چرا کفش صدا می‌دهد

چرا کفش صدا می‌دهد

شاید برای شما هم پیش آمده است که از صدا دادن کفش‌های خود در محل کار بین همکاران، در دانشگاه بین دوستان و غیره به سبب آزاری که به سایرین می‌رساند خجالت‌زده شده‌اید. در این حین ممکن است این سوال که چرا کفش صدا می‌دهد ذهن شما را به خود مشغول کرده باشد. باید گفت که مشکل صدای جیرجیر کفش مشکل بسیار رایجی است پس چنانچه با این مشکل مواجه شدید نشان از بد شانسی شما نخواهد بود و نیازی نیست که کفش‌های خود را کنار بگذارید. چنانچه می‌خواهید علت این صدا را کشف کنید تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

چرا کف کفش روی کاشی و سرامیک صدا می‌دهد

یکی از دلایل مهمی که موجب صدا دادن کفش می‌شود در اغلب مواقع صیقلی بودن سطوح صاف همچون کاشی و یا زمین‌هایی است که با چوب سخت ساخته شده‌اند. برای رفع این مشکل به شما توصیه می‌کنیم هر وقت که کفش‌های خود را می‌پوشید زیر آن را با یک دستمال خشک‌کن تمیز کنید. شاید لازم باشد که هر بار زیر کفش‌هایتان را با دستمالی تمیز کنید تا دوباره جیرجیر نکنند. دلیل مهم‌تر، چسبنده بودن کف کفش می‌باشد. به همین دلیل است که اغلب اوقات وقتی صبح راه می‌روید کفش‌هایتان صدا می‌دهد اما وقتی چندین ساعت با آن‌ها راه می‌روید دیگر صدایی به گوشتان نمی‌رسد. زیرا در این صورت کف کفش‌هایتان نسبتاً ساییده شده و یا خاکی می‌شود.

چرا کفش صدا می‌دهد

یکی از دلایل رایجی که موجب می‌شود کفش‌هایتان صدا دهد این است که کفش‌ها را بدون جوراب می‌پوشید.‌‌ چنانچه پا برهنه پاهای خود را داخل کفش بگذارید و با آن‌ها شروع به راه رفتن کنید پوست پای شما با سطح داخلی کفش اصطکاک پیدا می‌کند و سبب ایجاد صدای خاصی می‌شود که حتماً خود شما هم شنیده‌اید. گفتنی است که این مشکل در خصوص کفش‌های نو رایج‌تر است و البته چاره این مشکل هم کاملا واضح است. پس اگر کفش نویی خریده‌اید چند بار اول آن را با جورابی که زیاد ضخیم هم نیست، بپوشید. این امر موجب می‌شود که کفش‌هایتان جا باز کند. پس آن اگر دوست دارید می‌توانید کفش‌هایتان را بدون هم جوراب بپوشید.

چرا کفش چرم صدا می‌دهد

چنانچه کفش چرمی دارید که صدا می‌دهد قطعاً کفش‌ها اندازه پای شما نیست. بنابراین بایستی کاری کنید که کفش‌ها به اندازه پاهایتان گردد در غیر این صورت علاوه بر این‌که پوشیدن آن سبب آزار شما خواهد شد، صدای آن برایتان دردسر ایجاد خواهد کرد. از مزیت‌های اصلی کفش‌های چرم می‌توان به فرم پذیری آن‌ها اشاره کرد.

چرم
صدا کفش چرم

به عبارتی این کفش‌ها بعد از گذشت مدت زمانی شکل پای شما را به خود خواهند گرفت و اندازه پاهایتان خواهند شد. اما تا هنگامی‌که این اتفاق نیفتاده است احتمال این وجود دارد که هنگام راه رفتن صدا دهد. به منظور سریع‌تر شدن فرآیند اندازه شدن کفش‌هایتان به شما توصیه می‌کنیم از آب استفاده نمائید.

توصیه‌هایی مهم برای رفع صدای کفش چرم

به این صورت که می‌توانید آب را روی قسمت‌های داخلی و بیرونی کفش‌هایتان اسپری نمائید تا کفش‌هایتان خیس شوند. پس از آن باید آن‌ها را در حالت مرطوب و نم‌دار بپوشید تا خشک شوند. این کار موجب می‌شود کفش شما در کم‌ترین زمان ممکن اندازه پاهایتان شده و مشکل صدای آن‌ها رفع شود. ولی چنانچه مشکل صدا دادن کفش‌هایتان مربوط به اندازه بودن آن نباشد بایستی به دنبال نقطه‌ای از کفش‌هایتان باشید که باعث ایجاد صدا می‌گردد.

برای این کار باید کفش‌هایتان را در دست بگیرید و بخش‌های مختلف آن را با انگشت فشار دهید تا بتوانید منبعی که موجب ایجاد صدا می‌شود، پیدا کنید. چنانچه با انجام این کار هم به نتیجه نرسیدید کفش‌هایتان را بپوشید و روی سطحی که صاف است بایستید، پا را از نوک تا پاشنه و از چپ و راست به آهستگی روی زمین فشار دهید تا تشخیص دهید که این صدا از کدام قسمت کفشتان خارج می‌شود.

وجود حباب هوا پاسخی برای سوال چرا کفش صدا می‌دهد

یکی دیگر از دلایل اینکه چرا کفش صدا می‌دهد می‌تواند وجود حباب هوا که در هنگام ساخت کفش و یا کفی آن، داخل آن شکل گرفته است و یا وجود رطوبت داخل آن باشد. در این شرایط می‌توانید کمی جوش شیرین و یا پودر بچه روی آن قسمت از کفش‌هایتان بپاشید تا رطوبت اضافی را جذب نموده و موجب از بین رفتن صدای کفشتان گردد. گاهی هم ممکن است صدای کفش‌هایتان مربوط به پاشنه آن باشد که البته این مشکل در کفش‌هایی که پاشنه بلند هستند اتفاق می‌افتد.

چنانچه پاشنه کفش شما به خوبی وصل نشده باشد و یا لق باشد موقعی که راه می‌روید صدا تولید می‌کند. برای رفع این مشکل از چسب‌های مخصوص کفش استفاده نمائید و پاشنه را در جای خود محکم کنید. اگر چسب ندارید و یا کفش‌هایتان گران قیمت است و نمی‌توانید خودتان پاشنه‌های آن را سفت کنید به شما توصیه می‌کنیم کفش‌های خود را به یک تعمیرکار حرفه‌ای بسپارید تا اتصال پاشنه را محکم کند.

چرا کفش صدا می‌دهد
حباب هوا

آسیب کفش پاسخ دیگری برای سوال چرا کفش صدا می‌دهد

آسیبی کوچک در کفی کفش، یکی دیگر از دلایلی است که ممکن است باعث ایجاد صدا در کفش‌هایتان‌ شود. مثلاً اگر کفی کفشتان بر اثر برخورد با یک شی صدمه دیده باشد و سبب ایجاد سوراخ کوچکی در آن شود هنگام راه رفتن باعث ایجاد صدا خواهد شد. سیلیکون مایع می‌تواند این مشکل کفش‌هایتان را حل کند. بایستی این ماده را روی محلی که فکر می‌کنید دچار آسیب شده است بریزید و منتظر بمانید تا خشک شود. سطح سیلیکون را به گونه‌ای صاف کنید تا با کف کفش شما یکدست و هماهنگ گردد و سبب ایجاد برجستگی روی آن نشود. با این کار مشکل صدا دادن کفش‌هایتان حل خواهد شد و به راحتی می‌توانید با آن‌ها راه بروید.

وجود رطوبت پاسخ دیگری برای سوال چرا کفش صدا می‌دهد

چنانچه به هر دلیلی کفش‌های شما خیس شوند و رطوبتی که در آن وجود دارد به طور کامل خشک نشود این احتمال وجود خواهد داشت که از بخش‌های مختلف آن صدای جیرجیر به گوشتان برسد. از این رو اگر حدس می‌زنید کفش‌های شما به دلیل نفوذ رطوبت به بخش‌های داخلی آن صدا می‌دهد حتماً روشی را که در ادامه ذکر شده است امتحان کنید. نخست بند کفشتان را باز کنید و زبانه آن را بیرون بدهید، چنانچه کفش شما دارای کفی داخلی است آن را بیرون بیاورید و یک تکه روزنامه مچاله شده و یا قالب کفش از جنس چوب سدر را داخل کفش‌هایتان قرار دهید و اجازه دهید به مدت یک شبانه روز به همین صورت باقی بماند. این کار موجب خواهد شد رطوبت داخل کفش‌هایتان از بین رفته و دیگر صدا ندهد.

جنس نامناسب کفی پاسخ دیگری برای سوال چرا کفش صدا می‌دهد

از دلایل دیگری که ممکن است سبب ایجاد صدای جیرجیر کفش‌هایتان شود، جنس نامناسب کفی آن باشد که هنگام برخورد با سطوح خاصی همچون کاشی صیقلی و سنگ دچار اصطکاک گردد و صدای خاصی ایجاد نماید. متأسفانه در این شرایط برای حل این مشکل نمی‌توانید کار خاصی انجام دهید. مگر این‌که کفش‌هایتان به قدری برایتان عزیر باشد که آن را به تعمیرکاری بسپارید تا کفی آن را تعویض کند و جنس خوب‌تر و مناسب‌تری را جایگزین آن کند. در حالت کلی چنانچه نتوانید دلیل صدا دادن کفش خود را بیابید بهترین کاری که می‌توانید بکنید این است که کفش‌های خود را به تعمیرکاری خبره تحویل دهید چرا که این افراد می‌توانند دلیل صدا دادن کفش شما را تشخیص دهند و اقداماتی که جهت تعمیر آن نیاز است انجام دهند.

جنس کفی
جنس نامناسب کفی

یکی از انواع کفی‌های کفش، کفی ارتوتیک می‌باشد که ممکن است گاهی اوقات باعث صدا دادن کفش‌هایتان شوند. قبل از این‌که با روش برطرف کردن صدای کفش ناشی از کفی ارتوتیک آشنا شوید بهتر است مختصری در خصوص کفی‌های ارتوتیک آشنا شوید.

کفی ارتوتیک کفش

ارتوتیک‌ها جزء لوازم محافظت‌کننده‌ها محسوب می‌شوند که به منظور اصلاح عملکرد پا مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای اصلاح، درمان و همچنین مراقبت از اختلالات بیومکانیکی مختلف پا طراحی شده‌اند. به عبارتی می‌توان گفت که ارتوتیک‌ها کفی‌های طبی کفش می‌باشند که قادر هستند مشکلات پا را به طرز شگفت‌آوری بهبود ببخشند. اما همان‌طور که در بالا هم اشاره کردیم همه این نوع از کفی‌ها جیرجیر می‌کنند و ممکن است این صدا آزار سایرین را به همراه داشته باشید.

برای رفع مشکل صدای کفی‌های ارتوتیک می‌توانید از ژل، کرم و یا اسپری استفاده کنید. برای این کار در ابتدا باید کفی ارتوتیک را بیرون بیاورید و آن را تمیز کنید. ژل، کرم و یا اسپری مورد استفاده را انتخاب نمائید. حال بایستی از لوسیون دست استفاده نمائید. به این صورت که اندکی از لوسیون را کف دستتان بریزید و سپس کف دست‌هایتان را به هم بمالید. پس از آن باید لوسیون را کف ارتوتیک و روی مکان‌هایی که با کفش تماس دارند بمالید. سپس کفی ارتوتیک را داخل کفش قرار دهید. خواهید دید که مشکل صدا دادن کفش‌هایتان برطرف شده است.

نکاتی برای رفع صدای کفی ارتوتیک کفش

 • در صورت امکان از لوسیون‌هایی که بی‌رنگ و بی‌بو می‌باشند استفاده نمائید.
 • می‌توانید از ژل‌های ضد پرز برای رفع صدای جیرجیر کفی ارتوتیک استفاده کنید. ورزشکاران، دوندگان و کوهنوردان از این نوع ژل‌ها به منظور جلوگیری از تاول زدن پاهای خود استفاده می‌نمایند. جهت استفاده از ژل‌ها برای رفع صدای جیرجیر کفی ارتوتیک لازم است که این ژل را کف ارتوتیک بزنید و آن را پخش کنید.
 • از موادی همچون وازلین که پایه نفتی دارند استفاده نکنید چرا که سبب خراب شدن بافت‌های ارتوتیک می‌شوند.

سایر روش‌ها برای رفع صدای کفی ارتوتیک کفش

روش دیگر برای رفع صدای جیرجیر کفی‌های ارتوتیک استفاده از چسب می‌باشد. چسب به دلیل خاصیت چسبناک بودنش انتخاب مناسبی برای برطرف کردن صدای جیرجیر کفی ارتوتیک می‌باشد. برای این کار می‌توانید از چسب‌های برزنتی که گزینه مناسبی برای این کار می‌باشد استفاده کنید. ابتدا کفی ارتوتیک را بیرون بیاورید. سپس چسب را دور قسمت‌های پلاستیکی کفی بزنید.

کفی ارتوتیک
کفی ارتوتیک

روش سوم برای رفع صدای جیرجیر کفی ارتوتیک استفاده از ورق خشک‌کن می‌باشد. برای این کار بایستی ورق را به شکل کفی ارتوتیک برش بزنید و آن را داخل کفش قرار دهید. یکی از مزیت‌های استفاده از ورق خشک‌کن بوی خوشی است که دارد.

استفاده از مولسکین روش دیگری برای رفع صدای جیرجیر کفی ارتوتیک می‌باشد. مولسکین پارچه کلفت و پنبه‌ای می‌باشد که با استفاده از آن می‌توانید از صدای جیرجیر کفی ارتوتیک خلاص شوید. مولسکین را می‌توانید از خرازی‌ها خریداری کنید. برای استفاده از مولسکین باید پارچه را به اندازه کفی کفش برش بزنید و داخل کفش قرار دهید. چنانچه پارچه در یک طرفش چسب دارد، آن را سمت پلاستیکی ارتوتیک بگذارید.

کهنه بودن پاسخ دیگری برای سوال چرا کفش صدا می‌دهد

ممکن است صدای کفش شما به دلیل کهنه بودن آن باشد. چنانچه کفش کهنه‌ای دارید که تصور می‌کنید به علت شکاف‌هایی که در کفی آن به وجود آمده است صدا می‌دهد، با استفاده از چسب سیلیکونی این شکاف‌ها را پر کنید تا مشکل صدا دادن کفش‌هایتان برطرف شود.

وجود شکاف در لبه‌های کفش و پاشنه می‌تواند باعث ایجاد صدا در کفش شود. برای از بین بردن صدای ناشی از شکاف در لبه‌های کفش و پاشنه می‌توانید از چسب‌های قوی استفاده کنید. به این صورت که شکاف لبه‌های کفش و پاشنه را با چسب محکم به هم بچسبانید پس از آن کفش خود را به صورتی که کف کفش بالا باشد روی زمین قرار دهید تا چسب به طور کامل خشک شود. وجود شکاف در لبه‌های کفش سبب می‌شود که هنگام رانندگی کفش‌هایتان صدا دهد. بنابراین چنانچه به درستی لبه را به هم بچسبانید از صدای کفش‌هایتان خلاص می‌شوید.

استفاده زیاد از کفش پاسخ دیگری برای سوال چرا کفش صدا می‌دهد

استفاده مرتب از کفش‌ها سبب می‌شود که خشک شوند و صدا ایجاد نمایند. بنابراین باید سعی کنید مرتباً از روغن نارگیل و یا روغن‌های مخصوص کفش استفاده کنید تا قسمت بیرونی کفش‌هایتان نرم شود. زیرا اگر رویه کفش نرم باشد هنگام راه رفتن صدای جیرجیر کمتری به گوشتان خواهد رسید. هنگامی‌که می‌خواهید برای کفش‌هایتان روغن بخرید حواستان را جمع کنید تا روغنی که خریداری می‌کنید مخصوص کفش شما باشد.

به عنوان مثال چنانچه کفش چرمی دارید بایستی روغن چرم خریداری کنید تا مشکل صدا دادن کفش‌های نوی خود را برطرف کنید. به یاد داشته باشید که اگر کفش‌های خود را با روغن مخصوص خودش نرم کنید پس از چند روز مجدداً خشک می‌شود پس به طور مرتب این کار را انجام دهید.

چرا کفش صدا می‌دهد
استفاده زیاد از کفش

همه روغن‌های مخصوص نرمی کفش را می‌توانید از فروشگاه‌های آنلاین خریداری کنید. ممکن است علت صدا دادن کفش‌هایتان از رویه آن باشد. برای حل این مشکل می‌توانید از روغن زیتون استفاده کنید تا صدای کفش‌هایتان از بین برود.

رفع مشکل صدای کفش

تا این‌جا شما را با دلایلی که موجب صدا دادن کفش‌هایتان می‌شود آشنا کردیم در ادامه چند روش را بیان کرده‌ایم که با به کارگیری آن‌ها می‌توانید مشکل صدا دادن کفش‌هایتان را حل کنید.

استفاده از گریس

با استفاده از گریس می‌توانید مشکل صدا دادن کفش‌هایتان را رفع کنید. در این صورت افزون بر این‌که صدای جیرجیر کفش‌هایتان کم‌تر می‌شود، با مالیدن مقداری گریس داخل کفشتان می‌توانید به نوعی آن را عایق بندی کنید چرا که روغن گریس سبب می‌شود آب به داخل کفش‌هایتان نفوذ نکند. شاید شما نگران این باشید که مالیدن گریس روی کفشتان سبب بد رنگ شدن آن شود و از انجام این کار صرف نظر نمائید. اما بهتر است بدانید که گریس‌های بی‌رنگی هم در بازار موجود هستند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. گفتنی است که این گریس‌ها هم به اندازه گریس‌های رنگی مقاومت و کاربرد دارند پس در خصوص استفاده از گریس‌های بی‌رنگ نگران نباشید.

استفاده از روغن‌های صنعتی

برای از بین بردن صدای کفش‌هایتان می‌توانید از روان‌کننده‌ ابزارآلات هم استفاده نمائید. این روان‌کننده‌ها برای ابزارهایی همچون دستگاه‌های ورزشی، باغبانی و نجاری و لوازمی که در آب کاربرد دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما به راحتی می‌توانید این روغن‌ها را از ابزار فروشی خریداری کنید. جهت کم کردن صدای کفش‌هایتان می‌توانید مقداری از این روغن را داخل آن بریزید و به تمامی قسمت‌های آن بمالید. اما لازم است که پیش از ریختن روغن، کفی کفش را بیرون بیاورید و به مدت چند دقیقه در جای خنک قرار دهید.

استفاده از روغن نارگیل

از روغن نارگیل برای زیر کفی‌های کفش استفاده کنید. برای انجام این کار مقداری پنبه و یا پارچه را به روغن نارگیل آغشته کنید سپس آن را زیر کفی کفش خود بمالید و مجدداً کفی کفش را در جای خودش بگذارید. فقط به شما توصیه می‌کنیم که مقدار خیلی کمی از روغن نارگیل را به زیر کفی کفش خود بمالید چرا که در صورت برطرف نشدن مشکل صدا دادن کفش‌هایتان باید پس از چند روز مجدداً از روغن نارگیل استفاده کنید تا کاملاً مشکل صدا دادن کفش‌هایتان رفع گردد.

روغن نارگیل
استفاده از روغن نارگیل

کف کفش خود را سنباده بکشید: برای رفع مشکل صدا دادن کفش‌هایتان می‌توانید از سمباده خیلی نرم استفاده کنید. فراموش نکنید که برای این کار باید از سمباده‌ای که خیلی نرم است استفاده کنید تا آسیبی به کفش‌هایتان نرسد.

استفاده از شن و ماسه

استفاده از شن و ماسه روشی بسیار مؤثر برای از بین بردن صدای پاشنه‌های کفش‌هایتان خواهد بود.
پارچه‌هایی که در زیر کفی کفش قرار دارد جدا کنید: چند لایه پارچه زیر کفی کفش‌هایتان قرار دهید. پس از آن کفی را روی لایه‌های پارچه قرار دهید. قرار دادن پارچه سبب می‌شود که اصطکاک کاهش یابد و صدای جیرجیر کفش‌هایتان از بین برود. چنانچه پارچه مناسبی برای این کار ندارید می‌توانید از چند دستمال توالت استفاده کنید. به جای استفاده از دستمال توالت می‌توانید از دستمال سفره هم استفاده کنید.

استفاده از صابون‌های مخصوص کفش

جهت رفع مشکل صدا دادن کفش‌هایتان می‌توانید از صابون‌های مخصوص کفش که می‌توانند کفش‌های شما را نرم کنند استفاده کنید. به عنوان مثال اگر زیپ کفش‌هایتان صدا می‌دهد از صابون استفاده کنید تا نرم شود تا بتوانید به راحتی و بدون ایجاد سروصدا زیپ کفش‌هایتان را باز و بسته کنید. این صابون‌های مخصوص را می‌توانید از تمامی فروشگاه‌های آنلاین تهیه کنید. البته باید گفت که در صورت دسترسی نداشتن به صابون مخصوص می‌توانید از صابون‌های دیگر جهت نرم‌تر کردن کفش‌هایتان استفاده کنید.

اطلاعات بیشتر در مورد کفش

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد کفش می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه کنید.

همچنین اگر قصد خرید و فروش انواع لوازم شخصی موردنظر خود را دارید می‌توانید به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

15 دیدگاه دربارهٔ «چرا کفش صدا می‌دهد»

 1. عمدتا کفش های مردانه چرمی با زیره چرم بعد از گذشت چند ماه شروع به صدا می کنند و این صدا به مرور زمان زیاد شده تا جایی که واقعا برای پوشیدنشان دچار مشکل می شویم کفش ازناحیه وسط زیر قوص کف پا به صدا می افتد ولی مشخص نمی باشد علت چیست.

  1. سلام کاربر عزیز
   مقداری پودر بچه به کف صندل بزنید. البته صندل های ابری هر زمان خیس شوند صدایشان بیشتر می‌شود.

 2. برای رفع صدای تق تق کفش از فوم چرم دوزی ضخیم استفاده کنید و با چسب آهن بچسبونید به زیر پاشنه.اگر لبه هاش رو کامل بگیرید تا مدت ها دیگه کنده نمیشه و صدا هم نمیده دیگه.

 3. اقا منم با صدای کفشای پاشنه دار مشکل دارم.چندبارم فوم چسبوندم اما سریع کنده میشن.لطفا برای از بین بردن صدای پاشنه کفش هم مطلب خوبی مثل همین مطلب بزارین.

 4. سلام من خیلی باد این موضوع صدادادن کفش مشکل داشتم و دلیلش هم نمیدونستم تا اینکه سرچ کردم و مطلب شما رو دیدم و با استفاده از گریس تونستم این مشکل رو حل کنم.ممنون از مطلب خوبتون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *