چگونه با وسایل دور ریختنی لوازم فانتزی درست کنیم

چگونه با وسایل دور ریختنی لوازم فانتزی درست کنیم؟

اگر اندکی ذوق هنری داشته باشید به همراه کمی خلاقیت، می‌توانید خالق لوازمی باشید که از وسایل دور ریختنی ساخته شده‌اند. البته گاهی نیز داشتن فکر اقتصادی و صرفه جویی در هزینه‌ها شما را در آفریدن این آثار زیبا یاری خواهد کرد. اگر بارها و بارها خواسته‌اید از وسایل به درد نخور و دور ریختنی لوازمی زیبا و فانتزی درست کنید اما در شروع کار و خلق ایده‌ها به مشکل برخوردید تا انتهای این نوشتار ما را همراهی کنید تا با پاسخ دادن به سوال “چگونه با وسایل دور ریختنی لوازم فانتزی درست کنیم” شما را در ساخت این لوازم زیبا و فانتزی یاری کنیم و قواعد ساخت لوازم با وسایل دور ریختنی را بیاموزیم.

ساخت لوازم آشپزخانه با وسایل دور ریختنی

چنانچه می‌خواهید با وسایل دور ریختنی برای آشپزخانه خود لوازم زیبا و فانتزی درست کنید می‌توانید از ایده‌های زیر الهام بگیرید:

ساخت ظرف شیرینی با بطری دلستر

در رابطه با ساخت لوازم با وسایل دور ریختنی می‌توان به ساخت ظرف شیرینی با بطری دلستر اشاره کرد. برای این کار بطری دلستر را بردارید و آن را به صورت عمودی از بالا به پایین ( از سر بطری) و از وسط با چاقو برش بزنید. لبه‌های نامنظم بطری را با استفاده از اتو صاف کنید. حال دو عدد ظرف شیرینی دارید که می‌توانید شیرینی‌ها و بیسکویت‌های خود را در آن بچینید. البته برای ساخت این ظرف شیرینی می‌توانید به روش دیگری نیز عمل نمایید. بطری دلستر را بردارید و آن را از یک طرف فشار دهید تا به سمت داخل فرو رود و در یک قسمت بطری فرورفتگی ایجاد شود. با انجام این کار شما فقط یک ظرف شیرینی خواهید داشت.

ساخت زیر بشقابی با چوب

در رابطه با ساخت لوازم با وسایل دور ریختنی می‌توان به ساخت زیر بشقابی با چوب اشاره کرد. با چوب بستنی و تنه درختان می‌توانید برای آشپزخانه خود زیر بشقابی‌های زیبا بسازید. چنانچه برای این کار از چوب بستنی استفاده می‌کنید ابتدا مقوای کلفتی بردارید و آن را در هر شکل و اندازه‌ای که دوست دارید برش بزنید. ( دایره‌ای، مربعی، مستطیلی و غیره).

سپس زیر و روی مقوا را با استفاده از چسب حرارتی و یا چسب مایع از چوب بستنی پر کنید. برای زیباتر شدن کار می‌توانید چوب بستنی‌ها را با گواش رنگ کنید و یا روی آنها هر طرحی که دوست دارید نقاشی کنید. اما چنانچه بخواهید از تنه درخت برای ساخت زیر بشقابی استفاده کنید کافی است تنه را به حلقه‌های نازک‌تر تقسیم کنید و از آنها به عنوان زیر بشقابی استفاده نمایید.

زیر بشقابی چوبی
زیر بشقابی چوبی

ساخت زیر لیوانی با کنف و نمد

هم با استفاده از کنف و هم با استفاده از نمد می‌توانید زیر لیوانی‌های بسیار زیبایی برای آشپزخانه خود بسازید. برای ساخت زیر لیوانی کنفی آسانترین راه این است که حلقه‌ایی از تنه درخت و یا مقوای کلفت دایره‌ای شکل را بردارید و داخل آن را کنف پر کنید. برای ساخت زیر لیوانی نمدی نیز می‌توانید مقداری پارچه نمدی بردارید و روی آن الگوی طرح دلخواهتان را رسم کنید. از هر الگو باید دو عدد داشته باشید. یکی برای روی کار و دیگری برای زیر کار. سپس الگوها را با قیچی برش زده و بعد از پاک دوزی دورتا دور آنها را به هم بدوزید. با این کار زیر لیوانی شما آماده است.

ساخت رومیزی با واشر

در رابطه با ساخت لوازم با وسایل دور ریختنی می‌توان به ساخت رومیزی با واشر اشاره کرد. ابتدا به همان اندازه‌ای که می‌خواهید رومیزی‌تان به آن اندازه باشد، پارچه تهیه نمایید. برای این کار می‌توانید از مقوا نیز استفاده کنید. سپس واشرها را با استفاده از چسب روی پارچه و یا مقوا بچسبانید. با انجام این کار رومیزی شما آماده خواهد شد. می‌توانید آن را روی میز پهن کنید و سپس از روی آن مشمای کاوری روی میز پهن نمایید.

حتی برای زیباتر شدن کار می‌توانید در ابعاد کوچکتر و با تعداد بیشتری این کار را انجام دهید. یعنی روی پارچه‌ها و مقواهای کوچک واشرها را بچسبانید و به طور جدا از هم و پراکنده روی میز بچینید. سپس مشمای کاوری را پهن کنید. بعد از پایان کار رومیزی با طرحی متفاوت خواهید داشت.

ساخت تابلو با قاشق و چنگال‌های کهنه و قدیمی

با قاشق و چنگال‌هایی که دیگر استفاده نمی‌کنید می‌توانید تابلوی بسیار زیبایی برای آشپزخانه خود بسازید. برای این کار کافی است یک بشقاب گرد بدون استفاده را بردارید و قاشق و چنگال‌ها را دور تا دور آن بچسبانید. سپس آن را روی دیوار آشپزخانه نصب کنید.

ساخت جا قاشقی با قوطی کنسرو

در رابطه با ساخت لوازم با وسایل دور ریختنی می‌توان به ساخت جا قاشقی با قوطی کنسرو اشاره کرد. با قوطی کنسرو می‌توانید جا قاشقی زیبا بسازید. برای این کار به مقداری کنف نیاز دارید. ابتدا قوطی کنسرو را تمیز کنید. سپس با استفاده از چسب مایع دور تا دور آن را با کنف پر کنید. با انجام این کار جا قاشقی شما آماده خواهد شد.

ساخت جا قاشقی با قوطی کنسرو
ساخت جا قاشقی با قوطی کنسرو

ساخت سطل زباله برای زباله‌های خشک با جعبه میوه

با جعبه‌های پلاستیکی میوه می‌توانید سطل زباله‌ای زیبا برای آشپزخانه خود بسازید. برای این کار کافی است گونی‌ای با اندازه مناسب تهیه کنید و به صورت زیر داخل و اطراف جعبه پلاستیکی را با آن بپوشانید. البته به جای گونی می‌توانید از کنف پلاستیکی نیز استفاده کنید و آن را دور تا دور جعبه بپیچید تا سطل زباله‌ای بسیار زیبا برای آشپزخانه خود داشته باشید. ساخت سطل زباله با بطری آب معدنی ایده دیگریست که می‌توانید از آن بهره بگیرید.

ساخت لوازم سالن پذیرایی با وسایل دور ریختنی

چنانچه می‌خواهید با وسایل دور ریختنی برای سالن پذیرایی خود لوازم زیبا و فانتزی درست کنید می‌توانید از ایده‌های زیر الهام بگیرید:

ساخت گلدان با انواع بطری

در رابطه با ساخت لوازم با وسایل دور ریختنی می‌توان به ساخت گلدان با انواع بطری اشاره کرد. با بطری نوشابه، بطری آب معدنی و بطری شیشه‌ای می‌توانید برای سالن پذیرایی خود گلدان‌های زیبا و شیک بسازید. چنانچه برای این کار از بطری نوشابه و یا بطری آب معدنی استفاده می‌کنید می‌توانید به دو روش عمل نمایید.

یا بطری را کمی پایین‌تر از قسمت سرش برش دهید تا از بطری جدا شود که در این صورت می‌توانید لبه‌های نامنظم آن را با اتو صاف و منظم کنید و سپس با کنف و یا رنگ آن را تبدیل به یک گلدان زیبا نمایید و یا این که بگذارید بطری به همان شکل باقی بماند و آن را رنگ کنید و یا با استفاده از نخ کاموا دور تا دور آن را به طور کامل بپوشانید.

چنانچه از بطری شیشه‌ای برای ساخت گلدان استفاده می‌کنید می‌توانید با رنگ کردن و یا با نخ کاموا و کنف آن را تزیین نمایید. البته با استفاده از بادکنک نیز می‌توانید دور تا دور آن را پوشش دهید تا زیباتر و متفاوت‌تر به نظر برسد.

ساخت تراریوم با لامپ‌های سوخته

با لامپ‌های سوخته می‌شود تراریوم زیبایی برای سالن پذیرایی درست کرد و آن را روی میز عسلی و یا روی میز تلویزیون گذاشت. برای ساخت تراریوم کافی است محتوای داخل لامپ را از آن خارج کنید و با آشنایی با روش‌های کاشت گیاه در تراریوم، گیاه مورد علاقه خود را درون آن بکارید.

ساخت تراریوم با لامپ‌هایی سوخته
ساخت تراریوم با لامپ‌هایی سوخته

ساخت میز عسلی با تایر ماشین از دیگر گزینه‌های ساخت لوازم با وسایل دور ریختنی

در رابطه با ساخت لوازم با وسایل دور ریختنی می‌توان به ساخت میز عسلی با تایر ماشین اشاره کرد. اگر تایر ماشینتان خراب شده است و دیگر از آن استفاده نمی‌کنید می‌توانید با آن یک میز عسلی زیبا برای سالن پذیرایی بسازید.

برای این کار کافی است یک تایر را بردارید و با استفاده از کنف دور تا دور آن را بپوشانید. قسمت داخلی تایر را نیز با استفاده از دو قطعه مقوای ضخیم بپوشانید.

حتی می‌توانید تایر را رنگ کنید و روی آن شیشه گرد بگذارید. حتی می‌شود با تایر صندلی راحتی درست کرد. برای این کار تایر را رنگ کنید و قسمت سر آن را با تشک بپوشانید. از این صندلی‌های راحتی زیبا می‌توانید در سالن پذیرایی و کنار کتابخانه‌ای که خود به روش زیر خواهید ساخت استفاده کنید.

ساخت کتابخانه با جعبه‌های چوبی

شما می‌توانید از جعبه‌های چوبی مخصوص میوه برای سالن پذیرایی خود کتابخانه‌ای زیبا و شیک بسازید. برای این کار چند عدد جعبه تهیه کنید و آن‌ها را با هر شکل و طرحی که دوست دارید با چسب چوب به هم بچسبانید. سپس آنها را رنگ کنید. کتابخانه‌ای را که ساختید در گوشه‌ای از سالن پذیرایی قرار دهید و در آن کتاب بچینید. حتی می‌توانید با این جعبه‌ها میز عسلی درست کنید. درست مثل روشی که با آن کتابخانه را ساختید. البته می‌توانید از کتابخانه به عنوان بوفه نیز استفاده کنید که البته این کار بستگی به سلیقه شما دارد.

ساخت جاکفشی با جعبه چوبی

در رابطه با ساخت لوازم با وسایل دور ریختنی می‌توان به ساخت جاکفشی با جعبه چوبی اشاره کرد. جعبه چوبی بهترین گزینه برای ساخت جاکفشی دست ساز است. برای این کار شما به یک جعبه، رنگ و در صورت دلخواه به چهار تا پایه و یک تشک نیاز دارید. داخل و خارج جعبه را رنگ کنید. پایه‌ها را به آن وصل کنید و تشک را روی آن قرار دهید. در پایان کار یک جا کفشی زیبا اما متفاوت خواهید داشت. البته از کنار هم قرار دادن جعبه‌های میوه نیز می‌توان جاکفشی زیبا البته در ابعاد بزرگتر ساخت.

ساخت جاکفشی با جعبه چوبی
ساخت جاکفشی با جعبه چوبی

ساخت وسایل تزیینی با لوله‌های دستمال کاغذی

در رابطه با ساخت لوازم با وسایل دور ریختنی می‌توان به ساخت وسایل تزیینی با لوله‌های دستمال کاغذی اشاره کرد. برای این کار شما می‌توانید به روش‌های متفاوتی عمل کنید. مثلاً می‌توانید چند عدد از این رول‌ها را رنگ کنید و به هر شکلی که دوست دارید روی دیوار بچسبانید.

سپس وسایل دکوری کوچکی را داخل آنها قرار دهید. یا می‌توانید با لوله‌های دستمال کاغذی شکل‌هایی را به صورت زیر ایجاد کنید و آن‌ها را روی میز قرار دهید. حتی می‌توانید لوله دستمال کاغذی را با قیچی به صورت حلقه‌ای برش بزنید و به صورت زیر کنار هم قرار دهید تا یک گل زیبا درست شود. می‌توانید این گل را رنگ کنید و به دیوار نصب نمایید.

ساخت لوستر با بطری

از دیگر کارهایی که می‌توانید با بطری انجام دهید ساخت لوستر برای اتاق پذیرایی است. برای این کار کافی است چند بطری تهیه کنید و آنها را رنگ بزنید. سپس هر کدام از آنها را با نخ نامرئی و یا کنف به دور یک حلقه وصل نمایید و حلقه را از سقف آویزان کنید. با این کار یک لوستر زیبای فانتزی خواهید داشت.

ساخت جاشمعی با قوطی کنسرو

در رابطه با ساخت لوازم با وسایل دور ریختنی می‌توان به ساخت جاشمعی با قوطی کنسرو اشاره کرد. با قوطی کنسرو می‌توانید جاشمعی بسیار زیبایی بسازید و به عنوان وسایل دکوری در سالن پذیرایی از آن استفاده کنید. برای این کار یک قوطی کنسرو را بردارید و دور تا دور و داخل آن را با گوش ماهی پر کنید. می‌توانید برای چسباندن گوش ماهی از چسب مایع و یا چسب حرارتی استفاده کنید.

ساخت جاشمعی با قوطی کنسرو
ساخت جاشمعی با قوطی کنسرو

ساخت قاب عکس با دکمه از دیگر گزینه‌های ساخت لوازم با وسایل دور ریختنی

هرگز دکمه لباس‌هایی که کهنه شدند و یا لباس‌هایی که قصد دارید آن‌ها را دور بیندازید را دور نریزید. چرا که با آن‌ها می‌توان وسایل تزیینی بسیار زیبایی همچون قاب عکس ساخت. اگر می‌خواهید این ایده را دنبال کنید و با دکمه‌های بی‌استفاده قاب عکس بسازید به این صورت عمل کنید. با یک مقوای کلفت و ضخیم و یا با چوب یک قاب عکس ساده بسازید. اگر قاب عکس را با مقوا درست می‌کنید به چسب مایع و اگر با چوب درست می‌کنید به چسب چوب و یا میخ نیاز دارید. وقتی قاب عکس را ساختید دور تا دور آن را با دکمه بپوشانید.

در نهایت قاب عکس زیبایی خواهید داشت که می‌توانید آن را روی میز خاطره یا در یکی از ردیف‌های بوفه و یا کتابخانه‌ای که ساختید بگذارید. ساخت قاب عکس با چوب بستنی و یا با مدادهایی که کوچک شده‌اند و غیر قابل استفاده، از دیگر ایده‌های خلاقانه‌ای است که می‌توانید از آنها الهام بگیرید. برای به کار بردن این ایده‌ها کافی است دور تا دور قاب عکس را به جای دکمه با مدادهای کوچک و یا با چوب بستنی بپوشانید. به همین راحتی.

ساخت لوازم اتاق خواب با وسایل دور ریختنی

چنانچه می‌خواهید با وسایل دور ریختنی برای اتاق خواب خود لوازم زیبا و فانتزی درست کنید می‌توانید از ایده‌های زیر الهام بگیرید:

ساخت جامدادی رومیزی با قوطی کنسرو

برای ساخت جامدادی رومیزی با قوطی کنسرو می‌توانید درست مانند روش‌ ساخت جا قاشقی عمل کنید با این تفاوت که می‌توانید این بار به جای گذاشتن قاشق در آن مداد و خط کش بگذارید. حتی می‌توانید با استفاده از انواع بطری نیز جامدادی‌های زیبایی بسازید.

ساخت پرده آویز با کاغذها و مقواهای باطله

کاغذها و مقواهای باطله کاربردهای فراوانی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به ساخت پرده آویز اشاره کرد. برای ساخت این پرده شما به نخ ضخیم، کاغذ و مقوای باطله و یک چوب پرده نیاز دارید. کاغذها و مقواها را به هر شکلی که دوست دارید ببرید. دایره‌ای، مربعی، مستطیلی، مثلثی و غیره. سپس با استفاده از یک سوزن در قسمت بالایی آنها سوراخ ایجاد کنید. نخ را از این سوراخ‌ها رد کنید. طرز چینش این کاغذها باید طوری باشد که در امتداد همدیگر و روی یک خط صاف قرار بگیرند. در پایان کار سر هر کدام از این نخها را به چوب پرده وصل کنید. این کار را می‌توانید با دکمه، بطری پلاستیکی، سی دی، گلوله‌های کاموایی و چوب بستنی نیز انجام دهید.

ساخت آویز با کاموا از دیگر گزینه‌های ساخت لوازم با وسایل دور ریختنی

در رابطه با ساخت لوازم با وسایل دور ریختنی می‌توان به ساخت آویز با کاموا اشاره کرد. اگر در خانه کاموا دارید که از آن استفاده نمی‌کنید می‌توانید با آن آویز زیبایی برای اتاق خواب خود بسازید. برای این کار به چند بادکنک نیز نیاز دارید. بادکنک‌ها را در اندازه متوسط باد کنید. البته اگر دوست دارید می‌توانید بادکنک‌ها را در اندازه کوچک، متوسط و بزرگ نیز باد کنید که البته این کار به سلیقه شما بستگی دارد.

سپس نخ کاموا را به شکل نامنظم دور بادکنک‌ها بپیچید. چون ممکن است بادکنک‌ها به مرور زمان بترکند می‌توانید از چسب چوب برای چسباندن کاموا به بادکنک‌ها استفاده کنید. با این کار حتی اگر بادکنک‌ها بترکند چون نخ کاموا شکل گرفته است از حالت خود خارج نخواهد شد. حال بادکنک‌ها را می‌توانید از سقف اتاق خواب آویزان کنید.

ساخت آویز با کاموا
ساخت آویز با کاموا

دوخت روتختی با تکه‌های پارچه

پارچه‌هایی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید بهترین گزینه برای دوخت یک روتختی زیبا هستند. پارچه‌ها را با نخ و سوزن به هم بدوزید تا یک روتختی زیبا و رنگارنگ با پارچه‌های دور ریختنی داشته باشید.

ساخت جاشمعی با شیشه مربا از دیگر گزینه‌های ساخت لوازم با وسایل دور ریختنی

چند عدد شیشه مربا تهیه کنید. طرح هر الگویی را که دوست داشتید روی کاغذ بکشید. الگو را برش دهید و روی شیشه مربا بچسبانید. دور تا دور شیشه مربا را رنگ کنید. سپس الگو را از شیشه جدا کنید. داخل شیشه را با سنگ‌های ریز یا گوش ماهی یا دکمه و یا هر چیزی که دوست داشتید پر کنید. شمع را داخل آن قرار دهید. در پایان کار جا شمعی بسیار زیبایی خواهید داشت که می‌توانید آن را کنار تخت خود روی میز آرایش قرار دهید.

ساخت لوازم سرویس بهداشتی با وسایل دور ریختنی

چنانچه می‌خواهید با وسایل دور ریختنی برای سرویس بهداشتی منزل خود لوازم زیبا و فانتزی درست کنید می‌توانید از ایده‌های زیر الهام بگیرید:

ساخت جا حوله‌ای با جعبه‌های چوبی یا پلاستیکی

می‌توانید با قرار دادن جعبه‌های چوبی یا پلاستیکی در کنار هم برای حمام منزل خود جا حوله‌ای زیبایی بسازید. چنانچه از جعبه‌های چوبی استفاده می‌کنید برای زیبایی کار بهتر است آن‌ها را رنگ کنید. ولی برای جعبه‌های پلاستیکی استفاده از کنف پلاستیکی بهترین گزینه خواهد بود.

ساخت جا مسواکی آجری از دیگر گزینه‌های ساخت لوازم با وسایل دور ریختنی

اگر در نزدیکی خانه شما ساختمان سازی می‌کنند و بسیاری از آجرهایشان بدون استفاده مانده است و یا این که در حیاط منزل خود آجر سفالی دارید آن را دور نیندازید چرا که می‌توانید با آن برای دستشویی خود یک جا مسواکی آجری درست کنید. یک آجر سفالی را بردارید. دور تا دور آن را سوهان بکشید تا صاف شود. زیر آن را با مقوا بپوشانید و روی آن را نیز با گواش رنگ کنید. با انجام این کار یک جا مسواکی آجری خواهید داشت.

ساخت قاب آینه با دکمه و یا مدادهای ریز، ساخت گلدان با بطری نوشابه، ساخت جا دستمال کاغذی با شیشه مربا و غیره نیز از دیگر وسایلی است که با وسایل دوریختی می‌شود ساخت. اگر باور ندارید امتحان کنید.

اطلاعات بیشتر

اگر شما مهارتی در این زمینه دارید و می‌خواهید از این طریق کسب درآمد کنید، می‌توانید با مراجعه به اپلیکیشن واسط کالا و همچنین با ثبت آگهی خود به صورت رایگان در دسته‌ی خدمات آثار خود را در معرض دید دیگران و به فروش بگذارید.

8 دیدگاه دربارهٔ «چگونه با وسایل دور ریختنی لوازم فانتزی درست کنیم؟»

  1. با سلام من یه دختر ۸ساله دارم با توجه به ایده هایی که تو این مطلب گفتین چندتا کاردستی خوشکل و به درد بخور باهم درست کردیم

  2. بعضی مغازه ها این نوع وسایل رو میفروشن اما با قیمت های بالا
    در صورتی که درست کردن آنها خیلی کار راحتی است.

  3. سلام.من ایقد با وسایل دور ریختنی چیزی درست کردم.وسایل دور ریختنی جدید هم ک بشه وسیله ایی باهاش درست کرد هم بگذارید.تشکر

  4. سلام.برای دکوراسیون اتاق خواب با وسایل دور ریختنی استفاده از ایده جعبه چوبی خیلی خوبه.هم به اتاق نظم میده هم جالبه.

  5. سلام. وقتتون بخیر.مطلبتون مفید بود ولی اگر کاردستی با وسایل دور ریختنی اسان را هم اضافه کنید عالی می شود.ممنون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *