تشخیص نطفه دار بودن عروس هلندی

تشخیص نطفه دار بودن عروس هلندی

اصلی‌ترین دغدغه پرورش‌دهندگان، تشخیص نطفه دار بودن عروس هلندی است.

در ادامه می‌خواهیم به شما چگونگی تشخیص نطفه دار بودن تخم‌ عروس هلندی ، علت بی نطفه شدن تخم‌های آن و نکاتی در رابطه با عقیم بودن عروس هلندی را توضیح دهیم. با واسط پت همراه باشید.

مراحل تشخیص نطفه دار بودن تخم عروس هلندی

معمولاً پس از گذشت ۶ الی ۱۱ روز، می‌توان تشخیص داد که تخم عروس هلندی نطفه دارد یا نه.

شما برای این کار باید اصولی را رعایت کنید؛ تا عروس هلندی متوجه نشود تخم‌هایش را برداشته‌اید. در ادامه خواهیم گفت چگونه این کار را به بهترین نحو انجام دهید.

مرحله اول: برداشتن تخم‌ها

در اولین قدم برای تشخیص نطفه‌ دار بودن تخم عروس هلندی ، باید تخم را از لانه خارج کنید؛ اما پرنده نباید متوجه شود.

معمولاً در طول شبانه روز، پرنده نر و ماده، نوبتی بر روی تخم‌ها می‌خوابند. اما گاهی اوقات پیش می‌آید که هر دو با هم بیرون از لانه هستند و بهترین زمان برای برداشتن تخم‌ها، همین موقع است.

وقتی مطمئن شدید پرنده‌ای داخل لانه نیست، با قرار دادن مقوا مقابل درب ورودی، از وارد شدن پرنده به داخل لانه، جلوگیری کنید. زمانی‌که تخم‌ها را برداشتید، مقوا را برندارید؛ زیرا ممکن است پرنده بفهمد تخم‌هایش را برداشته‌اید.

اگر پرنده متوجه نبودن تخم‌هایش شود؛ شاید دیگر روی تخم‌ها نخوابد و یا آن‌ها را بشکند؛ پس این کار را با احتیاط انجام دهید.

مرحله دوم: مشاهده نطفه

تخم را با انگشتان سبابه و شَست در مقابل نور مستقیم و شدید بگیرید؛ با این کار خیلی خوب می‌توانید محتوای تخم را ببینید.

جالب است بدانید که با نور شدید، حتی می‌توان تپش قلب جوجه داخل تخم را دید؛ البته این مورد زمانی اتفاق می‌افتد که به بیرون آمدن جوجه‌ها نزدیک شده باشیم.

اگر در داخل تخم، رگ‌های خونی مشاهده کردید؛ به این معنی است که تخم نطفه دارد و در حال تبدیل به جوجه است.

درصورتی‌که هیچ رگ خونی داخل تخم مشاهده نکردید، به معنی تشکیل نشدن جوجه است و باید جویای علت نطفه نداشتن عروس هلندی باشید.

علت بی نطفه بودن عروس هلندی

ممکن است تخم‌های عروس هلندی، به خاطر عواملی مثل سن کم، خویشاوندی و … بی نطفه شوند. در ادامه برخی از این عوامل را بررسی می‌کنیم.

علت بی نطفه بودن عروس هلندی

سن کم

شاید کم سن‌و‌سال بودن نر و ماده، علت بی نطفه بودن عروس هلندی باشد.

معمولاً عروس هلندی، در سن ۱۸ ماهگی بالغ می‌شود و می‌تواند تولیدمثل انجام دهد.

درصورتی‌که پرنده قبل از ۱۸ ماهگی، جفتگیری و تولیدمثل کند، تخم‌های بدون نطفه به شما تحویل می‌دهد.

مقاله «تشخیص سن عروس هلندی» می‌تواند برای شما مفید باشد.

نکته

شاد برایتان جالب باشد که بدانید؛ گاهی اوقات، عروس هلندی ماده بدون وجود عروس هلندی نر، تخم می‌گذارد؛ این تخم‌ها صددرصد بدون نطفه هستند.

خویشاوندی

منظور از خویشاوند بودن عروس هلندی نر و ماده، این است که یا آن‌ها خواهر و برادر هستند و حتی بچه‌های خواهر و برادر می‌باشند.

اگر پرنده نر و ماده‌ای که با یکدیگر نسبت خونی دارند، جفت شوند؛ باعث ایجاد تخم‌های بدون نطفه می‌شوند. حتی اگر تخم‌های آن‌ها نطفه داشته باشد، معمولاً به جوجه‌هایی ناقص و بیمار تبدیل می‌شوند.

بیمار بودن عروس هلندی نر یا ماده

عروس هلندی بیمار، نمی‌تواند نیازهای خود را تأمین کند و برای تولیدمثل، بیش‌از حد ضعیف هست؛ پس به‌احتمال زیاد نمی‌تواند تخم سالم و نطفه‌دار بگذارد.

قبل از هر کاری، باید از سالم بودن پرنده نر و ماده‌ای که برای تولیدمثل انتخاب کرده‌اید، مطمئن شوید.

پیشنهاد ویژه

اگر آن دسته پرورش‌دهندگانی هستید که به حیوانات خانگی مختلف علاقه دارید؛ پیشنهاد می‌کنیم که مقالات مربوط به مرغ عشق، گربه، سگ و … را نیز مطالعه کنید.

عقیم بودن عروس هلندی

تا اینجا، نحوه تشخیص نطفه دار بودن عروس هلندی و علت بی نطفه شدن تخم‌های عروس هلندی را بررسی کردیم. در ادامه با ما همراه شوید؛ تا نکاتی در رابطه با عقیم بودن عروس هلندی نیز به شما توضیح دهیم.

ویژگی‌ های عروس هلندی عقیم

 • معمولاً، عروس هلندی‌های عقیم، جثه‌ای کوچک‌تر از عروس هلندی‌های سالم دارد؛
 • عروس هلندی عقیم، کم‌تر آواز می‌خواند و همچنین نسبت به پرنده ماده، واکنشی نشان نمی‌دهد.

درمان عقیم بودن عروس هلندی

عقیم بودن و ناباروری در عروس هلندی ، باعث بی نطفه شدن تخم‌های عروس هلندی و به وجود آمدن تخم‌های نابارور می‌شود. متأسفانه، تابه‌حال درمان موفقی، برای عقیم بودن و ناباروری عروس هلندی کشف نشده است.

لقاح مصنوعی برای عروس هلندی

در بخش درمان عقیم بودن عروس هلندی، گفته شد که درمانی وجود ندارد. این مسئله درست است؛ ولی در خارج از کشور مقالاتی راجع به لقاح مصنوعی نوشته شده است.

لقاح مصنوعی، درمانی برای عقیم بودن عروس هلندی نیست؛ ولی با آن می‌توان از دو عروس هلندی که نطفه دارند، جوجه گرفت. به‌عنوان مثال، از دو عروس هلندی که نطفه دارند و هیچ مشکلی ندارند؛ ولی تخم‌های آن‌ها به جوجه تبدیل نمی‌شوند، برای لقاح مصنوعی استفاده می‌شود.

تشخیص نطفه دار بودن عروس هلندی

تکنیک لقاح مصنوعی، روشی تخصصی برای افزایش باروری عروس هلندی است که باید در کلینیک‌های مجهز و با امکانات مناسب انجام شود. در غیر این صورت، ممکن است به پرنده آسیب برسد و یا نتیجه‌ای حاصل نشود.

قطره نطفه عروس هلندی

این قطره، شامل ترکیب ویتامین‌های A، D و E است. قطره نطفه عروس هلندی ، به خاطر داشتن ویتامین A، باعث افزایش باروری در عروس هلندی می‌شود.

ویتامین D موجود در قطره تقویت نطفه عروس هلندی ، میزان فسفر و کلسیم را در بدن پرنده کنترل و تنظیم می‌کند.

بهتر از قبل از مصرف این قطره، با دامپزشک مشورت کنید.

پرسش و پاسخ

 1. داروی درمان نطفه نداشتن عروس هلندی چیست؟

نطفه نداشتن عروس هلندی درمانی ندارد؛ ولی اگر نطفه ضعیف باشد می‌توان با قطره نطفه عروس هلندی و غذاهای مقوی آن را تقویت کرد.

۲. عروس هلندی من به‌تازگی تخم گذاشته، چه زمانی می‌توانم ببینم تخم آن نطفه دارد یا نه؟

معمولاً ۶ الی ۱۱ روز بعد از تخمگذاری، می‌توان نطفه داشتن و نداشتن تخم را بررسی کرد.

۳. علت بی نطفه بودن تخم عروس هلندی چه چیزی می‌تواند باشد؟

دلایل مختلفی؛ مانند خویشاوند بودن نر و ماده، بیماری، بالغ نبودن و … از دلایل رایج بی نطفه بودن تخم عروس هلندی است.

سخن پایانی

در این مقاله، تشخیص نطفه دار بودن تخم عروس هلندی ، علت بی نطفه بودن عروس هلندی را به شما توضیح دادیم؛ همچنین توضیح دادیم قطره نطفه عروس هلندی چه کاربردی دارد و نکاتی در مورد روش لقاح مصنوعی به شما توضیح دادیم. امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید.

اگر قصد خرید و فروش عروس هلندی یا هر پرنده دیگری را دارید، می‌توانید از قابلیت ثبت رایگان آگهی در اپلیکیشن و سایت واسط کالا استفاده کنید.

منبع

petkeen.com

12 دیدگاه دربارهٔ «تشخیص نطفه دار بودن عروس هلندی»

 1. سلام عروس هلندی من چند وقت پیش جفتگیری کرد و سه تا تخم گذاشت الان ۲۵روز هستش خبری از جوجه نیست،تو این یکی دو روزه هم باز شروع کردن به جفتگیری ،میشه راهنمایی کنید باید چیکار کنم ممنون میشم

  1. سلام داداش خوبی
   عروس های منم این کارو کردن
   ۲۷ تو لونه بود ۴ تا تخم بعد نطفه نداشت ولی دوباره جغگیری کرو نطفه داشت بزار دوباره جفگیری کنن

  1. سلام وقت بخیر
   عروس هلندی نر بخاطر دلایلی از جمله ، ممکن است یکدیگر را دوست نداشته باشند و باهم جفت نباشند. ازآنجاکه شما احتمالاً چیزی در مورد پرنده جدید نمی‌دانید، اگر عروس هلندی نر خودش جفت داشته باشد نیز ممکن است ماده را بزند. همچنین ممکن است او یک پرنده پیر باشد که سر راهش قرارگرفته و نمی‌خواهد پرنده دیگری در قفسش باشد
   ممنون از اینکه مطالب وبسایت واسط پت رو دنبال می کنید

  1. سلام وقت بخیر
   خدمت شما عرض کنم که ، عدم تبدیل شدن تخم یا همون پوچ شدن تخم های عروس هلندی میتونه دلایل و عوامل زیادی داشته باشه از مناسب نبودن محیط و صدمه خوردن به تخم ها ، متعادل نبودن درجه حرارت و عدم توانایی تنظیم دما بوسیله پرنده ،بی تجربگی پرنده ،سوراخ یا ترک برداشتن تخم ها ، ترس و استرس زیاد تا دلایل وراثتی ، عدم آمادگی پرنده نر یا ماده ، سن پایین یا بالای عروس هلندی ، عدم وجود نطفه یا نبودن یا ضعیف بودن یا عدم سلامت اسپرم ، جفتگیری مکرر و ضعیف شدن پرنده نر ، ضعف پرنده ماده بدلیل تخم گذاری زیاد و تغذیه نامناسب و مشکل تشکیل نشدن درست و کامل قسمتهای تولید کننده جوجه درون تخم پرنده ( زرده و سفیده ) و …
   ممنون از اینکه مطالب وبسایت واسط پت رو دنبال می کنید

  1. سلام وقت بخیر
   مکملهای دارویی زیادی برای این موضوع وجود داره که باید حتما با مشورت دامپزشک بگیرید و متاسفانه ما نمیتونم اینجا معرفی کنیم. به شما کمک خواهد کرد
   ممنون از اینکه مطالب وبسایت واسط پت رو دنبال می کنید

  1. سلام وقت بخیر
   دوست عزیز ابتدا شما باید بفهمید دلیل نطفه نداشتن تخم های پرندتون چیه بعد اونها رو بر طرف کنید.مثلا اگر رژیمن غذاییش ویتامینهای لازم رو نداره اونها رو به غذاش اضافه کنید، اگرمحیطش مشکل داره محیطش رو تغییر بدید و …
   ممنون از اینکه مطالب وبسایت واسط پت رو پیگیری می کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *