چگونه اجاق گاز تمیز کنیم ؟

چگونه اجاق گاز تمیز کنیم ؟

همه بانوان ایرانی به تمیزی و نظافت منزل و لوازم منزل توجه زیادی دارند. آشپزخانه یکی از مکان‌های مهم در منزل محسوب می‌شود که تمیزی آن و لوازمی از قبیل اجاق گاز، یخچال و هود و غیره که موجود هستند بسیار اهمیت دارد. اما در بین لوازمی که در آشپرخانه وجود دارند تمیز کردن اجاق گاز معمولاً کاری سخت بوده و زمان‌بر است. اما باید گفت که هیچ نیازی به استفاده از مواد شیمیایی تند که می‌توانند به سطوح صدمه وارد کنند و موجب بیماری شما شوند، نیست. اغلب بانوان با بهره‌گیری از روش‌هایی، ناخواسته به اجاق گاز خود صدمه می‌رسانند اما این روش‌ها، روش‌های صحیحی نمی‌باشند. حال شاید بپرسید با این وجود چگونه اجاق گاز تمیز کنیم تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید تا به پاسخ سوال خود برسید.

روش‌های تمیز کردن اجاق گاز

جهت تمیز کردن اجاق گاز حتماً نیازی نیست که از مواد شوینده که گاهاً هم سبب بیماری می‌شوند استفاده کنید بلکه به راحتی با به کارگیری موادی که در منزل دارید بدون این‌که کوچکترین آسیبی به سلامتی خود برسانید اقدام به تمیز کردن و برق انداختن اجاق گاز خود کنید.

چگونه با آب جوش اجاق گاز تمیز کنیم

استفاده از آب جوش برای تمیز کردن در حین این‌که ارزان‌ترین روش است اما بسیار پرکاربرد بوده و در دسترس همگان قرار دارد. چرا که هیچ گونه محدودیتی جهت استفاده از آن ندارید. افزون بر این، این راه‌حل ساده بوده و دوستدار محیط زیست می‌باشد، زیرا هنگام استفاده از آن از عناصر طبیعی که ذره‌ای مواد شیمیایی ندارد، استفاده می‌کنید. برای استفاده از این روش بایستی یک کتری آب جوش داشته باشید.

پس از تهیه آب جوش، مشعل‌ها را از روی اجاق گاز بردارید و آب جوش را به آهستگی بر روی لکه‌ها و مواد غذایی که روی سطوح اجاق گاز چسبیده است بریزید. پس از این‌که روی همه لکه‌ها آب جوش ریختید صبر کنید تا آب سردتر شود. سرد شدن آب سبب می‌شود دست شما هنگام تمیز کردن لکه‌ها نسوزد. علاوه بر این به مواد و لکه‌هایی که وجود دارند فرصت می‌دهد نرم شده و راحت‌تر تمیز شوند. پس از این‌که آب سرد شد با دستمالی کهنه سطح اجاق گازتان را پاک کنید. چنانچه بعد از این کار لکه‌ها هم‌چنان روی سطح اجاق گاز باقی ماندند می‌توانید از یک اسفنج و چند قطره مایع ظرفشویی و یا مقداری کف صابون استفاده کنید و لکه‌های باقی مانده از بین ببرید.

تمیز کردن اجاق گاز با ترکیبی از آمونیاک و جوش شیرین

بدون شک شما هم اطلاع دارید که استفاده از آمونیاک در تمیز کردن لوازم بسیاری به هیچ عنوان خوب نیست و به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. اما این قضیه در رابطه با اجاق گاز فرق می‌کند. عده‌ای از افراد هستند که آمونیاک را بهترین تمیزکننده اجاق گاز می‌دانند و آن را به عنوان بهترین روش پیشنهاد می‌کنند. گفتنی است که استفاده از این روش بسیار آسان می‌باشد و موجب می‌شود که شما کار کم‌تری داشته باشید. اما اگر از این روش برای تمیز کردن اجاق گاز استفاده می‌کنید باید مدت نسبتاً زیادی صرف آن بکنید.

ترکیبی از آمونیاک و جوش شیرین
تمیز کردن اجاق گاز با ترکیبی از آمونیاک و جوش شیرین

جهت استفاده از این روش نخست مشعل‌هایی که قابل برداشت از روی اجاق گاز می‌باشد بردارید پس از آن آمونیاک را به صورت یکنواخت روی سطح اجاق گاز بریزید. در استفاده از این روش باید اندکی صبر داشته باشید چرا که باید آمونیاک به مدت یک شبانه روز روی سطح اجاق گاز باقی بماند و سپس اقدام به شستن آمونیاک نمائید. با این کار اجاق گازتان همچون آینه‌ای خواهد درخشید.

چگونه اجاق گاز را با سرکه سفید تمیز کنیم

سرکه سفید یکی از بهترین تمیزکننده‌های اجاق گاز است. سرکه سفید در موارد مختلفی اعم از تمیز کردن شیشه‌ها، ظروف و غیره هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. افزون بر این سرکه سفید قابلیت جلادهندگی در ماشین ظرفشویی را هم داراست. از دیگر مزیت‌های سرکه سفید به کاملاً طبیعی بودن آن می‌توان اشاره کرد و چون کاملاً طبیعی است هیچ ضرری نخواهد داشت. چنانچه از این روش می‌خواهید برای تمیز کردن اجاق گازتان استفاده کنید بایستی دو واحد آب را با یک واحد سرکه سفید مخلوط کنید.

بعد از این، ترکیبی را که درست کرده‌اید در بطری اسپری بریزید و آن را روی سطح اجاق گاز اسپری کنید و با دستمالی سطح اجاق گاز را تمیز کنید. از آن‌جائیکه سرکه سفید خواص اسیدی دارد در پاکسازی لکه‌ها تأثیر بسزایی دارد. اگر بطری اسپری‌دار در دسترس ندارید می‌توانید ترکیب آب و سرکه سفید را درون کاسه‌ای بریزید و دستمالی را به مخلوط آغشته کنید و سپس اقدام به تمیز کردن سطح اجاق گاز نمائید. اما به یاد داشته باشید که سکه فرار است، بنابراین بایستی این کار سریعاً و پیش از آن‌که خاصیت آن از بین برود انجام دهید. از این ترکیب می‌توانید برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن کف و محیط آشپرخانه هم استفاده کنید.

تمیز کردن اجاق گاز با آرد گندم یا ذرت

از پاسخ‌های دیگری که می‌توان برای سوال چگونه اجاق گاز تمیز کنیم استفاده از آرد گندم یا ذرت است. لکه‌های روغن از سرسخت‌ترین لکه‌ها برای تمیز کردن به حساب می‌آیند. برای تمیز کردن لکه‌های روغن روی سطح اجاق گاز می‌توانید از آرد گندم و یا آرد ذرت استفاده کنید. جهت تمیز کردن سطح اجاق گازتان با این روش بایستی مقداری آرد گندم و یا آرد ذرت را روی لکه‌های روغنی که در سطح اجاق گاز وجود دارد بپاشید. با این کار لکه‌های روغن جذب آرد گندم و یا آرد ذرت می‌شوند. سپس مقداری مایع ظرفشویی روی دستمالی بریزید و این لکه‌ها را تمیز کنید پس از آن آبکشی کنید تا سطح اجاق گازتان براق شود.

چگونه اجاق گاز را با صابون تمیز کنیم

استفاده از آب و صابون به عنوان سالم‌ترین و آسان‌ترین روش‌های موجود برای تمیز کردن اجاق گاز می‌باشد و استفاده از آن هیچ‌گونه خطری ندارد. برای استفاده از این روش نخست مشعل‌هایی که قابلیت جداسازی دارند، بردارید. سپس یک دستمال را با آب خیس کنید و صابون را روی آن بمالید تا کف مناسبی درست شود. پس از آن با دستمال کفی لکه‌های روی اجاق گاز را پاک کنید. اگر لکه‌ای وجود دارد که با این روش پاک نمی‌شود می‌توانید آب و جوش شیرین را ترکیب کنید و یک خمیر غلیظ درست کنید و روی محل لکه‌دار قرار دهید. بعد از گذشت ۲ دقیقه سطح مورد نظر را مجدداً بشوئید تا اثری از لکه روی سطح اجاق گازتان باقی نماند.

چگونه اجاق گاز تمیز کنیم ؟
تمیز کردن اجاق گاز با صابون

تمیز کردن اجاق گاز با ترکیب جوش شیرین و لیمو

جوش شیرین از جمله موادیست که دارای خاصیت ضد باکتریایی می‌باشد و حاوی ذراتی می‌باشد که جهت تمیز کردن ذرات کمک زیادی می‌کند و نیز برای پاک کردن لکه‌ها از روی سطح اجاق گاز بسیار مفید می‌باشد. علاوه بر این آبلیمو یک روغن طبیعی است که دارای خاصیت اسیدی می‌باشد و می‌تواند روی مواد غذایی و ساختار لکه‌های به جا مانده روی سطح اجاق گاز نفوذ کرده و آن را نرم کند. افزون بر این ترکیب جوش شیرین و آبلیمو ماده نرمی را تشکیل می‌دهد که به هیچ عنوان سبب خراشیدگی سطح شیشه نمی‌شود و اثری هم روی آن نمی‌گذارد.

بنابراین به منظور تمیز کردن سطوح براق، بسیار مناسب است. جهت استفاده از این روش برای تمیز کردن لکه‌های موجود روی سطح اجاق گاز بایستی به طور یکنواخت روی سطح اجاق گاز جوش شیرین بریزید، پس از آن مقداری آبلیمو روی جوش شیرین اسپری کنید و بعد از گذشت چند دقیقه همه سطح را با بهره‌گیری از آب و دستمال بشوئید به گونه‌ای که اثری از پاک‌کننده روی سطح اجاق گازتان باقی نماند.

چگونه اجاق گاز را با ترکیب جوش شیرین و آب اکسیژنه تمیز کنیم

قبل از شرح نحوه استفاده از این روش برای تمیز کردن سطح اجاق گاز بهتر است بدانید که ترکیب جوش شیرین و آب اکسیژنه یکی از قوی‌ترین ترکیب‌های شوینده موجود است که در عرض چند دقیقه می‌تواند هر نوع لکه‌ای را از بین ببرد. برای استفاده از این روش نخست روی لکه‌های موجود روی سطح اجاق گاز جوش شیرین بمالید، پس از آن آب اکسیژنه را نم نم و با دقت روی آن اسپری نمائید.

چند دقیقه صبر داشته باشید تا اثر ترکیب مورد نظر را روی لکه‌ها ببینید. سپس سطح مورد نظر را آبکشی کنید. نکته مهمی که دانستن آن بسیار حائز اهمیت است این است که آب اکسیژنه‌ای که در این ترکیب استفاده می‌کنید کمی خطر دارد و نیاز است که هنگام استفاده از آن دقت لازم را داشته باشید. همچنین به این دلیل که این ماده در ابتدا خاصیتی دقیقاً مانند آب دارد و خواص شیمیایی آن بعد از چند دقیقه بروز می‌کند توصیه می‌کنیم در صورتی‌که این ترکیب را تهیه می‌کنید حتماً از دسترس کودکان دور نگه دارید.

نکته

می‌توانید برچسب‌های و نوت‌های اخطار را روی آن بچسبانید تا بزرگسالان هم از خطرناک بودن آن مطلع شوند و با اشتباه گرفتن آن با آب، خطری آنان را تهدید نکند. نکته بعدی که در هنگام استفاده از این ترکیب باید رعایت کنید این است که هنگامی‌که از آب اکسیژنه استفاده می‌کنید حتماً دستکش بپوشید اما اگر با پوست دستتان تماس پیدا کرد سریعاً با آب و صابون دست خود را بشوئید. زیرا آب اکسیژنه بعد از قرارگیری در معرض هوا به مدت ۱۰ دقیقه خاصیت اسیدی پیدا می‌کند و سبب شروع سوزش شدید می‌شود.

چگونه اجاق گاز را با روغن گیاهی یا روغن زیتون تمیز کنیم

عده‌ای عقیده دارند این روش، روشی خوب برای تمیز کردن سطح اجاق گاز می‌باشد و افزون بر اجاق گاز می‌تواند برای تمیز کردن هود هم مورد استفاده قرار گیرد. جهت استفاده از این روش مقداری روغن زیتون یا روغن گیاهی را با یک دستمال روی همه سطح اجاق گاز بمالید. حال همه قسمت‌های روغنی شده را با استفاده از یک اسپری تمیز کننده از قبیل شیشه پاک‌کن و یا غیره و یک دستمال تمیز دیگر کاملاً تمیز کنید و روغن را از سطح اجاق گاز بزدائید.

چگونه اجاق گاز تمیز کنیم ؟
چگونه اجاق گاز را با روغن گیاهی یا روغن زیتون تمیز کنیم

چگونه با تیغ اجاق گاز تمیز کنیم

از تیغ می‌توانید برای تمیز کردن لکه‌هایی که سوخته‌اند و بسیار سفت و سخت بوده و مقاومت نشان می‌دهند، استفاده کنید. فقط کافیست تیغه تیغ را در زاویه‌ای نگه دارید و آن را محکم بگیرید. زمانی‌که لکه‌های سوخته را از شعله اجاق گاز زدودید، می‌توانید باقی لکه‌ها را به صورت معمول تمیز کنید.

تمیز کردن اجاق گاز با جوش شیرین و مایع ظرفشویی

چنانچه لکه‌ای روی سطح اجاق گازتان وجود دارد که با هیچ کدام از روش‌های مذکور تمیز نمی‌شود، این روش دقیقاً همان روشی خواهد بود که به کارتان خواهد آمد. به منظور استفاده از این روش، به مقدار مساوی جوش شیرین و مایع ظرفشویی را در ظرفی ترکیب کنید و به قدری هم بزنید که تقریباً به بافت کف آلود برسد. حال لکه‌های موجود در سطح اجاق گاز را با ترکیبی که درست کرده‌اید بپوشانید و روی اجاق گاز را با نایلون پلاستیکی بزرگ پوشش دهید به طوری‌که راه ورود و خروج هوا به طور کامل بسته شود. پس از یک ساعت نایلون پلاستیکی را باز کنید و لکه مورد نظر را شست‌و‌شو دهید تا به طور کلی همه لکه‌ها از بین بروند.

چگونه با ترکیب نمک و جوش شیرین اجاق گاز تمیز کنیم

با استفاده از نمک و جوش شیرین خمیر درست کنید. جهت استفاده از این روش بایستی یک قاشق سوپ خوری جوش شیرین و یک قاشق نمک را با همدیگر ترکیب کنید و یک قاشق سوپ خوری آب به آن بیفزائید. حال ترکیب این مواد را هم بزنید تا به صورت خمیر در آید. سپس با یک پارچه، ترکیب درست شده را روی لکه‌ها بمالید. نهایتاً سطح اجاق گاز را آبکشی کنید.

استفاده از کارتک

در بالا یک روش برای تمیز کردن لکه‌های سوخته‌ی سطح اجاق گاز بیان کردیم. روش دیگری که با استفاده از آن می‌توانید لکه‌های سوخته و سفت و سخت را از بین ببرید استفاده از کارتک است. برای استفاده از این روش فقط کافیست تیغه کارتک را به صورت مایل و محکم نگه دارید و آرام آرام شروع به جدا کردن لکه‌های سوخته شده از روی سطح اجاق گاز کنید.

زمانی‌که لکه‌های سوخته را از روی شعله‌های اجاق گازتان کندید، می‌توانید سایر لکه‌‌ها را به طور معمول پاک کنید. نکته‌ای که بایستی به آن توجه داشته باشید این است که هنگام استفاده از کارتک باید مواظب باشید که روی اجاق گازتان خط نیفتد و یا با فشارهای محکم سبب کنده شدن لاک‌ و رنگ و غیره نشوید. چرا که این امر موجب از بین رفتن زیبایی اجاق گازتان خواهد شد.

چگونه با استفاده از مواد صنعتی مخصوص اجاق گاز تمیز کنیم

از محصولات جدید که امروزه به بازار عرضه شده است، مواد پاک‌کننده اجاق گاز می‌باشد که دارای عملکرد رضایت بخشی هم هست. بنابراین در صورتی‌که به این گونه مواد دسترسی دارید به شما توصیه می‌کنیم استفاده از این روش را مد نظر قرار دهید. برای استفاده از این روش تمامی قسمت‌های اجاق گاز که قابلیت جدا شدن دارند(مشعل‌ها، میله‌های نگهدارنده و غیره) را جدا کنید.

استفاده از مواد صنعتی مخصوص
استفاده از مواد صنعتی

حال پا‌ک‌کننده مورد نظر را با استفاده از سر اسپریی پاک‌کننده، روی سطح مورد نظر اسپری نمائید. به مدت چند ساعت صبر کنید. پس از آن با استفاده از آب داغ و یک دستمال سطح مورد نظر را بشوئید تا اثری از لکه‌ها باقی نماند. نکته قابل توجه این است که اگر لکه‌ای روی سطح اجاق گازتان باقی ماند می‌توانید از یک اسفنج برای تمیز کردن سطح مورد نظر بهره ببرید.

چگونه شیشه اجاق گاز را تمیز کنیم

برای تمیز کردن شیشه می‌توانید از الکل استفاده کنید. چرا که الکل به راحتی می‌تواند لکه‌های چربی را پاک کند. برای این کار یک دستمال پنبه‌ای بردارید و آن را به الکل آغشته نمائید. سپس سطح شیشه گاز را با آن پاک کنید.

چگونه شیشه داخلی فر را تمیز کنیم

جهت تمیز کردن شیشه داخلی فر، بهترین راه این است که از مخلوط جوش شیرین و آب لیمو ترش استفاده کنید. بعد از درست کردن ترکیب جوش شیرین و آب لیمو ترش مقداری از آن را روی پارچه‌ای بریزید و اجازه دهید ۱۵ دقیقه بماند سپس آن را با یک حوله تمیز، پاک کنید. تا این‌جا شما با روش‌هایی که برای تمیز کردن اجاق گاز ‌می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید آشنا کردیم در ادامه به ذکر چند نکته در خصوص تمیز کردن اجاق گاز می‌پردازیم.

نکات پایانی در خصوص تمیز کردن اجاق گاز

  • پیش از این‌که با به کارگیری یکی از روش‌هایی که در بالا بیان کردیم شروع به تمیز کردن اجاق گاز کنید، از سرد بودن اجاق گاز مطمئن شوید.
  • با استفاده از یک دستمال کاغذی نم‌دار، هر گونه خرده و تکه‌های غذا را تمیز کنید.

ما در این مقاله سعی کردیم تا به این سوال که چگونه اجاق گاز تمیز کنیم پاسخ دهیم. در پاسخ‌دهی به این سوال روش‌هایی متعددی را بیان کردیم که با بهره‌گیری از هر یک می‌توانید سطح اجاق گازتان را تمیز کنید. اما در پایان باید گفت که بهتر است پس از هر باری که از اجاق گاز استفاده می‌کنید آن را تمیز کنید چرا که لکه‌ها پس از استفاده از اجاق گاز سطحی بوده و به راحتی می‌توانید قبل از این‌که لکه‌ها سفت و سخت شوند و پاک کردن آن‌ها دشوار شود تمیز کنید.

افزون بر این اگر مرتباً اجاق گاز را تمیز کنید کمک می‌کند تا به آسانی تمیز شود چرا که همان‌طور که گفتیم اگر تمیز کردن اجاق گاز و سایر وسایل آشپزخانه را به تأخیر بیندازید لکه‌ها سخت‌تر می‌شوند. علاوه بر همه این موارد تمیز نگه داشتن نه فقط اجاق گاز بلکه هر وسیله دیگر موجود در منزل از دیدگاه زیبایی شناختی و عملی بسیار حائز اهمیت است. علاوه بر همه این‌ها توجه داشته باشید که به طور مناسب از اجاق گازتان نگهداری نمائید چرا که ممکن است دریچه‌های سوخت و همچنین منافذ اجاق بسته شوند و سبب آسیب گردند.

چگونه اجاق گاز تمیز کنیم ؟
تمیز کردن زود به زود اجاق گاز

سخن پایانی

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد لکه روغنی می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید.

سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا بستری امن و راحت برای خرید و فروش اجناس نو و دست دوم می‌باشد.

1 دیدگاه دربارهٔ «چگونه اجاق گاز تمیز کنیم ؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *