تمیز کردن پارچه سفید

چگونه پارچه سفید را تمیز کنیم؟

حتماً شما هم از البسه‌ی سفید استفاده کرده‌اید. اغلب مشکلاتی که با این دست از البسه داشته‌اید چه بوده است؟ بدون شک پاسخ خیلی از شماها این خواهد بود که پارچه‌های سفید زود کثیف می‌شوند و اگر دچار لکه، زنگ زدگی، رنگ گرفتگی و غیره شوند آثار لکه‌ها تا مدت‌ها در آن‌ها باقی خواهد ماند. با این وجود استفاده از البسه‌ی سفید در برخی مواقع غیر قابل اجتناب است و شما ناگزیر به استفاده از آن‌ها و البته تمیز کردن آن‌ها هستید. ما در این نوشتار قصد داریم نحوه تمیز کردن پارچه سفید را به شما آموزش دهیم. اگر علاقه‌مند به یافتن پاسخ سوال ” چگونه پارچه سفید را تمیز کنیم ” هستید تا انتهای این نوشتار ما را همراهی کنید.

روش‌های تمیز کردن پارچه سفید

با به کار بردن راهکارهای زیر به راحتی می‌توانید پارچه‌های سفید را از هر گونه آلودگی تمیز نمایید.

استفاده از محلول سرکه و لیمو

آب لیمو و سرکه هر کدام به تنهایی لکه بر قوی هستند. حال چنانچه این دو با هم ترکیب شوند اثر مضاعفی روی پارچه خواهند داشت. هنگام استفاده از این روش سرکه و آب لیمو را به نسبت مساوی با یکدیگر ترکیب کنید و پارچه را با آن شست و شو دهید.

تمیز کردن پارچه سفید با استفاده از آسپرین

آسپرین نیز از جمله موادی است که به راحتی لکه‌های ناشی از غذا و آب میوه‌ها را از پارچه‌های سفید پاک می‌کند. به طوری که هیچ آثاری از لکه‌ها بر روی لباس‌ها باقی نمی‌ماند. هنگام استفاده از این روش باید تشتی را از آب پر کنید و ۶ عدد آسپرین خرده شده را به آن اضافه نمایید.

توجه کنید اگر آسپرین را با استفاده از آسیاب پودر کنید، اثر بهتری بر روی پارچه خواهد داشت. اندکی منتظر بمانید تا آسپرین در آب حل شود. سپس پارچه سفید را به مدت ۳۰ دقیقه در محلول حاصل قرار دهید. بعد از ۳۰ دقیقه پارچه را از تشت خارج کرده و با مواد شوینده معمولی آن را بشویید.

تمیز کردن پارچه سفید با استفاده از جوش شیرین

جوش شیرین نیز از دیگر موادی است که تاثیر فوق العاده‌ای در تمیز کردن پارچه‌های سفید دارد.

هنگام استفاده از این روش باید یک پیمانه جوش شیرین را با ۴ لیتر آب ترکیب نمایید و به مدت چند دقیقه پارچه را در آن خیس کنید. سپس پارچه را خارج کرده و با یک شوینده ملایم آن را شست و شو دهید.

چنانچه می‌خواهید پارچه‌های سفید را با ماشین لباسشویی بشویید، جوش شیرین را داخل ماشین بریزید. لازم به ذکر است جوش شیرین علاوه بر خاصیت سفید کنندگی که دارد بوی بد پارچه‌ها را نیز از بین می‌برد، آن‌ها را ضدعفونی می‌نماید و باکتری‌ها را از آن‌ها دور می‌کند.

در ضمن جوش شیرین پارچه‌های سفید را طوری تمیز می‌کند که رنگ طبیعی آن‌ها حفظ شود.

استفاده از جوش شیرین
استفاده از جوش شیرین

در مقاله ضدعفونی لباس به‌طور مفصل در این مورد توضیح داده‌ایم. البته ضدعفونی ماشین لباسشویی نیز بسیار مهم است.

تمیزکردن پارچه سفید با استفاده از آب‌لیمو

از دیگر پاسخ‌های سوال چگونه پارچه سفید را تمیز کنیم استفاده از آب‌لیمو است. برای اینکار طبق مراحل زیر پیش روید.

 • ابتدا ظرفی را پر از آب کنید و چند برش از لیمو ترش‌های تازه را درون آن بیندازید.
 • سپس ظرف را روی اجاق گاز بگذارید تا آب آن به جوش آید.
 • بعد از به جوش آمدن آب زیر گاز را خاموش کنید.
 • به مدت دو الی سه ساعت پارچه را درون آن قرار دهید.
 • در این مرحله آب ظرف را عوض کنید.
 • این بار ¼ پیمانه مایع ظرفشویی را به آب گرم اضافه نمایید.
 • پارچه را داخل آن بیندازید و ۳۰ دقیقه صبر کنید.
 • بعد از ۳۰ دقیقه پارچه را از ظرف خارج کنید و با آب شست و شو دهید.

حتی زمانی که پارچه‌های شما رنگ گرفته‌اند نیز می‌توانید از آب‌لیمو ترش استفاده کنید. پس اگر پارچه‌های شما رنگ گرفته‌اند، آن قسمت را به آب لیمو آغشته کنید و کمی پودر کرم تارتار روی آن بپاشید. بعد از انجام کارهای فوق اجازه دهید مواد به مدت نیم ساعت روی پارچه‌ها بماند. بعد از گذشت نیم ساعت و محو شدن کامل لکه‌ها می‌توانید پارچه‌ها را به روش معمول شست و شو دهید.

کرم تارتار در واقع یک اسید با نام علمی پتاسیم هیدروژن تارتاریک است که سفید، لطیف و بدون بو است. محصولی کاملاً طبیعی که از میوه انگور به دست می‌آید. برای تهیه این محصول می‌توانید به فروشگاه‌های لوازم قنادی مراجعه نمایید.

تمیز کردن با آفتاب!

استفاده از آفتاب جهت تمیز کردن پارچه‌های سفید از دیگر روش‌هاست که در گذشته بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

اگر می‌خواهید از این روش استفاده کنید کافی است پارچه‌ها را در آفتاب پهن کنید. با این کار دیگر نیازی به استفاده از سفید کننده کلردار نخواهید داشت. چرا که اشعه فرابنفش خورشید با خاصیتی که دارد زنجیره‌های شیمیایی موجود در لکه پارچه‌ها در هم می‌شکند و باعث می‌شود رنگ اضافی لباس به مرور زمان محو شود مثل کاری که سفید کننده‌های شیمیایی انجام می‌دهند.

استفاده از نور خورشید مزیت دیگری که دارد این است که پارچه‌های شما را بدون هیچ بو و آسیبی سفید و خشک می‌کند.

تمیز کردن با آفتاب
تمیز کردن با آفتاب

تمیزکردن پارچه سفید با استفاده از سرکه

چنانچه پارچه‌های سفید شما بر اثر شست و شو با لباس‌ها و پارچه‌های دیگر رنگ گرفته‌اند. بهترین روش برای تمیزی آن‌ها استفاده از سرکه است که خاصیت سفید کنندگی دارد.

چنانچه می‌خواهید پارچه‌های سفید را با ماشین لباسشویی بشویید، دمای درجه آب داخل آن را روی ۶۰ تنظیم کنید. همچنین نصف فنجان سرکه داخل آن اضافه کنید. بعد از شست و شو متوجه خواهید شد که پارچه‌ها تا چه میزان سفید و درخشان شده‌اند. جهت ضدعفونی کردن با سرکه می‌توانید مطلب زیر را مطالعه نمایید:

ضدعفونی با سرکه

استفاده از آ‌ب‌لیمو ترش و نمک

ترکیب آب لیمو ترش با نمک نیز یک ترکیب فوق العاده برای تمیز کردن پارچه‌های سفید است.

چنانچه می‌خواهید از این روش برای تمیز کردن پارچه‌های خود استفاده نمایید، مراحل زیر را طی کنید:

 • دو لیتر آب ولرم را داخل تشت بریزید.
 • به آن آب دو عدد لیمو ترش، نصف فنجان نمک و پودر رختشویی اضافه کنید.
 • سپس پارچه‌های سفید را درون آن بیندازید و اجازه دهید پارچه‌ها حداقل به مدت نیم ساعت خیس بخورند.
 • بعد از نیم ساعت آن‌ها را از تشت درآورده و به روش همیشگی آن‌ها را شست و شو دهید.
 • بهتر است برای خشک کردن پارچه‌ها آن‌ها را در آفتاب پهن کنید تا اثر مضاعفی روی تمیزی پارچه‌های سفید داشته باشد.

آب لیمو ترش بدون آسیب زدن به بافت پارچه، آن را سفیدتر و تمیزتر خواهد کرد.

تمیزکردن پارچه سفید با استفاده از آب اکسیژنه و آمونیاک

هر چند که این شوینده به عنوان یک شوینده طبیعی محسوب می‌شود، اما می‌تواند برای پارچه‌های نرم و لطیف آسیب برساند.

چنانچه لکه‌های روی پارچه تیره و قدیمی بودند به شما پیشنهاد می‌کنیم از این روش استفاده کنید.

 • ابتدا نصف لیوان آب اکسیژنه و پنج قطره آمونیاک را با یک لیتر آب مخلوط کنید.
 • سپس پارچه را به مدت نیم ساعت در آن خیس کنید.
 • بعد با روش معمول شست و شو دهید.
آب اکسیژنه و آمونیاک
تمیزکردن پارچه سفید با استفاده از آب اکسیژنه و آمونیاک

استفاده از سرکه سیب

از دیگر مواد طبیعی که به راحتی می‌تواند لکه‌های روی پارچه سفید را از بین ببرد سرکه سیب است. برای استفاده از این روش مراحل زیر را انجام دهید.

 • شما باید نصف لیوان سرکه سیب را روی قسمت‌هایی که دچار لکه شدند بریزید و ۳۰ دقیقه صبر کنید.
 • سپس پارچه را به روش معمول شست و شو دهید.

در نهایت خواهید دید که نتیجه رضایت بخش خواهد بود.

تمیزکردن پارچه سفید با استفاده از شیر خوراکی

بسیاری از افراد از شیر به عنوان ماسکی برای کمرنگ کردن لکه‌ها و روشن‌تر شدن رنگ پوست خود بهره می‌گیرند. اما کاربرد شیر به عنوان یک ماده تمیز و روشن کننده تنها به پوست محدود نمی‌شود. بلکه با استفاده از شیر می‌توان حتی لکه‌های روی پارچه‌های سفید را نیز از بین برد. برای این کار کافی است شیر را در یخچال بگذارید تا کاملاً خنک شود.

سپس پارچه سفید را داخل آن بیندازید و بگذارید به طور کامل خیس بخورد. مدت زمان لازم تقریباً یک ساعت است اما چنانچه خواستید از تمیز شدن لکه‌ها اطمینان حاصل کنید می‌توانید بیشتر صبر کنید. در نهایت پارچه را از داخل شیر درآورده و با پودر لباسشویی آن را به روش معمول شست و شو دهید.

استفاده از آب تخم مرغ آب پز!

پیشتر در مورد خواص آب لیمو ترش و چگونگی تاثیر آن بر پارچه‌های سفید صحبت شد. اما در مورد آب تخم مرغ آب پز یعنی همانی آبی که تخم مرغ را در آن می‌جوشانید تا پخته شود باید گفت این آب، آبی معدنی سرشار از کلیسم است که بدون آسیب زدن به رنگ اصلی پارچه‌، لکه‌های روی آن را به طور کامل از بین می‌برد و همچنین به تثبیت رنگ پارچه کمک می‌کند.

زمانی که این آب با آب لیمو ترش که خود ماده‌ای معجزه آسا است ترکیب شود اثر فوق العاده‌ای بر روی پارچه خواهد داشت. حال با دانستن مطالب بالا چنانچه بخواهید از این روش برای تمیز کردن پارچه سفید استفاده کنید باید در نیم لیتر آب چند عدد تخم مرغ آب پز کنید و آب آن را با آب یک عدد لیمو ترش مخلوط کنید. سپس پارچه را به مدت ۳۰ دقیقه داخل آن خیس کنید. بعد از ۳۰ دقیقه پارچه را خارج کنید و آن را با ماشین لباسشویی و یا با دست به روش معمول شست و شو دهید.

 استفاده از آب تخم مرغ آب پز!
استفاده از آب تخم مرغ آب پز!

تمیز کردن پارچه سفید با استفاده از آب اکسیژنه و لیمو ترش

چنانچه آب اکسیژنه با آب لیمو ترش ترکیب شود یک ماده سفید کننده بسیار قوی به وجود می‌آید که برای شستن پارچه‌های سفید بسیار مناسب است.

هنگام استفاده از این روش باید دو لیوان آب را با یک لیوان آب اکسیژنه و آب یک عدد لیمو ترش مخلوط کنید. سپس پارچه را در محلول فوق خیس کنید و بگذارید چند دقیقه‌ای بگذرد. سپس پارچه را از محلول خارج کنید و آن را به روش معمول شست و شو دهید.

استفاده از سدیم کربنات

استفاده از سدیم کربنات زمانی توصیه می‌شود که سایر روش‌ها در تمیز کردن لکه‌ها بی‌اثر بوده‌اند و پس از شست و شوی مکرر لکه‌ها همچنان روی پارچه‌ها باقی مانده‌اند. هنگام استفاده از این روش باید نصف فنجان سدیم کربنات را در مقداری آب داغ مخلوط کنید و پارچه را به مدت یک روز در آن بخیسانید و سپس آن را به روش معمول شست و شو دهید.

تمیزکردن پارچه سفید با استفاده از آب کربناته و نمک

چنانچه پارچه سفید شما دارای لکه‌های قرمز بود می‌توانید از این روش برای تمیز کردن آن استفاده کنید. ابتدا محل لکه را با آب مرطوب کنید و مقداری نمک روی آن بپاشید. بعد از ده دقیقه نمک را از روی پارچه جمع کنید و پارچه را با آب کربناته خیس نمایید. بعد گذشت چند دقیقه پارچه را به روش معمول شست و شو دهید.

تمیز کردن پارچه سفید با پراکسیدِ هیدروژن

استفاده از پراکسید هیدروژن زمانی توصیه می‌شود که بخواهید برای تمیز کردن پارچه‌های سفید از وایتکس استفاده کنید. چون وایتکس به بافت پارچه‌ها آسیب می‌زند پیشنهاد می‌شود به جای آن از پراکسید هیدروژن استفاده کنید. هنگام استفاده از این روش باید نصف پیمانه هیدوژن پراکسید را با شوینده خود مخلوط نمایید و سپس پارچه را در آن شست و شو دهید.

استفاده از صابون رختشویی

استفاده از صابون رختشویی گزینه‌ای دیگر برای شستن پارچه‌های سفید است که می‌تواند اثر فوق العاده‌ای در تمیز کردن آن‌ها داشته باشد. امروزه پودر صابون رختشویی نیز در بازار به فروش می‌رسد که می‌تواند برای شست و شوی پارچه‌های سفید با ماشین لباسشویی گزینه مناسبی باشد.

استفاده از صابون رختشویی
استفاده از صابون رختشویی

از جمله نکاتی که هنگام شست و شو و تمیز کردن پارچه‌های سفید باید به آن‌ها توجه کنید و پاسخ سوال چگونه پارچه سفید را تمیز کنیم را بیابیم به شرح زیر است:

نکاتی در مورد پاک‌کننده‌های گران قیمت و طبیعی

 • هیچ تضمینی وجود ندارد که پاک کننده‌های گران قیمت بتوانند لکه‌های روی پارچه را از بین ببرند. در ضمن برخی از این پاک کننده‌ها حاوی مواد شیمیایی مضری هستند که نه تنها به پوست و سلامتی شما آسیب می‌زنند بلکه با نفوذ به بافت پارچه و از بین بردن آن، پارچه را از شکل و حالت اولیه‌اش خارج می‌کنند. بنابراین فقط در صورتی از این روش‌ها استفاده کنید که روش‌های طبیعی در پاک کردن پارچه‌های سفید بی‌نتیجه باشند.
 • از آنجایی که شوینده‌های طبیعی دارای پایه گیاهی هستند. آنزیم‌ها و مواد معدنی به کار رفته در آن‌ها نه تنها اثر خوبی در شویندگی دارد بلکه به سلامت پارچه و نیز به سلامت شما آسیبی وارد نمی‌کند. اکثر این مواد خاصیت ضد میکروبی و ضد آلودگی دارند. این درحالی است که شوینده‌های شیمیایی فاقد چنین ویژگی‌هایی هستند.

نکاتی در مورد لباس‌های زنگ زده و رنگ گرفته

 • شست و شوی پارچه‌ها با ماشین لباسشویی شیوه‌ای متداول و رایج است که هر کسی آن را به کار می‌برد. اما نکته‌ای که در این نوع شست و شو باید رعایت شود این است که هرگز نباید لباس‌ها، پرده‌ها و ملحفه‌های سفید را در کنار سایر لباس‌ها، پرده‌ها و ملحفه‌های رنگی در ماشین لباسشویی قرار داد. چرا که ممکن است رنگ پارچه‌های رنگی به پارچه‌های سفید منتقل شود و آن‌ها را نیز رنگی نماید. بنابراین هنگام شست و شو با ماشین لباسشویی لباس‌ها، ملحفه‌ها و پرده‌های رنگی را از لباس‌ها، ملحفه‌ها و پرده‌های سفید جدا کنید.
 • چنانچه پارچه‌های سفید دچار زنگ زدگی، رنگ گرفتگی و غیره شده‌اند زود دست به کار شوید و آن‌ها را سریعاً تمیز نمایید چرا که ممکن است در بافت پارچه نفوذ کرده و در آن‌ها تثبیت شوند و یا این که به آن‌ها آسیب وارد نمایند.

خشک کردن پارچه سفید

 • هنگامی که می‌خواهید پارچه‌های سفید را با ماشین لباسشویی بشویید ابتدا قسمت‌های کثیف آن‌ها را با دست شست و شو دهید. سپس آن‌ها را داخل ماشین لباسشویی بیندازید.
 • چنانچه از سرکه برای شست و شوی پارچه‌ها استفاده می‌کنید نگران بوی آن نباشید. بوی سرکه تا زمانی به مشامتان می‌رسد که پارچه‌ها خیس یا مرطوب هستند. زمانی که پارچه‌ها خشک شدند بوی سرکه نیز به طور کامل از بین خواهد رفت.
 • هرگز از نرم کننده‌های شیمیایی به منظور نرم کردن پارچه‌های سفید استفاده نکنید. چون ممکن است آثار آن‌ها پس از خشک شدن پارچه‌ها، روی آن‌ها باقی بماند. چنانچه مایل به استفاده از نرم کننده باشید بهتر است از یک نرم کننده طبیعی همچون سرکه استفاده کنید.
 • برای خشک کردن پارچه‌های سفید هرگز از خشک کن استفاده نکنید. همانطور که پیشتر بیان شد بهترین روش خشک کردن پارچه‌های سفید پهن کردن آن‌ها زیر آفتاب است.
 • چنانچه ناچار به استفاده از مواد سفید کننده شیمیایی هستید هرگز آن‌ها را مستقیماً روی پارچه‌های سفید نریزید چرا که با این کار به بافت پارچه‌ها آسیب وارد می‌نمایید. حتماً قبل از استفاده از این مواد دستورالعمل آن‌ها را مطالعه کرده و سپس اقدام به استفاده از آن‌ها نمایید.

سایر نکات

 • چنانچه مایل به استفاده از سرکه هستید می‌توانید از انواع سرکه‌های موجود در بازار همچون سرکه سفید، سرکه سیب و غیره استفاده کنید.
 • اگر می‌خواهید پارچه‌های سفید را پس از شست و شو اتو کنید حتماً دمای اتو را طوری تنظیم کنید که مناسب اتو کشی این پارچه‌ها باشند چرا که اگر دمای اتو زیاد باشد ممکن است باعث ایجاد لکه‌های زرد رنگ روی پارچه‌ها شود و تمامی زحماتی که برای شست و شوی پارچه‌ها کشیدید را از بین ببرد.

پرسش و پاسخ

برای از بین بردن لکه از روی حوله چکار کنیم؟

پاسخ: برای از بین بردن لکه‌ها، از مواد شوینده پودر شده و کمی آب، خمیر تهیه کنید و آن را در محل لکه دار حوله قرار دهید. بگذارید حداقل ۱۵ دقیقه باشد و سپس طبق معمول در آب داغ بشویید. جوشاندن حوله در یک قابلمه آب نیز به از بین بردن باقی مانده لکه کمک می‌کند.

چگونه می‌توانیم حوله را دوباره سفید کنم؟

پاسخ: سرکه لکه‌ها و بوهای کپک را از بین می‌برد و همچنین به نرم ماندن حوله کمک می‌کند. اگر حوله بعد از شستشو لکه دار به نظر می‌رسد، آن‌ها را در ماشین لباسشویی بیاندازید و ۱/۲ فنجان سفید کننده به چرخه شستشو برای حوله‌های سفید یا مقدار مشابه سفید کننده غیر کلر برای حوله‌های رنگی اضافه کنید.

برای از بین بردن چرک مردگی روی لباس چه کنیم؟

پاسخ: این که به بافت‌ها نفوذ کند و در آن ماندگار شود، کارتان را برای تمیز کردنش شروع کنید.  
اول این که روی محل مورد نظر، لکه بر، بریزید و بگذارید نیم ساعت بماند و بعد آن را بشویید.
یا این که روی محل مورد نظر جوش شیرین بریزید، روی جوش شیرین یک نصفه لیمو ترش قرار بدهید و بگذارید ۳۰ دقیقه در همان حالت بماند بعد از آن با خیال راحت از لباس سفیدتان استفاده کنید.

با لباس‌هایی که از یکدیگر رنگ گرفته‌اند چه باید کرد؟

سریع عمل کنید، هرچه رنگ مدت بیشتری روی پارچه بماند تثبیت شده و تمیز کردن آن مشکل‌تر خواهد شد.
لباس را به مدت سی دقیقه تا چند ساعت داخل مایع لکه بر خیس کنید.سپس لباس را به روش معمول بشویید.

کلام آخر

به پایان مقاله معرفی راهکارهای تمیز کردن پارچه سفید رسیدیم؛ امیدواریم برای شما کاربردی بوده باشد.

شما می‌توانید انواع لوازم شخصی موردنظرتان از جمله لباس را به‌صورت آنلاین و اینترنتی نیز خریداری و تهیه نمایید. برای این کار کافی است تا به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کرده و با توجه به انواع مختلف لوازم شخصی، یک یاچند مورد آن را انتخاب کرده و درخواست خرید خود را اعلام کنید.

6 دیدگاه دربارهٔ «چگونه پارچه سفید را تمیز کنیم؟»

 1. به تازگی یک نوع اسپری وارد بازار شده که اگر بلافاصله بعد از لکه شدن اون رو روی لباس اسپری کنید باعث کم شدن لکه و پاک شدن قطعی بعد از شستشو میشه.برای خانمهای که بچه کوچیک دارن خیلی خوبه چون همیشه نمیشه بلافاصله لباس بچه رو شست.

 2. سلام.مطلبتون خوب و عالی بود.من آقام کارش آزاده .چرک لباسش به سختی پاک میشه.اگر برای از بین بردن چرک مردگی لباس رنگی هم مطلبی داشتید بگذارید.تشکر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *