تمیز کردن لباس جیر

تمیز کردن لباس جیر

ممکن است تصور کنید تمیز کردن لباس جیر کمی سخت و دشوار باشد ولی کاری شدنی است. برای تمیز کردن لباس جیر ابتدا با یک برس مخصوص لباس‌های جیر به حذف و از بین بردن کثیفی‌های روی لباس بپردازید سپس با یک پاک‌کن مخصوص جیر لکه‌های عمیق‌تر را پاک‌کنید. راه‌حل‌های زیادی برای از بین بردن لکه‌ها وجود دارد، اگر لکه‌ها هنوز باقی‌مانده‌اند با استفاده از محلول سرکه برای لکه‌های روغنی و از آب برای لکه‌های باقی‌مانده در اثر آب را امتحان کنید. اگر هیچ‌کدام از این موارد اثر نکردند لطفاً از پاک‌کننده‌های خشک استفاده کنید.

مراحل اولیه در تمیز کردن لباس جیر

در زیر گام‌های ابتدایی برای تمیز کردن لباس لباس جیر را معرفی می‌نماییم:

پاک کردن کلی لباس جیر

از برس جیر برای پاک کردن کل سطح پارچه جیر خود استفاده کنید و آن را به‌صورتی که مسواک می‌زنید از بالا به پایین برس بکشید. این کار باعث می‌شود گردوخاک و کثیفی‌های روی و لابه‌لای بافت پارچه پاک شوند و کرک‌های روی پارچه به خلاف جهت به سمت بالا بیایند. این عمل باعث بهبود ظاهر کلی جیر شما می‌شود و لکه‌های تعبیه‌شده آسان‌تر پاک می‌شوند.

آرام برس کشیدن لباس جیر

لطفاً بر روی نقاط به‌وضوح کثیف‌تر تمرکز کنید و بیشتر و محکم‌تر برس بکشید. حتماً جهت دست را به سمت جلو و عقب حرکت دهید تا جرم‌های بین الیاف بیرون بیایند. ازآنجایی‌که پارچه جیر بافت حساسی دارد، خیلی با فشار و سخت برس نکشید زیرا باعث آسیب زدن به بافت پارچه می‌شود.

استفاده از اسپری مخصوص پارچه جیر

با استفاده از اسپری مخصوص پارچه جیر یا به‌ اصطلاح محافظ جیر روی سطح کل پارچه را اسپری کنید. این محافظ به تمیز ماندن لباس کمک می‌کند و از آن در برابر بسیاری از لکه‌ها مانند لکه روغن یا آب محافظت می‌کند. باید توجه داشته باشید که این اسپری، پارچه را در برابر یکسری لکه‌ها مانند خون، جوهر یا گل نگهداری نمی‌کند؛ اما این محافظ در برابر بسیاری از لکه‌های حاصل از سایش که در طول روز ممکن است به وجود بیاید، کمک می‌کند. شما می‌توانید این اسپری محافظ را به‌صورت آنلاین از فروشگاه‌هایی که تخصص آن‌ها جیر و چرم است، خریداری کنید.

مراحل دوم در تمیز کردن لباس جیر

در این مرحله باید به دنبال از بین بردن لکه‌های سخت باشیم. لذا با مطالعه‌ی مواردی که بیان می‌کنیم می‌توانید این عمل را انجام دهید:

استفاده از پاکت مخصوص جیر

پیشنهاد دیگری که وجود دارد این است که پاکت مخصوص جیر را امتحان کنید. با یک فشار ملایم پاکت را روی لکه‌ها بکشید. این عمل ممکن است وقت‌گیر باشد و کمی طول بکشد اما صبور باشید که بیشتر لکه‌ها از همین طریق پاک می‌شوند. در این گام نکات زیر را در نظر بگیرید:

  • بعدازاینکه لکه‌های سطحی را با پاکت پاک کردید احتمالاً نیاز است که کرک‌ها و پرزهای پارچه را خلاف جهتشان برس بکشید که آن‌ها بالا بیایند تا ظاهر خوبی به لباستان بدهد.
  • همچنین شما می‌توانید بجای استفاده از پاکت جیر، از یک مدادپاک‌کن جیر عالی استفاده کنید.
  • پیشنهاد می‌شود پاک‌کننده‌های جیر را از فروشگاه‌های آنلاین به‌صورت تکی یا عمده خریداری کنید. همچنین این وسایل در کیت‌های مخصوص جیر یافت می‌شوند.

استفاده از محلول سرکه برای تمیز کردن لباس جیر

از محلول سرکه استفاده کنید. این محلول باید حاوی یک پیمانه سرکه و دو برابر آب باشد. از یک پارچه نرم پنبه‌ایی یا کهنه نخی برای تمیز کردن محل لکه‌ها استفاده کنید. پارچه را به مواد آغشته کنید و محل موردنظر را با فشار ملایم ماساژ دهید. در این گام نکات زیر را درنظر بگیرید:

  • سعی کنید پارچه یا کهنه را کاملاً خیس و اشباع نکنید فقط باید مرطوب باشد.
  • اجازه دهید قبل از پوشیدن لباس قسمت مرطوب کاملاً خشک شود.

استفاده از تمیزکننده خشک برای تمیز کردن لباس جیر

حالا نوبت به یک تمیزکننده خشک است. اگر لکه‌هایی وجود دارند که امکان پاک شدن آن‌ها وجود ندارد، بهتر است از پاک‌کننده‌های خشک استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید یک شخص یا فروشگاهی را بیابید که در تمیز کردن لباس‌های جیر و چرم تخصص دارند. آن‌ها می‌توانند در این کار به شما کمک کنند.

استفاده از تمیزکننده خشک برای تمیز کردن لباس جیر
استفاده از تمیزکننده خشک برای تمیز کردن لباس جیر

مراحل سوم در تمیز کردن لباس جیر

در این مرحله به درمان و پاک کردن انواع لکه‌های خاص می‌پردازیم:

استفاده از مایع شستشو

با استفاده از مایع شست‌وشو، قسمت لکه را خیس کنید سپس با استفاده از حوله یا پارچه به‌آرامی مایع را روی سطح مربوطه پخش‌کنید. حتماً این کار را در اسرع وقت انجام دهید و مراقب باشید که مایع را به داخل جیر فشار ندهید در عوض به‌آرامی روی آن‌ها را مرطوب کنید. در این گام بایستی نکات زیر را در نظر بگیرید:

  • بعد از خشک شدن مایع، از برس یا پاک‌کن استفاده کنید که لکه از بین برود.
  • اگر شما پارچه را همین‌طور رها کنید و بدون اینکه برس بکشید از آن استفاده کنید، آب به داخل بافت پارچه نفوذ می‌کند.

مرطوب کردن لباس

لکه‌های آب را تنها با مرطوب کردن لباس تمیز کنید به‌اصطلاح باید لکه آب را با آب برطرف کنید. بهترین کار این است یک پارچه‌ی نرم را مرطوب کنید و آن را روی لباس بکشید یا با یک آب‌پاش به‌آرامی و خیلی کم آب را روی لباس اسپری کنید تا پارچه نرم شود. حتماً مطمئن شوید که یک‌لایه کم و نازکی از آب را روی لباس به‌صورت مساوی پخش می‌کنید. در نظر گرفتن نکات زیر در این گام الزامی است:

  • برای جلوگیری از فرورفتن آب به داخل بافت پارچه، یک حوله نازک یا اسفنج را مرطوب کنید.
  • برای اینکه لباس ظاهر خوبی بگیرد حتماً آن را با برس مخصوص جیر به جهت بالا و پایین بکشید.

استفاده از آرد ذرت و نشاسته

لکه‌های روغن و شیرینی و حتی لکه‌ی باقی‌مانده از عرق کردن را بهتر است با آرد ذرت یا نشاسته از بین ببرید. بیشترین نقاطی که کثیف و لکه می‌شوند دور یقه و سرآستین است. با پاشیدن یک‌لایه نازک از آرد ذرت به‌طور یکسان می‌توانید این لکه‌ها را یک‌شبه از بین ببرید.

  • پس از استفاده از نشاسته ذرت بهترین روش این است که آن‌ها را با برس جیر جدا کنید. مطمیئنا نشاسته باید عرق یا لکه را به خود جذب کند و خیس شود.

اطلاعات بیشتر

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد پارچه جیر می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید.

با مطالعه‌ی مطلب زیر اگر سوراخی در لباس شما وجود دارد می‌توانید آن را از بین ببرید.

3 دیدگاه دربارهٔ «تمیز کردن لباس جیر»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *