جاکفشی مناسب برای حیاط

جاکفشی مناسب برای حیاط

ازآنجایی‌که پاهای انسان قلب دوم او هستند و مراقبت از آن‌ها امری ضروری و واجب است، بنابراین خودبه‌خود مراقبت از کفش‌ها هم اهمیت پیداکرده و خرید یک جاکفشی خوب و مناسب را واجب می‌کند. ما در این نوشتار قصد داریم بعد از معرفی انواع جاکفشی‌ها و لزوم استفاده از آن‌ها، ویژگی‌های یک جاکفشی مناسب برای حیاط را بازگو نماییم. اگر علاقه‌مند به کسب اطلاعات در این زمینه هستید تا انتهای این نوشتار ما را همراهی نمایید.

آنچه در ادامه می‌خوانید

چطور به کفش‌های خود نظم دهیم؟

همان‌طور که خرید یک کفش زیبا می‌تواند لذت‌بخش باشد به همان اندازه نظم دهی به آن‌ها می‌تواند سخت و دشوار باشد. برای نظم دهی به کفش‌ها ابتدا باید مشخص کنیم که هر یک در کدام گروه جای می‌گیرند:

 • گروه اول: کفش‌هایی که به‌طور مرتب و روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنیم یعنی کفش‌های دم‌دستی.
 • گروه دوم: کفش‌هایی که هنگام گردش و تفریح از آن‌ها استفاده می‌کنیم.
 • گروه سوم: کفش‌هایی که در مجالس رسمی به پا می‌کنیم یعنی کفش‌های مجلسی.

بعدازاین که مشخص کردیم هرکدام از کفش‌ها در کدام گروه جای می‌گیرند، باید به دنبال نظم دهی و جمع‌وجور کردن آن‌ها باشیم تا سالم بمانند و پاهای ما را محافظت نمایند. از طرفی به‌راحتی در دسترس باشند و ما را هنگام استفاده دچار مشکل نکنند. برای این کار باید یک جاکفشی مناسب برای حیاط بخریم. اما چه جاکفشی‌ای و با چه خصوصیاتی می‌تواند ما را در این امر کمک کند؟! برای خرید یک جاکفشی خود باید به نکات زیر توجه کنیم.

نکات مهم برای خرید جاکفشی مناسب برای حیاط

ازجمله نکاتی که هنگام خرید جاکفشی مناسب باید موردتوجه قرار دهیم به شرح زیر می‌باشند:

مکان جاکفشی

همان‌طور که همه ما می‌دانیم جاکفشی‌ها انواع مختلفی دارند و از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شوند. بنابراین برای خرید یک جاکفشی مناسب برای حیاط اول باید مکان قرارگیری جاکفشی را مشخص کنیم. به‌عبارت‌دیگر باید مشخص کنیم که قرار است جاکفشی درراه پله، زیر راه‌پله، حیاط، کنار درب ورودی و غیره قرار بگیرید یا خیر، تا بتوانیم از این طریق یک جاکفشی با جنس مناسب بخریم.

مقدار فضای اشغال شده توسط جاکفشی

دومین نکته هنگام خرید جاکفشی مناسب برای حیاط توجه به مقدار فضایی است که قرار است جاکفشی اشغال کند. برخی از خانه‌ها آپارتمانی هستند و به‌تبع جای کمتری برای قرار دادن جاکفشی دارند اما در عوض برخی خانه‌ها ویلایی هستند و می‌توانند جاکفشی با ابعاد بزرگ‌تری را نیز در خود جای دهند. بنابراین هنگام خرید یک جاکفشی مناسب باید به مقدار فضای اختصاص‌یافته به جاکفشی نیز توجه نماییم.

مقدار فضای اشغال شده
مقدار فضای اشغال شده توسط جاکفشی

مدل جاکفشی مناسب برای حیاط

جاکفشی‌ها در مدل‌های مختلفی ساخته می‌شوند و هر یک دارای قابلیت‌ها و کاربردهای ویژه‌ای هستند. ازجمله مدل‌های جاکفشی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

جاکفشی مناسب برای حیاط از نوع آینه‌دار

این نوع جاکفشی‌ها علاوه بر آن‌که دارای قسمتی برای طبقه‌بندی و نظم دهی به کفش‌ها هستند، قسمتی هم برای قرار دادن لباس‌ها دارند. یعنی هم جاکفشی هستند و هم جالباسی. یک وسیله با دو کاربرد. در این نوع جاکفشی‌ها معمولاً آینه‌ای نیز تعبیه‌شده است که افراد می‌توانند قبل از خروج از منزل خود را در آن وارسی نمایند و از تمیز و مرتب بودن خود اطمینان حاصل کنند. جاکفشی‌های آینه‌دار هرچند فضای بزرگ‌تری را اشغال می‌کنند اما چون یک وسیله با دو کاربرد هستند اغلب در خانه‌هایی با فضای کوچک و متوسط مورداستفاده قرار می‌گیرند.

جاکفشی مناسب برای حیاط از نوع نیمکتی

نوع دیگری از جاکفشی‌ها وجود دارد که به آن‌ها جاکفشی‌های نیمکتی گفته می‌شود. در جاکفشی‌های نیمکتی قسمت زیرین که معمولاً به شکل طبقه است، محل قرارگیری کفش‌ها است و قسمت بالایی آن، محل نشستن افراد هنگام پوشیدن کفش است. این نوع جاکفشی‌ها که به حفظ تعادل افراد هنگام پوشیدن کفش کمک می‌نمایند، برای مکان‌هایی با فضای کم مناسب هستند چراکه خود، فضای بسیار کمی را اشغال می‌نمایند.

جاکفشی مناسب برای حیاط از نوع ایستاده

جاکفشی ایستاده نوع دیگری از جاکفشی است که خود دارای انواع مختلفی همچون جاکفشی تک دربی، جاکفشی داشبوردی، جاکفشی سه تیکه و جاکفشی دو دربی هست. معمولاً در این نوع جاکفشی‌ها قسمتی برای قرارگیری برس‌ها و واکس‌ها و قسمتی نیز برای قرارگیری کفش‌ها تعبیه‌شده است. جاکفشی ایستاده نه‌قسمتی برای نشستن دارد و نه آینه‌ای برای دیدن. بنابراین جاکفشیِ ساده-ای است که تنها کاربرد آن نظم دادن به کفش‌هاست. جاکفشی ایستاده چون در ابعاد مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شود و انواع مختلفی نیز دارد هم برای استفاده در مکان‌های بزرگ و هم برای استفاده در مکان‌های کوچک مناسب است.

جاکفشی مناسب برای حیاط از نوع دیواری

جاکفشی‌های دیواری نیز نوع دیگری از جاکفشی‌ها هستند که روی دیوار نصب می‌شوند و در اشغال فضا صرفه‌جویی می‌کنند. این نوع جاکفشی‌ها اغلب در خانه‌هایی که کوچک هستند مورداستفاده قرار می‌گیرند و اگر به‌ظاهر آن‌ها در هنگام خرید نیز توجه شود، می‌توانند به‌عنوان یک وسیله دکوری زیبا خودنمایی کرده و حتی فضا را نیز بزرگ‌تر جلوه دهند.

البته به‌جز مدل‌هایی که در بالا ذکر کردیم مدل‌های دیگری از جاکفشی‌ها نیز وجود دارند که چون ظاهری خاص‌تر و ویژه‌تر دارند به‌طور گسترده مورداستفاده قرار نمی‌گیرند. برخی از آن‌ها جزء کالاهای لوکس محسوب می‌شوند و قیمتی بالا دارند. ازاین‌رو از ذکر آن‌ها در این نوشتار صرف‌نظر کردیم. برخی از مدل‌های دیگر نیز بسیار ساده هستند که دیگر نیازی به بیان ویژگی‌های آن‌ها وجود ندارد. جاکفشی‌هایی با طبقه‌بندی فلزی و جاکفشی‌های پارچه‌ای که در پشت در قرار می-گیرند و یا جعبه‌هایی که مخصوص کفش هستند و زیر تخت جای می‌گیرند در زمره جاکفشی‌های بسیار ساده قرار دارند.

جاکفشی مناسب برای حیاط
جاکفشی دیواری

تعداد طبقات و قفسه‌های جاکفشی

یکی دیگر از نکاتی که باید هنگام خرید جاکفشی مناسب برای حیاط در نظر بگیریم تعداد طبقات و قفسه‌های آن می‌باشد. اگر تعداد کفش‌های شما زیاد است و یا این‌که خانواده پرجمعیتی هستید، بهتر است جاکفشی‌ای بخرید که تعداد طبقات و قفسه‌های آن زیاد باشد تا از این طریق تمام کفش‌ها در آنجا شده و تمیز و سالم نگهداری شوند.

نوع کفش

شاید توجه به مدل و نوع کفش‌ها را هنگام خرید جاکفشی مناسب، کار بیهوده و بی‌ربطی بدانید. اما واقعیت این است که هنگام خرید جاکفشی مناسب شما باید به نوع و مدل کفش خود نیز توجه کنید. برای مثال فرض کنید شما بوت و یا چکمه دارید. بااین‌وجود جاکفشی‌ای خریده‌اید که فاصله طبقات آن از هم کم است و امکان این‌که شما چکمه و یا بوت خود را در آن جای دهید وجود ندارد. حال برای نگهداری بوت‌ها و چکمه-های خود می‌خواهید چه‌کار کنید؟! بنابراین بهتر است هنگام خرید جاکفشی به مدل و نوع کفش‌های خود دقت کنید تا از این طریق انتخاب مناسب‌تری داشته باشید.

حال که با نکات مهم در مورد خرید جاکفشی مناسب آشنا شدیم بهتر است به‌طور اختصاصی به بیان ویژگی‌های جاکفشی مناسب برای حیاط بپردازیم تا از این طریق بتوانیم انتخاب بهتر و دقیق‌تری داشته باشیم.

جاکفشی مناسب برای حیاط چه ویژگی‌هایی دارد؟

برخی از خانه‌ها ویلایی هستند و دارای حیاط، برخی نیز دارای بالکن هستند و حیاط خلوت. بنابراین صاحبان این نوع خانه‌ها ترجیح می‌دهند جاکفشی خود را به‌جای آن‌که داخل خانه جای دهند در حیاط، بالکن و یا حیاط‌ خلوت بگذارند. اما این نوع جاکفشی‌ها باید ویژگی‌های خاصی داشته باشند تا در معرض آسیب و یا فرسودگی قرار نگیرند. برخی از سوال‌هایی که باید در انتخاب جاکفشی مناسب برای حیاط از خودمان پرسیم به شرح ذیل است:

آیا جاکفشی مناسب برای حیاط جنس مقاومی دارد؟

چون قرار است جاکفشی در یک محیط باز قرار بگیرد نه در یک محیط سربسته، بنابراین باید از جنسی ساخته‌شده باشد که در مقابل باد و باران، نور خورشید، گرما و سرما و به عبارت بهتر در مقابل تغییرات دمایی و جوی مقاوم باشد.

ازاین‌رو جاکفشی‌هایی که با متریال پلاستیک فشرده ساخته‌شده‌اند بهترین گزینه برای انتخاب هستند. البته جاکفشی‌هایی هم که از جنس استیل هستند، برای استفاده در حیاط و محیط باز مناسب‌اند چراکه ضدزنگ هستند و در مجاورت با رطوبت دچار زنگ‌زدگی نمی‌شوند.

جاکفشی‌هایی که از جنس چوب ساخته‌شده‌اند نیز بدترین انتخاب برای استفاده در حیاط هستند چون در اثر تغییرات جوی دچار آسیب می‌شوند. در انتخاب جاکفشی مناسب برای حیاط ضد خش بودن آن نیز باید موردتوجه قرار بگیرد. چنانچه جاکفشی ضد خش باشد دیرتر دچار آسیب می‌شود و زیبایی ظاهری خود را به مدت طولانی حفظ می‌کند.

جاکفشی مناسب برای حیاط
جاکفشی با جنسی مقاوم

آیا جاکفشی مناسب برای حیاط از مدل مناسبی برخوردار است؟

همان‌طور که قبلاً نیز بیان کردیم جاکفشی‌ها انواع مختلفی دارند که هرکدام برای استفاده در مکانی خاص مناسب‌اند. جاکفشی‌هایی که در دار هستند، برای استفاده در حیاط و محیط‌های باز مناسب‌اند. چراکه این نوع جاکفشی‌ها از نفوذ گردوخاک و جریان هوا به داخل کفش جلوگیری کرده و درنتیجه آن را تمیزتر و سالم‌تر نگه می‌دارند. همچنین استفاده از جاکفشی‌های در دار، چون کفش‌ها را از دید افراد پنهان می‌نمایند فضا را مرتب‌تر جلوه می‌دهند.

آیا جاکفشی مناسب برای حیاط از ابعاد و اندازه مناسبی برخوردار است؟

در اغلب مواقع جاکفشی‌هایی که قرار است در حیاط منزل قرار بگیرند با کمبود فضا موجه نیستند و دست افراد را برای انتخاب باز می‌گذارند. اما با این‌ وجود باید قبل از انتخاب و خرید جاکفشی مناسب برای حیاط به این نکته نیز دقت کرد که جاکفشی قرار است در کدام قسمت حیاط قرار بگیرد. اگر قرار است جاکفشی نزدیک درب ورودی قرار بگیرد باید اندازه آن یعنی طول و عرض آن طوری باشد که مانع از رفت‌وآمد آسان اعضای خانواده نشود و جلوی رفت‌وآمد آن‌ها را نگیرد.

آیا جاکفشی مناسب برای حیاط از رنگ مناسبی برخوردار است؟

هنگام انتخاب و خرید جاکفشی مناسب برای حیاط باید به رنگ آن نیز به دلایل زیر توجه کرد:

 • اگر قرار است جاکفشی در قسمتی از حیاط که جلوی دید است قرار بگیرد، باید دارای رنگ مناسبی باشد که زیبایی فضای خانه و حیاط را حفظ نماید.
 • چون قرار است جاکفشی در حیاط و در معرض گردوخاک قرار بگیرد بهتر است دارای رنگی باشد که گردوخاک را زیاد به خود جذب نکرده و در صورت جذب نیز زیاد آن را نشان ندهد.
 • چون جاکفشی قرار است در معرض نور خورشید قرار بگیرد بهتر است رنگ آن طوری باشد که در مقابل آفتاب تغییر نکند.

توجه به تعداد طبقات در خرید جاکفشی مناسب برای حیاط

وقتی جاکفشی برای نظم دهی به کفش‌ها و جمع‌وجور کردن آن‌ها تعداد طبقات لازم را نداشته باشد، بدون شک هم شما را با مشکل مواجه خواهد کرد و هم زیبایی و نظم حیاط را تحت تأثیر قرار خواهد داد. به‌طور مثال فرض کنید شما بدون توجه به تعداد اعضای خانواده‌ی خود، جاکفشی‌ای خریده‌اید که طبقات لازم را ندارد و همه اعضای خانواده نمی‌توانند کفش‌های خود را در آنجا دهند. در این صورت چه پیش خواهد آمد؟! شما ناچارید تعدادی از کفش‌ها را داخل جاکفشی و تعدادی را نیز خارج از جاکفشی، کنار آن روی زمین قرار دهید. در این صورت:

 • کفش‌هایی که در جاکفشی جا نشده‌اند در معرض باد و باران و گردوخاک قرار می‌گیرند و درنتیجه کثیف شده و احتمال پارگی و تغییر رنگ آن‌ها نیز وجود دارد.
 • کفش‌هایی که در جاکفشی جا نشده‌اند و روی زمین‌مانده‌اند نظم و ترتیب حیاط را بر هم زده و زیبایی آن را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

بنابراین هنگام خرید جاکفشی مناسب برای حیاط باید به تعداد طبقات آن و البته به ارتفاع طبقات و فاصله آن‌ها از هم نیز توجه کرد تا تمامی کفش‌ها با هر مدلی در آن جای بگیرند.

توجه به تعداد طبقات
توجه به تعداد طبقات جاکفشی

چرا باید از جاکفشی استفاده نماییم؟

حال که با ویژگی‌های یک جاکفشی مناسب برای حیاط آشنا شدیم بهتر است دلایل استفاده از آن را نیز بدانیم.
ما ایرانیان همواره از جاکفشی‌‌ها به دلایل زیر استفاده می‌کنیم:

رعایت اصول بهداشتی

ما به‌صورت ناخودآگاه وقتی جاکفشی را کنار در ورودی می‌بینیم کفش را از پای خود درمی‌آوریم و با کفش وارد خانه نمی‌شویم. درواقع جاکفشی به ما هشدار می‌دهد که جای کفش‌های تو اینجاست و تو هرگز نباید با کفش‌ها وارد خانه شوی. با این کار نیز از انتقال مواد آلرژن، میکروب و آلاینده به داخل خانه جلوگیری می‌کنیم.

چراکه تحقیقات انجام‌گرفته پیرامون میکروب‌شناسی نشان می‌دهد در کف کفش‌های هر فرد حدود ۶۶ میلیون میکروب زندگی می‌کند که برای جلوگیری از انتقال آن به خانه و حفظ سلامتی اعضای خانواده باید قبل از ورود به خانه کفش‌ها را از پا درآورد. زمانی هم که مهمان‌داریم می‌توانیم از آن‌ها خواهش کنیم که برای رعایت اصول بهداشتی کفش‌های خود را درآورند و از دمپایی‌های روفرشی استفاده نمایند تا کفش‌های آن‌ها ناقل انواع میکروب‌ها به داخل خانه نباشد.

ایجاد نظم و ترتیب

چون ما معمولاً کفش‌های خود را جلوی دید و در پاگرد، کنار در ورودی و یا راهرو درمی‌آوریم، بنابراین چنانچه جایی برای مرتب و جمع و جو کردن آن‌ها نداشته باشیم، آن‌ها با پراکنده شدنشان خانه ما را بی‌نظم، کثیف و نامرتب جلوه خواهند داد. بنابراین ما از جاکفشی استفاده می‌کنیم تا به کفش‌های خود نظم و ترتیب بدهیم و خانه خود را زیباتر و مرتب‌تر نماییم.

محافظت از کفش‌ها

ما معمولاً زمانی که کفش دلخواه خود را می‌خریم دوست داریم همیشه آن‌ها را سالم و تمیز نگه‌داریم. بنابراین از جاکفشی استفاده می‌کنیم و کفش‌های خود را درون آن قرار می‌دهیم تا از این طریق از آن‌ها محافظت نماییم و به طول عمر آن‌ها بیافزاییم.

نحوه برخورد ما با اشیا نشان‌دهنده شخصیت ماست

فرض کنید به یک مکان مذهبی که مجلسی در آن برپاست واردشده‌اید. افراد زیادی هم برای شرکت در این مجلس به این مکان آمده و گرد هم جمع شده‌اند. حال تصور کنید این مکان جاکفشی ندارد و یا جاکفشی دارد و کسی کفش‌های خود را داخل آن قرار نمی‌دهد. هر شخص تازه‌واردی هم به‌محض ورود کفش‌های خود را درآورده و آن را به گوشه‌ای پرت می‌کند. در این لحظه چه چیز و یا چه چیزهایی به ذهن شما خطور می‌کند؟! با خود فکر می‌کنید که به‌راستی نحوه برخورد افراد با اشیا نشان‌دهنده شخصیت آن‌هاست.

این افراد به‌جای این‌که کفش خود را داخل جاکفشی بگذارند و یا آن‌ها را جفت کرده و مرتب در گوشه‌ای جای دهند به اطراف پرت می‌کنند غافل از این‌که هنگام خروج با چه مشکلاتی مواجه خواهند شد. هنگام خروج، همه به سمت درب‌های خروجی راه افتاده و در آن حالتِ ازدحام و شلوغی و با تنه زدن به همدیگر به دنبال کفش‌های خود خواهند گشت. اینجاست که هم به اهمیت برخورد خود با اشیا حال این اشیا کفش باشد و یا هر چیز دیگر پی می‌برید و هم به اهمیت وجود جاکفشی مناسب که می‌تواند نظم و ترتیب را به ارمغان بیاورد.

جاکفشی مناسب برای حیاط
جاکفشی مناسب

توصیه مهم هنگام استفاده از جاکفشی

 • هنگام استفاده از جاکفشی بهتر است هفته‌ای یک‌بار آن را ضدعفونی کنیم تا از ورود قارچ و باکتری به داخل آن جلوگیری نماییم.
 • حداقل هفته‌ای یک‌بار آن‌هم به مدت نیم ساعت درِ جاکفشی را باز بگذاریم تا هوای تمیز داخل آن جریان پیدا کند و بوی بد نیز از بین برود.
 • هرگز جاکفشی را داخل آشپزخانه قرار ندهیم. چراکه اصلاً جای مناسبی نیست و می‌تواند ناقل میکروب به داخل آشپزخانه باشد. همچنین از قرار دادن جاکفشی داخل اتاق‌خواب خودداری کنیم چراکه حس بدی را به ما منتقل می‌نماید. بهترین مکان برای قرارگیری جاکفشی در فضای باز و در صورت امکان در حیاط، بالکن و حیاط‌خلوت خانه است.
 • برای افزایش طول عمر جاکفشی و نیز تمیز و نو ماندن آن بهتر است کفش‌های گلی خود را تمیز نماییم و سپس آن را داخل جاکفشی قرار دهیم.

اطلاعات بیشتر در مورد خرید جاکفشی مناسب برای حیاط

اگر شما قصد خرید جاکفشی مناسب برای حیاط منزل خود را دارید، کافیست به سایت و یا اپلیکیشن واسط‌کالا مراجعه نمایید و بدون دردسر اینکار را انجام دهید.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد کفش می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید.

3 دیدگاه دربارهٔ «جاکفشی مناسب برای حیاط»

 1. سلام ممنون از اطلاعاتتون من یک خرید انلاین جای کفشی داشتم که سه تیکه بود اوردم خونه ولی حالا چون به هم چسبیده ناراضی ام چه کار کنم تا به دلم بنشیند

 2. سلام. ممنون بابت مقاله خوبتون.
  خواستم به دوستان بگم که حراج کفش چرم زنانه سورنا شروع شده و بهترین کفقش سال رو هم توی حراجشون گذاشتن. حتما سر بزنید

 3. ادم باید با توجه به خونه اش وسایل مناسب رو انتخاب کنه…مدلایی شما دادین قشگ بودن..مرسی از سایت خوبتون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *