نگهداری خرگوش

نگهداری خرگوش

خرگوش‌ها جزء پستانداران خونگرم با گوش‌های بلند، دم‌کوتاه و موهای نرم هستند. خرگوش‌ اهلی (Oryctolagus Cuniculus) حیوانی از راسته‌ خرگوش‌ شکلان‌ (Lagomorpha) و خانواده‌ Leporidae است‌ و خاستگاه‌ ابتدایی آن‌ غرب‌ اروپا و شمال‌ غرب‌ آفریقا است. در حال‌ حاضر از نژادهای مختلف‌ آن‌ به‌ منظورهایی گوناگون‌ ازجمله‌ تولید پشم‌ و گوشت‌، انجام‌ تحقیقات بیولوژیکی‌ و به‌عنوان‌ حیوانات‌ خانگی استفاده‌ می‌شود. در این مطلب قصد داریم در مورد نگهداری خرگوش صحبت نماییم.

وزن آن‌ها بسته به نژادشان از ۱ – ۷٫۵ کیلوگرم متغیر است. ما ۵۰ نژاد خرگوش داریم که کوچک‌ترین آن‌ها به‌اندازه یک خوکچه‌هندی و بزرگ‌ترین به‌اندازه یک سگ اسپانیل کوچک است.

خرگوش‌ها فعال، بازیگوش و دست‌آموز هستند. تماشای آن‌ها سرگرمی جالبی است و اصولاً حیوان خانگی مناسبی است.

ساکت است و به رسیدگی خیلی زیاد نیاز ندارد. خرگوش‌هایی که به‌خوبی دست‌آموز می‌شوند آرامند و از بودن در کنار انسان‌ها لذت می‌برند. می‌توان مانند گربه‌ها آن‌ها را برای دفع مدفوع آموزش داد.

نکاتی در مورد خرگوش

خرگوش‌ها به جویدن علاقه دارند و بهتر است که همیشه مقداری اشیاء جهت جویدن در اختیارشان قرارداد تا مانع از جویده شدن پرده‌ها، فرش و مبلمان شد.

خرگوش‌ها اکثر ساعات روز را می‌خوابند و برخی نیز می‌توانند با چشم باز بخوابند. هنگامی‌که سرحال باشند می‌پرند، جفتک می‌اندازند و سرخود را تکان می‌دهند.

اگر احساس ناراحتی، ترس و خطر کنند، پاهای عقبش را تپ تپ به زمین می‌کوبند.

خرگوش‌های عقیم شده غالباً آرام‌تر هستند. رفتار غیر تهاجمی و آرام‌ خرگوش‌ آن را به‌عنوان‌ یک‌ حیوان‌ خانگی ایده‌آل‌ مطرح‌ نموده‌ است‌. بااین‌وجود جهت نگهداری‌ مناسب‌ آن‌، آشنای‌ با خصوصیات‌ آناتومیکی، فیزیولوژیکی و رفتاری این‌ حیوان‌ ضروری است‌.

تغذیه یک مورد مهم در نگهداری خرگوش

یکی از موارد مهم در نگهداری خرگوش توجه به تغذیه‌ی آن است. در تغذیه خرگوش بالغ، علوفه خشک و سبزیجات تازه از اجزای اصلی رژیم غذایی (حدود ۷۰ در صد از حجم غذای روزانه) به‌حساب می‌آید. باید به‌صورت روزانه و تازه، بیشتر از هر نوع غذای دیگری در اختیار آن‌ها قرار گیرد. استفاده از یونجه می‌تواند گزینه خوبی باشد.

یونجه منبع غنی از فیبر است و مصرف آن برای تمام عمر خرگوش توصیه می‌شود که نه‌تنها بستر نرمی برای خرگوش به‌حساب می‌آید و بسیار ایده‌آل است، علاوه بر آن باعث می‌شود پای او خشک باقی بماند. خرگوش نیز درحالی‌که مشغول بازی و فعالیت روزانه‌اش هست به جویدن یونجه نیز تشویق می‌شود.

برای تکمیل رژیم غذایی روزانه علاوه بر یونجه، از سبزی‌ها برگ سبز تیره مانند کاهو نیز می‌توانید استفاده کنید (‌توجه کنید که از دادن مواد غذایی حاوی قند زیاد مانند سیب زمینی به خرگوش‌ها اجتناب نمایید).

پلت‌های مخصوص خرگوش تنها باید در مقادیر بسیار محدود استفاده شود. در صورت استفاده از پلت، تنها نوع ساده آن را تهیه کنید و از خرید پلت‌های فانتزی که حاوی دانه‌ها، مغزها یا ذرت است در مقادیر زیاد خودداری کنید.

این مواد در دراز مدت برای خرگوش بسیار خطرناک است. علاوه بر اینکه باعث چاقی می‌شود منجر به بروز پوکی استخوان، کمبود کلسیم و رشد بیش‌ازحد دندان‌ها نیز خواهد شد.

تغذیه خرگوش
تغذیه خرگوش

نکته

می‌توان برای تغذیه خرگوش از میوه، علف تازه، سبزی‌ها، یونجه و یا غذای مخصوص جوندگان استفاده کرد. آب را باید در ظروف مخصوص آبخوری جوندگان قرارداد.

معمولاً خرگوش‌ها فضله خود را می‌خورند که این امر در آن‌ها طبیعی است، چراکه بخش زیادی از گیاهان در معده او هضم نشده و دوباره در فضله ظاهر می‌شود و خرگوش با خوردن مدفوع سعی در هضم دوباره آن مواد دارد.

توجه به بهداشت و سلامتی در نگهداری خرگوش

مورد دیگری که باید در نگهداری خرگوش به آن دقت کرد بهداشت و سلامتی است.

دندان‌های خرگوش دائماً و در تمام دوره زندگی رشد خواهد کرد. در طبیعت با جویدن علوفه خشک و سخت، دندان‌ها مرتب ساییده می‌شود، ولی در خرگوش‌هایی که حیوان خانگی به شمار می‌روند، برای جلوگیری از رشد بیش‌ازحد دندان‌ها، باید یک شاخه‌چوبی تازه یا اسباب‌بازی نرم برای جویدن در اختیارشان گذاشت.

تراشه‌های کاج و سرو برای استفاده خرگوش و پستانداران کوچک دیگر توصیه نمی‌شود. فنل استنشاقی (موادی است که باعث می‌شود کاج و سرو خوش‌بو شوند) می‌تواند منجر به تغییرات کبدی در خرگـوش شود.

خاک رس نیز توصیه نمی‌شود، هم می‌تواند در دستگاه گوارش خرگوش تجمع کرده و مشکل ایجاد کند، هم اینکه گردوغبار ناشی از آن می‌تواند مشکلات تنفسی را تشدید کند.

برای تمام خرگوش‌ها‌، نازا سازی و عقیم کردن توصیه می‌شود. خرگوش‌ها می‌توانند هر ۳۰ روز زایمان کرده و در عرض چند دقیقه پس از زایمان دوباره باردار شود.

نه‌تنها نازا سازی و اخته کردن از زایمان ناخواسته جلوگیری می‌کند، حتی خرگوش ماده را از سرطان رحم محافظت می‌کند (میزان ابتلا به سرطان رحم در خرگوش‌های ماده حدود ۵۰ تا ۸۰ درصد است). با این عمل می‌توانیم بدون نگرانی خرگوش نر و ماده را (بدون دخالت هورمون‌هایشان) در کنار هم نگهداری کنیم.

نکته‌ای مهم

می‌توان به یک خرگوش آموزش داد که در ظرف مخصوص یا litter box ادرار کند. البته این کار چندان ساده نیست و شما باید این آموزش را در چندین مرحله و با صبوری انجام دهید.

از یک منطقه کوچک شروع کنید. مدام او را زیر نظر بگیرید تا ببینید که خرگوش می‌خواهد در کدام گوشه ادرار کند. کافی است روزنامه آغشته به ادرار را در محلی که می‌خواهید قرار دهید و پس از مدتی که عادت کرد ظرف مخصوص را در همان محل قرار دهید. بعضی از خرگوش‌ها در شروع یادگیری به چند ظرف نیاز دارند.

نگهداری خرگوش

جهت نگهداری خرگوش در منزل می‌بایست فضای موردنیاز آن را فراهم کنید. مطمئن باشید در مناطقی که خرگوش شما بازی و فعالیت می‌کند محل امنی هم برای او و هم برای وسایل منزل باشد.

همان‌طور که می‌دانید اکثر خرگوش‌ها جوندگان حیرت‌آوری هستند. آن‌ها سیم‌های برق، فرش و اشیاء دیگر را که به‌طورمعمول در هر خانه یافت می‌شوند را می‌جوند. به همین منظور بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند خرگوش خود را در خارج از منزل نگهداری کنند که ممکن است خطرات زیادی ازجمله سرما‌زدگی، حمله حیوانات دیگر به آن‌ها‌، تابش مستقیم نور خورشید و گرمازدگی، خرگوش را تهدید کند.

البته خرگوشی که داخل خانه زندگی می‌کند امنیت بیشتری داشته، سالم‌تر و شادتر خواهد بود. همچنین طول عمر بیشتری به نسبت خرگوشی که در محیط خارج از منزل زندگی می‌کند (به شرطی که تمام نکات لازم را رعایت کنید)، خواهد داشت.

هرگز برای تنبیه کردن و یا نظم و انضباط دادن به یک خرگوش تلاش نکنید. به‌کار گرفتن این روش اغلب ترس را در خرگوش ایجاد می‌کند و می‌پندارد که با او وارد جنگ شده‌اید، حالت دفاعی به خود گرفته و شروع به گاز گرفتن می‌کند.

رفتار تهاجمی خرگوش
رفتار تهاجمی خرگوش

نکته

برای خرگوش‌ها به دامپزشکانی که در طب خرگوش مهارت دارند مراجعه نمایید.

بسیاری از دامپزشکان، با گونه‌های دیگری از حیوانات خانگی سروکار دارند و ممکن است مهارت کافی و اطلاعات تخصصی، مخصوص آن حیوانات را داشته باشد؛ اما در مورد خرگوش تجربه نداشته باشد. درنتیجه ممکن است داروهای نامناسب یا مضر برای خرگوش را تجویز کند.

بی‌اشتهایی یا اسهال آبکی در خرگوش باید ازجمله موارد اورژانسی در نظر گرفته شود و می‌تواند خطرساز باشد. پس بلافاصله به دامپزشک مراجعه کرده تا حیوان از مراقبت‌های دامپزشکی برخوردار گردد.

ویژگی‌های‌ کالبدشناسی‌ و فیزیولوژیکی

مهم‌ترین‌ ویژگی آناتومیکی حیوان‌ در سر و گوش‌ها است.

بخش‌ خارجی گوش‌ها یعنی لاله‌ گوش خصوصیت‌ برجسته‌ این‌ حیوان‌ بوده‌ و علاوه‌ بر نقش‌ آن‌ در شنوایی، به‌ لحاظ وجود شبکه‌ وسیع‌ عروقی در زیرپوست این‌ ناحیه‌، تأثیر مهمی در تنظیم‌ حرارت‌ بدن‌ دارند. لاله‌های گوش‌ نرم‌ و بسیار حساس‌ هستند و نباید از آن‌ها برای گرفتن‌ و مقید کردن‌ حیوان‌ استفاده‌ نمود.

چشم‌ها به‌ نسبت‌ اندازه‌ سر بزرگ‌ و دارای زاویه‌ دیدی حدود ۱۹۰ درجه‌ هستند.

مردمک‌ها قدرت‌ اتساع زیادی‌ دارند و بدین‌ علت‌ حساسیت‌ بینایی حیوان‌ به‌ نور را در مقایسه‌ با انسان‌ ۸ برابر افزایش‌ می‌دهند.

پلک‌ سوم‌ در این‌ حیوانات‌ رشد قابل‌ملاحظه‌ای‌ دارد که‌ در هنگام‌ خواب‌ از گوشه‌ داخلی چشم‌ حرکت‌ نموده‌ و سطح‌ قرنیه‌ را می‌پوشاند.

دندان‌های خرگوش

دندان‌های خرگوش‌ رشد دائمی دارند، به‌عنوان‌مثال‌ دندان‌های پیشین‌ در طول‌ سال‌ بیش‌ از ۱۰-۱۲ سانتیمتر رشد می‌نماید؛ بنابراین‌ بیماری‌های‌ دندانی نظیر رشد بیش‌ازحد دندان‌ها و یا وجود دندان‌های نابه‌جا و بدشکل‌ از موارد متداول در خرگوش‌ها هستند.

دندان‌های خرگوش
دندان‌های خرگوش

خرگوش‌ به‌طور طبیعی و غریزی رفتاری تحت‌ عنوان‌ مدفوع‌ خواری دارد. این‌ حیوانات‌ دو نوع‌ مدفوع‌ تولید می‌کنند که‌ یک‌ نوع‌ آن‌ به شکل‌ دانه‌ای و نوع‌ دیگر به حالت‌ خمیری است‌.

نوع‌ دوم‌ غنی از ترکیبات‌ پروتئینی و ویتامینی است‌ و حیوان‌ فقط این‌ نوع‌ مدفوع‌ را مورد تغذیه‌ قرار می‌دهد. این‌ عمل‌ معمولاً صبح‌ زود انجام‌ می‌شود و حیوان مدفوع‌ را مستقیماً از مخرج‌ خود می‌گیرد و بدین‌ ترتیب‌ بخشی از نیاز بدن‌ به‌ پروتئین‌ و ترکیبات‌ ویتامینی را تامین نمی‌نماید.

سایر موارد مربوط به خرگوش

ادرار خرگوش‌ به‌واسطه‌ مصرف‌ جیره‌ غذایی گیاهی دارای PH قلیایی حدود ۸/۲ است‌ و رنگ‌ آن‌ از زرد روشن‌ تا نارنجی‌ پررنگ‌ یا قهوه‌ای متمایل‌ به‌ قرمز متغیر است‌ که‌ میزان‌ رنگ‌بر اساس‌ دهیدراتاسیون‌ و قلیایی بودن‌ ادرار تغییر می‌کند.

همچنین‌ به خاطر وجود نمک‌های‌ کربنات‌ کلسیم‌ و فسفات‌ آمونیم‌ و منیزیم‌ ادرار کدر است‌. رسوب‌ این‌ ترکیبات بر سطح‌ میله‌های قفس‌، تمیز کردن‌ لانه‌ را با اشکال‌ روبرو می‌سازد.

درجه‌ حرارت‌ طبیعی بدن‌ بین‌ ۳۷ تا ۳۹/۴ درجه‌ سانتی‌گراد و به‌طور متوسط ۳۸/۳ درجه‌ سانتی‌گراد است.

متوسط طول‌ عمر این‌ حیوان‌ حدود ۵ تا ۶ سال‌ و حداکثر طول‌ عمر قابل‌انتظار ۱۵ سال‌ است‌.

نقش آراستن در نگهداری خرگوش

باید ناخن‌های آن‌ها را به‌طور منظم کوتاه نمود.

خرگوش‌ها دارای چهار نوع پوشش متفاوت هستند: معمولی، رِکس، ساتَن و پشمی که نوع رِکس مو کوتاه و نوع پشمی آن مو بلند و در خرگوش‌های آنقوره دیده می‌شود.

معمولاً صاحبان آن‌ها ترجیح می‌دهند تا موهای آنقوره‌ها را کوتاه نگه‌دارند؛ اما ازآنجاکه این پوشش آن‌ها را در مقابل سرما و گرما محافظت می‌کند نباید از ۲٫۵ سانتی متر کوتاه‌تر شود.

خرگوش‌ها مانند گربه خود را تمیز می‌کنند و برس کشیدن یک‌بار در هفته مناسب است. تقریباً هر سه ماه ریزش مو دارند و در این ایام به آراستن بیشتری نیازمندند.

شستن خرگوش باعث مضطرب ساختن حیوان می‌شود بنابراین باید تا جایی که ممکن است از شستن آن خودداری نمود.

نگهداری خرگوش
ترس خرگوش از حمام

ویتامین

خرگوش‌ها قادر به جذب ویتامین از طریق میوه‌ها نیستند و ویتامین‌ها را با خوردن فضولاتشان جذب می‌کنند!

میزان‌ مصرف‌ غذا در خرگوش‌ها به‌طور متوسط روزانه‌ حدود ۵ گرم‌ به‌ ازاء ۱۰۰ گرم‌ وزن‌ بدن‌ است‌.

بهترین‌ ماده غذایی‌ برای خرگوش‌ها، جیره‌های غذایی تجاری است‌ که‌ ترکیبات‌ آن‌ بر اساس‌ نیاز حیوان‌ تنظیم‌شده‌ است‌. این جیره‌ها معمولاً حاوی ۱۷% – ۱۴% پروتئین‌، ۲۲% – ۱۲% فیبر خام‌ و ۲۵۰۰ – ۲۱۰۰ کیلوکالری‌ انرژی هستند.

در کنار این‌ مواد می‌توان‌ از سبزیجات‌ مختلف‌ نیز استفاده‌ نمود و باید توجه‌ کرد که‌ سبزیجات‌ فاسد و کپک‌زده ‌نباشند.

این‌ حیوان‌ از نظر فیزیولوژیک‌ شبه‌ نشخوارکننده‌ (Pseudoruminant) به شمار می‌رود و چون‌ میکروفلور دستگاه گوارش‌ آن‌ نسبت‌ به‌ تغییرات‌ اسمولاریته‌ و PH بسیار حساس‌ است‌ بنابراین‌ تغییر نوع‌ مواد غذایی باید به‌ آهستگی و طی مدت‌ ۵ – ۴ روز انجام‌ گیرد و هرگونه‌ تغییر ناگهانی در محتویات‌ جیره‌ غذایی، بخصوص‌ استفاده‌ از جیره‌های غنیاز کربوهیدرات‌ میتواند با ایجاد اختلالات‌ شدید گوارشی سبب‌ مرگ‌ حیوان‌ گردد.

توجه به فعالیت بدنی در نگهداری خرگوش

یکی از مهم‌ترین نکات نگهداری خرگوش توجه به فعالیت بدنی این حیوان است.

خرگوش ها به فعالیت بدنی روزانه و بازی کردن بیرون از قفس نیاز دارند. این عمل به تناسب اندام و سلامت ماندن حیوان کمک می‌کند.

به خاطر داشته باشید که خرگوش‌ها وسایل را می‌جوند و به آسانی از سوی سایر حیوانات آسیب می‌پذیرند بنابراین قبل از آزاد نمودن آن‌ها از قفس از امنیت مکان اطمینان حاصل نمایید.

می‌توان از اسباب بازی‌هایی نظیر رول توالت یا جعبه‌های چوبی برای پریدن حیوان بهره برد.

توجه به فعالیت بدنی
توجه به فعالیت بدنی در نگهداری خرگوش

تعیین جنسیت خرگوش‌ها

تعیین‌ جنسیت‌ در خرگوش‌های‌ نابالغ‌ بسیار مشکل‌ بوده‌ و به‌ تجربه‌ نیاز دارد. بنابراین‌ در این‌ مورد از دامپزشک کمک بگیرید.

خرگوش‌ها در حدود سن‌ ۱۶ تا ۲۴ هفتگی‌ به‌ بلوغ‌ می‌رسند. نژادهای‌ کوچکتر زودتر از نژادهای‌ بزرگتر و ماده‌ها زودتر از نرها بالغ‌ می‌شوند.

خرگوش‌ ماده‌ سیکل‌ اوستروس‌ منظمی‌ ندارد ولی‌ مرحله‌ پذیرش‌ جنسی‌ طولانی‌ و حدود۷-۱۰ روز است‌. در صورتیکه‌ جفتگیری‌ انجام‌ نگیرد ظرف‌ ۱-۲ روز حالت‌ پذیرش‌ از بین‌ رفته‌ و پس‌ از آن‌ حیوان‌ مجددا ً وارد مرحله‌ پذیرش‌ جنسی‌ می‌گردد.

خرگوش‌ ماده‌ای‌ که‌ وارد این‌ مرحله‌ شده‌ است‌ به‌ سایر خرگوش‌های‌ ماده‌ داخل‌ قفس‌ اجازه‌ می‌دهد که‌ بر پشت‌ وی‌ بجهند که‌ این‌ نشانه‌ در جهت‌ تشخیص‌ حیوان‌ آماده‌ جفت‌گیری‌ حائز اهمیت‌ است‌.

رشد پستان‌ها سریع‌ بوده‌ و طی‌ هفته‌ آخر آبستنی‌ صورت‌ می‌گیرد.

طی‌ روزهای‌ آخر حیوان‌ ماده‌ شروع‌ به‌ ساخت‌ لانه‌ می‌نماید و برای‌ این‌ منظور اقدام‌ به‌ کندن‌ موهای‌ ناحیه‌ شکم‌می‌کند.

تعداد بچه‌ها بین‌ ۴-۱۲ و بطور متوسط ۷ عدد است‌.

بچه‌ها معمولا صبح‌ زود و طی‌ حدود یک ساعت‌ و یا کمتر متولد می‌شوند.

طول‌ مدت‌ شیردهی‌ حدود ۴-۶ هفته‌ است.

مادر در طول‌ روز فقط یکبار و معمولا صبحها به‌بچه‌ها شیر می‌دهد و بقیه‌ ساعات‌ روز لانه‌ بچه‌ها را ترک می‌نماید که‌ این‌ مسئله‌ نباید به‌عنوان‌ عدم‌ پذیرش‌ بچه‌ها توسط مادر قلمداد شود.

کلام نهایی

به پایان مقاله نکات نگهداری این حیوان زیبا و دوست داشتنی رسیدیم؛ امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

برای خرید و فروش حیوانات خانگی موردنظر خود از جمله خرگوش، می‌توانید به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

48 دیدگاه دربارهٔ «نگهداری خرگوش»

 1. سلام من ۵روزه خرگوش خریدم واسه پسرم تا از قفس درش میاریم فورا میره یه گوشه پشت آینه قایم میشه هروقت دلش بخواد میاد بیرون مشکلی نداره

 2. چرا خرگوش ماده به خرگوش نر اجازه جفتگیری نمیدهد وهمش موقف جفتگیری فرار می‌کند ‌ وجیق می‌زند
  الهان چند ساعته کارشون اینه

 3. سلام. آیا نگهداری خرگوش ماده تنها مشکلی ایجاد دارد؟ منظورم این هستش که بعدا حالت افسردگی نگیره. و اینکه اصلا کدوم حالت بهتر هستش جفت یا تک؟ چون شنیدم جفت باشند توی یک قفس به همدیگه آسیب هم ممکنه بزنن

 4. سلام ممنون از سابت خوبتون من احتمال داره فردا خرگوشی که خریدم به دستم برسه و اطلاعات زیادی دربارش یاد گرفتم

  1. سلام رکسانا عزیز
   مرسی که پیش ما اومدی و مشکلتو با ما در میون گذاشتی.
   در مورد محل نگهداری خرگوش باید بگم که، باید همیشه نظافت و رعایت کنی؛ چون بهترین راه برای داشتن یه خرگوش سالم اینکه محیط زندگیش تمیز باشه. بعد از تمیزی باید حتما به میزان دما و رطوبت محل زندگی خرگوشم اهمیت بدید.
   چیزای دیگه ام مثل: ورزش، حمام، وسایل مورد نیاز ، تغذیه و… هرکدومشون اهمیت خاص خودشون و دارن.

 5. محمد عرفان دری

  سلام من قبلا دوتا خرگوش داشتم یکیشون کاملا اهلی و رام شده و اون یکی وحشی از دستمون فرار میکرد وقتی هم میگرفتیمش اونقدر پنجه هاش رو بهمون میکشید که ولش میکردیم به نظر شما چرا اینجوری بوده ؟؟؟

  1. سلام کاربر گرامی
   گاهی اوقات خرگوش ها می توانند بسیار مهاجم و عصبانی باشند. عقیم سازی خرگوش ها می تواند به آرام کردن آنها کمک کند . همچنین، ایجاد یک رابطه خوب و جلب اعتماد حیوان نیز می‌تواند راه مناسبی باشد. یکی دیگر هم احتمالا آمادگی آن‌ها برای جفت گیری است .

  1. سلام .
   بچه خرگوش‌ها اصولا زیاد آب نمی‌خورن و نصفه و شب و صبح زود به دنبال آب و غذا می‌گردند.
   دلیل دیگری که امکان دارد وجود داشته باشد استرس ورود به محل جدید است؛ سعی کنید کمتر به او دست بزنید تا با محیط و آدم‌های اطراف کاملا آشنا شود.
   امیدواریم با حیوان خانگی‌تان بهترین روزها را سپری کنید.
   ممنون که به واسط کالا سر زدید.

 6. سلام خسته نباشید من یه خرگوش نر پرشین دارم که ۷ ماهه هست چند روز پیش یه خرگوش لوپ ماده واسش خریدم اونم ۷ ماهه هست ولی خیلی درشت تر و بزرگتر از خرگوش خودمه.
  خرگوشم واسه جفت گیری نزدیک خرگوش ماده میشه همش فرار میکنه پرخاش میکنه اصلا باهم خوب نیستن مجبورشدم قفس هاشون جدا کنم .البته خرگوشم یکی دوبار موفق شد سوار پشتش بشه ولی در آخر بعد از چند۵ ثانیه ماده فرار کرد .سوالم اینکه اینا رو چجوری باهم جفت کنم که مهربون باشن اصلا باهم خوب نیستن .تازه خرگوش ماده هم از من فرار میکنه اصلا سمتمون نمیاد؟ توصیه شما چی هست؟ چه راهکاری انحام بدم هم با مهربون بشه هم با خرگوشم ؟

 7. سلام ، من چند روزه یه خرگوش خریدم امروز متاسقانه تو بغلم جست زد از دستم افتاد روز زمین سیمانی حیاط خیلی نگرانشم میترسم چیزیش بشه چطوری از سلامتش مطمئن بشم خواهش میکنم راهنماییم کنید جواب بدید

 8. من یه خرگوش تازه خریدم خیلی هیجان داشت و وحشی بود کارهایی ک گفتین توی سایتتون انجام دادم الان خیلی مهربون شده و دوست داشتنی همیشه میاد سمتم مدفوع اش هم خودش دفع میکنه ممنون از مطلب مفید💕

 9. من هیچ وقت خرگوشم رو حموم نکردم الان یه خرگوش لپ دارم میترسه ازم و تمام کارهایی که باید برای خرگوش انجام بدم دادم
  من یه خرگوش ایرانی دارم و الان هفت ماهش هست اما خرگوش لپم ۲ ماهش هست اینها جفت گیری میکنند ؟
  یکی نوشته بود من خرگوشم رو با شامپو بچه میشورم اشتباه میکنی ۱ نمیاد خرگوش رو حموم کنی۲ خرگوش ها شامپو مخصوص دارن ۳ به مرور زمان مریض میشن

 10. سلام خیلی مطلبتون مفید و آموزنده بود
  فقط اینکه میخواستم بگم که من یک خرگوش ماده دارم که الان ۳ روز هست که یک نر براش آوردم که جفت گیری کنند اما فکر می‌کنم که جفت گیری نمیکنند و فقط دارند همدیگه رو لیس می‌زنند نمیدونم چیکار کنم میشه راهنمایی کنید؟
  آیا خرگوشم الان توی این فصل جفت گیری میکنه؟؟
  و خرگوشم سفید وچشم شرابی است و خرگوش نری که براش آوردم برای جفت گیری پیر است ولی خرگوش خودم اصلا بچه نکرده تاحالا

 11. واقعا بدترین و خطرناک ترین کاری که میشه با یه خرگوش کرد شستن خرگوش هست، و چون خرگوش ها مرتب خودشون در حال تمیز کردن بدنشون هستن!! اصلا لازم نیست و‌ نباید که ما بشوریمشون

 12. خرگوشم به شدت دستی بود اما حدودا یک هفته ست که نه تنها خلاق هاشو فراموش کرده بلکه فرش و سیم و گلدون هم میجود چکارش کنم

 13. در جواب دوستانی که در مورد شستن خرگوش سوال داشتن مهم ترنی نکته اینه که شستن خرگوش با صابون و شامپوی معمولی خوب نیست و بهتره از شامپوی مخصوص خودش استفاده کنید.

 14. کاش در مورد شستن خرگوش مطلب کاملتری میزاشتید.شستن خرگوش با شامپو بچه ایرادی داره؟من همیشه خرگوشمو با شامپو بچه میشورم تا حالا مشکلی نداشته ظاهرا

 15. به نظر من توی خرگوش ها هیچ نژادی به بامزه گی و خوشکلی خرگوش لوپ فرانسوی نمیرسه.اصلا ادم کیف میکنه این نژاد خرگوش رو نگاه میکنه.منکه عاشق خرگوش لپ هستم.

 16. چگونه خرگوش را وابسته ی خود کنیم؟ مدت طولانی هستش که ذهن منو درگیر خودش کرده … هرکاری که لازم بود کردم. اما نشد اونجور که میخواستم. فک میکنم یه دلیلش همون بود که شما گفتین … من نباید این حیوون بی زبون رو حمام میبردم. همش ترسیده ازم… تازه زیادم این رو میکردم.

 17. من امروز از طریق واسط کالا یک خرگوش. خیلی گوگولیه. صاحب قبلیش یه دختر کوچولو بوده. به نظرتون اسمش رو چی بگذارم؟دنبال یه اسم فارسی برای خرگوش می گردم… لطفا پیشنهاد بدین.

 18. همش برام سوال بود که چگونه خرگوش را بشوییم؟ خداییش همش تمیز بود. دقیقا همونطور که شما گفتین من یه بار خرگوشم رو شستم خیلی ترسید همش فکر میکردم بد شستم…. نگو که اصلا نباید می شستمش….ممنون

 19. با سلام ممنون از واسط کالا برای مطلب جامع و کامل… لطفا در مورد نگداری و تربیت خرگوش لوپ هم مطلب بگذارید. … همچنین باید بگم که خرگوشی که از طریق نرم افزار واسط کالا خریدم، خیلی عالی هستش. ممنون از شما

 20. متن کوتاه در مورد خرگوش بگم که بعد از سگ و گربه ، خرگوش محبوب ترین حیون خونگی است. چهارمین شنبه از ماه سپتامبر که فک کنم امسال برابر است با ۳۱ شهریور روز خرگوش نامیده شده. باید به آنها توجه داشت و ازشون مراقبت کرد تا طول عمرشون زیاد بشه. خرگوش ها خیلی از بی توجهی زجر می کشند. جالب اینجاس که خرگوش ها هم حیوانات اجتماعی هستن.

 21. سلام..ببخشید الان که باب شده همه یه حیوان خونگی دارن و من از سگ و گربه خوشم نمیاد .میخوام خرگوش بخرم اما می خواهم بدونم فواید خرگوش برای انسان چی هست؟ اصلا فایده داره یا نه فقط ضرره

 22. ببخشید من میخاستم درباره فصل جفت گیری خرگوش بگم. دوران باروری خرگوش‌های ماده معمولاً از ماه‌های ژانویه و فوریه (دی و بهمن) شروع می‌شود تا در ماه ژوئیه (تیر) بچه خرگوش‌ها به دنیا بیایند. از ماه ژانویه تا ژوئیه خرگوش‌ها هر ۵ تا ۱۰ روز یک بار فحل می‌شوند.
  امیدوارم مفید باشه

 23. سلام.برای کسانی که دنبال حیون خاص میگردند من خرگوش صحرایی رو توصیه میکنم.فقط فراهم کردن فضای مناسبش و شرایطش کمی مشکل تره.

 24. سلام..مطلبتون خیلی خوب و دلنشین بود. من خودم خرگوش دارم ولی اطلاعات زیادی درباره جفت گیریشون ندارم.فصل جفت گیری خرگوش کی هست؟ یا چه مراقبت هایی باید انجام بدم؟ ممنون میشم مطلبی جداگانه بگذارید.با تشکر از سایت خوب و مفیدتون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *