چرا گربه ها بچه خود را می خورند

چرا گربه ها بچه خود را می خورند؟

اگر در نزدیکی شما گربه‌ای تازه زایمان کرده باشد، قطعاً از دیدن بچه‌گربه‌های تازه متولدشده هیجان‌زده می‌شوید. حقیقت تلخ و عجیبی که در مورد گربه‌ها وجود دارد این است که گربه‌ها پس از زایمان، بچه‌های خود را می‌خورند.

سؤالی که احتمالاً برای شما پیش می‌آید این است که چرا گربه بچه های خود را می خورد؟ آیا این‌ رفتار طبیعی است؟ دلایل متعددی برای این موضوع وجود دارد؛ تا پایان این مقاله با واسط کالا همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

آیا گربه ماده بچه های خود را می خورد؟

متأسفانه جواب این سؤال بله است، دانستن اینکه گربه‌های مادر تمایل به خوردن بچه‌گربه‌های خود دارند، می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد.

ممکن است فکر کنید که مشکلی در گربه شما وجود دارد؛ اما باید بگوییم این رفتار نادر اما طبیعی است. برخی از گربه‌ها حتی ممکن است تمام بچه‌های خود را بخورند، این بخشی از غرایز طبیعی آن‌هاست.

شما نمی‌توانید با طبیعت و ذات گربه بجنگید؛ اما اگر دلایل این اتفاق را بدانید، می‌توانید سعی کنید از آن‌ها جلوگیری کنید.

چرا گربه ها بچه خود را می خورند؟

اگر در نزدیکی شما گربه‌ای وجود دارد که به‌زودی بچه‌دار می‌شود؛ تا پایان این مقاله با واسط کالا همراه باشید تا بفهمید چرا گربه ها بچه خود را می خورند.

بیمار بودن بچه‌گربه

یکی از رایج‌ترین دلایلی که گربه بچه‌اش را می‌خورد این است که بچه‌گربه مریض است و بعید است که زنده بماند. در این‌طور مواقع، مادر بچه‌گربه را می‌خورد؛ تا از رنج و درد کشیدن او جلوگیری کند.

گربه‌ها بیش از 200 میلیون حسگر بو در بینی خود دارند و می‌توانند از حس بویایی قوی خود برای تشخیص چیزهایی متفاوتی استفاده کنند. بسیاری از افراد معتقدند که یکی از چیزهایی که آن‌ها می‌توانند بو کنند، بیماری است.

یک بچه‌گربه بیمار، برای بقیه بچه‌گربه‌ها خطر دارد؛ زیرا اگر بمیرد، باکتری‌ها به‌سرعت پخش می‌شوند و بچه‌های دیگر را مریض می‌کند.

در ادامه به چند مورد دیگر از دلایل اینکه چرا گربه ها بچه خود را می خورند اشاره‌کرده‌ایم.

مُرده به دنیا آمدن بچه‌گربه

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، یک بچه‌گربه مرده می‌تواند به‌سرعت باکتری را به بقیه بچه‌گربه‌ها منتقل کند؛ بنابراین درصورتی‌که بچه‌گربه، مرده به دنیا بیاید، مادر او را می‌خورد تا از انتقال باکتری‌ها به سایر بچه‌ها جلوگیری کند.

مرده به دنیا آمدن بچه‌گربه

خوردن بچه مرده، می‌تواند مواد غذایی موردنیاز مادر برای شیر دادن به سایر بچه‌گربه‌ها را فراهم کند.

داشتن زایمان سخت و طولانی‌مدت

یک دلیل دیگر برای اینکه چرا گربه مادر بچه خود را می خورد، می‌تواند زایمان سخت باشد.

زایمان گربه ماده ممکن است سه روز و حتی بیشتر از سه روز طول بکشد. این زایمان سخت باعث از دست رفتن انرژی زیادی از گربه می‌شود و به همین دلیل، او بچه خود را می‌خورد تا کمبود انرژی خود را جبران کند.

با این کار یکی از بچه‌ها قربانی می‌شود؛ اما این امکان را به مادر می‌دهد تا بتواند به زایمان خود ادامه دهد.

بی‌تجربه بودن مادر

در بعضی موارد بسیار نادر، گربه‌های ماده‌ای که برای اولین بار بچه‌دار می‌شوند، ممکن است از روی بی‌تجربگی و نادانی بچه خود را بخورند. در این مورد، گربه نمی‌تواند بین بچه خود و شکار تمایز قائل شود و از روی نادانی این کار را انجام می‌دهد.

وقتی گربه شما برای اولین بار مادر می‌شود، او را زیر نظر داشته باشید؛ تا از خورده شدن بچه‌ها توسط مادر جلوگیری کنید.

داشتن سوءتغذیه

یکی از دلایل خورده شدن گربه توسط مادر، سوءتغذیه است.

گربه ماده بعد از زایمان و شیر دادن به بچه‌ها، ممکن است دچار سوءتغذیه شود. این عامل یکی از رایج‌ترین دلایلی است که باعث می‌شود مادر با خوردن بچه‌ی خود مواد مغذی بدنش را تأمین کند.

البته این مورد در گربه‌های خانگی کمتر دیده‌شده و بیشتر در گربه‌های ولگرد که ممکن است غذای کافی پیدا نکنند اتفاق می‌افتد.

پیشنهاد می‌کنم مقاله غذای مناسب گربه خانگی را از دست ندهید.

تشخیص اشتباه در شناسایی

گربه ماده از حس بویایی قوی خود برای شناسایی بچه‌هایش استفاده می‌کند. کوچک‌ترین تغییر در بوی بدن بچه‌ها، باعث می‌شود مادر آن‌ها را با شکارچی اشتباه گرفته و آن را بخورد.

لمس کردن بچه‌گربه‌ها توسط انسان، باعث این تغییر رایحه می‌شود و به همین دلیل، نباید تا چهار هفتگی به بچه‌گربه‌ها نزدیک شوید.

تأمین کردن امنیت بچه‌گربه‌ها

این مورد نیز بسیار نادر است؛ اما گاهی مادر تشخیص می‌دهد که بچه‌هایش توسط شکارچیان مورد تهدید قرارگرفته‌اند و برای حفظ امنیت، آن‌ها را می‌خورد.

آیا گربه نر بچه‌های خود را می خورد؟

حضور گربه‌های نر در اطراف بچه‌گربه‌های تازه متولدشده کاملاً بی‌خطر است؛ اما صرفاً برای احتیاط، می‌توانید آن‌ها را از بچه‌های خود دورنگه دارید.

آن‌ها علاقه خاصی به خوردن بچه‌گربه‌های خود ندارند، مگر در مواردی که غذای دیگری پیدا نکنند.

چرا گربه ها بچه خود را می خورند

گربه‌های نر هیچ کاری با بچه‌گربه‌های تازه متولدشده خود ندارد و حتی در چند هفته اول به آن‌ها نزدیک هم نمی‌شود. معمولاً گربه‌های نر بیشتر به دنبال پیدا کردن گربه‌های ماده برای جفت‌گیری هستند.

آیا گربه، خرگوش می‌خورد؟

راه‌های جلوگیری از خورده شدن بچه‌گربه‌ها توسط مادرشان

بهترین راه این است که در زمان بارداری، برای او غذای کافی و محیطی آرام فراهم کنید و پس از زایمان به بچه‌گربه‌ها دست نزنید.

 اگر گربه ماده شما، با کمبود مواد غذایی مواجه نشود و احساس امنیت کند، بعید است که به بچه‌های خود آسیبی بزند و آن‌ها را بخورد.

اگر همه این شرایط را رعایت کردید و بازهم متوجه شدید که گربه بچه خود را خورده، بهتر است او را نزد دامپزشک ببرید تا علت این کار را بررسی کند.

 در این مدت خودتان به بچه‌گربه‌ها غذا دهید؛ تا دچار سوءتغذیه نشوند و مادرشان درمان شود یا مادر جایگزین برای آن‌ها پیدا کنید.

غذای مناسب بچه‌گربه یکی دیگر از مقالات وبلاگ واسط کالا است که پیشنهاد می‌کنم آن را مطالعه کنید.

پرسش و پاسخ

1- آیا گربه مادر بچه های خود را می خورد؟

ممکن است این موضوع وحشتناک به نظر برسد، اما باید بگوییم بله.

2- خورده شدن بچه‌گربه‌ها توسط مادرشان طبیعی است؟

بله این رفتار کاملاً طبیعی و از روی غریزه است.

3- آیا گربه پدر بچه های خود را می خورد؟

خیر، گربه پدر هیچ کاری با بچه‌گربه‌های تازه متولدشده خود ندارد و حتی در چند هفته اول به آن‌ها نزدیک هم نمی‌شود.

4- آیا گربه ماده بچه‌گربه‌های مرده خود را می‌خورد؟

بله، او بچه‌های مرده خود را می‌خورد و با این کار از پخش شدن باکتری‌های بچه‌گربه مرده و مریض شدن سایر بچه‌ها، جلوگیری می‌کند.

سخن پایانی

خورده شدن بچه‌گربه‌ها توسط مادرشان، اتفاقی نادر ولی وحشتناک است؛ با این حال، نمی‌توان با طبیعت جنگید و این یک رفتار طبیعی از سمت گربه مادر است.

در این مقاله سعی کردیم شما را با دلایل این‌که چرا گربه ها بچه خود را می خورند، آشنا کنیم تا با انجام بعضی از کارها جلوی این اتفاق را بگیرید.

خب به انتهای مطلب رسیدیم، امیدواریم به جواب سؤالاتتان رسیده باشید. ولی اگر هنوز سؤالی دارید که ما فراموش کردیم و از این لیست جامانده است، حتماً در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

یک موضوع دیگر که شاید برایتان مورد اهمیت باشد نحوه خرید گربه است؛ ما این کار را برای شما آسان کرده‌ایم.

شما می‌توانید از طریق سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا، خیلی راحت و بدون دردسر یک همدم برای گربه‌تان بگیرید و یا غذاها و وسایل موردنیاز گربه‌تان را از طریق واسط کالا تهیه نمایید.

خیلی از مواقع، افرادی هستند که گربه‌های خود را به‌صورت رایگان در آگهی‌های واسط کالا قرار می‌دهند، این فرصت را از دست ندهید.

منابع

hepper.com

travelingwithyourcat.com

catpointers.com

animalpath.org

تبلیغات
vasetpet-content

11 دیدگاه دربارهٔ «چرا گربه ها بچه خود را می خورند؟»

 1. سلام آیا اگر گربه خانگی هم باشد نباید به بچه شان دست زد چون گربه خانگی با صاحبش آشناست آیا میشه در زایمان و مراقبت بچه ها کمک مادر باشیم یا دست بزنیم ممکنه از سمت مادر بچه مورد خطر قرار بگیره؟

  1. فریبا زمانی

   سلام ماندانای عزیز
   بهتره که موقع زایمان، به گربه کمک نکنین چون شاید باعث عفونت بشین؛ ولی اگر گربه واقعا به کمک نیاز داشت و اجازه داد کمکش کنین؛ میتونین این کار رو انجام بدین.
   با کمک کردن شما، به بچه‌هاش آسیب نمیزنه ولی ممکنه بچه ها رو از خونه شما ببره.

  1. سلام وقت بخیر
   اگر کسی بچه گربه را به عنوان حیوان خانگی انتخاب می کند بهتر است آن را از 2 ماهگی به بعد از مادرش جدا کند در غیر این صورت نگهداری از بچه گربه برای شخص سخت و دشوار می شود. پس می توان گفت زمان جدایی بچه گربه از مادر بعد از 2 ماهگی می باشد.
   تشکر از اینکه مطالب وبسایت واسط پت رو دنبال می کنید

  2. سلام وقت بخیر
   اگر کسی بچه گربه را به عنوان حیوان خانگی انتخاب می کند بهتر است آن را از 2 ماهگی به بعد از مادرش جدا کند در غیر این صورت نگهداری از بچه گربه برای شخص هم سخت و دشوار می شود. پس می توان گفت زمان جدایی بچه گربه از مادر بعد از 2 ماهگی می باشد.
   ممنون از اینکه مطالب وبسایت واسط پت رو دنبال می کنید

  1. سلام وقت بخیر
   در گربه های خیابانی دیده می شود که گربه بچه اش را بعد از مدتی رها می کند البته این کار در اکثر حیوانات دیده شده است. گربه ی مادر در هفته های اول از بچه اش مراقبت می کند و به او اهمیت زیادی می دهد اما بعد از حدود 2 ماه ممکن است به دلایلی بچه اش را رها کند. یکی از آن دلایل پبدا کردن غذا می باشد که بچه گربه بتواند برای سیر کردن خود غذا پیدا کند. دیگر دلیل آن تغییر مکان می باشد و بچه گربه را ر ها می کند تا مکان جدیدی برای زندگی پیدا کند. این رها کردن بچه گربه توسط مادرش ممکن است در زمان و مکان های مختلف باشد و احتمال دارد موقتی باشد و بعد از مدتی مادر و بچه گربه همدیگر را پیدا کنند
   ممنون از اینکه مطالب وبسایت واسط پت را دنبال می کنید

  1. سلام وقت بخیر
   گفته می شود که اگر به بچه حیوانات دست زده شود دیگر بوی انسان می گیرند و در بسیاری موارد مادر دیگر به سمت بچه خود نمی رود البته در زمینه پرندگان اینطور نیست اما در زمینه پستانداران چون حس بویایی قوی دارند ممکن است این اتفاق بیفتد ، البته در بیشتر موارد حس مادرانه غلبه می کند اما بهتر است که دست زده نشود چون ممکن است باعث شود اتفاقی در بدن بچه رخ دهد.
   گربه ها می توانند خطراتی را برای انسان ها به همراه داشته باشند و این خطر ها شامل بیماری های مختلف می شوند. باید در نظر داشته باشید که این بیماری‌‌ های مشترک ممکن است از راه تماس با بزاق و مدفوع گربه‌ آلوده به انسان‌ ها منتقل شوند.
   ممنون از اینکه مظالب وبسایت واسط پت رو دنبال می کنید

  2. سلام وقت بخیر
   گفته می شود که اگر به بچه حیوانات دست زده شود دیگر بوی انسان می گیرند و در بسیاری موارد مادر دیگر به سمت بچه خود نمی رود البته در زمینه پرندگان اینطور نیست اما در زمینه پستانداران چون حس بویایی قوی دارند ممکن است این اتفاق بیفتد ، البته در بیشتر موارد حس مادرانه غلبه می کند اما بهتر است که دست زده نشود چون ممکن است باعث شود اتفاقی در بدن بچه رخ دهد.
   گربه ها می توانند خطراتی را برای انسان ها به همراه داشته باشند و این خطر ها شامل بیماری های مختلف می شوند. باید در نظر داشته باشید که این بیماری‌‌ های مشترک ممکن است از راه تماس با بزاق و مدفوع گربه‌ آلوده به انسان‌ ها منتقل شوند.
   ممنون از اینکه مطالب وبسایت واسط پت رو دنبال می کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *