چرا عروس هلندی پف میکند

چرا عروس هلندی پف می‌کند

شاید برای شما هم این سؤال پیش‌آمده باشد که چرا عروس هلندی پف میکند؟ آیا باید نگران این کار آن‌ها باشید؟

دلایل مختلفی برای پف کردن عروس هلندی وجود دارد. ممکن است برای گرم نگه‌داشتن خودش در شب و یا کاهش تنش این کار را انجام دهد. گاهی اوقات به این سادگی نیست و ممکن است پف کردن، نشانه بیماری باشد.

بنابراین، ما قصد داریم در این مقاله، این سؤال را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم؛ تا بدانید که آیا پف کردن عروس هلندی نشانه بیماری است؟ یا یک رفتار طبیعی است و جای نگرانی ندارد.

چرا عروس هلندی پرهایش را پف می‌کند؟

وقتی عروس هلندی پرهای خود را پف می‌کند، به‌راحتی قابل‌تشخیص است. این پرنده به‌جای داشتن ظاهری صاف، پرهای جداشده و پف‌کرده را دارد و همچنین گردتر از حالت عادی ظاهر می‌شود.
اما دلیل پف کردن عروس هلندی می‌تواند متفاوت باشد. برخی از دلایل رایج پف کردن پرها عبارت‌اند از:

 • گرم نگه‌داشتن بدن؛
 • تمیز کردن پرهای خود با منقار و زبان؛
 • مکانیسم دفاعی (حالت تدافعی گرفتن)؛
 • آرامش بعد از تنش؛
 • ابتلا به بیماری؛
 • پُر کردن پرهای تاج.

با ما همراه باشید؛ تا هرکدام از این دلایل را به‌طور کامل توضیح دهیم و بدانید چرا عروس هلندی پف میکند.

عروس هلندی خودش را پف می‌کند تا گرم بماند

آیا می‌دانید که چرا عروس هلندی پف میکند و می‌خوابد؟ اکثر اوقات عروس هلندی برای حفظ گرمای بدنش، خودش را پف می‌کند و می‌خوابد. درست مثل بقیه موجودات، عروس هلندی‌ها نیز دوست دارند خوابی راحت داشته باشند.

دلیل پف کردن عروس هلندی در شب، ایجاد حس راحتی و گرم ماندن است. این کار آن‌ها درست شبیه انسان‌ها است که خود را در رختخواب مانند یک توپ جمع می‌کنند.

زمانی که عروس هلندی پرهای خود را باد می‌کند، به پوست خود فضای بیشتری برای تنفس می‌دهد. این کار، به پرها هوادهی می‌کند و او را گرم نگه می‌دارد.

دمای بدن عروس هلندی ها، در طول شب پایین می‌آید؛ بنابراین برای حفظ گرما، پرهای خود را پف می‌کنند. همچنین ممکن است آن‌ها سر خود را زیر بال فرو کنند. شما می‌توانید با گذاشتن یک پتوی کوچک بر روی قفس، به پرنده خود کمک کنید تا در طول شب گرم بماند.

درهرصورت، پف کردن پرنده در شب، نشان می‌دهد که در محیط خود بسیار راحت است و خوب می‌خوابد؛ بنابراین، در شب، این یک رفتار کاملاً عادی است.

عروس هلندی خودش را پف می‌کند تا گرم بماند

نکته

اگر متوجه شدید عروس هلندی شما در طول روز نیز مرتب خودش را باد می‌کند، ممکن است بیمار باشد. بهتر است با دامپزشک خود مشورت کنید.

تمیز کردن پرهای خود با منقار و زبان

عروس هلندی‌ها به‌طور غریزی پرهای خودشان را تمیز می‌کنند. آن‌ها برای اینکه بهتر بتوانند به نظافت لابه‌لای پرهای خود بپردازند؛ خودشان را پف می‌کنند. عروس هلندی با این کار، در بین پرها فاصله ایجاد می‌کنند و اساسی خودشان را تمیز می‌کنند.

اگر دوست دارید درباره حمام کردن عروس هلندی، بیشتر بدانید این مقاله را از دست ندهید. 

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا بدانید چرا عروس هلندی پف میکند.

مکانیسم دفاعی (حالت تدافعی گرفتن)

هنگامی‌که عروس هلندی شما احساس خطر می‌کند و می‌خواهد حالت دفاعی بگیرد، ممکن است پرهای خود را باد کند. او این کار را انجام می‌دهد تا در مقابل عامل تهدید بیرونی، خود را بزرگ‌تر و قدرتمندتر ازآنچه هست نشان دهد.

اگر شما رفتاری از خود نشان دهید یا وسیله‌ای در اطراف پرنده باشد که باعث ترس او شود، می‌تواند دلیل پف کردن عروس هلندی شما شود.

خودش را پف می‌کند تا آرامش پیدا کند

ممکن است متوجه شوید که عروس هلندی شما پرهای خود را پف‌کرده و پس از تکان خوردن، آن‌ها را جمع می‌کند. آیا می‌دانید در این مواقع چرا عروس هلندی پف میکند، این رفتار معمولاً بعد از یک تنش محیطی اتفاق می‌افتد.

به‌عنوان مثال؛ اگر از سروصدا یا حیوان دیگری ترسیده باشد، ممکن است خود را پف‌کرده و سپس تکان بخورند.

پیشنهاد می‌کنم مطلب علت ترس عروس هلندی را حتماً مطالعه کنید.

پرهای او پس از انجام این کار به حالت عادی بازمی‌گردند. این نوع پف کردن عروس هلندی کاملاً طبیعی است و اصلاً جای نگرانی نیست.

آیا پف کردن عروس هلندی نشانه بیماری است؟

اگر پرنده شما در طول روز، بیشتر ساعات پرهای خود را پف می‌کند و چُرت میزند، علامت خطر است و احتمالاً بیمار شده است. یک عروس هلندی سالم در روز باید فعال و سرحال باشد، ورزش و بازی کند و همچنین پرحرف باشد.
اگر پف کردن عروس هلندی به همراه علائم زیر بود، نشانه بیمار بودن آن است.

 • از دست دادن اشتها؛
 • کندن بیش‌ازحد پرها؛
 • تغییر در رفتار؛
 • خواب زیاد؛
 • افتادگی سر، بال یا دم؛
 • کاهش وزن؛
 • اسهال.

اگر هر یک از این علائم را همراه با پف کردن عروس هلندی مشاهده کردید، باید هرچه سریع‌تر پرنده خود را نزد دامپزشک ببرید. دامپزشک با بررسی کردن دلیل باد کردن عروس هلندی و در صورت وجود بیماری، برای او دارو تجویز می‌کند.
مطالعه مقاله بیماری‌های عروس هلندی؛ علائم و روش درمان آن‌ها در این زمینه به شما کمک می‌کند.

چرا عروس هلندی پف میکند

پف کردن پرهای تاج عروس هلندی

حتماً پرهای بلندی که روی سر عروس هلندی هستند را دیده‌اید. این پرها تاج نامیده می‌شوند و پرنده شما اغلب از آن‌ها برای برقراری ارتباط استفاده می‌کند.

به‌طورکلی، عروس هلندی در شرایط خاصی پرهای این قسمت بدن خود را باد می‌کند. او معمولاً این کار را زمانی که هیجان‌زده شده یا شروع به صحبت کردن می‌کند انجام می‌دهد.

اما هنگامی‌که عروس هلندی شما خواب است پرهای تاج، روی سر پرنده جمع شده و اصلاً حالت پف‌کرده به خود نمی‌گیرند.

ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که مقاله «همه چیز درباره عروس هلندی» را مطالعه کنید.

پرسش و پاسخ

چرا عروس هلندی موقع خواب پرهایش را پف می‌کند؟

وقتی عروس هلندی شما به خواب می‌رود، پف کردن او کاملاً طبیعی است. دلیل پف کردن عروس هلندی این است که خودش را گرم کند. اگر این کار را فقط برای چرت زدن در روز یا خواب شب انجام می‌دهد، جای نگرانی ندارد.

آیا پف کردن پرهای عروس هلندی، نشانه ترس و استرس است؟

گاهی اوقات پف کردن می‌تواند نشانه ترس و استرس باشد. برای اینکه ببینید پف کردن عروس هلندی به‌خاطر ترس است، اطراف او را نگاه کنید؛ تا ببینید آیا حیوان دیگری باعث ترس او شده است یا خیر.

چرا عروس هلندی من حالت تهاجمی می‌گیرد و خودش را پف می‌کند؟

او این کار را انجام می‌دهد تا در مقابل عامل تهدید بیرونی، خود را بزرگ‌تر و قدرتمندتر ازآنچه هست نشان دهد.

سخن پایانی

اکثر اوقات پف کردن عروس هلندی، یک مسئله طبیعی است و جای نگرانی ندارد. شما باید به‌عنوان صاحب پرنده، تمام رفتارهای عادی آن را زیر نظر بگیرید؛ تا متوجه کوچک‌ترین تغییر بشوید.

برای اینکه بفهمید چرا عروس هلندی پف می‌کند، باید از شرایط روحی و جسمی او آگاه باشید. دلیل پف کردن عروس هلندی ممکن است به خاطر این باشد که از چیزی ترسیده، عصبانی است و یا بیمار شده و نیاز به درمان دارد.

نکته مهم این است که از هر حرکت خاصی که مشاهده می‌کنید، به‌سادگی عبور نکنید؛ تا بتوانید نیازهای پرنده خود را بشناسید و آن را رفع کنید.

از اینکه تا انتهای مقاله ما را همراهی کردید، سپاس گذاریم. پیشنهاد می‌کنم مقالات مرتبط در وبلاگ واسط کالا را از دست ندهید.

همچنین شما می‌توانید اجناس دسته دوم و یا حیوانات خانگی خود را باقیمت مناسب در سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا خرید و فروش کنید.

منابع

beakcraze.com

parrotwebsite.com

30 دیدگاه دربارهٔ «چرا عروس هلندی پف می‌کند»

 1. سلام من ی جفت عروس هلندی دوماهه خریدم که الان دقیق یک ماه دست خودمه و کاملا شاد بود حالا دو سه روزه هم قفسشو عوض کردیم هم مکان قبلیش اول تپ یه اتاق دیگه بود حالا آوردیمش تو یه اتاق دیگه و یکیشون خیلی پف کرده علت این پف کردنش چیه و مدفوعشم میچسبه ب خودش دون زیاد نمیخوره و رام هست چند روزیم میشه زیاد کنارش نبودم

  1. سلام وقت بخیر
   چسبیدن مدفوع میتونه نشونه بیماری گوارشی باشه، باید به دامپزشک مراجعه کنین. اگر به مشاوره آنلاین با دامپزشک واسط پت نیاز داشتین، درخواست خودتون رو به شماره ۰۹۳۰۱۷۱۷۵۲۰ ارسال کنین.

 2. سلام خسته نباشید
  ببخشید من تقریبا دو روزه عروس هلندی خریدم تقریبا ۲ ماهشه
  و بعضی وقتا پف میکنه یا میبینی وقتی تحرک نداره و رو دستت نشسه و باهاش حرف نمیزنی میبینی که خوابیده آیا یه چیزه عادیه این ؟
  به مدفوعش و اینام توجه کردم خداروشکر چیزه خاصی ندیدم و اینم بگم زیاد دونش و نمیخوره
  آیا بخاطر محیط جدیده؟

  1. سلام کاربر گرامی وقت بخیر
   بله به‌دلیل جابجایی بهش استرس وارد شده.
   باید خیلی بهش توجه کنین، غذاهایی که دوست داره رو کف دستتون بریزین و بهش بدین تا کم‌کم بهتون اعتماد کنه و به حالت عادی برگرده.

 3. سلام خسته نباشید.من ۲ تا عروس هلندی ۱ ماهه گرفتم بعد از چندروز که بهشون غذا دادم الان یه جوری شده که یکیشون به شدت وابسته شده و تا زمانی که من نباشم غذا نمیخوره و فقط باید روی دستم بشینه و غذا بخوره. اما وقتی زمانی که برش میگردونم تو لونه اش خیلی سریع پف میکنه و میخوابه بیرون از لونه اش هم چرت میزنه ولی تا منو میبینه سرحال میشه.امکانش هست که بیمار شده باشه یا افسره شده باشه؟؟؟؟

  1. سلام آقا محمد وقتتون بخیر
   سعی کنین وقتی هم که داخا قفس هست با نگاه و کلامتون بهش محبت کنین که دوری از شما اذیتش نکنه.

 4. سلام عروس هلندی من سه ،چهر روزه همش پف می‌کنه و سرش تو باشه و می‌خوابه و کسل صدایی هم از خودش در نمیاره و فک کنم پرهاشم می‌کنه میشه راهنماییم کنید

  1. سلام وقت بخیر
   عوامل مختلفی میتونه باعث این اتفاق شده باشه؛ ممکنه استرس بهش وارد شده باشه یا اینکه بیماری شده. پرنده شما باید توسط دامپزشک ویزیت بشه، برای ارتباط با دامپزشک، به ۰۹۳۰۱۷۱۷۵۲۰ در واتساپ یا ایتا پیام بدهید تا توسط دامپزشک آنلاین واسط پت ویزیت شوید.

 5. سلام من ۳ روز عروس هلندی خریدم …همش پف می‌کنه می‌خوابه..سرش توبال ش می‌کنه…نمیدونم چرا ..احساس می‌کنم بی حاله …اصلا هیچ صدایی نداره.

 6. سلام ممنون وابت مقاله خوبتون لطفا جواب بدید ما ۳ روزه یک جفت عروس هلندی گرفتیم هر دوتاشون شاد و سرحال بودن و بازی میکردن امروز که هوا سرد شد خودشو پف میده و مدام داره پراشو تمیز میکنه یعنی نمیکنه خواستیم از قفس در بیاریمش نزاشت فقط بگیر مریض شده یا عادیه؟

  1. سلام گل پری عزیز
   خوشحالیم که مقاله براتون مفید بوده.
   دمای محیط رو کمی ببرین بالا؛ عروس هلندی به محیط گرم عادت داره. اگر علائم دیگه‌ای مثل بی‌حالی، آبریزش بینی، عطسه و … داشت حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

 7. سلام وقت بخیر عروس هلندی من چند وقته بالاشو زخم می‌کنه جوری ک خون میاد پانسمان میکنیم علتش میشه بگین و اینکه جفت نداره تنهاس و چند وقته بخاطر تعمیرات منزل از قفس بیرون نمیاریم

  1. سلام وقت بخیر
   زمانی که شما برای پرندتون آینه میزارید شاید برای چند روز یا حتی چند ماه واکنش های خوبی مثل حرف زدن یا شیرین کاری پرندتون بشه ولی بعد این مدت پرنده شما متوجه تهی بودن و دروغ بودن عکسی که تو آینه میبینه و فکر میکنه جفت خودش هست میشه و دیگه واکنش های اول رو که براتون حرف میزد یا شیرین کاری میکرد رو نداره و کمکم هم پرنتون گوشه گیر میشه و بسیار پرخاش گر میشه و به شما واکنش نشون میده
   ممنون از اینکه مطالب وبسایت واسط پت رو پیگیری می کنید

  2. علت این موضوع میتونه تنهایی عروس هلندی باشه و دوست داره با هم نوع خودش صحبت کنه و همچنین به جفت نیاز داره.

  1. سلام کاربر عزیز
   بله پیشنهاد میدم خواندن محتوا درمان سرما خوردگی عروس هلندی؛ علائم و راه های پیشگیری را از دست ندهید.

  2. سلام بله پیشنهاد میدم خواندن محتوا درمان سرما خوردگی عروس هلندی؛ علائم و راه های پیشگیری را از دست ندهید.

    1. سلام کاربر گرامی
     طبیعیه و به‌دلیل جابجایی، استرس و جدایی از صاحب قبلیش ناراحته؛ باهاش ارتباط برقرار کنین تا از این حال و هوا بیاد بیرون. مقاله «دستی کردن عروس هلندی» درمورد نحوه ارتباط برقرار کردن، کامل توضیح داده.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *