راز زیبایی دندان

راز زیبایی دندان

داشتن دندان‌های زیبا و عاری از هر نوع ضایعه، از آرزوهای دیرینه انسان بوده است. پوسیدگی دندان‌ها از قدیمی‌ترین و درعین‌حال از شایع‌ترین مشکلات شناخته‌شده نزد انسان می‌باشند. وقتی قسمتی از ساختمان سطح دندان خراب شود می‌گوییم دندان فاسد و پوسیده‌شده است. در سال‌های قبل از میلاد نیز بقراط و ارسطو امراض دهان و دندان را در آثار خود به بحث گذاشته بودند و دستوراتی را برای مقابله با آن‌ها ارائه داده بودند. همان‌طور که می‌دانیم دندان‌ها بزرگ‌ترین وسیله برای کمک به عمل گوارش هستند.غذایی که خوب جویده نشود می‌تواند مشکلاتی در عمل هضم غذا ایجاد نماید. در این مقاله قصد داریم در مورد راز زیبایی دندان و همچنین روش‌های مراقبت از دندان صحبت کنیم.

برخی می‌گویند چشم‌ها پنجره روح هستند. در حقیقت یک لبخند زیبا سبب نمایش دندان‌های سالم و زیبا می‌شود. پوسیدگی دندان سبب تخریب ساختار دندان می‌شود و می‌تواند روی مینای دندان (لایه خارجی دندان) و لایه عاج دندان تأثیر بگذارد. پوسیدگی دندان هنگامی رخ می‌دهد که غذاهای حاوی کربوهیدرات (قندها و نشاسته) مانند نان، غلات، حبوبات، شیر، نوشابه، میوه، کیک، آب‌نبات بر روی دندان باقی بماند. باکتری‌هایی که در دهان زندگی می‌کنند این غذاها را هضم کرده و آن‌ها را به اسید تبدیل می‌کنند. این باکتری‌ها، اسید، بقایای مواد غذایی و بزاق، باهم ترکیب‌شده و به شکل پلاک به دندان می‌چسبند. اسید، سطح مینای دندان را حل کرده و سبب ایجاد سوراخ‌هایی در دندان به نام حفره می‌شود.

مراقبت از دندان

مراقبت از دندان باعث می‌شود زندگی سالم، طولانی و بدون درد را تجربه کنیم. به‌منظور سالم و زیبا نگه‌داشتن دندان‌ها لازم است که به‌صورت روزانه مراقبت‌های دهان و دندان را به‌خوبی انجام دهیم و با بالا رفتن سنمان، دندان‌های خود را حفظ کنیم. می‌توانید این کار را با تمرین بهداشت مناسب دهان و دندان، تغذیه و رژیم سالم و در کنار این عادات خوب با مراقبت از دندان و رسیدگی‌های پزشکی به‌موقع، تکمیل کنیم.

علائم پوسیدگی دندان چیست؟

پوسیدگی دندان معمولاً هیچ علائم اولیه‌ای ندارد و این موضوع دلیل اهمیت مراجعه مرتب به دندان‌پزشکی را آشکار می‌کند. با مراجعه منظم به دندان‌پزشکی و انجام رادیوگرافی به‌صورت دوره‌ای، می‌توان پوسیدگی دندان را در مراحل اولیه تشخیص داد. با این کار همچنین می‌توان پیش‌ازاین که پوسیدگی تا جایی پیشرفت کند که باعث بروز علائم شود، مراقبت از دندان و درمان آن را شروع کرد.

پوسیدگی
پوسیدگی دندان

با پیشرفت پوسیدگی دندان، حفره‌ی ایجادشده در دندان به ریشه‌ی دندان نزدیک‌تر می‌شود و باعث درد دندان می‌شود. این درد به‌تدریج بیشتر می‌شود. به‌خصوص در هنگام قرار گرفتن دندان در معرض گرما، سرما، غذاها و نوشیدنی‌های شیرین شدت پیدا می‌کند. درصورتی‌که حفره‌ی ایجادشده در دندان به‌اندازه‌ی کافی گسترش پیدا کند، می‌تواند باعث شکسته شدن قسمتی از دندان شود. درنتیجه یک سوراخ بزرگ و قابل‌رؤیت روی دندان به وجود می‌آید. هم‌چنین ممکن است دندان نسبت به قرار گرفتن در معرض فشار در هنگام جویدن غذا، حساس شود. بوی بد دهان یا احساس مزه‌ی بد در دهان نیز از دیگر علائم پوسیدگی دندان‌ها هستند. پوسیدگی دندان‌های جلو بیشتر قابل‌رؤیت است و به شکل لکه‌های قهوه‌ای‌رنگ یا سیاه‌رنگ روی دندان دیده می‌شود. پوسیدگی در سایر دندان‌ها معمولاً بدون استفاده از اشعه ایکس قابل‌رؤیت نیست.

راز سلامتی و زیبایی دندان

در اینجا می‌خواهیم برخی از رازهای سلامتی و زیبایی دندان را با شما به اشتراک بگذاریم که با رعایت کردن این موارد سلامت و زیبایی دندان‌هایتان را حفظ کنید.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم مطالعه مقاله رفع بوی بد دهان را از دست ندهید!

مسواک زدن دو بار در روز به مدت دو دقیقه

انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) می‌گوید دندان‌های خود را به مدت دو دقیقه و دو بار در روز مسواک بزنید. این کار دندان‌های شما را در فرم عالی و زیبا حفظ خواهد کرد. خمیردندان فلوراید غذا و باکتری‌ها را از دهان شما پاک می‌کند. مسواک زدن همچنین باعث شستشوی ذرات از حفره دندان‌های شما می‌شود. همیشه دندان‌های خود را دورانی مسواک بزنید این کار مانع آسیب لثه و مینای دندان شما می‌شود. حتماً از برس با موهای نرم استفاده کنید. موهای سخت می‌توانند به لثه و مینای دندان آسیب بزنند. با آرام مسواک زدن با یک برس پلاستیکی نرم، می‌توانید از شر باکتری‌ها خلاص شوید و لایه طبیعی دندان‌ها را حفظ کنید.

مراقبت از دندان با عدم مصرف زیادی نوشابه

یک راز زیبایی دندان عدم مصرف زیادی نوشابه است. انجمن دندانپزشکی مینه سوتا می‌گوید مردم را از خطرات ناشی از نوشابه‌های شیرین هشدار دهید. نه‌فقط نوشابه قندی، نوشابه‌های رژیمی نیز اسید بیش‌ازحد دارند که به دندان حمله می‌کند. هنگامی‌که اسید به مینای دندان می‌خورد در آن حفره ایجاد می‌شود، لکه بر روی سطح دندان باقیمانده و ساختار داخل دندان نابود می‌شود. برای حفظ زیبایی دندان و نیز جلوگیری از پوسیدگی، مصرف نوشابه را محدود و از دندان‌های خود خوب مراقبت کنید.

راز زیبایی دندان
عدم مصرف زیاد نوشابه

راز زیبایی دندان با استفاده از نخ دندان

از راه‌های دیگر مراقبت از دندان استفاده از نخ دندان است. کشیدن نخ دندان به زیبایی دندان‌ها، کاهش باکتری موجود در میان دندان‌ها و لثه‌ها کمک می‌کند. این کار زمانی که روزانه نخ دندان بزنید بهتر عمل می‌کند. نخ دندان به شل کردن ذراتی که مسواک نتواند خارج کند کمک می‌کند.همچنین سبب حذف پلاک شده و مانع از تجمع رسوب می‌شود.

راز زیبایی دندان با نوشیدن زیاد آب

آب به‌طور شگفتی در سلامت و زیبایی دندان مؤثر است و به جلوگیری از خشکی دهان کمک کند. دهان خشک منجر به رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها می‌شود، درنتیجه باعث پوسیدگی دندان و تنفس بد بو می‌شود. نوشیدن ۷ – ۸ لیوان آب روزانه کمک می‌کند از بوی بد دهان نیز جلوگیری کنید.

مراقبت از دندان با پرهیز از کشیدن سیگار

راز دیگر زیبایی دندان پرهیز از کشیدن سیگار است. سیگار کشیدن باعث زرد شدن دندان‌ها، بدبو شدن دهان و ابتلا بیشتر به بیماری‌های لثه و سرطان دهان می‌شود. اگر برای ترک سیگار، نیاز به کمک دارید، منابع زیادی در دسترس هستند. می‌توانید:

 • از دوستان، فامیل و یا گروه‌های ترک‌کننده‌ها کمک بگیرید.
 • از مکان‌ها و موقعیت‌های که در آنجا عادت به سیگار دارید، دوری‌کنید.
 • در زمان وسوسه شدن با مشاوران تماس بگیرید.
 • با پزشک و یا مشاور ترک اعتیاد صحبت کنید.
 • از درمان برچسب‌های نیکوتین دار کمک بگیرید.
 • از درمان‌های موجود در مراکز درمانی کمک بگیرید.

راز زیبایی دندان با استفاده از سفیدکننده‌های طبیعی دندان

برای استفاده از این روش مراحل زیر را انجام دهید:

 • خاک رس و لیموترش به‌جای سفیدکننده‌های شیمایی: لیموترش، خاک رس و جوش‌شیرین به مرواریدی شدن و زیبایی دندان‌هایتان کمک می‌کنند. پس هر چند وقت یک‌بار از این روش خانگی استفاده کنید.
 • جوش‌شیرین همیشه کنار باکس مسواکتان باشد: به‌آرامی مسواک زدن با مسواک آغشته به جوش‌شیرین، تأثیر باورنکردنی دارد و یک راز در حفظ زیبایی دندان‌هاست! پس حتماً یک‌بار هم که شده امتحان کنید.
 • قرقره کردن پر اکسید هیدروژن: با خمیردندان معمولی مسواک بزنید. ۱/۲ فنجان آب را با ۲ قاشق غذاخوری از پر اکسید هیدروژن مخلوط‌کنید و در دهان خود برای ۱ دقیقه قرقره کنید. مسواک بزنید و دهانتان را با آب بشویید؛ هرروز این کار را تکرار کنید تا زمانی که دندان‌هایتان روشن و زیبا شود.
قرقره کردن پر اکسید هیدروژن
قرقره کردن پر اکسید هیدروژن
 • مسواک زدن با خمیر پودر زردچوبه: یک قاشق چای‌خوری پودر زردچوبه ارگانیک و کمی آب را در یک ظرف کوچک مخلوط‌ کنید تا یک خمیر نازک ایجاد شود. سپس از مسواک نرم برای مالیدن خمیر روی دندان استفاده کنید و به‌آرامی به مدت ۲ دقیقه مسواک بزنید. مراقب باشید که پاشیده نشود، زیرا می‌تواند همه‌جا را رنگی کند! سپس دهانتان را با آب بشویید و پس‌ازآن با خمیردندان مسواک بزنید. تکرار این کار به زیباتر شدن دندان‌هایتان کمک می‌کند.
 • مسواک زدن با زغال‌سنگ فعال: پودر زغال‌سنگ با درجه فعال مواد غذایی را روی مسواک مرطوب بپاشید، سپس به مدت ۲ دقیقه مسواک بزنید. زغال‌سنگ فعال تأثیر باورنکردنی روی زیبایی دندان‌هایتان دارد.

استفاده از دیگر سفیدکننده‌های طبیعی دندان

 • استفاده از خمیردندان اسانس‌های روغنی: مقدار مساوی از روغن نارگیل ارگانیک و جوش‌شیرین را با چند قطره روغن نعناع، اسانس نعناع یا روغن چوب دارچین مخلوط‌کنید تا خمیردندان ایجاد شود. دندان‌ها را روزی دو بار مسواک بزنید.
 • راز زیبای دندان با خمیردندان زیباکننده خانگی با زردچوبه: ۱ قاشق غذاخوری روغن نارگیل ارگانیک و ۱ قاشق چای‌خوری پودر زردچوبه ارگانیک با چند قطره از روغن نعناع، اسانس نعناع یا روغن چوب دارچین مخلوط‌کنید تا خمیردندان درست شود دندان‌ها را روزی دو بار مسواک بزنید.
 • راز زیبایی دندان با خمیر آبلیمو و جوش شیرین: یک قاشق چای‌خوری آب‌لیمو را با جوش‌شیرین به مقدار لازم، مخلوط‌کنید تا یک خمیر نازک ایجاد شود، سپس با مسواک نرم و به‌آرامی به مدت ۲ دقیقه مسواک بزنید.
 • مراقبت از دندان با پوست پرتقال و نمک: بخش سفید پوست پرتقال را، با نمک دریا بپوشانید سپس به‌آرامی بر روی دندان‌های خود به مدت ۲ دقیقه مالش دهید بعد آن را بشویید.
 • خمیر جادویی برای زیبا شدن دندان: یک توت‌فرنگی بزرگ را برش دهید و له کنید و با ½ قاشق چای‌خوری جوش‌شیرین، هم بزنید تا صاف و مخلوط شوند. مخلوط را بر روی دندان‌ها بمالید و ۵ دقیقه صبر کنید. بشویید و سپس برای حذف تمام توت‌فرنگی با خمیردندان یا جوش‌شیرین مسواک بزنید.
 • راز زیبایی دندان با ساییدن پوست موز روی دندان: به‌آرامی یک قطعه کوچک از داخل پوست موز را برای دو دقیقه روی دندان‌های خود بمالید و سپس بشویید.
راز زیبایی دندان
ساییدن پوست موز روی دندان

مراقبت از دندان با خوردنی‌های مفید

بعضی از غذاها مانند کرفس، سیب، گلابی و هویج باعث ایجاد مقدار زیادی بزاق می‌شوند که باعث می‌شود که مواد غذایی که در لابه‌لای دندان‌ها گیرکرده‌اند از بین بروند. برای همین بعد از وعده‌های غذایی که مسواک در دسترس نیست با خوردن یکی از این میوه‌ها و سبزیجات دندان‌هایتان را تمیز و زیبا کنید.

راز زیبایی دندان با استفاده از نوارهای سفیدکننده با تجویز پزشک

نوارهای سفیدکننده دندان کمک می‌کنند تا از لکه‌های دندان خلاص شوید و زیبایی دندانتان را دوباره به دست بیاورید. این نوارها بسیار نازک و تقریباً نامرئی هستند و با یک ژل سفیدکننده بر پایه پر اکسید پوشش داده می‌شوند.

رازهای زیبا کردن دوباره‌ی دندان‌ها

اگر دندان‌هایتان به هر دلیلی زیبایی خود را ازدست‌داده‌اند و رازهای خانگی در زیبا کردن مجدد دندان‌هایتان تأثیری ندارد هیچ نگران نباشید. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی راه‌های بسیاری وجود دارد تا دندان‌های خود را از روز اول هم زیباتر کنید!

عمل زیبایی دندان

زیبایی به‌عنوان فاکتور اصلی جذابیت فردی نقش بالایی در اعتمادبه‌نفس خواهد داشت. دندان و زیبایی آن در زیبایی فردی بسیار تأثیرگذار است. دندان‌های مرتب و درخشان هنگام صحبت کردن و لبخند زدن سبب می‌شود مستمعان توجه بیشتری به شما داشته باشند. در دنیای مدرن امروز، افراد بیش از گذشته به زیبایی‌های ظاهری و زیبایی دندان توجه می‌کنند. در تمام تبلیغات رسانه‌ای یکی از جنبه‌های موردتوجه، درخشندگی و زیبایی دندان است. رازهای زیبایی دندان متعددی وجود دارد. بعضی از این رازهای زیبایی دندان باید در دوره‌های خاصی از زندگی فرد اعمال شوند تا نتیجه‌ی مطلوب حاصل شود. در بعضی دیگر سن، فاکتور تعیین‌کننده و مهمی محسوب نمی‌شود.

برای مثال ارتودنسی دندان سال‌های زیادی است که وارد عرصه‌ی دانش دندانپزشکی شده است. هرروز ابزار و تجهیزات زیادی ابداع می‌شوند که دوره‌ی درمان و کیفیت کار را ارتقا داده‌اند. ولی معمولاً در سنین نوجوانی بهترین نتیجه حاصل خواهد شد. در بعضی از افراد مشکلات و ناهنجاری‌های دندانی از کودکی و به‌طور ژنتیکی وجود دارد. البته در بعضی موارد رعایت نکردن بهداشت دندان به‌مرورزمان، سبب تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود ولی درمجموع گاهی افراد به‌طور ژنتیکی دندان‌های بدرنگی دارند.

راز زیبایی دندان با عمل‌های زیبایی

این مورد شامل موارد متعددی مثل کامپوزیت‌های دندانی، لمینت دندان، تراش دادن و مرتب کردن دندان‌ها و صاف کردن لبه‌های تیز و بدشکل می‌شود. در مواردی مثل تصادف و یا شکستگی دندان عمل زیبایی دندان بسیار مهم هست. در تمام رازهای زیبایی دندان با توجه به نوع روش و پروسه‌های درمانی و اصلاحی موردنیاز مشاوره با متخصص زیبایی دندان در ایران امری حتمی و ضروری به نظر می‌رسد.

راز زیبایی دندان
عمل زیبایی دندان

در بعضی از رازهای زیبایی دندان باید مقاومت دندان و لثه و حساسیت نسبت به مواد به‌کاررفته ارزیابی شود.
در عمل زیبایی دندان فاکتور سن و سلامت جسمی نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. برای مثال افراد مبتلا به دیابت نمی‌توانند کاندیدهای خوبی برای ایمپلنت دندانی باشند و یا از عمل زیبایی دندان استفاده کنند. زیرا روند التیام عروقی در آن‌ها نسبت به افراد سالم کندتر است. در نوعی دیگر از عمل زیبایی دندان، درمان ریشه‌ی دندان باید انجام شود تا بتوان مراحل بعدی را انجام داد.

هزینه‌ی عمل‌های زیبایی دندان

ازآنجایی‌که هرروز شاهد افزایش میزان علاقه‌مندان به عمل زیبایی دندان هستیم و افراد موفق و مشهور در دنیا به آن گرایش پیداکرده‌اند. بسیاری از کمپانی‌های تولیدکننده‌ی تجهیزات دندانپزشکی و تولیدکننده‌های کامپوزیت‌های دندانی و مواد سفیدکننده برای درخشندگی دندان برای جذب مشتری بیشتر از آخرین فنّاوری‌ها استفاده می‌کنند که البته باعث افزایش هزینه زیبایی دندان شده است.

طی مطالعات انجام‌شده در سال‌های اخیر، محققان به دنبال کشف راز زیبایی دندان هستند. آن‌ها می‌خواهند با استفاده از پروتئین‌های بدن انسان، سوراخ‌ها و حفرات دندان را پر کنند. ازآنجایی‌که معمولاً اغلب افراد با پوسیدگی دندان مواجه می‌شوند؛ رازهای نوین ترمیم دندان و درنهایت زیبایی دندان می‌تواند کیفیت زندگی را بهبود بخشد.

در تحقیقی در سال ۲۰۱۵ که در ژورنال تحقیق در ارتباط با دندان صورت گرفته است نشان داده شد: تقریباً دو و نیم بیلیون نفر با مشکلات دندانی روبرو هستند که نیاز به عمل زیبایی دندان دارند. علاوه بر این پوسیدگی‌های دندانی درمان‌نشده به‌عنوان دهمین مشکل شایعی است که بیش از ۶۰۰ میلیون کودک درگیر آن هستند.

ناتوانی افراد در مورد هزینه‌ی عمل زیبایی

درمجموع رازهای به دست آوردن دوباره زیبایی دندان شامل: لمینت، کامپوزیت دندان، بلیچینگ دندان، روکش‌های سرامیکی، لومینیرز، ترمیم‌های دندانی، ارتودنسی، پروتز و جرم‌گیری است. در اغلب بیمه‌های درمانی هزینه زیبایی دندان تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد. اغلب افراد در ارتباط با هزینه زیبایی دندان مشکل دارند. در کل هزینه زیبایی دندان با توجه به کارهای انجام‌شده برای بیمار و مراقبت‌ها و مراجعات قبل و بعد از عمل زیبایی دندان بستگی دارد. در بیشتر موارد در ابتدا لازم است پوسیدگی‌های دندانی برطرف شوند. هریک از این پروسه‌ها هزینه‌های مخصوص به خود را دارند.

راز زیبایی دندان با استفاده از روکش دندان

گاهی برای استفاده از روکش‌ها یا کامپوزیت‌ها باید برآمدگی‌ها و فرورفتگی‌های دندان برطرف شوند. البته با استفاده از لیزر و یا مواد بیواکتیو جدید پر شوند و سپس مراحل اصلاحی روی دندان انجام شود.

استفاده روکش
روکش دندان

اغلب این رازهای زیبایی دندان توسط متخصص زیبایی دندان در ایران انجام می‌شوند و از محصولات وارداتی از کشورهای اروپایی و امریکا استفاده می‌شود.

انواع روکش‌ها با مقاومت‌ها و کیفیت‌های مختلف از سوی کمپانی‌های سازنده وارد بازار شده‌اند. تجربه نشان داده است معمولاً در ارتباط با روکش‌ها و کامپوزیت‌ها محصولات گران‌تر و از برندهای معروف کیفیت کاری بهتر و طول عمر بالاتری دارند. البته مقداری هزینه زیبایی دندان را بالا می‌برد. گاهی عمل زیبایی دندان تنها طی یک جلسه کاردرمانی برای بیمار و پروسه‌ی عمل زیبایی دندان انجام خواهد شد. درمجموع هزینه زیبایی دندان نسبت به روش‌هایی با تعداد مراجعه‌ی بیشتر متفاوت خواهد بود.

نکته مهم

با توجه به کیفیت کار، تبحر دندان‌پزشک زیبایی و مواد و ابزار استفاده‌شده، هزینه زیبایی دندان در کشورهای مختلف و ازجمله ایران متغیر است. در اغلب موارد لابراتوارهای دندانپزشکی روکش‌های سرامیکی را با قالب دندان بیمار می‌سازند. البته هزینه‌ی این کار جداگانه قیمت‌گذاری می‌شود. بهتر است در انتخاب روش درمان عمل زیبایی دندان و متخصص زیبایی دندان در ایران از دیدگاه‌های افراد مراجعه‌کننده مطلع شوید.

صدها مرکز عمل زیبایی دندان و متخصص زیبایی دندان در ایران وجود دارد که هریک خدمات گسترده‌ای را با توجه به نیازهای بیمار ارائه می‌دهند. در کل هزینه زیبایی دندان افزایش چشمگیری داشته است. این هزینه زیبایی دندان کاملاً تقریبی است و با توجه به میزان کار انجام‌شده در عمل زیبایی دندان هزینه‌ی نهایی تعیین می‌شود.

متخصص زیبایی دندان در ایران

در سال‌های اخیر با توجه به نوسانات ارزی و تأثیر آن بر واردات محصولات دندانپزشکی هزینه زیبایی دندان به‌شدت افزایش‌یافته است. در بعضی موارد چندین برابر شده است، همچنین دستمزد متخصصان زیبایی دندان در ایران نیز افزایش‌یافته است. با توجه به میزان کار انجام‌شده روی دندان توسط متخصص زیبایی دندان، پروسه زیبایی دندان و مواد موردنیاز، هزینه زیبایی دندان در مراکز زیبایی دندان در ایران از ۵۰۰ هزار تومان تا ده میلیون و گاهی بیشتر متفاوت خواهد بود.

با مراجعه به مراکز معتبر زیبایی دندان و بهترین متخصصان زیبایی دندان، در شهرهای مختلف می‌توانید از کیفیت خدمات اطمینان حاصل کنید. درصورتی‌که مایلید عمل زیبایی دندان را انجام دهید بهتر است از متخصصین زیبایی دندان در شهر خودتان کمک بگیرید. متخصصان زیبایی دندان در ایران درمجموع و در حال حاضر عمل‌های زیبایی دندان بسیاری انجام می‌دهند.

سخن پایانی

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد دندانپزشکی زیبایی می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید.

. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع‌شده باشد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت سایر مقالات مرتبط را مطالعه کنید. فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالاست. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

3 دیدگاه دربارهٔ «راز زیبایی دندان»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *