چگونه خانه شیک داشته باشیم

چگونه خانه شیک داشته باشیم

به نظر شما کسی در جهان وجود دارد که عاشق خانه شیک و در عین حال آرام و دنج نباشد؟!! همه ما ذاتاً عاشق زیبایی هستیم بنابراین تمام تلاش خود را می‌کنیم تا از هر چیزی زیبا و شیکش را داشته باشیم، لباس، کیف و کفش، ماشین، خانه و غیره. در برخی مواقع نیز به دنبال راهکارهایی هستیم که داشته‌هایمان را با آن‌ها زیباتر کنیم مثل خانه‌ای که الان داریم و ممکن است تا آخر عمرمان نیز آن را داشته باشیم. ما می‌خواهیم با این راهکارها زیبایی را به محیط خانه خود هدیه دهیم تا او نیز حس خوب آرامش را نثارمان کند. پس بیایید در کنار هم این راهکارها را بیابیم تا در رسیدن به حس خوب آرامش با هم شریک شویم. در این مقاله سعی داریم پاسخ سوال چگونه خانه شیک داشته باشیم را بدهیم و در شیک کردن فضای خانه شما را یاری نماییم.

به کار بردن ساده‌ترین ایده‌ها تا شیک کردن فضای خانه

برای شیک کردن فضای خانه می‌توان ترفندهای زیر را بکار برد:

انتخاب سبک مناسب

داشتن خانه شیک مستلزم تغییر دکوراسیون فضای داخلی خانه است و تغییر دکوراسیون فضای داخلی خانه نیز مستلزم نوع نگاه و سبکی است که می‌خواهیم در فضای داخلی خانه خود ایجاد نماییم. این نوع نگاه ما را با مسیر تغییرات آشنا می‌کند و به ایده‌ها و راهکارهای ما جهت می‌دهد. سبک مینیمالیست، سبک اسکاندیناوی، سبک سنتی، سبک انتقالی، سبک بوهمی و غیره از انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی هستند که می‌توانیم با شناخت ویژگی‌های آن‌ها سبک مورد علاقه خود را انتخاب کرده و تغییرات را بر اساس آن‌ها اعمال نماییم.

شیک کردن فضای خانه با خریداری وسایل مناسب

بعد از این که سبک مورد علاقه خود را انتخاب کردیم نوبت به انتخاب وسایلی است که با سبک مورد نظر ما همخوانی داشته باشد. حتماً نباید وسایل لوکس و گران قیمت خریداری نماییم. به راحتی می‌توانیم با انتخاب نمونه‌های مشابه آن‌ها و خرید نسخه ارزان‌تر هم هزینه‌ها را کمتر کنیم و هم حال و هوای خود را بهتر. در خرید وسایلی که بیشتر به چشم می‌خورند همچون پرده، مبلمان، لوستر و غیره نیز باید نکات زیر را رعایت کنیم تا پاسخ سوال چگونه خانه شیک داشته باشیم را بیابیم:

انتخاب پرده مناسب

در انتخاب پرده‌ها باید نهایت دقت خود را به کار ببریم چرا که آن‌ها نقش به سزایی در زیبایی خانه ما ایفا می‌کنند. انتخاب پرده‌هایی از جنس ابریشم طبیعی، پنبه و یا پارچه کتان می‌تواند بهترین جایگزین برای اجتناب از خرید پرده‌های گران قیمت باشد. رنگ پرده‌ها را هم باید به گونه‌ای انتخاب کنیم که متناسب با دکوراسیون فضای داخلی خانه ما باشد. همچنین بهترین قسمتی که می‌توانیم پرده را قرار دهیم بر روی خط سقف است چه پنجره ما بزرگ باشد، چه کوچک و چه شکل دار و چه بی شکل. امتداد پرده تا روی زمین نیز باعث می‌شود خانه ما اگر کوچک است بزرگ دیده شود و اگر بزرگ است منظم، مجلل و با شکوه به نظر بیاید.

انتخاب پرده مناسب
انتخاب پرده مناسب

انتخاب مبلمان مناسب

جهت شیک کردن فضای خانه و پاسخ به سوال چگونه خانه شیک داشته باشیم باید در انتخاب مبلمان نیز باید نهایت دقت خود را به کار ببریم. چرا برخی از ماها البته به اشتباه فکر می‌کنیم که برای داشتن خانه شیک حتماً باید مبلمان گران قیمت بخریم. باور کنید مبلمانی فضای خانه ما را زیبا و شیک خواهند کرد که راحت باشند و متناسب با اندازه خانه انتخاب شده باشند. رنگ، شکل ظاهری، اندازه و حتی تمیزی مبلمان از عوامل موثر در شیک به نظر رسیدن خانه هستند. ما حتی می‌توانیم با تعمیر مبلمان قدیمی خود، تمیز کردن آن‌ها و یا حتی با به کار بردن ایده‌های خلاقانه آن‌ها را شیک و زیبا کنیم بدون آن که هزینه زیادی دربرداشته باشد.

هماهنگی رنگ مبلمان با رنگ فرش و پرده نیز از اهمیت به سزایی برخوردار است که به این عامل نیز باید دقت کرد. چنانچه می‌خواهیم هزینه را کمتر کنیم بهتر است در انتخاب رنگ پرده و فرش از میان رنگ‌های خنثی یک یا چند رنگ را انتخاب کنیم. رنگ‌هایی همچون سفید، بژ، مشکی و قهوه‌ای که با هر رنگی ست می‌شوند. در آن صورت دست ما برای انتخاب مبلمان بازتر خواهد بود.

انتخاب کوسن مناسب

کوسن‌هایی که رنگی هستند و البته رنگی متفاوت از رنگ مبلمان دارند، طراوت خاصی به محیط خانه ما خواهند بخشید. اگر به همراه این کوسن‌ها از چند کوسن طرح دار نیز استفاده کنیم زیبایی محیط خانه ما چند برابر خواهد شد. طراحی خلاقانه روی کوسن‌ها، انتخاب الگوهای مناسب و نیز انتخاب کوسن‌ها با سایز بزرگتر که فضا را بیشتر پر کرده و راحتی را به ارمغان می‌آورند از نکات قابل توجه در انتخاب کوسن‌هاست.

انتخاب لوستر مناسب

میزان اثرگذاری لوسترها در زیبایی و شیک به نظر رسیدن خانه ما چنان زیاد است که حتی یک لحظه را هم در انتخاب و استفاده از آن‌ها نباید دست دهیم. البته برای این کار لازم نیست حتماً لوسترهای گران قیمت بخریم. همین که لوسترها و یا آویزهای تزئینی‌ای بخریم که فضای خانه را درماتیک کنند و نورها و سایه‌های مناسب ایجاد نمایند کافی خواهد بود.

لوستر مناسب
انتخاب لوستر مناسب

انتخاب فرش مناسب

جهت شیک کردن فضای خانه توجه به فرش مناسب ضروری می‌باشد. از پهن کردن چند تکه فرش روی زمین خودداری کنیم. چرا که هم اتاق را نامرتب جلوه می‌دهند و هم از طریق تکه تکه کردن فضای اتاق، آن را کوچکتر جلوه می‌دهند. بنابراین بهتر است موقع انتخاب فرش، فرشی بزرگ انتخاب کنیم که با پهن کردن آن هم بتوانیم اتاق را زیباتر کنیم و هم باعث شویم اتاق بزرگتر جلوه کند.

انتخاب تابلو مناسب

زمانی که می‌خواهیم از تابلو جهت زیباتر کردن خانه استفاده کنیم باید به تناسب سایز آن با اندازه خانه توجه کنیم. چرا که اگر تابلو سایز مناسبی نداشته باشد به تنهایی می‌تواند فضای خانه را بی‌نظم نشان دهد. تابلوی خیلی کوچک موجب بی‌نظمی و آشفتگی خانه و تابلوی خیلی بزرگ موجب بی‌الگو بودن خانه می‌شود. بنابراین زمانی که می‌خواهیم برای اتاق نشیمن خود تابلو انتخاب کنیم باید به اندازه اتاق، رنگ پشت دیواری که قرار است تابلو روی آن نصب شود و غیره توجه کنیم.

شیک کردن فضای خانه با استفاده از ترکیب رنگی مناسب

به این نکته خوب دقت کنید: “حتی اگر گران‌ترین و بهترین مبلمان، لوسترها، پرده‌ها، فرش‌ها و غیره را بخریم و حتی اگر آن‌ها را به بهترین نحو بچینیم چنانچه از ترکیب رنگی مناسبی برخوردار نباشند نه تنها هیچ جلوه و زیبایی نخواهند داشت بلکه فضای خانه را آشفته، نامرتب و شلوغ نمایان خواهند کرد.”

پس سعی کنیم اولاً رنگ‌هایی که خوب با هم جور و ترکیب می‌شوند را بشناسیم. دوماً در انتخاب و خرید مبلمان به آن‌ها توجه نماییم و سوماً به آن‌ها در دکوراسیون داخلی خانه خود بها دهیم. به طور مثال آشپزخانه جایی است که ما دوست داریم وقتی وارد آن می‌شویم اشتهایمان حداقل اگر دو سه برابر نمی‌شود در حد معمول باز شود. پس بهتر است برای قسمت‌هایی از آشپزخانه رنگ قرمز را انتخاب کنیم تا با دیدن آن به خوردن غذا میل پیدا کنیم.

به عنوان مثال دیگر همگی ما دوست داریم شب، هنگام خواب آرامش داشته باشیم پس می‌توانیم در طراحی دکوراسیون اتاق خواب از رنگ آرامبخشی همچون آبی استفاده کنیم. حتی برای لوکس و شیک به نظر رسیدن خانه می‌توانیم از وسایل طلایی و یا نقره‌ای همچون مجسمه طلایی، آینه نقره‌ای و غیره استفاده کنیم. چنانچه خرید این نوع وسایل هزینه زیادی داشته باشد می‌توانیم با خرید این رنگ‌ها و رنگ کردن مجسمه‌ها، قاب آینه‌ها و غیره به رنگ طلایی یا نقره‌ای به میزان زیادی از به وجود آمدن هزینه‌های اضافی جلوگیری نماییم. پس با این اوصاف ما نباید هرگز از معجزه رنگ‌ها در طراحی دکوراسیون فضای داخلی خانه خود غافل شویم.

ترکیب رنگی مناسب
ترکیب رنگی مناسب داخل خانه

شیک کردن فضای خانه با استفاده از ایده‌های دست‌ساز و هنری

از دیگر پاسخ‌های سوال چگونه خانه شیک داشته باشیم استفاده از ایده‌های دست‌ساز و هنری است. حتماً همه ما تا به حال چیزهای زیادی مثل قاب عکس، آویز، جعبه تزئینی، گلدان، آباژور، تابلوی نمدی و غیره درست کرده‌ایم. خب می‌توانیم آن‌ها را در طراحی دکوراسیون خانه خود به عنوان وسایل تزئینی به کار ببریم. با جست و جو در اینترنت و الهام گرفتن از شبکه‌های اجتماعی حتی می‌توانیم وسایل جالب‌تری بسازیم و از طریق آن‌ها هم تنوع و زیبایی را به خانه خود هدیه دهیم و هم سلیقه خود را به عرصه نمایش بگذاریم.

شیک کردن فضای خانه با ایجاد تقارن در چیدمان

گاهی زیباتر کردن خانه به راحتی چینش متقارن اسباب و وسایل خانه و ایجاد تعادل در بین آن‌هاست. برای این که خانه‌ی زیباتر، شیک‌تر و همچنین منظم‌تری داشته باشیم بهتر است از چیدمان متقارن استفاده کنیم. از سبک‌هایی که به این نوع چینش توجه می‌کنند سبک کلاسیک است. می‌توانیم با انتخاب این سبک چینش متقارن را در فضای خانه خود اعمال کنیم.

جلوگیری از شلوغی بیش از حد فضای خانه

خانه‌های شلوغ علاوه بر آن که اغتشاش بصری ایجاد می‌کنند از زیبایی محیط کاسته و آن را زشت و بد ترکیب جلوه ‌می‌دهند. بنابراین از کارهایی که باید جهت شیک‌تر شدن منزل خود انجام دهیم حذف لوازم اضافی از منزلمان است. برای این کار نیز باید به نکات زیر توجه کنیم:

  • از جمع کردن وسایل اضافی در اتاق نشیمن حتی اگر بزرگ هم باشد خودداری کنیم و فقط به چیدن وسایل اصلی قناعت نماییم. از لوازم اصلی که در اتاق نشیمن قرار می‌گیرند می‌توان به کاناپه، صندلی راحتی، کتابخانه، میز جلوی مبل و میز ناهار خوری اشاره کرد.
  • نحوه‌ی چینش لوازم منزل به خصوص اتاق نشیمن را باید به گونه‌ای انجام دهیم که مانع رفت و آمد آسان نشود و مسیر رفت و آمد را مسدود نکند.
  • برای این که خانه مرتب‌تری داشته باشیم بهتر است از جمع کردن وسایل اضافی مثل شماره تمامی مجلاتی که می‌خریم، تمامی روزنامه‌ها و غیره خودداری کنیم.
  • برای دستگاه‌های کنترل از راه دور که حسابی نظم خانه را به هم می‌ریزند جعبه تزئینی کوچکی بخریم و آن‌ها را درون آن جای دهیم. با این کار هم خانه نظم بهتری پیدا می‌کند و مرتب‌تر به نظر می‌رسد و هم این که زمانی که به این دستگاه‌ها نیاز داشتیم به راحتی می‌توانیم آن‌ها را پیدا کنیم.
  • روی میز جلوی مبل زیاد وسایل قرار ندهیم. به یک گلدان کوچک، یک مجسمه و غیره بسنده کنیم.
چگونه خانه شیک داشته باشیم
جلوگیری از شلوغی بیش از حد فضای خانه

شیک کردن فضای خانه با تعمیر کردن قسمت‌های معدوم خانه

از دیگر پاسخ‌های سوال چگونه خانه شیک داشته باشیم تعمیر کردن قسمت‌های معدوم خانه است. برای این که خانه مرتب و شیکی داشته باشیم باید قسمت‌های معدوم شده خانه را در اسرع وقت تعمیر کنیم و آن را عقب نیندازیم. برای این کار نیز بهتر است از اتاق نشیمن شروع کنیم که بیشتر در معرض دید است. مثلاً اگر روی دیوار سوراخ کوچکی وجود دارد و یا رنگ یک قسمت آن پریده است سریع آن‌ها را تعمیر کنیم تا هم زیبایی را به فضای داخلی خانه هدیه داده باشیم و هم این که مهارت‌های بیشتری یاد بگیریم.

دو برابر کردن فضای خانه

حتماً بین لوازم منزل قسمت‌های مخفی زیادی وجود دارد. ما می‌توانیم از این قسمت‌ها استفاده کنیم و با قرار دادن وسایلی اضافی در این قسمت‌ها فضای خانه خود را دو برابر کنیم. مثلاً زیر کاناپه بهترین جا برای گذاشتن وسایل اضافی موجود در اتاق نشیمن است. البته امروزه وسایل زیادی را طراحی کرده و ساخته‌اند که قسمت‌های مخفی زیادی دارند و یا این که دارای کاربردهای چند گانه هستند مثل مبل‌هایی که تخت خواب می‌شوند و غیره، زمانی که فضای داخلی منزلمان کوچک است می‌توانیم با خرید این دست از وسایل فضای خانه خود را چند برابر کنیم و زیبایی را به محیط خانه خود هدیه دهیم.

شیک کردن فضای خانه با نونوار کردن وسایل

وسایل کهنه و رنگ و رو رفته چهره بدی به منزل ما می‌دهند و از میزان زیبای آن می‌کاهند. پس اگر می‌خواهیم خانه‌ای شیک داشته باشیم، بهتر است وسایل خانه را به خصوص آن‌هایی که بیشتر در معرض دید هستند را نو نوار کنیم. حتماً لازم نیست این وسایل را تعویض کنیم و یا به جای آن‌ها وسایل نو خریداری کنیم. می‌توانیم با تعویض روکش مبلمان، رو تختی، پرده و غیره محیط خانه را نو نوارتر نماییم.

استفاده از نورپردازی مناسب

هر چند که نور طبیعی می‌تواند فضای خانه ما زیباتر نماید اما در برخی از مواقع که امکان استفاده از نور طبیعی آن هم در تمامی قسمت‌های خانه وجود ندارد بهترین کار داشتن نور پردازی مناسب است. پس با نور پردازی مناسب می‌توانیم محیط خانه را زیباتر و جذاب‌تر نماییم.

شیک کردن فضای خانه با استفاده از گیاهان گلدار

اگر می‌خواهیم زیبایی خانه را دو چندان کنیم و از طرفی طراوات، سرسبزی و بوی خوش را به منزل خود بیاوریم بهتر است از گیاهان گلدار استفاده کنیم. آشنایی با این نوع گیاهان و نیز نحوه نگهداری از آن‌ها ما را در این کار یاری خواهد کرد.

چگونه خانه شیک داشته باشیم
داشتن گل در خانه

نکات کاربردی در شیک کردن فضای خانه

حال با رعایت نکات کاربردی زیر می‌توانیم دکوراسیون خانه خود را طوری تغییر دهیم که در عین سادگی شیک و با کلاس به نظر برسد و پاسخی برای سوال چگونه خانه شیک داشته باشیم بیابیم:

  • اگر در انتخاب رنگ دیوارها به سمت رنگ‌های روشن و آسمانی برویم، هم باعث می‌شویم اتاق‌ها بزرگتر به نظر برسند و هم این که تمیزتر و جذاب‌تر به نظر بیایند. انتخاب رنگ‌های تیره محیط خانه را کوچک و گرفته نشان می‌دهد.
  • اگر می‌خواهیم قاب عکس‌ها را کنار هم و به شکل گالری روی دیوار نصب کنیم بهتر است اول جای هر یک را مشخص کنیم و پس از اطمینان از یافتن جای مناسب، آن‌ها را روی دیوار نصب کنیم. در ضمن قاب عکس‌ها را باید طوری روی دیوار نصب کنیم که مانع دید همدیگر نشوند.
  • در انتخاب و چینش لوازم دکوری نباید زیاده‌روی بکنیم چرا که با این کار باعث می‌شویم محیط خانه شلوغ‌تر و بی‌نظم‌تر به نظر برسد. در ضمن در این مورد نحوه چینش ما مهم‌تر است تا نوع وسایلی که داریم.
  • از دیگر مواردی که باعث می‌شود محیط خانه بی‌نظم‌تر به نظر برسد ناصاف بودن روکش مبلمان و چروک شدن روکش کوسن‌هاست. پس زمانی که متوجه ناصافی روکش مبلمان و چروکی روکش کوسن‌ها شدیم سعی کنیم در اسرع وقت آن‌ها را صاف و یکدست کنیم. با این کار باعث می‌شویم همه چیز یکسان و هموار به نظر برسد.

سایر نکات مهم

برخی از چیزها هستند که ما واقعاً نمی‌دانیم با آن‌ها چکار کنیم مثل عکس‌های یادگاری،کاتالوگ‌های تبلیغاتی، سوغاتی‌ها، مواد شوینده، میز اتو، حوله‌های سرویس بهداشتی و غیره، برای این که این دست از وسایل نظم و ترتیب خانه ما را به هم نریزند باید برای هر یک به فکر چاره باشیم. بهتر است به جای آن که کاتالوگ‌های تبلیغاتی یا عکس‌های یادگاری را روی یخچال بچسبانیم تا نظم و ترتیب آشپزخانه ما را به هم بریزند، قسمتی از دیوار آشپزخانه را انتخاب کنیم و با نظم و ترتیب خاصی عکس‌ها و کاتالوگ‌ها را روی آن بچسبانیم.

چگونه خانه شیک داشته باشیم
نکات کاربردی در شیک کردن فضای خانه

قرار نیست هر چه که برای ما به عنوان سوغاتی آورده‌اند جلوی چشم و در اتاق نشیمن باشد. بهتر است فقط آن دست از سوغاتی‌ها که با سایر وسایل اتاق نشیمن هماهنگی و تناسب دارند را جلوی چشم بگذاریم و بقیه را برای خود نگه داریم.

اگر سینک ظرفشویی طوری طراحی شده است که جا برای مواد شوینده دارد که چه بهتر اما اگر سینک فاقد چنین طراحی‌هایی باشد بهتر است مواد شوینده را داخل کابینت جا دهیم و فقط هنگام استفاده آن‌ها را روی سینک قرار دهیم.

بهتر است میز اتو را زیر تخت و یا در کمد دیواری جا دهیم تا کنار دیوار اتاق. چرا که با این کار نظم و ترتیب بیشتری به اتاق می‌بخشیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *