بهترین روش افزایش طول عمر اجناس منزل

بهترین روش افزایش طول عمر اجناس منزل

بالا رفتن قیمت اجناس و لوازم منزل، استفاده‌ی درست و مراقبت و نگهداری صحیح از آن‌ها را ضروری ساخته است. امروزه بسیاری از افراد به دنبال راه‌هایی هستند که بتوانند عمر اجناس منزل خود را افزایش داده و از این طریق از به وجود آمدن هزینه‌های سرسام‌آور جلوگیری نمایند. اگر شما هم جزء این افراد هستید تا انتهای این نوشتار ما را همراهی کنید تا شما را با بهترین روش افزایش طول عمر اجناس منزل آشنا نماییم.

آنچه در ادامه می‌خوانید

افزایش طول عمر اجناس منزل – یخچال

یخچال یکی از پرکاربردترین لوازم منزل است که به‌صورت شبانه‌روزی و ۲۴ ساعته کار می‌کند. از آنجایی که این وسیله بسیار گران است، استفاده صحیح از آن و نیز آموختن روش‌هایی که بتواند عمرش را افزایش دهد بسیار مقرون‌به‌صرفه هست. ازجمله روش‌هایی که با توسل به آن‌ها می‌توان عمر یخچال را افزایش داد به شرح زیر هست:

تمیز کردن رادیاتور یخچال

رادیاتور وسیله‌ای است که باعث کاهش گرمای کمپرسور می‌شود. این وسیله که در قسمت بیرونی یخچال و معمولاً در پشت آن قرار دارد بیشتر در معرض آلودگی قرارگرفته و ممکن است با گردوغبار، مو، پرز فرش و غیره پوشانده شود. زمانی که این اتفاق برای رادیاتور بیفتد نمی‌تواند عملیات خنک‌سازی را به‌خوبی انجام دهد و درنتیجه عمر یخچال کاهش می‌یابد. برای جلوگیری از به وجود آمدن چنین حالتی بهتر است رادیاتور هر سه ماه یک‌بار تمیز و گردگیری شود.

تنظیم دمای یخچال

چنانچه دمای یخچال بیش‌ازحد استاندارد و یا حتی کمتر از حد استاندارد باشد عملکرد یخچال را دچار اختلال کرده و مواد غذایی را نیز فاسد و خراب می‌کند. بنابراین بهتر است دمای یخچال به‌درستی تنظیم شود تا عملکرد و بهره‌وری یخچال دچار اختلال نگردد. بهترین دما برای یخچال دمای بین ۳۷ تا ۴۰ درجه فارنهایت هست.

خاموش کردن یخ‌ساز

چنانچه یخچال دارای یخ‌ساز باشد چون برای تولید یخ برق زیادی مصرف می‌کند به موتور یخچال فشار زیادی وارد کرده و عملکرد آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. خاموش کردن آن به‌خصوص در فصل زمستان بهترین راه برای افزایش طول عمر یخچال هست.

دورنگه داشتن یخچال از گرما

ازآنجایی‌که موتور یخچال به گرما حساس است، زمانی که در معرض گرما و یا در محیط‌های گرم قرار بگیرد برای عملکرد مناسب مصرف برق را افزایش می‌دهد. بنابراین بهتر است برای افزایش طول عمر یخچال آن را در قسمتی از آشپزخانه قرار داد که خنک‌تر از قسمت‌های دیگر است. مثلاً به دور از اجاق‌گاز، پکیج، رادیاتور و غیره.
از دیگر مواردی که به افزایش طول عمر یخچال کمک می‌نماید می‌توان به نگهداری مواد در ظروف دربسته، کاهش تعداد دفعات باز و بسته کردن درِ یخچال و پر نگه‌داشتن آن اشاره کرد.

دورنگه داشتن یخچال از گرما
دورنگه داشتن یخچال از گرما

افزایش طول عمر اجناس منزل – مبلمان

مبلمان ازجمله لوازمی است که هرچند بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد اما امکان تعویض سریع آن وجود ندارد. بنابراین افراد علاوه بر دقت در انتخاب مبلمان باکیفیت سعی می‌کنند با آموختن روش‌هایی طول عمر آن‌ها را افزایش دهند. ازجمله روش‌هایی که از طریق به کار بردن آن‌ها می‌توان طول عمر مبلمان را افزایش داد به شرح زیر هست:

عوض کردن مداوم جای مبلمان

کاناپه یا مبلی که کنار تلویزیون و یا نزدیکی آن قرارگرفته و یا کاناپه و مبلی که هنگام استراحت و لم دادن از آن استفاده می‌شود، بیشتر در معرض فرسودگی و از شکل افتادگی قرار می‌گیرد. برای جلوگیری از به وجود آمدن چنین حالتی توصیه می‌شود جای کاناپه و یا مبلی که بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرد هرچند وقت یک‌بار با مبل و یا کاناپه دیگری عوض شود تا طول عمر آن افزایش پیدا کند.

قرار ندادن مبلمان در معرض نور خورشید

چنانچه مبلمان نزدیک پنجره قرارگرفته باشد و یا این‌که خانه بیش‌ازحد آفتاب‌گیر باشد بهتر است روی مبلمان با یکپارچه ضخیم پوشانده شود تا آفتاب به‌صورت مستقیم به آن‌ها نتابد و از این طریق طول عمر آن‌ها افزایش یابد. نور آفتاب باعث تغییر رنگ مبلمان و نیز فرسودگی و پارگی تشک‌های آن می‌شود.

تمیز کردن مداوم گردوغبار مبلمان

ازآنجایی‌که گردوغبار به‌مرورزمان موج کدر شدن رنگ پارچه مبلمان و نیز از بین رفتن جذابیت‌های آن‌ها می‌شود بهتر است به‌طور مداوم هم گردوغبار از خانه پاک شود و هم از روی آن‌ها. برای این کار نیز می‌توان از شامپو فرش و یکپارچه نرم و لطیف کمک گرفت. البته استفاده از بخارشوی‌ها نیز به‌صورت محدود می‌تواند چاره‌ساز باشد. اما باید به این نکته نیز دقت کرد که اگر از بخارشوی‌ها زیاد استفاده شود رطوبت به داخل پارچه نفوذ کرده و درنتیجه به‌مرور زمان مبلمان را دچار فرسودگی می‌کند.

قرار ندادن مبلمان نزدیک شومینه

قرار دادن مبلمان نزدیک شومینه به‌خصوص زمانی که چرمی باشد باعث تغییر حالت آن و نیز از بین رفتن بافت‌های آن بر اثر گرما می‌شود. لذا برای افزایش طول عمر مبلمان هرگز نباید آن‌ها را کنار شومینه و یا نزدیکی بخاری جای داد.
دقت در جابه‌جایی مبلمان، نکشیدن آن‌ها روی زمین و دستمال کشیدن روی مبلمان چرمی هر دو هفته یک‌بار از دیگر راه‌های افزایش طول عمر مبلمان می‌باشند.

قرار ندادن مبلمان نزدیک شومینه
قرار ندادن مبلمان نزدیک شومینه

افزایش طول عمر اجناس منزل – فرش ماشینی

امروزه فرش‌ها هم در کنار سایر اجناس منزل با افزایش قیمت روبه‌رو هستند. هرچند که تا چند سال پیش، می‌شد خانواده‌هایی را پیدا کرد که فرش خود را تعویض کرده‌اند اما امروزه با افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها این امر امکان‌پذیر نیست و هر کس هر آنچه را که دارد باید خوب محافظت کند تا مجبور به پرداخت هزینه‌های گزاف نشود. ازاین‌رو نگهداری و مراقبت از فرش‌های ماشینی نیز اهمیت زیادی پیداکرده است. امروزه بسیاری از خانواده‌های ایرانی به دنبال روش‌هایی برای افزایش طول عمر فرش‌های ماشینی خود هستند. ازجمله روش‌هایی که با توسل به آن‌ها می‌توان طول عمر فرش‌ها را افزایش داد به شرح زیر هست:

دور کردن فرش از مکان‌های مرطوب

اولین و مهم‌ترین چیزی که عمر فرش را به‌شدت کاهش می‌دهد، رطوبت است چراکه باعث پوسیدگی و پارگی بافت‌های آن می‌شود. برای جلوگیری از به وجود آمدن چنین حالتی باید تا حد امکان فرش را از مکان‌های مرطوب و نم‌دار دور کرد.

دور کردن از تابش مستقیم نور خورشید

نور آفتاب علاوه بر آن‌که تاروپود فرش را از بین می‌برد، رنگ آن را نیز تغییر داده و از زیبایی و جذابیت آن می‌کاهد. بنابراین برای افزایش طول عمر فرش باید آن را از تابش مستقیم نور خورشید دور کرد.

جلوگیری از تا خوردن فرش

بهتر است قبل از خرید فرش به‌اندازه اتاق دقت کرد و فرش را متناسب با آن خرید. چراکه فرش در صورت تاخوردگی دچار پارگی می‌شود و درنتیجه عمر مفید خود را خیلی سریع از دست می‌دهد.
استفاده از چوب و یا ترکه‌های چوبی برای غبارگیری فرش، لول کردن فرش هنگام جابه‌جایی به‌جای تا کردن آن، سر و ته کردن فرش هرچند وقت یک‌بار به‌منظور مورد سایش و پاخور قرار گرفتن تمام سطح فرش، اجتناب از قرار دادن گلدان، میز تلویزیون، یخچال، مبل و هر چیز سنگین روی فرش، پرهیز از آویزان کردن فرش، پرهیز از قرار دادن ظرف داغ روی فرش، پرهیز از استفاده از برس‌های زبر و سیمی هنگام شست‌وشو، پاک کردن لکه‌های فرش به‌محض کثیف شدن آن و تمیز کردن گردوغبار فرش با جاروبرقی از دیگر روش‌هایی است که منجر به افزایش طول عمر فرش می‌شود.

افزایش طول عمر اجناس منزل – ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی نیز از دیگر لوازمی است که حداقل هر هفته یک‌بار مورداستفاده قرار می‌گیرد و کار بسیاری از افراد را برای شست و شوی لباس‌ها آسان می‌کند. به‌منظور افزایش طول عمر این وسیله نیز روش‌هایی وجود دارد که برخی از آن‌ها به شرح زیر هستند:

شست و شوی فیلتر

شست و شوی فیلتر ماشین لباسشویی ازجمله راه‌هایی است که طول عمر آن را افزایش می‌دهد. بنابراین باید هرچند وقت یک‌بار فیلتر ماشین لباسشویی را درآورد و شست تا از این طریق از انسداد آن جلوگیری کرد.

نکته مهم: افرادی که نمی‌دانند فیلتر ماشین لباسشویی آن‌ها در کدام قسمت ماشین قرارگرفته است می‌توانند به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنند و مکان آن را شناسایی نمایند.

استفاده‌ی به‌اندازه از پودرهای شوینده

چنانچه برای شست و شوی لباس‌ها با ماشین لباسشویی بیش‌ازحد مجاز از پودرهای شوینده استفاده شود در کار ماشین اختلال ایجاد می‌شود و عملکرد آن را کاهش می‌دهد. لذا برای افزایش طول عمر ماشین لباسشویی باید از پودرهای شوینده در حد مجاز استفاده کرد.
بستن زیپ‌های باز لباس‌ها، پرهیز از جمع‌کردن لباس‌ها داخل ماشین، ضدعفونی کردن ماشین با سرکه و جوش‌شیرین، توجه به برچسب لباس‌ها و تنظیم دما، تعداد دور آبکشی و غیره ماشین متناسب با آن‌ها از دیگر راهکارهایی هست که طول عمر ماشین لباسشویی را افزایش می‌دهد.

استفاده‌ی به‌اندازه از پودرهای شوینده
استفاده‌ی به‌اندازه از پودرهای شوینده

افزایش طول عمر اجناس منزل اتوبخار

اتو وسیله‌ای پرکاربرد است که لباس‌ها را زیباتر، جذاب‌تر و نوتر می‌کند. برخی‌ها بدون لباس‌های اتوکشیده حتی یک‌لحظه هم بیرون نمی‌روند و این نشان می‌دهد که چقدر طول عمر این دستگاه می‌تواند مهم و حتی در برخی مواقع ضروری باشد. برای افزایش طول عمر اتو روش‌های زیادی وجود دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده‌ی به‌اندازه از آب

یکی از راه‌هایی که توجه به آن، عمر اتوبخار را افزایش می‌دهد ریختن به‌اندازه‌ی آب در مخزن اتوبخار است. بنابراین از ریختن بیش‌ازاندازه آب در مخزن اتو باید خودداری کرد.

جلوگیری از جمع شدن رسوبات آب در منافذ اتو

جهت جلوگیری از جمع شدن رسوبات آب در منافذ اتو باید حداقل ماهی یک‌بار مخزن آن را با مخلوط آب و سرکه پر کرد و آن را با استفاده از دکمه اسپری اتو از اتو خارج کرد.

تمیز کردن کف اتو متناسب با جنس آن

چنانچه جنس کف اتو از فولاد ضدزنگ باشد بهتر است برای تمیز کردن آن از پارچه آغشته به آب و صابون استفاده شود. چنانچه جنس کف اتو آلومینیومی باشد بهترین روش تمیز کردن نیز استفاده از پارچه‌ی آغشته به محلول آب و کربنات دو سود هست.
پرهیز از قرار دادن مستقیم اتو روی زیپ لباس‌ها و قسمت‌های سنگ دوزی شده لباس که منجر به خدشه‌دار شدن کف آن می‌شود و پرهیز از قرار دادن سیم‌های اتو در معرض گرما و حرارت اتو که منجر به آسیب رسیدن به آن‌ها می‌شود از دیگر نکاتی است که با رعایت آن‌ها می‌توان تا میزان زیادی عمر اتو را افزایش داد.

تمیز کردن کف اتو
تمیز کردن کف اتو متناسب با جنس آن

افزایش طول عمر اجناس منزل – کابینت

ازآنجایی‌که تعویض کابینت‌ها هزینه زیادی را دربردارد لذا بهترین کار استفاده از روش‌هایی است که طول عمر آن‌ها را افزایش می‌دهد. ازجمله روش‌هایی که استفاده از آن‌ها منجر به افزایش طول عمر کابینت‌ها می‌شود به شرح زیر می‌باشند:

استفاده از روش مناسب برای تمیز کردن انواع کابینت‌ها

کابینت‌ها از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شوند. لذا روش نگهداری و تمیز کردن آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. چنانچه کابینت از مواد ام دی اف و یا چوبی ساخته‌شده باشد، چون این مواد به آب حساس هستند و در معرض آب دچار پوسیدگی می‌شوند، نباید برای تمیز کردن آن‌ها از آب استفاده کرد. استفاده از شوینده‌های مناسب و یا دستمال نم‌دار بهترین روش برای تمیز کردن این نوع کابینت‌ها به شمار می‌رود.

انتخاب کابینت با جنس مقاوم

چون کابینت‌ها در معرض روغن، آب و گردوخاک قرار می‌گیرند بهتر است جنس مقاومی داشته باشند. بنابراین بهترین کار برای افزایش طول عمر کابینت‌ها از همان ابتدا انتخاب کابینت‌هایی با جنس مقاوم است.

روغن‌کاری لوله‌های در کابینت

توجه به لوله‌های در کابینت و اطمینان از سالم بودن آن‌ها و نیز روغن‌کاری مرتب آن‌ها ازجمله مواردی است که منجر به افزایش طول عمر کابینت‌ها می‌شود.
پرهیز از برش گوشت، مرغ و غیره روی کابینت آن‌هم به‌طور مستقیم و خودداری از چسباندن اشیای تزیینی دارای آهنربا روی کابینت از دیگر نکاتی است که با رعایت آن‌ها تا حدودی می‌توان به افزایش طول عمر کابینت کمک کرد.

افزایش طول عمر اجناس منزل – تلویزیون

جهت افزایش طول عمر تلویزیون‌ها بهتر است نکات زیر رعایت شود:

خاموش کردن تلویزیون بعد از دو یا سه ساعت استفاده

جهت افزایش طول عمر تلویزیون بهتر است بعد از دو یا سه ساعت استفاده، آن را به مدت ۱۵ دقیقه خاموش کرد تا دمای داخلی دستگاه و قطعات آن کاهش یابد. چراکه اگر دمای قطعات الکترونیکی بیش‌ازاندازه افزایش یابد آن‌ها را خراب خواهد کرد. وقتی تلویزیون خاموش می‌شود دمای قطعات آن با دمای محیط برابر شده و درنتیجه از میزان استهلاک قطعات کاسته می‌شود و طول عمر مفید آن‌ها افزایش می‌یابد.

خاموش کردن تلویزیون
خاموش کردن تلویزیون بعد از دو یا سه ساعت استفاده

پرهیز از قرار دادن تلویزیون در حالت استند بای آن‌هم به مدت طولانی

چون در حالت استند بای بسیاری از قطعات تلویزیون روشن هستند و کار می‌کنند بیشتر از سایر قطعات تلویزیون مستهلک می‌شوند و لذا طول عمر مفید تلویزیون را کاهش می‌دهند. بنابراین زمانی که قرار است به مدت طولانی از تلویزیون استفاده نشود بهتر است تنها به خاموش کردن آن با کنترل اکتفا نکرد و به‌طور کامل تلویزیون را از پریز برق کشید.

کم کردن نور زمینه تلویزیون

در تلویزیون‌های ال سی دی بیشترین میزان انرژی توسط بخش بک لایت تلویزیون استفاده می‌شود و درنتیجه این بخش گرمای بیشتری را نیز تولید می‌کند. به‌منظور جلوگیری از این افزایش دما بهتر است میزان نور بک لایت تلویزیون متناسب با نیاز و نیز متناسب با نور محیط تنظیم شود تا عمر مفید تلویزیون از این طریق افزایش یابد.
پرهیز از قرار دادن تلویزیون در مکان‌های پر رفت‌وآمد، پرهیز از قرار دادن تلویزیون در مکان‌هایی که دارای نوسان‌های دمایی بیش‌ازحد هستند، جلوگیری از وارد شدن هرگونه ضربه به تلویزیون و نیز مراجعه به نمایندگی‌ها در صورت نیاز به تعمیر تلویزیون از دیگر راهکارهایی است که توجه به آن‌ها عمر مفید تلویزیون را افزایش می‌دهد.

افزایش طول عمر اجناس منزل – تلفن بی‌سیم

جهت افزایش طول عمر تلفن‌های بی‌سیم که در منازل استفاده می‌شود باید به نکات زیر توجه کرد:

  • پرهیز از قرار دادن آن‌ها در مکان‌هایی پر از گردوغبار
  • پرهیز از ریختن آب روی دستگاه و یا خودداری از دست زدن به آن زمانی که دست خیس است ( این دو عامل باعث می‌شوند پردازنده مرکزی تلفن آسیب ببیند).
  • پرهیز از پرتاب کردن و یا ضربه زدن به گوشی تلفن که منجر به تکان خوردن قطعات داخلی آن می‌شود.
  • اجتناب از قرار دادن تلفن در معرض نور خورشید و یا مکان‌های گرم همچون کنار شوفاژ و یا بخاری.

افزایش طول عمر اجناس منزل – جاروبرقی

جهت افزایش طول عمر جاروبرقی توجه به موارد زیر ضروری است:

  • اطمینان حاصل کردن از تمیز بودن کیسه جاروبرقی.
  • اطمینان حاصل کردن از بسته شدن درست کیسه جاروبرقی.
  • تمیز کردن مرتب دسته جاروبرقی و قسمت برس آن.
  • اطمینان حاصل کردن از محکم بودن نگهدارندِ برس.
  • چک کردن مداوم و مرتب فیلترها و لوله‌های جاروبرقی.
  • پرهیز از استفاده طولانی‌مدت از جاروبرقی که منجر به افزایش دمای موتور آن می‌شود.

سخن پایانی

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد اجناس منزل و راه‌های افزایش طول عمر آن‌ها می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید.

اگر قصد خرید و فروش وسایل دست دوم و نو را دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که از سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *