استفاده از نرم افزار پیام‌رسان

استفاده از نرم افزار پیام‌رسان

در این مقاله قصد داریم در مورد استفاده از نرم افزار پبام‌رسان صحبت نماییم. میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از نرم افزارهای پیام‌رسان فوری (IM) همانند یاهو مسنجر و AOL مسنجر استفاده می‌کنند. نرم افزارهای پیام‌رسان به صورت گسترده و رایگان وجود دارند و روزانه میلیاردها پیام با استفاده از آن‌ها ارسال می‌شود. همانند دیگر فناوری‌های پیام‌رسان نیز هم جنبه مثبت دارد و هم منفی، پیام‌رسان می‌تواند هم به عنوان یک ابزار ضروری ارتباطی و هم به عنوان یک مشکل بزرگ برای بهره‌وری کارمندان به حساب آید اغلب سیستم‌های پیام‌رسان فاقد ویژگی‌های امنیتی هستند.

ضمن آن که بسیاری از نرم افزارهای فعلی پیام‌رسان، قابلیت انتقال صوت و تصویر را دارند که این موضوع احتمال سوء استفاده از آن‌ها را در شرایطی که سیاست‌های محکم و کنترل لازم وجود ندارد، افزایش می‌دهد. به دلیل آن که این نرم افزارها بسیار رایج و فراگیر هستند نویسندگان برنامه‌های ویروسی از پیام‌رسان‌ها برای انتشار بد افزارها استفاده می‌کنند.

استفاده از نرم افزار پیام‌رسان برای کارهای مهم

اگر مدیر شما اجازه استفاده از پیام‌رسان را داده است، وسوسه نشوید که بدون در نظر گرفتن کارتان، از پیام‌رسان برای چت‌های دوستانه و بیهوده استفاده کنید. همانند یک حرفه‌ای باید اصولی را برای استفاده از نرم افزار پیام‌رسان رعایت کنید و رفتاری حساب شده و مفید داشته باشید. روشن است که باید سیاست‌های سازمان در مورد پیام‌رسان را درک کرده باشید.

سازمان‌ها در حال سخت‌تر کردن شرایط استفاده از پیام‌رسان هستند و کارکنانی را که سیاست‌ها را رعایت نکنند، اخراج می کنند. اگر از پیام‌رسان استفاده می‌کنید، با استفاده از برنامه فایروال شخصی و نرم افزار آنتی ویروس می‌توانید از اغلب تهدیدات امنیتی جلوگیری نمایید. اغلب سیستم‌های پیام‌رسان اجازه انتقال فایل را می‌دهند، این ویژگی باعث می‌شود که بسیاری از تهدیدات امنیتی توسط فایروال عمومی از بین برود.

در زیر چند توصیه برای اینکه به مدیریت پیام‌های خود بپردازید معرفی می‌کنیم:

نگهداری اطلاعات محرمانه در استفاده از نرم افزار پیام‌رسان

نکته‌ی مهم در مورد استفاده از نرم افزار پیام‌رسان این است که اطلاعات محرمانه را نگهداری کنیم. در واقع مطمئن شوید که اطلاعاتی را به بحث می‌گذارید که منعی برای انتشار ندارد. با استفاده از پیام‌رسان‌ها اطلاعات حساس بسیار آسان‌تر به دست افراد غیر مجاز می‌رسد. با انتشار اطلاعات محرمانه یا مالکیت معنوی، اعتماد مدیر خود را از دست ندهید.

اطلاعات محرمانه
نگهداری از اطلاعات محرمانه

استفاده‌ی به طور مناسب از نرم افزار پیام‌رسان

به گونه ای از پیام‌رسان استفاده کنید که همانند یک مکالمه عمومی در جمع باشد. از مطالب غیراخلاقی، ممنوعه و نظایر آن بپرهیزید. فرض نکنید که پیام‌رسان یک ابزار خصوصی است و دقت داشته باشید که پیام‌رسان شما ممکن است تحت نظر باشد. استفاده از پیام‌رسان برای کارکنان در صنایعی مانند بازرگانی و مراقبت‌های پزشکی ممکن است اطلاعات حساس به شمار آید و بنابراین ثبت می‌گردد. یک پیام نامناسب که از طریق پیام‌رسان ارسال می‌شود، امکان دارد که چند سال بعد به ضررتان تمام شود.

ایمن نگه داشتن نرم افزار پیام‌رسان

نکته‌ی دیگری که باید در باب استفاده از نرم افزار پیام‌رسان در نظر بگیریم ایمن نگه‌داشتن پیام‌رسان است. از آخرین نسخه پیام‌رسان استفاده کنید. بدین ترتیب بهتر می‌توانید کامپیوترتان را در مقابل ویروس‌ها و جاسوس افزارها حفاظت کنید. هرگز فایلی را که شخص ناشناسی از طریق پیام‌رسان برای شما فرستاده است باز تایید، و دانلود نکنید. حتی اگر فایلی ازطرف شخصی آشنا برایتان ارسال شد، تا هنگامی که دلیل استفاده از آن را نمی‌دانید آن فایل را باز نکنید.

استفاده از فایروال‌ها و افزونه‌ها

هنگامی‌که کامپیوترتان را به اینترنت متصل می‌کنید، مطمئن باشید که در عرض چند ساعت شخصی پیدا خواهد شد که سعی می‌کند به کامپیوترتان نفوذ کند. حقیقت تاسف بار این است که افراد بسیاری هستند که تلاش دارند تا آسیب‌هایی را در کامپیوترها و شبکه های دیگران ایجاد کنند. فایروال برنامه‌ای است که بر روی کامپیوتر نصب می‌شود و داده های تبادلی بین کامپیوتر و اینترنت را کنترل می‌کند. اگر از راه دور و از طریق کابل با DSL متصل می‌شوید، معمولا هیچ نوع کنترل امنیتی بین کامپیوترتان و سایتی که به آن مرتبط شده‌اید وجود ندارد.

یک فایروال شخصی که خوب تنظیم شده است، از دسترسی افراد خارجی به اطلاعات و فایل های کامپیوترتان جلوگیری می‌کند. همچنین فایروال می‌تواند کامپیوتر را در مقابل هکرهای اینترنتی غیر قابل شناسایی نماید. بعضی از بهترین فایروال‌ها، اگر تنظیمات غیر تجاری را انتخاب کنید، رایگان هستند. اگر از ویندوز XP سرویس پک ۲ استفاده می‌کنید، فایروالی درون ویندوز وجود دارد که به صورت پیش فرض روشن و مشغول به کار است.

افزونه‌ها

همچنین لازم است مطمئن شوید که بر روی کامپیوترتان افزونه‌های برنامه‎های امنیتی نصب شده باشد. یک افزونه، تکه‌ای نرم افزاری است که مشکلات امنیتی برنامه اصلی را بر طرف می‌کند، افزونه‌ها می‌توانند برای رفع مشکلات کوچک یا حفره‌های امنیتی جدی و خطرناک استفاده شوند. نصب یک افزونه بسیار کوتاه‌تر از به روزرسانی کلی نرم افزار انجام می‌شود.

استفاده از نرم افزار پیام‌رسان
استفاده از افزونه‌ها

نرم افزارهای امنیتی(ضد ویروس و ضد جاسوس افزار، فایروال شخصی) اغلب مهم‌ترین نرم افزارهایی هستند که به صورت منظم افزونه‌هایی برای آن‌ها منتشر می‌شود. این افزونه‌ها حاوی بانک ویروس‌ها به علاوه امضای آن‌هاست. بانک ویروس، بانک اطلاعاتی در یک نرم افزار ضد ویروس است که برنامه را قادر به شناسایی ویروس‌ها می‌سازد. امضا ویروس، تکه‌ای کوچک از کد یک ویروس است و برای شناسایی آن ویروس خاص استفاده می‌شود. نرم افزارهای امنیتی باید به طور منظم به‎روزرسانی شوند تا ایمنی را در برابر تهدیدات جدید تامین کنند.

استفاده از PDA به شکل ایمن

در رابطه با استفاده از نرم افزار پیام‌رسان باید از PDA که مخفف Personal Digital Assistant است، به شکل ایمن استفاده نماییم. دستیارهای دیجیتال شخصی که با نام PDA شناخته می‌شوند، از جمله دستگاه های پالم، iPAQ، بلک بری و سایر دستگاه‌های قابل حمل، به سرعت به ابزار ضروری سازمان‌ها تبدیل شده‌اند. این دستگاه‌ها مفید و البته آسیب پذیر هستند. PDA شما به امنیت نیاز دارد. چه میزان؟ مقدار آن بستگی دارد به شیوه‌ای که شما از PDA استفاده می‌کنید. PDA ها اغلب مانند کامپیوترهای شخصی قدرتمند هستند و می‌توانند چندین مگابایت از اطلاعات را ذخیره کنند. در نتیجه همانند کامپیوترهای شخصی در معرض بسیاری از خطرات امنیتی قرار دارند. PDA ها باید درست مشابه کامپیوترهای خانگی حفاظت شوند.

در گذشته تنها راه ارتباطی PDA ، استفاده از پورت محلی یک کامپیوتر بود. امروزه، اغلب PDA ها دارای قابلیت‌های کامل ارتباط بی‌سیم هستند که می‌توانند برای ارسال و دریافت ایمیل و پیام‌های متنی مشابه کامپیوترها استفاده شوند. اگر اطلاعات محرمانه هستند، آن‌ها را ایمن نگه دارید. اگر PDA شما توسط سازمان تهیه و در اختیارتان قرار گرفته است، پس جزو اموال سازمانی محسوب می‌شود و باید برای انجام کارهای تجاری سازمان مورد استفاده قرار گیرد و اگر از PDA شرکت برای کارهای شخصی استفاده می‌کنید باید توجه داشته باشید که مدیران حق دارند هر وقت که بخواهند آن را از شما پس بگیرند. پس اطلاعات خصوصی خود را در آن قرار ندهید.

نکته

علاوه بر این توجه داشته باشید که سازمان، PDA را تنها برای استفاده شما تهیه کرده و نباید آن را به دیگران امانت بدهید. در غیر این صورت نمی‌توانید کنترل کنید که دیگران از دستگاه و اطلاعات محرمانه آن چه استفاده‌ای می‌کنند.

PDA
PDA

دستگاه‌های قابل حمل به ما اجازه می‌دهند تا اطلاعات را به هر کجا که می‌خواهیم همراه ببریم. اما این ویژگی قابل حمل بودن، این دستگاه‌ها را به یک سرقت تبدیل کرده است. به دلیل آن که PDA ها می‌توانند در یک لحظه ناپدید شوند، امنیت فیزیکی یک اصل و در اولویت است.

دقت کنید که PDA خود را کجا می‌گذارید و هنگامی‌که از میز خود فاصله می‌گیرید، آن را قفل کنید یا همراه خود ببرید. اصلی ترین تهدید برای اطلاعات حساس ذخیره شده بر روی PDA، از دست دادن فیزیکی دستگاه است. اگر امنیت نرم افزاری خوبی بر روی PDA داشته باشید، حتی اگر PDA را گم کنید، این اطمینان را دارید که هیچ‌کس نمی‌تواند به اطلاعات محرمانه آن دست یابد. اگر مانند اغلب مردم اطلاعات شخصی خود را بر روی PDA ذخیره می‌کنید، با امنیت نرم افزاری خوبی که بر روی PDA گذاشته‌اید، هیچ کس نمی‌تواند هویت‌تان را به سرقت برد یا از کارت‌های اعتباریتان استفاده کند و یا فایل‌هایتان را باز کند.

شاید خواندن مقاله «چرا گوشی زود شارژ خالی می‌کند» برایتان جالب باشد.

نکاتی که باید در هنگام استفاده از PDA در نظر بگیرید

  • PDA ها دقیقا به اندازه کامپیوترهای شخصی امنیت نیاز دارند. در تمام مدت آن‌ها را قفل کنید یا همراه خود داشته باشید.
  • از رمز عبور استفاده کنید و به محض امکان، اطلاعات PDA خود را رمز گذاری نمایید.
  • هنگامی‌که در حال ارسال اطلاعات محرمانه هستید، از ارتباط بی سیم ایمن استفاده کنید.

سخن پایانی

با مراجعه به ویکی‌پدیا می‌توانید در مورد استفاده از انواع نرم افزار پیام‌رسان اطلاعات موردنظر را کسب نمایید.

اپلیکیشن واسط کالا مکانی امن برای خرید و فروش راحت کالای موردنظر.

2 دیدگاه دربارهٔ «استفاده از نرم افزار پیام‌رسان»

  1. پس با توجه به این مطلب فرستادن عکس های شخصی با برنامه های پیام رسان که فکرکنم دیگه همه این کارو انجام میدن هم کار درست و امنی نیست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *