از بین بردن لکه

از بین بردن لکه

لکه‌های روی لباس، مبل و فرش و هر جای دیگری همیشه ناراحت‌کننده هستند. ممکن است این لکه‌ها باعث بشوند در هر بار شست‌وشوی لباس، آن را بسابید و از مواد سفیدکننده استفاده کنید به امید اینکه این بار لکه برطرف شود یا شاید هم به‌طور کل منصرف بشوید و از پوشیدن آن لباس صرف‌نظر کنید؛ بنابراین قبل از اینکه خسته بشوید یا احتمالاً پارچه یا لباس لکه‌دار را دور بیندازید، این روش‌ها را امتحان کنید. البته انواع لکه‌ها قانون و روش پاک کردن مخصوص به خودشان را دارند. در این مقاله سعی داریم شما را با روش‌های از بین بردن لکه آشنا کنیم.

پیش از شروع

 • مهم‌ترین بخش لکه‌گیری این است که در اسرع وقت تمیزکاری اولیه را انجام بدهید. هرچه سریع‌تر کار پاک کردن لکه را شروع کنید، احتمال اینکه بتوانید آن را برطرف کنید بیشتر است.
 • همیشه قبل از اینکه لکه‌ها را از بین ببرید، قسمت دیگری از پارچه‌ی موردِنظرتان را امتحان کنید تا مطمئن شوید راه‌حلی که قرار است به کار ببرید، به پارچه‌ی شما آسیب نمی‌زند.
 • یک پودر آنزیم دار را امتحان کنید. بعضی از شوینده‌ها فرمول خاصی دارند که پروتئین داخل لکه را می‌شکنند.

از بین بردن لکه چمن

با استفاده از یک شوینده‌‌ی مناسب، تمیزکاری اولیه را انجام بدهید و پارچه را بسابید. برای پاک کردن لکه از روی پارچه می‌توانید از یک مسواک کهنه استفاده کنید. از آمونیاک و سرکه‌ی سفید رقیق‌شده برای پاک کردن رنگ باقی‌مانده روی پارچه استفاده کنید. متیل الکل یا متانول که به آن الکل صنعتی هم می‌گویند برای پاک کردن این لکه‌ها مفید است؛ متیل الکل را می‌توانید از داروخانه یا ابزارفروشی تهیه کنید.

پاک کردن لکه واکس کفش

اگر لکه واکس روی فرش یا لباستان مالید می‌توانید ابتدا پنبه‌ای را خیس کنید و روی آن بکشید سپس روی پنبه مقداری مایع ظرف‌شویی بریزید و بر روی لکه بکشید بعدازاین کار پنبه را آغشته به آب خالص کنید و بر روی لکه بکشید تا لکه کاملاً از بین برود و اگر با این کار لکه از بین نرفت مقداری الکل را بر روی دستمال ریخته و بر روی لکه بکشید تا کاملاً تمیز شود. اگر لباس قابل شستشو باشد بعد از زدودن لکه، لباس را باید در رخت‌شویی و آب نیم گرم بشویید.

واکس کفش
پاک کردن لکه واکس کفش

از بین بردن لکه چرک از یقه لباس

گاهی اوقات کثیفی یا به اصطلاح چرک روی لباس را بخواهیم از بین ببریم با یکسری مشکلات احتمالی رو به رو می‌شویم، چند روش مختلف وجود دارد که هر یک از آن‌ها قابل‌دسترس است می‌توانیم استفاده کنیم. عبارتنداز:

 • می‌توانید قبل از شستن پیراهن یقه آن را خیس کرده و مقداری شامپو معمولی را به‌وسیله یک‌قلم موی کوچک روی یقه چرک بمالید این شامپو همان‌طور که چربی بدن را از بین می‌برد چربی یقه را نیز از بین می‌برد.
 • روش دیگری که شما می‌توانید استفاده کنید مقداری جوش‌شیرین و سرکه را با یکدیگر مخلوط‌کنید و خمیری به دست آورید و این خمیر ا روی یقه بمالید و سپس آن را شستشو دهید، خواهید دید که یقه پیراهن کاملاً تمیز می‌شود.
 • روش دیگری که شما می‌توانید بکار برید این است که مقداری گچ را روی یقه بمالید زیرا که گچ چربی را جذب می‌کند و بعد از پاک شدن چربی آن را بشویید البته می‌توانید برای از بین رفتن کامل چرک این کار را چند مرتبه تکرار کنید.

پاک کردن لکه آدامس

برای از بین بردن لکه آدامس، پارچه را در فریزر بگذارید تا منجمد شود، اگر این کار برایتان امکان‌پذیر نیست می‌توانید چندتکه یخ را در کیسه‌‌ی نایلونی کوچکی بگذارید و آن را روی قسمتی از پارچه که آدامس به آن چسبیده است قرار بدهید. وقتی آدامس سخت و سفت شد می‌توانید آن را از پارچه جدا کنید، بدون اینکه لکه‌ای از آن باقی بماند.

از بین بردن لکه چربی

برای پاک کردن لکه چربی، قسمت لک شده را با کمی محلول نمک و الکل بمالید، اما اگر لکه چربی روی پارچه ابریشمی است، با یک برگه کاغذ خشک‌کن، روی قسمت لک شده را بپوشانید و اتوی داغ را محکم روی آن فشار بدهید تا لکه ناپدید شود.

پاک کردن لکه خون

محل لکه را زیرآب قرار داده و آب سرد را با فشار روی لکه بریزید که از بین می‌رود و اگر لکه از بین نرفت، می‌توانید بعد از شستن با آب سرد، روی لکه را نشاسته ذرت مالیده و در آفتاب قرار دهید بعد از خشک شدن نشاسته آن لباس را بشویید لکه از بین می‌رود.

ریختن نمک نیز روی لکه البته بعد از خیس کردن لباس روش دیگری است که در این مورد بکار می‌رود.
لکه‌های ایجادشده خون را می‌توانید با آب سرد و صابون شستشو دهید و هرگز برای شستن آن‌ها آب گرم استفاده نکنید زیرا جای لکه‌ها باقی‌مانده و تمیز نمی‌شود.

از بین بردن لکه
پاک کردن لکه خون

از بین بردن لکه جوهر

لباس را که به جوهر آلوده‌شده است، به مدت پنج دقیقه در ظرفی پر از شیر بخوابانید سپس آن را بیرون آورده با آب معمولی بشویید اثر لکه جوهر، به‌کلی از بین خواهد رفت. البته می‌توانید از شیر معمولی، شیر ترش شده و یا دوغ استفاده کنید.

پاک کردن لکه قیر

برای از بین بردن لکه قیر بر روی پارچه، می‌توانید از مواد زیرا استفاده کنید:

 • بکار بردن روغن اکالیپتوس
 • کره برای نرم کردن قیر

از بین بردن لکه زنگ‌زدگی بر روی لباس

برای از بین بردن این نوع لکه می‌توانید یک عدد لیموترش را دونیمه کرده و یک‌نیمه آن را آغشته به نمک کرده، بر روی لکه بمالید، پس از پاک شدن لکه آن را با آب بشویید.

پاک کردن لکه لاک ناخن

اگر لکه ایجادشده توسط لاک، تازه است پودر لکه بریا (جوهر نمک) را همراه الکل روی آن بمالید و با پنبه پاک‌کنید، اما اگر این لکه کهنه‌شده با پنبه روی آن استون بمالید و با پنبه دیگر پاک‌کنید و چند بار این عمل را تکرار کنید و پس از هر بار پاک کردن پنبه را عوض کنید، آنگاه با آب و صابون بشویید و مطمئن باشید که لکه از بین رفته است.

از بین بردن لکه رژ لب

لکه رژ لب غالباً یکی از لکه‌هایی است که روی لباس شما به وجود می‌آید و اکثر خانم‌ها از این قضیه احساس نارضایتی می‌کنند. بودن آن روی لباس یک نوع بی‌سلیقگی به‌حساب می‌آید ولی درهرحال اگر لکه رژ لب روی لباس کتان یا نخی باشد سریعاً با اتر پاک‌کنید و در استفاده از اتر باید دقت کنید که از هرگونه منبع حرارتی دورباشید زیرا اتر یک ماده آتش‌زا و احتراق محسوب می‌شود.

پاک کردن لکه آبگوشت

اگر آبگوشت روی لباس شما ریخت سریعاً باید چندین مرتبه به‌وسیله دستمال‌کاغذی تمیز کنید سپس روی لکه گلیسیرین بمالید بعد پنبه را به آمونیاک آغشته کنید و چندین بار روی لکه بکشید و هر دفعه پنبه را عوض کنید و پنبه دیگری را که آغشته به آمونیاک است بردارید و روی لکه بکشید، بعدازاین از آب استفاده کنید و در آخر با آب نیم گرم و پودر ظرف‌شویی بشویید و اگر لکه کمی بر روی لباس باقی بماند بعد از چندین مرتبه شستشو از بین می‌رود.

از بین بردن لکه تخم‌مرغ

اگر لباس شما با تخم‌مرغ لکه برداشته، هرگز با آب داغ نشویید؛ بلکه آب داغ لکه را روی لباس پخته و لکه از بین نمی‌رود.

تخم‌مرغ
از بین بردن لکه تخم‌مرغ

اگر لکه تخم‌مرغ روی پارچه‌ای است که از جنس الیاف طبیعی تهیه‌شده و رنگ آن نیز سفید است بهتر است از ۲۰ درصد آب‌اکسیژنه استفاده کنید یعنی در هر لیتر آب، یک قاشق غذاخوری آب‌اکسیژنه بریزید و بعد پارچه را با آب ولرم آب‌کشی کنید.

درصورتی‌که لکه تخم‌مرغ، روی پارچه‌های رنگی است باید از محلول آب و آمونیاک استفاده کنید تا رنگ پارچه آسیب نبیند در هر لیتر آب ولرم یک قاشق کوچک آمونیاک بریزید و لکه را با آب پاک‌کنید. ولی اگر جنس پارچه از پارچه‌های پشمی و ابریشمی به رطوبت تخم‌مرغ آغشته می‌شود. در این حالت لازم است دو قاشق غذاخوری آمونیاک در یک لیتر آب سرد بریزید. بعد پنبه را به این محلول آغشته کرده و روی لکه بمالید سپس آن را با آب سرد بشویید.

پاک کردن لکه از روی سفره

اگر لکه‌ای که با شستن از بین نرفت می‌توانید سفره را بعد از شستن در نور آفتاب قرار دهید؛ زیرا نور خورشید لکه‌های سفره را از بین می‌برد.

از بین بردن لکه چسب

یک تکه پارچه را آغشته به سرکه کرده و روی چسب بگذارید، با این کار چسب، سفتی خود را ازدست‌داده و از لباس جدا می‌شود.

از بین بردن لکه روغنی

گاهی اوقات هنگام عبور از کنار فروشگاه یا خیابان ناگهان متوجه سیاه شدن قسمتی از لباستان شده‌اید که باعث لکه شدن لباستان می‌شود که در این صورت برای رفع این لکه لازم است ابتدا روی محل لک شده کره یا روغن بمالید و بگذارید تا دوازده ساعت به همان حال بماند سپس آن را با بنزین پاک‌کنید البته باید بدانیم که پارچه‌های از جنس ابریشم و کتان موردنظر است و البته این کار باید حتماً در هوای آزاد، دور از هرگونه منبع حرارتی و دور از دسترس اطفال باشد. اما اگر کت یا کاپشن چرم شما، لک روغن به خود بگیرد لازم است روی آن وازلین بمالید و بعد از ۲ ساعت با تترالکرودوکربن پاک‌کنید سپس با یک‌تکه پارچه نخی به آن جلا دهید.

پاک کردن لکه شیر

برای از بین بردن لکه حاصل از شیر، لازم است آمونیاک را به مقدار بسیار زیاد رقیق کرده و کمی نمک به آن بیفزایید و لکه را با این محلول پاک نمایید و بلافاصله آب بکشید.

از بین بردن لکه
پاک کردن لکه شیر

از بین بردن لکه زردچوبه

اگر روی لباستان که بسیار ظریف است زردچوبه بریزد ابتدا با دستمال لکه را چندین بار پاک‌کنید و سپس بوراکس بکار ببرید تا لکه تقریباً پاک شود، اگر پاک نشد می‌توانید از آمونیاک استفاده کنید و بر قسمت لکه بمالید و چندین بار تکرار کنید تا پاک شود و بعد آبکشی نمایید.

پاک کردن لکه آب‌میوه

اگر روی فرش یا موکت شما آبمیوه ریخت این‌گونه عمل کنید:

ابتدا اضافی آن را با لبه قاشق بردارید و سپس به‌وسیله اسفنجی که در آب سرد خیس کرده‌اید لکه‌گیری نمایید، آنگاه مخلوط الکل و سرکه را به نسبت‌های مساوی روی آن بکشید و لکه را از بین ببرید.

از بین بردن لکه اتو

در هنگام اتو کردن لباس‌ها اگر لحظه‌ای غفلت کنید اثر سوختگی روی پارچه باقی می‌ماند می‌توانید محلولی از بوراکس و آب تهیه نمایید و یک پنبه کوچک را به مواد آغشته کنید و روی قسمت لکه شده بکشید و با پنبه‌ای دیگر پاک نمایید و چندین مرتبه این کار را تکرار نمایید تا لکه از بین برود سپس لباستان را با آب و پودر لباسشویی بشویید و خشک‌کنید و مجدداً اتو نمایید.

پاک کردن لکه چای و قهوه

چون مصرف چای روزانه بسیار زیاد است بنابراین لکه چای نیز پیش از لکه‌های دیگر مطرح است. اگر لکه چای روی لباس‌های پنبه‌ای و رنگی و سفید به وجود آمد فوراً آن را با آب نیم گرم بشویید، اگر لکه باقی ماند ابتدا با آب سرد بشویید و سپس آب گرم روی آن بریزد و در آخر لکه را با آب و پودر لباسشویی بشویید، اگر نتوانستید از این طریق لکه‌زدایی کنید می‌توانید از آب‌ژاول استفاده کنید. اگر لکه چای روی لباس‌های مصنوعی به وجود آمده، کافی است چند قطره آب‌لیمو روی لکه بریزید و با پنبه‌ای خشک آن را پاک‌کنید لکه به‌کلی از بین خواهد رفت، درصورتی‌که لکه روی لباس‌های حریر و پشمی است اول آن را ا آب سرد شستشو دهید و سپس از آب‌اکسیژنه استفاده کنید یک نکته مهم اینکه قبل از شستشو آب‌اکسیژنه را روی تکه‌ای از همان پارچه امتحان کنید.

درصورتی‌که روی فرش شما قهوه و چای بریزد، ابتدا قسمت اضافی را به‌سرعت پاک نمایید، سپس با پودر لباسشویی که در آب گرم حل نموده‌اید و به کمک اسفنج لکه را پاک‌کنید، درصورتی‌که لکه به‌طور کامل پاک نشد از آب‌اکسیژنه ۱۰٪ استفاده نمایید و باقی آن را با آب نیم گرم به کمک اسفنج پاک‌کنید.

چای و قهوه
پاک کردن لکه چای و قهوه

از بین بردن لکه شکلات

در ابتدا خود شکلات را از روی لباس بردارید سپس یک پارچه سفید تمیز را چندلایه کنید و زیر پارچه در محل لکه قرار دهید، در ابتدا محلول آب و الکل را به‌اندازه مساوی روی لکه بکشید برای این کار از یک قطعه پنبه استفاده کنید و سپس با پنبه تمیز دیگری خشک‌کنید، اگر تمیز نشد از آب‌اکسیژنه استفاده کنید و در آخر لباستان را با آب نیم گرم و صابون شستشو دهید.

پاک کردن لکه عطر و ادکلن

لکه‌های عطر اگر روی لباس باقی بماند بسیار ناخوشایند است، به همین خاطر توصیه می‌کنیم عطر را به پوست خود بزنید ولی اگر لکه‌ای به وجود آمد می‌توانید یک قطعه پنبه را در آب سرد خیس نمایید و روی لکه بمالید، به این صورت لکه عطر از روی لباس شما پاک خواهد شد و نیز می‌توانید عطر را به‌طور پراکنده روی لباس بپاشید تا لکه در یکجا باقی نماند.

ازبین بردن لکه لوازم‌آرایشی و بهداشتی

لوازم‌آرایشی و بهداشتی لکه‌های بدی روی لباس شما می‌گذارد و در بعضی موارد مستقیماً بالباس تماس پیدا می‌کنند مانند مواد ضد عرق که مسلماً لباس را لکه‌دار خواهد کرد، در این مورد لباس را باید در آب نیم گرم که دارای پودر لباسشویی است بشویید و با آب فراوان آب بکشید، اگر لکه از بین نرفت می‌توانید از پراکسیدئیدروژن استفاده کنید و در صورت تمیز نشدن مجدداً یک قطعه اسفنج را به آمونیاک آغشته نمایید و بر روی لکه بمالید و مطمئن باشید که لکه به این صورت از بین خواهد رفت و یک نکته مهم هم این‌که هرگز روی لباس که لکه‌ای است اتو نکشید زیرا باعث ماندگار شدن لکه می‌شود.

اطلاعات بیشتر در مورد لکه‌ها

جهت اطلاعات بیشتر در مورد لکه می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید.

اپلیکیشن واسط‌کالا بستری امن جهت خرید و فروش آنلاین می‌باشد.

11 دیدگاه دربارهٔ «از بین بردن لکه»

  1. سلام حمیدرضا عزیز
   راستش پاک کردن آن دشوار و حتی میتونم بگم خیلی مواقع غیرممکنه. لباستون چه رنگه؟
   بازم ی پیشنهاد میدم شاید به بهتر شدنش کمک کنه ولی ۱۰۰% لکه رو رفع نمیکنه . اول لباستونو بدون هیچ گونه پاک‌کننده‌ای با آب سرد بشویید. این روش تا حدودی به خنثی کردن و پخش نشدن لکه وایتکس روی تمام قسمت‌های لباس بهتون کمک می‌کنه. بعد، مقداری جوش شیرین را با چند قطره آب ترکیب کنید تا خمیر جوش شیرین به دست بیاد. پس از آن، خمیر جوش شیرین را روی لکه وایتکس لباس قرار دهید تا خشک شود. سپس آن را با یک فرچه یا مسواک از روی لباس پاک کنید. این روش به خنثی کردن لکه وایتکس کمک بسزایی می‌کند.

  1. سلام
   عرض ادب و احترام
   به دلیل خالص نبودن الکل موجود در اسپری لکه ی آن قابل پاک شدن نیست. شاید با مرور زمان کم رنگ شود. البته اگر سریعا پاک می‌شد، لکه ی آن باقی نمی‌ماند.

 1. در مورد لکه ها مشکلی که من زیاد داشتم خط هایی بود که خیاط روی لباس میکشه.به نظرم برای از بین بردن لکه صابون خیاطی بهترین راه اینه لباستون رو بدین خشکشویی کاملا لکه رو پاک میکنن

 2. کسی اینجا راه حل قطعی برای از بین بردن لکه زرد روی لباس رنگی نداره؟من یه لباس لیمویی دارم با کرم آرایشی لکه شد اما هر چی شستم جاش زرد شده و پاک نمیشه

 3. از بین بردن لکه چربی قدیمی روی لباس خیلی سخته. به خاطر همین به محض چرب شدن لباس باید اونو تمیز کرد تا لکه روی لباس نمونه

 4. سلام…مرسی که درباره موضوعات بدرد بخور مطلب می زارین…از بین بردن لکه زرد روی لباس سفید مثلا زیر بغل که عرق می کنیم.راه حل اساسی داره یا نه؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *