نگهداری همستر

نگهداری همستر

خاستگاه اصلی همسترها، کشور سوریه است و عموماً این جانور را حیوان آزمایشگاهی فرض می‌کنند. همستر، از خانواده جوندگان بوده و نوعی موش بزرگ محسوب می‌شود که دم بسیار کوتاه، بدن ریز با موهای ابریشم مانند و جیب دهانی دارد. جالب است بدانید کیسه (جیب) دهانی همستر تا شانه‌هایش کشیده شده است و از آن برای مخفی کردن مواد غذایی استفاده می‌کند. این موجود زیبا و دوست‌داشتنی یکی از بهترین حیوانات خانگی برای انسان به شمار می‌رود زیرا به تنها زندگی کردن عادت دارد و این مسئله باعث می‌شود از برخی بیماری‌ها دور بماند. نگهداری از همستر خیلی هم سخت نیست، پس با ما همراه باشید تا با نحوه‌ی نگهداری و مراقبت از این حیوان آشنا شوید.

همسترها محبوب‌ترین حیوانات خانگی

نگهداری از حیوانات خانگی این روزها با توجه به زندگی آپارتمان‌نشینی و معضلاتی که در پی دارد، تقریباً در اغلب موارد سخت و حتی غیرقابل‌تصور است.

در اغلب مجتمع‌های بزرگ مسکونی هم یکی از اولین شروط زندگی نداشتن حیوانات خانگی است. با این‌حال روانشناسان در کنار وجود گیاهان طبیعی در هر خانه‌ای توصیه می‌کنند که از حیوانات خانگی کوچک که نگهداری از آن‌ها چندان دشوار نیست در خانه‌های آپارتمانی و کم‌جمعیت نگهداری کنیم.

در این میان بازار همسترها و موش‌خرماهای کوچک از همه داغ‌تر است. زیرا به دلیل فضای کوچکی که این حیوانات به آن نیاز دارند نگهداری از آن‌ها هم چندان دشوار نیست.

همستر حیوانی کوچک و بسیار زیبا و جذاب در رنگ‌های گوناگون ازجمله سفید، طلایی، سیاه، کرمی، زرد و غیره بوده و از خانواده جوندگان است که همه‌چیزخوار می‌باشد.

همسترها جوندگان کوچک متعلق به خانواده کرستید‌ه‌اند. اعضای این خانواده در طبیعت وحش در اروپای شرقی، خاورمیانه، شمال آفریقا، چین و سیبری مشاهده می‌شوند. نگهداری همستر در قفس دارای احتیاجات ساده‌ای است.

همسترها از محبوب ترین حیوانات خانگی
همسترها از محبوب ترین حیوانات خانگی

نکاتی در مورد این حیوان با مزه

همسترها به‌عنوان حیوان خانگی در نظر گرفته می‌شوند. این حیوانات شب‌زی بوده و معمولاً جهت جلوگیری از نزاع به‌صورت انفرادی نیز نگهداری می‌شوند.

به این جانور انواع میوه، سبزیجات و دانه‌ها را به‌عنوان غذا می‌توان داد.

برای نگهداری از همستر از ظروف شیشه‌ای (شبیه به آکواریوم) استفاده می‌شود که می‌تواند درب آن نیز بسته شود. زیر کف پای حیوان نرمه‌چوب نجاری ریخته می‌شود. این حیوان روزخواب است و از غروب شروع به بازیگوشی می‌کند.

درصورتی‌که در قفس آن یک عدد چرخ‌و‌فلک یا سطح شیب‌دار مخصوص یا تونل مخصوص قرار گیرد بازی کردن آن را می‌توانید به‌خوبی مشاهده کنید.

همستر به‌راحتی به شما عادت می‌کند، روی دو پای خود می‌ایستد و در هنگام خوابیدن خود را ولو می‌کند به‌گونه‌ای که شما فکر می‌کنید کاملاً بی‌جان شده است.

در خیلی از مواقع خوابیدن آن مانند انسان‌ها به پشت است و خواب عمیقی دارد به‌طوری‌که اگر شما به‌آرامی دستش را بگیرید و آن را از جای خود بلند کنید ممکن است همچنان خواب باشد و بیدار نشود.

ویژگی‌های همستر

همستر بالغ در هر روز ۵ تا ۱۰ گرم غذا و مقدار کمی آب احتیاج دارد.

چنانچه در جیره غذایی آن مقداری سبزی یا میوه مانند هویج یا سیب در نظر گرفته شود دیگر نیازی به آب نخواهد داشت.

وزن بالغ حدود ۱۰۰ تا ۱۳۰ گرم و طول عمر آن ۲ تا ۳ سال است.

دندان‌های پیشین این حیوان به‌طور مداوم در حال رشد بوده و برای کوتاه کردن آن احتیاج به جویدن مواد جامد از قبیل چوب و کارتن و غیره دارد.

همستر در هر زایمان ۵ تا ۹ نوزاد به‌ دنیا می‌آورد. درگاهی موارد تعداد نوزادان بیشتر از این نیز بوده و در مواقعی تا ۲۴ عدد هم در یک زایمان ذکرشده است. نوزاد این حیوان از سن ۷ تا ۱۰ روزگی شروع به خوردن مواد جامد خواهد کرد.

از همستر بیماری خاصی در انتقال به انسان گزارش نشده است و واکسن خاصی نیز برای آن وجود ندارد. اما بهتر است هر شش ماه یک‌بار داروی انگلی به آن‌ها داده شود. البته درصورتی‌که غذای آن را به‌خوبی بشویید امکان آلودگی به انگل را نداشته و نیاز به داروی انگل هم نخواهد داشت.

مدتی است که به دلیل سهولت نگهداری و زیبایی بالای همستر و مشخصات بهداشتی آن از نظر امکان انتقال بیماری به انسان، نگهداری از آن در کشورهای متعدد اروپایی و آمریکایی رواج چشمگیری داشته است.

ویژگی‌های همستر
ویژگی‌های همستر

خانه همستر

سه نوع خانه برای همستر رایج است. قفس‌های سیمی، قفس پلاستیکی و آکواریوم.

در ادامه به توضیح هرکدام می‌پردازیم:

قفس سیمی

قفس سیمی با میله‌های افقی بافاصله ۱ تا ۲ سانتی‌متر برای نگهداری مناسب است؛ زیرا همستر به بالا رفتن علاقه زیادی دارد و از میله‌ها برای بالا رفتن از دیواره استفاده می‌کند.

از خرید قفس‌هایی که کف آن‌ها به‌صورت شبکه‌ای و سوراخ‌دار است اجتناب کنید، چراکه پای او در آن‌ها گیرکرده و حیوان در این قفس راحت نیست و تمیز کردن این قفس‌ها نیز مشکل است.

قفس پلاستیکی

قفس‌های پلاستیکی که معمولاً با تجهیزات دیگری همراه است. این قفس‌ها در کشورهای اروپایی بسیار متداول است و ضمن گران بودن برای شرایط آب و هوایی گرم و خشک ایران نیز مناسب نیستند.

به‌علاوه بسیاری از همسترهای طلایی بزرگ‌تر از آن هستند که در تونل‌ها جای‌گیرند ولی برای همسترهای کوتوله مشکلی پیش نخواهد آمد.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که محل سکونت این حیوان باید آن‌قدر محکم باشد که در مقابل جویدن مقاومت کند و بعضاً لانه‌های پلاستیکی به‌راحتی توسط آن‌ها جویده خواهد شد.

آکواریوم

یکی دیگر از مکان‌های نگهداری همستر آکواریوم است. در واقع نوع رایج‌تر و ارزان‌تر قفس همستر در ایران، آکواریوم است و تمیز کردن آن نیز راحت است؛ اما گردش هوا در آن کمتر بوده و همچنین این فرصت را به حیوان نمی‌دهد که از دیواره‌ها بالا رود.

یک درپوش نیز برای ممانعت از خروج همستر از آکواریوم و همچنین جلوگیری از دسترسی دیگر حیوانات خانگی به آن نیاز است.

آکواریوم
آکواریوم

نگهداری از همستر

برای نگهداری از همستر می‌توان از یک قفس یا آکواریوم استفاده کرد.

بستر باید ماده جاذب‌الرطوبه مثل خاک‌اره، کاه، پوشال کولر، ماسه‌بادی مخلوط و غیره باشد.

استفاده از روزنامه و پارچه پشمی برای همستر بسیار مضر است. بهتر است آکواریوم دور از جریان مستقیم هوا و در یک دمای ثابت و معتدل (دمای ۲۴- ۲۰ درجه و رطوبت ۶۰-۵۰ درصد) قرار گیرد و همواره یک‌تکه چوب یا شاخه بریده در آکواریوم باشد زیرا حیوان به‌وسیله آن دندان‌های خود را می‌تراشد.

این جانور در طول روز بیشتر می‌خوابد و اکثراً شب‌ها فعالیت دارد. اگر در شب دما پایین آید همستر بی‌هوش شده و شاید به خواب زمستانی فرو رود.

در طول روز هم آکواریوم در جریان مستقیم تابش نور خورشید نباشد؛ زیرا چشمان این حیوان برای نور ساخته نشده است.

محل نگهداری این حیوان باید هفته‌ای دو بار به‌صورت موضعی و دو هفته یک‌بار به‌طورکلی تمیز گردد و غذاهای فاسد نشدنی که حیوان انبار کرده است دوباره سر جایش برگردد چون همستر حیوان تمیز و مرتبی است.

لوازم زندگی

یک فضای بسته به‌عنوان آشیانه در گوشه‌ای از قفس برای همستر شما بسیار مطلوب است. می‌توان از یک جعبه مقوایی برای این کار استفاده کرد و هرچند وقت یک‌بار عوض شود.

کف جعبه را می‌توانید با چیزی نرم مثل دستمال‌کاغذی بپوشانید. مواد کف این جعبه باید حدوداً یک‌بار در ماه عوض شود. عوض نمودن بیشتر باعث برهم زدن آرامش این جانور خواهد شد.

بازرسی منظم جعبه و برداشتن مواد غذایی که حیوان ذخیره نموده و در حال فاسدشدن است می‌تواند به بهداشت بیشتر قفس کمک کند.

به همستر باید فرصت جویدن و ورزش کردن داده شود. تقریباً تمام همسترها با شوق‌وذوق از یک چرخ‌وفلک مخصوص همستر استقبال می‌کنند.

نگهداری همستر
چرخ و فلک برای همستر

مقداری تونل و لوله نیز مفید است. شاخه‌های تازه درختانی مانند بید و درخت‌های میوه که برای آن‌ها از سموم ضد آفت استفاده‌نشده است و جعبه‌های کوچک مقوایی برای جویدن و بالا رفتن مناسب هستند.

برای آبخوری حیوان نیز می‌توان از یک بطری با سری که بتواند حیوان زبان‌بسته به‌راحتی از آن آب بخورد استفاده نمود.

به‌این‌ترتیب آبخوری حیوان تمیز مانده و نمی‌تواند ظرف آب را سرازیر نماید.

همستر نیاز کمی به آب دارد و چنانچه در رژیم غذایی او سبزی قرار گیرد دیگر به آب نیازی نیست.

آب بیش‌ازاندازه برای حیوان خطر مرگ دارد. یک ظرف غذای کم‌عمق از سرامیک یا چینی بهترین انتخاب برای ظرف غذای همستر است تا حیوان نتواند ظرف را برگرداند. تمیز نمودن چنین ظرفی نیز راحت‌تر است.

رژیم غذایی همستر

برای رژیم غذایی همستر می‌توان از غذاهای آماده موجود در بازار استفاده نمود. این غذاها معمولاً به‌صورت مخلوطی از دانه گیاهان یا به‌صورت یک جیره غذایی به شکل گلوله‌های کوچک و یکدست درون بسته‌بندی آماده هست.

جیره آماده گلوله‌ای از نظر مواد غذایی متعادل است. اما این جانور نمی‌تواند دانه‌های مورد علاقه خود را دست‌چین کند. به همین دلیل این غذا در بعضی مواقع حیوان را دل‌زده کرده و بعضی از همسترها اصلاً آن را نمی‌خورند.

دانه‌های مخلوط آماده معمولاً از طرف او بهتر پذیرفته می‌شوند و پایه خوبی برای رژیم همستر هستند. ولی باید از غذایی که تنها شامل دانه گیاهان است اجتناب کرد.

بهترین غذا برای این جانور غذایی است که شامل مواد مختلفی مثل سبزیجات خشک نیز باشد. از این غذای آماده برای حیوان بیش‌ازاندازه نریزید چراکه با این کار حیوان دانه‌های موردعلاقه‌اش را دست‌چین نموده و باقیمانده غذا را نمی‌خورد.

این ایده خوبی است که در هر زمان مقدار کمی غذا بریزیم و اجازه دهیم همستر تقریباً ظرف غذای خود را قبل از اینکه دوباره غذا بریزید خالی کند.

چند نکته مهم

علاوه بر این، به غذای حیوان باید تکه‌های کوچکی از سبزیجات و میوه‌های تازه به‌عنوان مکمل غذایی افزوده شود.

همچنین خوب است بعضی مواقع یک غذای سفارشی مثل یونجه خشک به همستر داده شود.

همچنین بعضی مواقع می‌توان مقداری ماست تازه یا تکه‌ای مرغ پخته به حیوان داد.

در رابطه با نگهداری از همستر به این نکته توجه داشته باشید که از دادن لوبیای نپخته، چشم سیب‌زمینی، سیب‌زمینی سبز، گوجه‌فرنگی، سیر، شکلات و هر غذای حاوی شکر و نمک خودداری ورزید.

هیچ‌گاه همستر را از بالا رها نکنید. زیرا دست‌وپایش به‌راحتی می‌شکند. همچنین بیدار کردن همستر و ترساندن آن موجب ناراحتی او می‌شود و این امکان وجود دارد که همستر دست شما را گاز بگیرد ولی گاز گرفتن معمولاً بر اثر اضطراب و ترس اوست.

تغذیه
تغذیه همستر

دستی کردن همستر

اگر می‌خواهید همستری را که هنوز اهلی نشده بگیرید یک قوطی یا فنجان روبه‌روی حیوان قرار بدهید. سپس حیوان را با ملایمت درون آن برانید و به این وسیله حیوان را انتقال دهید.

اغلب همسترها برای حس کنجکاوی درون فنجان خواهند رفت. در صورت لزوم اگر می‌خواهید همستری را در دست‌گیرید که احتمال دارد گاز بگیرد می‌توانید از دستکش استفاده کنید. البته دقت کنید که دستکش زبر نبوده و حیوان در اثر گرفته شدن با دست دچار اضطراب نگردد.

اگر تصمیم دارید به همستر خود اجازه دهید از قفس خود خارج شود باید اتاق خود را ضد همستر نمایید.

ابتدا مطمئن شوید هیچ‌چیزی که حیوان بتواند داخل آن شده و شما قادر به بیرون آوردن او از آنجا نباشید وجود ندارد.

همستر باید در یک فضای کوچک که قابلیت فرار نداشته باشد محدود گردد وگرنه ممکن است برای گرفتنش دچار دردسر شوید.

مطمئن شوید تمامی سیم‌های برق دور از دسترس حیوان هستند. مطمئن شوید هیچ‌چیز که بتواند به همستر آسیب برساند (از قبیل گیاهان سمی) وجود ندارد.

ضمناً هر چیزی را که نمی‌خواهید همسترتان بجود از دسترسش دور نگاه‌دارید. چون ممکن است پس از مدتی با نرمه‌های تشک و پتوی خود که جویده شده است روبه‌رو شوید.

تولید مثل

جوندگان حیواناتی هستند که تولیدمثل راحتی دارند و می‌توانند چند نوبت در سال تولید مثل کنند. همستر نیز از این قاعده مستثنا نیست.

این حیوان در هر دوره بارداری که حدوداً ۲ هفته (۱۵ تا ۱۶ روز) طول می‌کشد بین ۵ تا ۱۸ بچه به دنیا می‌آورد.

نوزادان در ابتدای تولد تا چند روز توانایی بینایی و شنوایی ندارند و بدنشان بی‌مو است. به نوزادان تازه متولدشده تا ۲ یا ۳ هفته دست نزنید.

نوزادان باید تا یک ماه پیش مادرشان باشند اما پس از یک ماه می‌توانند به‌طور مستقل زندگی کنند.

همستر‌ها بین ۲ تا ۴ ماه بالغ می‌شوند و خود می‌توانند تولیدمثل کنند.

بهتر است در دوران بارداری و پس‌ازآن به همستر باردار غذاهای مقوی داد.

این حیوان کوتاه‌ترین دوره بارداری را در میان تمام پستانداران داراست.

همان‌گونه که قبلاً نیز بیان شد دوره بارداری این حیوان ۱۵ تا ۱۶ روز است.

همسترهای ماده در تمامی سال به غیر از هنگام خواب زمستانی فعالیت تولیدمثلی دارند. قدرت باروری در فصل زمستان به دلیل میزان تابش نور کمی کاهش می‌یابد.

تولیدمثل همستر
تولیدمثل همستر

کلام نهایی

به پایان مقاله روش‌های نگهداری همستر رسیدیم؛ امیدواریم لذت برده باشید.

اگر قصد خرید و فروش انواع حیوانات خانگی را دارید می‌تونید به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید و به صورت راحت اینکار را انجام دهید.

17 دیدگاه دربارهٔ «نگهداری همستر»

 1. سلام همستر من تو خونه واسه خودش مستقل زندگی میکنه 😀 خودش کشو میز تی وی و انتخاب کرده شبا هم میاد بیرون تو خونه بازی میکنه الان یک هفته هست همش حالت خوابه و دو روزه بیرونم نمیاد لای دستمالاش تو کشو همش خواب و بیداره الان یک سالشه این بخاطره فصله پاییزه یا مریض شده؟؟؟ اصلا شیطنت قبل و نداره باید چیکار کنم

 2. ببخشید من یکهمستر ۶ ماهه دارم حالا میخوام یه همستر دیگه بخرم که کوچولوعه میتونم بزارمش توقفس همستر بزرگم؟ امکانش هست

  1. سلام کاربر گرامی
   در رابطه با نگهداری همستر باید بدانید که، معمولا همستر نژاد سوری یا همان طلایی باید در یک قفس تنها باشد. سایر نژادها می توانند تا حدودی با هم نوعانشان سازگار باشند؛ اما باید دقت داشته باشید که ، فضای کافی به ازای هر همستر در نظر بگیرید. هرگز دو همستر با سایزها و سنین متفاوت را در یک قفس قرار ندهید.

  1. سلام کاربر عزیز
   اگر فقط ۶ ساعت باشه خانه برای همستر راحت‌تر است. زیرا آن‌ها حیواناتی هستند که تنهایی را ترججیح می‌دهند.

 3. بله میدونم.ولی هرکاری کردم و هر وسیله بازی براش خریدم این عادتشو ترک نکرد.برای همین مجبور به خرید آکواریوم شدم.حالا اگه یکم از بطری آبش چکه بکنه برای همستر ایراد داره؟ممنون از پاسخ گوییتون.

 4. سلام.همستر من قفسشو میجوید براش اکواریوم گرفتم حالا نمیدونم بطری آبشو کجا بزارم.بطری آبو که از اکواریوم یا درپوشش آویزون میکنم ازش چک چک میریزه.لطفا راهنماییم کنید.ممنون.

  1. سلام و عرض ادب
   این کار یعنی جویدن به صورت غریزی در همسترها وجود داره. در واقع آن‌ها برای قوی شدن دندان هایشان دوست دارند همه چیز را بجوند.
   درست است که اگر آن ها در جایی مانند قفس نگهداری شوند ممکن است میله های آن را بجوند اما اگر وسایل سرگرم کننده ای مانند یک توپ کوچک یا سایر وسایل های دیگر برای این حیوان با مزه فراهم شود، به قدری سرگرم می‌شوند که از جویدن وسایل محل زندگیشان اجتناب می‌کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *