خانه » چگونه آب میوه‌گیری درجه یک بخریم؟
خرید آبمیوه گیری درجه یک

چگونه آب میوه‌گیری درجه یک بخریم؟

زمانی‌که به سراغ خرید لوازم خانگی می‌روید معمولاً قیمت‌ها را بالا و پایین می‌کنید و کیفیت آن‌ها را می‌سنجید، نهایتاً با توجه به معیارهایی که برای انتخاب دارید یکی از آن‌ها را خریداری می‌کنید. برای این‌که بهترین انتخاب را داشته باشید بایستی اطلاعات کافی در خصوص هریک از لوازمی که می‌خواهید خریداری کنید و برندی که دارند، داشته باشید.
یکی از لوازم مورد استفاده در آشپزخانه آب میوه‌گیری است. از آن‌جائیکه که امروزه توجه به سلامتی شخصی افزایش یافته است می‌توان گفت که آب میوه‌گیری یکی از لوازم ضروری هر خانه‌ای محسوب می‌شود.
در این مقاله سعی ما بر این خواهیم بود که به سوال ” چگونه آب میوه گیری درجه یک بخریم ” پاسخ دهیم پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید

نکات خرید دستگاه آب میوه گیری درجه یک

به طور کلی دستگاه‌های آب میوه‌گیری در چند دسته اعم از آب میوه‌گیری برقی، آب میوه‌گیری دستی، آب مرکبات‌گیر و آب مرکبات‌گیر برقی در بازار موجود هستند. هنگامی‌که می‌خواهید دستگاه آب میوه‌گیری خریداری کنید باید بدانید که ویژگی‌های آب میوه گیری درجه یک چیست. البته بایستی انتخابتان متناسب با نیازهای خود و خانواده‌اتان باشد. در کنار این مسئله معیارهای زیادی هم هستند که می‌توان از آن‌ها به عنوان نکات کلیدی در انتخاب دستگاه آب میوه‌گیری یاد کرد.
در ادامه برخی از نکاتی که بایستی در خصوص خرید دستگاه آب میوه گیری درجه یک مد نظر قرار دهید آورده شده است.

توجه به قدرت و سرعت دستگاه آب میوه‌گیر

به قدرتی که دستگاه آب میوه‌گیری دارد توجه داشته باشید. بر اساس میزان استفاده شما از دستگاه آب میوه‌گیری، قدرت آن می‌‌تواند متغیر باشد. در حالت کلی می‌توان گفت که دستگاه آب میوه‌گیری از میزان حداقلی ۶۰۰ وات شروع شده و در مدل‌هایی که قوی‌تر می‌باشند به ۱۵۰۰ وات هم می‌رسد.

شما همچنین باید به به سرعت دستگاه آب میوه‌گیری توجه کنید. در رابطه با سرعت آب میوه‌گیری باید گفت که سرعت آب میوه‌گیری وابسته به چرخش موتور است. به عبارتی می‌توان گفت که به هر میزان سرعت چرخش موتور بیشتر باشد انتظار می‌رود که آب میوه‌گیری شما سریع‌تر کار خود را به انجام برساند.

توجه به میزان مصرف انرژی دستگاه آب میوه‌گیر

به میزان مصرف انرژی دستگاه آب میوه گیری درجه یک توجه داشته باشید. برای این‌که بتوانید میزان مصرف انرژی آب میوه‌گیری را بررسی نمائید بایستی به توان مصرفی آن و دستگاه و یا همان قدرت موتور توجه داشته باشید. به این منظور می‌توانید تقریباً تا میزانی از برچسب انرژی که در دستگاه موجود است استفاده نمائید.

توجه به مصرف انرژی دستگاه
توجه به مصرف انرژی دستگاه

داشتن ظرف تفاله‌گیری یکی از ویژگی‌های آب میوه گیری درجه یک

داشتن ظرف تفاله‌گیری را مد نظر داشته باشید. هنگام خرید دستگاه آب میوه‌گیری توجه داشته باشید که ظرف تفاله‌گیر، جدا شدنی باشد. برخی از مدل‌های فیلیپس بر خلاف ظاهر زیبا و کارایی خوبی که دارند، به این علت که ظرف تفاله‌گیر آن قابلیت جدا شدن ندارد، استفاده‌کننده را با دردسرهایی مواجه می‌کند.

شما همچنین باید به ظرفیتی که مخزن تفاله‌گیر دارد دقت داشته باشید، اگر دستگاه آب میوه‌گیری را جهت استفاده در منزل خریداری می‌کنید، ظرفیت ۱/۵ لیتر معمولاً جهت استفاده شما کافی است، به غیر از مواردی که قرار است استفاده خاصی از آب میوه‌گیری داشته باشید. جهت استفاده حرفه‌ای هم می‌توانید دستگاه‌هایی با ظرفیت ۳ لیتر خریداری کنید که معمولاً وات بالایی دارند و البته قیمت آن‌ها هم بیشتر است.

توجه به دهانه‌ی آب میوه گیری درجه یک

به دهانه آب میوه‌گیری توجه کنید. پیشنهاد ما به شما این است که به سراغ دستگاهی بروید که دارای دهانه‌های بزرگتری است. زیرا در این قبیل از دستگاه‌های آب میوه‌گیری نیاز شما به خرد کردن قطعات میوه کاهش یابد. به طور طبیعی هر چقدر که دهانه آب میوه‌گیری کوچک‌تر باشد کار شما سخت‌تر خواهد شد.

توجه به میزان لرزش و صدای دستگاه

یکی از ویژگی‌های آب میوه گیری درجه یک این است که بدون لرزش و سروصدا باشد. بهتر است هنگامی‌که آب میوه‌گیری انتخاب می‌کنید، نوعی از آن را انتخاب کنید که بدون سر و صدا بوده و لرزش کم‌تری داشته باشد. قطعاً هیچ فردی دوست ندارد که در ازای نوشیدن یک لیوان آب میوه از شدت لرزش و سر و صدایی که دستگاه آب میوه‌گیری دارد اذیت شوید. البته باید گفت برای این‌که میزان صدا و لرزشی که دستگاه آب میوه‌گیری‌اتان دارد را به حداقل برسانید می‌توانید آن را روی سطحی که صاف است و حرکتی ندارد قرار دهید.

توجه به جنس آب میوه‌گیری

به جنس آب میوه‌گیری توجه کنید، از مواردی که در جنس بدنه دستگاه آب میوه‌گیری بستگی دارد وزن آن می‌باشد. در حالت کلی بر حسب معمول بدنه دستگاه‌های آب میوه‌گیری را از جنس پلاستیک و یا استیل می‌سازند و گاهی این دو جنس را با یکدیگر ترکیب کرده و بدنه آن را می‌سازند. در نتیجه می‌توان گفت که جنس پلاستیک و استیل از نظر استواری با یکدیگر تفاوت زیادی ندارند.

توجه به جنس
توجه به جنس آب میوه‌گیری

سیستم ضد چکه بودن یکی از ویژگی‌های آب میوه گیری درجه یک

به سیستم ضد چکه بودن دستگاه آب میوه‌گیری توجه نشان دهید. سیستم ضد چکه سبب می‌شود بعد از این‌که فرآیند آ‌ب‌گیری با دستگاهتان تمام شد، باقی مانده آب درون دستگاه به صورت قطره قطره بیرون نیاید. برخی از افراد قبلاً جهت رفع این مشکل لیوانی زیر خروجی دستگاه قرار می‌دادند. اما در صورتی‌که سیستم ضد چکه وجود داشته باشد، انتخاب آن گزینه‌ای بسیار خوب خواهد بود. گفتنی است که این موضوع زیاد حائز اهمیت نبوده و الزامی نیست. چرا که همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم با گذاشتن لیوانی زیر خروجی دستگاهتان این مشکل قابل رفع خواهد بود.

توجه به بازده دستگاه آب میوه‌گیری

بازده دستگاه آب میوه‌گیری را مد نظر داشته باشید. یکی از مشخصه‌های مهم دستگاه آب میوه‌گیری بازده آن است. یک آب میوه‌گیری مناسب و درجه یک در شرایط عادی بایستی بتواند بیش از ۵۰ درصد وزن میوه‌ای که قرار است آب آن را بگیرید، به شما آب میوه تحویل دهد. گفتنی است که برای بازده، واحد خاصی وجود ندارد بنابراین به شما توصیه می‌کنیم هنگام خرید دستگاه آب میوه‌گیری مورد نظرتان در خصوص بازده آن تحقیق کنید.

شما باید به جنس تیغه دستگاه آب میوه‌گیری توجه داشته باشید. تیغه آب میوه‌گیری شما در انتخاب دستگاه آب میوه گیری درجه یک بسیار حائز اهمیت است. تیتانیوم، فولاد و پلاستیک از اجناسی می‌باشند که در ساخت تیغه دستگاه آب میوه‌گیری مورد استفاده قرار می‌گیرند. طبیعتاً تیغه-هایی که از جنس پلاستیک ساخته می‌شوند دارای مقاومت کم‌تری می‌باشند و در مقابل، این تیغه‌های فولادی و تیتانیوم هستند که حرف اول را می‌زنند.

توجه به سهولت شست‌‌و‌شوی دستگاه آب میوه‌گیری

شما باید به سهولت شست‌و‌شوی دستگاه آب میوه‌گیری توجه نشان دهید. به عبارتی باید گفت که یکی از موضوعات مهمی که پس از استفاده از دستگاه آب میوه‌گیری باید به آن توجه داشته باشید این است که آن را به خوبی بشوئید. برای تحقق این امر بایستی قطعات آن به آسانی جدا شوند. سهولت در شست‌و‌شو و نظافت موجب می‌شود که طول عمر و بازده دستگاهتان افزایش یابد. چنانچه برای شست‌و‌شو قرار است از ماشین ظرفشویی استفاده کنید حتماً زمانی‌که تصمیم به خرید دستگاه آب میوه‌گیری دارید این مورد را هم مد نظر قرار دهید. نکته مهمی در این زمینه وجود دارد این است که پس از استفاده از دستگاه آب میوه‌گیری فوراً آن را بشوئید. زیرا چنانچه این کار را به تعویق بیندازید تمیز کردن مواد غذایی خشک شده کار سخت و زمان‌بری خواهد بود.

خرید آبمیوه گیری درجه یک
توجه به سهولت شست‌‌و‌شوی دستگاه آب میوه‌گیری

افزون بر مواردی که در بالا ذکر آن گذشت بایستی قابلیت‌های دیگری همچون محافظت موتور در برابر حرارت، کلیدهای کنترل سرعت و نیز محفظه نگهداری سیم توجه نشان دهید.

محافظت موتور در برابر حرارت از ویژگی‌های آب میوه گیری درجه یک

در تعدادی از دستگاه‌های آب میوه‌گیری سیستمی تعبیه شده است که تا در هنگام افزایش دمای موتور در حین کار برق موتور را قطع کند تا آسیبی به موتور دستگاه وارد نشود.

کلیدهای کنترل سرعت

در تعدادی از دستگاه‌های آب میوه‌گیری کلیدهایی قرار داده شده است که شما با استفاده از آن‌ها می‌توانید بر اساس نوع میوه سرعت چرخش موتور را تنظیم کنید.

محفظه نگهداری سیم

در تعدادی از دستگاه‌های آب میوه‌گیری، محفظه‌ای برای قرار دادن سیم در نظر گرفته شده است. به طوری‌که پس از استفاده از دستگاه به راحتی می‌توانید سیم آن را جمع کنید و در این محفظه قرار دهید. گاهی این محفظه‌ها دارای قابلیت جمع آوری خودکار سیم هستند. بنابراین با فشردن یک کلید می‌توانید سیم دستگاه را جمع کنید.

ویژگی‌های مهم آب میوه گیری درجه یک

امروزه در بازار دستگاه‌های آب میوه‌گیری مختلفی توسط برندهای مختلفی تولید شده و به بازار عرضه می‌گردد. آب میوه‌گیری‌ها دارای انواع بسیاری بوده و در طیف وسیعی جای گرفته‌اند. به عنوان مثال نوعی از آب میوه‌گیری‌ها وجود دارند که در آن‌ها کارایی‌های دیگری به دستگاه افزوده شده است. معمولاً این قبیل از دستگاه‌ها انتخاب‌های خوبی جهت صرفه جویی در هزینه‌ها محسوب می‌شوند. امروزه دستگاه‌های آب میوه‌گیری در مدل‌های تک کاره، دو کاره، سه کاره، چهار کاره و پنج کاره موجود می‌باشند. آسیاب کننده، رنده کننده، مخلوط کن و غیره از جمله قابلیت‌هایی می‌باشند که این دستگاه‌ها دارند. سیستم‌هایی اعم از سوئیچ ایمنی، آسیاب و غیره به عنوان آپشن‌های دستگاه آب میوه‌گیری محسوب می‌شوند.

بهترین برندهای آب میوه گیری درجه یک

برندهای زیادی وجود دارند که در زمینه تولید لوازم خانگی شهرت یافته‌اند. یکی از مسائلی که در این خصوص منطقی به نظر می‌رسد این است که هریک از آن‌ها در تولید بعضی از لوازم در مقایسه با دیگری، قوی‌تر می‌باشند و توانسته‌اند مشتریان را راضی کنند. آب میوه‌گیری براون، بوش، پاناسونیک، فیلیپس، تفال، کنوود، مولینکس و فلر از برترین برندهای آب میوه‌گیری می‌باشند.

آب میوه‌گیری پارس خزر

یکی از بهترین دستگاه‌های آب میوه‌گیری که در ایران به تولید می‌رسد آب میوه‌گیری پارس خزر بالأخص مدل تایگر می‌باشد. اما باید گفت که برخی از مدل‌های آب میوه‌گیری پارس خزر دارای توان کم می‌باشد که همین مسئله موجب نارضایتی مشتریان از برخی مدل‌های این مارک شده است.

خرید آبمیوه گیری درجه یک
آب میوه‌گیری پارس خزر

برند ویداس هم سریعاً در حال پیاده سازی سیستم‌های جدید تولید در ایران می‌باشد و در آینده‌ای نه چندان آب میوه‌گیری‌هایی باکیفیت و قیمت مناسب به بازار عرضه خواهد شد. مشکلی که در خصوص برندهای غیر ایرانی وجود دارد این است که معمولاً برای گارانتی‌های خود فقط یک یا دو مرکز دسترسی دارند. افزون بر این قطعاتشان به آسانی قابل خریداری نیست.

آب میوه گیری درجه یک چند کاره(آب میوه‌گیری سه کاره و چهار کاره)

دستگاه‌های آب میوه‌گیری چند کاره اعم از دستگاه سه کاره و چهار کاره جهت صرفه جویی در هزینه‌ها بسیار مفید هستند. بهتر است بدانید که فلسفه تولید این قبیل دستگاه‌ها این است که می‌توانید به جای خریداری چند وسیله با موتور متوسط، یک موتور باکیفیت را بین چند وسیله به اشتراک بگذارید. برخی از افراد عنوان می‌کنند که دستگاه‌های آب میوه‌گیری چند کاره چندان خوب نیستند و یا چنانچه موتور آن‌ها خراب شود همه دستگاه‌هایتان از کار خواهند افتاد.

در پاسخ به این دوستان باید گفت که تمامی دستگاه‌های چند کاره دارای بازدهی و کیفیت یکسانی نمی‌باشند. به عنوان مثال آب میوه‌گیری همراه غذاساز فیلیپس نتوانسته نیاز بسیاری از مشتریان را تأمین نماید این در حالیست که کاربران گوشت کوب‌های برقی چند کاره براون از خریداری این دستگاه بسیار رضایت داشتند. بنابراین با اطمینان هرچه بیشتر می‌توان گفت که از نظر کارایی آب میوه‌گیری‌های سه کاره و یا چند کاره مشکلی نداشته و توانسته‌اند مشتریان خود را راضی کنند. البته دارای نقطه ضعفی هم هستند. سخت بودن نسبی باز و بسته کردن آن‌ها، قرار دادن و عوض کردن قطعه مورد استفاده از نقاط ضعف آن‌ها می‌باشد.

نکته

در خصوص خرابی موتور دستگاه هم می‌توان گفت از آن‌جائیکه این قبیل از دستگاه‌ها دارای موتوری قوی هستند در این باره مشکلی نخواهند داشت. به عبارتی دقیق‌تر می‌توان گفت که شما هیچ خردکن تک، با قدرت ۷۰۰ وات نمی-توانید در بازار بیابید. این در حالیست که حتی خردکن‌های خانگی که گران قیمت هستند هم به طور معمول زیر ۱۵۰ وات می‌باشند. بنابراین می‌توان گفت که استفاده کردن از موتور قوی آب میوه‌گیری به جای موتور دستگاه خردکن، فشاری به موتور وارد نمی‌کند.

بهترین مارک دستگاه آب میوه گیری درجه یک سه کاره

دستگاه سه کاره کنوود، سه کاره پاناسونیک، سه کاره فیلیپس، سه کاره و یا چند کاره بوش، سه کاره مولینکس و سه کاره فیلیپس از بهترین برندهای آب میوه‌گیری سه کاره می‌باشند.

آب میوه‌گیری پرس سرد یا عصاره‌گیر

دستگاه‌های آب میوه‌گیری معمولی معروف به آب میوه‌گیری سانتریفیوژ و یا آب میوه‌گیری گریز از مرکز می‌باشند. تیغه این دست از آب میوه‌گیری‌ها با سرعت زیاد در حدود ۹ الی ۱۳ هزار دور در دقیقه می‌چرخند و قابلیت این را دارند که به سرعت تکه‌های میوه را جدا کنند و آب میوه را از طریق نیروی گریز از مرکز استخراج ‌نمایند. دستگاه‌های آب میوه‌گیری معمولی مولکول‌های آب میوه را به شدت در معرض هوا قرار می‌دهند و در واقع کار فیزیکی بسیاری روی میوه انجام می‌دهند، این امر موجب می‌شود سرعت اکسید شدن آب میوه بالا رود و مقداری از حال طبیعی فاصله بگیرد. بنابراین شما مجبور هستید که بلافاصله آب میوه را بنوشید. این بزرگترین عیبی است که می‌توان برای این دستگاه‌ها نام برد.

خرید آبمیوه گیری درجه یک
آب میوه‌گیری پرس سرد یا عصاره‌گیر

برای این‌که مشکل آب میوه‌گیری‌های معمولی حل شود، آب میوه‌های پرس سرد یا عصاره‌گیر اختراع شدند. این دستگاه‌های آب میوه‌گیر توانستند مشکل دستگاه‌های آب میوه‌گیری‌های معمولی را رفع کنند. پس آب میوه‌گیری پرس سرد یا عصاره‌گیر یکی دیگر از انواع آب میوه‌گیری می‌باشد که در آن به جای این‌که از تیغه‌های چرخان استفاده شود، از مته مارپیچی استفاده شده است که با شکل خاصی که دارند اقدام به فشرده کردن میوه و نهایتاً استخراج آب آن می‌نمایند. گفتنی است که سرعت چرخش مته عصاره‌گیر تقریباً چیزی در حدود ۶۰ الی ۸۰ دور در دقیقه می‌باشد. شایان ذکر است که این دست از دستگاه‌های آب میوه‌گیری به منظور تولید آب میوه از نیروی فشار استفاده می‌شود.

نکته

این دستگاه‌های آب میوه‌گیری با استفاده از فشار، عصاره سبزیجات و میوه‌ها را استخراج می‌‌کنند. آب میوه‌گیری‌های عصاره‌گیر با سرعت پایین‌تری آب میوه تولید می‌نمایند اما در عوض سر و صدای کم‌تری از آن‌ها به گوش می‌رسد. کاهش اصطکاک در این روش، سبب می‌شود مواد مغذی که در آب میوه وجود دارد آسیب کم‌تری ببیند. بنابراین می‌توان گفت که این روش، طبیعی‌ترین روش برای آب‌گیری میوه است.

عیب دستگاه آب میوه‌گیری پرس سرد یا عصاره‌گیر

شاید با توجه به مطالبی که در بالا ذکر آن گذشت تصور کرده باشید عصاره‌گیرها محصولات جدیدی هستند که به بازار عرضه شده‌اند اما باید گفت که این دستگاه‌ها محصولات جدیدی نبوده و تولید آن به چند دهه قبل بازمی‌گردد. البته انواع قبلی این عصاره‌گیرها به شکل چرخ گوشت به تولید می‌رسید ولی عصاره‌گیرهای جدید نیز ده سال است که به بازار ارائه شده‌اند.

در مدل‌های جدیدتر این دستگاه‌های آب میوه‌گیری دو قابلیت دیگر اضافه شده است که می-توانید افزون بر آب‌گیری میوه، بستنی میوه‌ای و اسموتی تهیه کنید. همان گونه که خود مستحضرید تفاوت اسموتی و آب میوه در این است که هنگام تهیه اسموتی، میوه از آب میوه جدا نمی‌شود اما با این حال مایعی یکدست تهیه خواهد شد. در واقع هنگامی‌که طالبی و یا هندوانه را در مخلوط‌کن می‌ریزید آب میوه درست نکرده‌اید بلکه اسموتی تهیه نموده‌اید. در خصوص تهیه کردن بستنی میوه‌ای لازم است بدانید که دستگاه عصاره‌گیر بستنی درست نمی‌کند بلکه شما می‌توانید بستنی معمولی را با میوه‌ای که مورد دلخواهتان می‌باشد درون دستگاه بریزید و نهایتاً یک بستنی میوه‌ای ایتالیایی تحویل بگیرید.

سخن پایانی

در این مقاله هر چه را که لازم بود درباره آب میوه گیری درجه یک بدانید، گفته شد. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آب میوه گیری درجه یک می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید.

ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای خرید و فروش وسایل دست دوم و نوی خود به سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید.

2 دیدگاه دربارهٔ «چگونه آب میوه‌گیری درجه یک بخریم؟»

  1. به نظر من یکی از مهم ترین قسمت های آب میوه گیری قسمت تفاله گیرش هست..اگر نداشته باشه بدرد نمی خورد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *