تربیت کره اسب

تربیت کره اسب

درست است که کره اسب سن کمی دارد؛ اما تربیت کره اسب امکان‌ناپذیر نیست. مادرش و هر اسب دیگری که با او زندگی می‌کند، به او یاد می‌دهد که چگونه می‌تواند یک اسب خوش اخلاق باشد.

باید در ماه‌های اول زندگی کره اسب توجه ویژه‌ای به او داشته باشید، به او بیاموزید که چگونه به‌درستی با انسان‌ها ارتباط برقرار کند.

از روزی که کره به دنیا می‌آید، باید احترام و اصول اخلاق خوب را بیاموزد. تربیت کره اسب باید بسیار مختصر باشد و باعث استرس مادیان یا کره‌اسب نشود.

درحالی‌که کره‌اسب نیاز به مراقبت ملایم دارند، مهم است که تربیت آن را در سال‌های اول زندگی‎‌اش شروع کنید؛ اما چگونه؟

شما بعد از خواندن این مقاله، به‌خوبی متوجه خواهید شد که چطور باید با کره‌اسب خود رفتار کنید؛ تا به‌خوبی تربیت شود.

رفتار و اخلاق کره اسب

تربیت یک کره اسب را زود شروع کنید؛ تا هم‌زمان با بزرگ‌شدن آن، تربیت هم بشود. بیشتر وقت کره اسب‌ها به چرت زدن، مراقبت‌های روزانه و بازی کردن می‌گذرد. کره اسب‌ها تا حد امکان باید زمانی را در بیرون از خانه و در کنار دیگر مادیان‌ها و کره‌ها بگذرانند.

گاهی اوقات، شاید کره اسبی را در حال بررسی و یا خوردن پِهِن اسب دیگر ببینید، این کار از روی کنجکاوی است و ضرری ندارد.

از همان کوچکی باید به اسب‌ها یاد بدهید که به انسان لگد نزنند؛ چون اگر به این کار عادت کنند، با بزرگ‌شدن آنها شاید نتوان این عادت را از سر آن ببرید. شاید وقتی که کره این کار را انجام می‌دهد جالب باشد؛ اما با بزرگ شدن آن و افزایش قدرت و سرعت آن، این کار خطرناک است.

آموزش کره اسب

کره اسب‌ها باید زودتر یاد بگیرند که دست زدن به پاهایشان چگونه است، به‌خصوص زمانی که نیاز به پیرایش داشته باشند. این کار با نگه‌داشتن پا به مدت چند ثانیه و رها کردن مجدد آن انجام می‌شود.

همان‌طور که کره اسب به‌مرورزمان یاد می‌گیرد که دست زدن به پاهایش را هم‌زمان با حفظ تعادل انجام دهد، مدت‌زمان این کار را می‌توان افزایش داد.

هنگام تربیت کره اسب می‌توانید از افسار استفاده کنید؛ اما زمانی که در کنار او حضور ندارید، افسار را باز کنید. کره اسب‌ها اغلب از سم خود برای خاراندن پشت گوش و صورت خود استفاده می‌کنند و سم ممکن است در افسارشان گیر کند.

اگر دوست دارید با اسب‌تان در مسابقات پرش برنده شوید، مقاله «بهترین نژاد اسب برای پرش» را حتماً مطالعه کنید. 

آموزش کره اسب
آموزش کره اسب

کره اسب‌ها می‌توانند سر خود را از شکاف‌ دیوارهای حصار یا طویله‌ بیرون ببرند؛ اما اسب‌های بزرگ‌تر نمی‌توانند این کار را انجام دهند. زمانی که کره اسب سر خود را بیرون از حصار ببرد ممکن است وجود افسار برای او مشکل ایجاد کند و باعث شود گیر بیافتند. پس بهتر است فقط هنگامی‌که در کنار او حضور دارید از افسار استفاده کنید.

بهتر است از همان کودکی اسب، از افسار استفاده کنید؛ وگرنه وقتی کمی بزرگ‌تر شد، ممکن است وحشت‌زده شود و به خود آسیب برساند.

هنگام تربیت کره اسب چه‌کارهایی را نباید انجام داد؟

شاید کار کردن بیش‌ازحد کار با کره اسب برای شما آسان باشد؛ اما بهتر است جلسات را کوتاه برگزار کنید؛ تا کره اسب خسته نشود.

هرگز نباید به کره اسب خود اجازه دهید کارهای بامزه‌ای؛ مانند گاز گرفتن شما یا لباس‌هایتان، ضربه یا لگدزدن به شما را انجام دهد. با یک توبیخ محکم اما سریع باید این رفتارها را متوقف کنید. شاید چنین کارهایی در حال حاضر زیبا باشند؛ اما زمانی که اسب شما بالغ شد، می‌توانند خطرناک شوند.

به شما توصیه می‌کنیم مقاله تغذیه و آموزش کره اسب را از دست ندهد.

چگونگی تربیت کره اسب

در اینجا چند نکته برای تربیت کره اسب‌ها آورده شده است که عبارت‌اند از:

تمرین کوتاه‌مدت

تربیت کره اسب را به مرور زمان شروع کنید. در طول روز بهتر است فقط چند دقیقه با او تمرین کنید. بیشتر کره‌ها از تعقیب مادرشان در تمام طول روز خوشحال هستند.

بیشتر کسانی که اسب دارند، می‌خواهند برای تربیت کره اسب زودتر اقدام کنند. آن‌ها باید ابتکار عمل داشته باشند و به اسب‌ها بیاموزند که چگونه با انسان‌ها تعامل داشته باشند.

یکی از بهترین راه‌های تربیت کره اسب برای یک زندگی سالم و فعال، خسته نکردن آن‌ها در ماه‌های اولیه است. این امر آن‌ها را به انجام رفتار خوب در آینده تشویق می‌کند و سطح اعتماد او به انسان‌ها افزایش می‌یابد. اعتماد اسب به انسان‌ها، یک عنصر حیاتی برای تعامل آن با انسان‌ها است.

هنگام بستن افسار برای کره اسب از سفت کردن بیش‌ازحد آن خودداری کنید. کره اسب‌ها ازنظر جسمی ضعیف‌تر هستند. ممکن است کمی زمان ببرد تا به فشار افسار در اطراف گردن خود عادت کنند.

خواندن مقاله «نگهداری اسب از نظر اسلام» شاید برایتان جالب باشد. 

تمرین کوتاه‌مدت
تمرین کوتاه‌مدت

با یک طناب سربی کره اسب را در کنار مادرش به سمتی که می‌خواهید هدایت کنید. یک بازوی خود را در کنار کره اسب قرار دهید تا او را راهنمایی کنید. نزدیک بودن کره اسب به مادرش و رهبری شخص دیگری این تجربه را مثبت‌تر می‌کند.

از گاز گرفتن کره اسب جلوگیری کنید

ممکن است کره اسب، دست شما را هنگام غذا خوردن گاز بگیرد و برای شما جذاب باشد. این رفتار به‌مرورزمان جذابیت خود را از دست می‌دهد و با بالغ شدن کره اسب به یک عادت خطرناک تبدیل می‌شود. هنگام تربیت کره اسب با گاز گرفتن او مخالفت کنید و به او بفهمانید، کار درستی نیست.

معمولاً می‌توانید رفتارهای منفی را به‌سرعت متوقف کنید، ازجمله گاز گرفتن با دندان یا لگدزدن و بازیگوشی. از طریق یک تذکر کلامی فوری مخالفت خود را با این کارها نشان دهید.

مقاله «علت غذا نخوردن اسب» را حتماً مطالعه کنید. 

مراقبت از سم کره اسب را زودتر شروع کنید

یکی از راه‌های جلوگیری از لگدزدن و ضربه زدن در حین تربیت کره اسب، این است که بلافاصله پس از تولد از سم او مراقبت کنید. مراقبت از سم‌های او برای سلامت کلی ضروری است.

به‌آرامی شروع کنید و یکی‌یکی پاهای کره اسب را بلند کنید. با دست، خیلی ملایم و در حضور مادرش این کار را انجام دهید و برای آرامش اسب جوان از صدایی آرام استفاده کنید. با بلند کردن پای اسب این کار را فقط برای چند لحظه در یک‌زمان انجام دهید و به‌تدریج مدت‌زمان را افزایش دهید.

اگر کره اسب شما دچار مشکلات کوچکی؛ مانند سوزش پا یا کبودی سم شد، می‌توانید از خمیر مخصوص سم استفاده کنید.

استفاده از این خمیر، کره اسب را برای درمان‌های آینده و برای افزایش سلامت سم آماده می‌کند. درنهایت آن را به یک مکمل خوب برای سلامتی اسب تبدیل می‌کند.

نظافت را در اوایل زندگی نیز انجام دهید. مسواک زدن منظم در روزهای اولیه به شما و اسبتان کمک می‌کند. نظافت کره اسب به‌طور مرتب به او کمک می‌کند به‌جای تلاش برای دفع شما، آرام شود و از نظافت لذت ببرد.
مطلب آموزش نعل‌بندی اسب را نیز حتماً مطالعه کنید.

هر روز تمرین کنید

کره اسب‌های تازه متولدشده بیشتر وقت خود را در نزدیکی مادرشان و به بازی کردن، شیر خوردن و خواب می‌گذرانند. بااین‌حال، هنگامی‌که بیدار هستند دقت بالایی دارند و فرصتی عالی برای آموزش چیزهای جدید به آن‌ها است.

تربیت کره اسب
هر روز تمرین کنید

لازم نیست در روز ساعات زیادی را به تربیت کره اسب بپردازید و با او تمرین کنید؛ اما تمرین منظم و هرروز بسیار مهم است. شما با این کار به بهتر شدن رفتار اسب جوان خود کمک می‌کنید و همچنین استقلال و توانایی او را افزایش می‌دهید. یک جنبه حیاتی برای رشد و سازگاری با زندگی، تمرین مداوم است.

مقاله «سرعت اسب» را از دست ندهید.

زمان زیادی را برای بازی کردن در نظر بگیرید

کره اسب در روزهای اولیه زندگی خود نباید فقط به تمرین کردن بپردازد. اسب در عین‌حال که باید مطیع باشد، نیاز به شاد زندگی کردن نیز دارد.

خوشبختی می‌تواند از یک رابطه قوی بین حیوان و انسان ناشی شود. روزهای اولیه تعامل، زمان مهمی برای ایجاد اعتماد و پیوند بین آن‌ها است. این به معنی آن است که هنگام تربیت کره اسب، باید زمان زیادی را برای بازی کردن او در نظر بگیرید.

در عین‌حال که با اسب خود تمرین می‌کنید، به او اجازه دهید که زندگی کند، چرت بزند و بازی کند.
درنهایت، اسب شما بسیار شادتر خواهد بود و شما نیز خوشحال خواهید شد؛ زیرا کره اسب جوان و شاد شما به یک اسب بالغ شاد تبدیل می‌شود.

برای شروع پرورش اسب، خواندن مقاله «همه چیز درمورد پرورش اسب» کمک زیادی به شما می‌تواند بکند.

کره اسب از چندسالگی سواری می‌دهد؟

اگر شما هم یک کره اسب دارید، احتمالاً مشتاقانه منتظر روزی هستید که بتوانید سوار او شوید. اگر خیلی زودتر از زمان مناسب سوار کره اسب خود شوید، ممکن است در آینده برای سلامتی او مشکلاتی به وجود آورید.

همچنین اگر بیش‌ازحد نیز برای سوارشدن کره اسب صبر کنید، ممکن است آموزش اسب شما دشوار باشد؛ بنابراین بهتر است با مربی و دامپزشک خود مشورت کنید تا مشخص کند اسب شما چه زمانی آماده سواری است.

در ادامه به توضیح چند مورد از عواملی که در سواری شدن کره اسب نقش دارد، پرداخته‌ایم.

سن کره اسب

تا زمانی که کره اسب ازنظر جسمی به‌اندازه کافی بالغ نشده که بتواند وزن خود را به‌خوبی حمل کند، نباید سوار آن شوید. معمولاً در اکثر نژادها، زمانی که اسب تقریباً ۲ سال سن داشته باشد، می‌توانید سوار او شوید.

رشد فیزیکی

علاوه بر سن اسب، نباید سوار اسبی شوید که زانوهایش به‌طور کامل رشد نکرده است. اگر زانوهای اسب شما کاملاً شکل نگرفته‌اند، به این معنی است که زانوها به‌طور کامل رشد نکرده‌اند.

در این حالت زانوها در برابر صدمه‌هایی که می‌تواند درنتیجه فشار بیش‌ازحد به مفاصل رخ دهد، بسیار آسیب‌پذیر هستند. وقتی خیلی زود سوار کره اسب خود شوید، به مفاصل آن‌ها آسیب می‌رسانید و بر سلامت آن‌ها تا آخر عمر تأثیر می‌گذارید.

پیشنهاد می‌کنیم که مقاله «اندام شناسی اسب» را مطالعه کنید.

تربیت کره اسب
سن کره اسب

زین کردن کره اسب

دامپزشک می‌تواند به شما بگوید که آیا کره اسب شما ازنظر فیزیکی آماده زین کردن و سوارشدن است یا خیر. هنگامی‌که دامپزشک تأیید کرد، باید زمانی را صرف آموزش و تربیت کره اسب خود کنید؛ تا زین و افسار را بپذیرد.

به‌طورکلی این کار با معرفی تدریجی تجهیزات لازم سواری به اسب، در طول چند روز یا چند هفته انجام می‌شود. بعدازاینکه اسب شما تجهیزات را پذیرفت، مربی سوار اسب شما می‌شود و نحوه پذیرش سوارکار را به اسب آموزش می‌دهد.

نوع نژاد کره اسب

برخی از نژادهای اسب زودتر یا دیرتر از اسب معمولی بالغ می‌شوند. نژادهای اصیل کمی زودتر از اسب‌های معمولی و سایر نژادهای مشابه بالغ می‌شوند. آن‌ها از حدود ۱۸ ماهگی برای سواری زین می‌شوند؛ تا در سن ۲ سالگی آماده مسابقه شوند.

اسب‌های خونگرم و بارکش دیرتر از حد معمول بالغ می‌شوند و ممکن است تا سن ۳ تا ۴ سالگی برای سواری یا زین شدن آماده نشوند.
آیا تابه‌حال درباره نژاد اسب خونسرد شنیده‌اید؟

بیش از ۱۰۰ نژاد اسب در سراسر جهان وجود دارد و همه آن‌ها با سرعت یکسانی رشد نمی‌کنند. اسب‌سواری را خیلی زود شروع نکنید؛ زیرا می‌تواند باعث ایجاد آسیب جسمی یا روانی در کره اسب شما شود.

خطرات زود سواری کردن با کره اسب

لازم نیست منتظر بمانید تا رشد اسب شما به‌طور کامل متوقف شود و تمام استخوان‌های پشت او به هم جوش بخورند؛ اما توصیه نمی‌شود سواری کردن با او را خیلی زود شروع کنید. ایجاد بدشکلی در پل‌ها یا آسیب رساندن به برخی از غضروف‌ها، در اثر زود سوارشدن اتفاقی غیرمعمول نیست.

زدن یال و دم کره ‌اسب

معمولاً یال اسب را کوتاه نمی‌کنند، یال با استفاده از یک شانه مرتب می‌شود؛ اما در بعضی مواقع ممکن است یال اسب را نیز کوتاه کنند. در بریتانیا به این کار «هوگینگ» یا در آمریکا «روچینگ» گفته می‌شود. زمانی که هر کار می‌کنند، باز هم یال اسب نامرتب به نظر می‌رسد آن را کوتاه می‌کنند.

دم را نیز در برخی از نژادها کوتاه نمی‌کنند. بااین‌حال، حتی در بعضی نژادها کاملاً طبیعی است که دم را به‌اندازه‌ای کوتاه کنید؛ تا روی زمین کشیده و کثیف نشود.

دم برخی از اسب‌های بارکش نیز تراشیده می‌شود. این کار برای جلوگیری از گیرکردن دم در ماشین‌آلات کشاورزی انجام می‌شود.

زدن یال و دم کره ‌اسب
زدن یال و دم کره ‌اسب

برای زدن دم کره‌اسب چه باید کرد؟

از کسی کمک بخواهید تا دم را کمی بالا نگه دارد. سپس با دست خود دم را حدوداً دوازده سانتیمتر پایین‌تر از زانوی پای عقب اسب بگیرید و مستقیم برش بزنید.

اسب‌ها هنگام حرکت دم خود را بالا نگه می‌دارند پس باید برای برش زدن دم این نکته را مدنظر قرار دهید تا این کار را صحیح انجام دهید.

برخی از افراد ترجیح می‌دهند دم را به‌صورت چندلایه از بالا به پایین برش دهند تا حالت پایین دم طبیعی‌تر به نظر برسد.

زدن دم گاهی انجام می‌شود، اما بیشتر افراد دم پرپشت و بلند را ترجیح می‌دهند و برای این کار آن را می‌بافند.

مقاله اصول نگهداری از کره اسب را از دست ندهید.

پرسش و پاسخ

آیا پرورش کره اسب سخت است؟

پرورش کره اسب یا اسب جوان برای اکثر مردم مناسب نیست. خوب بزرگ کردن کره اسب کمی مشکل است. اگر قبلاً تجربه‌ای با اسب داشته‌اید و کره اسب را از بدو تولد دارید، پرورش و تربیت کره اسب کمی آسان‌تر می‌شود.

کره اسب‌ها تا چه مدت شیر می‌خورند؟

برخی از دامداران کره اسب‌های خود را برای مدتی طولانی توسط مادیان شیر می‌دهند؛ ولی کره اسب‌ها معمولاً بین ۴ تا ۷ ماه به شیر نیاز دارند. بعد از ۴ ماهگی، نیازهای غذایی کره اسب‌ها بیشتر از نیاز به شیر است و اکثر کره‌ها فقط غلات و علوفه می‌خورند.

سخن پایانی

کره اسب تازه متولدشده، حیوانی آسیب‌پذیر است که راهی پر از چالش را در پیش رو دارد. برای طی کردن این مسیر باید به‌درستی تربیت شود و به محیط اطراف خود عادت کند.
به پایان مقاله تربیت کره اسب رسیدیم؛ امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع‌شده باشد.

شما می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت سایر مقالات مرتبط با اسب و نگهداری از این حیوان نجیب را مطالعه کنید.

فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، سایت و اپلیکیشن واسط کالا است. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

منبع

thesprucepets.com

finishlinehorse.com

animals.mom.com

pethelpful.com

7 دیدگاه دربارهٔ «تربیت کره اسب»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *