رفع سوختگی فرش با اتو

چگونه سوختگی فرش با اتو را از بین ببریم؟

علائم سوختگی روی فرش می‌تواند بسیار ناراحت‌کننده و نا امیدکننده باشد. خواه شما کبریت یا اتو داغ یا بخاری‌برقی را رها کرده باشید. برای مناطقی با سوختگی بزرگ‌تر یا نقاطی که در فرش قابل روئیت و در دید هستند بهتر است با یک مرکز تعمیر فرش تماس بگیرید. برای سوختگی‌های نقاط کوچک‌تر که کمتر در دید قرار دارند و خیلی قابل‌توجه نیستند. می‌توانید از چند استراتژی کلیدی برای ترمیم فرش خود استفاده کنید.

با بریدن لبه‌های سوخته و چسباندن الیاف جدید یا چسباندن یک وصله فرش جدید در کل می‌توانید کف‌پوش خود را به همان اندازه جدید به نظر بیاورید.

در این مقاله سعی داریم پاسخ سوال چگونه سوختگی فرش با اتو را از بین ببریم؟ راه‌های رفع سوختگی فرش با اتو را بیان کنیم.

رفع سوختگی فرش با اتو و لکه‌های مخفی

گام اول: در ابتدا با استفاده از یک موچین الیاف را به‌اصطلاح شل و نرم کنید. شما باید در نظر داشته باشید که الیاف فرش باید تا حد امکان صاف بایستند و این باعث می‌شود هدف قرار دادن قطعات سوخته آسان‌تر شود. با استفاده از موچین الیاف را از پشت فرش بکشید سپس آن‌ها را مقداری بچینید و کوتاه کنید.

گام دوم: در گام بعد لایه‌های فوقانی را با یک قیچی مقداری کوتاه کنید. فقط در نظر داشته باشید که لایه‌های قهوه‌ایی سوخته یا سیاه را بچینید نه بافت نرم و رنگی فرش که چیدنشان تأثیری ندارد. به کشیدن الیاف سوخته فرش ادامه دهید تا مطمئن شوید که هیچ قسمت سوخته‌ایی را از لایه‌های بالای فرش از دست نداده‌اید.

 • شما می‌توانید لبه‌های سوخته را با یک قیچی معمولی یا قیچی‌های کوچک لبه منحنی تیز که برای پیرایش اطراف ناخن استفاده می‌شوند، قسمت‌های حاصل از سوختگی فرش را بچینید.
 • حتماً پیشنهاد می‌کنیم لبه‌های سوخته فرش را از پهلو بزنید و بعداً آن‌ها را با جاروبرقی یا دست جمع کنید.
چیدن بافت نرم
استفاده از اتو

گام‌های دیگر برای رفع سوختگی فرش با اتو

گام سوم: بر روی لکه های باقی مانده از سوختگی، از شامپو فرش یا شوینده های مخصوص فرش استفاده کنید. دستورالعمل های نوشته شده روی محصول را دنبال کنید. با یک دستمال پارچه ایی تمیز یا برس فرش مواد حاصل را روی فرش پخش کنید و خوب بشویید. اجازه دهید تا زمانی که روی قوطی دستور داده شده مواد بمانند. سپس آب کشی کنید و در هوای آزاد اجازه دهید که کاملا خشک شود.

گام چهارم : اگر هنوز قسمت‌های قابل‌توجه دیگری وجود دارد. مقداری از الیاف را از ناحیه‌های دیگر با یک قیچی یا تیغ تیز برش دهید. سعی کنید الیاف را به یک اندازه و با طول قد یکسان بچینید.

گام پنجم: الیاف جدید را بر روی نقاط سوخته با دقت بچسبانید. از یک خلال‌دندان یا آچار پیچ‌گوشتی کوچک مسطح، مقدار چسب پارچه‌ی ضد آب و شفاف را روی الیاف جدید بمالید. اجازه دهید حداقل تا ۲۴ ساعت بعد کاملاً خشک شود. سپس الیاف جدید را به‌طور مرتب و تمیز هم‌سطح با الیاف اصلی فرش برگردانید.

گام ششم: اگر نمی‌خواهید فرش را بیشتر از این مقدار ببرید بهتر است با استفاده از رنگ اصلی و مخصوص فرش، قسمت‌های دیگر را بپوشانید. تا آنجا که می‌توانید به دنبال رنگ ضد آب و خیلی نزدیک به رنگ فرش خود باشید. از قلم‌مو نازک برای الیاف آسیب‌دیده استفاده کنید. کاملاً الیاف را به رنگ آغشته نمایید و حداقل ۲۴ ساعت اجازه دهید که رنگ‌ها خشک شوند.

رفع سوختگی فرش با اتو
چیدن الیاف سوخته با قیچی

از بین بردن الیاف سوخته و وصله زدن

برای رفع سوختگی فرش با اتو پیشنهاد می‌کنیم در ابتدا سطح‌رویی الیاف سوخته را با تیغ‌تراش دهید. زمانی که قسمت‌هایی از فرش را می‌برید سعی کنید به شکل مربع یا مستطیل برش بزنید. سپس چسب مخصوص را زیر پایه پخش‌کنید که وصله زدن به آن قسمت راحت‌تر باشد. درصورتی‌که خواستید از یک قالیچه یا یک فرش بی‌استفاده وصله‌ایی را ببرید . بهتر است قسمتی را انتخاب کنید که با طرح و رنگ قالی شما مطابقت داشته باشد.

نکته: یک جسم سنگین یا گلدان را روی ناحیه به مدت ۲۴ ساعت قرار دهید. اجازه دهید یک شبانه‌روز بماند تا چسب کاملاً خشک شود.

چگونه لکه‌های فرش را با کمک اتو از بین ببریم؟

تجربه ثابت کرده بیشتر لکه‌های سوختگی باقی‌مانده در اثر اتو با کمک آب، سرکه سفید، مایع ظرف‌شویی و حوله تمیز پاک می‌شوند. توجه داشته باشید که مروبط به لکه‌های سطحی و استاندارد نه سوختگی‌های عمیق است.

برای حذف لکه‌های روی فرش مانند لکه‌ی آب‌میوه، چایی و حتی موم شمع را می‌توانید با استفاده از اتو از بین ببرید.

استفاده از آب و سرکه سفید

جهت رفع سوختگی فرش با اتو با استفاده از آب و سرکه‌ی سفید مراحل زیر را طی نمایید:

 • ابتدا سطح فرش را با جاروبرقی تمیز کنید. سپس اتو را به برق بزنید و در درجه‌ی بخار متوسط قرارش دهید.
 • در یک بطری خالی به‌اندازه یک‌چهارم فنجان سرکه سفید و سه‌چهارم یک فنجان آب بریزید. مقدار محلولی که درست می‌کنید بستگی به بزرگی یا کوچکی لکه کاهش یا افزایش می‌باید. باید به میزان سرکه دقت داشته باشید که همیشه باید یک قسمت سرکه سفید به ۳ قسمت آب باشد.
 • با یک حوله سفید تمیز یا کهنه به داخل آب گرم بزنید و خوب پارچه را به اصلاح بچلانید تا آب اضافه از آن گرفته شود سپس محلول سرکه را روی تمام قسمت های لکه فرش اسپری کنید و پخش کنید و خوب پاکش کنید.
 • حوله مرطوب را روی لکه فرش قرار دهید.
 • اتو را به‌آرامی روی حوله مرطوب بکشید تا لکه به‌طور کامل از فرش جدا شود.
سرکه و آب
محلول آب و سرکه‌ی سفید

استفاده از محلول آب با مایع ظرف‌شویی و اتو

 • اتو را در درجه کم با بخار مناسب قرار دهید. داخل یک سطل ۵ قطره صابون شوینده قوی و غلیظ را به مقداری آب گرم اضافه کنید. با یک حوله سفید یا کهنه تمیز داخل این محلول بزنید تا حدی که مرطوب شود نه خیس سپس حوله روی لکه‌ی فرش کاملاً پهن کنید و اتو را روی آن قرار دهید.
 • اجازه دهید اتو روی لکه فرش به مدت ۱۵ دقیقه با درجه پایین بماند. وقتی مشاهده کنید حوله رنگ لکه را به خود جذب کرده است، اتو را بردارید. امکان دارد رنگ لکه به قسمت‌های دیگر حوله پخش شود. این کار را تا زمانی که لکه به‌طور کامل پاک شود ادامه دهید.

سخن پایانی

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد رفع سوختگی فرش می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید.

اگر قصد خرید و فروش فرش دلخواه و موردنظر خود را دارید به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید و راحت و بدون دردسر این‌کار را انجام دهید.

12 دیدگاه دربارهٔ «چگونه سوختگی فرش با اتو را از بین ببریم؟»

 1. بد بخت شدم پیچ گوشتی برقی زده بودم به برق یادم رفت یک دفعه منفجر شد موکت سوخته هر کاری کردم پاک نشد

 2. من روی موکتمون چسب تفنگی ریخت اومدم ی جا خونم ی پارچه بزارید روش اتو بکشید حالا دیدم موکت سوخت لطفا بگید چه کار کنم

 3. من بدبخت امروز کلاس ورزش داشتم داداش کوچیکم که ۳ سالشه رفته اوتو رو بر داشتا زده به برق بعدم اوتو رو حول داده روی فرش و رفته بعد یهو دیدم بوی سوختگی میاد سمت راه رو رو نگاه میکنم میبینم اوتو فرشو سوزونده الان هر کاری میکنم درست نمیشه لطفا کمکم کنید سوختگیشم زیاد عمیق نیست خواهش میکنم کمکم کنید

 4. فرش رنگی رو که بااتو سطحی سوخته بغضی قسمتا تیره شده و خشک رو چجور ازبین ببریم لطفا یه ره حل بدید
  راح حل بالا انجام دادم نشد.

  1. سلام کاربر گرامی
   اگر سوختگی سطحی بود و لکه ی زرد رنگی روی فرش ایجاد شده، یک پیاز با سایز متوسط را به دو نیم تقسیم کرده و روی لکه سوختگی بگذارید و فشار دهید تا آب پیاز به عمق لکه و فرش نفوذ کند حدود ۵ دقیقه صبر کنید سپس یک قاشق غذاخوری نمک روی لکه بریزید و بعد به صورت دورانی ماساژ دهید بعد از آن ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر کرده تا اثر لکه از روی فرش کاملا پاک شود. با کمک جاروبرقی نمک ها را از روی فرش جمع کرده و بعد از آن با کمک شامپو فرش و اسفنج، قسمت مورد نظر را بشویید تا فرش بوی پیاز نگیرد. اگر سوختگی عمیق بود بهتر است برای رفع اثر سوختگی به متخصصینی که در زمینه رفو فرش مهارت دارند مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *