برای بوی بد جاکفشی باید چه کرد؟

رفع بوی بد جاکفشی

آیا می‌دانستید که کفش‌هایمان پس از پوشیده شدن عرق‌ها و سلول‌های مرده پوست را حفظ می‌کنند؟ این دلیل شکوفا شدن باکتری‌های بو است.
بوی خوش به همان اندازه که بوی بد آزاردهنده است، می‌تواند اذیت کننده باشد و گاهی باعث می‌شود شما به هر قیمتی که شده این بو را از بین ببرید. بجای اینکه تظاهر کنید که بویی به مشام نمی‌رسد و مشکلی وجود ندارد بهتر است به فکر راه‌حل و علت باشید. قبل از معالجه جاکفشی ابتدا کفش خود را بررسی کنید. اگر کفی‌های پوسیده یا آسیب‌دیده دارید، آن‌ها را بیرون آورده یا خشک‌کنید. حتی بهتر است کفی‌های قدیمی خود را با یک جفت جدید و تازه تعویض کنید و اطرافیانتان را خوشحال کنید. در این مقاله سعی داریم در مورد رفع بوی بد جاکفشی صحبت نماییم، لذا شما می‌توانید با پیروی از گام‌های زیر به رفع بوی بد جاکفشی کمک کنید.

چرا جا کفشی بو گرفته؟
خشک و تمیز کردن کفش‌ها

استفاده از سرکه سفید برای رفع بو ناخوشایند کفش و جاکفشی

یکی از روش‌های بی‌دردسر برای رفع بوی بد جاکفشی استفاده از سرکه سفید است.

اگر جای کفش به‌خودی‌خود بو می‌دهد، احتمالاً تعدادی از کفش‌ها و چکمه‌های داخل آن دارای بو هستند. ابتدا هر کفش و چکمه‌ایی که داخل آن است را بیرون بگذارید سپس محلولی از سرکه سفید و آب را یکسان مخلوط‌کنید و داخل جاکفشی اسپری کنید. بعد از دو الی سه دقیقه با یک دستمال پارچه‌ای نرم آن را پاک و خشک‌کنید.

حتی با قرار دادن آن‌ها در نزدیکی بخاری یا در محلی آفتابی، آن‌ها را خشک‌کنید. خشک نگه‌داشتن کفش‌ها از پرورش و رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کند.

استفاده از جوش‌شیرین برای رفع بوی بد جاکفشی

کفش‌ها را بررسی کنید تا چکمه‌ها و کفش‌هایی که بو ناخوشایند در قفسه ایجاد می‌کنند را جدا کنید.

به‌اندازه یک قاشق غذاخوری جوش‌شیرین به داخل کفش‌ها و چکمه‌های مختلف بریزید این کار باعث می‌شود رطوبت ناشی از کفش و باکتری‌هایی که در اثر عرق کردن رشد کرده‌اند جذب شوند و مکانی برای پرورش باکتری‌ها نباشد. می‌توانید روز بعد کفش‌ها را بتکانید یا با جارو شارژی آن‌ها را خالی کنید.

اگر بو شدید باشد مقداری روزنامه و کاغذ هم داخل کفش‌ها بگذارید و روز بعد آن‌ها را بردارید.

سعی کنید کف کفش‌ها و قسمت‌های میانی کفش‌ها خشک باشد و رطوبت به آن‌ها نرسد زیرا رطوبت به تشدید بو کمک می‌کند.

اگر یک جفت کفش خاص به‌طور مرتب بو می‌دهد، بعد از پوشیدن آن داخلش جوش‌شیرین بپاشید یا داخل جوراب قدیمی را با دانه‌های قهوه پرکنید سپس آن را کوک بزنید تا دوباره داخل جاکفشی قابل‌استفاده باشد.

استفاده از جوش‌شیرین برای رفع بوی بد جاکفشی
استفاده از جوش‌شیرین برای رفع بوی بد جاکفشی

استفاده از روغن درخت چای برای رفع بو ناخوشایند کفش و جاکفشی

روغن درخت چای از برگ‌های درخت ملالوکا آلترنیفولیا به‌دست می‌آید. این درخت کوچک در کوینزلند و نیو ویلز جنوبی استرالیا رشد می‌کند. درخت ملالوکا آلترنیفولیا به‌نام درخت چای هم شناخته شده‌ است، ولی نباید آن را با گیاهی که برگ‌های آن چای سیاه یا سبز می‌شوند اشتباه گرفت.

یکی از ترفندهای دیگر برای رفع بوی بد جاکفشی استفاده از روغن درخت چای می‌باشد.

روغن‌هایی مانند روغن درخت چای که خاصیت ضدعفونی‌کننده‌ی اساسی و مفیدی دارند که بوی ناخوشایند باکتری‌ها را بیرون می‌کشند و سپس آن را از بین می‌برند.

بهتر است هفته ایی یک‌بار چند قطره کم از این روغن را داخل کف کفش بچکانید و بعد کفش‌ها را در هوای آزاد قرار دهید. این کار را تا زمانی که بوی بد به‌طور کامل حذف شود ادامه دهید.

استفاده از گیاه یا گل‌ها متنوع

گیاهانی مانند اسطوخودوس، ریحان و مریم‌گلی برای از بین بردن بو واقعاً مؤثر و کارآمد هستند.

به شما پیشنهاد می‌کنیم چند شاخه از هرکدام این گیاهان را با نخ به هم گره بزنید و در طول شب داخل کفش‌هایتان بگذارید و اجازه دهید یک‌شب کامل بمانند.

صبح روز بعد قبل از اینکه کفش‌هایتان را بپوشید اجازه دهید کفش‌ها یک تایم کوتاهی را در هوای آزاد قرار بگیرند.

این کار را می‌توانید تا زمانی که بوی بد به‌طور کامل ناپدید شود هر شب انجام دهید.

استفاده از گیاه یا گل‌ها متنوع برای رفع بوی بد جاکفشی
استفاده از گیاه یا گل‌ها می تواند بوی پا را تمام کند.

استفاده از پوست مرکبات

یکی از راه‌های دیگری که می‌توان با استفاده از آن بوی بد کفش و در نهایت جاکفشی را از بین برد استفاده از پوست مرکبات است.

پوست میوه برخی از مرکبات مانند پرتقال، لیموشیرین یا پوست آن، گریپ‌فروت به‌طور شگفت‌انگیزی بوی بد را جذب می‌کنند و به‌جای آن رایحه تازه به کفش و جاکفشی تزریق می‌کنند.

پوست پرتقال به‌طور طبیعی روغن‌هایی را دارا است که یک نوع آنتی باکتریال طبیعی را دارد که از رشد کپک‌ها و باکتری‌ها در کفش شما جلوگیری می‌کند و آن‌ها را حذف می‌کنند.

استفاده از قهوه یا عطر برای رفع بوی بد جاکفشی

به شما پیشنهاد می‌کنم همیشه هوای داخل گنجه خود را تازه نگه‌دارید. در گوشه پشت کمد یک ظرف پلاستیکی یا یک‌بارمصرف کوچک قرار دهید سپس چند تا سوراخ روی درب آن ایجاد کنید مقداری دانه‌ی قهوه داخلش بریزید و به مدت چند روز جابجایش نکنید و اجازه دهید که بوهای نامطبوع را جذب کند. اگر بجای این کار عطر را ترجیح می‌دهید می‌توانید یک گلدان کوچک و یک شیشه عطر را داخل جاکفشی قرار دهید.

استفاده از قهوه یا عطر برای رفع بوی بد جاکفشی
استفاده از قهوه یا عطر برای رفع بوی بد جاکفشی

کفش‌های خود را یخ بزنید

کفش‌های خود را داخل یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و محکم در آن را گره بزنید سپس به مدت یک‌شب داخل فریزر قرار دهید. این ایده است که یخ زدن کفش باعث از بین رفتن باکتری‌های بو می‌شود.

استفاده از چای کیسه‌ای سیاه برای رفع بوی بد جاکفشی

چای سیاه حاوی تانن‌هایی است که در از بین بردن باکتری‌های داخل جاکفشی یا کفش یافت می‌شوند مؤثر هستند. کیسه چای را برای چند دقیقه داخل آب جوش قرار دهید سپس اجازه دهید به مدت ۵ دقیقه خنک شود. به مدت‌زمان یک ساعت یا بیشتر آن را داخل جاکفشی یا کفش قرار دهید تا بوی بد را جذب کند.

سخن پایانی

به پایان مقاله معرفی ترفندهایی برای رفع بوی بد جاکفشی رسیدیم؛ امیدواریم خواندن این مقاله به شما کمک کرده باشد.

جهت خرید و فروش انواع لوازم شخصی از جمله کفش می‌تواند به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *