آبریزش بینی عروس هلندی

آبریزش بینی عروس هلندی نشانه چیست؟

آبریزش بینی عروس هلندی ها یک مشکل رایج است؛ اگرچه این مشکل به‌ندرت زندگی پرنده را تهدید می‌کند؛ اما ممکن است نشانه بیماری باشد. اصولاً عروس هلندی‌ها بیشتر از سایر پرندگان، مستعد عطسه و آبریزش بینی هستند که نشان‌دهنده عفونت، التهاب یا وجود جسم خارجی در بینی آن‌ها است.

سوراخ‌های بینی یک عروس هلندی سالم باید کاملاً خشک و تمیز و همچنین سر سوراخ‌های بینی باید صاف، نرم و بدون برجستگی یا زخم باشند.

اگر سوراخ‌های بینی پرنده شما متورم، بسته، گرفته، لکه‌دار یا مرطوب است؛ احتمالاً یک جسم خارجی، کنه یا عفونت باکتریایی یا قارچی این مشکل را ایجاد کرده است.

در این مقاله ما به شما می‌گوییم که چطور از روی عطسه و آبریزش بینی عروس هلندی و همچنین ظاهر بینی آن متوجه شوید که مشکل عروس هلندی چیست و چگونه باید آن را برطرف کرد.

چگونه متوجه شویم که سوراخ‌های بینی عروس هلندی سالم است؟

عروس هلندی‌ها در ناحیه‌ی بالای منقار خود دارای یک قسمت موم مانند و نرم هستند. در پرندگان سالم این ناحیه باید نرم و صاف باشد. همان‌طور که سوراخ بینی آن‌ها باید لبه‌های صاف و تمیز داشته باشند.
همان‌طور که می‌دانید، عروس هلندی‌های سالم دارای پرهای خشک و تمیز در بالای سوراخ‌های بینی خود هستند. چنین پرهایی نشان‌دهنده این هستند که پرنده شما هیچ ترشحی نداشته است و یا جسم خارجی در سوراخ‌های بینی او وجود ندارد.

اگر مشتاق به دانستن اطلاعات بیشتر درباره نوک عروس هلندی هستید، مقاله «نوک عروس هلندی و هر چیزی که باید درباره آن بدانید» را از دست ندهید. 

علائم سالم نبودن سوراخ‌های بینی در عروس هلندی

اگر سوراخ‌های بینی عروس هلندی شما مشکل داشته باشند، چندین نشانه وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانید مشکل پرنده خود را تشخیص دهید.

هرکدام از علائم زیر، نشان‌دهنده یک مشکل سلامتی متفاوت است که بسته به علت آن، درمانشان نیز متفاوت است.

ترشحات بینی

ترشحات بینی عروس هلندی، نشانه عفونت باکتریایی یا سینوسی؛ مانند پسیتاکوزیس است. با توجه به تحقیقات کلینیک بیماری‌های عفونی آمریکای شمالی، این بیماری بیشتر به‌عنوان تب طوطی شناخته می‌شود.

این بیماری توسط باکتری کلامیدیا پسیتاسی در عروس هلندی ایجاد می‌شود. این باکتری عمدتاً بینی، داخل سوراخ بینی و سینوس‌ها را هدف قرار می‌دهد.

هنگامی‌که عفونت باکتریایی بینی را هدف قرار می‌دهد، می‌تواند به سینوس‌های عروس هلندی شما نیز سرایت کند و باعث ایجاد التهاب، تحریک، عفونت‌های سینوسی و … شود.

ترشحات بینی ناشی از عفونت‌های باکتریایی معمولاً به دلیل شرایط غیربهداشتی به وجود می‌آیند. پس سعی کنید همیشه محل نگهداری پرنده خود را تمیز نگه‌دارید.

ترشحات بینی

آبریزش بینی

آبریزش بینی، نشانه آلرژی یا تب یونجه در پرندگان است. این مشکل اغلب با علائم زیر همراه است:

عطسه کردن، چشم‌های قرمز، خارش پوست، تورم یا التهاب ناحیه اطراف بینی و … .

اجازه ندهید غذای طوطی شما کپک بزند و هر زمان اتاق پرنده خود را تمیز می‌کنید، او را از محیط اتاق خارج کنید تا باعث آبریزش بینی عروس هلندی شما نشوید. برای جلوگیری از آلرژی و آبریزش بینی همیشه از محصولات پاک‌کننده ایمن برای طوطی استفاده کنید.

عطسه و آبریزش بینی عروس هلندی، در شرایط عادی به چه شکل است؟

در شرایط عادی، در طول روز پرنده شما ممکن است یک یا دو بار عطسه کند تا سوراخ‌های بینی خود را از گردوغبار و سایر مواد خارجی پاک کند.

ترشحات بینی عروس هلندی معمولاً رقیق و شفاف است. هنگامی‌که عطسه مکرر و مداوم می‌شود و این ترشحات ضخامت و رنگ به خود می‌گیرد، ممکن نشانه بیماری در پرنده شما باشد.

تغییرات عطسه و آبریزش بینی عروس هلندی هنگام بیماری

عطسه و آبریزش بینی در پرندگان تحت شرایط خاصی می‌تواند کاملاً طبیعی باشد؛ اما افزایش یا تکرار این علائم ممکن است نشانه عفونت یا سایر بیماری‌های تنفسی باشد.

در ادامه علائمی که ممکن است در صورت بروز بیماری‌های تنفسی یا عفونی در عروس هلندی مشاهده کنید را بررسی می‌کنیم.

عطسه

از روی عطسه زمانی می‌توان فهمید که عروس هلندی بیمار است که پشت‌شرهم عطسه کند.

آبریزش بینی

اگر ترشحات و آبریزش بینی آبکی و شفاف باشد طبیعی است؛ اما اگر غلیظ‌تر یا رنگی باشند، نشانه عفونت و بیماری است.

سرفه

پرنده صداهایی شبیه سرفه تولید می‌کند (اما پرندگان نمی‌توانند سرفه کنند، زیرا دیافراگم ندارند).

سایر علائم بیماری‌های تنفسی و عفونی شامل موارد زیر است.

 • بی‌حالی
 • تغییر صدا در عروس پرنده
 • تنفس مشکل
 • خس‌خس سینه
 • چشم‌ها را بسته نگه می‌دارد

علل احتمالی عطسه و آبریزش بینی عروس هلندی

عطسه و آبریزش بینی عروس هلندی دلایلی دارد که شامل موارد زیر است.

عفونت‌های باکتریایی

یکی از شایع‌ترین دلایل عفونت بینی و درنهایت آبریزش بینی در عروس هلندی، عفونت‌های باکتریایی هستند. این مشکلات دلایل متعددی دارند؛ مانند باکتری‌های موجود در محیط، کمبود ویتامین A، قارچ و … .

کلامیدیوز

نام دیگر کلامیدیوز، پسیتاکوز یا تب طوطی است. نشانه های این بیماری در پرندگان؛ شامل عوارض و جراحات عمومی در دستگاه تنفسی و گوارش می باشد.

آسپرژیلوزیس

قارچی که معمولاً در محیط یافت می‌شود و می‌تواند باعث بیماری شدید و تهدیدکننده زندگی در پرندگان خانگی شود.

آبریزش بینی عروس هلندی

کمبود ویتامین A در رژیم غذایی

اگر کمبود ویتامین A عامل بروز این مشکل باشد، باید رژیم غذایی عروس هلندی خود را تغییر دهید؛ تا پرنده از غذاهای حاوی این ویتامین نیز استفاده کند.

آشغال‌ها

انواع اشغال‌ها و ذرات کوچک؛ مانند خرده چوب، پر و کثیفی‌ها در بینی عروس هلندی گیر می‌کنند.

عروس هلندی‌ها با عطسه کردن، سعی می‌کنند هر چیزی را که وارد سوراخ‌های بینی‌شان شده، بیرون بیاورند.

ویروس‌ها

التهاب و تورم در سوراخ‌های بینی، نشانه عفونت ویروسی است. سه نوع ویروس بر سوراخ‌های بینی تأثیر می‌گذارد و باعث تورم می‌شود که عبارت‌اند از: برونشیت عفونی، آنفولانزای مرغی، بیماری نیوکاسل و … .

این بیماری‌ها قابل سرایت هستند و به‌سرعت بین پرندگان پخش می‌شوند. متأسفانه، زمانی که متوجه تورم سوراخ‌های بینی می‌شوید، ویروس‌ها به‌احتمال‌زیاد نفوذ کرده و نیاز به درمان دامپزشکی دارند.

سایر نشانه‌های وجود ویروس؛ شامل از دست دادن اشتها، تنفس دشوار یا پرسروصدا، بی‌حالی، پرریزی یا داشتن پرهای ژولیده  است.

آترزی

 یک نقص مادرزادی که از باز شدن حفره بینی به سقف دهان جلوگیری می‌کند.

رطوبت کم

عروس هلندی‌ها بومی استرالیا هستند؛ بنابراین این پرنده‌ها عاشق محیط‌های مرطوب هستند.

اگر از آن‌ها در یک اتاق گرم یا اتاقی که تهویه مناسب ندارد نگهداری می‌کنید، طبیعی است که آبریزش بینی عروس هلندی شما ادامه پیدا کند. همچنین خوب است بدانید که اگر هوای محل نگهداری آن‌ها خیلی خشک باشد، این پرندگان مستعد ابتلا به عفونت‌های تنفسی می‌شوند.

تهیه یک رطوبت ساز می‌تواند موجب افزایش رطوبت هوا شود؛ اما مراقب رطوبت سازهای الکترونیکی باشید. این نمونه رطوبت سازها، به‌مرورزمان گردوغبار و رسوب ایجاد می‌کنند که عروس هلندی شما می‌تواند آن‌ها را استنشاق کند و موجب بروز بیماری دیگری شود.

درنهایت از هر رطوبت سازی که استفاده می‌کنید، آن را تمیز نگه‌دارید؛ تا با این کار از رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها جلوگیری کنید.

مواد شیمیایی

انواع مواد تمیزکننده خانگی، بر سیستم تنفسی عروس هلندی شما تأثیر می‌گذارند. همچنین مواد شیمیایی می‌توانند سوراخ‌های ظریف بینی طوطی شما را تحریک کنند، باعث التهاب و درنتیجه باعث آبریزش بینی عروس هلندی شما ‌شوند.

برخی از طوطی‌ها به مواد شیمیایی موجود در محصولات پاک‌کننده حساس‌اند یا آلرژی دارند و در پاسخ به این مواد عطسه می‌کنند.

هر زمان که قفس عروس هلندی خود را تمیز می‌کنید، برای جلوگیری از بروز مشکلات بینی و تنفسی، حتماً از مواد پاک‌کننده ایمن و مناسب طوطی استفاده کنید.

مواد شیمیایی

تشخیص عطسه و آبریزش بینی غیرطبیعی در عروس هلندی

فرآیند تشخیص بستگی به اطلاعات کامل و دقیقی دارد که شما در اختیار دامپزشک قرار می‌دهید. این اطلاعات شامل رژیم غذایی، ورزش، بهداشت محل نگهداری و رفتاری است که پرنده شما به‌ویژه در مورد اشتها و مدفوع نشان می‌دهد.

دامپزشک شما یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد و علائم بالینی ارائه‌شده توسط شما را نیز یادداشت می‌کند. او تغییراتی را که برخی از آن‌ها ممکن است ظریف باشند، در وضعیت بدنی، وضعیت بال، الگوهای تنفسی و تعداد تنفس را بررسی می‌کند.

دامپزشک شما احتمالاً دستور انجام برخی آزمایش‌ها را می‌دهد. باید از او انتظار داشته باشید که برای آزمایش خون جامع، آزمایش سرولوژی خون برای کلامیدیوز و آسپرژیلوزیس و سایر علل عفونی و نمونه‌هایی از حفره روده (شکاف در سقف دهان) یا حفره بینی برای بررسی وجود باکتری یا سرطان، نمونه خون بگیرد.

گاهی اوقات دامپزشک رادیوگرافی (اشعه ایکس) یا تصویربرداری و آندوسکوپی از سیستم تنفسی را نیز توصیه می‌کند.

درمان عطسه و آبریزش بینی در عروس هلندی

پس از جمع‌آوری اطلاعات فوق، یک برنامه درمانی مناسب تهیه و آغاز خواهد شد. البته این طرح درمانی متناسب با وضعیت عروس هلندی در زمان تشخیص خواهد بود. در ادامه مواردی که ممکن است دامپزشک شما توصیه کند را آورده‌ایم.

به خاطر داشته باشید که اگر پرنده؛ بی‌حال، بی‌اشتها و دارای مشکلات تنفسی باشد، احتمالاً به بستری شدن در بیمارستان و مراقبت‌های طولانی‌مدت نیاز دارد.

تمیز کردن هرگونه ترشحات خشک و حذف هرگونه جسم خارجی از سوراخ‌های بینی، احتمالاً نیاز به بیهوشی دارد.

دامپزشک آنتی‌بیوتیک‌ها یا داروهای ضد قارچ را به‌صورت خوراکی یا از طریق تزریق یا استفاده مستقیم در سوراخ‌های بینی یا سینوس‌ها تجویز می‌کند.

شستشوی سوراخ‌های بینی یا سینوس‌ها با آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای ضد قارچ ممکن است انجام شود.

برداشتن هرگونه تومور که ممکن است وجود داشته باشد

هنگامی‌که عروس هلندی شما از بیمارستان مرخص شد، احتمالاً یک رژیم مراقبتی خواهید داشت که تا زمانی که پرنده کاملاً خوب شود باید به آن ادامه دهید.

چگونه سوراخ‌های بینی عروس هلندی را سالم نگه‌داریم؟

عروس هلندی‌ها عمدتاً بینی خود را تمیز و سالم نگه می‌دارند؛ ولی مثل همیشه می‌گوییم پیشگیری بهتر از درمان است و شما باید کاری کنید که سوراخ‌های بینی عروس هلندی سالم بمانند.

آبریزش بینی عروس هلندی

تمیز کردن قفس پرنده

ازآنجایی‌که عروس هلندی‌ها بینی خود را با ناخن تمیز می‌کنند، در صورت وجود کثیفی و زباله در قفس، احتمال انتقال عفونت از ناخن به بینی وجود دارد.

قرار نیست هر بار که قفس پرنده خود را مرتب می‌کنید، آن را کامل و عمیق تمیز کنید؛ اما تمیز کردن ظرف غذا، آبخوری و خارج کردن پرها و فضولات لازم است.

این کار، محل زندگی پرنده را بهداشتی نگه می‌دارد و از عفونت بینی و همچنین آبریزش بینی عروس هلندی جلوگیری می‌کند.

رژیم غذایی سالم

همان‌طور که توسط بیمارستان حیوانات نیز توضیح داده‌شده است، طوطی‌هایی که کمبود ویتامین A دارند و عطسه می‌کنند، به بیمارستان حیوانات منتقل می‌شوند.

در حقیقت کمبود ویتامین A باعث ایجاد مخاط و ضایعات دهانی بیش‌ازحد می‌شود که مشکلات بینی و آبریزش بینی در عروس هلندی را به‌وجود می‌آورد.

همان‌طور که گفته شد، همه پرندگان برای داشتن سوراخ‌های بینی سالم، به ویتامین A در رژیم غذایی خود نیاز دارند. غذاهایی که منبع عالی این ویتامین هستند؛ شامل انبه، پا پایا، اسفناج، هویج و فلفل قرمز است.

این غذاها را فقط باید گاهی به‌عنوان غذای مکمل به طوطی خود بدهید؛ زیرا این میوه‌ها به حفظ سلامت پرنده شما بسیار کمک خواهند کرد.

تمیز کردن بینی عروس هلندی

بیشترِ عروس هلندی‌ها با استفاده از ناخن‌هایشان، سوراخ‌های بینی خود را سالم و تمیز نگه می‌دارند. همچنین آن‌ها یک مایع شفاف را عطسه می‌کنند که هرگونه زباله و ذرات به دام افتاده را از بین می‌برد. این‌یک امر طبیعی است؛ اما مواقعی نیز پیش می‌آید که لازم است خودتان به تمیز کردن بینی پرنده کمک کنید.

برای تمیز کردن بینی عروس هلندی، هیچ‌چیز را زیاد داخل بینی پرنده خود فرونکنید. نحوه تمیز کردن ایمن بینی عروس هلندی را از طریق مراحل زیر بیاموزید.

شستشوی بینی با سرنگ

اگر صاحب باتجربه‌ای هستید، شستشوی بینی عروس هلندی با سرنگ کمک می‌کند؛ تا هرگونه کثیفی یا زباله‌ای که باعث اذیت پرنده می‌شود را پاک‌کنید.

اگر تازه‌کار هستید یا از انجام این کار احساس راحتی نمی‌کنید، آن را نزد دامپزشک پرندگان ببرید تا این کار را برای شما انجام دهد.

حمام کردن

برای جلوگیری از آبریزش بینی عروس هلندی، پرنده خود را هر بار که از قفس بیرون می‌آورید، همراه خود به حمام ببرید. بخار گرم حاصل از حمام، به تمیز نگه‌داشتن سوراخ‌های بینی کمک می‌کند و به طوطی شما اجازه می‌دهد، راحت‌تر نفس بکشد.

اگر عروس هلندی شما بینی‌اش مسدود شده است، انجام این کار می‌تواند به رفع گرفتگی کمک کند و پرنده شما احساس راحتی بیشتری کند.

اسپری آب

با یک بطری اسپری آب، بر روی بدن پرنده اسپری کنید؛ تا شرایط طبیعی را بازسازی کند و رطوبت کافی را برای عروس هلندی شما فراهم کند. این کار باعث کاهش گرفتگی بینی عروس هلندی می‌شود و آن راحت‌تر می‌تواند بینی خود را تمیز کند.

تمیز کردن سوراخ‌های بینی عروس هلندی با دستمال‌کاغذی

برای تمیز کردن سوراخ‌های بینی عروس هلندی، یک‌تکه دستمال کاغذی را به قطعات کوچک برش دهید و گوشه‌های آن را بچرخانید تا انتهای آن نوک‌تیز باشد. آن‌ها را در بینی پرنده خود قرار دهید، مراقب باشید که خیلی عمیق فرو نرود و اجازه دهید بافت مخاط را جذب کند.

از هر تکه دستمال فقط یک‌بار استفاده کنید و به‌محض اینکه کارتان تمام شد آن را دور بریزید؛ تا از عفونت بیشتر جلوگیری شود.

اگر می‌خواهید چشم‌های پرنده خود را پاک کنید، می‌توانید از همین روش نیز استفاده کنید.

در عروس هلندی‌ها مشکلات بینی رایج است. خصوصاً آبریزش بینی عروس هلندی.

در مورد عطسه کردن عروس هلندی نگران نباشید؛ این واکنش روشی است که باعث از بین رفتن مواد تحریک‌کننده می‌شود. بااین‌حال؛ اگر زخم، تورم یا ترشحات تغییر رنگ داد، آن را برای معاینه نزد دامپزشک ببرید.

علت قرمز شدن دماغ عروس هلندی

سوراخ‌های بینی قرمز نشان می‌دهند که عروس هلندی شما دارای عفونت بدی است یا مجرای بینی‌اش تحریک‌شده است. همان‌طور که توضیح داده شد، این اتفاق ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد؛ بنابراین باید پرنده خود را نزد دامپزشک ببرید تا علت آن را مشخص شود.

از سوی دیگر، خونریزی بینی عروس هلندی نشان می‌دهد که پرنده شما به خودش آسیب‌زده یا با پرنده دیگری درگیر شده است. منقار و ناخن‌ها می‌توانند صدمات زیادی وارد کنند و ازآنجایی‌که سوراخ‌های بینی بسیار ظریف هستند، می‌توانند به‌راحتی با یک خراش خونریزی کنند.

مقاله «درمان زخم عروس هلندی» می‌تواند برایتان مفید باشد.  

استرس یکی دیگر از علت‌های قرمزی دماغ عروس هلندی است.  مطمئن شوید که عروس هلندی شما در محیط زندگی خود خوشحال است و هیچ‌چیزی باعث ناراحتی او نمی‌شود. اگر چیزی باعث استرسش می‌شود، باید فضای زندگی پرنده خود را تغییر دهید تا احساس راحتی بیشتری داشته باشد.

مقاله «چگونه عروس هلندی را شاد و خوشحال کنیم؟» را از دست ندهید. 

آبریزش بینی عروس هلندی

پرسش و پاسخ

۱- اگر عروس هلندی من عطسه کرد چه‌کار کنم؟

عطسه‌ی خشک عروس هلندی، در اکثر مواقع جای نگرانی ندارد. اگر عطسه با مشکلات دیگری همراه باشد یا تعداد دفعات این عطسه‌ها بیشتر شود، باید از دامپزشک خود بخواهید او را معاینه کند.

این کار علاوه بر اینکه خیال شما را راحت می‌کند، باعث می‌شود پرنده شما عمر طولانی‌تری داشته باشد.

۲- آیا عطسه عروس هلندی طبیعی است؟

دلایل زیادی برای عطسه در این پرنده وجود دارد. عطسه گاه‌به‌گاه ممکن است یک اتفاق طبیعی باشد. اگر عطسه خیلی تکرار شود و با آبریزش بینی همراه باشد، به تحقیقات دامپزشکی بیشتری لازم است.

سخن پایانی

در این مقاله، تمامی دلایل و عوامل آبریزش بینی عروس هلندی همراه با درمان و یا جلوگیری از آن‌ها توضیح داده‌شده است.

اگر شما عاشق عروس هلندی هستید و می‌خواهید یکی از آن‌ها را در خانه خود نگهداری کنید، حتماً از آگهی‌های فروش عروس هلندی، در سایت یا اپلیکیشن واسط کالا دیدن کنید.

واسط کالا محل امنی برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم و نو و حیوانات خانگی است. وبلاگ واسط کالا نیز، یک مجله آموزشی در مورد حیوانات و موضوعات مختلف دیگر است.

ممنون که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید. امیدواریم این اطلاعات برای شما مفید واقع‌شده باشند.

منابع

allaboutparrots.com

wagwalking.com

petplace.com

9 دیدگاه دربارهٔ «آبریزش بینی عروس هلندی نشانه چیست؟»

 1. سلام ببخشید عروس هلندی من ابریزش بینی داره و هی ابریزش بینیش رو به بالا میکشه یعنی هی فین فین میکنه چی کار کنم ؟!
  چه دارویی نیاز است ؟!

  1. سلام وقت بخیر
   برای اینکه دامپزشک بتونند به سوال شما جواب بدهند، اطلاعات بیشتری درمورد پرنده نیاز دارند. برای این مورد در ایتا یا واتساپ به شماره ۰۹۳۰۱۷۱۷۵۲۰ پیام ارسال کنین.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *