آیا می‌توان به وسایل برقی دست دوم اعتماد کرد

آیا می‌توان به وسایل برقی دست دوم اعتماد کرد؟

خرید وسایل برقی دست دوم هر چند که ریسک‌های مربوط به خودش را دارد اما به چند دلیل توصیه می‌شود: ۱) با رعایت نکات ساده هنگام خرید کالای دست دوم می‌توان با نصف قیمت و یا شاید کمتر از آن، کیفیت کالای نو و آکبند را به دست آورد. ۲) صرفه اقتصادی دارد و منجر به مدیریت هزینه‌ها می‌شود. ۳) چون وسایل برقی از تنوع بسیاری برخوردار هستند و روز به روز نیز مدل‌های جدید با تکنولوژی‌ها و امکانات مختلف وارد بازار می‌شوند، امکان تعویض همیشگی آن‌ها و نیز خرید وسایل نو جهت ارتقاء این وسایل برای همه افراد وجود ندارد.

بنابراین کسانی که می‌خواهند همگام با تغییرات جدید پیش رفته و از تکنولوژی‌های روز دنیا بهره‌مند شوند می‌توانند با خرید وسایل برقی دست دوم به این هدف خود دست یابند. بنابراین این مورد در برخی مواقع بهتر از خرید وسایل برقی نو و آکبند است. اما این که چگونه می‌توان به این وسایل اعتماد کرد سوالی است که در این نوشتار به آن پاسخ داده خواهد شد.

در چه صورت به وسایل برقی دست دوم اعتماد کنیم؟

جهت اعتماد به وسایل برقی دست دوم هنگام خرید باید به نکات زیر توجه کرد. چنانچه هر کدام از این وسایل، ویژگی‌ها و خصوصیات بیان شده‌ی زیر را داشته باشند می‌توان به آن‌ها اعتماد کرد و با خیالی آسوده خرید را انجام داد. این ویژگی‌ها و خصوصیات برای هر کدام از این وسایل به شرح زیر می‌باشند:

ویژگی‌های یخچال و فریزر دست دوم قابل اعتماد

قبل از خرید یخچال و فریزر دست دوم باید مساحت آشپزخانه و محل قرارگیری یخچال و فریزر را در نظر گرفت و سپس خرید را با بررسی نکات زیر انجام داد:

 • چون یخچال و فریزر دست دوم ضمانت نامه و یا گارانتی ندارد باید قبل از خرید در مورد این که قبلاً تعمیر شده است یا نه سوال کرد. اگر پاسخ منفی بود باید به سراغ بررسی ویژگی‌های دیگر رفت. اما چنانچه پاسخ مثبت بود باید علت خرابی آن را به طور دقیق پرسید و از رفع مشکل آن اطمینان حاصل کرد.
 • باید از عایق بودن درب‌های یخچال و فریزر اطمینان حاصل کرد. دری که عایق نباشد و نشت داشته باشد باعث هدر رفتن انرژی و در نتیجه افزایش هزینه‌ها خواهد شد. برای اطمینان از عایق بودن درب‌ها، بهترین راه این است که در روی یک ورقه کاغذ بسته شود. چنانچه حین درآوردن کاغذ اندکی مقاومت احساس شود، درب عایق و در غیر این صورت نشت خواهد داشت. عایق بندی ضعیف نشان از واشر بد در اطراف محیط درب و یا لوله‌هاست که باید آن‌ها را تنظیم کرد.
یخچال فریزر
یخچال فریزر دست دوم

سایر ویژگی‌های یخچال و فریزر دست دوم

 • تنظیمات دما نیز باید مورد بررسی قرار بگیرد تا مشخص شود که آیا یخچال و فریزر به دماهای سرمایشی خاص می‌رسند و آن را حفظ می‌نمایند یا خیر.
 • درون یخچال و فریزر باید با دقت بررسی شوند تا از بدون ایراد بدون کشوها و قفسه‌های آن‌ها و نیز سالم بودن عقربه کنترل و سوئیچ‌های روشنایی اطمینان حاصل شود.
 • بررسی سینی‌ای که در پشت مشبک پایین قرار گرفته است و نیز بررسی کویل‌های چگالنده که در پشت محفظه پوششی پشتی سینی واقع شده است باید به طور دقیق انجام بگیرد. این کار به این منظور صورت می‌گیرد که مشخص شود موتور یخچال و فریزر در طول مدت استفاده فشار زیادی را تحمل کرده است یا خیر. کثیفی بیش از حد این قسمت و یا خرابی آن حاکی از آن است که مالک قبلی از یخچال و فریزر به درستی نگهداری نکرده است و موتور در طول مدت استفاده فشار نامطلوبی را متحمل شده است.
 • برچسب انرژی یخچال و فریزر که نشان دهنده میزان انرژی مصرفی آن‌هاست، سر و صدایی که یخچال و فریزر تولید می‌کنند، نحوه باز و بسته شدن درب‌ها و قسمتهای لاستیکی یخچال و فریزر از دیگر مواردی هستند که هنگام خرید باید به آن‌ها توجه کرد.

نکته مهم در مورد خرید وسایل برقی از جمله یخچال و فریزر دست دوم

چنانچه مشخص شود موتور یخچال و فریزر قبلاً تعمیر شده و یا این که به طور کامل عوض شده است باید از خرید آن‌ها جداً خودداری کرد. چرا که امکان خرابی و از کار افتادن دوباره‌ی آن‌ها وجود دارد.

ویژگی‌های ماشین لباسشویی دست دوم قابل اعتماد

قبل از خرید ماشین لباسشویی دست دوم باید موارد زیر را مشخص کرد:

قرار است ماشین لباسشویی چه حجمی از لباس را بشوید؟

آیا قرار است پتو، پرده و لباس‌های کاموایی نیز با لباسشویی شسته شوند؟

بعد از پاسخگویی به سوالات فوق، هنگام خرید باید نکات زیر را در نظر گرفت:

 • توجه به دور موتور و قابل تنظیم بودن تعداد دور آبکشی.
 • توجه به صدایی که ماشین لباسشویی هنگام کار کردن ایجاد می‌کند.
 • توجه به مدت زمانی که طول می‌کشد ماشین لباسشویی، لباس را بشوید و خشک کند.
 • توجه به درست کار کردن تنظیمات ورودی‌های آب سرد و آب گرم.
 • توجه به برچسب انرژی و میزان انرژی‌ای که لباسشویی مصرف می‌کند.
 • توجه به برنامه‌های ماشین لباسشویی و قابلیت‌هایی که دارد.
ماشین لباسشویی
ماشین لباسشویی دست دوم

نکته مهم در مورد خرید وسایل برقی از جمله ماشین لباسشویی دست دوم

چون ماشین‌های لباسشویی ۵ تا ۷ کیلوگرمی کاربردی‌تر هستند بهتر است از این نوع لباسشویی‌ها خریداری شود.
ماشین‌های لباسشویی که درب آن‌ها در قسمت جلو واقع شده‌ است، به صرفه‌تر هستند چون آب کمی مصرف می‌کنند.

ویژگی‌های مایکروفر دست دوم قابل اعتماد

از جمله وسایل برقی دست دوم دیگری که باید هنگام خرید به ویژگی‌های آن توجه کرد مایکروفر است. هنگام خرید یک مایکروفر دست دوم باید به نکات زیر توجه کرد تا انتخاب و خرید بهتر و قابل اعتمادتری صورت بگیرد:

 • توجه به نحوه باز و بسته شدن درب مایکروفر. درب مایکروفر در عین این که باید خوب چفت شود باید به راحتی نیز باز و بسته شود. چنانچه درب مایکروفر خوب چفت نشود، غذا را خوب گرم نمی‌کند و در نتیجه عملکرد مناسبی نخواهد داشت.
 • توجه به وجود و یا عدم وجود خوردگی و زنگ زدگی. یک مایکروفر زمانی خوب کار می‌کند که زنگ زدگی و یا خوردگی نداشته باشد.
 • توجه به جنس مایکروفر. بهتر است جنس محفظه مایکروفر سرامیکی و یا استیلی باشد چرا که محفظه سرامیکی ضد زنگ و ضد خش است و طول عمر بالایی دارد. محفظه استیلی نیز ضد زنگ است و به راحتی با یک دستمال مرطوب تمیز می‌شود.
 • توجه به میزان برق مصرفی و وات‌های مایکروفر. توجه به این مورد نیز بسیار مهم است. چرا که ممکن است میزان انرژی مصرفی مایکروفر آنقدر زیاد باشد که خرید مایکروفر نو را مقرون به صرفه‌تر نماید. در ضمن مایکروفرهایی که وات‌های بالاتری دارند مایکروفرهای بهتری هستند.

نکته مهم در مورد خرید وسایل برقی از جمله مایکروفر دست دوم

هنگام خرید مایکروفر دست دوم باید از فروشنده درخواست کرد تا مهلت تست بدهد. با این کار چنانچه دستگاه عیب و ایرادی داشته باشد امکان پس دادن آن وجود خواهد داشت.

ویژگی‌های اجاق گاز دست دوم قابل اعتماد

از دیگر وسایل برقی دست دوم که هنگام خرید باید به ویژگی‌های آن توجه کرد اجاق گاز است. برای خرید اجاق گاز برقی دست دوم باید به موارد زیر توجه کرد تا از سالم و قابل اعتماد بودن آن مطمئن شد:

 • توجه به کاربردی بودن اجاق گاز. این مورد به تعداد اعضای خانواده و پرجمعیت و یا کم جمعیت بودن آن ارتباط پیدا می‌کند. بهتر است خانواده‌های پرجمعیت گازی بخرند که شعله‌های زیادی دارد.
 • توجه به سالم بودن سیم رابط. گازهایی که برقی هستند دارای سیم رابط می‌باشند. چنانچه این سیم‌های رابط، عملکرد درستی داشته باشند و نیز اتصالی نداشته باشند گاز خوب کار خواهد کرد. سیم برقی فندک و سیم جوجه گردان گاز باید سالم و بدون اتصالی باشند.
 • توجه به لوله پشت اجاق گاز و اطمینان یافتن از عدم خرابی آن. چنانچه لوله پشت اجاق گاز خراب باشد احتمال نشتی وجود خواهد داشت.
 • توجه به میزان انرژی مصرفی اجاق گاز.
 • توجه به سالم بودن فر و جوجه گردان اجاق گاز.
اجاق گاز
اجاق گاز دست دوم

نکته مهم در مورد خرید وسایل برقی از جمله اجاق گاز دست دوم

چون اجاق گازهای استیل مقاوم‌تر از اجاق گازهای شیشه‌ای هستند و به راحتی نیز تمیز می‌شوند بهتر است هنگام خرید در اولویت قرار بگیرند چرا که مطمئناً در مدتی که کار کرده‌اند بهتر و سالم‌تر از اجاق گازهای شیشه‌ای مانده‌اند. البته اجاق گازهای سرامیکی از هر دو نوع شیشه‌ای و استیل مقاوم‌تر هستند اما چون گرانتر هستند کمتر مورد استقبال قرار می‌گیرند. در اکثر مواقع افراد ترجیح می‌دهند به جای این که هزینه زیادی صرف خرید کالای دست دوم بکنند کالای نویی بخرند که از لحاظ کیفیت و کارایی یک یا دو درجه پایین‌تر از کالای دست دوم می‌باشند.

ویژگی‌های ماشین ظرفشویی دست دوم قابل اعتماد

قبل از خرید ماشین ظرفشویی دست دوم باید انتظارات خریدار مشخص شود. این که می‌خواهد ماشین ظرفشویی ظروف را ضدعفونی نماید یا این که میوه‌ها را بشوید و انتظاراتی از این دست. همچنین باید ظرفیت ماشین ظرفشویی از قبل مشخص شود تا خرید بهتری صورت بگیرد. بعد از مشخص کردن این موارد، هنگام خرید ماشین ظرفشویی باید نکات زیر را در نظر گرفت:

 • توجه به تنظیم و جا به جایی قفسه‌ها که کار را برای خریدار آسان می‌کند.
 • توجه به تنظیمات دما و نیز زمان شست و شوی ظرف‌ها.
 • توجه به سالم بودن فیلتر.
 • توجه به نحوه باز و بسته شدن درب ماشین ظرفشویی.
 • توجه به میزان مصرف آب و برق.
 • توجه به داخل ماشین ظرفشویی و اطمینان از سالم بودن محل قرارگیری لیوانها، بشقاب‌ها، قاشق‌ها و چنگال‌ها.
 • توجه به جنس داخل ماشین ظرفشویی. بهتر است داخل آن از جنسی باشد که به مرور زمان زنگ نزد.

ویژگی‌های چای ساز و قهوه جوش دست دوم قابل اعتماد

از دیگر وسایل برقی دست دوم که باید هنگام خرید به ویژگی‌های آن توجه کرد چای ساز و قهوه جوش می‌باشد. برای خرید چای ساز و قهوه جوش دست دوم قابل اعتماد باید نکات زیر را در نظر گرفت:

 • توجه به نحوه روشن شدن و خاموش شدن چای ساز و قهوه جوش. بهتر است چای ساز و قهوه جوش به صورت اتوماتیک خاموش و روشن شود.
 • توجه به سالم بودن کلید خاموش و روشن چای ساز و قهوه جوش و درست کار کردن آن.

نکته مهم در مورد خرید وسایل برقی از جمله چای ساز و قهوه جوش دست دوم

برای اطمینان از سالم بودن چای ساز و قهوه جوش باید آن‌ها را چند بار خاموش و روشن کرد. چنانچه چای ساز و قهوه جوش بعد از زدن به برق بیش از اندازه داغ کرد باید از خرید آن جداً اجتناب کرد.

قهوه ساز
قهوه ساز دست دوم

ویژگی‌های آب میوه گیر و چرخ گوشت دست دوم قابل اعتماد

دو مورد دیگر از وسایل برقی دست دوم که باید هنگام خرید به آن‌ها توجه کرد آب‌ میوه گیر و چرخ گوشت می‌باشند. در صورت خرید آب میوه گیر و چرخ گوشت دست دوم باید نکات زیر را در نظر گرفت:

 • توجه به نحوه قرارگیری قطعات در جای خود. قطعات آب میوه گیر و چرخ گوشت باید راحت در جای خود قرار بگیرند و در جای خود نه شل باشند و نه خیلی سفت.
 • توجه به میزان لرزش چرخ گوشت و آب میوه گیر حین کار کردن. میزان لرزش آب میوه گیر و چرخ گوشت در حین کار باید آرام و متعادل باشد. چنانچه این لرزش‌ها و حرکت‌ها شدید باشد نشان دهنده خرابی لاستیک‌های زیر قرقره آب میوه گیر و چرخ گوشت می‌باشد. پس هنگام خرید باید به این لاستیک‌ها نیز توجه شود.

ویژگی‌های پلوپز و آرام پز دست دوم قابل اعتماد

هنگام خرید پلوپز و آرام پز دست دوم باید نکات زیر را در نظر گرفت:

 • اگر پلوپز و آرام پز دارای تایمر و صفحه نمایش باشند باید درست کار کنند.
 • کلید خاموش و روشن پلو پز و آرام پز باید به صورت اتوماتیک باشد و سالم کار کند.
 • سیم‌های پشت پلوپز و آرام پز باید به دقت بررسی شوند تا از سالم بودن آن‌ها اطمینان حاصل شود.

نکته مهم در مورد خرید وسایل برقی از جمله پلوپز و آرام پز دست دوم

کسانی که علاقه‌مند به ته دیگ هستند باید دقت کنند که قسمت داخلی پلوپز و آرام پزی که می‌خواهند بخرند خش و خط نداشته باشد. چرا که در این صورت است که پلوپز و آرام پز ته دیگ خوبی می‌دهد.

ویژگی‌های سرخ کن دست دوم قابل اعتماد

یکی دیگر از وسایل برقی دست دوم که هنگام خرید باید به ویژگی‌های آن توجه کرد سرخ کن است. هنگام خرید سرخ کن دست دوم باید به نکات زیر توجه کرد:

 • سرخ کن دارای چراغ نشان دهنده وضعیت باشد.
 • سرخ کن دارای صافی‌هایی باشد که تعویض و تمیز کردن آن‌ها به راحتی صورت بگیرد.
 • جنس لایه داخلی سرخ کن نچسب باشد.

ویژگی‌های جاروبرقی دست دوم قابل اعتماد

چون در اکثر مواقع افراد به دلیل کاهش قدرت مکندگی جاروبرقی آن را عوض می‌کنند یعنی در مواقعی که جاروبرقی خوب کار نمی‌کند، پیشنهاد می‌شود که از خرید جاروبرقی دست دوم خودداری کرده و به آن‌ها اعتماد نشود. مگر در موارد استثنایی و در مواردی که خریدار شناخت خوبی از فروشنده دارد و او را فرد قابل اعتمادی می‌داند.

آیا می‌توان به وسایل برقی دست دوم اعتماد کرد
جاروبرقی دست دوم

ویژگی‌های تلویزیون دست دوم قابل اعتماد

از مهم‌ترین وسایل برقی دست دوم که باید در هنگام خرید به ویژگی‌های آن توجه کرد تلویزیون می‌باشد. هنگام خرید تلویزیون دست دوم که امروزه بازار آن نیز داغ است باید به نکات زیر توجه کرد:

 • در حالت خاموش باید تمامی قسمت‌های بدنه از جمله نمایشگر، قاب اطراف و پنل پشتی بررسی شود تا اطمینان حاصل شود که دارای شکستگی، ترک خوردگی، خراش و غیره نیست.
 • بررسی پورت‌ها که اطمینان حاصل شود سالم هستند و هنگام اتصال لوازم جانبی و دیجیتال به تلویزیون، مشکلی ایجاد نمی‌کنند.
 • در حالت روشن چنانچه تصویر دارای پیکسل سوخته باشد، یعنی نقطه و یا نقطه‌های تاریکی روی تصویر ایجاد شود که موجب اختلال در دید افراد شود. برای تشخیص این که آیا تلویزیون مشکل پیکسل سوخته دارد یا خیر، می‌توان روی تصویر، یکی از سه رنگ اصلی یعنی سبز، آبی و یا قرمز را به نمایش درآورد. چنانچه نقطه و یا نقطه‌های تاریکی روی تصویر وجود داشته باشد یعنی تلویزیون مشکل پیکسل سوخته دارد.
 • باید هر کدام از اسپیکرها نیز بررسی شوند تا اطمینان حاصل شود که سالم هستند و صدای با کیفیتی تولید می‌نمایند. صدایی که از تلویزیون خارج می‌شود هم هنگامی که صدا در بالاترین اوج خود قرار دارد و هم در پایین‌ترین اوج خود، باید واضح، روان و بدون نویز باشد.
 • از آنجا که تلویزیون‌ها دارای امکانات و قابلیت‌های متفاوتی هستند هر خریدار قبل از انتخاب باید این امکانات و قابلیت‌ها را بررسی نماید و مشخص کند دقیقاً چه تلویزیونی با چه امکاناتی می‌خواهد.

ویژگی‌هایی دی وی دی پلیر دست دوم قابل اعتماد

خرید دی وی دی‌های دست دوم می‌تواند خوب و مقرون به صرفه باشد اما پیشنهاد می‌شود از خرید دی وی پلیرهای دست دوم خودداری شود. چرا که این دستگاه‌ها دارای لیزرهایی هستند که با گذشت زمان مستهلک شده و در نتیجه ممکن است به طور ناگهانی دستگاه را از کار بیندازند.

ویژگی‌های لپ تاپ دست دوم قابل اعتماد

هنگام خرید لپ تاپ دست دوم باید نکات زیر را در نظر گرفت:

 • اطمینان از وضعیت کارکردی لپ تاپ. کسانی که کارهای عادی و روزمره خود را با لپ تاپ انجام می‌دهند بهتر است سراغ لپ تاپ‌های گران قیمت نروند. چنانچه لپ تاپی پیدا کرده‌اند که دست دوم و یا استوک است ولی کارکرد خوبی دارد بهتر است آن را خریداری نمایند.
 • اطمینان از ویروسی نبودن لپ تاپ. بعضی از لپ تاپ‌ها ممکن است دارای ویروس‌های مخربی باشند که به سیستم عامل ضربه وارد می‌کند و در کارکرد آن اختلال ایجاد می‌نماید. بنابراین توجه به این عامل نیز هنگام خریدار لپ تاپ از اهمیت به سزایی برخوردار است.
آیا می‌توان به وسایل برقی دست دوم اعتماد کرد
لپ تاپ دست دوم

نکته مهم در مورد خرید وسایل برقی از جمله لپ تاپ دست دوم

لپ تاپ دست دومی که مرمت شده است برخلاف سایر وسایل برقی، در صورتی که کارکرد مناسبی داشته باشد قابل اعتماد خواهد بود.

اطلاعات بیشتر در مورد وسایل برقی دست دوم

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد وسایل برقی می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید. اپلیکیشن واسط کالا بستری امن و راحت برای خرید و فروش اجناس نو و دست دوم می‌باشد.

3 دیدگاه دربارهٔ «آیا می‌توان به وسایل برقی دست دوم اعتماد کرد؟»

 1. با سلام خدمت شما بنده نظرم اینه که وسایلی ک در حمل کالا دچار قری کوچکی شده ،ک بدنه آن کمی مثلا فرورفتگی داره رو خریدار هستم برای مصرف منزل بدلیل کاهش هزینه

  1. با عرض سلام دستگاه ابمیوه گیری صنعتی بعنوان کالای دست دوم به قیمت ٣۵٠٠٠٠٠ نصف قیمت فعلی سایتی که خرید کردم فروختم ،،،منتها خدا شاهده چون هیچ گونه استفاده اَی نکرده بودم و خیلی خوب کار می کرد و اصلا لرزش هم نداشت به خریدار گفتم که همینجا تست کن ،،،چون وسیله برقی در اثر استفاده ناصحیح و …امکان خراب شدن داره یا اینکه موقع جابجایی خراب بشه ،،یا دست تعمیرگاه بده و از کجا معلوم قطعاتش عِوَض کنه ،،
   بعد گذشت پنج روز زنگ زده می گه تست کردم دستگاه خراب نیست ولی ولائی داره ،،،و پانصد تومن بده یا فسخ کن ،،،درصورتیکه قراردادی ننوشته أیم که مهلت تست داشته باشم و همان روز اطلاع نداده و در ضمن پنج روز هم گذشت و چون تماس نگرفت پول را جای دیگه هزینه کردم ،،از طرفی پنج روز دستگاه نو را برده و من چه می دانم چکار کرده
   لطفا راهنمایی فرمایید تشکر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *