بهترین رادیاتور شوفاژ

بهترین رادیاتور شوفاژ

شوفاژ یکی از قدیمی‌ترین روش‌های گرمایشی است. در حالت کلی، حرارت شوفاژها از طریق جا به جا شدن در هوای محیط سبب ایجاد گرما می‌شود. بدین گونه که هوای گرم بالای شوفاژ که سبک‌تر می‌باشد به سمت بالا حرکت می‌کند و هوای سرد جایگزین آن می‌گردد، این چرخش دائمی که در جریان هوا اتفاق می‌افتد موجب می‌شود که فضایی که در آن قرار دارید گرم شود. از نظر ظاهری شوفاژها متنوع هستند و شما بنا به سلیقه خود می‌توانید یکی از سه نوع شوفاژ پنلی یا تخت، پره‌ای و کریستالی یا ژله‌ای را انتخاب نمائید. حال ممکن است این سوال برایتان پیش آید که از بین سه مدلی که برای انتخاب وجود دارد بهترن مدل آن کدام است. تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید تا شما را بهترین مدل شوفاژ آشنا کنیم.

ویژگی‌های بهترین مدل شوفاژ

شوفاژی که کمترین میزان مصرف انرژی را دارد، شوفاژی ایده‌آل است. البته در حین این‌که کمترین میزان انرژی مصرفی را دارد. علاوه بر این بایستی بالاترین راندمان را هم داشته باشد به عبارتی بتواند حداکثر ظرفیت حرارتی را در کمترین فضای ممکن ایجاد نماید. افزون بر این بایستی دارای ثُبات حرارتی بهینه باشد، به عبارتی می‌توان گفت دمای اتاق را در حدی از گرما حفظ نماید. علاوه بر موارد ذکر شده بایستی با فضای مورد نیاز و سیستم تولید گرمایش تناسب داشته باشد. از نظر ظاهر هم باید با چیدمان منزل شما تناسب داشته باشد. داشتن سطح صاف و بدون لبه تیز، کیفیت رنگ، مقاومت مکانیکی و نیز مقاومت در برابر زنگ‌زدگی از دیگر فاکتورهای مهم در انتخاب شوفاژ است.

معرفی انواع بهترین مدل شوفاژ

در زیر نمونه‌های از بهترین مدل شوفاژ را به شما معرفی می‌کنیم:

شوفاژ پره‌ای از بهترین مدل شوفاژ

نمونه‌ای دیگر از بهترین مدل شوفاژ می‌توان به شوفاژهای پره‌ای اشاره کرد. شوفاژهای پره‌ای عموماً با آلومینیوم ساخته می‌شوند و به همین دلیل دارای مقاومت بسیار زیادی در برابر زنگ‌زدگی و نیز رسوب‌هایی که در آب و خوردگی هستند، دارند. بنابراین این نوع شوفاژها در شهرهای شمالی که رطوبت بالایی دارند و یا در حمام‌های قدیمی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از آن‌جائیکه میزان رسوب در سیستم‌های موتورخانه مرکزی با دیگ آب‌گرم بسیار بالاست بهترین شوفاژ جهت استفاده در این قبیل سیستم‌ها نوع پره‌ای آلومینیومی است. گفتنی است که با توجه به باز بودن مدار گرمایشی به کمک منبع انبساط در سیستم‌های مرکزی، پیوسته میزان زیادی آب در منبع انبساط تبخیر می‌شود و آب جدید جایگزین آن می‌گردد و همین امر موجب می‌شود که به طور روز افزون رسوبات آهکی و خورنده در مدار گرمایشی حضور داشته باشند.

شوفاژهای پره‌ای عموماً با آلومینیوم ساخته می‌شوند و به همین دلیل دارای مقاومت بسیار زیادی در برابر زنگ‌زدگی، رسوب‌های موجود در آب و خوردگی هستند.

بنابراین این نوع شوفاژها در شهرهای شمالی که رطوبت بالایی دارند و یا در حمام‌های قدیمی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از آن‌جائیکه میزان رسوب در سیستم‌های موتورخانه مرکزی با دیگ آب‌گرم بسیار بالاست بهترین شوفاژ جهت استفاده در این قبیل سیستم‌ها نوع پره‌ای آلومینیومی است.

گفتنی است که با توجه به باز بودن مدار گرمایشی به کمک منبع انبساط در سیستم‌های مرکزی، پیوسته میزان زیادی آب در منبع انبساط تبخیر می‌شود و آب جدید جایگزین آن می‌گردد و همین امر موجب می‌شود که به طور روز افزون رسوبات آهکی و خورنده در مدار گرمایشی حضور داشته باشند.

بهترین مدل شوفاژ
شوفاژ پره‌ای از بهترین مدل شوفاژ

شوفاژ تخت یا پنلی نمونه‌ای دیگر از بهترین مدل شوفاژ

شوفاژهای پنلی از فولاد ساخته می‌شوند. نوع اصلی این نوع از شوفاژها در کشور ترکیه با ورق ۱٫۱ میلی‌متر و نوع ایرانی آن با ورق‌ ۱٫۲ و ۱٫۵ به مونتاژ می‌رسد. با توجه به این‌که این نوع شوفاژها از فولاد ساخته می‌شوند، با افزایش ضخامت ورق آن‌ها، بازده حرارتی‌شان کاهش می‌یابد. افزون بر این در مقابل رسوب بسیار آسیب‌پذیر می‌باشند ولی به دلیل این‌که آهن از آلومینیوم ارزان‌تر است، قیمت شوفاژهای پنلی در مقایسه با شوفاژهای آلومینیومی، پایین‌تر است.

این نوع شوفاژها با رنگ‌های مخصوص رنگ‌آمیزی می‌شوند و با توجه به این‌که دمای سطح آن پایین است در مقایسه با شوفاژهای پره‌ای هوا را کمتر می‌سوزانند و سیاهی کمتری بر روی پرده‌ها از خود به جا می‌گذارند. گفتنی است که این شوفاژها به صورت بلوک‌های ۶۰ الی ۱۸۰ سانتی‌متری موجود می‌باشند و در ارتفاع‌های ۵۵ الی ۶۰ سانتی‌متر به فراوانی به تولید می‌رسند.

رادیاتورهای کریستالی یا ژله‌ای
رادیاتور تخت یا پنلی

رادیاتورهای کریستالی یا ژله‌ای

 بی کیفیت ترین رادیاتورهای موجود در بازار هستد که در صورت استفاده در سیستم پکیج شوفاژی مشکلات عدیده‌ای در پی خواهند داشت.

این رادیاتورها شباهت بسیاری به رادیاتورهای پره‌ای دارند با این تفاوت که پره‌ها توسط دو لوله یکی در بالا و دیگری در پایین به همدیگر وصل می‌شوند.

با توجه به کیفیت بسیار پایین رنگ داخل این رادیاتورها، پس از راه اندازی، این رنگ به شکل رسوبات آهکی بسیار نرم از سطح رادیاتور جدا می گردد و در مسیر صافی برگشت آب از رادیاتور به پکیج به تله می افتد. رسوبات با مسدود کردن این مسیر علاوه بر به خطر انداختن پمپ پکیج و سوختن آن، کارکرد مدار گرمایشی را مختل نموده و بعضی موارد با تولید صدای زوزه همراه است.

مقایسه شوفاژ پنلی با شوفاژ پره‌ای

همان‌طور که قبلاً هم بیان شد شوفاژهای کریستالی بی‌کیفیت هستند. همین امر موجب می‌شود که رقابت بین شوفاژ پنلی و شوفاژ پره‌ای باشد. با مقایسه ویژگی‌های این دو نوع شوفاژ پی خواهید برد که بهترین مدل شوفاژ کدام است.
امروزه با توجه به این‌که استفاده از سیستم‌های گرمایشی جدید همچون پکیج دیواری افزایش یافته است، ممکن است این سوال برای شما هم پیش آید که چه نوع شوفاژی می‌تواند بهترین گرمایش را ایجاد نماید.

در این میان بیشترین رقابت بین شوفاژ پنلی و شوفاژ پره‌ای می‌باشد. دو نوع شوفاژ ذکر شده از جهات مختلفی از قبیل قیمت، تعمیر پذیر بودن، میزان گرمایش، زیبایی، قابلیت نصب بر روی دیوار، ماندگاری و نیز قابلیت کارکرد با پکیج دیواری با یکدیگر قابل مقایسه هستند.

قیمت

در مقایسه با دو نمونه از بهترین مدل شوفاژ به اولین مبحثی که می‌پردازیم قیمت است. شوفاژهای پنلی با فاصله قابل توجهی از شوفاژهای پره‌ای پیشی گرفته‌اند. تفاوت قیمت این دو نوع شوفاژ به دلیل تفاوت در متریالی است که در ساخت آن‌ها استفاده شده است.

چرا که قیمت فولاد در مقایسه با قیمت آلومینیوم بسیار پایین می‌باشد. با توجه به این‌که در یک اندازه معین مثلاً ۱۰۰ سانتی‌متر هر دو نوع شوفاژ یک ضریب حرارتی دارند. پس می‌توان گفت که از نظر قیمت، خریداری شوفاژ پنلی به صرفه‌تر است.

البته بهتر است بدانید که در شوفاژهای پنلی لوازمی که جهت نصب آن مورد نیاز است در کارتن محصول وجود دارد اما در شوفاژ‌های پره‌ای بایستی این لوازم را جداگانه خریداری نمائید که این امر موجب می‌گردد قیمت تمام شده شوفاژ پره‌ای بیشتر شود.

تعمیر پذیر بودن

توجه به این نکته شاید چندان حائز اهمیت نباشد. چرا که با توجه به این‌که مدت زمان گارانتی شوفاژهای پنلی و شوفاژهای پره‌ای بالاست و نیز گارانتی به صورت تعویض می‌باشد خیلی کم پیش می‌آید که شوفاژی نیازی به تعمیر داشته باشد اما در این مورد می‌توان گفت که شوفاژ پره‌ای در صورتی‌که یکی از پره‌های آن سوراخ گردد این امکان وجود دارد که همان پره را حذف کرد اما در شوفاژهای پنلی انجام این کار ممکن نیست و بایستی کل شوفاژ را تعویض نمائید.

تعمیر پذیر بودن
تعمیر پذیر بودن شوفاژ

میزان گرمایش

مورد بعدی که باید در مورد دو نمونه از بهترین مدل شوفاژ در نظر بگیریم میزان گرمایش می‌باشد. این فاکتور از مهم‌ترین فاکتورهایی است که به ذهن مشتری خطور می‌کند. چرا که مصرف کننده تمایل دارد بتواند از شوفاژی که خریداری می‌کند بهترین و نیز ایده آل‌ترین گرمایش را دریافت کند. شوفاژها واحدی به نام بازده حرارتی دارند که میزان حرارت انتقال یافته را نشان می‌دهد.

به عنوان مثال ۱۰۰ سانت شوفاژ پنلی ایساتیس دارای ۱۸۳۲ کیلو کالری بر ساعت، بازده حرارتی است و در مقابل ۱۲ پره شوفاژ پره‌ای بوتان که همان اندازه ۱۰۰ سانت را دارد دارای بازده حرارتی ۱۸۹۶ کیلو کالری بر ساعت است. در نتیجه می‌توان که یک شوفاژ پنلی و یک شوفاژ پره‌ای با یک اندازه تقریباً دارای یک میزان بازده حرارتی هستند.

زیبایی و قابلیت نصب بروی دیوار

این فاکتور با سلیقه مشتری در ارتباط است. همین امر موجب می‌شود که شوفاژهای پنلی و پره‌ای را نمی‌توان از این نظر مقایسه کرد ولی با توجه به این‌که شوفاژهای پنلی ساختاری یکپارچه دارند و بدون درز هستند شاید بتوان اظهار نظر کرد که این نوع شوفاژها برای منازل مدرن و امروزی بهتر هستند. افزون بر این تمیز کردن شوفاژ پنلی در مقایسه با شوفاژ پره‌ای آسان‌تر است.

در رابطه با قابلیت نصب شدن بروی دیوار ذکر این نکته روری می‌باشد که با توجه به این‌که شوفاژهای پره‌ای از آلومینیوم ساخته می‌شوند وزن کمتری دارند. بنابراین فشار کمتری به دیوار ساختمان وارد می‌کنند.

ماندگاری

مورد بعدی که باید درابطه با دو نمونه از بهترین مدل شوفاژ درنظر بگیریم، ماندگاری می‌باشد. کیفیت و ماندگاری از مواردی است که سبب می‌شود تا شما از خرید خود اطمینان حاصل نمائید. همان‌طور که خود مستحضرید شوفاژهای پنلی از فولاد ساخته می‌شوند و شوفاژهای پره‌ای از جنس آلومینیوم.

روشن است که فولاد در مقایسه با آلومینیوم دارای مقاومت بیشتری است. همین امر موجب شده است که مدت زمان اغلب شوفاژهای پنلی بیشتر باشد. به عنوان مثال، شوفاژهای پنلی ایساتیس، ۱۵ سال گارانتی تعویض دارند که در مقابل شوفاژ پره‌ای بوتان که دارای بالاترین مدت زمان گارانتی است به مدت ۱۰ سال گارانتی تعویض دارد.

بهترین مدل شوفاژ
ماندگاری شوفاژ ها

قابلیت کارکرد با پکیج دیواری

مورد آخری که در مورد دونمونه از بهترین مدل شوفاژ در مورد آن بحث می‌کنیم، قابلیت کارکرد با پکیج دیواری است. با توجه به این‌که امروزه استفاده از پکیج دیواری افزایش یافته است اغلب خریداران تمایل دارند بدانند که کارایی کدامیک از این دو نوع شوفاژ با پکیج بهتر است.

با توجه به این موضوع که جنس مبدل پکیج دیواری از مس است، مس درون مبدل با آلومینیوم درون شوفاژ پره‌ای، پدیده پیل الکترولیتی را تشکیل می‌دهد که این امر سبب می‌شود داخل شوفاژها و نیز مدار گرمایش به طور پیوسته گاز هیدروژن تولید گردد که عملاً در شوفاژ پره‌ای نیاز مداوم به هواگیری را ایجاد می‌نماید.

لازم به ذکر است که هواگیری مداوم سبب پایین آوردن عمر مفید پمپ و منبع انبساط پکیج دیواری خواهد شد. در نتیجه می‌توان گفت در صورتی‌که از پکیج دیواری استفاده می‌کنید، بهتر است شوفاژ پنلی را انتخاب کنید.

بهترین مدل شوفاژ پنلی ایرانی

شوفاژهای پنلی به تخت و بی‌صدا بودن معروف هستند. این نوع شوفاژها انرژی گرمایی را به صورت تابشی در محیط متصاعد می‌نمایند ولی دست زدن به آن‌ها خطری ندارد و هنگام دست زدن به آن سوزشی در پوست خود حس نخواهید کرد. شوفاژهای پنلی از قطعات نازک فلزی ساخته می‌شوند. آب گرم، درون این قطعات جریان پیدا می‌کند.

این نوع شوفاژها در مقایسه با سایر لوازم گرمایشی مشابه، فضای کمتری را اشغال می‌نمایند اما سطح تماس بسیاری با محیط پیرامون دارند. پنل‌های شوفاژ نازک بوده و از آلومینیوم سبک و یا فولاد مقاوم تولید می‌گردند. ضخامت این شوفاژها در حد چند سانتی‌متر می‌باشد. شوفاژهای پنلی مشابه شوفاژهایی که قدیمی هستند به یک منبع گرمایشی همچون دیگ بخار وصل می‌شوند ولی راندمان و میزان گرمایی که توسط این شوفاژها تولید می‌شود بیشتر از شوفاژهای قدیمی است.

بهترین مدل شوفاژ
بهترین مدل شوفاژ پنلی ایرانی

مزایای بهترین مدل شوفاژ پنلی

در زیر چند نمونه از مزایای بهترین مدل شوفاژ پنلی را معرفی می‌کنیم:

قابلیت تنظیم دمایی بالا

شوفاژهای پنلی امروزی به یک ترموستات با قابلیت تنظیم دمایی تجهیز شده‌اند. در صورتی‌که از این نوع شوفاژ استفاده کنید، اتاقی که در ساختمان وجود دارد دارای دمای مطلوب خود خواهد بود.

کم جا بودن

یکی از بزرگترین مزایایی که می‌توان برای بهترین مدل شوفاژ پنلی بیان کرد این است که این نوع شوفاژها فضای کمتری در خانه اشغال می‌‌نمایند. این شوفاژها نازک بوده و وزن کمی دارند و همان‌طور که در بالا هم ذکر شد قابلیت نصب بر روی دیوار را دارند.

قابلیت نصب به صورت عمودی و افقی

چنانچه فضای کمی در خانه دارید، اصلاً نگرانی به خود راه ندهید چرا که شوفاژهای پنلی دارای تنوع زیادی بوده و امکان تطابق آن‌ها با فضاهای مختلف وجود دارد. نوعی از شوفاژهای پنلی هستند که در نزدیکی کف ساختمان نصب می‌گردند. نوع دیگری از این شوفاژها قابلیت نصب به صورت عمودی را دارند و به صورت صفحه‌ای باریک، از کف تا نزدیکی سقف ادامه پیدا می‌کنند. شاید شوفاژهای پنلی به این دلیل که اندازه‌ای کوچک دارند دارای راندمان انرژی خیلی بالایی نباشند اما جمع و جور بوده و دارای انعطاف پذیری بالایی می‌باشند.

داشتن ایمنی بالا

یکی از مهمترین مزایای بهترین مدل شوفاژ پنلی ایمنی بالای آن است. شوفاژهای پنلی به رغم شوفاژهای قدیمی نیازی به گرم شدن بیش از اندازه ندارند. این بدان معنی خواهد بود که شوفاژهای پنلی امروزی، مدرن و امن بوده و در صورتی‌که پوستتان با آن تماس پیدا کند دچار سوختگی نخواهید شد.

کاربرد دیگر شوفاژهای پنلی این است که می‌توانید از آن به عنوان حوله خشک کن هم استفاده کنید. شوفاژهای حوله خشک کن در حمام نصب شده و افزون بر این‌که حوله‌های خیس را خشک می‌کند، فضا را هم گرم می‌کند. علاوه بر موارد ذکر شده می‌توان گفت که هیچ گونه نگرانی در خصوص برخورد کودکان و ایجاد سوختگی با حوله خشک کن و شوفاژهای پنلی وجود ندارد.

داشتن ایمنی بالا
داشتن ایمنی بالای این شوفاژ ها

داشتن ظاهری امروزی و مدرن

شوفاژهای پنلی دارای ظاهری امروزی و مدرن هستند. این نوع شوفاژها در شکل‌ها و طرح‌های متنوعی در بازار در دسترس می‌باشند. نوع مشبک و نوع صاف ورقه‌ای آن در دسترس هستند. شما می‌توانید رادیاتوری که با سبک معماری خانه و یا محل کارتان تناسب دارد انتخاب نمائید. چنانچه تمایل دارید منزل و یا محل کارتان دارای ظاهری امروزی و مدرن باشد حتماً از رادیاتورهای پنلی به عنوان سیستم گرمایشی استفاده نمائید.

تولید انرژی گرمایی

یکی دیگر از مزیت‌های بهترین مدل شوفاژ پنلی، تولید انرژی گرمایی می‌باشد. شوفاژهای پنلی بسته به این‌که کدام مدل آن را انتخاب می‌کنید انرژی گرمایی متفاوتی را تولید می‌نماید. مدل‌های کم حرارت انرژی گرمایی برابر با Btu100 به ازای یک فوت متصاعد می‌نمایند. در مدل‌های پر حرارت انرژی گرمایی به Btu 4900 می‌رسد.

البته همان‌طور که در بالا هم ذکر شد، شوفاژهای پنلی پیوسته به صورت دوره‌ای نیاز به هواگیری دارند.

معرفی بهترین مدل شوفاژ پنلی ایرانی

شوفاژهای پنلی با مارک‌های مختلفی در ایران عرضه می‌شوند. اغلب شوفاژهایی که با نام برندهای خارجی به فروش می‌رسند تولید داخل کشور هستند. حال این‌که عده‌ای به دلیل این‌که سرمایه‌گذار خارجی دارند، استفاده کردن از ورق‌های خارجی و یا این‌که در مناطق آزاد تجاری مستقر هستند، ادعا می‌کنند که شوفاژهایی که به فروش گذاشته‌اند خارجی می‌باشد. این در حالیست که هیچ یک از این موارد دلیلی بر خارجی بودن و نهایتاً کیفیت محصول نمی‌باشد.

شوفاژهای داخلی از آن‌جائیکه در کشور مستقر هستند از لحاظ گارانتی مطمئن و قابل اعتمادتر می‌باشند و در صورت‌ داشتن کارخانه، خدمات پس از فروش آن‌ها مورد تأیید می‌باشد. گفتنی است که این در حالی می‌باشد که تعدادی از برندهایی که در بازارچه خارجی و یا داخلی، کارخانه ندارند و به صورت کارگاهی و در بعضی موارد سفارش یک سرمایه‌دار به دیگر کارخانه‌ها به تعداد کمی تولید شده، دارای پشتوانه خدمات و گارانتی نمی‌باشند. بنابراین به شما توصیه می‌کنیم شوفاژهایی که در داخل کشور ساخته می‌شوند و مارک شناخته شده‌ای دارند، خریداری کنید. از بهترین مدل شوفاژهای پنلی می‌توان ایران رادیاتور، ویتا، ایساتیس، ایرتورپن، بوتان و گلدپن را نام برد. از بین این مدل‌ها، مارک‌های بوتان و ایران رادیاتور مشهورتر هستند و برای خریداری مناسب‌تر می‌باشند.

استاندارد و گارانتی بهترین مدل شوفاژ پنلی

توجه به نشان استاندارد ملی ایران، مهم‌ترین استاندارد جهت خرید شوفاژ می‌باشد. چرا که آن دست از شوفاژهایی که دارای نشان استاندارد ایران هستند، گارانتی واقعی، جدول مشخصات فنی واقعی، میزان فشار بار واقعی هستند. افزون بر همه این موارد، نهایتاً شوفاژی قابل اطمینان به مشتری خود عرضه می‌نمایند. استاندارد CE اروپا هم که نشان‌دهنده کیفیت اتحادیه اروپا می‌باشد، در صورتی‌که توسط شرکتی معتبر، بازرسی و عرضه شده است قابل اطمینان می‌باشد. پس هنگامی‌که شوفاژ پنلی خریداری می‌کنید حتماً به نشان استاندارد آن توجه کنید.

بهترین مدل شوفاژ
استاندارد و گارانتی بهترین مدل شوفاژ پنلی

یکی از معیارهای اصلی هنگام خرید شوفاژ، گارانتی آن می‌باشد. البته گفتنی است که در ایران به سختی می‌توان به گارانتی اعتماد کرد. اغلب شوفاژها در ایران ادعا دارند که برای محصول خود به مدت ۷ الی ۱۵ سال گارانتی اختصاص داده‌اند. افزون بر این ادعا می‌کنند دارای گارانتی تعویض هم هستند. گارانتی بعضی تنها لفظی است اما تعدادی هم با برگ گارانتی کاغذی و یا مقوایی و تعدادی هم با چسباندن برچسبی بر روی شوفاژ و در نهایت با ثبت کردن در سایت و نیز فاکتور این اطمینان را به مشتریان خود می‌دهند. این در حالیست که هیچ یک از گارانتی‌های فوق به تنهایی کافی نیستند. با این وجود خرید شوفاژ ایرانی از نظر وجود تعمیرکار باتجربه و نیز تهیه قطعات جانبی بهتر از خریداری شوفاژهای خارجی است که هیچ نمایندگی در ایران ندارند.

انتخاب شوفاژ ایرانی


همان‌طور که در بالا اشاره شد شوفاژهای پنلی به منظور استفاده از آن به عنوان سیستم گرمایشی در محیط منزل و محل کار مناسب بوده و انعطاف پذیر می‌باشند و نوع ایرانی آن‌ها از نظر گارانتی و خدمات پس از فروشی که ارائه می‌دهند در مقایسه با نوع خارجی آن برتری دارند. پس بهتر است هنگام خرید به ایرانی بودن شوفاژی که خریداری می‌کنید توجه کنید و حتی‌المقدور نوع ایرانی آن را خریداری کنید.

اطلاعات بیشتر در مورد بهترین مدل شوفاژ

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد بهترین مدل شوفاژ می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید. همچنین جهت خرید و فروش انواع وسایل سرمایشی و گرمایشی موردنظر منزل خود می‌توانید به سایت و یا اپلیکیشن واسط‌کالا مراجعه نمایید.

1 دیدگاه دربارهٔ «بهترین رادیاتور شوفاژ»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *