اهمیت چیدمان در اتاق کار

اهمیت چیدمان در اتاق کار

ازآنجایی‌که هر فردی مدت‌زمان زیادی را در محیط کار خود سپری می‌‌کند، محیط کار به محیطی تبدیل می‌‌شود که اثرات زیادی را چه از لحاظ روحی و چه از لحاظ جسمی روی فرد می‌‌گذارد؛ بنابراین اهمیت چیدمان در اتاق کار افزایش پیداکرده و فرد را ترغیب به کار بیشتر، باانگیزه‌تر و باکیفیت‌تر می‌‌کند. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با نحوه طراحی و چیدمان محیط کار آشنا کرده و اهمیت آن را برشماریم.

چگونه اتاق کار خود را بچینیم؟

همان‌طور که قبلاً نیز بیان کردیم محیط کار افراد به‌منزله خانه دوم آن‌هاست چراکه به‌طور متوسط تقریباً ۸ ساعت از شبانه‌روز را در آن سپری می‌‌کنند؛ بنابراین این محیط باید به‌گونه‌ای باشد که باب میل آن‌ها بوده و میزان انرژی، شادابی، رضایت، بهره‌‌وری و عملکرد آن‌ها را افزایش دهد. ازاین‌رو برای داشتن یک اتاق کار دلخواه باید اصول زیر را در نظر گرفت و برای چیدمان اتاق کار از آن‌ها استفاده کرد:

نقش انتخاب رنگ در اهمیت چیدمان در اتاق کار

رنگ‌ها اثر معجزه‌آسایی روی روح و روان افراد و نیز میزان بهره‌‌وری و عملکرد آن‌ها دارند. ازاین‌رو نباید آن‌ها را در طراحی و چیدمان اتاق کار فراموش کرد. انتخاب رنگ مناسب و نیز رعایت تناسب رنگ‌ها در چیدمان اتاق کار مهم‌ترین عامل اثرگذار در ظاهر اتاق کار محسوب می‌‌شوند؛ بنابراین هنگام انتخاب رنگ مناسب برای اتاق کار به نکات زیر توجه کنید:

 • ‌ در طراحی و دکوراسیون اتاق کار از رنگ‌‌های جیغ و زننده استفاده نکنید.
 • ‌ در طراحی اتاق کار هرگز از یک رنگ استفاده نکنید. سعی کنید هنگام انتخاب لوازم اتاق کار خود از رنگ‌هایی که در یک طیف رنگی قرار می‌‌گیرند استفاده کنید.
 • ‌ سعی کنید در تهیه لوازم اتاق کار خود استفاده از وسایلی که رنگ‌های ملایمی دارند را در اولویت قرار دهید.

نقش منظم بودن میز و صندلی در اهمیت چیدمان در اتاق کار

نظم دادن به میزها و صندلی‌‌ها را باید متناسب با نوع کاری که می‌‌کنید انجام دهید. چنانچه میزها و صندلی‌‌های اتاق کار در جای مخصوص خود قرار نگیرند، قطعاً کار شما با نظم و آن‌طور که بایدوشاید پیش نخواهد رفت و شما مجبور خواهید شد مدت‌زمان زیادی را برای جابه‌جایی و امور مرتب‌سازی صرف کنید؛ بنابراین برای جلوگیری از ایجاد وقفه در انجام کارها و نیز آراستگی اتاق کار خود میزها و صندلی‌‌ها را درست در جای خود و به‌صورت مرتب و منظم قرار دهید.

نظم
نظم در چیدمان اتاق کار

طی تحقیقاتی که در سال‌‌های گذشته پیرامون اثر محیط کاربر عملکرد کارکنان انجام‌گرفته است تأثیر مثبت نظم و ترتیب محیط کاری بر میزان عملکرد کارکنان را مورد تائید قرار داده است. به این معنی که هراندازه نظم و ترتیب محیط کاری بیشتر باشد میزان عملکرد کارکنان و نیز میزان بازدهی آنان بیشتر خواهد بود. از طرفی نظم و ترتیب محیط کاری اثر مثبتی روی روحیه کارکنان خواهد داشت؛ بنابراین سعی کنید برای داشتن محیط کاری منظم نکات زیر را در نظر بگیرید:

نکات مهم در رابطه با منظم بودن محیط کار

 • ‌ از دکور، شلف و قفسه به‌منظور مرتب کردن محیط کار خود استفاده کنید. مدارک، پرونده‌‌ها، زونکن‌‌ها، کتاب‌‌ها و فایل‌‌های خود را روی آن‌ها بچینید و به‌این‌ترتیب به اتاق کار خود نظم ببخشید. با این کار مدت‌زمانی که برای پیدا کردن یک فایل یا مدرک صرف می‌‌کنید به میزان زیادی کاهش خواهد یافت.
 • ‌ فهرستی از لوازمی که در حین انجام کار از آن‌ها بسیار استفاده می‌‌کنید تهیه کنید. سپس آن‌ها را با نظم و ترتیبی خاص روی میز و یا درصورتی‌که میز کارتان کشو دارد، داخل کشو بچینید.
 • ‌ سیم‌‌هایی که دیده می‌‌شوند همچون سیم‌‌های کامپیوتر را از دید افراد مخفی کنید و یا این‌که سعی کنید آن‌ها را در یک قسمت متمرکز نمایید.
 • ‌ درصورتی‌که در طول روز، به برخی از کابل‌‌ها نیاز داشتید سعی کنید برای دسترسی بهتر و نظم بخشیدن به میز آن‌ها را با استفاده از گیره‌‌های برگه به میز کار خود وصل نمایید.
 • ‌ میز کار خود را به‌قدری شلوغ نکنید که حس انباشتگی را به شما القا نماید.
 • ‌ برای داشتن حس بهتر و البته در صورت علاقه‌‌مندی به گل‌‌ها و گیاهان، سعی کنید روی میز کار خود یک یا چند گیاه کوچک قرار دهید تا از این طریق هم به آرامش برسید، هم میزان خلاقیتتان افزایش یابد (روانشناسان معتقد هستند که رنگ سبز منجر به افزایش خلاقیت افراد می‌‌شود) و هم این‌که ارتباط خود را با دنیای طبیعی حفظ کنید.

استفاده از نور طبیعی

در رابطه با اهمیت چیدمان در اتاق کار استفاده از نور طبیعی در اتاق کار، شما را شادتر، باانگیزه‌‌تر و سرحال‌تر می‌‌کند و اتاق کار شما را بزرگ‌تر نشان می‌‌دهد حال‌آنکه عدم استفاده از آن شما را خسته و کسل کرده و طراوت را از اتاق کار شما می‌‌زداید؛ بنابراین سعی کنید با توجه به نکات زیر از نور طبیعی بهره بگیرید:

اهمیت چیدمان در اتاق کار
استفاده از نور طبیعی
 • ‌ هرگز استفاده از نور مصنوعی یعنی نور لامپ و لوستر را جایگزین نور طبیعی نکنید.
 • ‌ برای بهره‌‌گیری از نور طبیعی میز کار خود را در نزدیکی پنجره جای دهید.
 • هم استفاده از نور طبیعی و هم استفاده از گیاهان آپارتمانی روی عملکرد و بازدهی شما اثر مثبتی خواهند داشت و بهره‌‌وری شما را افزایش خواهند داد؛ بنابراین در چیدمان اتاق کار هرگز از این دو مورد غافل نشوید.

هم استفاده از نور طبیعی و هم استفاده از گیاهان آپارتمانی روی عملکرد و بازدهی شما اثر مثبتی خواهند داشت و بهره‌‌وری شما را افزایش خواهند داد؛ بنابراین در چیدمان اتاق کار هرگز از این دو مورد غافل نشوید.

اگر به دنبال راهکاری برای زیبا کردن خانه خود هستید، مقاله ایجاد فضای سنتی در خانه را حتماً مطالعه کنید.

نصب یادداشت‌ها و نت‌‌های مهم روی دیوار

یکی از مواردی که در محیط کار بسیار مهم و حائز اهمیت است یادداشت کردن کارها و قرارهای کاری مهم است که ممکن است بعضاً فراموش شوند و فرد را با مشکلات زیادی مواجه کنند. با یک ایده خوب می‌‌توان هم این قرارهای کاری را در معرض دید گذاشت تا فراموش نشوند و هم چیدمان اتاق کار را زیباتر و منحصربه‌فردتر کرد.

نصب نت‌‌ها و یادداشت‌های کاری مهم روی دیوار یکی از این ایده‌‌هاست که می‌‌تواند بسیار مثمر ثمر واقع شود. برای این کار شما می‌‌توانید یک دیوار از اتاق کار خود را که به میز کارتان نیز نزدیک است انتخاب کنید و یادداشت‌های خود را روی برگه‌‌های چسبی بنویسید و این برگه‌‌ها روی دیوار بچسبانید. با این کار حداقل روزی یکی دو بار چشمتان به آن‌ها می‌‌افتد و قرارها و کارهای مهم خود را فراموش نمی‌‌کنید و در زمان مناسب به آن‌ها رسیدگی می‌‌کنید.

توجه به اهمیت چیدمان در اتاق کار ازنظر ارباب‌رجوع

ظاهر محیط کار اولین چیزی است که هنگام مراجعه ارباب‌رجوع به چشم می‌‌خورد. لذا قضاوت‌ها، همکاری و عدم همکاری و نیز مراجعه دوباره آن‌ها تا حد زیادی به‌ ظاهر و نحوه چیدمان محیط کار شما بستگی دارد. برای این‌که مطمئن شوید ارباب‌رجوع نسبت به محیط کار شما حس بهتری خواهد داشت سعی کنید نکات زیر را در نظر بگیرید:

چند نکته مهم

 • ‌ در محیط کار خود سعی کنید از میزها و صندلی‌‌های یکدست استفاده کنید طوری که بین میز کار مدیر و میز کار کارکنان تفاوتی وجود نداشته باشد و همگی ظاهری یکسان داشته باشند. با این کار هم حس همکاری، صمیمیت و همرنگی موجود بین کارکنان را به ارباب‌رجوع منتقل می‌‌کنید و هم این‌که زیبایی محیط کار خود را دوچندان می‌‌نمایید.
ارباب رجوع
اهمیت چیدمان
 • ‌ روی میز کار خود یک ساعت رومیزی و یا تقویم قرار دهید تا از این طریق بتوانید موفقیت خود را به ارباب‌رجوع القا نمایید. چنانچه از ساعت‌ها و تقویم‌‌های مدرن، زیبا و شیک استفاده کنید میزان این اثرگذاری دوچندان خواهد بود.
 • ‌ در محل کار خود از ساعت دیواری نیز استفاده کنید تا مهم بودن نظم و انضباط را به ارباب‌رجوع القا نمایید.
 • ‌ سعی کنید روی میز کار خود یک قاب عکس خانوادگی که در آن اعضای خانواده شما شاد هستند قرار دهید تا زمانی که چشمتان به آن خورد انرژی بگیرید و انگیزه‌‌تان برای انجام کار افزایش یابد. انجام این کار حتی می‌‌تواند میزان موفقیت شما را به ارباب‌رجوع انتقال نماید.
 • ‌ قرار دادن یک ظرف شکلات که شکل و شمایل مناسب و متناسبی با اتاق کار شما دارد پیام دوستی شما را به ارباب‌رجوع انتقال می‌‌دهد و شما را به‌عنوان فرد برونگرا و خونگرم معرفی می‌‌کند.

توجه به استاندارد بودن مبلمان اداری

هرچند که چیدمان محیط کاری در بهره‌‌وری کارکنان بسیار اثرگذار است اما چنانچه به استاندارد بودن مبلمان اداری توجه نشود یعنی میزها و صندلی‌‌های محیط کاری متناسب با ویژگی‌‌های فیزیکی شما طراحی نشده باشند چیدمان خوب و مناسب را نیز بی‌‌اثر خواهند کرد. استفاده از این مبلمان به‌مرورزمان از لحاظ جسمانی مشکلاتی را برای شما به وجود می‌‌آورند و درنتیجه میزان بازدهی و بهره‌‌وری شما را کاهش می‌‌دهند؛ بنابراین نه‌تنها نحوه چیدمان محیط کاری مهم است بلکه استاندارد و ارگونومیک بودن مبلمان اداری نیز مهم و بااهمیت هست. پس سعی کنید هنگام انتخاب مبلمان اداری، آن دسته از مبلمانی را انتخاب کنید که اولاً متناسب با فضای کاری و نوع کار شما باشند، دوماً ارگونومیک و استاندارد باشند، سوماً دست شما را در چیدمان محیط کاری باز بگذارند و درنهایت ضمن حفظ سلامتی شما بتوانند تمامی نیازهایتان را چه از لحاظ روحی و چه از لحاظ جسمی تأمین نمایند.

چگونه اهمیت به چیدمان در اتاق کار بازدهی فرد را تحت تأثیر قرار می‌‌دهد؟

یکی از عوامل مهم و اثرگذار در ویژگی‌‌های جسمی و روحی افراد، عامل محیط است که می‌‌تواند از هر لحاظ فرد را تحت تأثیر قرار دهد. انسان از بدو تولد تا زمانی که این دنیا را ترک می‌‌کند در محیط‌‌های گوناگونی قرار می‌‌گیرد که یکی از آن‌ها محیط کار هست. محیطی که انسان عمر خود را تا قبل از بازنشستگی و به مدت طولانی در آن سپری می‌‌کند؛ بنابراین نمی‌‌توان از تأثیر این محیط بر روی فرد غافل بود و آن را نادیده گرفت.

اهمیت چیدمان در اتاق کار
بازدهی فرد در محیط کار

نکته

حفظ سلامتی فرد در این محیط و افزایش بازدهی و کارایی او از مهم‌ترین عواملی است که مدیران و صاحبان شرکت‌‌ها را وادار به یک طراحی استاندارد و چیدمان مناسب محیط کاری می‌‌کند. زمانی که چیدمان اتاق کاری خوب و مناسب باشد یعنی تمامی لوازم در جای مناسب قرارگرفته باشند و از تناسب رنگی مناسب نیز برخوردار باشند، نحوه چیدمان اتاق کار به‌گونه‌ای باشد که نور کافی به فرد برسد؛ میزان جابه‌جایی‌ها، خستگی‌‌ها و سردرگمی‌‌ها به حداقل ممکن می‌‌رسد.

درنتیجه فرد خشنود از قرارگیری در یک محیط مطلوب، کار خود را به نحو احسن انجام می‌‌دهد و آرامش را در محیط کار خود احساس می‌‌کند. ازاین‌رو بهره‌‌وری و عملکرد وی افزایش می‌‌یابد. البته هر از چند گاهی تغییر در چیدمان اتاق کار می‌‌تواند فرد را از حالت سکون و یکنواختی خارج کرده و تنوع و انعطاف‌پذیری را به ارمغان آورد؛ بنابراین تغییر در چیدمان اتاق کار با رعایت اصولی که پیشتر بیان شد از هر لحاظ مفید و دارای اثر مثبت هست.

بین ساعت کاری فرد و اهمیت چیدمان در اتاق کار او چه ارتباطی وجود دارد؟

در ایران قانون کار، هر فرد را موظف کرده است که در هر شبانه‌روز حداقل ۸ ساعت کار کند. اگر یک شبانه‌روز یعنی ۲۴ ساعت را به سه قسمت تقسیم نماییم سه تا ۸ ساعت خواهیم داشت. هر فرد سالم و البته شاغل یک بخش از این ۸ ساعت را صرف خواب می‌‌کند. بخش دیگر را به خانواده و دوستان خود اختصاص می‌‌دهد و بخش دیگر را در محیط کار سپری می‌‌کند. این نوع تقسیم‌بندی نشان می‌‌دهد که تا چه اندازه محیط کار مهم است و غفلت از آن ناممکن؛ بنابراین محیط کار را می‌‌توان به‌منزله خانه دوم افراد در نظر گرفت.

همان‌طور که فرد انتظار دارد چیدمان خانه خود را خود مطابق با میل و سلیقه‌‌اش انجام دهد طوری که آرامش داشته باشد، رفت‌وآمد به قسمت‌های مختلف برایش آسان و بدون دردسر باشد، از نور کافی بهره‌‌مند شود، تمرکز بالایی داشته باشد و غیره توقع دارد خانه‌‌ی دومش نیز همین انتظارات او را برآورده کند. لذا می‌‌کوشد با انتخاب مبلمان اداری استاندارد و چیدمان مناسب به یک محیط کاری لذت‌بخش و مطلوب برسد؛ بنابراین باید به هر یک از کارکنان اجازه داد تا خود دست‌به‌کار شوند و چیدمان اتاق کاری خود را خود بر عهده بگیرند تا از این طریق هم کیفیت کار خود را افزایش دهند و هم سلامتی و شادابی خود را حفظ نمایند.

ارتباط کاری
رابطه چیدمان با ارتباط کاری

مثال کاربردی در مورد اهمیت چیدمان در اتاق کار

برای درک بهتر اهمیت چیدمان در اتاق کار مثال زیر را در نظر بگیرید:

فرض کنید چیدمان اتاق کارتان به عهده‌‌ی خودتان گذاشته‌شده است و شما می‌‌خواهید قبل از شروع کار اهمیت چیدمان در اتاق کار را بررسی نمایید. اندکی فکر می‌‌کنید و به نتایج زیر می‌‌رسید:

 • نحوه چیدمان در اتاق کار اهمیت دارد چون با آن می‌‌توانم به آزادی نسبی برسم.
 • نحوه چیدمان در اتاق کار اهمیت دارد چون با توسل به آن نحوه فعالیتم را تحت کنترل خود قرار می‌‌دهم و از این طریق برای کارکنان دیگر مزاحمتی ایجاد نمی‌‌کنم.
 • نحوه چیدمان در اتاق کار اهمیت دارد چون از طریق آن با همکارانی که حوزه فعالیتمان یکسان و یا مرتبط است راحت‌‌تر ارتباط برقرار کرده و درنتیجه کارها را سریع‌تر پیش می‌‌برم.
 • نحوه چیدمان در اتاق کار اهمیت دارد چون از طریق آن حریم خصوصی من حفظ می‌شود و اختلال کمتری در کار من مشاهده می‌‌شود.
 • نحوه چیدمان در اتاق کار اهمیت دارد چون باعث می‌‌شود روی کارهای خود بیشتر تمرکز کنم و کمتر دچار حواس‌پرتی بشوم.
 • نحوه چیدمان در اتاق کار اهمیت دارد چون می‌‌تواند مرا شاداب، با طراوت، باانگیزه و پرانرژی کند و یا برعکس حس کسالت و یکنواختی را به من القا نماید و مرا از عملکرد درست دور کند و از انجام کار درست در زمان مناسب بازدارد.

برخی نتایج دیگر

 • نحوه چیدمان در اتاق کار اهمیت دارد چون می‌‌تواند این حس را در من به وجود آورد که در خانه خود هستم و به همان اندازه آرامش و استقلال دارم.
 • نحوه چیدمان در اتاق کار اهمیت دارد چراکه شخصیت و سلیقه و در برخی مواقع طرز فکر مرا نشان می‌‌دهد و ارباب‌رجوع را نسبت به من آگاه می‌‌کند.
 • نحوه چیدمان در اتاق کار اهمیت دارد چون اولین پل ارتباطی بین من و ارباب‌رجوع محسوب می‌‌شود و مرا به وی معرفی می‌‌نماید. اگر اتاق کارم منظم باشد ارباب‌رجوع پی می‌‌برد که فرد منظمی هستم. اگر میز کارم درست رو به روی درِ ورودی قرار بگیرد ارباب‌رجوع می‌‌فهمد که آدم برونگرا و خونگرمی هستم چراکه دوست دارم افراد را در بدو ورود به اتاق ببینم و با آن‌ها ارتباط برقرار کنم.
 • نحوه چیدمان در اتاق کار اهمیت دارد چون نشان‌دهنده روحیه من است. مسلماً اگر فرد شاد و سرزنده‌‌ای باشم چیدمان اتاقم را طوری انجام می‌‌دهم که نورگیر باشد و گل و گیاه داشته باشد. عناصری که نشان از سرزندگی افراد دارد.
نحوه نظم دادن
نحوه چیدمان میز

بعد از کسب این نتایج و با آگاهی از اهمیت چیدمان در اتاق کار، دست‌به‌کار می‌‌شوید و لوازم اتاق کار خود را طوری می‌‌چینید که شاهد عملی شدن و پیاده‌سازی تک‌تک آن‌ها باشید تا از این طریق به حداکثر میزان رضایت و بهره‌‌وری کاری خود برسید.

اطلاعات بیشتر

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد طرحی داخلی می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه کنید.

9 دیدگاه دربارهٔ «اهمیت چیدمان در اتاق کار»

 1. موضوع مهمی که کمتر بهش پرداخته می شه مساله پاتیشن بندی برای میزکار پرسنل فروش تلفنی هست که از طرفی نیاز به فضای اختصاصی کم سروصدابرای مکالمات تلفنی دارن و از طرفی هم نگرانی این موضوع وجود داره که باعث انزوا و تشدید فشارهای روحی شون نشه !!! نظر دوستان و مدیران بازرگانی و فروش و کارشناسان مذاکره و فروش خیلی برامون مهمه !!لطفآ کمک کنید و نظراتتون رو بنویسید ممنون می شیم

 2. من در حال طراحی چیدمان محیط اداری برای کسب و کار کوچیک خودم بودم و این مطلب شما به من خیلی کمک کرد.با این که من طراح دکوراسیون نیستم ولی در این مورد خیلی مطالعه کردم برای طراحی محیط کارم و امیدوارم خوب از آب دربیاد.

 3. به نظر من دکوراسیون دفتر کار مدیریت باید شیک و در عین حال ساده باشه.اگه از رنگ های خنثی مثل سفید و خاکستری هم استفاده بشه دیگه بهتر

 4. چیدمان اتاق کار در اداره میتونه خیلی روی بازدهی و روحیه کارمندان تاثیر بذاره و وسایل باید طوری انتخاب و چیده بشن که در کنار راحتی و شیک بودن یه حس شادابی و سرزندگی هم به کارمندا بدن.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *