کفش مجلسی تنگ

چگونه کفش مجلسی تنگ را گشاد کنیم؟

همان‌طور که از عنوان کفش مجلسی مشخص است این نوع کفش برای مجالس و مراسم رسمی استفاده می‌شود و به‌طور پیش‌فرض قرار نیست پای انسان برای مدّت طولانی در آن بماند یا برای فعالیت روزانه از آن استفاده شود. همین امر بهانه خوبی برای تولیدکنندگان کفش مجلسی فراهم کرده تا در طراحی کفش مجلسی ظاهر و تزئینات آن را در اولویت قرار داده و به‌راحتی و سلامت کفش توجه کم‌تری داشته باشند. به همین خاطر است که بیشتر افراد، حداقل یک‌بار تجربه پوشیدن کفش مجلسی تنگ و آزاردهنده رادارند.در ادامه به راه های گشاد کردن کفش مجلسی تنگ میپردازیم.

فهرست مطالب

چگونه کفش مجلسی خوب انتخاب کنیم؟

انتخاب کفش مجلسی به‌ظاهر ساده‌تر است زیرا این نوع کفش برای مواقع خاص استفاده می‌شود و برای استفاده مداوم نیست. همین امر موجب می‌شود اغلب افراد توجه کمی نسبت به‌راحتی کفش مجلسی داشته باشند و ظاهر زیبا و فریبنده کفش را در اولویت قرار دهند و کفش مجلسی تنگ را انتخاب میکنند. ولی حقیقت این است که انتخاب یک کفش مجلسی با قالب غیراستاندارد و جنس انعطاف‌ناپذیری که پوشیدن آن، تغییر و تحت‌فشار گذاشتن پاها را الزامی می‌سازد کار درستی نیست؛ زیرا پوشیدن کفش نامناسب حتّی برای یک‌شب و یک مراسم می‌تواند به پاها آسیب برساند؛ بنابراین هنگام انتخاب کفش مجلسی، قالب استاندارد و اندازه پا باید در اولویت قرار گیرد.

چند مورد برای انتخاب و خرید کفش مجلسی خوب

 یکی از موارد مهم، انتخاب کفش متناسب با فصل است. اگر شما قصد خرید کفش مجلسی برای مراسمی در فصل تابستان رادارید می‌توانید از مدل‌های تابستانی انتخاب کنید. صندل‌های راحت و زیبا و یا مدل‌های رسمی‌تری که جلوباز هستند می‌توانند استایل تابستانی شمارا تکمیل کنند. ولی فراموش نکنید چنین کفشی را نمی‌توانید در زمستان هم بپوشید. البته برخی مدل‌های کلاسیک کفش مجلسی هستند که متعلق به فصل خاصی نیستند و برای تمام فصول کاربرد دارند.

مسئله دیگر، نوع و رنگ لباسی است که قرار است با این کفش پوشیده شود. طبیعتاً کفش مجلسی مناسب برای یک لباس اسپرت با کفش مجلسی مناسب برای یک لباس کلاسیک متفاوت است. برای تکمیل یک ست اسپرت ممکن است بتوانید از یک کفش مجلسی رنگارنگ یا پرزرق‌وبرق استفاده کنید ولی در کنار یک ست کلاسیک پوشیدن چنین کفشی مضحک به نظر می‌رسد.

خرید
خرید کفش مجلسی خوب

نکته‌ای که در میزان راحتی یک کفش رسمی تأثیر زیادی دارد شکل پنجه کفش است. گرچه تمام استایلیست‌ها پوشیدن کفش‌های نوک‌تیز را رسمی و شیک می‌دانند ؛ بهتر است در میان کفش‌های نوک‌تیز مدل‌هایی که پنجه پهن‌تری دارند را انتخاب کنید. استفاده از کفشی با پنجه پهن و استاندارد مانع از تغییر حالت و آسیب دیدن انگشتان پا می‌شود.

بهترین روش گشاد کردن کفش مجلسی تنگ

با تمام این اوصاف اگر به هر دلیلی گرفتار یک جفت کفش مجلسی تنگ شدید، نگران نباشید. راهکارهای فراوانی برای نرم کردن و گشاد کردن کفش مجلسی وجود دارد که ما در ادامه به بررسی مؤثرترین آن‌ها می‌پردازیم.

گشاد کردن کفش مجلسی تنگ با روزنامه خیس

اگر تمام قسمت‌های کفش مجلسی تنگ است می‌توانید از این روش ساده استفاده کنید. تعدادی ورق روزنامه تهیه‌کرده و آن‌ها را خیس کنید. حالا داخل کفش را با ورق‌های روزنامه مچاله شده پرکنید. توجّه داشته باشید که فشار ناشی از ورق‌های روزنامه موجب بدشکل شدن کفش شما نشود و کفش همچنان ظاهر زیبا و مرتبی داشته باشد. اجازه دهید تا زمان بگذرد و روزنامه‌ها و کفش کاملاً خشک شوند. حالا کفش را امتحان کنید.برای اثرگذاری بیشتر این روش می‌توانید پس از پر کردن کفش با روزنامه خیس آن را درون فریز قرار دهید.

گشاد کردن کفش مجلسی با محلول آب و الکل

یکی دیگر از روش‌های گشاد کردن کفشتنگ استفاده از محلول آب و الکل است. برای این منظور آب و الکل را به نسبت مساوی باهم مخلوط‌کنید. محلول بدست آمده را در یک اسپری خالی ریخته و از داخل تمام قسمت‌های کفش را به آن آغشته کنید. اگر با یک‌بار استفاده از این روش، کفش به‌اندازه دلخواه شما نشد می‌توانید پس از خشک شدن کفش دوباره این کار را تکرار کنید.

در مورداستفاده از الکل روش دیگری نیز وجود دارد که ممکن است برای برخی افراد مطلوب نباشد. در این روش یک جوراب نخی را با محلول آب و الکل آغشته کرده و سپس جوراب و کفش مجلسی تنگ را بپوشید تا تنگی کفش از بین رفته و به‌اندازه پای شما درآید. توجّه داشته باشید که ممکن است جوراب استفاده‌شده در این روش از کفش رنگ بگیرد پس از یک جفت جوراب کهنه برای این کار استفاده کنید.

گشاد کردن کفش مجلسی تنگ با دانه‌های جو

این روش یکی از روش‌های قدیمی برای جا باز کردن کفش مجلسی تنگ است. دانه‌های جو اگر در آب قرار بگیرند به‌مرورزمان آب را جذب نموده و حجیم می‌شوند. در این روش از این ویژگی دانه‌های جو استفاده می‌شود.

کفش مجلسی تنگ
گشاد کردن کفش مجلسی با دانه‌های جو

کفش مجلسی تنگ را با دانه‌های جو پرکرده و روی آن آب می‌ریزند. یک‌شب تا صبح که کفش در این حالت باقی بماند، با حجیم شدن دانه‌های جو، کفش نیز کمی جا باز می‌کند. بهتر است دانه‌های جو را داخل یک کیسه پلاستیکی ریخته و روی آن‌ها آب بریزید تا خارج کردن آن‌ها راحت باشد. اجازه دهید کفش خشک‌شده و سپس آن را امتحان کنید. این روش به‌ویژه برای کفش‌های چرمی بسیار مناسب است.

گشاد کردن کفش مجلسی تنگ با دو جفت جوراب

یکی از ساده‌ترین روش‌های گشاد کردن کفش مجلسی تنگ ، پوشیدن آن کفش با دو جفت جوراب و راه رفتن است. این کار باعث می‌شود که کفش به‌صورت قالب پای شما کمی آزاد شود. اگر تنگی کفش به‌اندازه‌ای است که فکر می‌کنید راه رفتن با آن ممکن است به پاها آسیب برساند و یا مدل کفش برای پیاده‌روی راحت نیست از منزل خارج نشوید یک روز، داخل منزل خود با کفش نو و البته با دولایه جوراب راه بروید تا کفش کمی جا باز کند. مزیت پوشیدن کفش داخل منزل این است که هر زمان که احساس خستگی کردید می‌توانید کفش را درآورده و کمی به پاهای خود استراحت بدهید.

گشاد کردن کفش مجلسی تنگ با آب

در این روش از ویژگی انبساط آب هنگام یخ زدن استفاده می‌شود. یک کیسه پلاستیکی را تا نیمه‌پر از آب کنید و داخل کفش مجلسی تنگ قرار دهید به‌طوری‌که تمام فضای کفش مجلسی تنگ را پر کند. بهتر است برای این کار از زیپ کیف استفاده کنید و یا سر کیسه پلاستیکی را محکم ببندید. حالا کفش‌ها را داخل کیسه پلاستیکی بزرگ‌تری قرار داده و در را محکم ببندید. کفش‌ها را یک شبانه‌روز داخل فریزر قرار دهید. پس از گذشت این زمان آن‌ها را خارج کرده و کمی صبر کنید. وقتی یخ داخل کفش شروع به ذوب شدن کرد کیسه‌های پلاستیکی را به‌آرامی از کفش خارج کنید.

گشاد کردن کفش مجلسی تنگ با جوراب حوله‌ای

این روش مشابه روش پوشیدن دو جفت جوراب عمل می‌کند. با این تفاوت که پوشیدن جوراب حوله‌ای موجب گرم شدن کفش مجلسی تنگ نیز می‌شود. معمولاً گرما روند گشادشدن کفش را تسهیل و تسریع می‌سازد. مزیت این روش این است که کفش، مطابق با قالب پای شما گشاد می‌شود.

گشاد کردن کفش مجلسی تنگ با سیب‌زمینی

این روش بیشتر زمانی کاربرد دارد که تنها قسمت جلوی کفش مجلسی تنگ بوده و نیاز به گشادشدن داشته باشد. برای این کار یک سیب‌زمینی با ابعاد مناسب را انتخاب می‌کنیم.

گشاد کردن
گشاد کردن کفش مجلسی تنگ با سیب‌زمینی

ابعاد سیب‌زمینی باید به‌گونه‌ای باشد که باکمی فشار داخل کفش مجلسی تنگ قرار گیرد. اجازه دهید یک‌شب تا صبح سیب‌زمینی داخل کفش بماند. خوبی این روش این است که استفاده از سیب‌زمینی بوی نامطبوع کفش را نیز از بین می‌برد.

گشاد کردن کفش مجلسی تنگ با قالب کفش

اگر راهکارهای خانگی برای گشاد کردن کفش مجلسی تنگ مثمر ثمر نبود باید برای حل مشکل، سراغ کفاشان بروید. یکی از ابزارهای تخصصی کفاشان، نوعی قالب چوبی کفش است که برای تعیین درازا و پهنای کفش استفاده می‌شود. این اندازه‌‌ها در این قالب قابل تنظیم است. پس از تعیین میزان تنگی کفش، این قالب را برای مدّتی داخل کفش قرار می‌دهند تا متناسب با حجم قالب، گشاد شود. برخی از افراد هم‌زمان با قالب کفش از الکل نیز استفاده می‌کنند تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

گشاد کردن کفش مجلسی تنگ با سشوار

یکی از راه‌های ساده برای نرم کردن کفش مجلسی تنگ ، استفاده از سشوار است. برای این کار کفش مجلسی تنگ خود را بپوشید و سپس سشوار را روی درجه متوسط روشن کنید. سشوار را در اطراف کفش جابه‌جا کنید تا تمام قسمت‌های کفش در معرض حرارت قرار گیرد. هم‌زمان با حرکت سشوار تلاش کنید تا انگشتان پای خود را در کفش حرکت دهید تا فضای کفش به قالب پای شما درآید.

گشاد کردن کفش مجلسی تنگ با الکل و وازلین

همان‌طور که گفتیم الکل ‌می‌تواند موجب گشادشدن کفش تنگ شود ولی به‌ویژه در مورد کفش‌های چرمی ممکن است به رویه کفش آسیب بزند. استفاده هم‌زمان از الکل ایزوپروپیل و وازلین هم مؤثرتر است و هم از رویه چرمی کفش محافظت می‌شود. برای این منظور، سطح خارجی کفش را با الکل مرطوب کنید. پس از خشک شدن الکل از وازلین بر روی سطح خارجی کفش استفاده کنید. اجازه دهید یک‌شب تا صبح به همین حالت بماند سپس وازلین اضافه را از روی کفش پاک‌کنید و آن را بپوشید.

گشاد کردن کفش مجلسی تنگ با پارچه مرطوب

از دیگر ‌روش‌های قدیمی برای گشاد کردن کفش تنگ استفاده از کهنه پارچه‌ای مرطوب است. بدین‌صورت که تعدادی کهنه پارچه را مرطوب کرده و تمام فضای داخل کفش را با آن‌ها پر می‌کنیم به‌طوری‌که تکه‌های آخر بازور وارد کفش شود. سپس کفش‌ها را داخل یک کیسه پلاستیکی قرار داده و در آن را می‌بندیم. اجازه دهید یک‌شب تا صبح کفش‌ها در همین شرایط باقی بمانند. سپس پارچه‌ها را خارج کرده و پس از خشک شدن کفش آن‌ها را امتحان کنید.

کفش مجلسی تنگ
استفاده از پارچه مرطوب

نکات کلیدی نگهداری کفش مجلسی چرمی

گرچه اجناس چرمی دوام بسیار زیادی دارند ولی اگر به‌خوبی از آن‌ها نگهداری نشود خیلی زود آسیب می‌بینند. پس با رعایت موارد زیر عمر مفید کفش چرمی خود را افزایش دهید.

 • از کفش چرمی خود به‌طور مداوم استفاده نکنید. در فواصل زمانی مشخص از آن استفاده کنید و گاهی اوقات به آن استراحت بدهید.
 • بهترین روش نگهداری کفش چرمی در دمای اتاق و خارج از جعبه مقوایی کفش است. پس بهترین مکان برای کفش‌های چرمی طبقه جاکفشی است.
 • چرم طبیعی در حقیقت پوست حیوانات است و بیشتر از سایر کفش‌ها نیاز به مراقبت دارد، یکی از مواردی که مخصوص کفش‌های چرمی است استفاده از مرطوب‌کننده بر روی چرم است. توجّه داشته باشید که از مرطوب‌کننده مخصوص چرم برای مراقبت از کفش چرمی خود استفاده کنید.
 • استفاده مداوم از واکس نیز برای کفش‌های چرمی ضروری است. البته برای کفش‌های چرمی دو نوع محصول مراقبتی با عنوان کرم جلا دهنده و واکس جلا دهنده در بازار وجود دارد. کرم جلا دهنده برای بهبود رنگ کفش چرمی کاربرد دارد و واکس جلا دهنده برای براق کردن کفش به‌کاربرده می‌شود.

پیشگیری از خرید کفش مجلسی تنگ

 • هنگام خرید کفش تحت تأثیر چرب‌زبانی فروشنده یا ظاهر زیباتر یا قیمت خوب کفش قرار نگیرید. هیچ‌کدام از آن‌ها نباید موجب شود اندازه بودن کفش را نادیده بگیرید.
 • به توصیه‌های غیر کارشناسی افراد توجّه نکنید. دلایلی مانند جا باز کردن کفش پس از مدّتی استفاده نیاید شمارا قانع کند. هرقدر هم که جنس کفش براثر پوشیدن نرم شود طول و عرض آن تغییر فاحشی نمی‌کند.
 • هنگام خرید اگر در مورد سایز کفش تردید داشتید حتماً یک سایز بزرگ‌تر را هم امتحان کنید. حتّی اگر یک سایز خیلی تنگ بود و سایز بعدی خیلی گشاد، انتخاب سایز بزرگ‌تر منطقی‌تر است؛ زیرا تنگ کردن یک کفش گشاد به‌مراتب راحت‌تر از گشاد کردن یک کفش مجلسی تنگ است.
 • روی عدد سایز پای خود اصرار نداشته باشید چون قالب کفش‌های مختلف، متفاوت است و ممکن است یک قالب متفاوت سبب ایجاد دو سایز اختلاف شود.
 • یک تفاوت جزئی بین سایز پای چپ و راست وجود دارد؛ بنابراین هنگام خرید کفش هر دو جفت کفش را امتحان کنید. اگر کفشی برای پای کوچک‌تر شما تنگ باشد برای پای بزرگ‌تر بسیار تنگ‌تر خواهد بود.
 • به خاطر این‌که پای انسان در اثر پیاده‌روی و فعالیت روزانه کمی دچار تورم می‌شود توصیه متخصصین این است که صبح‌ها خرید کفش را انجام ندهید و این امر را به بعدازظهرها موکول کنید.

اطلاعات بیشتر

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد کفش می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه کنید.

اگر قصد خرید و فروش کفش خود را دارید می‌توانید به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

تبلیغات
vasetpet-content

13 دیدگاه دربارهٔ «چگونه کفش مجلسی تنگ را گشاد کنیم؟»

 1. سلام .من دستور گشاد کردن کفش با پارچه رو انجام دادم خوب بود .برای کفش های مجلسی که پا رو میزنه هم پیشنهادی دارید؟

 2. مژده شریفی‌نژاد

  سلام..قالب زدن کفش راه موثری برای گشاد کردن کفش هست…امتحان کنید

 3. سلام….خیلی خوبه که در مورد همه چی مفید و بدرد بخور مطلب می گذارید…من نمیدونم چگونه کتانی تنگ را گشاد کنم؟

 4. سلام مطلب بسیار خوب و کاربردی بود. چگونه کفش را بزرگ کنیم؟ در این مورد نیز مطلب بگذارید ممنون

 5. نصرت آبادی

  از بچگی برای گشاد شدن کفش پنجه تنگ از روزنامه خیس و فریزر استفاده میکردم همیشه هم جواب میده.تازه اینجوری بقیه قسمتای کفش فرم قبلیشونو حفظ میکنن.من هنوزم از همین روش استفاده میکنم.

 6. بهترین راه گشاد کردن کفش با دستگاه قالب گشاد کن کفش هستش که مغازه هایی که کفش چرم میفروشن دارن.هم ساده و سریعه هم قطعا جواب میده.البته فقط برای نیم سایز خوبه بیشتر از نیم سایز ظاهر کفش تغییر میکنه.

 7. بهترین راه گشاد کردن کفش با دستگاه قالب گشاد کن کفش هستش که مغازه هایی که کفش چرم میفروشن دارن.هم ساده و سریعه هم قطعا جواب میده.البته فقط بریا نیم سایز خوبه بیشتر از نیم سایز ظاهر کفش تغییر میکنه.

 8. من بوت چرم خریدم…بدلیل استفاده زیاد خراب شد…مطل رو خوندم متوجه شدم که باید به کفش چرم استراحت داد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *