شستن لباس‌های حساس

شستن لباس‌های حساس (آموزش شستن لباس حریر، ساتن، ابریشم و …)

شستن لباس شاید کاری ساده به نظر برسد که هرروز خودمان، مادر یا همسرمان آن را با استفاده از ماشین لباسشویی و یا از طریق خدمات خشک‌شویی‌ها با کمترین هزینه انجام دهیم؛ اما بااین‌حال چالش‌های زیادی برای شستن لباس وجود دارد. البته قطعاً شستن لباس‌های عادی به‌سختی گذشته نیست؛ اما باید توجه کرد که شستن لباس‌های حساس نیازمند دقت، توجه و رعایت برخی نکات است. ما در این مقاله قصد داریم در مورد شستشوی لباس حساس صحبت کنیم.

لباس حساس چه لباسی است؟

لباس‌های حساس با لباس معمولی کمی تفاوت دارند. لباس‌های معمولی از جنس و دوخت معمولی برخوردارند و در موارد روتیم و حلت عادی مورداستفاده قرار می‌گیرند؛ اما لباس حساس لباسی است که جنس پارچه خاص یا ظریفی دارد و یا دوخت مرغوبی دارد و فقط در موقعیت‌های خاص مورداستفاده قرار می‌گیرد. همچنین لباس‌هایی که با دوخت‌های دست‌دوز تزیین‌شده‌اند هم حساس هستند.

نکات مهم قبل از شستن لباس‌های حساس

در این بخش به بیان نکاتی مهم که باید در شستن لباس‌های حساس رعایت کنیم، می‌پردازیم. این نکات به نوع شستشو، مواد شوینده و نحوه خشک‌کردن لباس‌های حساس مربوط باشد.

شستن لباس‌های حساس با ماشین لباسشویی ممنوع

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید برای شستشوی لباس‌های حساس موردتوجه قرار دهید، این است که این نوع لباس‌ها را درون ماشین لباسشویی خانگی قرار ندهید. انواع ماشین‌های لباسشویی خانگی نوع شستشوی یکسانی دارند و ممکن است به پارچه‌های حساس یا لباس‌های حساس آسیب وارد کنند البته با چک برچسب روی لباس می‌توانید برخی لباس‌ها که مقاومت بیشتری دارند را با ماشین لباسشویی بشویید اما باید آب ورودی را روی آب سرد تنظیم کنید و برنامه شستشو را در حالت ملایم قرار دهید. بااین‌حال دو راه امن‌تر برای شستشوی لباس‌های حساس وجود دارد:

راه اول شستشوی دستی است. می‌توانید لباس مدنظرتان را درون ظرفی گذاشته و آن را با دست بشویید. ویژگی خوب این روش این است که می‌توانید گزینشی عمل کنید. برای مثال برای شستن لباس مجلسی اگر فقط قسمتی از لباس کثیف شده یا جای لوازم‌آرایش بر روی آن است، تنها همان قسمت را با دست می‌شویید. این ویژگی خوبی است که باعث می‌شود عمر لباس شما که به هر دلیلی حساس است، افزایش پیدا کند.
راه دوم استفاده از خدمات خشک‌شویی است. در خشک‌شویی‌ها تجهیزات مدرنی که در اختیاردارند و همچنین حالات مختلف شستشو در ماشین لباسشویی صنعتی کمک می‌کنند تا شستن لباس‌های حساس به بهترین شکل ممکن انجام شود.

ماشین ممنوع
لباسشویی ممنوع

استفاده از شوینده با کیفیت برای شستشوی لباس‌های حساس

مهم‌ترین موضوع بعد از نحوه شستشوی لباس‌های حساس استفاده از ماده شوینده مرغوب و مناسب است که اهمیت زیادی دارد. انتخاب از بین اینکه لباس خود را با پودر لباسشویی بشویید یا مایع لباسشویی یا صابون و غیره موضوع مهمی است. به‌ویژه اگر می‌خواهید لباسی را بشویید که قیمت آن زیاد است یا برایتان اهمیت فراوانی دارد. البته همه شوینده‌های مطرح در بازار استانداردهای ایمنی مخصوص لباس را کسب کرده‌اند و تجاری‌سازی شده‌اند. بااین‌وجود برای اطمینان بیشتر در مورد شوینده‌ها بهتر است قبل از مصرف دستورالعمل شونده را مطالعه کنید.

خشک‌کردن صحیح لباس

در بسیاری از موارد برای شستشوی لباس‌های حساس وقت و انرژی زیادی گذاشته می‌شود تا به بهترین نحو انجام شود؛ اما روش نادرست خشک‌کردن لباس باعث خراب شدن آن خواهد شد. لباس‌های حساس همان‌قدر که برای شستشو نیاز به‌دقت دارند، باید برای خشک‌کردن آن‌ها نیز بااحتیاط عمل کنید.
بسته به اینکه لباس شسته شده پارچه ضخیم یا نازکی دارد، روش خشک‌کردن آن متفاوت است. مثلاً اگر برای خشک‌کردن لباس با پارچه نازک از رخت‌آویز استفاده شود، احتمال کش آمدن آن بیشتر می‌شود. لباس‌های حساس که اصولاً پارچه‌های نازکی دارند باید به‌صورت عمودی خشک شوند تا اصطلاحاً کش نیایند و حالت خود را از دست ندهند؛ برعکس برای لباس‌های با پارچه محکم و آهاردار، آویزان کردن روی رگال لباس و آویز کردن آن روش مناسبی برای حفظ حالت لباس است.

روش‌های شستن لباس‌های حساس در خانه

اگر قصد دراید در خانه شستشوی لباس‌های حساس را انجام دهید، می‌توانید روش‌های زیر را بکار گیرید:

شستن لباس‌های نخی

غم‌انگیزترین اتفاقی که می‌تواند برای لباس‌های نخی بیفتد این است که بعد از اولین شستشو آب بروند و دیگر سایز شما نباشند. پارچه‌های نخی از الیاف پنبه تهیه می‌شوند و اگر مقداری مراعات حال این پارچه‌های حساس و لطیف را کنید می‌توانید سال‌ها از لباس نخی خود استفاده کنید بدون اینکه کوچک بشود یا تغییر شکل بدهد. بهتر است لباس‌های نخی را با دست بشویید اما اگر برای شستن لباس‌ها از ماشین لباسشویی استفاده می‌کنید برای لباس‌های نخی درجه حرارت ماشین را روی آب سرد بگذارید و درجه جنس لباس را هم‌ روی گزینه لباس‌های لطیف تنظیم کنید.

برای شستن لباس‌های حساس نخی تشت را با آب سرد پرکنید و خیلی با ملایمت لباس را بشویید. برای شستشو و آبگیری، چنگ زدن و چلاندن لباس‌ها را بی‌خیال شوید. بعد از آبکشی ملایمی که انجام دادید لباس را لای یک حوله تمیز بپیچید و آب اضافه را بگیرید.

شستن لباس‌های حساس
شستن لباس نخی

بعد از یک تکان ملایم آویزانش کنید. لباس را به هر روشی که شستید برای آویزان کردنش اول آن را به چوب‌لباسی بزنید و بعد با چوب‌لباسی به بند آویزان کنید. لباس نخی مرطوب را در معرض آفتاب و باد مستقیم خشک نکنید. در مورد انتخاب شوینده برای لباس‌های حساس نخی نباید از پودرهای آنزیم دار استفاده شود چون‌که مانند وایتکس عمل می‌کند و الیاف پارچه را خراب می‌کنند.

شستن کت‌وشلوار

اگر می‌خواهید کت‌وشلواری تمیز و مرتب داشته باشید قبل از مطالعه مطالب شستن لباس‌های حساس و یادگیری نحوه شستشو باید بدانید بهترین راه؛ نگهداری صحیح از کت‌وشلوار است تا نیاز به شستشوهای مداوم نداشته باشید. اگر کت و شلوار شما فقط چروک شده نیازی به شستشوی آن نیست فقط باید با رعایت اصول، آن را اتوکشی کنید. همچنین اگر کت‌وشلوار شما زیاد کثیف نیست بهتر است از شستن آن صرف‌نظر کنید و تنها به بخار شو کردن آن بسنده کنید. با همه این اوصاف اگر بازهم نیاز به شستشوی کت‌وشلوار داشتید شستشو را با رعایت نکات زیر انجام دهید:

  • اگر می‌خواهید بافت کت‌وشلوار شما سالم بماند و درعین‌حال بو و لکه‌های آن از بین برود، از سرکه استفاده کنید. سرکه را می‌توان تنها ماده پاک‌کننده‌ای دانست که به بافت لباس آسیب وارد نمی‌کند و در هر خانه‌ای پیدا می‌شود. برای استفاده از این روش کافی است دو قاشق غذاخوری سرکه را در مقداری آب بریزید و به‌وسیله پارچه‌ای تمیز این محلول را به‌صورت عمودی از بالا به پایین روی کت‌وشلوار خود بکشید. این کار را چندین بار تکرار کنید، خواهید دید که کت‌وشلوار شما به‌طور کامل تمیز می‌شود.
  • اگر روی کت‌وشلوار لکه‌ای بزرگ افتاده است و امکان رفع آن با دستمال نیست، می‌توانید همان قسمت را به‌آرامی بشویید. توجه داشته باشید که شستن با تمام قدرت می‌تواند باعث کنده شدن دوخت ظریف کت‌وشلوار و آسیب به پارچه شود.
  • به دلیل دوخت‌های ظریف و حساس کت‌وشلوار و همچنین ساختار لایه‌ای، به‌هیچ‌وجه از آب داغ برای شستشوی کت‌وشلوار استفاده نکنید.

پوشاک چرمی

برای شستن پارچه‌های چرمی، کمی پودر رخت‌شویی را داخل آب سرد حل کنید و پارچه را در آن قرار دهید و بعد از ربع ساعت با ملایمت روی آن دست بکشید. سپس پارچه را آب بکشید. پارچه چرمی را هرگز چنگ نزنید و نچلانید. بعدازاین مرحله پارچه را در آبی که کمی پودر صابون در آن حل کرده‌اید قرار دهید تا نرم و لطیف گردد. سپس پارچه را آبکشی کرده و آویزان کنید تا خشک شود.

پوشاک چرمی
لباس چرمی

نکته ۱: هیچ‌گاه پارچه را روی رادیاتور شوفاژ و لوازم گرم‌کننده قرار ندهید زیرا باعث خشک شدن چرم می‌شود.
نکته ۲: هیچ‌گاه در شستشوی لباس‌های چرمی از وایتکس استفاده نکنید.

شستن لباس‌های حساس استرچ و کشی

در نظر داشته باشید که هرگز این لباس‌ها را پس از شستن روی طناب آویزان نکنید، زیرا سرازیر شدن آب، باعث کش آمدن لباس می‌شود و زیبایی خود را از دست می‌دهد. به همین منظور همیشه بعد از شستن، آن‌ها را در سبد گذاشته، بگذارید تا خشک شود. با این کار هیچ صدمه‌ای به لباس شما وارد نمی‌شود.

شستن لباس مخمل

پارچه‌های مخمل جزو پارچه‌های گران‌قیمت محسوب می‌شوند؛ بنابراین نگهداری از آن‌ها نیز بسیار مهم خواهد بود. قبل از شستن، لباس را پشت‌ و رو و از مقدار کمی شوینده استفاده کنید. ۲ الی ۳ قاشق غذاخوری مایع لباس‌شویی یا شامپو بچه را در آب سرد بریزید و لباس را درون آن قرار دهید. لباس را بشویید و سپس به‌طور کامل آبکشی کنید، سپس آن را آویزان کنید و یا در جای مسطحی پهن کنید؛ اما برای از بین بردن لکه‌های ایجادشده بر روی لباس مخمل، مهم‌ترین مسئله زمان است. شما باید بتوانید به‌سرعت این مشکل را رفع کنید.

اضافه‌های لکه را از روی لباس بردارید. (توجه داشته باشید که لکه را پخش نکنید) سپس یک دستمال تمیز بردارید و آن را مرطوب کنید و به‌آرامی و در یک‌جهت روی لکه بمالید. (برای جلوگیری از آسیب رسیدن به بافت پارچه، باید دستمال را در یک‌جهت حرکت داد) در صورت لزوم یک قطره مایع لباس‌شویی بر روی لکه بریزید و از یکپارچه مرطوب دیگر برای شستشو استفاده کنید و مواد شوینده را از روی لکه بردارید. یک حوله تمیز روی لکه بگذارید و اجازه دهید تا خشک شود.

شستشوی لباس‌های حساس حریر

لباس‌های حریر به دلیل بافت ظریفی که دارند حساس هستند و به‌راحتی آسیب می‌بینند به همین دلیل برای شستشوی لباس حریر می‌بایست دقت کافی به خرج دهید. در شستشو قبل از هر چیزی به آب سرد نیاز دارید زیرا آب گرم باعث تغییر شکل و فرم اولیه لباس می‌شود. برای شستشوی بهتر لباس، می‌توان کمی نمک به آب سرد اضافه نمایید.

شستن لباس‌های حساس
شستن لباس حریر

پس‌ازاینکه لباس را با آب سرد و نمک شستشو دادید، می‌توانید با پودر لباسشویی ضعیف کار شستشوی اصلی را انجام دهید؛ و یا بگذارید برای مدت ۱ ساعت در آب سرد و پودر خیس بخورد و سپس بشوید. درصورتی‌که خواستید از سفیدکننده استفاده نمایید، بهترین سفیدکننده خانگی، جوش‌شیرین است. اگر می‌خواهید پارچه حریر بعد از شستن درخشندگی اولیه خود را داشته باشد، کمی سرکه و الکل را با آب مخلوط‌کنید و پارچه‌ها را بعد از شستن در آن آب بکشید.

شستن لباس‌های منجوق‌ و پولک دار

لباس‌های منجوق‌دوزی شده و پولک‌دوزی شده، به‌عنوان لباس مجلسی، زیبایی خاصی دارند و خانم‌ها علاقه‌ی زیادی به این سبک لباس مجلسی دارند. این لباس‌ها هم مثل هر لباس دیگری کثیف می‌شوند. برای شستن لباس مجلسی منجوق‌دوزی شده نباید از شوینده‌های قوی استفاده کنید. بهترین کار این است که یک تشت پر از آب و شامپو درست کنید و لباس را ده دقیقه، به‌صورت پشت‌ و رو در آن قرار دهید و بدون چنگ زدن، به‌آرامی در آب تکان دهید. چنگ زدن منجوق و پولک روی لباس را جدا می‌کند و لباس را خراب می‌کند. سپس لباس را آبکشی کنید و اجازه بدهید در هوای آزاد خشک شود.

شستشوی لباس ساتن و ابریشم

برای شستن لکه‌ی روغن از روی پارچه‌ی ساتن آن را با آب گرم بشویید. آب گرم در از بین بردن چربی از روی پارچه بسیار مؤثر است پس می‌تواند در این مورد، از آن استفاده کرد در غیر این صورت هنگام شستن با آب سرد به آن می‌چسبد. قبل از پاک کردن لکه‌ها، اسپری را روی لکه‌ها قرار دهید و اجازه دهید ۳ تا ۴ دقیقه جذب آن شود. ترکیب کردن پودر مواد شوینده و آب برای درست کردن خمیر یک‌راه سریع و آسان برای درست کردن یک لکه بر قوی برای این جنس پارچه است.

اگر لکه خون است، لکه را ۱ ساعت در آب سرد خیس دهید. آب سرد به جدا کردن لکه کمک می‌کند بنابراین آسان‌تر می‌توان لکه را پاک کرد. برای پاک کردن لکه‌ی گِل، باقی‌مانده‌ی گِل‌ها از روی پارچه، از یک برس نرم کمک بگیرید و گِل‌های اضافه را از روی پارچه بتکانید این باعث می‌شود که طی مدت تمیز کردن، بیشتر خاک داخل پارچه کاهش یابد. سپس از آب سرد و صابون دست استفاده کنید و لکه را بمالید.

ساتن و ابریشم
شستشوی لباس ساتن و ابریشم

مالیدن لکه می‌تواند باعث شود که الیاف‌ها سریع‌تر تجزیه شوند و لکه‌های عمیق، سریع‌تر به الیاف پارچه برسد. این فرآیند تکرار کنید تا لکه پاک شود. برای اینکه لباستان خشک شود، آن را روی رخت‌آویز قرار ندهید. بهتر است آن‌ها را بر روی یک سطح صاف قرار دهید تا لباس خشک شود.

شستن لباس‌های حساس گیپور و دانتل

شما برای شستشوی لباس‌هایتان با جنس دانتل یا گیپور باید آن‌ها را درون یک ظرف آب گرم خیس قرار دهید. چنانچه جنس دانتل لباس شما دارای بافت ظریفی باشد، باید مقدار کمی پودر لباسشویی را به آب اضافه کنید؛ اما در صورت ضخیم بودن بافت لباستان باید به مقدار یک قاشق غذاخوری پودر به آب بیفزایید. درواقع، با این کار شما توانسته‌اید درخشش و شفافیت اولیه پارچه دانتل را به لباستان بازگردانید. لباس‌های دانتل دارای بافت‌های حساس و ظریفی هستند؛ بنابراین برای خشک‌کردن این پارچه‌ها نباید از دستگاه خشک‌کن استفاده کنید.

بهترین روش جهت خشک‌کردن لباس‌های دانتل قرار دادن آن‌ها در هوای آزاد است. همچنین جهت جلوگیری از رنگ‌پریدگی پارچه باید اقدام به پشت‌ورو کردن لباس کنید. لباس دانتل را در محیط سایه‌دار و خنک قرار دهید. چنانچه لباس شما دارای وزن کمی است، آن را آویزان کرده و در صورت سنگین بودن می‌توانید آن را در سطح صافی پهن کنید. استفاده از سطوح صاف جهت پهن کردن لباس به علت جلوگیری از تغییر شکل آن است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد شستشوی لباس می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید.

5 دیدگاه دربارهٔ «شستن لباس‌های حساس (آموزش شستن لباس حریر، ساتن، ابریشم و …)»

  1. شستن لباس های ابریشمی خیلی سخته.اگر کوچیکترین کشش و فشاری روی پارچه باشه تار و چود پارخه جابجا میشن و ردش باقی می مونه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *