طرز تهیه غذای خوشمزه

چگونه غذاهای خوشمزه درست کنیم؟

اگر می‌خواهید یک آشپز خوب شوید و طرز تهیه غذای خوشمزه را بدانید اولاً باید با هنر آشپزی خوب آشنا باشید و چاشنی خلاقیت را به آن بیفزایید، دوماً باید با اسرار آشپزی کاملاً آشنا باشید و آن‌ها را هنگام درست کردن غذا به کار ببرید. ما در این نوشتار شما را با برخی از اصول آشپزی آشنا می‌کنیم تا بتوانید با به کار بردن آن‌ها غذاهای خوشمزه‌تر درست کنید طوری که دست پختتان زبانزد دوستان و آشنایان باشد. پس تا انتهای این نوشتار ما را همراهی کنید تا پاسخ سوال چگونه غذاهای خوشمزه درست کنیم را بیابید.

طرز تهیه غذای خوشمزه

برای یافتن پاسخ سوال چگونه غذاهای خوشمزه درست کنیم ابتدا باید با انواع شیوه‌های پخت و پز آشنا شوید تا بتوانید هنگام پخت تشخیص دهید که چه روشی برای چه موادی و برای درست کردن چه غذایی مناسب است. در زیر به اختصار به شرح هر یک از این روش‌ها خواهیم پرداخت:

روش آب پز کردن (جوشاندن)

در این روش غذا را در آب جوش قرار می‌دهند تا بپزد. از آنجایی که این روش ممکن است به مواد غذایی که دارای بافت نرم هستند آسیب بزند برای پخت مواد غذایی که بافت سفت و سخت دارد همچون ماکارونی و تخم مرغ توصیه می‌شود.

پختن سبزیجات به روش جوشاندن هر چند که در سالیان اخیر متداول شده است اما هرگز توصیه نمی‌شود چرا که با این کار ویتامین‌های موجود در سبزیجات به آب نشست پیدا کرده و باعث کاهش ارزش غذایی آن‌ها می‌شود.

چنانچه مُسِر به استفاده از این روش برای پختن سبزیجات هستید بهتر است از آب آن نیز میل نمایید. آب پز کردن با دمایی ملایم حدود ۶۰ تا ۹۰ درجه نیز شیوه‌ای متداول است که برای پخت انواع ماهی‌ها و تخم مرغ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سرخ کردن سریع در روغن کم

جهت طرز تهیه غذای خوشمزه در این روش حرارت را بسیار بالا برده، در تابه مقدار بسیار کمی روغن ریخته و مواد غذایی را با سرعت زیاد در آن سرخ می‌کنند. این روش که طعم بسیار خوبی به غذا می‌دهد، برای پخت قسمت‌های نرم گوشت و تکه‌های سبزیجات توصیه می‌شود. روغن‌هایی که در این روش بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند روغن‌های کانولا و زیتون می‌باشند. لازم به ذکر است در این روش قبل از ریختن مواد غذایی به داخل تابه، هم تابه و هم روغن باید بسیار داغ باشند. در عین پخت نیز باید ماده غذایی را پیوسته تفت داد تا به طور کامل بپزد.

سرخ کردن
سرخ کردن سریع در روغن کم

سرخ کردن

این روش خود به سه دسته تقسیم می‌شود: الف) سرخ کردن داخل تابه که برای سرخ کردن تکه‌های بزرگتر گوشت مثل انواع فیله، سینه مرغ، استیک و غیره مناسب است. در این روش نیاز به حرارت بالا نیست. ب) سرخ کردن سطحی که در آن نیمی از تابه با روغن پر می‌شود تا روی مواد غذایی را بگیرد. این روش برای سرخ کردن سیب زمینی، بادمجان و میگو مناسب است. ج) سرخ کردن عمیق که در آن مواد غذایی به طور کامل در روغن غوطه‌ور می‌شود و دیگر نیازی به پشت و رو کردن آن نیست. این روش برای سرخ کردن دونات‌ها و سیب زمینی مناسب است.

بخار پز کردن

در این روش مواد غذایی که از مهمترین گام‌های طرز تهیه غذای خوشمزه است با استفاده از بخاری که آب ایجاد کرده است، پخته می‌شود. روش پخت بسیار ملایم که برای پخت انواع ماهی‌ها و سبزیجات مناسب است. در این روش کافی است قابلمه را پر از آب کنید. ظرفی مشبک را بالای آن قرار دهید به طوری که داخل قابلمه فرو نرود. مواد غذایی را روی ظرف مشبک قرار دهید و صبر کنید تا به طور کامل بخار پز شود.

سرخ کردن همراه پختن

در این روش که از متداولترین روش‌های پخت و پز است ابتدا مواد غذایی را با مقداری روغن تفت می‌دهند. سپس آب روی آن می‌ریزند و صبر می‌کنند تا غذا کاملاً پخته شود. این روش برای پخت سبزیجات سفت‌تر و دارای فیبر بیشتر همچون کرفس، کدو، هویج، تره فرنگی، کلم و غیره مناسب است.

طرز تهیه غذای خوشمزه با پخت در فر

در این روش نه آب و نه هیچ روغنی به مواد غذایی اضافه نمی‌شود. مواد با یکدیگر ترکیب شده و در فر قرار می‌گیرند تا پخته شوند. این روش برای پخت انواع شیرینی‌ها، نان‌ها و کیک‌ها و نیز انواع پیتزاها مناسب است.

طرز تهیه غذای خوشمزه با کباب کردن

روش پخت و پز خشک که در آن مواد غذایی برای پختن مستقیماً روی آتش، کباب پز و یا داخل فر قرار می‌گیرند. این روش برای پخت انواع گوشت‌ها همچون گوشت ماهی، گوشت مرغ و گوشت قرمز و نیز برای پخت انواع سبزیجات مناسب است.

آشنایی با انواع ظروف مورد نیاز برای آشپزی بهتر

بعد از آشنایی با روش‌های طرز تهیه غذای خوشمزه نوبت به استفاده از ظروفی می‌رسد که می‌تواند به نوبه خود نقش مهمی در درست کردن غذاهای خوشمزه داشته باشد. این که چه غذایی را در چه ظرفی و با چه جنسی درست کنید خود عامل مهمی است که در زیر به اختصار به آن خواهیم پرداخت:

طرز تهیه غذای خوشمزه
انواع ظروف
 • قابلمه‌های چدن: برای پخت طولانی مدت با حرارت نسبتاًً زیاد و یکنواخت مناسبند.
 • قابلمه‌های استیل: برای انتقال مستقیم حرارت مناسبند از این رو بهتر است در آن‌ها غذاهای آبکی و خورشتی درست کرد.
 • قابلمه‌های تفلون: برای پخت با حرارت و روغن کم و در زمان کم مناسبند.
 • قابلمه‌های مسی: برای پخت با حرارت متوسط و یکنواخت مناسبند. این نوع قابلمه‌ها با مواد غذایی اسیدی و شور واکنش نشان داده و طعم غذا را تغییر می‌دهند.

از دیگر ظروف موجود مخصوص پخت و پز می‌توان به ظروف سرامیکی، ظروف شیشه‌ای، ظروف روحی، ظروف لعابی و غیره اشاره کرد که هر یک ویژگی‌های خاص خود را دارند و برای پخت انواع غذاها به کار می‌روند.

طرز تهیه غذای خوشمزه با استفاده از مواد اولیه تازه جهت

حال بعد از آشنایی با روش‌های طرز تهیه غذای خوشمزه و نیز ظروف مناسب، نوبت به اصلی‌ترین قسمت پخت و پز یعنی مواد اولیه تازه و مناسب می‌رسد. آنچه که در پختن غذاهای خوشمزه بیش از هر چیز دیگر اهمیت دارد استفاده از موادی است که هم تازه باشند، هم سالم و هم مناسب. مواد اولیه‌ای که غذا را خوش طعم می‌کنند، خاصیت خود را حفظ کرده و ترکیبات ضروری را به بدن می‌رسانند. با استفاده از سبزیجات، حبوبات، ترکیبات گوشتی و لبنیات می‌توان یک آشپزی ساده را تجربه کرد که خالق غذاهای خوشمزه و بی‌نظیر است.

طرز تهیه غذای خوشمزه با اختصاص زمان پخت کافی

از دیگر مواردی که اثر فوق العاده‌ای در پختن غذاهای خوشمزه دارد، اختصاص زمان پخت کافی به غذاهاست. واضح است که زمان پخت مواد مختلف با یگدیگر متفاوت است. مخصوصاً اگر پای گوشت در میان باشد. مشکلی که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند این است که بعد از پایان یافتن فرایند پخت متوجه می‌شوند که بخشی از مواد غذا آنقدر پخته شده‌ است که در غذا حل شده و بخشی نیز همچنان سفت و غیر قابل استفاده باقی مانده است. مثلاً در قرمه سبزی گوشت هنوز نپخته ولی لوبیا به طور کامل پخته است.

برای جلوگیری از به وجود آمدن چنین مشکلی بهترین کار این است که مواد تشکیل دهنده غذا که زمان پخت خیلی متفاوتی دارند را به طور جداگانه پخت و سپس آن‌ها را پس از آماده شدن نسبی با یکدیگر ترکیب کرد و اجازه داد زمان لازم برای پخت کامل غذا را با یکدیگر طی کنند. با این کار هم طعم غذا بهتر می‌شود، هم کیفیت آن افزایش می‌یابد و هم طعم تمامی ترکیبات آن به طور جداگانه برای شما بی‌نظیر خواهد بود.

 زمان پخت کافی
اختصاص زمان پخت کافی

نکات کاربردی در طرز تهیه غذاهای خوشمزه

نکاتی که پیشتر بیان شد همه پیش نیازی برای پختن غذاهای خوشمزه به شمار می‌روند. حال با دانستن نکات کاربردی زیر و پیاده کردن آن‌ها می‌توانید دست به کار شوید و غذاهای خوشمزه درست کنید:

اصول استفاده از ادویه‌ها هنگام پختن غذا

اگر می‌خواهید طرز تهیه غذای خوشمزه را به طور کامل بیاموزید باید ادویه‌ها را درست در جای خود البته به اندازه لازم به کار ببرید تا غذایتان خوش عطر و طعم دار بشود. هر غذایی ادویه مخصوص به خودش را دارد اما نمک از جمله ادویه‌هایی است که در هر غذایی به کار می‌رود و تأثیر خاصی بر طعم غذا نسبت به سایر ادویه‌ها دارد. از این رو استفاده از آن باید با دقت و وسواس بیشتری انجام بگیرد. به طور مثال زمانی که می‌خواهید گوشت و یا مرغ کبابی درست کنید بهتر است نمک آن‌ها را قبل از کباب کردن اضافه کنید یا زمانی که می‌خواهید ماکارونی درست کنید بهتر است نمک آن را قبل از قرار دادن ظرف روی حرارت اضافه کنید.

نکته مهم

در حالت کلی چنانچه به ۶ لیتر آب دو قاشق غذاخوری نمک اضافه کنید، کافی خواهد بود. استفاده از فلفل تند برای غذاهایی همچون پیتزا، سوپ‌ها و انواع خوراک‌ها، استفاده از زیره برای پخت غذاهای خاورمیانه‌ای، آسیایی، مدیترانه‌ای و نیز درست کردن انواع ماهی‌ها، گوشت گوسفندی و غیره.

استفاده از دارچین برای پخت غذاهایی که دارای سبزیجات هستند همچون هویچ و سیب زمینی و نیز برای درست کردن کوکو سبزی، استفاده از فلفل سیاه برای درست کردن تقریباً همه غذاها به خصوص خوراک‌ها و خورشت‌ها و استفاده از زردچوبه برای پخت بیشتر غذاهای ایرانی مخصوصاً غذاهایی که دارای کاری هستند توصیه می‌شود.

از دیگر ادویه‌های پرکاربرد می‌توان به دانه خشخاش، نعناع، جعفری، رزماری، زعفران، کنجد، ترخون، دانه خردل، جوز هندی، آویشن، فلفل پاپریکا، تخم گشنیز، شوید، تخم رازیانه، زنجبیل، ریحان، فلفل هندی و گشنیز اشاره کرد که شما با شناسایی کاربرد هر یک می‌توانید عطر و بوی خوبی را به غذای خود ببخشید.

طرز تهیه غذای خوشمزه
انواع ادویه

طرز تهیه غذای خوشمزه با دانستن اصول مرتبط با پخت گوشت

برای این که بدانید با انواع گوشت‌ها چگونه می‌توان غذاهای خوشمزه درست کنیم باید اصول زیر را به کار ببرید:

 • اگر قصد دارید گوشت قرمز را به صورت کبابی درست کنید بهتر است آن را سه ساعت قبل از کباب کردن با مقداری کیوی رنده شده، فلفل قرمز، نمک، ماست یا سس مایونز و کره طعم دار کنید. همچنین بهتر است بافت گوشت قرمز را قبل از کباب کردن با پشت چاقو کمی باز و نرم کنید تا بهتر طعم دار شود و هنگام پخت خوب بپزد.
 • اگر می‌خواهید گوشت مرغ را کباب کنید بهتر است آن را یک روز قبل از کباب کردن در مخلوطی از فلفل دلمه‌ای، آبلیمو، فلفل سیاه، روغن زیتون، نمک و زعفران بخوابانید.
 • اگر می‌خواهید گوشت ماهی را کباب کنید بهتر است آن را با مقداری سرکه، زعفران، فلفل سیاه و نمک طعم دار کنید.
 • اگر گوشت را قبل از پختن کمی تفت دهید منافذ آن بسته می‌شود و خونابه از آن بیرون نمی‌ریزد. بنابراین تمام طعم گوشت داخل آن باقی می‌ماند.
 • چنانچه گوشت کبابی سفت بود می‌توانید برای نرم کردن آن از آب پیاز، سرکه و روغن زیتون استفاده کنید. گوشت را حداقل به میزان دو ساعت در مخلوط فوق بخوابانید و سپس آن را کباب کنید.
 • اگر می‌خواهید گوشت را بپزید ابتدا آن را با مقداری زردچوبه، فلفل سیاه و پیاز تفت دهید. با انجام این کار هم گوشت طعم بهتری خواهد داشت و هم این که شکل ظاهری خود را در هنگام پختن حفظ خواهد کرد.

اصول مرتبط با پخت گوشت مرغ و ماهی

 • بهترین روش برای پخت گوشت مرغ پختن آن با آب گرم و بهترین روش برای پختن گوشت قرمز پختن آن با آب سرد است.
 • اگر ماهی را سرخ کردید برای خوش طعم شدن آن می‌توانید چند دقیقه‌ای آن را در سیب زمینی رنده شده، خامه تازه و یا شیر نمک زده قرار دهید. چنانچه می‌خواهید ماهی هنگام سرخ کردن بو ندهد می‌توانید به روغن ماهیتابه قبل از قرار دادن ماهیتابه روی حرارت آبلیمو اضافه کنید.
 • زمانی که گوشت را در آب می‌پزید چه گوشت قرمز و چه گوشت مرغ هرگز کف آن را دور نریزید. با این کار هم تمامی ویتامین‌های گوشت، داخل غذا باقی می‌ماند و هم این که غذا خوشمزه‌تر می‌شود.

طرز تهیه غذای خوشمزه با دانستن اصول مرتبط با پختن انواع حبوبات

برای این که بدانید با انواع حبوبات چگونه می‌توان غذاهای خوشمزه درست کنیم باید اصول زیر را به کار ببرید:

انواع حبوبات
پختن انواع حبوبات
 • قبل از پخت غذا با نخود، نخود را دو روز قبل خیس کنید. این کار به دلیل نفاخ بودن نخود صورت می‌گیرد. اگر نخود را دو روز قبل از مصرف با آب خیس کنید هضم آن راحت‌تر می‌شود.
 • قبل از پخت لوبیا آن را سه بار بشویید و پس از آن، با آب بپزید. برای از بین بردن بوی زخم آن نیز می‌توانید یک پیاز به آن اضافه کنید. بعد از این که لوبیا پخت می‌توانید آن را با مواد دیگر مخلوط کنید. چون آب لوبیا لعابدار است می‌توانید از آن برای پخت غذا استفاده نمایید.
 • در صورتی لپه را جداگانه بپزید که دیر پز باشد. اگر لپه دیر پز نباشد برای درست کردن قیمه می‌توانید آن را پس از سرخ شدن گوشت با پیاز به خورشت اضافه کنید.
 • چنانچه عدس شما دیر پز باشد می‌توانید از شب قبل آن را با مقداری آب جوش خیس کنید و داخل فلاکس چای بریزید. در فلاکس را ببندید و اجازه دهید تا صبح به همان صورت باقی بماند. هنگام مصرف عدس خواهید دید که عدس تقریباً پخته و نیم پز شده است.

سایر نکات

 • اگر می‌خواهید نفخ حبوباب کاهش یابد می‌توانید آن‌ها را پس از خارج کردن از آب با یک پارچه نخی خشک کنید تا پوست آن‌ها جدا شود و بعد آن‌ها را با مواد دیگر ترکیب کنید. با جدا شدن پوست حبوباب نفاخ بودن آن‌ها تا میزان زیادی کاهش می‌یابد.
 • سعی کنید هنگام پختن حبوبات آن‌ها را با مقداری کرفس، پیاز و رزماری مخلوط کنید.
 • سعی کنید حبوبات را با ادویه‌هایی که طبع گرم و خشک دارند همچون زیره، دارچین، نعناع و یا زنجبیل سرو کنید.
 • سعی کنید حبوبات را با سایر مواد نفاخ دیگر همچون سیب زمینی ترکیب نکنید.
 • هنگام پخت حبوبات چند قطره سرکه و یا آبلیمو در قابلمه بریزید تا هم حبوبات طعم بهتری بگیرند و هم قابلمه سفید بماند.

طرز تهیه غذای خوشمزه با دانستن اصول مرتبط با پختن انواع سبزیجات

برای این که بدانید با انواع سبزیجات چگونه می‌توان غذاهای خوشمزه درست کنیم باید اصول زیر را به کار ببرید:

طرز تهیه غذای خوشمزه
پختن انواع سبزیجات
 • سبزیجات را در ظروف لعابی بپزید تا رنگشان تغییر نکند.
 • اگر در پخت سبزیجات به رنگ آن‌ها توجه می‌کنید آن‌ها را در آب زیادی که در حال جوشیدن است بریزید و در ظرف را باز بگذارید تا در حین پخت رنگ آن‌ها عوض نشود اما چنانچه در پخت سبزیجات به نگهداری ویتامین‌های آن توجه می‌کنید آن‌ها را با آب بسیار کم بپزید به طوری که بعد از پخت، آب آن به طور کامل تبخیر شده باشد.
 • سبزیجاتی که بوی تند دارند همچون کلم، گل کلم و شلغم را زیاد نپزید. اگر به مدت طولانی این سبزیجات را بپزید بوی بد آن‌ها بیشتر خواهد شد.
 • اگر سبزیجات را بیشتر از حد معمول بپزید رنگ آن‌ها تغییر خواهد کرد.
 • زمانی که می‌خواهید از سبزیجات خشک برای پخت غذا استفاده کنید قبل از استفاده باید آن‌ها را خیس کنید تا نرم شوند.

سایر نکات

 • چنانچه کاهو تلخ بود می‌توانید آن را قبل از مصرف به مدت ۱۵ دقیقه در محلول آب سرد و نمک قرار دهید تا تلخی آن از بین برود.
 • اگر می‌خواهید از پیاز در غذا استفاده کنید قبل از استفاده در غذا اجازه دهید به مدت ۵ دقیقه در آب جوش قل بزند. با این کار بوی بد پیاز از بین خواهد رفت. راه دیگر برای از بین بردن بوی پیاز این است که آن را برش بزنید و چند دقیقه‌ای در روغن، آب یا آبلیمو قرار دهید.
 • اگر می‌خواهید پیازها سریعتر سرخ شود نصف قاشق چایخوری نمک را به درون ماهیتابه اضافه نمایید. با این کار هم طعم پیازها بهتر می‌شود و هم سریعتر سرخ می‌شوند.
 • پخت کلم و گلم کلم در آب جوش و نمک به مدت ۵ دقیقه، پخت آرتیشو در آب جوش، روغن زیتون و نمک تا زمانی که برگهای آن به طور کامل نرم شود، پخت هویج با کمی جوش شیرین در یک ظرف در باز به منظور جلوگیری از تغییر رنگ آن، پخت مارچوبه در آب جوش، خواباندن بادمجان در آب سرد و نمک به مدت ۴ ساعت قبل از سرخ کردن و غیره از روش‌های مناسب پخت و پز این دست از سبزیجات است که باعث می‌شود طعم و رنگ آن‌ها حفظ شود. تنها روشی که برای پخت سبزیجات توصیه نمی‌شود روش سرخ کردن آن‌هاست که رنگ و طعم آن‌ها را از بین می‌برد. سایر روش‌ها برای پخت سبزیجات مناسب هستند.

جهت ارائه‌ی انواع خدمات خود می‌توانید به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

8 دیدگاه دربارهٔ «چگونه غذاهای خوشمزه درست کنیم؟»

 1. غذاها را با انواع دلخواه درست کنیم همیشه غذای یک هفته را داشته با شیم نان ها و گوشت ها و ما هی ها و انواع گوشت بال ها و پا چه ها و کله ها و پوست های خوشمزه و دل و جگر و سنگدان و کل اعضائ مرغ و غاز و شتر مرغ و گوسفند ووو پنیر و گوجه و سیب زمینی و خیار و موز و انواع درست کردن کیک و شیرینی و شربت ها و همه جور نان و پلو ها و میوه ها و تنقلات لبنیات و اجیل ها و خانهای خالی از متفاوت خوردنی ها نبا شد و همیشه با انواع دلخواه شاد و سرافراز در در امد بشویم وما با شما

 2. سلام واقعا نکات کاربردی و قابل فهمی رو گفتین حتی من که در آشپزی مبتدی هستم تونستم به خوبی ازشون استفاده کنم.

 3. سلام..مطلبتون خییییییییلی خوب بود برای من. دستتون درد نکنه. اگر یک جدول غذای ساده برای ناهار هم می گذاشتین دیگه عالی می شد.با تشکر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *