خانه » چگونه انگشتر طلا را از بدل تشخیص دهیم؟
تشخیص طلای اصل

چگونه انگشتر طلا را از بدل تشخیص دهیم؟

یکی از دغدغه‌های افرادی که با طلا سروکار دارند این است که بتوانند طلای اصل را از طلای تقلبی تشخیص دهند. قطعاً برای تحقق این امر بایستی با روش‌هایی که برای تشخیص طلا وجود دارد آشنایی داشته باشند. متأسفانه باید گفت که در طی چند دهه اخیر تولید زیورآلات تقلبی افزایش یافته است که گاهاً تشخیص آن‌ها از زیورآلاتی که اصل هستند دشوار است به گونه‌ای که حتی فروشندگانی که بسیار سرآمد و باتجربه هستند گاهاً در تشخیص طلای اصل و طلای تقلبی دچار اشتباه می‌شوند.

از سوی دیگر با توجه به این‌که قیمت طلا روز به روز در حال افزایش است اهمیت تشخیص طلای اصل دو چندان شده است. چنانچه شما هم انگشتری طلا دارید که در خصوص اصل بودن آن نگران هستید تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید تا به پاسخ این سوال که “چگونه انگشتر طلا را از بدل تشخیص دهیم” برسید.

روش‌های تشخیص طلای اصل

بر اساس استاندارد، طلای تقلبی به طلایی گفته می‌شود که عیار آن کمتر از ۱۰ باشد.

باید گفت که هم اکنون بسیاری از زیورآلات موجود تقلبی هستند و یا این‌که عیار آن‌ها پایین است. اما خوشبختانه راه‌های زیادی وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید تشخیص دهید که طلایی که دارید اصل است یا تقلبی. به این منظور در ادامه چندین روش را معرفی می‌کنیم.

تشخیص انگشتر طلای اصل با استفاده از ید

با استفاده از ید می‌توانید تشخیص دهید انگشتری که دارید اصل است یا تقلبی. برای این کار بایستی روی سطح انگشتر مورد نظر خود اندکی ید بکشید چنانچه ردی از آن باقی ماند انگشترتان تقلبی است اما اگر ردی از آن باقی نماند انگشتر شما اصل است.

تشخیص انگشتر طلای اصل با بررسی فیزیکی

برای این‌که پی ببرید انگشتر مورد نظرتان اصل می‌باشد یا تقلبی به دنبال نشانه‌های استاندارد همچون K24، K22، K18، K14، K10، /۹۹۹‌۱ و ۱‌۹۹۹ باشید. البته بهتر است بدانید که ممکن است زیورآلات قدیمی نشانه‌های بالا را نداشته باشند. تنها داشتن نشانه‌های بالا به معنای اصل بودن طلا نخواهد بود.

تشخیص طلای اصل
تشخیص طلای اصل

استفاده از یخ

طلا و نقره از فلزاتی محسوب می‌شوند که در مقایسه با سایر فلزات رسانش گرمایی بسیار قوی دارند. چنانچه با استفاده از این روش می‌خواهید از اصل بودن انگشتر طلای خود اطمینان حاصل کنید لازم است که انگشتر خود را بر روی تکه‌ای یخ قرار دهید، با این کار سرعت ذوب یخ بالاتر خواهد رود به گونه‌ای که فکر خواهید کرد شی داغی را روی آن گذاشته‌اید.

گفتنی است که بایستی حتماً سرعت ذوب یخ در حالی‌که روی آن انگشتر طلا قرار داده‌اید با سرعت ذوب آن در دمای اتاق تفاوت داشته باشد.

استفاده از صدای انگشتر طلا

برای استفاده از این روش جهت تشخیص انگشتر طلای اصل از تقلبی، با فلز دیگری بر روی انگشتر مورد نظر خود ضربه وارد نمائید، چنانچه صدایی شنیدید که شبیه صدای زنگ بود و مدت زمان انتشار آن یک الی دو ثانیه به طول انجامید، نشان دهنده این خواهد بود که انگشترتان، تقلبی است.

تشخیص انگشتر طلای اصل با گاز زدن

این روش یکی از روش‌های قدیمی است. طلا فلزی است نرم که به راحتی قابلیت خم شدن را دارد. پس برای این‌که بفهمید انگشتری که دارید اصل است یا تقلبی، آن را به آرامی گاز بگیرید و سپس با دقت به آن نگاه کنید قطعاً جای دندان‌های خود را خواهید دید.

هر چقدر عیار طلایی که دارید بیشتر باشد نرم‌تر خواهد بود بنابراین جای دندان‌هایتان بیشتر مشخص خواهد شد.

دقت به رنگ رفتگی‌های انگشتر طلا

به انگشتری که دارید با دقت نگاه کنید چنانچه در قسمتی از آن رنگ رفتگی مشاهده کردید و یا دیدید که کمرنگ است به احتمال زیاد انگشتری که دارید تقلبی است و فقط روکشی از طلا دارد.

تشخیص انگشتر طلای اصل با استفاده از آمونیاک

یکی دیگر از روش‌هایی که با استفاده از آن می‌توانید به اصل یا تقلبی بودن انگشتر طلای خود پی ببرید استفاده از آمونیاک است. برای این کار بایستی مقداری آمونیاک روی انگشتر خود بریزید، آمونیاک موجب خواهد شد سطح آن تیره شود. البته باید گفت که این روش برای تشخیص اصل یا تقلبی بودن طلای سفید مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از کد حک شده روی انگشتر طلا

بر روی طلا، پلاتین و نقره کدهایی موجود است که توجه به آن‌ها یکی از آشکارترین راه‌ها برای تشخیص اصل و یا تقلبی بودن آن‌ها می‌باشد. در حقیقت می‌توان گفت اعدادی که بر روی این فلزات گران بها حک می‌شوند حاکی از تمام اطلاعات این فلزات می‌باشند. عدد این کدها بایستی واضح نوشته شده باشد و قابل خواندن باشد. برای اینکه از درست بودن کد حک شده روی انگشتر مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید می‌توانید اطلاعات آن را در اینترنت جست‌و‌جو نمائید.

چناچه تمایل دارید ارزش و قیمت انگشتر طلای خود را بدانید می‌توانید یک ویرگول بعد از رقم دوم عددی که حک شده است بگذارید تا پی ببرید که در آن چند درصد فلز به کار رفته است. به طور مثال اگر روی انگشتر مد نظرتان عدد ۹۲۵ حک شده است این عدد به این معنا خواهد بود که ۵/۹۲ درصد از طلایی که در ساخت انگشترتان استفاده شده است، خالص می‌باشد.
کد مصنوعات طلا عبارتند از: ۳۷۵, ۵۰۰, ۵۸۳, ۵۸۵, ۷۵۰, ۹۱۶, ۹۵۸, ۹۹۹٫

تشخیص انگشتر طلای اصل با استفاده از آهنربا

در برخی مواقع روی فلزی، روکش طلا می‌کشند و آن را به عنوان طلا با قیمتی کمتر به مشتری می‌فروشند. اما شما با استفاده از خاصیت آهنربا می‌توانید به اصل و یا تقلبی بودن انگشتر خود پی ببرید. برای استفاده از این روش لازم است بدانید که طلا به آهنربا نمی‌چسبد بنابراین اگر به انگشتری که دارید، آهنربا چسبید نشان دهنده این خواهد بود که انگشترتان تقلبی است.

این مسئله را به خاطر داشته باشید که آهنربا به هر میزان که قوی باشد قادر به ربایش طلا نخواهد بود. البته نکته مهمی هم که در این خصوص باید مد نظر قرار دهید این است که برای تشخیص طلای اصل نمی‌توان تنها به تست آهنربا بسنده کرد چرا که نقره هم از جمله فلزاتی است که جذب آهنربا نمی‌شود بنابراین برای تشخیص این‌که انگشترتان اصل است یا تقلبی با استفاده از این روش، نمی‌توانید به اطمینان صد در صدی برسید.

استفاده از آهنربا
استفاده از آهنربا

استفاده از سرکه

یکی دیگر از روش‌هایی که به وسیله آن می‌توانید به اصل و یا تقلبی بودن انگشتر خود پی ببرید سرکه است. برای استفاده از این روش انگشتر خود را درون سرکه قرار دهید. چنانچه بعد از گذشت ۵ دقیقه سیاه شد، انگشتر شما تقلبی است و فریب خورده‌اید.

تشخیص انگشتر طلای اصل با استفاده از حروف حک شده در کنار اعداد

در زیورآلاتی همچون طلا حروفی درج می‌شوند که کنار این حروف نیز اعدادی درج می‌شوند که نشان دهنده شماره کارخانه‌ای است که در سازمان استاندارد و نیز اتحادیه کشوری به ثبت رسیده است. لازم است بدانید که حرف M نشان شهر مشهد، حرف T نشان شهر تهران و حرف E نشان شهر اصفهان است.

لازم به ذکر است که رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهرات بیان نموده است که به غیر از برند کارخانه بایستی حتماً کدی که در سازمان استاندارد به تأیید رسیده است بر روی طلا و مصنوعات آن حک گردد.

استفاده از اسید یا مایع سفیدکننده

برای این‌که تشخیص دهید انگشتری که دارید اصل است یا تقلبی می‌توانید از اسید و یا مواد اسیدی همچون مایع سفیدکننده استفاده کنید. برای این امر کافیست یک قطره از اسید را بر روی انگشتر مورد نظر خود بریزید اگر به رنگ قهوه‌ای، سبز و یا قرمز تغییر رنگ داد، نشان دهنده این خواهد بود که انگشترتان اصل است در غیر این صورت تقلبی خواهد بود. از آن‌جائیکه ممکن است اسید به انگشترتان آسیب برساند توصیه می‌کنیم از این روش استفاده نکنید.

استفاده از اسید
استفاده از اسید

تشخیص انگشتر طلای اصل با استفاده از آسیب دیدگی آن

در بعضی موارد فروشندگان به جای طلای سفید به مشتریان خود نقره عرضه می‌کنند. اما لازم است بدانید که با گذشت زمان، نقره تیره می‌شود و دارای انعطاف پذیری زیادی است اما طلای سفید این ویژگی را ندارد. برای اطمینان، انگشتر مورد نظرتان را روی سرامیک بدون لعاب بکشید اگر رد طلایی بر جا ماند، انگشتری که دارید طلای خالص است اما اگر رد توسی یا سیاه بر جا گذاشت، نقره است.

استفاده از خش اندازی روی انگشتر طلا

یکی دیگر از روش‌هایی که با استفاده از آن می‌توانید به اصل و یا تقلبی بودن انگشترتان پی ببرید این است که یک سکه مسی را بردارید و با انگشترتان روی آن خط بکشید.

انگشتری که اصل باشد روی سکه خط نمی‌اندازد ولی خودش خش‌دار می‌شود. این در حالیست که انگشتر تقلبی روی سکه خط می‌اندازد و خودش سالم می‌ماند.

استفاده از اسید نیتریک

با استفاده از اسید نیتریک هم می‌توانید به اصل و یا تقلبی بودن انگشتر طلای خود پی ببرید اما از آن‌جائیکه اسید نیتریک ماده‌ای خطرناک است بهتر است این کار توسط فردی که حرفه‌ای است انجام گیرد. البته بهتر است بدانید که این روش، بهترین روش برای تشخیص طلای اصل از طلای تقلبی می‌باشد.

برای بهره‌گیری از این روش انگشتر مورد نظر خود را در ظرفی که از جنس استیل است قرار دهید و یک قطره اسید نیتریک روی آن بریزید. به واکنشی که این ماده دارد توجه کنید. در این واکنش یکی از چند حالت زیر رخ خواهد داد:

 • اگر واکنش انجام شده به رنگ شیری بود انگشتری که در دست دارید نقره با روکش طلا می‌باشد.
 • اگر واکنش انجام گرفته به رنگ سبز بود، انگشتر مورد تست برنج با روکش طلا می‌باشد.
 • در نهایت چنانچه هیچ واکنشی ندیدید، انگشتر مورد نظرتان اصل می‌باشد.

روش دیگری برای تست با اسید نیتریک وجود دارد که هیچ آسیبی هم به انگشتر شما نخواهد زد این است که آن را روی سطح زبری بکشید سپس روی خطی که از این امر به جا مانده است اسید نیتریک بریزید در صورتی‌که هیچ تغییر رنگی مشاهده نکردید انگشتری که دارید اصل می‌باشد ولی در صورتی‌که هر تغییر رنگی مشاهده نمودید انگشترتان تقلبی است.

تشخیص انگشتر طلای اصل با استفاده از تست چگالی

تعداد اندکی فلز وجود دارد که چگالی آن‌ها کمتر از چگالی طلا است. چگالی خالص طلای ۲۴ عیار ۱۹٫۳ گرم در میلی‌متر می‌باشد که در مقایسه با فلزات دیگر بیشتر است.

با اندازه‌گیری چگالی انگشتر طلا می‌توانید اصل و یا تقلبی بودن آن را تشخیص دهید. در حالت کلی می‌توان گفت هر چه چگالی آن بالاتر باشد نشان دهنده این خواهد بود که طلای به کار رفته در ساخت انگشتر خالص‌تر است.

البته برای تشخیص انگشتر طلای اصل با این روش بایستی اطمینان حاصل کنید که هنگام آزمایش هیچ سنگ قیمتی دیگری به آن متصل نیست.

برای تشخیص انگشتر طلای اصل با استفاده از تست چگالی باید مراحل زیر را به انجام برسانید:

وزن کردن انگشتر

چنانچه خودتان ترازوی دقیقی برای وزن کردن ندارید می‌توانید به جواهر فروشی رفته و از آن‌ها بخواهید که این کار را برایتان انجام دهند.

وزن کردن طلا
وزن کردن طلا

آب کردن شیشه کوچک دارو

نکاتی که بهتر است در این مرحله آن‌ها را رعایت کنید این است که اولاً آب را در شیشه وایلی که اندازه‌گیری روی آن برحسب میلی‌متر است، بریزید چرا که حین آزمایش به راحتی می‌توانید اعداد روی آن را بخوانید. ثانیاً اهمیتی ندارد که به چه میزان آب در شیشه وایل می‌ریزید.

فقط بایستی به میزانی آب استفاده کنید که شیشه پر نشود. هنگامی‌که سطح آب بالا آمد تنها یک بار قادر خواهید بود انگشتر طلا را درون آن فرو ببرید. ثانیاً این‌که مقدار دقیق اندازه آب را پیش و پس از این‌که انگشتر در آب غوطه‌ور گردید بدانید، مسئله مهمی خواهد بود.

قرار دادن انگشتر در شیشه دارو

پس از این‌که انگشتر را در شیشه وایل قرار دادید مجدداً اندازه آب را یادداشت نمائید و تفاوت مقداری که در این مرحله اندازه‌گیری نموده‌اید با مقداری که در مرحله قبلی به دست آوردید بر حسب میلی‌متر محاسبه نمائید.

محاسبه چگالی انگشتر

برای محاسبه چگالی طلا از فرمول «حجم/جرم» استفاده کنید. چنانچه نتیجه به دست آمده به مقدار “میلی‌لیتر / گرم ۱۹” نزدیک بود نشان دهنده این خواهد بود که انگشتر طلای شما خالص است و یا ماده‌ایست که چگالی آن شبیه طلاست.

برای نحوه محاسبه چگالی طلا به مثال زیر توجه کنید:
فرض کنید تکه‌ای طلا ۳۸ گرم وزن دارد و به اندازه ۲ میلی‌لیتر آب را جا به جا می‌کند. با استفاده از فرمول چگالی که در بالا ذکر شد خواهیم داشت:
میلی‌لیتر/گرم ۱۹ = حجم (۲ میلی‌لیتر) / جرم (۳۸ گرم) = چگالی
عدد به دست آمده به چگالی طلا بسیار نزدیک می‌باشد.
نکته‌ای که لازم است به آن توجه داشته باشید این است که طلاها با خلوص متفاوت، دارای نسبت حجم / جرم متفاوتی هستند.

تشخیص طلای اصل
محاسبه چگالی انگشتر

استفاده از روش ری‌گیری

روش ری‌گیری یکی از دقیق‌ترین و بهترین روش‌ها برای تشخیص اصل بودن طلاست. البته گفتنی است که از این روش برای تعیین نمودن عیار طلا هم استفاده می‌شود. این روش را اغلب طلاسازان و زرگران استفاده می‌کنند که البته این آزمایش در آزمایشگاه انجام می‌گیرد. چنانچه دقت کرده باشید روی اغلب طلاهای آب شده، کدی حک گردیده است که نشان از طلای آب شده ری‌گیری شده دارد و عیار آن مشخص شده است. گفتنی است که در این روش طلا را توسط سرب ذوب می‌نمایند سپس با استفاده از روش کوپلاسیون طلا را خالص سازی نموده و عیار آن را تعیین می‌کنند.

تشخیص انگشتر طلای اصل با استفاده از سنگ محک

تشخیص انگشتر طلای اصل با این روش یکی از روش‌های قدیمی به شمار می‌رود که البته از این روش برای تخمین زدن عیار طلا هم استفاده می‌شود.

می‌توان ادعا کرد که اغلب طلا فروشان در مغازه خود سنگ محک دارند و از این روش برای تشخیص اصل و یا تقلبی بودن زیورآلات طلا استفاده می‌کنند. بنابراین اگر انگشتر طلا دارید که نمی‌دانید اصل است یا تقلبی می‌توانید از طلافروشان کمک بگیرید.

در این روش انگشتر مورد نظر بر روی سنگ محک کشیده می‌شود تا چندین خط بر روی سنگ بر جا بگذارد سپس با تیزاب خطوطی را که بر روی سنگ باقی مانده است تست می‌نمایند تا تعیین کنند که انگشتر مورد نظر از طلا ساخته شده است یا نه. چنانچه انگشتر مورد نظر طلا باشد عیار آن را هم مشخص می‌کنند.

در این مقاله به سوال “چگونه انگشتر طلا را از بدل تشخیص دهیم” پاسخ دادیم اما نکات مهمی که به هنگام خرید زیورآلاتی همچون طلا بایستی به آن دقت کنید این است که اولاً به اطلاعات و اظهاراتی همچون مواد اولیه مصرفی، کشور سازنده و کیفیت کار که فروشنده هنگام خرید می‌دهد اعتماد نکنید.

ثانیاً فاکتور خرید را نگه دارید تا در صورت بروز مشکلی هنگام فروش و یا برای اطلاع از درستی یا نادرستی اطلاعاتی که فروشنده هنگام خرید به شما داده است بتوانید به اتحادیه مراجعه نموده و نمونه طلا و نیز فاکتور آن را ارائه نموده و مشکل خود را برطرف کنید.

شما می‌توانید انگشتر را به‌صورت آنلاین و اینترنتی نیز خریداری و تهیه نمایید. برای این کار کافی است تا به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کرده و با توجه به انواع مختلف انگشترهای مختلف، یک یاچند مورد آن را انتخاب کرده و درخواست خرید خود را اعلام کنید.

26 دیدگاه دربارهٔ «چگونه انگشتر طلا را از بدل تشخیص دهیم؟»

 1. من یه النگوقدیمی دارم که مشخص حکاکی شده است ولی باتیزاب که محک زدیم نه جوشیده شدولی رنگ طلا یکم ابی وبعدبراق شدنظرتون چیه درموردطلا یخ روسریع اب میکنه

  1. سلام وقت بخیر
   نقره و طلا چون رسانای انرژی گرمایی هستن اگه یه تیکه یخ روی طلا یا نقره بگذارید ذوب سریعتر از حالتی که یخ در دمای معمولی ذوب می شود اتفاق می افتد
   تشکر بابت پیگیری مطالب وبسایت واسط پت

 2. فرهاد کینگ

  بنظرم مصنوعاتی که روکش طلا استفاده شده بهترین روش خراشیدن روی ورق سرامیک…

 3. سلام بسیار عالی و کاربردی بود. ممنون از سایت خوبتون. و هم نرم افزارخوب و کاربردی دارید. آیا این روش ها برای تشخیص طلا از برنج نیز صدق می کنند؟

 4. عصمت السادات

  یک روش آسون تشخیص طلا از بدل با وایتکس هست چون وایتکس حالت اسیدی داره بدل رو سیاه و کدر میکنه.

 5. سلام.درسته که این روشها معتبر هستند ولی در مورد راههای سریع تر برای تشخیص سریع طلا هم مطلب بزارید.اخه ادم همیشه وقت و تجهیزات لازم برای این روشها رو نداره.

 6. خیلی آموزنده بود ولی به نظر شما کاربردی ترین و وسریع ترین تست در خرید از بازار که وقت هم کم هست چیست ؟

 7. در جواب اقای امیر باید بگم حتی اگر انگشتری با روکش طلا هم پوشیده شده باشه نتیجه تست چگالی و آهنربا و اینها درسته.حتی توی تست های رنگ هم به همین دلیل میگن خراش بندازید.

 8. در جواب اقای امیر باید بگم حتی اگر انگشتری با روکش طلا هم پوشیده شده بالشده نتیجه تست چگالی و آهنربا و اینها درسته.حتی توی تست های رنگ هم به همین دلیل میگن خراش بندازید.

 9. ببخشید اگر انگشتری فقط روکش طلا داشته باشه از کدوم یکی از این روش ها میشه استفاده کرد؟

 10. برای انگشتر و گردنبند و وسایل قدیمی که رنگشون تیره شده روش تشخیص طلا با حرارت بهتر از بقیه روش ها جواب میده.

 11. برای تشخیص از طریق چگالی باید حتما از پیمانه مدرج استفاده کنیم یا با ترازو دقیق هم میشه؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *