو به جفتگیری و تخمگذاری تشویق میکنه؛ به‌خصوص الان که فصل جفتگیری عروس هلندی‌هاست.

 10. سلام عروس هلندی نری دارم که حدودا پنج سالشه و واقعا از لحاظ جنسی داشت اذیت میشد دائما خودش رو به جاهای مختلف میمالوند و حتی ب صدای کلاغ هم واکنش نشون میداد..بردیمش دکتر و گفتن نیاز به ماده دارن.. حدودا یک ماهه که براش یه عروس هلندی ماده ی لوتینو اوردم که دوسالشه ‌…ماده خیلی خیلی به نر علاقه نشون میده دائما براش میخونه بدون اون هیچی نمیخوره و کاری نمیکنه…اگه نر رو نبینه افسرده میشه اما نره اوایل خیلی کتکش میزد و دوست نداشت اون دم دمش بیاد اما الان انگار عادت کرده و کمی بهتره..ولی همچنان بعداز گذشت یک ماه باهم جفت نخوردن… و نره تلاش خاصی نمیکنه…بااینکه وابستگی خودمو بهش کم کردم و حتی بغلشم نمیکنم سعی میکنم بیشتر تو اتاق و یا تو قفس کنارهم باشند اما عروس هلندی نر همچنان کار خاصی نمیکنه…حتی داروهم براشون گرفتم و رژیم غذاییشون رو تغییر دادم…

   1. روزتون بخیر و شادی
    ما یه عروس هلندی ماده دو ساله داریم ، دستی هست و از حدود ۱۳ ماهگی مستی میکرد و بعد از اون شروع به تخم گذاشتن کرد ، چون سنش پایین بود و ما هم ترجیح میدادیم جوجه دار نشه ، با مشورت پزشکش رژیم غذاییش و محیط رو تغییر دادیم ، اما همچنان تخم میذاشت ، تا اینکه حدود ۶ ماه پیش یه نر که شش ماه ازش بزرگتره رو براش گرفتیم ،‌نر دستی نیست ولی از همان ابتدا مستی میکرد ، بسیار آواز میخونه و با بالهای نیمه باز کنار ماده راه میره ، ماده هم بدنش رو منقبض و خم میکنه اما هنوز جفت گیری نکردن ، ماده همچنان تخم میذاره و حدود دو سه هفته روی تخمهاش میخوابه و بعد از این مدت که ظاهرا متوجه میشه تخمها تبدیل به جوجه نمیشن بلند میشه ، ویتامین E هم در رژیم غذایی نر قرار دادیم و محیط خونه اغلب ساکت و آرامه ، نگران سلامت پرنده ماده هستیم به دلیل تخمگذاری زیاد کلسیم و مکمل و سبزیجات رو سعی کردیم رعایت کنیم ، طی یکسال حدود ۲۷ تخم گذاشته و از طرفی عوض کردن پرنده نر چون بهمون وابسته شده خیلی راحت نیست .و وقتی پرنده ماده رو ازش دور میکنیم بی قراره . آیا گذاشتن لانه میتونه به جفت گیریشون کمک کنه ؟ به نظرتون چه راهکاری میتونه به ما کمک کنه .

    1. سلام دوست عزیز
     احتمالاً نطفه پرنده شما ضعیفه یا نطفه نداره. گرم بودن بیش از حد محل نگهداری پرنده، میتونه باعث جوجه نشدن تخم‌ها بشه.
     غذاهایی مثل ارزن، کتان، کافشه و تخم کاسنی؛ سبزی‌هایی مثل جعفری، کلم بروکلی، شوید و کاهو و همچنین میوه‌هایی مثل هلو و سیب، تخم آفتاب‌گردان، روغن جوانه گندم یا جوانه گندم، آجیل‌ها، هویج رنده شده و مکمل‌های ویتامین بهش بدین.
     بعضی از عروس هلندی‌های نر، بالای دم خودشون یک قسمت به‌نام نروک دارند که دامپزشک اون رو بر میداره تا نطفه قوی بشه. اگر با تقویت باز هم تخم ها جوجه نشدند، اون رو پیش دامپزشک ببرین.

   2. سلام بنده یه عروس ماده دارم که حدودا۱۸ماهشه ویه عروس نردارم که حدودا۹ماهشه الان ۲ماهه پیش همتویه قفس هستن الان ماده تخم گذاشته من خودم جفتگیریشوناندیدم چجوری بفهمم جفت خوردن..درضمن نرجلوی لونه ازماده مراقبت میکنه گاهی هم میره تولونه ایااین نشونه ی خوبیه..ممنون میشم سریع جواب بدین

    1. سلام کاربر گرامی
     بله اینها نشونه اینه که با هم جفتگیری کردند و منتظر تخمگذاری هستند🤩
     امیدوارم هر چه سریعتر نتیجه زحماتتون رو ببینین. خوشحال میشیم خبر تخمگذاری رو بهمون بدین

  1. سلام تینا عزیز
   برای آماده کردن عروس هلندی قبل از جفتگیری و جوجه کشی، باید غذاهایی که ویتامین E زیادی دارن به پرنده بدین. غذاهایی؛ مثل تخم آفتاب‌گردان، روغن جوانه گندم یا جوانه گندم، آجیل‌ها، هویج رنده شده، مکمل‌های ویتامین که توسط دامپزشک تجویز میشن.
   برای اطلاع از رژیم غذایی عروس هلندی در سنین مختلف، می‌تونین از مقاله «غذای عروس هلندی برای سنین و شرایط مختلف» کمک بگیرین.

  1. سلام زهرای عزیز
   برای تولید مثل عروس هلندی‌، نر و ماده شما باید حداقل ۱۲ الی ۱۸ ماه داشته باشند. عروس هلندی می‌تواند زودتر از این سن نیز تخم بگذارد؛ اما تخم آن‌ها به جوجه تبدیل نمی‌‎شود.
   سن تولید مثل عروس هلندی نیز مانند همه پرندگان دیگر، از یکی به دیگری متفاوت است.
   عروس هلندی با رسیدن به ۵ ماهگی می‌تواند تخم بگذارد؛ اما دامپزشکان توصیه می‌کنند که حداقل تا یک سالگی پرنده، از جفتگیری آن جلوگیری کنید.
   دیده شده است، ماده‌هایی که کمتر از ۱۸ ماه دارند، بر اثر تخمگذاری عفونت کرده‌اند و یا حتی مُرده‌اند. از طرفی، اگر عروس هلندی نر زودتر از ۱۸ ماهگی پدر شود؛ احتمال دارد که از عهده نگهداری ماده و جوجه‌های خود به‌خوبی برنیاید.
   اگر اطلاعات بیشتری نیاز داشتین، میتونین به مقاله «تولیدمثل عروس هلندی» مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *