چگونه گردنبند درست کنیم

چگونه گردنبند درست کنیم

ساختن زیورآلاتی که دست ساز هستند برای اغلب خانم‌ها کاریست هیجان انگیز مثل ساخت گردنبند. چرا که خانم‌ها استفاده از جواهرات و بدلیجات تزئینی را دوست دارند اما ممکن است این سوال برایشان پیش آید که چگونه گردنبند درست کنیم. در پاسخ به این سوال می‌توان گفت روش‌های مختلفی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید در منزل با صرف کمترین هزینه گردنبندی شیک و زیبا بسازید. چنانچه تصمیم به این کار گرفته‌اید ولی تجربه کافی در این زمینه را ندارید تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا شما را با انواع روش‌های درست کردن گردنبند آشنا کنیم.

چگونه گردنبند شیک و ارزان قیمت درست کنیم

برای درست کردن گردنبندی ارزان قیمت و در عین حال شیک و زیبا می‌توانید سری به کمدتان بزنید و لوازمی را که برای ساخت این گردنبند لازم دارید پیدا کنید. برای ساختن گردنبندی که در ادامه نحوه ساخت آن را شرح خواهیم داد می‌توانید از زیورآلاتی که کهنه هستند و یا خراب شده‌اند استفاده کنید. این امر موجب می‌شود که به راحتی با صرف کمترین هزینه، صاحب گردنبندی زیبا شوید.

وسایل مورد نیاز برای درست کردن این گردنبند عبارتند از: زنجیر، یک حلقه طلایی ۲۰ میلی متری که باید دو سر این حلقه دارای سوراخ باشد، حلقه تاشو، سیم نقره‌ای که البته نباید خیلی ضخیم باشد، انبردست‌های کوچک.
توجه داشته باشید که برای درست کردن این گردنبند بهتر است طول زنجیری که استفاده می‌کنید بلند باشد.
برای درست کردن این گردنبند زیبا مراحل زیر را انجام دهید:

گام اول) کار کردن روی سیم

حتماً قبل از این‌که شروع به درست کردن گردنبند نمائید اندکی با سیم کار کنید تا دستتان راه بیفتد. یک تکه از سیم را ببرید و تلاش کنید با انبردست حلقه‌های کوچکی روی آن ایجاد نمائید. درست کردن این حلقه‌ها روی سیم اندکی سخت می‌باشد ولی با انجام دستورالعملی که در ادامه شرح خواهیم داد به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید.

برای ایجاد این حلقه‌های کوچک روی سیم باید یک تکه سیم و یک انبردست با سر گرد بردارید. با یک انبردست، سیم را از آن‌جایی که تمایل دارید حلقه را ایجاد کنید، بگیرید. گفتنی است که به هر میزان که انبردست را بالاتر بگیرید حلقه‌ها بزرگتر می‌شوند.

سیم
کار کردن روی سیم

البته عکس این قضیه هم صادق است به این معنا که به هر میزانی انبردست را پایین نگه دارید حلقه‌ها کوچکتر می‌شوند. انتهای سیم را گرفته و نیم دور آن را بپیچانید. انبردست را باز کرده و سیم را تا جایی بپیچانید که به جای اول خود باز گردد. محل عبورسیم‌های حلقه از روی هم را با کمک انبردست فشار دهید تا حلقه سفت‌تر گردد.

گام دوم) عبور دادن سیم اصلی از مهره‌های گردنبند

بعد از انجام مرحله قبل، می‌توانید شروع به درست کردن گردنبند کنید. در این مرحله باید سیم اصلی را از سوراخ‌های مهره گردنبند عبور دهید. به آرامی سیم‌ها را به سمت بالا خم نمائید تا به شکل یک اشک درآید. دو سر سیم را به همدیگر برسانید تا اطمینان حاصل کنید که مهره در وسط سیم قرار گرفته است. زمانی‌که از محل مهره گردنبند اطمینان حاصل کردید، زاویه سیم‌ها را بسته‌تر نمائید تا مهره سر جای خود باقی بماند.

گام سوم) تا کردن سر سیم

در این مرحله باید سر سیم را تا نمائید. حدود ۳٫۵ الی ۴ سانتی متر از کنار مهره را اندازه بگیرید و سیم را از نقاطی که اندازه گرفته‌اید تا کنید. وقتی سیم را خم نمودید محلی را سیم خم شده است بگیرید و مجدداً خم کنید تا زاویه سیم بیشتر گردد. همین کار را برای طرف دیگر هم تکرار نمائید. بعد از انجام اقدامات ذکر شده بایستی آویزتان زیر شبیه به پاهای یک عنکبوت باشد!

گام چهارم) ساختن حلقه‌ها

در این مرحله می‌توانید ساختن حلقه‌ها را آغاز نمائید. در هر دو سمت مهره باید سه حلقه درست کنید. این حلقه‌ها بایستی تقریباً به اندازه یک سانتی متر از یکدیگر فاصله داشته باشند. از قسمت پایین سیم آغاز نمائید و مطابق با دستورالعملی که در مرحله اول برای ساخت حلقه ذکر نمودیم، سه حلقه ایجاد کنید.

پس از این‌که هر سه حلقه را درست کردید انتهای سیم را خم نمائید و آن را به مهره نزدیک کنید. بنابراین می‌توانید مشاهده کنید که بال‌هایی که درست کرده‌اید دارای چه شکلی هستند. همین کار را باید برای سمت دیگر مهره تکرار نمائید.

گام پنجم) محکم کردن سیم‌ها

در این مرحله باید سیم‌ها را محکم کنید. برای این کار بایستی سر آزاد سیم را دور سیمی که از داخل مهره بیرون آمده است بپیچید تا سفت شود. باید توجه داشته باشید که این مرحله را باید با دقت بالا و ظرافت خاصی به انجام برسانید چرا که نتیجه کاری که انجام داده‌اید دیده خواهد شد و در ظاهر گردنبندتان تأثیر خواهد گذاشت.

چگونه گردنبند درست کنیم
محکم کردن سیم‌ها

گام ششم) متصل کردن زنجیر و گیره

حال نوبت این است که زنجیر و گیره را متصل کنید. زنجیری را که برای ساخت گردنبند خود انتخاب کرده‌اید از وسط نصف کنید تا دو تکه زنجیر هم اندازه داشته باشید. طول این دو زنجیر بایستی حدوداً ۲۰ الی ۲۳ سانتی متر باشد. در این مرحله بهتر است که زنجیرها را اندازه بگیرید تا از هم اندازه بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید. با استفاده از یک حلقه فشاری که خود شما هم می‌توانید با یک تکه سیم آن را بسازید، هر زنجیر را به یکی از بال‌ها متصل کنید.

دو سر دیگر سیم‌ها را هم با همین حلقه‌ها به همدیگر وصل کنید. توجه داشته باشید که هنگام کار با سیم دقت لازم را داشته باشید چرا که زنجیرهای نازک با فشاری کوچک تغییر شکل می‌دهند. اطمینان حاصل کنید که حلقه‌ها به اندازه کافی سفت و محکم شده باشند و دو سر سیم به خوبی به همدیگر چفت شده باشند. شایان ذکر است که چنانچه از زنجیر نازکی استفاده می‌نمائید، حلقه‌هایتان هم باید متناسب با زنجیرتان نازک باشند تا سیم از بین آن‌ها لیز نخورد. پس از این‌که زنجیر را وصل نمودید آویز گردنبندتان را بررسی کنید تا تو رفتگی و یا برآمدگی نداشته باشد. چنانچه متوجه شدید اندازه حلقه‌ها متفاوت از یکدیگر می‌باشند آن‌ها را با اندکی دستکاری یکدست کنید.

پس از انجام مراحل فوق صاحب گردنبندی زیبا همانند تصویر زیر خواهید شد.

چگونه یک گردنبند مهره‌ای درست کنیم

چنانچه علاقه زیادی به جواهرات و زیورآلاتی که پر از زرق و برق می‌باشند ندارید وعلاقه‌مند به سنگ‌های قیمتی و زینتی هستید می‌توانید با استفاده از سنگ، فلز و یا چوب، زیورآلات مهره‌ای درست کنید. این گردنبندهای مهره‌ای با ظاهر ساده‌‌ای که دارند روح تازه‌ای به استایل شما خواهند بخشید.

افزون بر این، این دست از زیورآلات در مقایسه با طلا و سایر جواهرات، قیمت کمتری دارند. پس می‌توانید گردنبندهای مهره‌ای متنوعی همراه با دستبند و یا گوشواره درست کنید و با یکدیگر ست نمائید. ساخت این قبیل از زیورآلات بسیار ساده و در عین حال لذت بخش می‌باشد و شما به راحتی می‌توانید آن را در منزل بسازید. برای ساخت گردنبند مهره‌ای قطعاً به وسایل مختلفی نیاز خواهید داشت که می‌توانید آن‌ها را از خرازی‌ها تهیه کنید.

مهره
گردنبند مهره‌ای

لوازمی که برای ساخت گردنبند مهره‌ای به آن نیاز خواهید داشت عبارتند از: مهره، سیم چین، استاپر ساده، دم باریک، سیم مفتول نازک، زنجیر. برای اتصالات و بستن گردنبند به قفل و حلقه جواهرات هم نیاز خواهید داشت.
بعد از تهیه لوازم ذکر شده، مراحل زیر را انجام دهید تا بتوانید یک گردنبند مهره‌ای درست کنید.

گام اول) پر کردن سیم مفتول با مهره‌ها

در ابتدا چند رشته از سیم مفتول را به هر شکلی که دوست دارید با استفاده از مهره‌ها پر کنید. بنا به سلیقه‌ای که دارید می‌توانید چند رشته مهره بسازید و یا این‌که با یک رشته آغاز نمائید و گردنبند مهره‌ای تک رشته‌ای درست کنید.

گام دوم) وصل کردن انتهای رشته مفتولی به یک حلقه اتصال

در این مرحله بایستی با استفاده از دم باریک انتهای رشته‌های مفتولی را که در مرحله قبل آماده کرده‌اید، به یک حلقه اتصال، وصل کنید. این کار بسیار ساده است و تنها کافیست با دو عدد استاپر انتهای سیم‌ها را حلقه کنید و با انبردست، استاپرها را با فشار صاف و محکم کنید. سپس با سیم چین، قسمت‌های اضافی سیم را ببرید. این کار را برای انتهای تمامی سیم مفتول‌ها انجام دهید و در پایان همه آن‌ها را به یک حلقه اتصال، وصل کنید.

گام سوم) وصل کردن رشته‌های مهره‌ای به زنجیر

در این مرحله باید رشته‌های مهره‌ای را که آماده کرده‌اید، به وسیله یک حلقه اتصال و دم باریک به زنجیر وصل کنید. در این مرحله لازم است که نسبت به اندازه‌گیری و طول مورد نظرتان برای گردنبند اطمینان حاصل کنید. در نهایت قفل گردنبند را به انتهای زنجیر وصل کنید.

پس از این‌که مراحل ذکر شده در بالا را به انجام رساندید، گردنبندتان آماده است و می‌توانید از آن استفاده کنید.

چگونه گردنبند چوکر درست کنیم

اگر به گردنبند چوکر علاقه دارید ولی نمی‌خواهید زیاد هزینه کنید می‌توانید ساخت این گردنبند را با بهره‌گیری از سه روش و با لوازم ساده و عادی به انجام برسانید.

روش اول: در این روش می‌توانید از یک گردنبند ساده و یا یک مدال برای درست کردن گردنبند استفاده کنید. به این منظور آن را دور گردن خود بپیچید و در محلی مناسب چوکر را قرار دهید و دو انتهای آن را با سنجاق قفلی محکم کنید تا در محل درست ایستاده و سر نخورد.

چگونه گردنبند درست کنیم
گردنبند چوکر

روش دوم: برای ساخت گردنبند چوکر با استفاده از این روش بایستی یک مهره یا مدال زیبا و یک کش سیاه پهن و یا روبان مشکی ساده تهیه کنید. کش و یا روبان را از مهره و یا مدال رد کنید و دور گردن خود بپیچید. سپس طول مناسب را بیابید و توسط یک سنجاق قفلی مشکی آن را محکم کنید. گفتنی است که این روش، ساده‌ترین روش برای درست کردن گردنبند چوکر است و لازم نیست زمان زیادی برای آن صرف کنید.

روش سوم: در این روش باید دو رشته کش نازک که طول هریک از آن‌ها یک و نیم برابر دور گردنتان می‌باشد و تعداد زیادی مهره تهیه کنید. کش‌ها را از مهره رد کنید زمانی‌که به طول مورد نظر خود رسیدید انتهای آن را گره بزنید. در صورت نیاز می‌توانید تعداد مهره‌ها را کم و زیاد کنید.

چگونه یک گردنبند کریستال درست کنیم

اگر دوست دارید یک گردنبند کریستال داشته باشید، بایستی تعداد اندکی کریستال و مروارید تهیه نمائید.

برای اینکه جواب سوال چگونه گردنبند کریستال و مروارید درست کنیم را بیابید، بایستی لوازمی از جمله دانه‌های مروارید سفید ۸ میلی متری، دانه‌های کریستال چند وجهی ۴ میلی متری، حلقه طلایی، قفل گردنبند طلایی، سیم ماهی‌گیری سفید ۰٫۲ میلی متری و قیچی تهیه کنید. سپس مراحل زیر را انجام دهید تا گردنبند کریستالی و مروارید زیبا بسازید.

گام اول برای پاسخ سوال چگونه یک گردنبند کریستال درست کنیم

در گام اول بایستی مراحل زیر را انجام دهید:

 • حدود ۳۰ سانتی متر از سیم ماهی‌گیری را ببرید. سپس قفل گردنبند را از آن رد نمائید و توسط یک گره آن را ثابت کنید.
 • یک سیم را ببرید. سپس ۵ عدد مروارید و ۶ عدد کریستال را از سیم رد کنید.
 • سه عدد کریستال را به انتهای سیم اضافه کنید و دنباله سیم را از دانه‌‌های کریستالی رد نمائید.
 • ۵ عدد کریستال دیگر به انتهای سیم اضافه کنید و مجدداً دنباله سیم را از دانه‌های کریستال آخر رد نمائید.
کریستال
گردنبند کریستال

گام دوم برای پاسخ سوال چگونه یک گردنبند کریستال درست کنیم

در گام دوم بایستی مراحل زیر را طی کنید:

 • دو عدد کریستال، یک عدد مروارید ۸ میلی متری و دو عدد کریستال به گردنبند بیفزائید و سیم را مطابق آنچه در شکل زیر مشاهده می‌کنید از دانه کریستال رد نمائید.
 • سیم را از دو عدد کریستالی که همجوار می‌باشند رد کرده و ۵ عدد کریستال به آن بیفزائید. سیم را طبق تصویری که در زیر می‌بینید از دانه‌های کریستال رد نمائید.
 • یک بار دیگر سیم را از دانه کریستالی که در قسمت پنجم تصویر زیر مشاهده می‌کنید رد نموده و سپس دو عدد کریستال، یک مروارید و دو عدد کریستال اضافه نمائید.
 • سیم را بر اساس تکه آخر تصویر زیر از دانه کریستال رد نمائید.

گام سوم برای پاسخ سوال چگونه یک گردنبند کریستال درست کنیم

در گام سوم بایستی مراحل بالا را تکرار کنید تا چهار الگوی دیگر از کریستال و مروارید بسازید. سپس ۵ عدد کریستال دیگر بیفزائید و سیم را مطابق آنچه در تصویر زیر می‌بینید از دانه کریستال رد نمائید.

گام چهارم برای پاسخ سوال چگونه یک گردنبند کریستال درست کنیم

در این مرحله مراحل زیر را طی کنید:

 • دو عدد کریستال، یک عدد مروارید و دو عدد کریستال دیگر به گردنبند خود بیفزائید.
 • بر اساس آنچه که در قسمت دوم تصویر زیر مشاهده می‌نمائید سیم را از دانه کریستال رد نمائید.
 • یک بار دیگر هم، سیم را از دانه کریستالی که در تصویر مشاهده می‌نمائید، رد نموده و یک عدد مروارید و ۴ عدد کریستال بیفزائید. سپس سیم را از دانه‌های کریستال رد نمائید.
 • ۵ عدد کریستال دیگر اضافه نموده و سیم را از دانه‌های کریستال رد نمائید.

گام پنجم برای پاسخ سوال چگونه یک گردنبند کریستال درست کنیم

در این مرحله بایستی مراحلی را که در مرحله قبلی شرح آن گذشت، تکرار نموده و ۵ الگوی مروارید و کریستال درست کنید.

 • ۷ عدد کریستال و ۵ عدد مروارید را به گردنبند کریستال بیفزائید.
 • حلقه طلایی را با سیم اضافه نموده و سپس قسمت‌ اضافی سیم را ببرید.

بعد از انجام مراحل ذکر شده گردنبندتان آماده است و گردنبندی زیبا و شیک مطابق تصویر زیر خواهید داشت.

چگونه یک گردنبند مروارید درست کنیم؟

شاید خود شما هم می‌دانید که قیمت ست‌های مروارید کمی گران بوده و هر کسی قادر به خریداری آن نیست. علاوه بر این اغلب ست‌های مروارید دارای یک شکل کلاسیک بوده و به ندرت می‌توانید گردنبندی بیابید که تماماً از مروارید درست شده باشد و در عین حال منحصر به فرد نیز باشد. همین دو دلیل موجب می‌شود که دست به کار شده و خودتان گردنبند مروارید بسازید.

چگونه گردنبند درست کنیم
گردنبند مروارید

حتی می‌‌توانید با درست کردن گوشواره و یا دستبند ست زیورآلات مروارید خود را تکمیل کنید. زمانی‌که خودتان گردنبند مروارید درست می‌کنید قادرید قیمت، جنس، شکل، رنگ و همچنین موادی که استفاده می‌نمائید را با توجه به سلیقه خود انتخاب نمائید. ساخت گردنبند مروارید بسیار آسان است و تنها کافیست با تهیه لوازمی از قبیل مروارید ۸ میلی متری، سوزن ته گرد، انواع انبردست، مرواریدهای شیشه‌ای ۶ میلی متری، قفل گردنبند و حلقه گردنبند مراحل زیر را انجام دهید.

درست کردن مهره‌های اصلی

در ابتدا باید مهره‌های اصلی را درست کنید. برای این کار باید یک سوزن ته گرد بردارید و به صورت یک در میان یک مروارید و یک مروارید شیشه‌ای را از آن رد نمائید. توسط دم باریک سر سوزن ته گرد را حلقه کنید. اگر می‌خواهید یک ست از گوشواره و گردنبند بسازید در مجموع ۴۸ مهره لازم دارید. این مهره‌ها را با همین روش درست کنید. گفتنی است که تعداد مهره‌ها به طرح گردنبندتان بستگی دارد.

وصل کردن مهره‌ها

در این مرحله بایستی مهره‌ها را به هم وصل نمائید. یکی از مهره‌هایی را درست کرده‌اید بردارید و آن را به مهره دیگری متصل کنید. این کار را تا جایی ادامه دهید که تمامی مهره‌ها به یکدیگر وصل شوند. توجه داشته باشید که چنانچه در مرحله قبلی حلقه سر سوزن را بیش از حد تنگ و یا گشاد کرده باشید در این مرحله با مشکل مواجه خواهید شد پس چنانچه لازم باشد حلقه‌ها را گشاد و یا تنگ کنید.

اضافه کردن قفل گردنبند

در مرحله سوم بایستی قفل گردنبندتان را اضافه کنید برای این کار به مهره اول و آخر گردنبندتان قفل گردنبند را بیفزائید و اتصال آن‌ها را سفت نمائید. یکی از برتری‌های این طرح این است که نمی‌گذارد قفل به چشم بخورد.

بعد از انجام مراحل فوق گردنبندتان آماده است.

اطلاعات بیشتر

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد گردنبند می‌توانبد به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید.

همچنین اگر قصد خرید و فروش انواع زیورآلات مدنظر خود را دارید می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید و بدون دردسر اینکار را انجام دهید.

9 دیدگاه دربارهٔ «چگونه گردنبند درست کنیم»

  1. نخ نامریی،کش،نخ بافت دستبند،نخ ابریشمی یا نخ زرگر و اگه از سیم میخوای استفاده کنی از سیمهای نازک . سیم بوکسلی به محکمی سیمه ولی مثل نخ نرمه.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *