لوازم آرایشی و بهداشتی

لوازم آرایشی و بهداشتی شخصی

قیمت همه‌چیز بالا رفته و قیمت لوازم آرایشی و بهداشتی از این قاعده مستثنی نیست. انواع رژلب‌ها، براش‌ها، صابون‌های جامد، کرم‌های کاسه‌ای، ناخن‌گیر، لیف و حوله‌های حمام، شانه یا برس، کلاه، پدهای آرایشی، تیغ، ژیلت یا ریش‌تراش و اپیلاتور، مسواک، سوهان ناخن، موچین و دئودورانت‌ها با برندهای معروف بسیار گران شده‌اند.

به همین دلیل کار درست این است که در این شرایط اقتصادی از وسایلمان بهتر مراقبت کنیم و اجازه‌ی استفاده‌ی مشترک را حتی به اعضای خانواده‌مان ندهیم. هر فردی دارای این وسایل شخصی است که به‌هیچ‌عنوان نباید این وسایل را از کسی قرض گرفت یا به کسی داد. در صورت استفاده مشترک از این وسایل امکان انتقال بیماری وجود دارد زیرا این وسایل با بهداشت و سلامت شخص مرتبط هستند. این مورد را از یاد نبرید که هنگام خرید لوازم آرایشی و بهداشتی باید مجوز را از طرف مقابل دریافت کنید.

نکات مهم در باب استفاده از لوازم‌آرایشی و بهداشتی

همه‌ی ما با یکسری افراد مانند دوستانمان معاشرت یا صمیمیت زیادی داریم که این باعث می‌شود لوازم شخصی و بهداشتی‌مان را در اختیارشان قرار دهیم. ازآنجاکه ما هیچ اطلاعاتی درباره بدن شخص مقابل نداریم بنابراین در نگاه اول مشکلی پیش نمی‌آید. شاید در مرحله اول استفاده‌ی مشترک از لوازم شخصی مانند وسایل آرایشی کار خاصی نباشد ولی درصد انتقال بیماری‌ها و عفونت‌ها بسیار بالا است.

یکی از پرهزینه‌ترین عفونت‌ها مربوط به بیماری‌های پوستی هستند که هم زیبایی شخص را وهم ازلحاظ روحی اعتمادبه‌نفس شخص را تحت تأثیر قرار می‌دهند. بسیاری از افراد فرهنگ و درک درستی از لوازم شخصی ندارند و گاهی بدون اجازه و دور از چشم شما از وسایلتان استفاده می‌کنند؛ اما شما باید دقت و وسواس بیشتری روی لوازم شخصیتان داشته باشید. در این مقاله مهم‌ترین وسایلی که نباید به بقیه قرض دهید را معرفی می‌کنیم.

انواع لوازم آرایشی و بهداشتی

در بین خانم‌ها بسیار رایج است که از لوازم‌آرایشی هم استفاده کنند یا آن‌ها را به هم قرض بدهند. پوست هر شخص با دیگری تفاوت‌های بسیاری دارد که همین بهترین دلیل برای قرض ندادن لوازم شخصی است. طبق شواهد لوازم‌آرایشی‌هایی مانند پدها، مدادها و از همه مهم‌تر رژلب‌ها بیشتر از سایر وسایل به‌صورت مشترک استفاده می‌شوند. شاید در ابتدا این کار خطرناک نباشد ولی تماس این وسایل باپوست‌ها راه ورود قارچ‌ها و باکتری‌ها را به بدن شما باز می‌کند.

انواع
انواع لوازم آرایشی و بهداشتی

به‌عنوان‌مثال استفاده مشترک از رژ لب پوست شمارا در معرض ابتلا به تب‌خال قرار می‌دهد. استفاده از برس و پدها به‌راحتی باکتری‌های روی پوست سر افراد به پوست شما منتقل می‌شود و دچار جوش و التهاب و خارش می‌شوید. لوازم‌آرایش هر شخص مختص همان فرد است. مطمئناً استفاده مشترک از لوازم شخصی یا قرض دادن آن‌ها به همدیگر تبعاتی بیشتر از ناراحت شدن دوستتان دارد.

ریمل

یکی از لوازم آرایشی و بهداشتی ریمل می‌باشد. شاید در ظاهر ریمل زدن ساده‌ترین کارها باشد اما برخی ریمل‌ها به دلیل داشتن مواد شیمیایی و نگه‌دارنده باعث بروز حساسیت‌هایی مانند سوزش چشم، خارش و آبریزش می‌شوند پس بهتر است مصرف آن‌ها را محدود کنید. چشم به‌عنوان حساس‌ترین عضو بدن شناخته‌شده است و بیشترین آسیب‌های چشمی در اثر استفاده از ریمل و خط چشم است. با قرض دادن ریمل به دوستانتان یا استفاده از ریمل آن‌ها راه انتقال عفونت‌های چشمی را باز می‌کنید؛ بنابراین هیچ‌وقت از ریمل دیگری استفاده نکنید.

همچنین در هنگام تمیز کردن چشم ناخودآگاه مقداری از مواد به داخل چشم رفته یا تعدادی از مژه‌ها کنده می‌شود. این عوامل در درازمدت باعث خشکی‌های چشمی شدید، تغییر در لبه پلک و التهاب را برای فرد رقم می‌زند. بهتر است خانم‌ها برای سلامت پلک و چشم قبل از استفاده از ریمل از روغن بادام و نارگیل روی مژه‌هایشان استفاده کنند. همچنین بسیار توصیه می‌شود خانم‌ها از ریمل‌ها و خط چشم‌ها برای طولانی‌مدت استفاده نکنند، به‌هیچ‌عنوان با آن‌ها نخوابند و اکیداً از مصرف لوازم‌آرایشی دیگران پرهیز کنند.

حوله

حوله ازجمله وسایل شخصی است که انتخاب ان نیاز به‌دقت بیشتری نسبت به سایر وسایل شخصی مانند مسواک، لیف یا سنگ‌پا دارد زیرا هزینه‌ی بیشتری باید بپردازید. فاکتورهایی مانند جنس، لطافت و قدرت جذب رطوبت مهم هستند که در خرید حوله مرغوب و باکیفیت باید رعایت شود. ازجمله کارهای اشتباه استفاده مشترک از حوله است. در اکثر خانه‌ها یک حوله در دستشویی آویزان شده است که همه‌ی اهل خانه و حتی مهمان‌ها نیز از آن استفاده می‌کنند.

بهتر است که هر فرد حوله مخصوص به خود را داشته باشد. علی‌الخصوص حوله حمام که کاملاً شخصی است و نبایدان را به کسی قرض داد. ازآنجایی‌که حمام مرطوب و خیس است می‌تواند مکان خوبی برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها باشد.

لوازم آرایشی و بهداشتی
حوله

به‌خصوص اگر عادت دارید حوله خود را در حمام نگه‌داری کنید. لذا باید بعد از حمام حوله خود را در هوای آزاد و زیر آفتاب خشک‌کنید. توصیه می‌شود هرازگاهی حوله‌تان را بشویید در غیر این صورت حوله‌تان تبدیل به یک مکان امن برای رشد میکروب‌ها می‌شود. در ادامه بیماری‌های همچون خارش، التهاب پوست یا آکنه به سراغتان می‌آید.

لیف، سنگ پا

لیف و سنگ‌پا از دیگر وسایل شخصی هستند که به‌هیچ‌عنوان نباید آن‌ها را به کسی قرض داد یا آن را در حمام نگه داشت تا خشک شوند. رطوبتی که در حمام وجود دارد باعث انتقال و رشد بهتر باکتری‌ها می‌شود. لیف هیچ‌وقت در حمام به‌طور کامل خشک نمی‌شود زیرا سلول‌های مرده و آلودگی‌ها به‌خوبی از آن‌ها زدوده نمی‌شود. برای خانم‌ها بهتر است که دو عدد لیف: یکی برای صورت و یکی برای بدن داشته باشند.

امروزه از سنگ‌پا برای از بین بردن بافت‌ها و سلول‌های مرده به‌عنوان یک‌لایه بردار در پاشنه پا استفاده می‌شود. البته استفاده از سنگ‌پا پدیده ایی جدید نیست و در قرون‌وسطی ابتدا در رم و سپس در خاورمیانه، مردم به استفاده ازآن‌رو آوردند. سنگ‌پا فوایدی دارد برای مثال چرک کف پا را تمیز می‌کند و درنتیجه خستگی و کوفتگی پا برطرف می‌شود. نباید از این وسایل شخصی به‌صورت مشترک استفاده کرد زیرا باعث بروز زگیل و قارچ می‌شود؛ بنابراین هیچ‌گاه در حمام از سنگ پای دیگران استفاده نکنید.

مسواک یکی از مهم‌ترین لوازم آرایشی و بهداشتی

مسواک کردن دندان‌ها از ارکان مهم در بهداشت دهان و دندان به شمارمی آید. محققان می‌گویند: عدم رعایت دهان و دندان موجب بروز بیماری‌های قلبی، جنسی، دیابت و… می‌شود. برای همین این کار از اهمیت بسیاری برخوردار است. خوشبختانه امروزه هر فرد باید مسواک و وسایل شخصی مخصوص به خود را داشته باشد و به نظر نمی‌رسد کسی از مسواک دیگری استفاده کند یا آن را به هم قرض بدهند.

مسواک زدن فواید زیادی دارد ازجمله: دهان را تمیز و خوشبو می‌کند، نور چشم را زیاد می‌کند، دندان‌ها را سفید می‌کند، پوسیدگی آن‌ها را از بین می‌برد، لثه‌ها را محکم می‌سازد، اشتها را زیاد می‌کند و بلغم را از بین می‌برد. مسواک ازجمله وسایل شخصی است که هرازگاهی آن را باید ضدعفونی کرد و به‌طور مرتب ان را تعویض کنید. پس از هر بار مسواک زدن، آن را به‌طور کامل بشویید و باقی‌مانده خمیردندان و خرده‌های غذا را از لابه‌لای الیاف ان پاک‌کنید. باوجوداینکه باکتری‌ها داخل مسواک معمولاً بی‌ضرر هستند اما در یکسری موارد ممکن است باعث بروز آنفولانزا، سرماخوردگی و دیگر بیماری‌های عفونی شایع شوند.

مسواک
مسواک

نگهداری از مسواک

مسواک را در محیط خشک نگه‌داری کنید. گذاشتن مسواک در حمام یا جاهای مرطوب باعث نرم شدن الیاف و از بین رفتن خاصیت ارتجاعی آن می‌شود. حتماً مسواک را درون درپوش ان قرار دهید. ازآنجایی‌که رشد سریع باکتری‌ها در مکان‌های خیس بهتر است سعی کنید که مسواک خیس را داخل درپوش قرار ندهید.

ژیلت یا ماشین اصلاح

از دیگر لوازم آرایشی و بهداشتی ماشین اصلاح می‌باشد. امروزه روش‌های بسیاری برای از بین بردن موهای زائد وجود دارد. این بستگی به انتخاب شما دارد از چه روشی برای اصلاح صورت خود استفاده کنید. از قدیم تیغ و پودرهای موبر وجود داشتند ولی امروزه ژیلت‌ها، ماشین اصلاح جای گزین آن‌ها شده‌اند. از مهم‌ترین ابزارهای شخصی ژیلت‌ها یا ریش‌تراش هستند. این وسایل موهای زائد، پوست‌های مرده و باکتری‌ها را از بین می‌برند. ماشین اصلاح برای هر نوع پوست مناسب است. ماشین اصلاح تماس نزدیکی با پوست شما دارد، پس همیشه باید تمیز و عاری از هرگونه آلودگی باشد.

بهتر است بعد از هر بار استفاده شبکه توری و سری تیغ‌ها را بازکنید و موهای تراشیده شده که در محفظه زیر تیغ‌ها جمع شده‌اند را با برس مخصوصی که همراه ماشین اصلاح ارائه‌شده جدا کنید. درصورتی‌که عادت دارید از تیغ‌های یک‌بارمصرف برای چند بار استفاده کنید، لازم است بدونید این کار کاملاً غیر دور بیاندازید و به‌هیچ‌عنوان از تیغی که در حمام مانده است استفاده نکنید… کار بسیار خطرناکی است که از این وسایل به‌طور شریکی استفاده کنیم زیرا امکان انتقال بیماری‌های خونی مانند هپاتیت و ایدز وجود دارد و همچنین تأثیرات جانبی مانند سوزش و خارش پوست، ملتهب شدن، قرمزی و درد در هنگام اصلاح وجود دارد.

موچین و ناخن‌گیر از دیگر لوازم آرایشی و بهداشتی

موچین و ناخن‌گیر مانند هر وسیله‌ی آرایشی دیگری که می‌خرید، کاملاً شخصی هستند و نباید آن‌ها را به شخص دیگری داد یا از کسی قرض گرفت. در چهره خانم‌ها ابرو نقش مهمی دارد. ازآنجایی‌که در دوران نوجوانی و جوانی ابروهای خوب و پرپشتی دارند اما با افزایش سن و پا گذاشتن به دوران میان‌سالی، ابروهای آن‌ها کم‌پشت می‌شوند. موچین و قیچی اصلی‌ترین ابزار برداشت ابرو هستند به همین علت شناخت یک موچین خوب برای برداشتن بهتر ابرو اهمیت زیادی دارد.

در آرایشگاه‌ها خیلی راحت از یک موچین استفاده می‌شود اما بهتر است این کار صورت نگیرد، زیرا امکان انتقال بیماری‌های خونی و باکتری‌ها توسط پوست و خون وجود دارد.

لوازم آرایشی و بهداشتی
موچین و ناخن‌گیر

برای جلوگیری از عفونت ناشی از زنگ‌زدگی در هنگام برداشتن ابرو در اطراف فولیکول مو همیشه از فولاد ضدزنگ بدون نیکل یا آلیاژهای دیگر استفاده می‌شود. بهترین کار این است لوازم شخصی خود ازجمله موچین را همراه خود داشته باشید و حتی در آرایشگاه از آن استفاده کنید.

ناخن‌گیر و سوهان یکی دیگر از لوازم شخصی هستند که نباید به‌صورت مشترک استفاده شوند. استفاده مشترک از سوهان و ناخن‌گیر عامل انتقال‌دهنده قارچ و بیماری‌های پوستی است. همیشه در آرایشگاه‌ها سوهان مخصوص به خود را همراه ببرید و بعد از استفاده آن را تمیز کنید و هیچ‌گاه از سوهان یا ناخن‌گیر دیگران استفاده نکنید. بسیاری از بیماری‌ها از طریق وسایل شخصی آلوده و مشترک به‌راحتی منتقل می‌شوند. بهتر است بعد از هر بار استفاده مشترک از این وسایل آن‌ها را کاملاً بشویید و ضدعفونی کنید.

صابون

اکثر خانم‌ها عادت دارند که صابون یا شوینده خود را به هم‌اتاقی یا دوست صمیمی‌شان قرض دهند؛ اما کمتر کسی است که به این مسئله فکر کند این وسایل هم جز لوازم شخصی محسوب می‌شوند و این کار بیماری‌زا است در این مواقع صابون محل تجمع باکتری‌ها می‌شود. حتی در بسیاری از خانواده‌ها برای صرفه‌جویی یک عدد صابون جامد را در دستشویی یا حمام قرار می‌دهند تا همه‌ی اعضای خانواده از آن استفاده کنند، این کار اشتباه بزرگی است.

امروزه صابون‌های مایع یا شوینده‌ها طرفداران زیادی پیداکرده‌اند. این نوع وسایل بسیار مفید و ازلحاظ اقتصادی به‌صرفه هستند. حتی بسیاری از کارشناسان بهداشت توصیه می‌کنند در حمام که مکان خیس و مرطوبی است و باکتری‌ها سریع رشد می‌کنند، بهتراست از شامپو بدن بجای صابون جامد یا در دستشویی‌ها از صابون مایع استفاده شود چون میزان آلودگی‌شان کمتر است.

براش‌های آرایشی از دیگر لوازم آرایشی و بهداشتی

از دیگر لوازم آرایشی و بهداشتی براش‌ها می‌باشند. قلم‌های آرایشی به شما کمک می‌کند نه‌تنها آرایش بهتری داشته باشید بلکه از پوستتان در برابر جوش زدن ناشی از دست آلوده محافظت کنید. جعبه براش جز لوازم‌آرایشی بهداشتی شخصی محسوب می‌شوند که شما هر بار برای پخش کردن کرم پودر، زدن رژ گونه، سایه چشم زدن، کانتور کردن و موارد این‌چنینی از آن‌ها استفاده می‌کنید؛ بنابراین تمیز بودن این براش ها از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا همیشه مقدار قابل‌توجه ایی از مواد آرایشی در لابه‌لای آن باقی می‌ماند که می‌تواند مکان خوبی برای رشد باکتری‌ها باشد.

براش
براش‌های آرایشی

بسیاری از مشکلات پوستی مانند آکنه و التهاب و سوزش پوست در اثر استفاده مشترک از این براش ها در آرایشگاه‌ها یا استفاده از براش آلوده به وجود می‌آیند. ازآنجایی‌که این وسایل ارتباط مستقیم باپوست شما دارند و چربی زیادی را در خود نگه می‌دارند بهتر است هفته ایی یک‌بار با آب ولرم و مقداری صابون یا تمییز کننده مخصوص شسته شوند. با این کار شما از لوازم‌آرایشی شخصیان مراقبت کردید و از آلوده شدن آن‌ها جلوگیری به عمل آوردید.

کلاه

کلاه و صورت مخفف آن (کله)، گذشته از شرایط مکانی و سوابق تاریخی و اعتقادات قومی که در شکل و جنس آن بیشتر مؤثر است، عام وسیله پوشاندن سر است. کلاه‌ها بیشتر بجای اینکه آیتم باشند، وسیله‌ی شخصی برای محافظت در برابر سرما، باران و آفتاب است. وقتی‌که کلاه یا کلاه کاسکو می‌پوشیم رطوبت ایجادشده در هنگام تعریق را به خود جذب می‌کند؛ بنابراین یک محیط مناسب برای رشد و تکثیر باکتری‌ها و قارچ‌ها فراهم می‌شود.

ازآنجاکه کلاه یک اکسسوری شخصی است و نباید به‌صورت مشترک از آن استفاده شود، این مسئله دیر یا زود باعث بروز شوره سر، انتقال شپش یا آسیب به پوست سر می‌شود. از طریق تماس مستقیم سر افراد باهم یا استفاده از وسایل شخصی دیگران مانند شانه، کلاه، شال، حوله و روسری انتقال شپش صورت می‌گیرد. با رعایت نکات بهداشتی و استفاده نکردن از لوازم شخصی دیگران می‌توان تا حد زیادی مانع ایجاد بیماری‌ها شد.

کرم‌های کاسه‌ایی

از مهم‌ترین لوازم آرایشی و بهداشتی کرم‌ها می‌باشند. ازآنجاکه بانوان علی‌الخصوص خانم‌های جوان، وقت زیادی را برای خرید کرم‌های دست و صورت می‌گذارند لذا آگاهی از شیوه‌های شناسایی محصولات آرایشی بهداشتی شخصی و طریقه‌ی استفاده‌ی درست از آن‌ها اهمیت زیادی دارد. به دلیل اینکه هر یک از اعضا خانواده برای استفاده از کرم انگشت داخل باکس آن می‌کنند، بنابراین سرشار از آلودگی می‌شود.

بهتر است هر فرد یک کرم مخصوص به خود داشته باشد. اگر خواستید از یک کرم به‌صورت مشترک استفاده کنید بهتر است کرم از نوع تیوپی باشد. قبل از استفاده از هر نوع کرم دستتان را با آب و صابون کاملاً بشویید و خشک‌کنید. حتماً می‌دانید که سایر لوازم‌آرایشی‌های کاسه ایی مانند سایه‌های پودری کاسه ایی را هم نباید به‌صورت مشترک استفاده کنید.

لوازم آرایشی و بهداشتی
کرم‌های کاسه‌ایی

دئودورانت‌ها از دیگر لوازم آرایشی و بهداشتی

اسپری ضد عرق و دئودورانت از محصولاتی هستند که امروزه طرفداران زیادی دارند و نسبتاً اختراعات جدیدی هستند که بیشتر قشر جوان از آن‌ها استفاده می‌کنند. دئودورانت ازجمله وسایل شخصی بسیار مهم است و غالباً به مدل‌هایی گفته می‌شود که روی منافذ عرق غلتانده یا کشیده می‌شود. پیش‌ازاین مردم در فصل‌های گرم سال از عطرهای مختلف خوشبو یا پدهای ضد عرق برای رهایی از بوی بد زیر بغل استفاده می‌کردند.

دئودورانت ها حاوی آنتی باکتریال و خوشبوکننده‌اند و اجازه نمی‌دهند که باکتری‌ها ایجاد شوند تا بدن بو بگیرد ولی اصلاً رطوبت و خیسی عرق را مهار نمی‌کنند. شما می‌توانید برای خودتان به‌طور خانگی با موادی مانند زغال فعال، جوش‌شیرین و روغن نارگیل دئودورانت خانگی درست کنید.

اطلاعات بیشتر

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد لوازم آرایشی و بهداشتی می‌تواند به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید.

اگر قصد خرید و فروش (دارای مجوز) لوازم آرایشی و بهداشتی را دارید، می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

3 دیدگاه دربارهٔ «لوازم آرایشی و بهداشتی شخصی»

  1. در مورد برخی لوازم ارایشی مثل موچین و ریمیل و ….گفتید که باید حتما شخص باشند در صورتی که این وسایل در آرایشگاه ها بصورت عمومی استاده میشن و فقط در مورد تیغ و شانه از وسایل اختصاصی استفاده میشه.اگر واقعا این وسایل ممکنه مشکل ساز بشن باید بهداشت بیشتر رسیدگی کنه!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *