کتاب دست دوم

کتاب دست دوم

خرید و فروش کتاب دست دوم، یکی از ایده‌های خیلی خوب برای کمک به اقتصاد مردم و جامعه است.

امروزه به خاطر علاقه‌ای که در میان گروهی از جوانان و نوجوانان در حال رشد هست، شاهد همه‌گیری کتاب و کتاب خوانی هستیم، به طوری که فرایند کتاب خوانی در میان این دسته، به شدت مورد توجه قرار گرفته و به عنوان یک فرهنگ درست حمایت می‌شه.

به هر حال توی جامعه‌ای که خیلی از کارها و سرگرمی‌ها در فضای مجازی و متعلقات اون خلاصه می‌شه، انتظار می‌ره که گروه خیلی کمی برای سرگرم شدن، سراغ کتاب‌های مختلف آموزشی یا رمانی برن! اما در کمال تعجب یک عده از افراد سنین مختلف، به شدت خودشون رو درگیر کتاب‌ها و آموزه‌های مختلف اون‌ها کردن. به طوری که کتابخانه‌های افراد پر شده از کتاب‌هایی با موضوعات و ژانر مختلف که هر کدوم جذابیت ویژه‌ای داره.

با توجه به همین مسئله، می‌توان نتیجه گرفت که کتاب‌ها نیاز به انتشار دارن تا به افراد معرفی بشن. خیلی از کسانی که علاقمند به کتاب و کتاب خوانی هستن، تلاش می‌کنن اطرافیان خودشون رو هم به این کار زیبا دعوت کنن و با قرض دادن کتاب‌هاشون، به اون‌ها هم این حس زیبا رو در رابطه با کتاب القا کنن.

در هر صورت اون‌ها بیشتر از افرادی که علاقه‌ای به مطالعه ندارن، آگاهی دارن و دوست دارن این آگاهی رو توی افراد دیگه‌ هم ببینن. کتاب‌ها به عنوان بهترین ابزار سرگرمی می‌تونن کمک بزرگی به افراد برای داشتن اوقات سرشار از اطلاعات کنن.

با توجه به همین مسئله شاهد رشد این فرهنگ درست در میان گروهی از نسل‌های جدید هستیم. در واقع این اتفاق سبب شده تا برخی جنبش‌های مثبت به وجود بیاد که تحت عنوان خرید و فروش کتاب دست دوم به دیگران معرفی بشه.

قطعا این حرکت می‌تونه نتایج فوق‌العاده‌ای رو برای علاقمندان کتاب به همراه داشته باشه‌. چرا که کتاب‌ها از گذشته تا کنون تونستن بهترین سرگرمی و اطلاعات رو در اختیار افراد قرار بدن و یک ظاهر خوب از خودشون به جا بذارن و به عنوان یک منبع اطلاعاتی و یا احساسی غنی، در یادها باقی بمونن.

برای همین هم هست که هیچ وقت یک کتاب ارزش معنوی خودش رو از دست نمی‌ده و برای همیشه به یک اندازه مهم هست. شاید عجیب به نظر برسه اما ارزش کتاب حتی در گذر زمان بیشتر هم می‌شه.

زمانی که دیگه هیچ انتشاراتی اقدام به نشر دوباره اون نمی‌کنه و اون کتاب به یک منبع کمیاب تبدیل می‌شه، درست وقتی هست که سرنوشت تازه‌ای برای اون کتاب رقم می‌خوره.

خرید

 این سرنوشت همون ارزشی هست که چه به لحاظ مادی و چه به لحاظ معنوی مورد توجه افراد هست.

کتب مختلفی که در دوره‌های متفاوت نوشته شدن، همشون جزء باارزش‌ترین نوشته‌هایی هستن که وجود دارن. تمامی این مسائل ارتباط مستقیمی با این جنبش خرید و فروش کتاب دست دوم دارن.

کتاب دست دوم در مقایسه با کتاب نو هیچ تفاوتی نداره، جز اینکه شاید چند صفحه از اون کمی تا خورده باشه یا جلدش رنگ پریده باشه. ظاهر هیچ وقت نمی‌تونه باطن یک شیء رو بی‌ارزش جلوه بده و توجه رو از اون برداره. به خاطر همین هم همواره هنگام خرید یک کتاب، موضوع و متن اون هست که به عنوان مهم‌ترین معیار افراد شناخته می‌شه، نه رنگ جلد و جنس ورقه‌ها.

هیچ کتابی با معیارهای ظاهری معرفی نمی‌شه و این خودش نشون می‌ده که چرا تفاوتی بین دست دوم بودن یا نبودن یک کتاب وجود نداره.

شاید مبلغ کتاب‌های دست دوم کمتر از کتاب نو باشه، اما محتویات کاملا ارزش برابری دارن. برای ‌همین هم افراد زیادی به حامیان این جنبش تبدیل شدن و از اینکار پسندیده جهت خرید کتاب حمایت کردن.

مزایای خرید کتاب دست دوم

خرید کتاب به عنوان یک کار مثبت می‌تونه به افراد به لحاظ اجتماعی و آگاهی، کمک بزرگی کنه.

از اونجایی که خیلی از افراد به سبب قیمتی که برخی کتاب‌ها دارن، نمی‌تونن به راحتی تمام اون‌ها رو تهیه کنن، سراغ کتاب‌ها نمی‌رن و به مطالعه نکردن خودشون ادامه می‌دن.

در چنین شرایطی هست که خرید و فروش کتاب دست دوم، به افراد این امکان رو می‌ده تا بتونن به راحتی و با قیمت مناسب، کتاب‌های مورد نظرشون رو تهیه کنن.

به هر حال قیمت هم در بسیاری از موارد، چندان بی‌اهمیت نیست و می‌تونه اصلی‌ترین تاثیرات رو روی تصمیمات افراد بذاره. برای همین هم هست که کتاب دست دوم بسیار مورد پسند واقع شده.

مزیت بزرگ دیگری که برای این اقدام تعریف می‌شه، انتشار علم به افراد هست که خالی از اهداف تجمل گرایانه انجام می‌شه.

یعنی دیگه افراد با هدف دکوراسیون سازی، اقدام به خرید کتاب‌های نو نمی‌کنن. کتاب وسیله تزئینات و تجملات نیست، بلکه برای مطالعه و ایجاد فضای فکری باز هست تا افراد بتونن ذهن و افکارشون رو با نظرات و عقاید نویسنده سازگار کنن و یا در مواردی خودشون رو به جای شخصیت‌های داخل اون بذارن و زاویه متفاوتی از زندگی رو بررسی کنن که در حالت طبیعی براشون امکان پذیر نیست.

کتاب دست دوم

دنیای کتاب خیلی بزرگ‌تر و فراتر از طاقچه یا کلکسیون کتاب شماست که بخواین باهاش رفتاری غیر از مطالعه داشته باشین.

مزایای کتاب دست دوم تنها در همین موارد خلاصه نمی‌شه و خیلی زیاد هست.

نمونه‌ای که همواره وجود داره و واضح هست، اینه که صرفه جویی اتفاق می‌افته و اینطور نیست که دائما کتاب‌ها چاپ بشن تا افراد بتونن اون‌ها رو مطالعه کنن. در واقع خیلی‌ها هستن که دوست دارن یک کتاب رو تنها یکبار مطالعه کنن و بعد از اون کتاب براشون جنبه تزئینی و دکوری پیدا می‌کنه. در چنین حالتی هست که فروش اون به عنوان کتاب دست دوم، به افراد دیگه کمک می‌کنه تا نه از چاپ جدید، بلکه کتاب دست دوم رو خریداری کنن.

اینطوری خیلی توی مصرف کاغذ صرفه جویی می‌شه و نیازی به ایجاد هزینه‌های دوباره برای چاپ نخواهد بود.

در هر حال، محتویات و متن داخل کتاب در چاپ‌های جدید اون تفاوتی نداره، شاید تنها برخی اصلاحات رخ بده که چندان زیاد نیست که افراد بخوان برای اون‌ها هم که شده، کتاب نو خریداری کنن.

با توجه به همین مسئله هست که این حرکت طرفداران بسیاری پیدا کرده که همه معتقد هستن کتاب دست دوم می‌تونه حتی خیلی مطالعه برانگیزتر باشه.

خرید کتاب دست دوم

خرید کتاب در هر صورت و هر شرایطی، حرکت فوق‌العاده زیبا و پسندیده‌ای هست که طرفداران زیادی داره. در واقع اینطور می‌شه گفت که افراد با خرید کتاب می‌تونن کمک بزرگی به جامعه علمی خودشون بکنن و به این وسیله به رشد درستی برسن.

خرید کتاب دست دوم هم همین نتایج رو به ارمغان میاره و به همین خاطر هم طرفداران زیادی پیدا کرده که علاقه‌مندان به انتشار علم و احساسات قوی درون کتاب هستن.

قیمت کتاب دست دوم

قیمت کتاب‌ها قطعا به سبب متن درون ‌اون‌ها نیست! چرا که نوشته‌ها به قدری باارزش هستن که قابل قیمت گذاری نباشن. این قیمت به خاطر کاغذ و جلد اون‌هاست که جنس و طرح متفاوتی دارن.

کتاب دست دوم با وجود اینکه به لحاظ متون داخل اون تفاوتی با کتاب نو و دست اول نداره، ولی از نظر کاغذ و جلد، کمی قدیمی‌تر از کتاب نو هست که باعث ارزون‌تر شدن اون می‌شه.

به همین خاطر هست که خرید کتاب دست دوم تا حدودی به صرفه‌تر هست و مانع از اصراف منابع چوب می‌شه. در مورد کتاب‌های دست دوم هم قیمت‌ها مختلف هستن که هر کدوم بر حسب حجم و جنس، قیمت مختلفی دارن.

قیمت

در حالت کلی مطالعه کتاب در اوقات فراغت، جدا از بحث نو یا دست دوم بودن اون، حرکت آرامش بخشی هست که ذهن شما رو سیر می‌کنه و به غذای افکار شما تبدیل می‌شه.

کتاب دست دوم یعنی ارزش متن همچنان باقیست، حتی به بهای کهنگی کاغذ.

تبلیغات
vasetpet-content

4 دیدگاه دربارهٔ «کتاب دست دوم»

  1. سلام.من دنبال یه حراجی کتاب دست دوم توی قزوین میگردم که بشه حضوری رفت کتاباشو دید.اگر قزوینی اینجا هست و همچین جایی میشناسه معرفی کنه لطفا

  2. الان دیگه هر مدرسه و دانشگاهی یه کانال خرید و فروش کتاب دست دوم داره.خیلی هم به صرفه تره تا خرید کتاب نو اونم با این قیمت کاغذ که روز به روز بیشتر میشه.سرعغت رشد قیمت کاغذ از رشد ما ادما بیشتر شده 🙁

  3. برنامتون برای خرید آنلاین کتاب دست دوم عالیه.من کلی از کتابای کنکورم رو از برنامه واسط کالا به قیمت عالی خریدم. به بقیه هم توصیه میکنم قبل اینکه کلی هزینه کنن یه گشت توی آگهی های واسط کالا و دیوار بزنن بعد برن سراغ کتاب نو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *