معنی صداهای عروس هلندی

معنی صداها و حرکات عروس هلندی

پرورش و نگهداری عروس هلندی می‌تواند تجربه بسیار لذت‌بخشی برای شما باشد؛ مخصوصاً اگر بتوانید معنی صداها و حرکات عروس هلندی را بدانید و متوجه شوید که با صدا و حرکاتش چه چیزی می‌خواهد به شما بگوید.

این پرنده‌های دوست‌داشتنی علاوه بر بازیگوش بودن، صدای زیبایی نیز دارند. عمدتاً عروس هلندی‌ها ارتباط عمیقی با صاحب خود برقرار می‌کنند. پس از نگهداری یکی از آن‌ها، متوجه ارتباط منحصربه‌فردی که با شما برقرار کرده است خواهید شد.

بااین‌حال، عروس هلندی‌ها بدون توجه به اینکه صاحب آن‌ها چه کسی است، صداهای خاصی تولید می‌کنند. اگر کنجکاو هستید که بدانید دقیقاً این صداها چه معنایی دارند، در ادامه با ما همراه باشید؛ تا شما را به‌ خوبی با آن‌ها آشنا کنیم.

چرا عروس هلندی جیغ می زند؟

این صدا نیاز به توضیح خیلی کمی دارد. عروس هلندی‌ها گاهی اوقات صدای جیغ بلندی را از خود تولید می‌کنند که نادیده گرفتن آن غیرممکن است. درواقع تمام هدفش همین است. آن‌ها این صدا را برای جلب‌توجه از خود تولید می‌کنند.

معمولاً اکثر پرندگان زمانی که غمگین، تنها، افسرده یا ناراحت هستند، جیغ می‌زنند. عروس هلندی‌ها به‌طور طبیعی حیواناتی اجتماعی هستند؛ بنابراین این صدا به‌طور ذاتی در آن‌ها وجود دارد تا زمانی که در طبیعت هستند، با جیغ زدن به پرندگان دیگر بفهمانند که یک شکارچی در آن منطقه است. همچنین آن‌ها می‌توانند با جیغ زدن در مورد مشکلات دیگری که ممکن است دچار آن شده باشند، پرندگان دیگر را آگاه کنند.

در آخر تشخیص اینکه عروس هلندی شما چرا جیغ میزند، به عهده خودتان است؛ زیرا شما پرنده خود را بهتر می‌شناسید. پس سعی کنید با تشخیص درست، از به‌وجود آمدن مشکل‌های احتمالی جلوگیری کنید.

علت سوت زدن عروس هلندی چیست؟

سوت به‌مراتب آهنگین‌تر از جیغ است؛ اما زمانی که ساعت‌ها ادامه پیدا کند، می‌تواند آزاردهنده باشد. 

سوت زدن گاهی اوقات آواز خواندن نیز نامیده می‌شود و عموماً توسط عروس هلندی‌های نری که به دنبال یافتن جفت هستند انجام می‌شود.

امکان دارد پرنده شما زمانی‌که خوشحال است؛ شروع به سوت زدن کند. یا حتی ممکن است از دیدن انعکاس خود در آیینه به وجد آمده باشد.

به‌طورکلی سوت زدن عروس هلندی نشانه سلامت جسمی و روحی پرنده است.

اگر از معنی صداها و حرکات عروس هلندی خود متوجه شده‌اید که سوت زدن‌های او برای جفت‌یابی است، بهتر است که یک عروس هلندی ماده برای پرنده خود بخرید.

سوت زدن

تقلید صداهای عروس هلندی

بسیاری از مردم نمی‌دانند، اما عروس هلندی‌ها قادر به تقلید صدای دقیق انسان هستند. بسته به هوش پرنده شما، ممکن است یک جمله و یا حتی یک شعرِ آهنگین را تقلید و بازگویی کند.
پرنده‌های نر بهتر از پرنده‌های ماده قادر به تقلید صدا هستند. اگر می‌خواهید به پرنده خود بیاموزید که از شما تقلید کند، آهسته و با صدای آرام صحبت کنید؛ زیرا آن‌ها کلمات را با صدای بلندتری تکرار می‌کنند.

ممکن است ماه‌ها تلاش طول بکشد تا عروس هلندی شما بتواند از شما و صدای شما تقلید کند؛ بنابراین هرروز با او تمرین کنید و هرگز تسلیم نشوید.

صدای هیس عروس هلندی

درست مانند گربه‌ها، مارها و برخی سوسک‌ها، عروس هلندی‌ها نیز گاهی اوقات وقتی احساس عصبانیت و یا خطر می‌کنند ، صدای هیس هیس از خود تولید می‌کنند. 

این صدا معمولاً از پرنده‌های ماده که در ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که مقاله «آموزش ساخت لانه کبوتر» را از دست ندهید. از تخم و جوجه‌های خود مراقبت می‌کنند، شنیده می‌شود. 

بااین‌حال برخلاف صدای برخی از پرندگان دیگر که در طبیعت می‌شنوید، هیس هیس کردن عروس هلندی کوتاه و آرام است و اصلاً ترسناک نیست.

البته این بدان معنا نیست که نباید آن را جدی بگیرید. باید به‌خوبی معنی صداها و حرکات عروس هلندی را درک کنید؛ تا بدانید چه زمانی احساس خطر می‌کنند. 

صدای هیس هیس معمولاً برای هشدار دادن است، اما اگر آن را جدی نگیرید ممکن است پرنده شما را گاز بگیرد؛ بنابراین به احساس ترس آن‌ها احترام بگذارید.

دست نگه‌دارید و اجازه دهید چند دقیقه خودشان را جمع‌وجور کنند قبل از اینکه بخواهید دوباره به آن‌ها رسیدگی کنید.

چرا عروس هلندی جیر جیر می کند؟

صدای جیر جیر یکی از لذت‌بخش‌ترین صداهایی است که عروس هلندی می‌تواند تولید کند. 

آن‌ها وقتی خوشحال یا راضی هستند این صدا را تولید می‌کنند. عروس هلندی‌ها اغلب با دیدن صاحب خود این صدا را می‌دهند تا به او بفهمانند که از دیدنش خوشحال است.

عروس هلندی‌ها اگر چیز جدیدی ببینند که نسبت به آن احساس خطر نکنند، ممکن است شروع به جیرجیر کردن کنند.

برخلاف بسیاری از صداهای دیگر در این لیست، جیر جیر کردن آزاردهنده یا طاقت‌فرسا نیست؛ اما استثنایی نیز وجود دارد. 

عروس هلندی‌ها ممکن است گاهی اوقات با طلوع خورشید نیز این صدا را تولید کنند.

معنی صداهای عروس هلندی

صدازدن

همان‌طور که در قبل گفتیم، عروس هلندی‌ها موجوداتی اجتماعی هستند. آن‌ها دوست دارند سایر اعضای گله خود را صدا کنند و از موقعیت آن‌ها باخبر باشند. 

این راه ساده‌ای است که پرنده جفت خود را پیدا کند. زمانی که آن‌ها از جفت خود دور باشند، می‌توانند با صدا زدن او را پیدا کنند.

با درک معنی صداها و حرکات عروس هلندی می‌توانید پی ببرید هنگامی‌که اتاق را ترک می‌کنید، پرنده مرتباً شما را صدا میزند. 

حتی ممکن است سوت هم بزنند؛ این کارها به این دلیل است که نگران شما هستند و می‌خواهند از حال شما باخبر شوند. 

اگر به مدت طولانی جوابش را ندهید، ممکن است وحشت‌زده شود. این وضعیت می‌تواند به‌شدت برای آن‌ها استرس‌زا باشد.

زمانی که عروس هلندی شما را صدا می‌زند، با آن صحبت کنید و یا حتی با سوت زدن به پرنده بفهمانید که حالتان خوب است.

علت ساییدن نوک عروس هلندی

وقتی که عروس هلندی بالا و پایین نوک خود را بر روی هم می‌ساید، صدای خاصی شنیده می‌شود.
ساییدن نوک در عروس هلندی تقریباً مشابه خرخر کردن گربه است. 

این کار راهی است که حیوانات به‌وسیله آن نشان می‌دهند که خوشحال و راضی‌اند. پس از مدتی نگهداری از این پرنده به‌خوبی با معنی صداها و حرکات عروس هلندی آشنا می‌شوید.

عروس هلندی‌ها اغلب هنگام نوازش نوک خود را می‌سایند. همچنین در بیشتر اوقات این کار را قبل از خواب انجام می‌دهند.

ساییدن نوک معمولاً با باد کردن پرهای صورت همراه است که به‌نوعی از شما درخواست نوازش می‌کند.

چطور معنی حرکات عروس هلندی را متوجه شویم؟

درست مانند هر حیوان دیگری، عروس هلندی‌ها نیز سعی می‌کنند با حرکات بدنشان چیزهای زیادی به شما بگویند.

پس با درک زبان بدن عروس هلندی، به‌خوبی می‌توانید با آن‌ها ارتباط قوی برقرار کنید. اگر به معنی صداها و حرکات عروس هلندی خود دقت کنید، می‌توانید یاد بگیرید که پرنده شما چه زمانی از دست شما عصبانی است و یا چه زمانی خوشحال است. پس توجه به حرکات بدن می‌تواند کمک به سزایی به شما بکند.

رفتارهای عروس هلندی خوشحال

۱- به تکان دادن دم توجه کنید.

پرندگان نیز مانند سایر حیوانات خانگی دم خود را تکان می‌دهند؛ خصوصاً عروس هلندی. معمولاً عروس هلندی دم خود را به جلو و عقب تکان می‌دهد. به‌طورکلی این ژست به معنای خوشحالی پرنده است.

رفتار

۲- ببینید آیا او به سمت شما حرکت می‌کند یا نه.

اگر شما را دید و به سمت شما حرکت کرد، این نشانه خوشحالی او از حضور شماست. بااین‌حال این زبان بدن عروس هلندی فقط زمانی که سرش بالا باشد، نشان‌دهنده خوشحالی او است. در غیر این صورت ممکن است منظور دیگری داشته باشد.

رفتارهای عروس هلندی پرخاشگر به چه صورت است؟

۱- به تنگ یا گشادشدن مردمک چشم آن‌ها توجه کنید. اگر مردمک چشم عروس هلندی به‌طور ناگهانی گشاد شود، می‌تواند نشان‌دهنده عصبانیت او باشد. اگر این زبان بدن عروس هلندی را دیدید، کاری که انجام می‌دهید را فوراً متوقف کنید؛ زیرا ممکن است به شما و یا خودش آسیب بزند.

۲- به سر و پرهای عروس هلندی دقت کنید. این پرنده زمانی که واقعاً عصبی می‌شود ممکن است سرش را پایین بیاندازد، پرهای خود را باد کند و دمش را باز کند. اگر او در این حالت در حال نزدیک شدن به شما بود، هشدار او را جدی بگیرید و از سر راهش کنار بروید.

۳- دقت کنید که حالت تهاجمی نداشته باشد. هنگامی‌که پرنده بال‌های خود را باز کرده، صدای هیس هیس می‌دهد، حالت تهاجمی گرفته؛ یعنی دارد تلاش می‌کند از قلمرو خود دفاع کند. اگر نزدیک قفس و یا لانه آن‌ها شدید و متوجه این حالت در عروس هلندی شدید، فوراً از قفس آن‌ها فاصله بگیرید.

۴- هنگام عکس گرفتن مراقب باشید. اگر عروس هلندی بخواهد گاز بگیرد، به‌طور ناگهانی به ست شما حمله‌ور می‌شود. اگر از زبان بدن عروس هلندی متوجه شدید که می‌خواهد به شما ضربه بزند، برای مدتی او را تنها بگذارید تا استرس و تنش در پرنده کاهش یابد.

مورد نهایی رفتارهای عروس هلندی پرخاشگر

۵- به تکان دادن بال‌ها توجه کنید. اگر هنگام نزدیک شدن به پرنده دیدید بال‌های خود را باز کرده، احتمالا دارد بخواهد با بال‌های خود به دست یا صورت شما ضربه بزند.به‌طور کلی، اگر به‌منظور پرواز کردن بال های خود را باز نکرده باشد، نشان‌دهنده عصبانیت اوست. پس اگر او را اذیت کرده‌اید، برای مدتی عروس هلندی خود را تنها بگذارید.

جلب‌توجه

کوبیدن منقار به‌جاهای مختلف. برخی عروس هلندی‌ها (اکثر اوقات پرنده نر) منقار خود را به چیزهایی؛ مانند چوب نشیمنگاه و یا قفس می‌کوبند. این کار معمولاً به این دلیل است که می‌خواهد توجه شما را جلب کند‌.

معنی صداهای عروس هلندی

عروس هلندی‌ها می‌توانند عاشق اشیا، انعکاس خود، پرندگان دیگر و یا حتی شما شوند. پس جای تعجبی وجود ندارد که برای جلب کردن توجه شما هر کاری انجام دهد.

به صدای جیغ‌های بلند واکنش نشان دهید. این پرندگان گاهی اوقات ممکن است همراه با سایر حرکات بدن خود، صدای جیغ بلندی نیز تولید کنند. 

با دانستن معنی صداها و حرکات عروس هلندی متوجه می‌شوید که در این‌طور مواقع، پرنده فقط به دنبال جلب‌ توجه شماست.

تکان دادن سر نیز راه دیگری برای جلب‌توجه است. زمانی که پرنده سرخود را به این‌طرف و آن‌طرف تکان می‌دهد، به نظر می‌رسد که دنبال چیزی می‌گردد؛ اما در حقیقت با درک زبان بدن عروس هلندی متوجه خواهید شد که پرنده شما نیاز به محبت و توجه دارد.

راه دیگرِ جلب‌توجه، برافراشته کردن تاج است. وقتی یک عروس هلندی سعی می‌کند که جفت خود را جذب کند، پرهای تاج خود را برافراشته و انتهای آن را خمیده می‌کند. 

البته این زبان بدن عروس هلندی تنها به این معنی نیست؛ ممکن است پرنده در حالت تهاجمی و یا هنگام دفاع از قلمرو خود نیز این کار را انجام دهد.

حربه آخر عروس هلندی برای جلب توجه

راه آخر عروس هلندی‌ها برای جلب‌توجه شما، باز کردن پرهای دم است. همراه با باز شدن پرهای دم بال‌های خود را نیز باز می‌کند و تاج خود را برافراشته می‌کند. 

همچنین در این مواقع ممکن است سوت یا جیغ هم بزند؛ اما بازهم این حالت می‌تواند به معنای دفاع از قلمرو باشد.

اگر پرنده صدای هیس هیس از خود تولید کرد، به این معنا است که در حال دفاع کردن از قلمرو خود است. 

اگر با فهمیدن معنی صداها و حرکات عروس هلندی متوجه شدید که او سعی در دفاع از قلمرو خود دارد، بهتر است که او را تنها بگذارید تا استرس به او وارد نشود.

چطور از روی حرکات عروس هلندی متوجه بیمار بودن او شویم؟

مراقب لرزیدن بی‌دلیل دم آن‌ها باشید. عروس هلندی‌ها معمولاً در ابتدای بیماری‌شان دم خود را می‌لرزانند؛ به‌نحوی‌که فکر می‌کنید سردش شده باشد. در صورت مشاهده این رفتار حتماً به دامپزشک مراجعه کنید.

یکی دیگر از نشانه‌هایی که ممکن است به معنای بیمار شدن پرنده شما باشد، نشستن کف قفس است. معمولاً در این حالت پرنده قوز می‌کند و یا در کف قفس می‌نشیند.

حرکات

برخی علائم لزوماً علائم یک بیماری نیستند؛ اما ممکن است، رفتارهای پیش‌زمینه بیمار شدن پرنده باشند. 

به‌عنوان‌مثال؛ پرنده شما ممکن است عطسه بزند، خواب‌آلود باشد، صدایش گرفته باشد و یا کم‌اشتها شود.

گاهی اوقات، ممکن است به‌طور ناگهانی مقدار زیادی آب بخورد. درنهایت مدفوع او نیز ممکن است ازنظر ظاهر، رنگ و همچنین دفعات دفع نیز تغییر کند. با درک زبان بدن عروس هلندی متوجه خواهید شد که پرنده شما بیمار شده است یا خیر.

همچنین ممکن است متوجه تغییراتی در رفتار عروس هلندی خود شوید. کندن پرها ممکن است نشانه بی‌حوصلگی باشد و یا افسردگی پرنده باشد که در اثر تنهایی و یا استرس زیاد پرنده دچار این بیماری خواهد شد.

این موضوع بسیار مهم است که بدانید چه چیزی برای پرنده شما طبیعی است و چه چیزی غیرعادی و نشانه بیماری است. با دانستن معنی صداها و حرکات عروس هلندی متوجه چیزهای غیرعادی خواهید شد.

سایر حرکات و زبان بدن عروس هلندی

تا اینجا درمورد حرکاتی که نشانه بیماری در عروس هلندی است صحبت کردیم، در ادامه می‌خواهیم درباره معنی حرکات دیگر عروس هلندی توضیح دهیم.

پاک کردن منقار

معمولاً این زبان بدن عروس هلندی، در شرایط مختلف سه معنای مختلف خواهد داشت. هنگامی‌که این کار در حضور پرندگان دیگر انجام شود، او تلاش می‌کند تا به پرنده دیگر بفهماند که در حال نزدیک شدن به قلمرو او است. 

هنگامی‌که در تنهایی خود این حرکت را انجام دهند؛ یعنی دارد چیزی که به نوکش چسبیده را تمیز کند؛ اما دلیل دیگر پاک کردن منقار می‌تواند، نشان‌دهنده پرخاشگری پرنده باشد.

هنگام پرخاشگری عروس هلندی با این حرکت سعی دارد به شما بفهماند کاری را که دوست ندارد انجام می‌دهید. 

اکثراً این رفتار از عروس هلندی‌های نر که جلوی لانه خود از جفت و جوجه‌هایش مراقبت می‌کند، سر میزند. اگر سعی دارید که به او نزدیک شوید با توجه به حرکات عروس هلندی نر، هشدارهای او را نادیده نگیرید.

ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که مقاله «آموزش ساخت لانه کبوتر» را از دست ندهید.

عطسه کردن

معمولاً پرندگان به دلایل مشابهی عطسه می‌کنند؛ ازجمله گردوغبار، سوزش بینی، حشرات کوچک یا فرورفتن پرهای کوچک در حفره بینی. 

اگر یکی از عوامل بالا دخیل باشد، پرنده شما مرتباً عطسه می‌کند؛ اما اگر عطسه کردن با ترشحات بینی همراه باشد، پرنده شما بیمار شده است و باید توسط دامپزشک معاینه شود.

معنی صداهای عروس هلندی

افتادگی بال

این امر در جوجه‌ عروس هلندی‌های جوان‌تری که هنوز یاد نگرفته‌اند چگونه بال‌ های خود را نگه‌دارند، طبیعی است. 

بااین‌حال پرندگانی که به‌تازگی حمام رفته‌اند نیز ممکن است در حین خشک شدن، بال‌های خود را پایین نگه‌دارند. 

اگر پرنده شما هیچ‌یک از این دلایل را نداشت، احتمالاً دچار گرمازدگی شده و با این کار سعی در خنک کردن خود دارد.

همچنین مهم است بدانید که با توجه به معنی صداها و حرکات عروس هلندی، اگر پرنده شما بال‌های خود را انداخته است و در کف قفس نشسته، به معنای بیمار بودن پرنده خواهد بود.

پایین نگه‌داشتن سر

پرنده‌ای که بال‌هایش را نزدیک بدنش جمع می‌کند و سرش را پایین‌تر از بدنش می‌برد و با بال‌های لرزان به سمت جلو خم‌شده است، احتمالاً آماده پرواز است.

این رفتار اغلب برای جلب‌توجه است. اگر پس از مشاهده این رفتار به پرنده خود توجه نکنید، به‌احتمال‌زیاد سعی می‌کند تا به سمت شما پرواز کند.

حرکات کششی

پرندگان نیز مانند انسان‌ها برای از بین بردن تنش در عضلات، حرکات کششی انجام می‌دهند. این کار آن‌ها اهمیت بسزایی دارد؛ زیرا عروس هلندی‌ها مدت‌زمان زیادی را روی پاهای خود می‌ایستند.

این پرنده‌ها معمولاً درحرکت کششی، یک‌پا و بال مقابل را به‌طور هم‌زمان کش می‌دهند. این امر گردش خون را بهبود می‌بخشد و ماهیچه‌ها را شاداب می‌کند.

لرزش بال و بدن

لرزیدن بال ها معمولاً نشان‌دهنده ترس، عصبی بودن، عدم اطمینان یا بی‌اعتمادی است. قبل از لمس کردن پرنده یا نوازش او، سعی کنید با صدای آرام و لحن محبت‌آمیز به عروس هلندی آرامش دهید.

 لرزش کل بدن به‌خصوص شکم (در این ناحیه می‌توان لرزش پرهای شکم را به‌خوبی مشاهده کرد) معمولاً یک واکنش طبیعی برای سازگاری با تغییر قابل‌توجه دمای محیط است.

پرسش و پاسخ

چرا عروس هلندی نر من زیاد سروصدا می‌دهد؟

پاسخ: عروس هلندی‌های نر معمولاً در طبیعت، برای یافتن جفت، از راه سوت‌زدن و آواز خواندن توجه پرنده ماده را جلب می‌کنند. اگر پرنده شما به سن بلوغ رسیده است، به‌احتمال خیلی زیاد نیاز به جفت دارد.

همچنین با توجه به نوشته‌های بالا، می‌توانید از معنی صداها و حرکات عروس هلندی نر خود تشخیص دهید که نیاز به جفت دارد یا فقط قصد جلب‌توجه شما را داشته است.

معنی سر و صدا

سخن پایانی

در این مقاله درباره معنی صداها و حرکات عروس هلندی توضیح دادیم. همچنین گفته شد که درصورت مشاهده هر کدام از این صداها و حرکات شما باید چه رفتاری با آن داشته باشید.

اگر به عروس هلندی و حیوانات خانگی دیگر علاقه دارید، می‌توانید مقالات مرتبط با آن‌ها را از وبلاگ واسط کالا بخوانید. 

همچنین برای خرید و فروش وسایل دست‌دوم و نو و حیوانات خانگی در سایت یا اپلیکیشن واسط کالا به‌صورت کاملاً رایگان آگهی ثبت کنید.

از اینکه تا انتهای مطلب ما را همراهی کردید، سپاسگزاریم.

منبع:

petkeen.com

wikihow.pet

12 دیدگاه دربارهٔ «معنی صداها و حرکات عروس هلندی»

 1. چند روزه عروس هلندی ام یه صدایی مثل غر زدن میده تو مایه های(غررررررررررررر) معنی این چیه؟

  1. سلام کاربر گرامی
   برای اینکه تیم دامپزشکی بهتر بتوانند شما را راهنمایی کنند، می‌توانید صدای پرنده‌تون رو ضبط کنید و برای شماره ۰۹۳۰۱۷۱۷۵۲۰ در واتساپ یا ایتا ارسال کنید و یا اینکه در دایرکت پیج اینستاگرام سوال خود را بپرسید و صدای ضبط شده را بفرستید؛ تا تیم دامپزشکان ما به شما پاسخ دهند.

 2. سلام عروس هلندی من زیر بالش دون دونه های زرد خیلی کم رنگ داره که به زور دیده میشه و نشان دهنده ماده بودنشه
  ولی بیشتر حرکاتش میگه که نر هست به نظرتون باید چی کار کنم که مطمئن بشم نره یا ماده؟

  1. سلام کاربر گرامی
   در مقاله «تشخیص جنسیت عروس هلندی» راهکارهای مختلفی برای مشخص کردن سن پرنده وجود داره؛ اما اگر باز هم نتوانستید جنسیت عروس هلندی‌تون رو مشخص کنید، بهتره به شماره تماس ۰۹۳۰۱۷۱۷۵۲۰ در واتساپ و یا ایتا پیام بدهید و یا اینکه وارد پیج اینستاگرام واسط پت شوید و سوال خود را از تیم دامپزشکان بپرسید.

 3. صدای جیر جیر عروس هلندی چه معنی داره؟ پرنده من هر روز این صدا رو از خودش درمیاره و من متوجه نمیشم منظورش چیه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *