ویژگی های سوارکار خوب

ویژگی های سوارکار خوب (یک سوارکار خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟)

آیا تابه‌حال توجه کرده‌اید که اکثر سوارکاران بزرگ، ویژگی‌های مشابهی دارند؟ در این مقاله قصد داریم شما را با ویژگی های سوارکار خوب آشنا کنیم.

 همان‌طور که می‌دانید انسان در طول تاریخ همیشه به اسب‌ها وابسته بوده و علاقه زیادی به تربیت اسب‌ها برای سواری و جابجایی وسیله‌ها داشته است. کسانی که به این حیوان علاقه دارند، سعی می‌کنند سوارکاری را به‌خوبی یاد بگیرند.

کتاب‌ها، مجلات، فیلم‌ها و منابع آنلاینی وجود دارد که به ما کمک می‌کنند سوارکاری را به‌طور پیشرفته یاد بگیریم. هر یک از ما دوست داریم در اسب‌سواری به حداکثر توانایی‌های خود دست پیدا کنیم. در این مقاله شما را با ویژگی‌های یک سوارکار خوب آشنا می‌کنیم.

چگونه می‌توانید یک سوارکار خوب باشید؟

اسب‌سواری یک ورزش سرگرم‌کننده و چالش‌برانگیز است که نیاز به تمرین و فداکاری زیادی دارد. چه یک فرد مبتدی باشید یا یک حرفه‌ای باتجربه، همیشه چیز جدیدی برای یادگیری وجود دارد.

شما باید روی مهارت‌هایی کار کنید که به شما در سوارکاری کمک می‌کنند؛ مانند حفظ آرامش، بهبود تناسب‌اندام و تمرینات تعادلی. همچنین مهم است که در حین سوارکاری از تکیه‌گاه مناسب استفاده کنید و حالت خوبی داشته باشید.

 برای تمرین زیاد، بهتر است به‌طور منظم سواری کنید، با مربیان مختلف کار کنید و برای کسب تجربه وارد مسابقات شوید.

ویژگی‌های سوارکار خوب

آدم‌های زیادی سوار اسب می‌شوند؛ اما تعداد محدودی هستند که سوارکار خوب و ماهری هستند. در ادامه برخی از ویژگی‌های یک سوارکار خوب و مهارت‌هایی که باید داشته باشد را با هم بررسی می‌کنیم.

سواری منظم و مستمر

یکی از اصلی‌ترین ویژگی های سوارکار خوب این است که برای سوارکاری وقت بگذارد. سوارکاران بزرگ، برای سواری هیچ فرصتی را از دست نمی‌دهند. اگر چیزی باعث شود برنامه اسب‌سواری آن‌ها کنسل شود، دوباره برای جبران آن برنامه‌ریزی می‌کنند.

یک سوارکار خوب در مورد اسب‌هایی که می‌خواهد سوار شود، سختگیری نمی‌کند؛ چون می‌داند که از سواری کردن با اسب‌های مختلف چیزهای جدیدی یاد می‌گیرد.

دقت کردن به حرکات سایر سوارکاران ماهر

یک سوارکار خوب، فقط دوستانش را در هنگام اسب‌سواری تماشا نمی‌کند، بلکه هر سوارکار ماهری را نگاه می‌کند و حرکاتش را با دقت بررسی می‌کند.

آن‌ها تصاویر اسب‌سواری موجود در کتاب‌ها و مجلات را نیز تماشا می‌کنند، این تصاویر را در ذهن خود ذخیره و هنگام سوارشدن آن‌ها را بازسازی می‌کنند.

دقت کردن به حرکات سایر سوارکاران ماهر

یک سوارکار خوب، رفتار و حرکات سوارکار ماهر را زیر نظر می‌گیرد؛ تا ببیند که چه‌کارهایی انجام می‌دهند و چه‌کارهایی را انجام نمی‌دهند.

به‌طورکلی یک سوارکار خوب می‌تواند با تماشای اسب‌سواری دیگران، مطالب بیشتری درباره سوارکاری بیاموزد.

اشتیاق به کسب دانش اسب‌سواری

یک سوارکار خوب، دانش و مهارت‌های سوارکاری روزانه را که در معرض آن قرار می‌گیرد، جذب می‌کند.

او هنگامی‌که دامپزشک اسب را معاینه می‌کند با دقت توجه نموده؛ همچنین مطالبی را درباره اسب و نعل‌بندی مطالعه می‌کند.

یک سوارکار خوب، تا جایی که می‌تواند زمان خود را در اسطبل می‌گذراند، تا چیزهای جدید یاد بگیرد.

هر اسب، شخصیت و ویژگی‌های کاملاً متفاوتی دارد و سوارکار می‌داند که برای ارتباط برقرار کردن با آن‌ها، باید راه‌حل‌های جدیدی را امتحان کند.

سوارکار خوب، این کار را انجام می‌دهد، به این‌دلیل که می‌خواهد علاو‌ه‌بر سوارکاری در زمینهٔ نگهداری اسب نیز بهتر شود. او می‌داند که هر چه بیشتر در مورد اسب‌ها بداند نتیجه بهتری می‌گیرد.

مسئولیت‌پذیری

یک سوارکار خوب زمانی که مشکلی برای اسبش پیش می‌آید، خودش مسئولیتش را می‌پذیرد. او به کارهای خود نگاه می‌کند و این واقعیت را قبول می‌کند که ممکن است دلیل این مشکل، خودش باشد.

به‌طورکلی، شاید خودش کاری انجام داده که اسبش بداخلاق شده است. سوارکاران بزرگ حاضرند مسئولیت کارهایشان را بر عهده بگیرند و بپذیرند که گاهی مشکل از آن‌هاست، نه اسب.

یک سوارکار خوب، به‌جای ناامید شدن، تا آنجا که می‌تواند تلاش می‌کند؛ تا اوضاع را درست کند.

سوارکاری که بتواند به شما نگاه کند و اشتباه خود را قبول کند، یک سوارکار عالی است. یک سوارکار خوب مسئولیت‌پذیر است و همه تلاش خود را می‌کند تا بفهمد چگونه بهتر عمل کند.

تواضع و فروتنی

مهم‌ترین و باارزش‌ترین ویژگی های سوارکار خوب تواضع و فروتنی است. کسی که متواضع است، هرگز ادعا نمی‌کند که همه‌چیز را می‌داند.

او همیشه به نظرات و پیشنهاد‌های دیگران، ازجمله اسبش توجه می‌کند؛ زیرا این اسب است که به اشتباهات ما اشاره می‌کند. او این کار را بی‌صدا، اما بسیار واضح انجام می‌دهد.

سوارکاران بزرگ مغرور نیستند، آن‌ها متواضع هستند و در صورت نیاز از دیگران کمک می‌خواهند.

در میدان سوارکاری جایی برای غرور نیست. غرور فقط از یادگیری جلوگیری می‌کند و باعث صدمه دیدن افراد و اسب می‌شود.

ویژگی های سوارکار خوب

ارتباط نزدیک و همدلی با اسب

یک سوارکار خوب، با اسب‌ها ارتباط خوب و نزدیکی برقرار می‌کند. او تشخیص می‌دهد که هر اسب ممکن است به کارهای یکسان، واکنش متفاوتی نشان دهد و با هر اسب باید به‌عنوان یک فرد جدید رفتار شود.

یک سوارکار، می‌تواند کوچک‌ترین مشکل یا تغییر خلق‌وخو در اسب خود را احساس کند.

داشتن صبر و حوصله

یکی دیگر از ویژگی های سوارکار خوب، صبور بودن است. یک سوارکار خوب می‌داند که در برخی از کارها (به‌ویژه کارهای آموزشی) نمی‌توان عجله کرد.

 سوارکار برای به دست آوردن مهارت‌های جدید به زمان نیاز دارد. هیچ‌چیز در اسب‌سواری بیشتر از آموزش روزمره و یادگیری گام‌به‌گام نتیجه نمی‌دهد. کسانی که صبور هستند و اهمیت صبور بودن  را درک می‌کنند، در سوارکاری موفق می‌شوند.

سوارکار می‌داند که در موقعیت‌های استرس‌زا که اسب‌ها واکنش بسیار ناگهانی از خود نشان می‌دهد؛ فقط خونسردی و صبر به آن‌ها کمک می‌کند تا بر ترس های او غلبه کند.

در ادامه با واسط پت همراه باشید تا با دیگر ویژگی های سوارکار خوب آشنا شوید.

پشتکار و تلاش

اگر به‌اندازه کافی با اسب‌ها آشنایی داشته باشید، می‌دانید که دنیای اسب‌ها فراز و نشیب‌های زیادی دارد. ممکن است بلافاصله پس از موفقیت، شکست بخورید.

از ویژگی های سوارکار خوب این است که هرچقدر هم شکست بخورد، دوباره به تلاش خود ادامه می‌دهد و ناامید نمی‌شود.

ممکن است در حرفه سوارکاری، حداقل یک‌بار با اسبی روبرو شده باشید که سواری کردن با او آسان نباشد. معمولاً در این زمان مشخص می‌شود که چه کسی برای سوارکاری مناسب است و چه کسی از سوارکار شدن منصرف می‌شود.

معمولاً اولین سقوط سوارکار از اسب، چنان ترسی را به همراه دارد که فوراً علاقه خود را به اسب‌سواری از دست می‌دهند. این دقیقاً دلیل محبوبیت ضرب‌المثل کسی که از اسب نیفتد، سوارکار واقعی نیست است.

خلاقیت

یکی از ویژگی‌هایی که سوارکاران بزرگ دارند و اغلب نادیده گرفته می‌شود، خلاقیت است.

زمانی که در حال سوارکاری یا آموزش دادن به آن‌ها هستید، گاهی اوقات باید بتوانید به‌جای اسب‌ها فکر کنید.

سوارکاران باید در طراحی سبک‌های آزاد درساژ تا تصمیم‌گیری در مورد بهترین خط از یک حصار به حصار دیگر، خلاقیت داشته باشند.

توانایی کنترل استرس

مردم از اسب‌ها به‌عنوان راهی برای فرار از استرس استفاده می‌کنند؛ اما همه سوارکاران، می‌دانند که زندگی در اسطبل می‌تواند به‌اندازه زندگی عادی استرس‌زا باشد.

صدمات، رقابت، هزینه‌های ماهانه و سالانه، شایعات و بسیاری از موقعیت‌های برنامه‌ریزی نشده دیگر وجود دارد. اگر می‌خواهید یک سوارکار خوب باشید، باید بتوانید استرس خود را کنترل کنید.

توانایی کنترل استرس

همزادپنداری و درک شرایط اسب

به یاد داشته باشید که اسب‌ها نمی‌توانند حرف بزنند و مشکلات خود را بیان کنند. اسب خود را دوست داشته باشید، به او احترام بگذارید و از او قدردانی کنید. برای درک نحوه ارتباط و همزادپنداری برای اسب خود وقت بگذارید.

اسب‌ها نیز مانند انسان‌ها خاطرات بد در ذهنشان می‌ماند. وظیفه شما به‌عنوان یک سوارکار خوب این است که مشکلات را حل کنید و تجربیات مثبتی را ایجاد کنید.

اسب‌ها، دنیای اطراف و هر نوع محرکی را احساس و درک می‌کنند.

همدلی یا توانایی درک حالات ذهنی اسب، برای یک سوارکار کاملاً حیاتی است. اگر می‌خواهید هنگامی‌که اسب شما ناآرامی می‌کند و به هم می‌ریزد واکنش مناسبی نشان دهید، باید دلیل آن را بدانید.

شاید اسب از چیزی می‌ترسد که به‌طور ناگهانی ظاهرشده است یا شاید او خاطرات بدی از روش‌های نادرست صاحب قبلی دارد.

این شما هستید که باید خود را با اسب هماهنگ کنید، او را درک کنید، کنترل را به دست بگیرید و به او احساس امنیت دهید. بدون همدلی و همراهی شما، یک سوارکاری لذت‌بخش غیرممکن است.

توانایی تصمیم‌گیری منطقی و به‌موقع

سوارکار خوب باید بتواند همه جوانب را بسنجد و در لحظه تصمیم درست بگیرد؛ این کار در حین آموزش نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. سوارکار باید همه‌ی حالت‌هایی که اسب از خودش بروز می‌دهد، بشناسد تا بتواند اسب را در شرایط مختلف به‌خوبی کنترل کند.

اگر زمانی‌که اسب به پهلو بپرد و بخواهد فرار کند یا به‌سرعت به عقب برود و چمباتمه بزند؛ یعنی چیزی باعث ترس اسب شما شده است. اسب با این حرکات به شما اخطار می‌دهد و به‌عکس العمل درستی از سمت شما نیاز دارد.

مقاومت بالا در برابر تنش‌ها و استرس

اسب‌سواری، ورزشی هیجان‌انگیز و کمی خطرناک و استرس‌زاست. هرچقدر هم که انسان محتاط و سوارکار ماهری باشید، بازهم ممکن است مشکلاتی؛ مثل زمین خوردن و سقوط از اسب برای شما اتفاق بیفتد.

یک سوارکار خوب، ازنظر ذهنی خود را برای این مشکلات و تنش‌ها آماده می‌کند؛ تا بتواند با آن‌ها مقابله کند.

اعتمادبه‌نفس

یکی دیگر از ویژگی‌های یک سوارکار خوب، داشتن اعتمادبه‌نفس است؛ او زمانی که چیزی را می‌خواهد برای رسیدن به آن تلاش می‌کند.

تنفس عمیق و آهسته را تمرین کنید، از خودگویی مثبت استفاده کنید و درمورد هر ترسی که دارید، با فرد مورداعتماد خود صحبت کنید.

ویژگی های سوارکار خوب

یک سوارکار با اعتمادبه‌نفس، می‌داند چه زمانی باید نه بگوید یا وقتی می‌داند چیزی درست نیست، از آن جلوگیری می‌کند. او همیشه رفاه و آرامش اسب خود را بر پول و زرق‌وبرق دنیا در اولویت قرار می‌دهد.

بهبود تناسب‌اندام

اسب‌سواری کار سختی است و شما باید سالم و قوی باشید. تناسب‌اندام خود را بهبود بخشید تا از سواری لذت بیشتری ببرید و خطر آسیب‌دیدگی را کاهش دهید.

تمرینات قلبی؛ مانند دویدن، دوچرخه‌سواری یا شنا را ۲ تا ۳ بار در هفته انجام دهید تا تناسب‌اندام خود را حفظ کنید. این به شما کمک می‌کند تا وضعیت بهتری داشته باشید، استقامت خود را برای سواری‌های طولانی یا سنگین افزایش دهید.

تناسب‌اندام و قوی‌بودن، می‌تواند از خستگی در حین سواری جلوگیری کند؛ کمک می‌کند تا تصمیمات بهتری بگیرید، سریع‌تر واکنش نشان دهید و تعادل خود را حفظ کنید.

واقع‌بینی

واقع‌بینی یکی دیگر از ویژگی های سوارکار خوب است. باید واقع‌بین باشید و با فکر کردن به اهداف دست‌نیافتنی، خود را ناامید نکنید.

یک سوارکار خوب محدودیت‌های جسمی و روحی خود را می‌داند و می‌فهمد که اسب خود را تا کجا تحت فشار قرار دهد.

سوارکار می‌داند که کار با یک مربی خوب می‌تواند به او کمک کند؛ تا به اهدافی که با توانایی‌های او و اسبش مطابقت دارد، برسد.

توانایی حل مشکلات

آخرین مورد از ویژگی های سوارکار خوب، توانایی حل مشکلات است. موقعیت‌های زیادی وجود دارد که در آن باید مشکل را ارزیابی کند و راه‌حل مناسبی برای آن پیدا کند.

گاهی اوقات او باید در کسری از ثانیه تصمیمات مهمی بگیرد. ممکن است خطری زندگی اسبش را تهدید کند، مزارع ممکن است باتلاق‌های گل‌آلود داشته باشد و یا نتواند یونجه برای اسب خود فراهم کند.

پرسش و پاسخ

۱- مهارت‌های اساسی سوارکاری چیست؟

مهارت‌های اساسی شامل مهار کردن، هدایت کردن، برداشتن نعل‌ها، حمام کردن، پوشاندن پتو، بستن پاها و خنک کردن اسب‌ها بعد از تمرین است.

۲- چقدر طول می‌کشد تا به یک سوارکار خوب تبدیل شویم؟

معمولاً برای افرادی که یک روز در هفته سوارکاری می‌کنند، حدود ۲ سال طول می‌کشد تا به یک سوارکار خوب تبدیل شوید.

۳- آیا سوارکاری دشوار است؟

به‌طورکلی یادگیری اسب‌سواری آسان نیست. ازنظر جسمی و ذهنی، ورزشی چالش‌برانگیز است؛ زیرا هم باید تعادل خود را حفظ کنید و هم حرکات اسب را کنترل کنید. تبدیل‌شدن به یک سوارکار خوب می‌تواند سال‌ها طول بکشد، بسته به اینکه چقدر مرتب و منظم تمرین می‌کنید.

آیا سوارکاری دشوار است؟

سخن پایانی

امیدواریم بتوانید هر یک از ویژگی های سوارکار خوب را در خود تقویت کنید؛ تا تبدیل به یک سوارکار ماهر شوید. این ویژگی‌ها یک‌ شبه به وجود نمی‌آیند؛ اما همه سوارکاران باید برای رسیدن به آن‌ها تلاش کنند.

به پایان مقاله ویژگی های سوارکار خوب رسیدیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع‌شده باشد.

 شما می‌توانید با مراجعه به واسط پت سایر مقالات مرتبط با اسب و نگهداری از این حیوان نجیب را مطالعه کنید.

فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، سایت و اپلیکیشن واسط کالاست. از اینکه با واسط پت همراه بودید سپاسگزاریم.

منابع

pethelpful.com

yourhorsefarm.com

equishop.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *