رفع بوی بد دهان

رفع بوی بد دهان

هیچ‌چیز به‌اندازه بوی بد دهان نمی‌تواند باعث کاهش اعتماد به‌ نفس شما شود. هنگامی‌که شما از یک جلسه مهم خلاصی می‌یابید و نفس راحتی می‌کشید متوجه می‌شوید که دهانتان بوی ناخوشایندی می‌دهد و شما گرفتار آن شده‌اید و خودتان آگاه هستید. در این هنگام شما از نزدیک شدن به شخص دیگری هراس دارید زیرا ممکن است باعث رنجور شدن طرف مقابلتان یا به‌اصطلاح عامیانه خفه شدنش شوید. حتی شما از اینکه روی یک گل نفس بکشید هراس دارید که ممکن است آن را پژمرده کنید. اگر شما به‌تازگی متوجه این مشکل شده‌اید که باید مراعات کنید و از شدت تنفس عمیق بکاهید اما اگر بوی بد دهانتان یک مشکل مکرر است باید در نظر بگیرید که چه مدت‌زمان گذشته است که شما به دندان‌پزشکی نرفته‌اید. در این مقاله سعی داریم در مورد رفع بوی بد دهان صحبت کنیم.

دلایلی که می‌تواند بوی بد دهان را ایجاد کند ازجمله عفونت لثه‌ها، غذایی با بوی بد تند مثل پیاز، التهاب یا ورم معده، خرابی دندان‌ها و در آخر ضعیف مسواک زدن و به‌طور کامل دندان‌ها را از ذرات غذا تمیز نکردن.

رفع بوی بد دهان
رفع بوی بد دهان

رفع بوی بد دهان با محصولات بهداشتی

در زیر به روش‌هایی که با محصولات بهداشتی می‌توان به رفع بوی بد دهان پرداخت اشاره می‌کنیم:

استفاده از مسواک و خمیر دندان

برخی افراد که از تنفس بد بوی دهانشان رنج می‌برند و از این موضوع آگاهی دارند باید با خودشان یک مسواک و خمیردندان داشته باشند. حتی اگر خمیردندان به همراه نداشتید می‌توانید با آب خالی هم مسواک بزنید. میکروب‌هایی که هنگام غذا خوردن جمع شده‌اند شسته شوند تا به کاهش بوی دهان کمک کند. شما می‌توانید مسواک‌های کوچک و قابل‌حمل را از داروخانه‌ها باقیمت ارزان و مناسب خریداری کنید.

 • نکته: شما می‌توانید یک بسته مینی مسواک یک‌بارمصرف با خود نگه‌دارید که هر بار از یکی استفاده می‌کنید سپس آن را دور بیاندازید. این‌گونه مسواک کثیف نمی‌شود و کاملاً بهداشت رعایت می‌شود.

استفاده از نخ دندان

علاوه بر مسواک می‌توانید از نخ دندان جهت تمیزی دندان‌ها و در نهایت رفع بوی بد دهان استفاده کنید. در بسیاری از نخ دندان‌های جدید مزه یا طعم و عطرهای لذت بخشی دارا هستند که به تازه شدن نفس شما کمک می‌کند.

 • نکته ۱: دندان‌پزشکان توصیه می‌کنند بعد از هر وعده غذایی نخ دندان بزنید که مطمئن شوید ذرات غذا در بین دندان‌هایتان باقی نماند و باعث بوی بد نشوند. اگر در طول روز کار زیادی دارید حداقل یک‌بار در روز و بهتر است ترجیحاً قبل از خواب این کار را انجام دهید که با بوی بد مقابله کنید.
 • نکته ۲: بهترین راهکار برای مقابله با بوی بد دهان نخ دندان کشیدن به‌طور مرتب بعد از هر وعده غذایی است. لطفاً همیشه نخ دندان به همراه خود داشته باشید.
استفاده از نخ دندان
استفاده از نخ دندان

استفاده از لسترین یا دهان‌شویی

از لسترین یا برخی دیگر دهان‌شویی‌های ضد باکتریال استفاده کنید. امروزه دهان‌شویی‌هایی در انواع و سایزهای مختلف و متنوع در بازار موجود می‌باشند که شما می‌توانید به‌راحتی آن‌ها را حمل کنید یا در کیفتان قرار دهید. بهتر است در مدت‌زمان بیست ثانیه آن‌ها را دردهان قرقره کنید و سپس به بیرون بریزید. این کار با باکتری‌های بد بوی دهانتان مبارزه می‌کند و نفسی تازه و معطر ایجاد می‌شود. مطمئن شوید که دهان‌شوی‌هایی انتخاب می‌کنید که قدرت مبارزه بالایی داشته باشد که قدرت ضد لثه یا ضد پلاک را دارا باشد.

نکته

دهان‌شویی لیسترین بسیار قوی است و به گون‌هایی طراحی‌شده که نوارهایی روی زبان ایجاد می‌کند که باعث می‌شود باکتری‌های زبان حل شوند و بوی بددهان را از بین برود.

رفع بوی بد دهان با آدامس، گیاه و آجیل

در زیر به روش‌هایی که با جویدن آدامس، برخی گیاهان و آجیل که می‌توان به رفع بوی بد دهان پرداخت اشاره می‌کنیم:

استفاده از آدامس بدون قند

مقدار کمی آدامس بدون قند را بجویید. این آدامس‌ها به تولید به زاغ دهان کمک می‌کند و از خشک شدن دهان شما جلوگیری می‌کنند. خشکی دهان اغلب باعث بروز بوی بد دهان می‌شوند. جویدن آدامس می‌تواند به حذف باکتری‌های باقی‌مانده از ذرات مواد غذایی در خلال‌دندان‌های شما کمک کند. شما باید این نکته را در نظر داشته باشید که آدامس‌های بدون قند نمی‌توانند جایگزین مناسبی برای بهداشت دهان و دندان شما باشند. درهرصورت نباید مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان را کنار بگذارید و متوقف کنید.

 • نکته: شما می‌توانید از آدامس‌های طبیعی یا قرص‌های گیاهی مانند قرص نعنا یا سایر گیاهان دارویی استفاده کنید. علاوه بر از بین بردن بوی بددهان به حذف باکتری هم کمک می‌کند.
رفع بوی بد دهان
استفاده از آدامس بدون قند

جویدن گیاهانی مانند نعنا، جعفری و ریحان

روش دیگری که می‌توانید امتحان کنید، جویدن گیاهانی مانند نعنا، جعفری و ریحان است که گیاهان معطری هستند. این گیاهان دندان‌های شما را تمیز نمی‌کنند اما با عطر قوی که دارند بوی بد را دردهانتان مهار می‌کنند. این روش در کوتاه‌مدت جواب می‌دهد و نباید به‌عنوان یک روش بلندمدت روی آن حساب کرد. شما باید مواظب باشید که باقی‌مانده‌ی گیاهان داخل دهانتان و در خلال‌دندان‌هایتان نماند. همچنین نباید تکه‌های بزرگی از جعفری را برای رفع بوی بد دهان خود بخورید.

استفاده از آجیل

سعی کنید در بیشتر مواقع مقداری آجیل به همراه خود داشته باشید. آجیل‌ها دارای رایحه و عطر بسیار قوی هستند. بافت ساینده‌ایی که آجیل‌ها دارند به از بین بردن هرگونه ذره مواد غذایی باقی‌مانده روی دندان‌ها، زبان یا لثه کمک می‌کند. تخم‌های رازیانه و تخم شوید به‌طور شگفت‌انگیزی بوها را پنهان می‌کنند. رازیانه درواقع از بذر شیرین‌بیان است که خاصیت ضدعفونی‌کننده‌ایی دارد.

رفع بوی بد دهان
استفاده از آجیل

رفع بوی بد دهان با استفاده از آب

در زیر به روش‌هایی که با استفاده از آب می‌توان به رفع بوی بد دهان پرداخت اشاره می‌کنیم:

استفاده از آب برای مرطوب شدن دهان

داخل بطری آب تیکه‌هایی از لیموترش یا چند قطره آب‌لیمو بریزید. این محلول اسیدی علاوه بر اینکه یک نوشیدنی خوشمزه و سالم است، می‌تواند اثرات مؤثری برای رفع بوی بد دهان بگذارد. ازآنجاکه یکی از دلایل بوی بد دهان خشکی آن است، چیزی که معمولاً با نفس صبحگاهی همراه هست. آب به مرطوب شدن دهان و رفع بوی بد دهان کمک می‌کند.

 • نکته: لیمو یا آب‌لیمو را تا حد ممکن داخل آب هم بزنید تا کاملاً مخلوط شوند. خاصیت اسیدی لیمو به مبارزه با باکتری‌ها دردهان که باعث ایجاد بوی بد شده‌اند کمک می‌کند.

استفاده از دستگاه واتر پیک

از دستگاه‌های واتر پیک (waterpik) قابل‌حمل به‌عنوان جرم‌گیر و تمیزکننده دندان‌هایتان استفاده کنید. برتری دستگاه‌های تمیزکننده آبی بین‌دندانی نسبت به نخ دندان و تمیزکننده‌های هوایی ازلحاظ کلینیکی ثابت‌شده است. زیرا در اغلب موارد استفاده از نخ دندان‌ها باعث خون‌ریزی و التهاب لثه می‌شود. همچنین دیده‌شده است، دستگاه‌های آبی نسبت به تمیزکننده‌های هوایی و سونیک ایر در تمیز کردن بین دندان‌ها، زیر روکش و کناره‌های به راکت‌های ارتودنسی مؤثرتر می‌باشند.

از آب فشرده برای شستشوی ذرات غذایی که در دندان‌های شما قرار دارند و حتی برای شستن زبان هم می‌توانید از این دستگاه استفاده کنید. شما می‌توانید به‌راحتی دستگاه را پرکنید و به سرویس بهداشتی بروید و اسپری را شروع کنید. اگر دهان‌شویی دارید برای افزایش قدرت مبارزه با رفع بوی بد دهان آن را به محفظه آب اضافه کنید.

رفع بوی بد دهان
استفاده از دستگاه واتر پیک

استفاده از آب و حوله کاغذی برای تمیزکردن دندان و زبان

ابتدا دهان خود را با آب بشویید سپس با استفاده از حوله کاغذی خشک‌روی هرکدام از دندان‌هایتان به‌صورت تک‌تک بمالید و تمیز کنید. این کار باعث می‌شود دندان‌هایتان همان‌طور که مسواک زده‌اید صاف و تمیز شوند بعدازاین کار باز دهانتان آب بکشید. حتی اگر حوله کاغذی زبر و خشن دارید می‌توانید آن را روی زبانتان به سمت بیرون مالش دهید.

برای رفع بوی بد دهان چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت تجربه بوی بد دهان مزمن به دندان‌پزشک مراجعه کنید. اگر اکثر راه‌حل‌های این مقاله را امتحان کردید و نتیجه نگرفتید، دیگر وقت آن رسیده است که به پزشک مراجعه کنید. بوی بد دهان یکی از بارزترین علائم بیماری‌های لثه یا پلاک است. متخصص بهداشت یا دندان‌پزشکتان قادر به تشخیص و حل مشکلات دهان و دندان شما است.

درصورتی‌که در لوزه‌هایتان لکه‌های سفیدی مشاهده کردید به شما پیشنهاد می‌کنیم به دندان‌پزشک مراجعه کنید. شاید با چک کرد دهانتان متوجه شوید چه چیزی باعث بوی بد نفس شما شده است. اگر متوجه خط‌ خط‌های سفیدی داخل دهانتان روی زبان کوچک (توپ آویزان در انتهای دهانتان)هستید. باید حتماً به دندان‌پزشک مراجعه کنید این لکه‌های سفید به سنگ‌های لوزه معروف هستند. آن‌ها توده‌های غذایی، مخاطی و باکتری‌ها را تائید می‌کنند. این موارد غیرمعمول نیستند ولی باید با احتیاط از بین بروند. محققان فرانسوی در تحقیقاتشان متوجه شده‌اند که حدود شش درصد از افراد دارای سنگ‌های لوزه هستند.

نکته

همچنین یکی از مواردی که باید به آن توجه کرد خشکی مزمن دهان و بوی بد است که باید با مراجعه به دندان‌پزشک رفع شوند. درحالی‌که یکی از دلایل اصلی خشکی دهان کم‌آبی بدن یا نوشیدن آب کم است. یا مواردی مانند مصرف داروهای خاص یا سایر موارد سامانه‌ای می‌تواند باعث بروز این عارضه شود. عفونت یا چرک بینی، دیابت یا عوارض جانبی داروهای افسردگی، آنتی‌هیستامین‌ها و دیورتیک‌ها، رادیوتراپی‌ها و سندرم شوگرن همه می‌توانند باعث خشکی دهان شوند. شما با راهنمایی پزشک و انجام آزمایش‌ها می‌توانید دلایل خشکی دهان و بوی بددهانتان را کشف کنید.

مراجعه به پزشک
رفع بوی بد دهان با مراجعه به پزشک

اطلاعات بیشتر در مورد رفع بوی بد دهان

به پایان مقاله رسیدیم، امیدوارم از خواندن این مطلب لذت برده باشید. اگر به این موضوعات علاقه دارید پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقالات مرتبط در وبلاگ واسط کالا را از دست ندهید. همچنین فراموش نکنید که با دانلود اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را باقیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه با واسط کالا همراه بودید سپاسگزاریم!

9 دیدگاه دربارهٔ «رفع بوی بد دهان»

 1. بوی بد دهان ناشی از دندان خراب خیلی بیشتر و چشم گیرتر از بقیه موارد هست که متاسفانه خیلی ها به چکاپ دندان هایشان اهمیت نمی دهند. من شنیدم برای رفع بوی بد دهان ناشی از دندان خراب قرقره سرکه و آب موثر هست.

 2. برای رفع بوی بد دهان ناشی از معده هم دوستان بهتره اجازه ندین که معده تون خالی بمونه….معده خالی هم باعث تولید اسید زیاد میشه و هم باعث بوی بد دهان
  ممنون از سایت خوبتون

 3. به نظرم مسواک زدن و اب نمک به رفع بوی بد دهان در صبح کمک می کنه….خیلی دوست دارم نظرات بقیه کاربرها را در این مورد بدونم که برای رفع بوی بد دهان در صبح چکار می کنن/

 4. قرص های نعنا برای رفع بوی بد دهان خیلی خوبن. اسم قرص ها را برای رفع بوی بد دهان نمیدونم ولی عطاری ها و داروخونه ها بگید قرص نعنا بهتون تحویل می دهند.

 5. ممنون که پیشنهادات خوبی ارائه دادین…به نظر بنده جویدن برگ نعنا یا خوردن قرص نعنا بهتر از بقیه موارد هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *