سرویس بخاری ماشین

سرویس بخاری ماشین

چنانچه تجربه کافی در زمینه سرویس بخاری اتومبیلتان را ندارید تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا به پاسخ این سوال که ” چگونه بخاری ماشین را سرویس کنیم ” و نحوه‌ی سرویس بخاری ماشین برسید. همزمان با شروع فصل سرما، شرایط نگهداری از اتومبیل نسبت به سابق کمی متفاوت می‌شود. در حقیقت باید گفت که در فصل زمستان امکاناتی از خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد که در سایر فصل‌ها استفاده نمی‌شود.

افزون بر این طرز کارکرد موتور هم اندکی تفاوت پیدا می‌کند. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در یک روز سرد زمستانی که به محل کار و یا مدرسه و یا حتی مکانی دیگر می‌رفته‌اید، داخل اتومبیلتان نشسته، استارت زده‌اید و گمان کرده‌اید که بخاری و هیتر اتومبیلتان را روشن می‌کنید و دیگر از سرما به خود نخواهید لرزید. در آن زمان است که متوجه شده‌اید نه فقط هیتر اتومبیلتان گرم نمی‌کند بلکه انگار هر لحظه و هر ثانیه به سرمای داخل خودرویتان افزوده می‌شود.

به احتمال زیاد در این زمان گمان کرده‌اید که چنانچه اتومبیلتان را به مدت چند دقیقه روشن نگه دارید هیتر هم خود به خود داغ خواهد گردید. اما باید گفت که ایده‌ای که به ذهنتان رسیده است ایده خوبی نیست. بالأخره روزی بوده سرد و زمستانی و قطعاً هم دوست نداشته‌اید که دیرتر به مقصد برسید. بنابراین شما به عنوان یک راننده بایستی بتوانید زمانی‌که بخاری و سیستم گرمایشی اتومبیلتان به درستی کار نمی‌کند عیوب آن را بر طرف کنید.

اصول کار بخاری

قبل از بیان نحوه‌ی سرویس بخاری ماشین بهتر است از این مسئله آگاهی داشته باشید که اصول کاری بخاری تا حد زیادی متفاوت از اصول کاری کولر است. زیرا هنگامی‌که از سیستم گرمایشی و یا بخاری اتومبیلتان استفاده می‌کنید در حقیقت از گرمای آب موتور بهره می‌گیرید و اتاق خودرویتان را گرم می‌نمائید.

گرمایی که به نسبت به هدر رفته بوده و چنانچه مورد استفاده قرار نگیرد از بین خواهد رفت. در بخاری همه اتومبیل‌ها، از رادیاتوری کوچک استفاده شده است. رادیاتوری که مهم‌ترین نقش را ایفا می‌کند.

آب داغ موتور وارد این رادیاتور می‌شود و داخل شبکه‌های آن جریان می‌یابد. همین امر موجب می‌شود که تبادل حرارتی آب موتور و هوایی که از آن عبور می‌کند، بسیار راحت شود.

برای بهره‌مندی از این گرما بایستی یک دمنده جهت برخورد هوا با شبکه ریز آن، هوا را به سمت رادیاتور بدمد و گرم شود، پس از آن وارد اتاق اتومبیل گردد.

در این صورت هوای محیط وارد ورودی بخاری می‌شود و با کمک دمنده آن با رادیاتور بخاری برخورد می‌نماید سپس داغ می‌شود و از طریق دریچه‌هایی که برای تنظیم درون اتاق هستند وارد کابین می‌گردد.

دمای طبیعی موتور

زمانی‌که هوا معتدل است موتور اتومبیل با کمی کار کردن به دمای عادی و طبیعی می‌رسد؛ اما در هوای سرد برای تحقق این امر اندکی زمان لازم است.

این در حالیست که بسیاری از موتورها در هوای خیلی سرد نمی‌توانند به دمای طبیعی و عادی خود برسند، در نتیجه می‌توان گفت که در چنین شرایطی بسیاری از رانندگان بایستی چند نکته ایمنی که چندان مشکل هم نیست رعایت کنند تا زمینه را برای استفاده مطلوب از اتومبیلشان را فراهم نمایند. اما باید گفت که دمای موتور یکی از مهم‌ترین پارامترهایی که تحت تأثیر سردی هوا قرار می‌گیرد.

در فصل سرما به ندرت پیش می‌آید که آمپر آب از حد وسط، بالا برود. به عبارتی می‌توان گفت که هرگز دمای موتور افزایش نمی‌یابد. البته افزایش دمای موتور همیشه خطرناک و مضر نخواهد بود.

در فصل سرما شما از دمای آب موتور بیشترین استفاده را می‌کنید. این در حالیست که چنانچه دمای موتور اتومبیلتان افزایش پیدا نکند موتور هرگز قادر نخواهد بود قدرت مفید خود را تولید نماید. اشتعال به طور کامل انجام نشده و نهایتاً منجر می‌شود که موتور به درستی کار نکند.

چگونه بخاری ماشین را سرویس کنیم
دمای موتور

نحوه سرویس بخاری ماشین

همانگونه که خود مستحضرید بخاری خودرو از مهم‌ترین مکان‌هایی است که شما از دمای آب موتور استفاده می‌کنید.

ایجاد گرما به منظور استفاده در داخل کابین اتومبیل از وظایف بخاری است. اما تعدادی از افراد تصور می‌کنند بخاری هم مشابه کولر سبب می‌شود روی موتور فشار آید و نیروی موتور مصرف گردد.

در ادامه تمامی پاسخ‌های سوال ” چگونه بخاری ماشین را سرویس کنیم ” بررسی می‌شوند.

با شناخت و عمل به این روش‌ها می‌توانید بخاری خودرویتان را تقویت نموده و یا این‌که عملکرد بهتری از آن داشته باشید.

انجام بررسی‌های اولیه

در ابتدا با پذیرفتن مشکل خود، با دنده یک به راه بیفتید تا موتور اتومبیلتان گرم‌تر شود. سپس کنترل هیتر را روی داغ تنظیم نموده و حالت کف را انتخاب نمائید و باد بخاری را در سرعت متوسط تا بالا تنظیم کنید.

یک دماسنج در قسمت راننده و مسافر قرار دهید تا بتوانید دما را بررسی کنید. با وجود این‌که اغلب اتومبیل‌ها دارای دمایی بین ۱۳۵ الی ۱۵۵ درجه هستند اما باید بدانید که دمای بین ۱۱۵ الی ۱۲۰ درجه قابل قبول است.

حال ممکن است این سوال برایتان پیش آید که اگر دمای هوا بین ۱۱۵ درجه الی ۱۲۰ درجه بود یعنی دارای دمای قابل قبولی بود اما جریان هوا ضعیف بود بایستی چه اقدامی انجام دهیم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که مشکل از سیستم بخاری و یا مجاری داشبوردتان است و بایستی به دنبال رفع عیب از قسمت‌های مذکور باشید.

چنانچه دمای پایه هیتر اتومبیلتان در بازه ۱۱۵ الی ۱۲۰ درجه نبود، بایستی به دفترچه راهنما و یا وب سایت کارخانه سازنده اتومبیل خود سر زده و ببینید که آیا در خصوص مشکلی که دارید صحبتی شده است یا خیر.

چنانچه در زمینه مشکلی که دارید مطلبی نیافتید و یا حتی بعد تماس قادر نبودند مشکل شما را برایتان توضیح دهند، نشان دهنده آن خواهد بود که زمان بالا زدن کاپوت اتومبیلتان فرا رسیده است و بایستی اقداماتی که در ادامه شرح داده می‌شود به انجام برسانید.

انجام بررسی‌های فنی

مورد بعدی در سرویس بخاری ماشین این است که سطح سردکننده مخزن را مورد بررسی قرار دهید. اگر رادیاتور هم روکش فشار داشته باشد، بایستی رادیاتور را هم چک کنید.

سردکننده بایستی دارای ظاهری تمیز باشد و در طول مدت زمانی‌که تعیین شده است مرتباً عوض شود. چنانچه این کار را انجام ندهید و سهل انگاری نمائید اتومبیلتان دچار مشکل خواهد شد.

سردکننده دما سبب تنظیم دمای اتاق اتومبیل می‌شود. از این رو بایستی به اندازه کافی رانندگی کنید تا موتور اتومبیلتان گرم شود.

دمایی که سردکننده دارد بایستی حداقل ۱۶۰ درجه باشد و بهتر است که در حالت ایده آل دارای دمایی بین ۱۸۰ الی ۲۲۰ درجه باشد.

سیستم خنک کننده موتور
سیستم خنک کننده موتور

کمپرسور هوارسانی بایستی توسط سلکتور کنترل هوا از حالت دیفراست خارج گردد. چنانچه در حالت دیفراست قرار داشته باشد مشکل مدار a/c وجود دارد. چنانچه دمای مایع سردکننده در وضعیت قابل قبولی قرار داشته باشد هر دو شیلنگ هیتر را لمس نمائید. بایستی هر دو شیلنگ داغ باشند. زمانی که بر دما نظارت می‌کنید ترموستات را در آب داغ قرار دهید.

هنگامی‌که دمای آب از دمای واقعی اشتعال ترموستات بالاتر رود، دمای ترموستات کاهش خواهد یافت. چنانچه ترموستات خیلی سرد باشد موتور اتومبیلتان نمی‌تواند به خوبی گرم شود. در حین این‌که در حال پر کردن موتور اتومبیلتان به منظور از بین بردن هوای موجود در سیستم هستید، شیرهای اطمینانی که روی سرها و یا بلوک‌ها قرار دارند، یا حذف نمائید و یا باز کنید.

بررسی سیستم گرمایشی یا بخاری اتومبیلتان

از دیگر پاسخ‌های سوال چگونه بخاری ماشین را سرویس کنیم، این است که سیستم گرمایشی یا بخاری اتومبیلتان را بررسی کنید.

چنانچه کنترل دمای خودکار دارید، امکان دارد اتومبیلتان به طور اتوماتیک دما را تشخیص دهد و شما می‌توانید به کدهایی که در کنترل، دما را پوشش می‌دهند دسترسی پیدا کنید.

در اغلب اتومبیل‌ها این امکان وجود دارد که با برداشتن پنلی که در زیر داشبورد قرار دارد و یا با پایین آوردن گلاو باکس موتور، بر دما نظارت کرد.

البته چنان‌که قبلاً هم اشاره نمودیم بایستی به دفترچه و یا وب سایت کارخانه سازنده اتومبیلتان سر بزنید. چنانچه مشاهده کردید که با تغییر خوانش دما، موتور خودرویتان کار نمی‌کند ریشه مشکل را یافته‌اید.

در اغلب مواقع میله Flap‌Door می‌شکند و دوباره بایستی مونتاژ آن را عوض کنید ولی موتور به خوبی کار خواهد کرد و می‌توانید باز هم از آن استفاده کنید اما امکان دارد در سیستم سردکننده پاکت‌های هوا موجود باشند.

گفتنی است که این پاکت‌ها با گذشت زمان به وجود می‌آیند و مشکل شایعی هستند. چنانچه روی رادیاتور یا موتور روکش فشار قرار دارد و سطح سردکننده در رادیاتور پایین ولی سطح مخزن عادی است، بایستی بدانید که دارای یک واشر معیوب در روکش است و هوا را به بیرون می‌دهد. بنابراین بایستی روکش را تعویض نمائید.

چگونه بخاری ماشین را سرویس کنیم
بررسی بخاری اتومبیل

توجه به راهنمایی‌های سازنده اتومبیل

از راهنمایی‌هایی که سازنده اتومبیلتان عرضه نموده است پیروی نموده و سیستم را پر کنید و هوا را به بیرون بدهید.

به عنوان رویکردی کلی باید اظهار کرد که نخست باید موتور سرد باشد و تمامی شیرهای اطمینان باز باشند و نیمه اتومبیلتان که گردنه سردکننده دارد تا جایی که ممکن است توسط جک بالا برده باشید. با انجام این عمل هوا به بیرون می‌رود. آهسته تلاش کنید تا مایع ضد یخ را به گردن بیفزائید. ملاحظه خواهید نمود که مقداری مایع سردکننده توسط شیرهای اطمینان به بیرون می‌ریزد.

شیرهای اطمینان را بسته و روکش فشار را سر جای خود قرار دهید و موتور اتومبیلتان را با سرعت ۲۵۰۰ دور بر ثانیه برانید تا گرم شود.

تا جائیکه امکان دارد آن را گرم کنید. اجازه دهید تا موتور خنک شود، پس از آن پروسه بالا را تکرار نمائید. ممکن است نیاز باشد تا این کار را به مدت یک هفته طی چند روز انجام دهید تا بیشتر هواها خارج گردد.

در اتومبیل‌هایی که فن موتور آن‌ها کلاچ‌مانند است نباید کلاچ قفل باشد. هم چنان‌که موتور اتومبیلتان خاموش بوده ولی گرم است تلاش کنید کلاچ را بچرخانید. اگر کلاچ واقعاً هیچ گونه لغزش و حرکتی نداشته باشد معیوب است. چنانچه کلاچ دو الی سه بار چرخید کلاچ خوبی بوده و مشکلی ندارد.

بررسی مشکل سیستم گرمایشی

چنانچه در زمینه سیستم اتومبیلتان سستی کرده باشید این امکان وجود خواهد داشت که ترموستات خیلی کثیف شده باشد.

چنانچه ترموستات زیر گرد و خاک مخفی شده است بایستی تمیزکننده سیستم خنک کننده را ریخته و بر اساس دستورات، اتومبیلتان را روشن کرده و رانندگی کنید.

پس از آن بلوک موتور و رادیاتور را سه مرتبه پر و خالی نمائید و پروسه خالی کردن هوا را به انجام برسانید. چنانچه دمای خنک کننده هم چنان پایین بود ترموستات را در آورید و آزمایش کنید.

بررسی ترموستات و سایر موارد

ترموستات و سایر موارد را مورد بررسی قرار دهید. چنانچه به ترموستات دسترسی دارید به شما توصیه می‌کنیم آن را درآورده و آزمایش کنید.

اگر نیاز به تمیز کردن دارد، آن را تمیز کنید ولی پیش از این‌که آن را سر جای خود قرار دهید، محفظه ترموستات را سر و سامان داده و درون سیستم، مایع تمیزکننده بریزید.

سرویس بخاری ماشین
تمیز کردن ترموستات ماشین

پس از آن پروسه پر و خالی کردن را سه مرتبه انجام دهید و پیش از این‌که تصمیم بگیرید آن را مجدداً نصب و تست نمائید.

در هوای سرد می‌توانید تنها با بلوکه نمودن رادیاتور، اتومبیل خود را سریع‌تر گرم کنید.

به منظور تأمین نمودن والو کنترل هیتر و یا بخاری اتومبیلتان ملاحظه کنید که آیا خلأ خوبی وجود دارد یا خیر. چنانچه خلأ خوب باشد چک کنید و ملاحظه کنید که آیا والو به خوبی کار می‌کند یا خیر.

سایر نکات پیرامون سرویس بخاری ماشین

جهت تست، یک فیلر ۰٫۰۰۲ اینچی را میان والو ترموستات و نشیمنگاه آن بگذارید و پس از آن ترموستات را در ظرف آبی قرار داده و روی اجاق قرار دهید.

یک دماسنج رادیاتور را در آب قرار داده و اجازه دهید تا آب بجوشد و به دمایی که در آن ترموستات آغاز به ترک خوردن می‌نماید دقت کنید، دمای فیلر را به دمایی که رتبه‌بندی شده است کاهش خواهد داد.

تعدادی از موتورها بالأخص موتورهای چهار سیلندر به اندازه‌ای دمای زیاد را به سرعت باز می‌تابانند که صاحب خودرو قادر نخواهد بود در دمایی که سرد است از درون مشکل را بر طرف نماید.

راه حلی که در ادامه شرح خواهیم داد ممکن است راه حل شگفت انگیزی نباشد اما به شما پیشنهاد می‌کنیم که تکه‌ای مقوا را جلوی رادیاتور بگیرید به گونه‌ای که نیمی از سطح آن را ببندد.

هنگامی‌که موتور داغ شد آن را به سمت عقب برگردانید. البته این را فراموش نکنید که در فصل بهار آن تکه مقوا را بردارید.

مشکلاتی که ممکن است به وجود آید!

مشکلی که ممکن است بروز نماید این است که خوانش دمای سردکننده عادی بوده ولی یک و یا هر دوی شلنگ‌ها داغ نیستند، در این صورت باید به مکانیک مراجعه نمائید تا آن را مورد بررسی قرار دهد و شیلنگ درجه هیتر را شناسایی نماید.

مشکل دیگر ممکن است این باشد که هیچ یک از شیلنگ‌ها گرم نباشند. در والو ورودی هیتر اغلب اتومبیل‌ها به منظور این‌که دارای عملکرد بهتری در فصل تابستان باشند، یک خاموش کننده سردکننده هیتر نصب گردیده است. چنانچه والو خاموش کننده نتواند به طور کامل باز شود این امکان وجود خواهد داشت که جریان ورودی به هیتر محصور شده باشد.

چنانچه مشاهده کردید شیلنگ ورودی هیتر به اندازه قابل توجهی گرم‌تر از خروجی است، مغزی هیتر زیر مایعات سردکننده درون رادیاتور گیر کرده است.

در ابتدا بایستی هر دو شیلنگ هیتر را از گردن هیتر جدا کنید و شیلنگ‌های یئکی را وصل نمائید و یا هر دو شیلنگ هیتر را از موتور جدا کنید.

چنانچه از شیلنگ یئک استفاده می‌نمائید شیلنگ‌های هیتر را جدا کنید. چنانچه آن‌ها را جدا می‌نمائید گردن‌های شیلنگ موتور را وصل کنید. یک شیلنگ باغبانی را داخل خروجی هیتر کنید و شیر آب سر کج را باز کنید.

بررسی شیلنگ‌های بخاری
بررسی شیلنگ‌های بخاری

تعویض مغزی هیتر

چنانچه مشاهده کردید مایعات سردکننده به همراه گرد و خاک به بیرون آمدند و قادر بودید در آخر کار، جریان مایعات سردکننده خالص را مشاهده نمائید شانس به شما رو کرده است. در غیر این صورت بایستی مغزی هیتر را تعویض نمائید.

چنانچه هیتر در اتوبان‌ها دارای عملکردی خوب است ولی هنگامی‌که در خیابان و کوچه با سرعت پایین، عملکرد آن دچار کاستی می‌گردد بایستی بدانید که مشکل در جریان سیستم سردکننده است.

تعدادی از سیستم‌ها در شیلنگ ورودی، دارای محدودکننده شیلنگ هستند و چنانچه گرد و خاک و زباله جلوی آن را بگیرد جریان هم کاهش می‌یابد.

هنگامی‌که موتور اتومبیلتان را روشن بگذارید قادر خواهید بود این را با لمس نمودن شیلنگ ورودی بیابید. البته گفتنی است که به مرحله‌ای می‌رسید که دما شدیداً افت می‌کند.

اندکی از موتورها جهت بهبود جریان سردکننده در سرعت‌هایی که پایین هستند، پمپ‌های کمکی دارند. چنانچه پمپ قادر به کار کردن نباشد خروجی هیتر طی آن عملیات کاهش خواهد یافت. مسلماً اگر در زمینه سیستم خنک کننده سستی کنید، ممکن است که پمپ آب از درون فرسوده شده باشد و جریان مایع سردکننده را کاهش داده باشد.

بررسی ضعف عملکرد بخاری

در مواقع زیادی می‌توانید با تبعیت از دستورالعمل‌هایی که شرکت و کارخانه سازنده اتومبیلتان عرضه کرده است، ضعف عملکرد هیتر را رفع کنید.

این کارها را به مدت یک هفته در طی چند روز انجام دهید.

شاید این سوال برایتان پیش آید که آیا راهکاری وجود دارد که با بهره‌گیری از آن بتوانید به سرعت مشکل را یافته و آن را بر طرف کنید. خوشبختانه باید گفت که پاسخ به این سوال مثبت است. مکانیکی که حرفه‌ای بوده و تغییردهنده مایع سردکننده دارد با پر کردن هم سیستم هوا را خارج می‌نماید و با انجام این کار قادر است به سرعت گرما را برای اتومبیلتان فراهم سازد.

پرسش و پاسخ

رایج‌ترین دلایل برای گرم نکردن بخاری ماشین چیست؟

۱- تنظیم‌نبودن درجه‌ حرارت درون کابین خودرو است
۲-خرابی ترموستات خودرو

چه زمانی طول می‌کشد تا بخاری داخل خودرو را گرم کند؟

پاسخ: خودروهای قدیمی‌تر که کاربراتوری بودند، نزدیک به ۱۵ دقیقه زمان لازم داشتند تا به دمای مطلوب برای استفاده از بخاری برسند. این زمان در خودروهای انژکتوری امروزی به حدود ۳ دقیقه کاهش پیدا کرده است.

آیا از دکمه AC برای بخاری نباید استفاده کرد؟

پاسخ: دکمه‌ AC فقط مربوط به فصول گرم و استفاده از کولر نیست. استفاده از AC منجر به تهویه‌ هوای ورودی به خودرو می‌شود.

کلام آخر

در این مقاله سعی ما بر این بود که نحوه‌ی سرویس بخاری خودرو را به شما شرح دهیم. امید است با انجام مراحلی که در بالا شرح آن گذشت بتوانید سیستم گرمایشی یا بخاری اتومبیلتان را تقویت کنید و یا این‌که عملکرد بهتری از آن دریافت کنید.

جهت خرید و فروش خودرو و لوازم یدکی آن می‌توانید به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید و بدون دردسر اینکار را انجام دهید.

2 دیدگاه دربارهٔ «سرویس بخاری ماشین»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *