درست کردن باغچه

چگونه باغچه درست کنیم؟

فصل‌های بهار و تابستان فصل‌های خوبی برای درست کردن باغچه هستند. چرا که گیاهان تا فرا رسیدن فصل زمستان و شروع بارش برف می‌توانند اندکی در خاک جاگیر شوند. البته فصل پاییز هم می‌تواند برای کاشت گیاهانی همچون نرگس و سوسن که از پیازداران می‌باشد و برخی درختان و گیاهانی که مختص فصل سرما هستند، زمان خوب و مناسبی باشد. پس چنانچه تصمیم گرفته‌اید باغبانی کنید ولی به دلیل نداشتن تجربه کافی از این امر صرف نظر کرده‌اید تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید تا به پاسخ سوال «چگونه باغچه درست کنیم» برسید. در این مقاله سعی داریم در مورد درست کردن باغچه و همچنین تزیین کردن باغچه صحبت نماییم.

نکات مهم برای درست کردن باغچه

هنگامی‌که از درست کردن باغچه در حیاط منزل صبحتی به میان می‌آید اغلب افراد حیاط بزرگی را در ذهن تصور می‌کنند. ولی به هیچ عنوان نباید این گونه تصور کنید که باغچه‌ حیاط خانه‌هایی که کوچک هستند قابل طراحی و تزئین نیستند. در حقیقت می‌توان گفت که طراحی باغچه‌های خانگی کوچک می‌تواند بسیار هیجان‌انگیز باشد. مزیتی که باغچه‌های کوچک در مقایسه با باغچه‌های بزرگ دارند این است که به راحتی می‌توان از آن مراقبت کرد. شما قادرید که در باغچه کوچک خود همه چیز از قبیل گلدان‌های آویز، باغچه‌های دیواری، حوضچه‌های کوچک و حتی تاب و سرسره درست کنید. پس چنانچه دوست دارید در حیاط منزل خود باغچه‌ای زیبا بسازید نکاتی که در ادامه ذکر خواهیم کرد را رعایت کنید.

داشتن ایده برای درست کردن باغچه

در ابتدا مشخص کنید چه باغچه‌ای می‌خواهید، باغچه گل، سبزیجات یا صیفی‌جات؟ چنانچه تصمیم دارید باغچه گل درست کنید تمایل دارید چه نوع گلی بکارید، گل‌های یک ساله‌ای را که بایستی هر سال مجدداً کاشته شوند اما در فصل تابستان رنگی بی‌همتا دارند؟ یا گل‌های چند ساله‌ای که مدت زمان گل دادنشان کوتاه بوده اما تا چندین سال قرار است برایتان بمانند؟ البته شما می‌توانید هر دو نوع ترکیب را با هم بکارید. دیگر تصمیم با خود شماست. فقط به شما توصیه می‌کنیم نخست با تکه کوچکی از زمینی که برای این کار در نظر گرفته‌اید آغاز نمائید چرا که موفق شدن در فضایی که کوچک می‌باشد بهتر از شکست خوردن در زمینی بزرگ است.

ایده
داشتن ایده برای درست کردن باغچه

انتخاب مکان مورد نظر برای درست کردن باغچه

تقریباً تمامی سبزیجات و بیشتر گل‌ها به مدت ۶ ساعت به آفتاب کامل و مستقیم احتیاج دارند. مکانی که برای درست کردن باغچه در نظر گرفته‌اید به مدت یک روز تحت نظر بگیرید و حرکت خورشید و مقدار و مدت زمانی که زمین انتخابی‌تان نور دریافت می‌نماید مشاهده نمائید. امکان دارد زمینی را که جهت درست کردن باغچه در نظر گرفته‌اید میزان نوری که دریافت می‌کند بیش از مقداری باشد که خود تصور می‌کردید. اما اگر تکه زمین مورد نظرتان نور زیادی ندارد ناامید نباشید.

اغلب گیاهان می‌توانند نور کم و همچنین سایه را تحمل نمایند و حتی گیاهانی وجود دارند که تنها در سایه رشد می‌نمایند. از منابعی همچون کتاب، اینترنت، گلفروشی و غیره می‌توانید برای دانستن این موضوع که هر گیاهی برای رشد به چه میزان نور نیاز دارد جست‌و‌جو کنید. باغچه مورد نظر خود را در مکانی درست کنید که امکان نادیده گرفتنش وجود نداشته باشد. جلوی پنجره اتاقتان، جلوی در و غیره. افزون بر این چنانچه بتوانید آن را در جایی که به منبع آب نزدیک باشد درست کنید بسیار عالی می‌شود! چرا که جهت آبیاری آن مجبور به بلند کردن گالن‌های سنگین تا مسافتی طولانی نخواهید بود.

تمیز کردن زمین جهت درست کردن باغچه

زمینی را که برای درست کردن باغچه‌اتان در نظر گرفته‌اید از شر چمن‌هایی که آن را پوشانده‌اند خلاص نمائید. چناچه دوست دارید سریع‌تر به نتیجه برسید می‌توانید آن‌ها را از ریشه بیرون آورید. اما روش آسان‌تری هم وجود دارد و آن این است که آن‌ها را با روزنامه از بین ببرید. به این منظور لایه‌ای به ضخامت ۵ صفحه که به اندازه کافی ضخیم است تهیه کنید. روزنامه‌ها را روی چمن قرار دهید و لایه‌ای از خاک گلدان و خاک سطحی و یا کمپوست به ضخامت ۸ سانتی‌متر روی روزنامه‌ها بریزید. البته برای این کار بایستی صبر داشته باشید چرا که تقریباً ۴ ماه زمان لازم است تا لایه کمپوست و روزنامه‌ها تجزیه گردند.

تقویت کردن خاک جهت درست کردن باغچه

خاک دائماً نیاز به تقویت دارد. راه حل این کار آسان است. این راه حل آسان استفاده از مواد طبیعی است. لایه‌ای به ضخامت ۵ الی ۸ سانتی‌متری که شامل برگ‌های تجزیه شده، چمن چیده شده و خشک شده است به خاک بیفزائید.

درست کردن باغچه
تقویت خاک

خاک را حفر کنید و لایه‌ای را که درست کرده‌اید در خاک دفن نمائید عناصر طبیعی را به خاک مورد نظرتان بیفزائید. چنانچه تمایل ندارید خاک را بکنید و یا اصلاً تمایلی به حفر کردن چاله ندارید این عناصر طبیعی را به صورت لایه‌ای روی خاک بگذارید.

آن‌ها پس از گذشت چندین ماه راه خود را از درون خاک باز می‌کنند. چنانچه تمایل دارید در مورد خصوصیات فیزیکی و همچنین شیمیایی خاک مورد نظرتان بدانید مقداری از آن را به آزمایشگاه‌ خاک شناسی که در شهرتان وجود دارد ببرید. آن‌ها شما را در این خصوص که به چه میزان خاک از کدام تکه زمین به آن‌ها بدهید و این‌که زمان مناسب برای انجام نمونه‌گیری چه زمانیست راهنمایی خواهند کرد. پس از گذشت چندین هفته که نتیجه آزمایش تعیین شد مهندسان خاک شناسی به شما خواهند گفت که خاکی که دارید چه کمبودهایی دارد و نحوه جبران و اصلاح کردن این کمبودها چگونه است.

خاک حفر شود یا نه؟

یکی از راه‌هایی که سبب نرم شدن خاک می‌شود حفر کردن و زیر و رو کردن آن می‌باشد. اما بهتر است بدانید زمانی‌که خاک خیلی خشک و یا خیس است، زیر و رو نمودن و شخم زدن آن سبب می‌شود ساختمان آن آسیب ببیند. به منظور تشخیص زمان مناسب برای شخم زدن، مقداری از خاک مورد نظر خود را که اندکی هم دارای رطوبت است در دستتان بگیرید، بایستی خاک در دستتان به صورت گلوله‌ای نرم در آید و هنگامی‌که خواستید آن را به زمین بیندازید به راحتی تکه تکه گردد.

چنانچه خاک مورد نظرتان به این شکل بود نشان دهنده این است که باغچه‌اتان برای شخم زدن آماده است. برای شخم زدن و زیر و رو کردن ۲۰ الی ۶۳ سانتی‌متری سطح خاک و همچنین مخلوط کردن کمپوست‌هایی که در مرحله تقویت خاک ذکر آن گذشت می‌توانید از یک بیل و یا شن کش استفاده نمائید. گفتنی است که زیر و رو نمودن سطح خاک در باغچه‌هایی که قرار است سبزیجات و یا گیاهان یک ساله بکارید، فقط یک بار در طول سال و در فصل بهار پیش از این‌که گیاهان را بکارید لازم است.

حفر خاک
حفر خاک

چگونه در بالکن باغچه درست کنیم

امروزه آپارتمان نشینی افزایش یافته است و اغلب افراد، ساکنین آپارتمان‌ها هستند. یکی از مشکلاتی که همواره افراد ساکنین آپارتمان‌ها با آن مواجه هستند این است که پشت خانه و حتی در جلوی آن فضای کافی برای درست کردن باغچه ندارند ولی از آن‌جائیکه محدودیت جا علاقه به داشتن گل و گیاه را در این افراد از بین نمی‌برد بهترین گزینه پیش رو برای این دست از افراد این است که در بالکن باغچه‌ای احداث نمایند.

چنانچه در بالکن واحدتان مسکونی‌اتان باغچه‌ای زیبا درست کنید کمتر احساس دلتنگی خواهید کرد. در حقیقت با انجام این کار سرگرمی خود را افزایش می‌دهید و گویی با طبیعتی کوچک و دلنواز زندگی می‌کنید. طبیعتی کوچک از منزل شما، محیطی آرامش بخش را برایتان خواهد ساخت. فقط کافیست اندکی خلاقیت به خرج دهید و حوصله کافی برای این کار را داشته باشید.

نکات مهم برای درست کردن باغچه در بالکن

راهکارهای جالبی جهت ساختن باغچه‌ای زیبا در بالکن وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

ایجاد فضای خوب

چنانچه منزلتان در مکانی مناسبی احداث شده باشد به آسانی می‌توانید باغچه درست کنید، حتی با درختانی بزرگ! چنانچه می‌خواهید باغچه‌ای بزرگ داشته باشید تمامی سطح آن را توسط خاک بپوشانید. علاوه بر این از گلدان هم می‌توانید استفاده کنید.

ضدآب نمودن خاک باغچه

چنانچه باغچه بالکن را ساختید، سطح باغچه را افزون بر خاک به گونه‌ای آماده کنید که ضد آب باشد.

بررسی نوع خاک برای درست کردن باغچه

همان‌طور که خود مستحضرید یکی از مهم‌ترین شرایط برای داشتن باغچه‌، خاک مناسب می‌باشد. بنابراین برای داشتن خاک مرغوب بایستی ترکیبی از خاک، کمپوست و کود را درست کنید، افزون بر این لازم است که مواد مغذی را به خاک بیفزائید.

استفاده از گلدان

چنانچه تمایل به درست کردن باغچه دارید می‌توانید از ساده‌ترین لوازم استفاده کنید. گلدانی خریداری کنید و در آن بامیه و گوجه که نیاز به فضای زیادی ندارند، بکارید.

تامین کردن آب باغچه

در این خصوص نکته مهمی وجود دارد، چرا که این مورد را بایستی مطابق با هر فصل، تغییر دهید. در فصل تابستان باید روزی دو بار به گیاهی که کاشته‌اید آب دهید و خاک را مرطوب نگه دارید و در فصل زمستان نخست بایستی خاک را با دستتان فشار دهید و سطح رطوبت خاک را بررسی نمائید و پس از آن اقدام به آبیاری نمائید.

درست کردن باغچه
تامین کردن آب باغچه

راهکارهای رسیدگی به باغچه

حتماً شما هم، مانند سایر افراد دوست دارید باغچه‌ای زیبا و دلنواز داشته باشید اما هزینه‌هایی که بایستی صرف زیباسازی آن نمائید بسیار زیاد است. به عنوان مثال می‌توانید از چمن‌های سبز روشن که دارای قامتی کوتاه هستند استفاده کنید و یا از چمن‌هایی که رنگی تیره، قامتی بلندتر و نیز رشدی سریع‌تر دارند استفاده کنید. افزون بر این افرادی هستند که به جای استفاده از چمن ترجیح می‌دهند کف باغچه را با چوب طبیعی و یا سنگ پوشش دهند که البته ظاهر آن به طرح‌های امروزی و مدرن نزدیک‌تر است.

برای این‌که به باغچه‌ مدرنی که ساخته‌اید، رسیدگی کنید و آن را تزئین کنید نیازی نیست حتماً به طور پیوسته گل و گیاهان باغچه‌اتان را هرس نمائید و یا چمن‌ها را به طور مرتب کوتاه کنید. این مسئله به سلیقه و نظر خودتان بستگی دارد. چنانچه دوست دارید باغچه‌ای پر حجم و شلوغ داشته باشید اجازه دهید تا گیاهان و چمن‌های باغچه‌اتان بیشتر رشد نمایند. البته گفتنی است که برای این‌که باغچه‌ شما دارای ظاهری شیک باشد می‌توانید از ترکیب دو گزینه هم استفاده نمائید. به عنوان مثال تکه‌ای از باغچه را اصلاح نمائید و تکه دیگر را به حال خود رها نمائید.

مزیت‌های باغچه‌های امروزی

از مزیت‌های باغچه‌های امروزی و مدرن می‌توان به انعطاف‌پذیری بالای آن‌ها برای انتخاب شکل ظاهری باغچه اشاره کرد. از راه‌ حل‌های ایجاد فضای سبز و دل‌پذیر در حیاط منزل این است که خواسته خود را به طور دقیق از محیط باز و سرسبز تعیین کنید. به این منظور بایستی بدانید که چگونه می‌خواهید از فضای بیرونی منزل خود استفاده نمائید. به منظور تزئین چیدمان حیاط با فضای سبز می‌توانید از رنگ‌های چیره و غالب استفاده کنید. البته این کار را با گل‌‌ها و گیاهان رنگارنگ و همچنین مبلمان راحتی که مخصوص حیاط می‌باشند، هم می‌توانید انجام دهید.

چنانچه مبلمان ساده‌ای برای حیاط دارید می‌توانید کوسن‌ها و بالشتک‌های رنگارنگ بگذارید چرا که این کار را به بهترین شکل برایتان انجام می‌دهند. یقیناً بهترین روشی که می‌توانید از آن برای داشتن حیاطی رنگارنگ استفاده کنید، کاشتن گل و گیاهانی است که دارای شکوفه بوده و زیبا هستند. البته گفتنی است که کارسازترین روش جهت تزئین باغچه‌ای که در حیاط دارید، ایجاد راهروهایی جذاب و باریک از در ورودی حیاط منزلتان تا محل مورد نظرتان می‌باشد. با انجام این کار یقیناً هر فردی که برای نخستین بار قدم در خانه شما می‌گذارد با حیرت و هیجان زیادی مواجه خواهد شد.

مزیت
مزیت‌های باغچه‌های امروزی

چند نکته در مورد رسیدگی به باغچه

البته لازم به ذکر است که این کار مزیت بزرگ دیگری هم دارد و آن هم این است که برای افرادی که حیاطشان کوچک است انجام این کار بسیار مناسب می‌باشد. هنگامی‌که فردی وارد حیاط منزل شما می‌شود به جای این‌که محیط اطراف را نگاه کند و تصمیم به کوچکی و حتی دلگیر بودن حیاط منزل شما بگیرد، به سرعت جذب راهروی سبزی که ایجاد نموده‌اید می‌شود و کاملاً موضوعات دیگر را از یاد می‌برد. این نکته را هم فراموش نکنید که استفاده از اشکال مربعی و مستطیلی شکل در چیدمان باغچه‌های امروزی و مدرن ضروری است.

به این نکته هم توجه کنید که بودن اشکال و محیط‌هایی که مربعی شکل و گوشه‌دار هستند در باغچه‌هایی که مدرن می‌باشند عاملی اصلی در نامیدن یک سبک به نام مدرن است. پس حتماً این مسئله را در طراحی کردن باغچه حیاط خود عملی کنید. تأثیرگذارترین روش به منظور تزئین حیاط‌های کوچک با عناصری که طبیعی هستند بهره‌گیری از سبک مدرن است. برای انجام این کار کافیست همه چیز را در حالت حداقلی نگه دارید و از ابزار دکوری و گیاهان رنگارنگ زیاد پیرامون باغچه خود استفاده نکنید.

در ادامه در مورد راه‌های تزیین باغچه صحبت می‌کنیم.

ایده‌های فانتزی جهت تزئین باغچه

مبحث بعدی بعد از درست کردن باغچه تزیین کردن باغچه می‌باشد. در زیر به چند ایده جهت تزیین باغچه اشاره شده است:

استفاده از رنگ‌های مختلف در حیاط جهت تزیین باغچه

برای این‌که حیاطی زیبا و دلباز داشته باشید احتیاج به چیزهای خاصی ندارید. تنها لازم است که از رنگ‌های مختلف در فضای حیاط و باغچه منزلتان استفاده کنید. برای این کار می‌توانید از گیاهانی که گل‌های رنگارنگ دارند استفاده نمائید. نیازی هم نیست برای خرید گلدان هزینه صرف کنید. می‌توانید از سبد خالی گل‌هایی که برایتان هدیه داده‌اند استفاده کنید. فقط لازم است که به اطراف خود بیشتر توجه کنید تا ایده‌های خلاقانه به ذهنتان خطور کند.

استفاده از ابزارهای مختلف جهت تزیین باغچه

چنانچه در انباری منزلتان دوچرخه‌ای قدیمی دارید، آن را از انباری بیرون بیاورید و به عنوان پایه برای نگه داشتن گل و گلدان‌هایتان استفاده کنید. این کار دارای دو مزیت خواهد بود. اولاً این‌که دوران خوش کودکی‌اتان را به یادتان خواهد آورد، ثانیاً صاحب باغچه‌ای باطراوات و زیبا خواهید شد.

درست کردن باغچه
استفاده از ابزارهای مختلف جهت تزیین باغچه

همچنین می‌توانید لاستیکی را رنگ کنید و آن را با زنجیر به درخت آویزان کنید. این ایده، ایده‌ای جذاب و بی‌نظیر خواهد بود که توجه هر فردی را به خود جلب می‌کند. ضمن این‌که نیازی هم نیست که هزینه زیادی برای آن صرف کنید.

روش دیگر این است که از چکمه‌های رنگی پلاستیکی برای تزئین دکوراسیون باغچه‌اتان استفاده کنید. این کار روح و جان تازه‌ای به حیاط شما می‌دهد و سبب می‌شود با هر بار نگاهی که به باغچه خود می‌کنید نهایت لذت را ببرید.

از لوستر قدیمی برای آویزان کردن پیچک‌ها استفاده کنید. این ایده، ایده‌ای بی‌نظیر برای تزئین چیدمان باغچه‌اتان خواهد بود.

استفاده از تنه درخت جهت تزیین باغچه

چنانچه در حیاط خود تنه بریده شده درختی دارید، سطح رویی آن را تا عمق مورد نظر خود با ابزاری مناسب، بردارید و فضایی را که ایجاد شده است با خاک پر کنید. پس از آن گل مورد نظر خود را در آن قرار دهید. گفتنی است که از آن‌جائیکه وجود تنه رطوبت را حفظ می‌کند، مجبور به آب دادن مکرر به گل‌ها نخواهید بود.

سایر روش‌ها جهت تزیین کردن باغچه

  • گل‌ها را در میان سنگ‌هایی که عمق کمی دارند پرورش دهید. شاید شما هم در حیاط خود سنگ‌هایی داشته باشید که فضای درون آن‌ها جهت کاشت کاکتوس و یا گیاهانی که بیابانی هستند، کافی باشد. حتی می‌توانید چند سنگ و یا صخره را در کنار یکدیگر قرار دهید. با این کار شما می‌توانید یک باغ سنگی طبیعی کوچک درست کنید.
  • با بلوک‌های سیمانی باغچه‌ای عمودی درست کنید. حتی می‌توانید روی این بلوک‌های سیمانی یک تخته قرار دهید و به عنوان میز نوشیدنی از آن استفاده کنید.
  • اگر بطری‌های نوشیدنی رنگی دارید آن‌ها را دور نریزید. این بطری‌ها را از قسمت بالا برش بزنید و درون آن را با خاک پر کنید. سپس گل مورد نظر خود را در آن بکارید و دور تا دور باغچه‌ای که ایجاد کرده‌اید، قرار دهید.

امیدواریم که با روش‌های تزیین باغچه آشنا شده باشید.

اطلاعات بیشتر

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد درست کردن باغچه می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید.

همچنین جهت خرید انواع گل و گیاه موردنظر خود می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

9 دیدگاه دربارهٔ «چگونه باغچه درست کنیم؟»

  1. سلام من میخوام در حیاطم باغچه درست کنم ایا میشود در زیر ان شیشه بگذرارم که موزاییک ها خراب نشود.؟ باغچه ام خراب نمیشود؟

  2. سلام.میخواستم بدونم برای ساخت باغچه با چوب حتما باید از چوب های مخصوص مثل چوب روسی استفاده کنیم و یا با زیر پالتی و چوب های معمولی هم میشه کار کرد؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *