آماده کردن ماشین برای فروش

چگونه ماشین خود را برای فروش آماده کنیم؟ آماده کردن ماشین برای فروش

خودروی شخصی یکی از مواردی است که استهلاک بالایی داشته و خیلی زود افت قیمت پیدا می‌کند. حتّی اگر یک ماشین صفر خریده باشید پس از چند سال به اصطلاح به خرج می‌افتد. از طرف دیگر هزینه خرید خودرو نو بسیار بالاست و پرداخت آن برای بسیاری از مردم امکان‌پذیر نیست. در نتیجه بیشتر افراد مترصد فرصتی هستند تا ماشین خود را با یک مدل بالاتر و بهتر تعویض نمایند. گاهی اوقات نیز دل‌زدگی از یک نوع ماشین باعث می‌شود صاحب آن به دنبال فروش یا تعویض آن باشد. در چنین شرایطی تنوع‌طلبی تنها دلیل افراد برای تعویض ماشین است و ماشین جدید لزوماً برتری خاصی به ماشین قدیمی ندارد و تنها ممکن است رنگ یا مدل آن تغییر کرده باشد. در این مقاله سعی داریم در مورد آماده کردن ماشین برای فروش صحبت کنیم.

البته تغییر و تحول در هر بخش زندگی می‌تواند سبب ایجاد نشاط در زندگی شود ولی اگر هنگام معامله ماشین دقّت کافی به خرج داده نشود ممکن است ماشین قدیمی، رنگ و رو رفته ولی سالم و روپای خود را با یک ماشین خوش آب و رنگ ولی از لحاظ فنی معیوب تعویض کنید.

بدیهی است که وقتی مجبور باشید هر روز به تعمیرگاه بروید دیگر ظاهر زیبا و خوش آب و رنگ ماشین برایتان جذابیتی نخواهد داشت.

خرید و فروش ماشین را ساده نگیرید!

واقعیت این است که اصلاً نباید خرید و فروش ماشین را ساده بگیرید. در هریک از آن‌ها موارد و نکات خاصی باید مورد توجّه قرار گیرد تا طرفین معامله ضرر نکرده و راضی باشند.

هنگام خرید ماشین باید تلاش کنید تا عیوب فنی و داخلی ماشین را کشف کنید. در هنگام فروش ماشین خود نیز باید صادقانه شرایط ماشین را برای خریدار توضیح دهید.

اساساً برای خرید و فروش هر کالایی رعایت برخی موارد و نکات موجب می‌شود شما در زمان مورد نظر و با قیمت مناسب بتوانید کالای خود را به فروش برسانید. در مقابل اگر بدون برنامه‌ریزی و رعایت اصول فروش اقدام نمایید یا در معامله ضرر می‌کنید و یا موفّق به فروش کالای خود نمی‌شوید.

در مورد فروش ماشین شخصی رعایت نکات زیر می‌تواند شما را در انجام یک معامله موفّق یاری کند:

آماده کردن ماشین با تعمیر بدنه برای فروش

اگر بدنه ماشین به دلیل تصادف، ضربه و مانند آن آسیب دیده و آثار خط و خش یا فرورفتگی در آن وجود دارد، نسبت به تعمیر آن اقدام کنید.

اگر این آسیب جدی است و تعمیر آن مستلزم پرداخت هزینه بسیار بالایی است که پرداخت آن برای شما دشوار است می‌توانید از آن صرف‌نظر کنید. چون به هر حال چنین مشکلی قیمت ماشین را کاهش می‌دهد و ممکن است هزینه تعمیر آن به جیب شما برنگردد. ولی خط و خش و فرورفتگی‌های جزئی را حتماً تعمیر کنید چون هزینه بالایی ندارد ولی تأثیر زیادی در ظاهر ماشین دارد.

گرفتن خط و خش ماشین
گرفتن خط و خش ماشین

آماده کردن ماشین با تمیز کردن برای فروش

ظاهر ماشین اوّلین چیزی است که خریدار با آن مواجه می‌شود. هر قدر هم که خریداران به دنبال سلامت فنی ماشین باشند، ظاهر ماشین به صورت ناخودآگاه بر روی آنان تأثیر می‌گذارد.

حتّی اگر به قول معروف، خریدار، آدم ظاهربینی نباشد ممکن است ماشین دیگری نیز مشابه ماشین شما از لحاظ فنی و قیمت به او معرفی شده باشد؛ در چنین حالتی حتماً ظاهر آراسته و مرتب ماشین در تصمیم‌گیری نهایی خریدار مؤثر است. پس بدون هیچ بهانه‌ای نظافت و آراستگی ماشین خود را آغاز کنید.

برای شروع باید تمام لوازم شخصی خود را از ماشین خارج کنید. داشبورد و صندوق عقب که معمولاً پر از وسایلی است که در بین آن‌ها موارد بی‌مصرف و زباله هم پیدا می‌شود؛ اوّلین گزینه‌ها برای پاکسازی هستند. تنها به این دو مورد بسنده نکنید. تمام گوشه و کنار ماشین را بررسی کرده و هر وسیله اضافی را خارج کنید. جیب‌های پشت صندلی‌ها و محفظه‌های درب ماشین را فراموش نکنید.

پس از تخلیه کامل ماشین نوبت به نظافت آن می‌رسد. اگر مشکلی از لحاظ بودجه ندارید می‌توانید این بخش از کار را به مراکز کارواش بسپارید. اگر به یک کارواش خوب مراجعه کنید آن‌ها با تجهیزات و امکانات خاصی که در اختیار دارند طوری داخل و خارج ماشین را تمیز کرده و برق می‌اندازند که ممکن است از فروش آن پشیمان شوید.

سایر نکات جهت تمیز کردن ماشین

اگر مایلید خودتان تمیز کردن را انجام دهید با جارو کردن شروع کنید. بنا به موقعیت و امکانات خود از جاروبرقی، جارو شارژی یا جاروی فندکی خودرو برای تمیز کردن تمام قسمت‌های ماشین استفاده کنید.

کف‌پوش‌های زیر صندلی را نیز قبل از شروع جارو از ماشین خارج کرده و با مایع شونده شستشو دهید. اگر روکش صندلی‌های ماشین چرمی است با یک دستمال مرطوب و در صورت نیاز کمی مایع شوینده آن را تمیز کنید.

اگر در این مرحله از واکس مخصوص چرم بر روی روکش‌ صندلی خودرو استفاده کنید مانند روز اوّل نو به نظر می‌رسند.

اگر روکش صندلی‌های ماشین غیر چرمی است به دو روش می‌توانید آن‌ها را تمیز کنید.

اگر روکش‌ها به صندلی دوخته شده‌اند با اسپری تمیزکننده مبل و فرش آن‌ها را تمیز کنید.

اگر روکش‌ها به صندلی‌ها دوخته نشده‌اند می‌توانید در خانه آن‌ها را بشویید و یا به خشک‌شویی‌ها بدهید. البته اگر روکش‌ها سالم نیستند یا بسیار کهنه هستند بهتر است آنها را تعویض کنید.

تمیز کردن قسمت های داخلی ماشین

تمام قسمت‌های داخلی ماشین را با دستمال مرطوب و شوینده‌ای مانند شیشه‌پاک‌کن کاملاً پاک کنید.

اگر مایل به استفاده از مواد شوینده شیمیایی نیستید می‌توانید از محلول آب و سرکه استفاده کنید.

فقط فراموش نکنید پس از پایان کار، چند ساعتی درب‌های ماشین را باز بگذارید تا بوی سرکه خارج شود.

برای انجام یک کار حرفه‌ای می‌توانید قسمت‌هایی از ماشین مانند داشبورد را با واکس مخصوص و یا کمی وازلین، براق کنید.

در مرحله بعد تمام شیشه‌های ماشین را از داخل و خارج تمیز کنید.

آماده کردن ماشین برای فروش
تمیز کردن ماشین

تمیز کردن قسمت های بیرونی ماشین

برای تمیز کردن بدنه ماشین هم می‌توانید به کارواش مراجعه کرده و یا خودتان با مواد شوینده مناسب اقدام به تمیز کردن آن نمایید.

اگر برچسبی روی شیشه‌ها یا بدنه خودرو هست آن را جدا کنید.

اگر داخل ماشین بوی بدی یا خاصی مثل بوی سیگار می‌دهد باید فکری برایش بکنید.

هنگام تمیز کردن خودرو درب‌های ماشین را باز بگذارید تا هوا درون آن جریان پیدا کند. در صورت نیاز از اسپری خوشبوکننده استفاده کنید.

جهت اطلاعات کامل درمورد تمیز کردن خودرو خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

تمیز کردن ماشین

دریافت کارت سلامت فنی خودرو

از دیگر فرآیندهای آماده کردن ماشین برای فروش دریافت کارت سلامت فنی خودرو است.

روشن است که هر خریداری به دنبال خرید جنس خوب و با کیفیت است. پس کوچک‌ترین نقص فنی می‌تواند اثر منفی در دیدگاه او نسبت به ماشین ایجاد نماید.

از طرف دیگر دریافت کارت سلامت فنی از نظر پلیس راهنمایی و رانندگی الزامی است و اگر ماشینی توسط پلیس در خیابان متوقف شود و کارت سلامت فنی خودرو نداشته باشد، جریمه خواهد شد. بنابراین بعید است کسی که قصد خرید ماشین دارد از این موضوع بی‌اطلاع باشد. پس اگر خودروی شما فاقد این کارت باشد اگر هم موفق به فروش خودرو شوید، خریدار حتماً مبلغی را به خاطر این موضوع از قیمت معامله کسر می‌کند.

اگر ماشین دچار مشکل فنی جدی باشد قطعاً برای فروش آن با مشکل روبرو خواهید شد. پس تعمیر آن با وجود هزینه بالای تعمیرات ضروری است.

اگر هم ماشین مشکلات فنی جزئی داشته باشد که با هزینه اندک قابل تعمیر است. امّا اگر ماشین را با همین مشکلات کوچک برای فروش بگذارید ممکن است خریدار، چنین مشکلاتی را نشانه‌ای از فرسوده بودن ماشین بداند و توضیحات شما در مورد بی‌اهمّیّت و جزئی بودن این مشکلات نپذیرد.

توصیه ما این است پس از تعمیر ماشین، کلیه تجهیزات آن را نیز چک کنید تا در بهترین وضعیت خود باشند. باد تایرها را پر کنید، روغن و سایر مایعات را پر کنید. فیلتر هوا و فیلتر روغن را تعویض کنید.

تصمیم گیری در مورد نحوه‌ی فروش ماشین

برای فروش خودروی دست دوّم دو راه کلی پیش روی شماست.

اوّلین راه این است که ماشین خود را به یک بنگاه معاملات خودرو بسپارید و در نحوه معامله و یافتن مشتری نقشی نداشته باشید. بدیهی است که این روش برای فروشنده کاملاً بی‌دردسر است ولی در عوض، درصدی از فروش خودرو نصیب بنگاه می‌شود.

راه دوّم این است که خود به طور مستقیم برای فروش خودرو اقدام کنید، آگهی بدهید و پاسخگوی مشتریان باشید. در این روش پول بیشتری نصیب شما می‌شود ولی دردسر آن هم کم نیست.

اگر تصمیم گرفتید شخصاً برای فروش خودرو اقدام کنید؛ ساده‌ترین راه دادن آگهی فروش است. قدیمی‌ترین روش آگهی برای فروش، چسباندن برگه‌ای با نوشته “برای فروش” بر روی ماشین است.

فروش آنلاین خودرو
فروش آنلاین خودرو

روش‌های جدیدتر، به‌روزتر و کارآمدتر دادن آگهی فروش در روزنامه و سایت‌های اینترنتی مثل سایت واسط پت است.

آماده کردن ماشین برای فروش با توصیف کلی از آن

معمولاً برای فروش خودرو از انتشار آگهی استفاده می‌کنند. در این آگهی باید توصیف دقیق و کاملی از ماشین خود ارائه کنید.

در ابتدا مشخصات ماشین از قبیل مدل، سال تولید، میزان کارکرد و مانند آن را عنوان کنید.

پس از آن گزارشی از سابقه خودرو ارائه کنید. اگر خودرو قبلا سرقت شده حتماً این مطلب را اعلام کنید. اگر تصادفی داشتید شرح مختصری از نحوه تصادف و خسارات آن بیان کنید.

در مورد تعمیرات اعمال شده بر روی خودرو نیز توضیح دهید. حتّی اگر بر اثر تصادف اختلالی در عملکرد ماشین به وجود آمده که هنوز هم وجود دارد؛ آن را توضیح دهید. اطمینان داشته باشید که هیچ‌چیز بهتر از صداقت در معامله نیست.

ممکن است برخی دوستان و اطرافیان و یا شاید افراد واسطه فروش خودرو به شما توصیه کنند از ذکر این حقایق در مورد خودرو بپرهیزید چون موجب بر هم خوردن معامله می‌شود. در حالی که این موضوع صحت ندارد.

کسی که قصد خرید ماشین دست دوّم را دارد با علم به این که احتمال آسیب و تصادف در این نوع ماشین هست، تصمیم به این کار گرفته پس اصل موضوع آسیب یا تصادف نمی‌تواند خریدار را منصرف کند. در حالی که اگر شما حقیقتی را در مورد ماشین کتمان کنید و خریدار از طریق دیگری متوجّه آن موضوع شود، حتماً از انجام معامله منصرف می‌شود.

نکته

اگر امکانات یا تجهیزات خاصی به خودرو اضافه کرده‌اید حتماً با جزئیات آن را توضیح دهید.

به عنوان مثال اگر سیستم صوتی خودرو را ارتقا داده‌اید یا سیستم دزدگیر پیشرفته‌تری نصب کرده‌اید. زیرا ممکن است در بین مشتریان، فردی با علایق خاصی مثل موسیقی حضور داشته باشد و سیستم صوتی خودروی شما به قدری برایش جذابیت داشته باشد که برخی عیوب ماشین را ندیده بگیرد.

اگر قصد فروش خودروی خود را دارید همین الان با عضویت رایگان در سایت واسط پت به راحتی آگهی خود را با توضیحاتی که در فوق داده شد ثبت کنید و به سرعت ماشین خود را به فروش رسانید.

آماده کردن ماشین برای فروش با انتشار تصاویر باکیفیت

اوّلین تأثیرات بر روی خریدار از همان آگهی فروش آغاز می‌شود. آگهی باید هم جذاب باشد و هم اطلاعات جامع و کافی از ماشین را ارائه دهد تا خریدار با آگاهی تصمیم بگیرد.

یکی از مواردی که نقش مؤثری در یک آگهی فروش خودرو دارد، عکس‌های موجود در آن است. باید عکس‌هایی با وضوح و کیفیت بالا و در عین حال زیبا از تمام زوایا از خودروی خود بگیرید. هرچه تعداد عکس‌ها بیشتر باشد امکان جلب نظر خریدار بیشتر است.

البته عکس‌ها نباید تکراری باشند بلکه از زوایای مختلف و از قسمت‌های مختلف خودرو باید عکس گرفته شود. از کیفیت، وضوح و نور مناسب عکس‌ها اطمینان حاصل کرده و سپس آن‌ها را منتشر کنید.

بهتر است پلاک ماشین در عکس‌ها مشخص نباشد. از تمام بخش‌های داخلی خودرو هم عکس بگیرید. این کار علاوه بر این که خودرو را به طور کامل برای خریدار به نمایش می‌گذارد این پیام را به او می‌دهد که فروشنده از کیفیت ماشین خود اطمینان دارد لذا او را برای خرید ماشین ترغیب می‌کند.

آماده کردن ماشین برای فروش با انتشار تصاویر باکیفیت
آماده کردن ماشین برای فروش با انتشار تصاویر باکیفیت

آماده کردن ماشین برای فروش با تعیین قیمت رقابتی

تعیین قیمت یکی از مراحل مهم فروش خودرو است. اگر گشتی در بازار حقیقی یا مجازی معاملات خودرو بزنید حدود قیمت ماشین را متوجّه خواهید شد.

عواملی مانند مدل و میزان کارکرد ماشین تعیین کننده قیمت اوّلیه آن هستند.

در مراحل بعدی کیفیت فنی و البته ظاهر سالم و زیبا و حتّی رنگ ماشین بر قیمت نهایی آن تأثیرگذارند. در نظر داشته باشید که معمولاً در بازار خرید و فروش خودروی دست دوّم خریدار، انتظار تخفیف در قیمت نهایی را دارد پس در تعیین قیمت خودرو این امر را در نظر داشته باشید.

در مورد ماشین‌هایی که خرید و فروش آن‌ها در بازار رونق دارد و به اصطلاح رند بازار هستند، کوچک‌ترین تخفیف و کاهش قیمت موجب می‌شود که ماشین از سایر موارد مشابه خود پیشی گرفته و خیلی زود به فروش برسد.

اگر فروش خودرو در زمان کوتاه برای شما بر قیمت فروش اولویت دارد با ذکر مواردی چون فروش فوری یا قیمت توافقی، مشتریان را برای خرید خودروی خود ترغیب نمایید.

رفتار مناسب با خریداران

اگر تصمیم شما برای فروش خودرو قطعی است باید برای پاسخگویی و البته نشان دادن خودرو به خریداران صبر و زمان کافی اختصاص دهید.

فراموش نکنید که درج یک آگهی فروش خودرو در یک سایت خرید و فروش معتبر به همراه یک شماره تلفن به منزله آن است که در کمتر از یک ساعت ممکن است اوّلین خریدار با آن شماره تماس بگیرد. پس پیش از نشر آگهی برای شرایط پاسخگویی به خریداران نیز برنامه‌ریزی کنید.

بهترین روش این است که شماره مندرج در آگهی شماره شخصی شما نباشد و ساعات مشخصی را برای پاسخگویی به خریداران بر روی آگهی مشخص کنید.

ساعات مشخص شده را طوری تعیین کنید که برای زندگی شخصی و یا کاری شما مشکل ایجاد نکند. مورد دیگر، نحوه پاسخگویی به تماس خریداران است. باید در نهایت صبر و ادب پاسخ مشتریان را بدهید. ممکن است برخی افراد سؤالاتی بپرسند که شما در آگهی خود توضیح داده‌اید ولی این امر نباید سبب عصبانیت و برخورد نامناسب شما شود.

آماده کردن ماشین برای فروش
رفتار مناسب با خریداران

برنامه‌ریزی

در مرحله بعدی مشتریان درخواست مشاهده و بررسی خودرو از نزدیک را خواهند داشت. بهتر است از قبل برای این موضوع برنامه‌ریزی کنید. بسیاری از افراد ماشین را در پارکینگ منزل خود به مشتری نشان می‌دهند ولی برخی افراد تمایلی برای انجام این کار ندارند. بنابراین در یک مکان عمومی یا محل کار خود برای بازدید خودرو قرار می‌گذارند. درخواست تست خودرو یا بررسی آن توسط تعمیرکار، درخواست نامعقولی نیست. بهتر است از پیش برای چنین درخواست‌هایی آماده باشید. هنگام قرار با مشتری تمام مدارک خودرو را به همراه داشته باشید.

ممکن است خریدار قصد بررسی مدارکی از قبیل کارت خودرو، بیمه نامه و سند خودرو را داشته باشد.
سخن آخر این که فراموش نکنید اگر امروز شما در جایگاه فروشنده هستید روزی هم در جایگاه خریدار قرار خواهید گرفت. پس همان انتظاراتی که در مقام یک خریدار از یک فروشنده خوب و منصف دارید را به جا آورید. اجازه بدهید خریدار با آگاهی از تمام شرایط برای انجام معامله تصمیم‌گیری کند. در انجام معامله شتاب نکنید و طوری معامله کنید که رضایت طرفین معامله جلب شود.

پرسش و پاسخ

بهترین زمان فروش ماشین چه اندازه مسافت پیموده شده‌ است؟

بود. 
کیلومترهای بالاتر ارزش فروش مجدد را پایین می‌آورند و اغلب با تعمیرات پرهزینه همراه هستند. بهترین زمان فروش ماشین بین ۴۸۲۸۰ تا ۱۱۲۶۵۴ کیلومتر است.

چگونه می‌توانم ارزش اتومبیل خود را قبل از فروش افزایش دهم؟

پاسخ : با نگه‌داشتن صحیح، نگهداری منظم، تعمیرات، ارتقاء ویژگی‌ها، داشتن اسناد و مدارک مناسب می‌توانید هنگام فروش سریع‌تر به خواسته خود برسید؛ زیرا یک ماشین سالم سریع مشتری پیدا می‌کند.

به پایان مقاله رسیدیم، امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

همچنین وبسایت واسط کالا و اپلیکیشن واسط کالا بستری امن و راحت برای خرید و فروش خودروی موردنظر شما است.

2 دیدگاه دربارهٔ «چگونه ماشین خود را برای فروش آماده کنیم؟ آماده کردن ماشین برای فروش»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *