رفع ترک روی کفش

رفع ترک روی کفش (ترمیم کفش چرم ترک خورده)

وقتی کفش‌های چرم به حالت خشک در می‌آیند، ترک‌هایی روی آن‌ها شکل می‌گیرد. این ترک‌ها ازلحاظ عمقی و فنی قابل درست شدن نیستند زیرا خرابی حاصل از این ترک‌ها قابل‌برگشت نیست اما ما می‌توانیم چرم را تا حدودی به حالت اولیه بازگردانیم. قبل از اینکه برای رفع ترک روی کفش اقدام کنید، کفش‌ها را تمیز کنید که آثار باقی‌مانده از ضایعات محو شوند. سپس از یک بتونه یا پرکننده مخصوص چرم استفاده کنید تا ترک‌ها پنهان شوند. مرطوب نگه‌داشتن کفش‌ها و دیگر محصولات چرمی با نرم‌کننده‌های مخصوص چرم مزیت‌های فوق‌العاده‌ایی دارند. با مراقبت مناسب و خوب، شما می‌توانید به‌راحتی ترک‌ها را محوکنید و از شکل‌گیری دوباره آن‌ها جلوگیری کنید.

تمیز کردن، مرحله‌ی اول رفع ترک روی کفش

در گام اول برای رفع ترک روی کفش باید ابتدا کفش‌تان به روش‌هایی که در زیر به آن اشاره شده است تمیز نمایید:

برس کشیدن کفش

هر نوع لکه یا کثیفی که روی سطح یا قالب کفش می‌بینید را برس بزنید. هر نقطه یا خطی که روی کفش مشاهده می‌کنید باید در مسیر تعمیرات شما قرار بگیرد. ابتدا کفش‌ها را از داخل خانه به بیرون یا حیاط ببرید که از ورود کثیفی‌ها و کپک‌ها به داخل خانه یا روی فرش جلوگیری کنید. سپس یک پارچه خشک یا برس نرم را روی کفش بمالید. درصورتی‌که لکه‌ها یا کثیفی‌ها به‌سختی پاک می‌شوند می‌توانید برس یا پارچه را با مقدار کمی آب گرم مرطوب کنید و سپس دوباره روی کفش بکشید.

نکته اول: در نظر داشته باشید که وقتی از حوله یا برس استفاده کردید آن را بشورید یا بیرون بیاندازید که از ورود کثیفی‌ها و کپک‌ها به‌جایی جلوگیری کنید. بهترین ابزار برای استفاده در این مورد مسواک قدیمی و کهنه است که بعد از تمیز کردن کفش آن را بیرون بیاندازید.
نکته دوم: لطفاً محل انباشته‌شده کثیفی‌ها و لکه‌ها را با دقت بررسی بفرمایید زیرا خیلی وقت‌ها این قارچ‌ها یا کثیفی‌ها در محل‌های گرم یا مرطوب رشد و افزایش پیدا می‌کنند. برای از بین بردن یا خنثی کردن این قارچ‌ها یا کپک‌ها بهتر است مقداری مایع سفیدکننده را در آب رقیق کنید.

پاک‌کردن لکه‌های کفش با برس یا پارچه نم

گام دوم در تمیز کردن کفش‌ها که مقدمه‌ای برای رفع ترک روی کفش است، پاک‌کردن لکه‌های کفش می‌باشد. درصورتی‌که کفشتان با آهک کثیف شده است ابتدا با یک دستمال مرطوب یا برس روی کفش را تمیز کنید.

برس
استفاده از برس

تا حد امکان از پارچه پنبه ایی، دستمال میکروفایبر یا برس پاک‌کننده مخصوص استفاده کنید. مایع شست‌وشویی با آب گرم درست کنید سپس کفشتان را از بالا تا پایین تا آنجا که ممکن است از کثیفی‌ها و لکه‌های آشکار پاک‌کنید. این کار را به‌آرامی انجام دهید تا کفشتان مرطوب شود.
نکته: مطمئن شوید که دستمال یا برس کاملاً خیس نشود منظور این است که از آن‌ها آب چکیده نشود زیرا خیساندن چرم در آب یا تفکر این‌که چون جنس وسیله‌تان چرم هست روکش براق آن آسیب‌پذیر نباشد، درست نیست. روکش براق چرم باعث می‌شود برای دفعات بعد که چرم را تمیز می‌کنید کارتان راحت‌تر باشد.

پاک‌کردن لکه‌های کفش با محلول موردنظر و شوینده

در این مرحله تمیزکننده کفش را به‌طور کامل و مساوی روی هر دو کفش پخش‌کنید. یک پیشنهاد معمول و عادی که برای تمیز کردن کفش هست استفاده از محلول شوینده حاوی صابون و روغن است که برای کفش و وسایل چرمی است اما در این روزها شوینده‌های جایگزین متنوع و زیادی برای شستن و رفع ترک روی کفش در بازار موجود است. یک پارچه پنبه‌ای‌ یا کتانی را داخل محلول موردنظر بزنید سپس با حرکت چرخشی روی سطح کفش‌ها بکشید تا آن‌ها را تمیز کنید. مواظب باشید ماندن زیاد کف یا استفاده زیاد از کف محلول برای از بین بردن کثیفی‌ها و رطوبت ممکن است باعث روشن شدن رنگ چرم شود. کفش را تا زمانی که چرم به حالت نرم و انعطاف‌پذیر درمی‌آید، تمیز کنید.

نکته اول: قلیاب صابون غلیظ روی کفش باعث صدمه زدن به کفش می‌شود بنابراین از تمیزکننده‌ها با محلول قلیایی سنگین و زیاد اجتناب کنید. شما می‌توانید از محلول‌های خانگی برای این کار استفاده کنید.

نکته دوم: رای ترمیم هر نوع چرمی شما به شوینده مخصوص یا صابون احتیاج دارید که می‌توانید آن را از فروشگاه‌های آنلاین معتبر یا فروشگاه‌های تجهیزات خانگی یا فروشگاه‌هایی که تجهیزات مخصوص چرم را دارند تهیه کنید.

نکته سوم: پیشنهاد دیگر داشتن یک جعبه یا کیف تعمیر و نگهداری از چرم است. یک جعبه خوب دارای تمامی وسایل موردنیاز مانند پاک‌کننده، نرم‌کننده، بتونه یا پرکننده جای ترک کفش و دیگر لوازم جانبی است.

خشک کردن کفش‌ها

گام آخر در تمیز کردن کفش‌ها که مقدمه‌ای برای رفع ترک روی کفش است، خشک کردن آن‌ها می‌باشد. بعد از شستن کفش لطفاً سریع کفش‌ها را با پارچه تمیز خشک‌کنید. با یکپارچه کتانی دیگر یا دستمال میکروفایبر آب روی کفش و کثیفی‌های باقی‌مانده را جمع کنید.

رفع ترک روی کفش
خشک کردن کفش‌ها

چرم روی کفش را با حرکت چرخشی از مواد شوینده به‌طور کامل خشک‌کنید. توجه و دقت بیشتری بر ترک‌های روی کفش‌ها داشته باشید. این نقاط را باقدرت بیشتری پاک‌کنید تا کثیفی‌ها و گردوخاک پنهان‌شده در لابه‌لای ترک‌ها کاملاً تمیز شوند.

نکته: پیشنهاد بهتر دیگر این است که اجازه دهید کفش‌ها و پارچه تمیزکننده در طول شب خشک شوند. این بهترین و بهداشتی‌ترین روش برای خشک‌کردن صابون مانده در پارچه‌ها است و همچنین به توصیه‌های سازنده این محصولات و دیگر مواد شوینده مشابه توجه بفرمایید. اگر هنوز کفش‌های شما کثیف هستند و قصد دارید بازهم آن‌ها را بشویید بهتر است آن‌ها را با به‌صورت دستی خشک‌کنید.

ترمیم ترک‌ها، مرحله دوم رفع ترک روی کفش

در گام دوم برای رفع ترک روی کفش باید به ترمیم ترک‌ها که دستورالعمل‌های آن‌ها در زیر آمده است بپردازیم:

پر کردن کفش با روزنامه

مرحله‌ی ابتدایی درترمیم ترک‌ها که از گام‌هایی برای رفع ترک روی کفش است، پر کردن کفش با روزنامه می‌باشد. با مقداری پارچه کهنه یا روزنامه داخل کفش را پرکنید تا شکل اصلی خود را حفظ کند. روزنامه را پاره کنید یا به قسمت‌های کوچک‌تر دربیاورید که تمامی قسمت‌های کفش پر شوند و تا حتی‌الامکان فضایی خالی باقی نمامند. این کار باعث می‌شود که کفش‌ها در حین کار فرم و شکل خود را حفظ کند و همچنین رطوبت کفش را به خود جذب کنند.

نکته: این نکته را در نظر داشته باشید که حتی زمانی که از کفش‌ها استفاده نمی‌کنید یا آن‌ها را در داخل انباری یا جاکفشی می‌گذارید داخل آن‌ها را با روزنامه یا پارچه پرکنید.

استفاده از مرطوب کننده برای جوان‌سازی کفش

مرحله‌ی دوم درترمیم ترک‌ها که از گام‌هایی برای رفع ترک روی کفش است، استفاده از مرطوب کننده‌ها می‌باشد. شما می‌توانید از روغن کرچک یا هر نوع مرطوب‌کننده‌ی دیگر برای رطوبت رسانی و جوان‌سازی کفشتان استفاده کنید. این روغن جامد است و بهتر است با انگشت آن را بر روی کفشتان پخش‌کنید. بیشتر مرطوب‌کننده ها مایع هستند و معمولاً با براش مخصوص یا پارچه کتان اعمال می‌شوند. ابتدا مرطوب‌کننده را به قسمت‌هایی که ترک‌دارند اعمال کنید و کمی بیشتر آن‌ها را به زیر ترک‌ها فشار دهید تا دوباره رطوبت به آن‌ها برسد و بازسازی شوند. ذکر چند نکته زیر الزامی است:

استفاده از مرطوب کننده
استفاده از مرطوب کننده

نکته اول: گرم کردن آرام چرم با استفاده از سشوار یا بخاری باعث می‌شود روغن راحت‌تر جذب شود.

نکته دوم: تمیز کردن کفش با صابون یا شوینده‌های دیگر آن‌ها را خشک می‌کند بنابراین حتماً زمان دیگری برای جوان‌سازی یا رطوبت رسانی به کفش‌ها بگذارید. به قسمت‌های ترک روی کفش توجه بیشتری داشته باشید ولی نقاط دیگر را نادیده نگیرید.

نکته سوم: روغن کرچک برای وسایل چرمی بسیار مناسب است. برخی افراد توصیه می‌کنند نگه‌داری از این روغن‌ها در بطری بهتر است زیرا قدرت ماندگاری‌شان بالاتر می‌رود و دیرتر خراب می‌شوند. این نوع محصولات معمولاً با روغن‌های گیاهی دیگر یا موم زنبورعسل ساخته می‌شوند. توصیه می‌کنیم این روغن‌ها را از سایت‌های معتبر تجهیزات چرمی یا از فروشگاه‌هایی که لباس و تجهیزات چرمی می‌فروشند خریداری کنید.

پر کردن محل ترک‌ها

مرحله‌ی بعدی درترمیم ترک‌ها که از گام‌هایی برای رفع ترک روی کفش است، پرکردن جای ترک‌ها می‌باشد. با یک عدد اسفنج بتونه‌ها را بر روی ترک‌ها بمالید و جای ترک‌ها را پرکنید. بیشتر این بتوها یا پرکننده‌ها ترکیب‌شده با آب هستند که معمولاً ترک‌هایی با عمق متوسط را می‌پوشانند. اسفنج حاوی بتونه یا مرطوب‌کننده را به‌صورت ضربه ایی روی ترک‌ها بزنید تا کاملاً مواد روی ترک‌ها را بگیرد. برای ترک‌های خیلی عمیق و بزرگ نمی‌توانید تنها از یک اسفنج استفاده کنید. بهتر است از یک چاقوی مخصوص پالت‌های رنگ نقاشی که از جنس پلاستیک هست، استفاده کنید. مواد پرکننده را تا زمانی که با سطح چرم یکسان شوند، بریزید.

نکته: به خاطر داشته باشید که شما به‌طور دقیق و کامل نمی‌توانید چرم را ترمیم کنید یا مثل روز اولش کنید زیرا الیاف و بافت چرم از هم جداشده‌اند. بهترین کار این است که ترک‌هایی خیلی واضح و آشکار هستند را با پر کردن پنهان کنید.

خشک کردن کفش‌ها

مرحله‌ی چهارم درترمیم ترک‌ها که از گام‌هایی برای رفع ترک روی کفش است، خشک‌کردن کفش‌ها می‌باشد. اجازه دهید کفش‌ها در مدت‌زمان ۳۰ دقیقه به‌طور کامل خشک شوند. زمان خشک شدن بستگی به مرطوب‌کننده ایی که استفاده کردید یا مقدار بتونه ایی که زدید، دارد. برای نتیجه دهی بهتر صبر کنید تا چرم و کفش به‌طور کامل خشک شوند که معمولاً بیشتر از ۲۴ ساعت طول نمی‌کشد و ترک‌های عمیق کفش که از بتونه پرشده‌اند معمولاً بیشتر از ۳۰ دقیقه زمان نمی‌برند که خشک شوند.

نکته‌: به دستورالعمل‌های توصیه‌شده روی محصول برای مدت‌زمان خشک شدن دقت کنید یا حداقل تا زمانی که مواد بتونه به حالت‌جامد درمی‌آیند، صبر کنید.

رفع ترک روی کفش
خشک کردن کفش

نکته: برای پر کردن ترک‌های عمیق از بتونه‌های بیشتری استفاده کنید. هر بار ترک‌ها را دقیق بررسی کنید تا مطمئن شوید که مواد با چرم کاملاً ترکیب شدند و بتونه‌ها به خور چرم رفتند. اگر بازهم ترک‌ها آشکار و واضح بودند دوباره بعد از خشک شدن مواد به سراغشان بروید. حتماً چک کنید که مواد قبلی خشک‌شده‌اند و سپس باز بتونه جدید اضافه کنید.

صاف کردن بتونه‌های روی کفش با سمباده

مرحله‌ی نهایی درترمیم ترک‌ها که از گام‌هایی برای رفع ترک روی کفش است، صاف کردن بتونه‌ها می‌باشد. بتونه‌ها را با کاغذ سمباده به‌طور خیلی آرام و ملایم صاف کنید. قسمت‌هایی که بتونه بیشتری استفاده‌شده است را وقت بیشتری بگذارید و فشار بیشتری هم وارد کنید تا صاف شوند. تا زمانی که سطح بتونه با سطح کفش هم‌سطح شوند آن‌ها را بسایید. وقتی کفش‌ها از همه نظر خوب و مناسب شدند با دستمالی خشک و تمیز گردوغبار را از روی آن‌ها پاک‌کنید.

نکته‌: لطفاً از کاغذ سمباده‌های کوچک استفاده کنید زیرا هرقدر کاغذ بزرگ‌تر باشد احتمال خط و خش جدید روی کفش افتادن زیاد است.

رنگ کردن و رطوبت رسانی، مرحله سوم رفع ترک روی کفش

مرحله سوم و آخر رفع ترک روی کفش رنگ کردن و رطوبت رسانی به کفش است که در زیر به آن اشاره می‌کنیم:

استفاده از واکس یا کرم کفش

مرحله‌ی ابتدایی دررنگ کردن کفش که از گام‌هایی برای رفع ترک روی کفش است، استفاده از واکس یا کرم کفش می‌باشد. اگر کفش‌هایتان بی‌رنگ به نظر می‌رسند یا رنگ و رویشان کم‌رنگ شده است بهتر است از کرم کفش یا واکس استفاده کنید. کرم کفش را با پنبه یا برس کفش روی بتونه‌ها بمالید تا براق شوند البته با حرکت چرخی باعث نفوذ و جذب کرم به چرم کفشتان شوید. کرم کفش باعث براقی و صیقلی شدن کفش‌ها می‌شوند. بهتر است از یک واکس رنگی که متناسب بارنگ کفش شما باشد استفاده کنید.

نکته: ترک‌های روی چرم به‌خوبی رنگ واکس یا کرم کفش را به خود جذب می‌کنند حتی شما می‌توانید از آن‌ها برای بقیه قسمت‌های کفشتان استفاده کنید.

تمیزکردن کفش با پارچه نم‌دار

مرحله‎ی دوم دررنگ کردن کفش که از گام‌هایی برای رفع ترک روی کفش است، تمیزکردن کفش با پارچه نم‌دار می‌باشد. چهار دقیقه کفش را با پنبه‌ی تمیز نم‌دار کاملاً تمیز کنید. با یکپارچه میکروفایبر یا پارچه نخی کفش را خشک‌کنید تا به حالت اولیه خود برگردد.

پارچه نم دار
استفاده از پارچه نم دار

از بالای هر کفش با حرکت چرخشی و خیلی آرام روی کفش بمالید و تمیزشان کنید. همچنین هر دو کفش را با همان حالت چرخشی و با پارچه تمیز و کاملاً یکسان و به یک اندازه تمیز کنید که هر دو تا شبیه به هم به نظر برسند پوشش چرمی کفش دورنگ نشود.

نکته: کفش‌ها را هر بار بررسی کنید که ازنظر ظاهر و رنگ چگونه به نظر می‌رسند. با انجام این مراحل ترک‌های کفش دیگر قابل‌مشاهده نیستند و مشخص نمی‌شوند. درصورتی‌که به بتونه یا مواد پرکننده یا حتی کرم کفش بیشتری احتیاج دارید می‌توانید استفاده کنید.

تمیزکردن کفش با واکس به صورت هفتگی

مرحله‌ی سوم یا نهایی دررنگ کردن کفش که از گام‌هایی برای رفع ترک روی کفش است، تمیزکردن کفش به صورت هفتگی می‌باشد. هفته‌ای یک‌بار کفش‌ها را با واکس و مرطوب‌کننده دستمال بکشید و تمیز کنید. بهترین زمان برای رطوبت رسانی و چرم کردن کفش‌ها بعد از انجام ترمیم و تعمیرات است. حتماً با استفاده از یکپارچه نخی یا دستمال میکروفایبر از خاکی شدن کفش‌ها و نفوذ آن به داخل چرم جلوگیری کنید. مقدار کم یا لایه‌نازکی از کرم را روی کفش بزنید و آن را به همان حالت چرخشی و ملایم به‌کل سطح کفش پخش‌کنید. تا زمانی که تمام سطح کفش با یک حالت یکنواخت دربیاید این کار را ادامه دهید.

نکته: چرم به‌عنوان یک ماده حیوانی به‌طور مرتب نیاز به روغن‌کاری و رسیدگی دارد و با چرم کردن یا رطوبت رسانی به آن از ایجاد ترک‌های جدید جلوگیری می‌شود. اگر به‌طور منظم و مرتب هر بار این کار انجام شود طول عمر و براقیت چرم به‌مراتب ماندگاری‌اش بیشتر می‌شود.

اطلاعات بیشتر در کفش

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد کفش می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید.

همچنین اگر قصد خرید و فروش انواع لوازم شخصی از جمله کفش را دارید می‌توانید به اپلیکیشن واسط‌کالا مراجعه نمایید.

8 دیدگاه دربارهٔ «رفع ترک روی کفش (ترمیم کفش چرم ترک خورده)»

  1. سلام..میخواستم بگم من از شوینده های کفش استفاده کردم خیلی مفید نبود بهتره از همون محلول آب گرم استفاده کنید.

  2. من واقعا فکرنمیکردم برای از بین بردن ترک کفش راه حلی وجود داشته باشه تا دیدم سایت شما در مورد این موضوع هم مطلب گذاشته!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *