ترمیم پارگی مانتو

ترمیم پارگی مانتو

ممکن است شما هم از آن دسته آدم‌هایی باشید که در کمدتان چند دست مانتو دارید که منتظر وصله و پینه و تعمیر شمایند. مانتویی‌هایی که یا سوراخ شده‌اند و یا پاره. در آن صورت به دنبال راهکارهایی می‌گردید تا هم پارگی مانتوی خود را ترمیم کنید و هم در هزینه‌هایتان صرفه جویی. چون با ترمیم پارگی مانتو دیگر مجبور نیستید مانتوی جدیدی بخرید و هزینه تعمیر مانتو نیز در جیب خودتان می‌ماند. اگر علاقه‌مند به یادگیری این راهکارها هستید تا انتهای این نوشتار ما را همراهی کنید چرا که هدف ما از این نوشتار آشنا کردن شما مخاطب عزیز با راهکارهای ترمیم پارگی مانتو است.

روش‌های ترمیم

از جمله روش‌هایی که با توسل به آن‌ها می‌توانید مانتوی خود را ترمیم کنید به شرح زیر می‌باشند:

ترمیم پارگی مانتو با استفاده از لایه چسب

چنانچه پارگی مانتوی شما کوچک باشد می‌توانید برای ترمیم آن از روش زیر استفاده نمایید:

ابتدا مانتو را به پشت برگردانید و یک بار قسمت پاره شده را اتو کنید تا بافت مانتو در یک جهت قرار بگیرد. سپس لایه چسبان را بردارید و با آن دو مربع کوچک درست کنید. مربع‌ها را روی قسمت پاره مانتو قرار دهید و آن را به مقدار کم با اسپری خیس و نم دار کنید. پارچه‌ای را روی مربع‌های درست شده از لایه چسبان‌ قرار دهید و اتو را به مدت چند ثانیه و بدون حرکت و در حالت بخار روی پارچه بگذارید. در پایان مانتو را به رو برگردانید و اتو کنید. با این کار مشاهده می‌کنید که سطح مانتو کاملاً یک دست و صاف شده است.

ترمیم پارگی مانتو با استفاده از نخ و سوزن

چنانچه می‌خواهید برای رفع مشکل مانتو از نخ و سوزن استفاده کنید باید به شرح زیر عمل نمایید:
ابتدا نخی همرنگ و یا مشابه رنگ مانتوی خود تهیه کنید. انتخاب نخ با رنگ مناسب باعث می‌شود محل ترمیم مانتو معلوم نشود. دقت کنید که نخ تمیز باشد و بر اثر مجاورت هوا دچار تغیر رنگ نشده باشد. چنانچه نخ مناسب را ندارید حتماً آن را تهیه نمایید چرا که انتخاب نخ مناسب از اهمیت به سزایی برخوردار است و باعث می‌شود کارتان تمیز از آب دربیاید. اگر تمام تلاش خود را کردید و نخ مورد نظر را پیدا نکردید حتماً از نخ‌هایی استفاده کنید که رنگ مات و تیره‌تری دارند.

نخ و سوزن
نخ و سوزن

رنگ‌های تیره محل سوراخ مانتو را خوب پوشش می‌دهند. هرگز از نخ‌هایی که رنگ‌های شبرنگی و یا براق دارند برای رفع مشکل پارگی مانتوی خود استفاده نکنید. حال سوزن را به طول ۶۰ سانتی متر نخ کنید و بعد از نخ کردن، دو طرف نخ را مساوی نمایید به طوری که سوزن وسط قرار بگیرد. سپس نخ را گره بزنید. کار ترمیم مانتو را شروع کنید. سوزن را از داخل سوراخ مانتو رد کنید و آن را به سمت راست بکشید. توجه کنید وقتی محل پارگی مانتو را از داخل ترمیم می‌نمایید باید سوزن را به اندازه نیم سانتی متر از لبه پایین‌تر به سمت چپ بدوزید. چرا که اگر عمل دوختن را لب به لب انجام دهید امکان این که وصله از محل ترمیم سوراخ مانتو جدا شود، وجود خواهد داشت.

نکته مهم

بعد از هر بار که عمل دوختن را انجام می‌دهید باید نخ را خوب بکشید. برای این که کارتان تمیز از آب دربیاید و دوختتان نیز مقاوم گردد، باید دوخت‌ها را مرتب و پشت سر هم انجام دهید. این روند را تا جایی انجام دهید که محل سوراخ لباس به طور کامل پر شود. لازم به ذکر است دوخت یک دور کامل محل پارگی کافی خواهد بود.

وقتی کار دوختن را تمام کردید سوزن را از روی مانتو به داخل آن ببرید و چند گره در محل‌هایی که با سوزن دوختید ایجاد کنید و اطمینان حاصل کنید که محل ترمیم پارگی مانتو در جای خود محکم شده است. سپس قیچی را بردارید و نخ‌های اضافی را از محل دوخت ببرید. با انجام این مرحله کار ترمیم مانتوی شما به پایان می‌رسد و آماده پوشیدن می‌شود.

ترمیم پارگی مانتو با استفاده از وصله

استفاده از وصله جهت ترمیم پارگی مانتو زمانی پیشنهاد می‌شود که اندازه پارگی مانتوتان بین ۵/۲ تا ۵ سانتی متر باشد. چنانچه مانتوی شما یک رنگ و بدون طرح باشد، برای ترمیم پارگی باید از وصله همرنگ استفاده کنید. اما چنانچه مانتوی شما طرح دار باشد آن هم طرح شلوغ، برای ترمیم پارگی آن بهتر است از پارچه‌ای استفاده کنید که هنگام وصله در طرح مانتوی شما گم شود.

هنگام انتخاب رنگ پارچه نیز بهتر است پارچه‌ای انتخاب کنید که رنگ تیره‌تری داشته باشد. به عنوان مثال چنانچه مانتوی شما جیب داشته باشد می‌توانید از پارچه داخل جیب برای وصله استفاده نمایید. توجه کنید جنس پارچه‌ای که برای وصله انتخاب می‌کنید باید هم جنس پارچه مانتوتان باشد. بعد از انتخاب پارچه، کار ترمیم پارگی مانتو را به شرح زیر شروع کنید:

نحوه‌ی وصله کردن مانتو

ابتدا پارچه وصله را در اندازه‌ای بزرگتر از محل پارگی ( حدود یک تا ۱/۵ سانتی متر) با قیچی برش بزنید. برای دقت در کار و بریدن اندازه دقیق می‌توانید از متر و یا خط کش استفاده کنید. سپس مقداری لایه چسب تهیه کنید تا بتوانید با آن وصله را به پارچه بچسبانید. لایه چسبی را که آماده کرده‌اید روی وصله بگذارید و با خودکار و یا صابون خیاطی اندازه وصله را بکشید تا بتوانید دقیقاً آن را هم اندازه وصله برش بزنید.

ترمیم پارگی مانتو
نحوه‌ی وصله کردن مانتو

این بار لایه چسب را روی سوراخ پارگی مانتو قرار دهید و با خودکار و یا صابون خیاطی اندازه دقیق وصله را روی آن ترسیم نمایید. این بار یک سانت بیشتری را که شرح آن در بالا گذشت با استفاده از قیچی از لایه چسب جدا کنید. مانتو را به پشت برگردانید و لایه چسب و وصله را از داخل در محل پارگی مانتو قرار دهید. توجه کنید که لایه چسب باید بین وصله و سوراخ قرار بگیرد. در ضمن وقتی لایه چسب را قرار می‌دهید نباید بین محل وصله و سوراخ فضایی دیده شود.

نحوه‌ی اتو کشیدن

مانتو را روی زمین بگذارید طوری که روی سوراخ مانتو به سمت بالا باشد. سپس اتو را روی محل وصله بگذارید. اتو باید ثابت و بدون حرکت باشد. اگر اتو را به جلو و عقب بکشید ممکن است وصله و لایه چسب جا به جا شوند. اتو باید مدت زمانی کوتاه تقریباً ۱۰ ثانیه روی وصله قرار بگیرد. در ضمن دمای اتو را باید بیشتر از زمانی که در حالت عادی لباس را اتو می‌کنید تنظیم نمایید. قبل از استفاده از لایه چسب نیز بهتر است دستور العمل آن را مطالعه کنید. با انجام مراحل فوق، پارگی مانتوی شما ترمیم شده و مانتو قابل استفاده می‌شود.

ترمیم پارگی مانتو با استفاده از آب

هر چند که ترمیم پارگی مانتو با آب عجیب به نظر می‌رسد، اما این کار قابل انجام است و غیر ممکن نیست. پژوهشگران دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا با الهام از تحقیق قبلی خود که در مورد پلاستیک خود ترمیم کننده بود، پروتئین‌های دندان ماهی مرکب را با استفاده از مخمر و باکتری به شکل مایع درآوردند و از آن به عنوان پوشش‌دهی به پارچه‌های پشمی، نخی و سایر پارچه‌ها با جنس‌های مختلف استفاده کردند. هنگامی که این پارچه‌ها دچار پارگی می‌شوند، می‌توان با قرار دادن لبه‌ها کنار هم و ریختن آب گرم روی آن پارچه را ترمیم کرد و حتی انعطاف و استحکام بیشتری به آن افزود.

می‌توان از این پروتئین به دو شکل استفاده کرد: ۱٫ با افزودن آب به آن برای ترمیم پارچه‌های بدون پوشش عادی و ۲٫ اعمال آن بر روی نخی که قرار است پارچه با آن تولید شود.

آب
آب

هنگام استفاده از این روش چون مانتو با این پوشش می‌تواند خود را با آب ترمیم کند، انداختن آن در ماشین لباسشویی منجر به ترمیم پارگی‌های کوچک و جزئی و یا سایر نقص‌های پیش پا افتاده خواهد بود. لازم به ذکر است امروزه محققان به منظور تولید انبوه این پروتئین به دنبال راهی هستند که بتوانند بدون استفاده از ماهی مرکب و یا دندان‌های آن این پروتئین را تولید نمایند. این پژوهش نشان می‌دهد در آینده‌ای نه چندان دور شما به راحتی می‌توانید با استفاده از آب انواع پارگی‌های مانتو، شلوار، پیراهن، بلوز و غیره را ترمیم نمایید.‌

روش‌های خلاقانه برای ترمیم پارگی مانتو

حال که با روش‌های کلی ترمیم پارگی مانتو آشنا شدید بهتر است با روش‌های خلاقه زیر نیز آشنا شوید تا بتوانید از آن‌ها جهت ترمیم پارگی مانتوی خود استفاده نمایید:

استفاده از هنر گلدوزی

چنانچه مانتوی شما دارای سوراخ‌های زیادی است که نمی‌توانید برای ترمیم آن‌ها از لایه چسب، نخ و سوزن و یا وصله استفاده نمایید، بهتر است از هنر گلدوزی استفاده کنید. با استفاده از هنر گلدوزی گل‌های کوچک درست کنید. اگر خودتان قادر به انجام این کار نیستید می‌توانید این گل‌ها را از خرازی‌ها تهیه نمایید. روی تمامی قسمت‌های سوراخ و یا پاره شده مانتو گل‌های گلدوزی شده قرار دهید و با استفاده از سوزن ته گرد آن‌ها را روی مانتو محکم کنید.

استفاده از نخ و سوزن در هنر گلدوزی

با استفاده از نخ و سوزن از زیر مانتو تمام گل‌ها را به مانتو بدوزید و سوزن‌های ته گرد را درآورید. با این کار نه تنها تمام سوراخ‌های مانتوی شما پنهان و البته ترمیم خواهد شد بلکه مانتویی با طرح نو خواهید داشت. چنانچه اندازه سوراخ و پارگی مانتوی شما بزرگ باشد ابتدا می‌توانید از داخل مانتو به آن وصله بدوزید ( ممکن است مانتوی شما سوراخ‌های زیاد با اندازه‌های مختلف داشته باشد. در این صورت سوراخ‌‌های کوچکتر را به روش فوق و سوراخ‌های بزرگتر را ابتدا با روش وصله و سپس با روشی که در ادامه ذکر خواهد شد می‌توانید ترمیم نمایید.)

سپس چند گل را با هر مدلی که دوست دارید در کنار هم روی مانتو قرار دهید و سپس آن‌ها را بدوزید. با این کار مانتویی خواهید داشت که در برخی جاها تجمع گل بیشتر و در برخی جاها تجمع گل کمتر است. انجام این کار بستگی به ذوق و سلیقه شما دارد. در پایان کار خواهید دید که چگونه مانتوی پاره خود را به مانتویی با طرح جدید و البته کمی متفاوت تبدیل کرده‌اید.

ترمیم پارگی مانتو
استفاده از نخ و سوزن در هنر گلدوزی

ترمیم پارگی مانتو با استفاده از هنر نمدوزی

تمامی مراحلی که در قسمت ترمیم پارگی مانتو با استفاده از هنر گلدوزی گفته شد نیز در این قسمت قابل انجام خواهد بود. شما می‌توانید تمامی مراحل مرتبط با بخش فوق را با استفاده از گل‌های نمدی انجام بدهید. البته در این روش می‌توانید به جای استفاده از طرح گل هر طرحی را که دوست دارید روی مانتوی خود پیاده کنید. انتخاب این طرح‌ها بستگی به ذوق و سلیقه شما دارد.

استفاده از هنر تکه دوزی

چنانچه علاقه‌مند به استفاده از روش‌های خلاقانه برای ترمیم پارگی مانتوی خود هستید می‌توانید از هنر تکه دوزی استفاده نمایید. برای این کار شما باید مقداری پارچه جهت آماده سازی تکه مورد نیاز، نخ گلدوزی یا نخ معمولی، سوزن، قیچی، مداد خیاطی و یا گچ تهیه کنید. بعد از تهیه وسایل مورد نیاز شما می‌توانید کار خود را به شکل زیر شروع کنید:

ابتدا طرحی را که دوست دارید روی قسمت پارگی مانتو قرار بگیرد را روی کاغذ رسم کنید و الگوی آن را در آورید. سپس الگوی مورد نظر را روی پارچه‌ای که قرار است تکه‌ای از مانتوی شما باشد و روی پارگی مانتوتان قرار بگیرد، بگذارید و با استفاده از مداد خیاطی و یا گچ الگو را روی پارچه رسم نمایید. سپس با استفاده از قیچی طرح مذکور را برش بزنید.

بعد از آنکه تکه مورد نظر آماده شد، آن را روی قسمت پاره شده مانتوی خود قرار دهید و با استفاده از نخ و سوزن آن را بدوزید. نحوه دوخت شما می‌تواند به هر شکلی باشد مثل دوخت کوک برگردان، دندان موشی و غیره اگر مانتو پاره شده برای کودکتان باشد می‌توانید با استفاده از نخ گلدوزی روی پارچه را با طرح کودکانه تزیین کنید. مثلاً طرح سر گربه، خرس و غیره را روی پارچه پیاده کنید تا کار شما زیباتر و جذاب‌تر به نظر برسد.

ترمیم پارگی مانتو با استفاده از کاموا

استفاده از کاموا نیز روش دیگری برای ترمیم پارگی مانتو است. شما با استفاده از نخ‌های کاموایی می‌توانید گل‌های مختلفی درست کنید و آن‌ها را روی قسمت پارگی مانتو بدوزید. حتی برای زیباتر شدن کار می‌توانید از کامواهای رنگی و مرواید استفاده کنید.

کاموا
استفاده از کاموا

استفاده از وصله‌های آماده

روش دیگری که برای ترمیم پارگی مانتو وجود دارد استفاده از وصله‌های آماده موجود در بازار است. چنانچه می‌خواهید وصله را از رو بدوزید انتخاب این روش، بهترین روش از میان سایر روش‌های دیگر است. می‌توانید یکی از این وصله‌ها را خریداری کرده ( انتخاب طرح وصله به سلیقه خود شما بستگی دارد، البته بهتر است وصله‌ای بخرید که هم مناسب مانتوی شما باشد و هم مناسب سنتان) و آن را روی پارگی مانتوی خود بدوزید.

برای دوخت نیز بهتر است ابتدا وصله را با سوزن مرواریدی (سوزن ته گرد) به مانتو وصل کنید و سپس با دوخت زیگزاکی آن را به مانتو وصل نمایید. استفاده از چرخ خیاطی باعث می‌شود وصله تمیزتر روی مانتو دوخته شود و کارتان بهتر از آب دربیاید. اما چنانچه دوست داشتید این کار را به صورت دستی انجام دهید حتماً از سوزن‌های ضخیم استفاده کنید.

نکات پایانی در خصوص ترمیم پارگی مانتو

از جمله نکاتی که در ترمیم پارگی مانتو باید به آن‌ها توجه نمایید عبارتند از:

  • اگر قادر به خیاطی کردن نیستید، می‌توانید برای ترمیم پارگی مانتو از چسب‌ استفاده کنید. چسب‌های زیادی جهت رفع پارگی مانتو در بازار موجود هستند که شما می‌توانید با توجه به جنس مانتوی خود آن‌ها را خریداری نمایید.
  • چنانچه اندازه پارگی مانتوی شما بزرگ است و یا مانتوی شما از قسمتی پاره شده است که نمی‌توانید روش‌های فوق را برای ترمیم آن به کار ببرید، بهتر است آن را به یک خیاط ماهر و زبر دست که کار خود را خوب بلد است بسپارید. او قادر است بدون این که کسی متوجه شود پارگی مانتوی شما را به بهترین شکل ترمیم نماید.
  • چنانچه جنس مانتوی شما جین باشد و اندازه پارگی آن نیز به حدی باشد که نتوان چیزی زیر آن دوخت و یا دور پارگی مانتو شکل زیبایی نداشته باشد، می‌توانید ابتدا از سنگ پا جهت مشخص شدن ریشه‌های جین استفاده کنید. سنگ پا را روی پارگی بکشید، سپس مانتو را برگردانید و ریشه‌ها را مرتب نمایید. سپس به یکی از روش‌های فوق مخصوصاً روش وصله پارگی مانتوی خود را ترمیم نمایید.
ترمیم پارگی مانتو
ترمیم مانتو

سه نکته مهم!

  • بهترین روش دوخت هنگام استفاده از وصله‌های آماده روش دوخت زیگزاکی آن هم با استفاده از چرخ خیاطی است. چون اغلب وصله‌های آماده ضخیم هستند و کلفت، دوخت آن‌ها با دست بسیار سخت خواهد بود. در ضمن در پایان کار نیز ممکن است نتیجه چندان رضایت بخش نباشد. پس در این روش برای این که کار تمیزتر و زیباتر از آب دربیاید بهتر است از چرخ خیاطی استفاده شود.
  • در استفاده از روش تکه دوزی جنس پارچه‌ای که قرار است روی قسمت پارگی مانتو قرار بگیرد و آن را بپوشاند بهتر است مشابه جنس مانتو و یا همجنس با آن باشد. رنگ آن نیز بهتر است رنگی متفاوت از رنگ مانتو ولی مشابه با آن باشد. به طوری که اگر روی مانتو قرار می‌گیرد جلوه بدی نداشته باشد.
  • چنانچه از گل‌های نمدی و یا گلدوزی شده جهت ترمیم پارگی مانتو استفاده می‌شود بهتر است برای زیبایی کار از گل‌های هم شکل استفاده شود. این که گل‌ها هم رنگ و یا رنگ‌های متفاوت از هم داشته باشد به ذوق و سلیقه شما بستگی خواهد داشت. هر کدام از این گزینه‌ها را که انتخاب کنید شاهد زیبایی خاص و منحصر به فرد هر یک خواهید بود.

اگر قصد دارید لوازم شخصی خود از جمله لباس موردنظر را به صورت راحت خرید و فروش کنید می‌توانید به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید و بدون دردسر اینکار را انجام دهید.

9 دیدگاه دربارهٔ «ترمیم پارگی مانتو»

  1. ترمیم لباس با استفاده از گلدوزی های کاموا ایده جالبی بوده.کسی متوجه پارگی نمیشه که هیچ تازه کلی به ادم میگن هنرمند و خلاق 🙂

  2. تعمیر مانتو واقعا کار ضورری هست اخه من خودم یک مانتو خریدم دوروز کردم تنم گرفت بغل در یه نقطه کوچیک پاره شد حیف هم هست اخه ۲۰۰ هزار تومن پولش داده بودم بندازمش بیرون که داشتم سرچ میکردم این مطلب را پیدا کردم راهکار های خیلی خوبی پیشنهاد دادین متشکر

  3. با سلام..ممنون از مطالب مفیدتون.میشه برای ترمیم پارگی استین مانتو گل دوزی هم کرد.فقط باید در رنگ و مدل دقت کنین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *