هوش اسب‌ها

هوش اسب‌ها

امروز آمده‌اید که از میزان هوش اسب‌ها آگاهی پیدا کنید؟ اسب‌ها حیواناتی بسیار باهوش و دوست‌داشتنی هستند. این حیوانات به دلیل مهارت‌های اجتماعی باور نکردنی که دارند، با انسان‌ها رابطه‌ای مشترک دارند.

درک ویژگی‌های ارتباطی در اسب می‌تواند به شما کمک کند پیوند قوی‌تری بین خود و اسبتان ایجاد کنید. در نهایت شما به یک مراقب، مربی یا سوار کار بهتر تبدیل می‌شوید.

هرچقدر که اسب مورد نظر شما باهوش‌تر باشد، آموزش دادن و سواری کردن آن آسان‌تر، ایمن‌تر و لذت‌بخش‌تر خواهد بود.

در این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد هوش اسب‌ها اطلاعات بیشتری کسب کنید. اگرم دوست دارید با بهترین نژادهای اسب برای پرش آشنا شوید مطالعه لینک مربوطه را از دست ندهید.

احساسات اسب‌ها

گاهی اوقات، حتی قبل از اینکه سوار اسب خود شوید، ممکن است احساس کنید که سواری شما انتظارات شما را برآورده نمی‌کند؛ اما آیا تابه‌حال فکر کرده‌اید که چرا؟

اسب‌ها از احساسات شما باخبر هستند؛ یعنی اگر شخصی با احساس ترس به آن‌ها نزدیک شود، به‌خوبی متوجه خواهند شد.

پس اگر روز خوبی نداشتید و باانرژی نیستید، قطعاً اسب شما از این حال شما باخبر است. بااین‌حال شما نیز می‌توانید حس و حال اسب خود را از زبان بدن و رفتارهای او متوجه شوید؛ بنابراین برقراری ارتباط قوی بین شما و اسبتان اهمیت زیادی دارد.

درک اینکه اسب شما چقدر باهوش است می‌تواند به شما کمک کند او را بهتر و کامل‌تر بشناسید. در صورت شناخت کافی نسبت به هوش اسب‌ها می‌توانید بازدهی جلسات تمرینی و سواری را افزایش دهید.

علاوه بر این، می‌تواند مدت‌ زمان بیشتری شما را سرگرم کند و در نهایت سواری ایمن‌تری داشته باشید.

مقایسه هوش اسب‌ها با سایر موجودات

طبق گفته دانشمندان هوش اسب‌ها در مقایسه با انسان‌ها همانند هوش یک بچه ۳ ساله است.

علاوه بر این بیشتر اسب‌ها می‌توانند خود را در آینه بشناسند؛ دستورات یا تعلیمات پیچیده را یاد بگیرند و احساسات انسانی را درک کنند.

پاسخ به این سؤال که برخی از اسب‌ها از سایر موجودات باهوش‌تر هستند یا خیر، آسان نیست؛ اما در حقیقت مقایسه هوش حیوانات از گونه‌های مختلف مقایسه درستی نیست؛ زیرا یکی از استانداردهای آزمایش هوش حیوانات این است که حیوانات از یک‌ گونه باشند.

به‌عنوان‌مثال اگر ملاک هوش را با بالا رفتن از درخت قرار دهید، میمون امتیاز بسیار بالایی خواهد گرفت. درحالی‌که امتیاز فیل بسیار پایین است؛ بنابراین تلاش برای اندازه‌گیری هوش در بین گونه‌های متفاوت چندان منطقی نیست.

مقایسه هوش اسب‌ها با سایر موجودات
مقایسه هوش اسب‌ها با سایر موجودات

آیا اسب‌ها باهوش‌تر از سگ‌ها هستند؟

معمولاً هوش اسب‌ها با گربه‌ها و سگ‌ها مقایسه می‌شود. گربه‌ها و سگ‌ها حیوانات شکارچی هستند و در مقایسه با اسب‌ها مهارت‌ها و توانایی‌های بسیار متفاوتی خواهند داشت.

اسب‌ها توانایی یادگیری سریع را دارند، اما سگ‌ها مسائل و مشکلات را بهتر حل می‌کنند. 

علاوه بر این، اکثر دانشمندان بر این باورند که هوش سگ‌ها برای کمک به انسان‌ها بسیار کارآمدتر از اسب‌های آموزش‌ یافته‌اند. برای مثال یکی از نمونه‌های این سگ‌های باهوش، سگ گله است.

مقایسه هوش اسب‌ها

مطالعات نشان می‌دهد که برخی از نژادهای اسب نسبت به سایر نژادها باهوش‌تر هستند.

بااین‌حال، مربیان متخصص معتقدند که هوش چند اسب از یک نژاد نیز متفاوت است. اسب نژاد عربی و اصیل دو نژادی هستند که ازنظر هوش در بالای فهرست قرار می‌گیرند.

مطالعات نشان داده است که اسب‌ها موجوداتی فوق‌العاده اجتماعی با توانایی‌های متعددی مانند برقراری ارتباط با انسان، تشخیص احساسات انسان و یادگیری از طریق دستورات هستند.

بااین‌حال، باید لحنی که با آن دستور می‌دهید را نیز در نظر بگیرید و مطمئن شوید که دستورات با لحن گفتنشان سازگار هستند.

علاوه بر این، آن‌ها می‌توانند برنامه روزانه خود از جمله زمان تغذیه را یاد بگیرند. 

اسب‌ها همچنین می‌توانند به‌تنهایی برخی کارها را یاد بگیرند؛ مانند رهایی از موقعیت خطرناک یا باز کردن درهای اسطبل. پس به خاطر داشته باشید که اسب‌ها به‌ویژه با آموزش صحیح و مداوم، سریع یاد می‌گیرند.

لوکاس

برخی از اسب‌های خاص نیز به دلیل هوش و ذکاوت خود مشهور هستند. به‌عنوان‌مثال، یک اسب مسابقه بازنشسته با نام لوکاس به یکی از بهترین اسب‌ها در ایالات‌متحده تبدیل شد.

این اسب به دلیل هوش بالایش مورد توجه جهانیان قرارگرفته است و به همه فهماند هوش اسب‌ها فراتر از تفکرات آن‌ها بوده است.

به‌طور مثال این اسب می‌تواند اعداد، حروف، رنگ‌ها و اشکال را به‌راحتی تشخیص دهد.

در سال ۲۰۱۰، لوکاس عنوان رکوردهای جهانی گینس را برای بیشترین اعدادی که به‌درستی توسط یک اسب در یک دقیقه شناسایی‌شده بود، دریافت کرد.

او در این رکورد ۱۹ عدد را شناسایی کرد. این اسب در تلویزیون و در روزنامه‌ها و مجلات بی‌شماری ظاهرشده است.

مهارت‌های مختلف اسب‌ها

در ادامه این مطلب با چند مورد از مهارت‌های هیجان‌انگیز در ارتباط با درک و هوش اسب‌ها آشنا خواهید شد.

هوش اسب‌ها
مهارت‌های مختلف اسب‌ها

اسب‌ها می‌توانند زبان بدن انسان را بفهمند

اسب‌ها می‌توانند با زبان بدن، با یکدیگر ارتباط برقرار کنند؛ جالب است بدانید که در این زمینه محدود به گونه‌ی خود نیستند. آن‌ها از همین راه برای برقراری ارتباط با انسان‌ها نیز استفاده می‌کنند.

 یک مطالعه نشان داد که اسب‌ها می‌توانند زبان بدن انسان را متوجه شوند. با برسی وضعیت بدنی افراد متوجه می‌شوند که فرد مورد نظر آن‌ها قرار است چگونه با آن‌ها برخورد کند.

این امر، چیزی است که دانستن آن برای مربیان و هرکسی که اسب را کنترل می‌کند بسیار مهم است. 

شما باید نسبت رفتارهایی که با اسب خود می‌کنید به‌ خوبی آگاه باشید تا هنگام تعامل با آن‌ها رابطه مثبتی ایجاد کنید.

اسب‌ها می‌توانند زمان را حس کنند

اسب‌ها مانند انسان‌ها نمی‌توانند زمان را تشخیص دهند، اما هوش اسب‌ها به آن‌ها کمک می‌کند تا زمان را احساس کنند.

اکثر صاحبان اسب‌ها هر روز تقریباً در یک ساعت مشخص به اسب‌ها غذا می‌دهند و آن‌ها را به گردش می‌برند.

در نهایت اسب شما به برنامه عادت می‌کند و می‌داند که زمان غذا خوردن یا دویدن و سواری دادنش چه زمانی است.

به‌ گونه‌ای که اسب شما مدت‌ها قبل از اینکه خانه خود را ترک کنید و به سمت آن‌ها بروید، می‌دانند که زمان چه‌ کاری فرا رسیده است.

اسب‌ها با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند

اسب‌ها همیشه و به‌طور مداوم با یکدیگر ارتباط دارند. آن‌ها برای صحبت کردن و هشدار دادن به اسب‌های دیگر در گله خود گاز می‌گیرند، لگد می‌زنند، پاهای خود را به زمین می‌کوبند یا شیهه می‌کشند.

ارتباط برقرار کردن اسب در گله ضروری است. اسب‌ها برای ایجاد یک سلسله‌ مراتب، با گله خود ارتباط برقرار می‌کنند. به‌ویژه زمانی که یک اسب جدید به گله اضافه می‌شود.

علاوه بر این اسب‌ها برای شکارچیان طعمه هستند. به این معنی که آن‌ها اغلب باید مراقب شکارچیان باشند؛ اما هوش اسب‌ها را نباید دست‌کم گرفت. 

آن‌ها با برقراری ارتباط با گله خود، می‌توانند نقش به سزایی در سلامت خود و گله داشته باشند. 

علاوه بر این، آن‌ها برای هشدار به بقیه گله از نزدیک شدن طوفان‌ها، اسب‌های جدید و حتی زمانی که صاحب آن‌ها در تلاش است را بگیرد، ارتباط برقرار می‌کنند.

آیا اسب‌ها می‌توانند حالات صورت ما را بخوانند و آن‌ها را به خاطر بسپارند؟

در سال ۲۰۱۸، دانشگاه‌های ساسکس و پورتسموث مطالعه‌ای را انجام دادند که نشان می‌داد اسب‌ها می‌توانند حالات چهره انسان را بخوانند و حالت عاطفی قبلی یک فرد را به خاطر بسپارند و رفتار خود را بر این اساس تطبیق دهند. 

در واقع در طول مطالعه، عکس‌هایی از افراد با احساست مختلف (خشم و شادی) به ۲۴ اسب نشان داده شد.

آیا اسب‌ها می‌توانند حالات صورت ما را بخوانند؟
آیا اسب‌ها می‌توانند حالات صورت ما را بخوانند؟

نتایج نشان داد که اسب‌ها با توجه به احساسات مشاهده‌ شده واکنش‌های متفاوتی نشان دادند.

 ضربان قلب آن‌ها هنگام ارائه عکسی از یک فرد عصبانی افزایش می‌یابد؛ بنابراین به احساسات تهاجمی‌تر واکنش منفی نشان می‌دهد. 

علاوه بر این، اسب‌ها چند ساعت پس از دیدن عکس‌ها با افراد موجود در تصاویر ملاقات کرده‌اند.

 برخلاف تصاویر ارائه‌شده، همه افراد هنگام ملاقات با اسب‌ها حالت چهره‌ای خنثی از خود نشان دادند.

جالب است بدانید این مطالعه ثابت کرده است که اسب‌ها احساسات را به خاطر می‌سپارند. 

هر سوارکار و صاحب اسب باید این را در هنگام تمیزکاری یا سوارکاری در نظر بگیرد؛ زیرا می‌تواند بر رابطه طولانی‌مدت بین اسب و سوار تأثیر بگذارد.

اسب‌ها هنگام مواجه با یک مشکل حل نشدنی از شما کمک خواهند خواست

مطالعات نشان داده است که وقتی اسبی با مشکلی غیرقابل‌حل روبرو می‌شود، از روش‌های تاکتیکی یا بصری برای جلب‌توجه انسان و درخواست کمک استفاده می‌کند.

به‌عنوان یک صاحب اسب یا یک سوارکار، باید به یاد داشته باشید که نسبت به علائم و رفتارهایی که اسب نشان می‌دهد دقت کافی را داشته باشید.

حتی اگر بهترین مراقبت‌های ممکن را از اسب خود بکنید یا آموزش و یا سوارکاری خود را بهبود بخشید، زمانی که به اسبتان گوش ندهید و به خواسته‌هایش توجه نکنید، هیچ اثری نخواهد داشت.

آزمایش‌ها مربوط به کمک خواستن اسب‌ها

در سال ۲۰۱۶، دانشگاه کوبه مقاله‌ای را منتشر کرده که در آن بیان‌شده است وقتی اسب‌ها با مشکلات غیرقابل‌حل مواجه می‌شوند، از سیگنال‌های بصری و لمسی برای جلب‌توجه انسان و درخواست کمک از آن‌ها استفاده می‌کنند.

برای بررسی مهارت‌های شناختی اجتماعی اسب‌ها با انسان‌ها درزمینهٔ حل مسئله، غذا در مکانی پنهان‌شده بود که فقط برای انسان در دسترس باشد. 

این آزمایش با ۸ اسب و صاحبان آن‌ها در باشگاه سوارکاری دانشگاه کوبه انجام شد. همچنین این آزمایش نشان می‌دهد که اسب‌ها رفتار ارتباطی خود را با توجه به دانش انسان از موقعیت تغییر می‌دهند.

آزمایش اول

یک دستیار آزمایش، هویج‌ها را در سطلی که اسب به آن دسترسی نداشت پنهان کرد. هدف این بود که ببینیم اسب چگونه هنگام ورود به صاحب خود، بدون اطلاع از وضعیت، سیگنال می‌فرستد.

مشخص شد که اسب با نگاه کردن سطل هویج و هل دادن صاحب خود به سمت آن، سعی داشت از صاحب خود درخواست کمک کند. 

نتایج نشان می‌دهد که وقتی اسب‌ها به‌تنهایی نمی‌توانند مشکلی را حل کنند، سیگنال‌های بصری (نگاه کردن) و همچنین سیگنال‌های فیزیکی (لمس و هل دادن) را برای انسان‌ها مورداستفاده قرار می‌دهند. هوش اسب‌ها در این زمینه قابل‌تحسین است.

هوش اسب‌ها
کمک خواستن اسب‌ها

آزمایش دوم

در آزمایش دوم سعی کردند متوجه شوند که آیا رفتار اسب‌ها با آگاهی از غذای پنهان‌ شده تغییر می‌کند یا خیر. 

با توجه به نتایج آزمایش به نظر می‌رسد که اسب‌ها سیگنال‌های بیشتری ارسال می‌کنند.

این مطالعه نه‌تنها برخی از رفتارهای اسب‌ها را برای برقراری ارتباط با خواسته‌های خود به انسان نشان داد، بلکه مهارت‌های شناختی بالایی که اسب‌ها در اختیاردارند را نیز مشخص کرد. 

همچنین این ویژگی آن‌ها را قادر می‌سازد تا رفتار خود را با انسان‌ها با توجه به دانش انسان از یک موقعیت تطبیق دهند.

به‌عنوان یک سوار یا مراقب اسب، ما باید به یاد داشته باشیم که نه‌تنها باید نسبت به سیگنال‌هایی که به اسب‌ها می‌فرستیم هوشیارتر باشیم، بلکه باید از سیگنال‌هایی که اسب‌ها برای ما ارسال می‌کنند نیز آگاه باشیم.

چه بخواهیم بهترین مراقبت ممکن را از اسب خود بکنیم و چه بخواهیم سوارکاری و آموزش خود را بهبود بخشیم؛ قطعاً باید به آنچه اسب‌هایمان به ما می‌گویند گوش دهیم.

این مطالعات در مورد هوش اسب‌ها چه چیزی را نشان می‌دهد؟

این مطالعات مهارت‌های شناختی چشمگیر را در اسب‌ها نشان می‌دهد؛ بنابراین می‌توان گفت که هوش اسب‌ها بسیار زیاد است و حیواناتی دوست‌داشتنی هستند که با صاحب خود ارتباط عمیقی برقرار می‌کنند.

اسب‌ها مانند سایر حیوانات، یاد گرفته‌اند که با افراد دیگر ارتباط برقرار کنند تا اطلاعاتی در مورد شکارچیان دریافت کنند که یک مهارت مفید برای بقا است.

به نظر می‌رسد فرآیند اهلی سازی اسب‌ها که حدود ۶۰۰۰ سال پیش آغاز شده، بر این توانایی‌ها تأثیر گذاشته است.

در نظر داشته باشید که سهم اسب‌ها در جامعه از حمل‌ونقل به همراهی تکامل‌ یافته است.

نکته

مهارت‌های شناختی اجتماعی بالای آن‌ها نسبت به انسان‌ها ممکن است تا حدی این واقعیت را توضیح دهد که انسان‌ها و اسب‌ها امروزه رابطه‌ای مشترک دارند. 

بنابراین، درک ویژگی‌های ارتباطی در اسب‌ها می‌تواند ما را قادر سازد تا پیوندهای قوی‌تری بین اسب‌ها و خود ایجاد کنیم و درنهایت از خودمان صاحبان بهتر، سوارکاران بهتر و مربیان بهتری بسازیم.

پرسش و پاسخ

آیا اسب‌ها به انسان وابسته می‌شوند؟

بله اسب‌ها می‌توانند ازنظر عاطفی به انسان‌هایی که مرتباً با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنند وابسته شوند. آن‌ها می‌توانند با افرادی که به شیوه‌ای مثبت با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنند پیوندهای پایدار ایجاد کنند.

معنی نگاه کردن اسب به شما چیست؟

اگر اسبی با دیدن آمدن شما به شما نگاه کند، این راه سلام اوست. اساساً اسب شما می‌گوید “سلام، خوشحالم که تو را می‌بینم!”

اسب‌ها چگونه محبت خود را نشان می‌دهند؟

اسب‌ها می‌توانند به روش‌های مختلف محبت خود را به شما نشان دهند، ازجمله نیکر کردن، راه رفتن برای سلام کردن، تکیه دادن سر به شما، تکان دادن شما و …

آیا اسب‌ها صاحبان خود را می‌شناسند؟

بله اسب‌ها می‌توانند صاحبان خود را بشناسند. هوش اسب‌ها بسیار زیاد است، آن‌ها نه‌تنها می‌توانند چهره شمارا تشخیص دهند، بلکه صدای شمارا نیز تشخیص می‌دهند.

یک اسب تا کی شمارا به یاد می‌آورد؟

اسب‌ها می‌توانند پس از چندین سال، حتی بیش از ۱۰ سال دوری از شما، باز زمانی که شمارا می‌بینند، شمارا به خاطر بیاورند.

سخن پایانی

اسب‌ها موجودات بسیار باهوشی هستند و خیلی بیشتر از چیزی که بیشتر مردم تصور می‌کنند، درک می‌کنند. 

آن‌ها می‌توانند صاحبان خود را بشناسند و خاطرات باورنکردنی داشته باشند. همچنین می‌توانند تغییر در احساسات انسان را حس کنند و با انسان‌ها ارتباط برقرار کنند.

به پایان مقاله‌ی هوش اسب‌ها رسیدیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع‌شده باشد. آیا شما اسب‌های خونسرد را می‌شناسید؟ 

 شما می‌توانید با مراجعه به «سایت واسط پت» سایر مقالات مرتبط با اسب و نگهداری از این حیوان نجیب را مطالعه کنید.

فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالاست. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

منابع:

petkeen.com

/horseyhooves.com

3 دیدگاه دربارهٔ «هوش اسب‌ها»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *