خلاصه‌ای از بهترین مقالات نیمه‌ی اول مهرماه ۹۸

چگونه انگشتر عقیق را تمیز کنیم

سنگ‌ها هدایایی هستند که از جانب زمین به انسان‌ها تقدیم می‌شوند. در طبیعت سنگ‌های مختلفی اعم از یاقوت، عقیق، کوارتز، فیروزه، زمرد، الماس، کهربا و غیره وجود دارد که هریک از آن‌ها خواص منحصر به خود را دارند. بنابراین اغلب مردم تمایل دارند بدانند که کدام یک از سنگ‌های موجود در طبیعت برای تقویت نیروی جسمی و معنوی بهتر است و یا کدام یک از سنگ‌ها برای استفاده به عنوان زیور آلات مناسب می‌باشند. هدف ما در این مقاله این است که راهکارهای تمیز کردن انگشتر عقیق و پاسخ سوال چگونه انگشتر عقیق را تمیز کنیم را بیابیم.

از بین سنگ‌های موجود، عقیق بازار گرمی دارد. چرا که دارای خاصیت‌هایی همچون شادابی و آرامش روح، بر طرف نمودن غم و اندوه و ناراحتی‌های روحی می‌باشد. افزون بر این دارای اثری فراوان است که می‌تواند انرژی‌های منفی که در محیط وجود دارد نابود نماید. حتی روایتی از امام صادق(ع) در خصوص فضیلت و برتری انگشتر عقیق داریم که فرموده‌اند: انگشتر عقیق در دست کنید که مبارک بوده و هر فردی که دارای انگشتر عقیق است امید است که عاقبتش خیر باشد. همین امر موجب شده است که خریداری مصنوعاتی همچون انگشتر عقیق در بین مردم با استقبال زیادی مواجه شود.

1
چگونه انگشتر عقیق را تمیز کنیم

نکته‌ای مهم در باب تمیز کردن انگشتر عقیق

بهتر است بدانید که سنگ‌ها تمامی نوسانات مثبت و منفی را به خود جذب می‌نمایند. همین امر موجب می‌شود که گاهی مجبور شوید اقدام به پاکسازی سنگ‌هایی که دارید بکنید تا انرژی‌های منفی آن‌ها از بین برود. دلیل این امر این است که سنگی که شما خریداری می‌کنید مسافت زیادی را طی کرده است تا به دست شما برسد بنابراین این سنگ‌ها انرژی تمامی افرادی که با آن تماس داشته‌اند را به خود جذب نموده است. نکته مهمی که باید مد نظر داشته باشید این است که افکار منفی همانند یک بیماری در سنگ‌ها باقی می‌ماند و به افرادی که آن را خریداری می‌نمایند انتقال داده می‌شود. تمامی این عوامل دست به دست می‌دهند تا شما اقدام به پاکسازی سنگ‌های خود کنید. در حقیقت با پاکسازی و تمیز کردن سنگ‌ها، نیروی فوق‌العاده‌ای که دارند بهبود پیدا خواهد کرد.

فقط این مسئله را فراموش نکنید که به هیچ عنوان نباید برای تمیز کردن سنگ‌های خود چه سنگ عقیق باشد چه سنگ‌هایی از نوع دیگر نباید از پاک‌کننده‌های شیمیایی یا صابون استفاده کنید. چرا که این پاک‌کننده‌ها تأثیری معکوس بر سنگ‌ها خواهند گذاشت. پس چنانچه انگشتر عقیقی دارید که برای مدت زمان زیادی آن را تمیز و پاکسازی ننموده‌اید تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید تا به پاسخ سوال چگونه انگشتر عقیق را تمیز کنیم برسید. با دانستن این مطالب می‌توانید به راحتی اقدام به تمیز کردن انگشتر عقیق خود نموده و بهترین نتیجه را بگیرید.

تمیز کردن انگشتر عقیق

در جواب به این سوال که چگونه انگشتر عقیق را تمیز کنیم باید بگوییم که تمیز کردن و پاکسازی سنگ‌ها کار آسانی نمی‌باشد. اما سنگی که تمیز است خواص بی‌نظیر و قدرت فوق‌العاده‌ای دارد. بنابراین لازم است برای باز گرداندن حداکثر قدرتی که هر نوع سنگی دارد بایستی مبادرت به شارژ سنگ خود نمایید.

برای تمیز کردن سنگ عقیق و یا حتی دیگر سنگ‌های موجود در طبیعت روش‌های متعددی وجود دارد که با بهره‌گیری از هریک از این روش‌ها می‌توانید انگشتر عقیق خود را تمیز کرده و به اصطلاح آن را شارژ نمایید تا همه قدرت و نیرویی که دارد برگردانده شود.

2
روش‌های تمیز کردن انگشتر عقیق

چگونه انگشتر عقیق را با آتش تمیز کنیم

آتش یکی از راه‌هایی است که با استفاده از آن می‌توانید انگشتر عقیق خود را تمیز کنید. روال انجام این کار به شرح زیر است:

 • در ابتدا چند شعله شمع آماده کنید.
 • سنگ را به مدت چند ساعت دور آتشی که توسط شمع ایجاد شده است در ۴ جهت مختلف بچرخانید.
 • مرحله سوم را تا زمانی‌که شمع‌ها به طور کامل آب شوند انجام دهید.
 • پس از انجام مراحل فوق خواهید دید که انگشتر عقیقی که دارید پاکسازی شده است.

روش دیگر به این صورت است که سنگ عقیق خود را به سرعت از روی شعله‌ای که توسط شمع ایجاد شده است بگذرانید. از این روش تنها زمانی استفاده کنید که عجله دارید. چرا که امکان دارد سنگ انگشترتان ترک بردارد. البته برای جلوگیری از آسیب رسیدن به انگشترتان به شما توصیه می‌کنیم از این روش برای تمیز کردن انگشتر عقیق استفاده نکنید.

تمیز کردن انگشتر عقیق با گل

از دیگر پاسخ‌های سوال چگونه انگشتر عقیق را تمیز کنیم استفاده از گل می‌باشد. روش پاکسازی سنگ عقیق با گل به شرح زیر می‌باشد:

 • در ابتدا گلبرگ‌های گل را داخل ظرفی بریزید.
 • سپس انگشتر عقیق خود را حداقل به مدت ۲۴ ساعت بین گلبرگ‌ها قرار دهید.
 • برای تکمیل فرایند پاکسازی انگشتر عقیق بهتر است که آن را به مدت چند ساعت زیر نور ماه قرار دهید بالأخص زمانی‌که ماه کامل است. حتی می‌توانید زیر نور خورشید هم قرار دهید.
 • بعد از انجام تمامی مراحل فوق سنگ عقیق شما تمیز می‌شود.

گفتنی است که با استفاده از گیاه اسطوخودوس هم می‌توانید اقدام به پاکسازی انگشتر عقیق خود کنید. به این صورت که می‌توانید با استفاده از گیاه اسطوخودوس به انگشتر عقیق خود بخور دهید و صبر کنید این عمل به پایان برسد. بعد از طی این مراحل مشاهده خواهید نمود انگشترتان تمیز شده است.

تمیز کردن انگشتر با گل
تمیز کردن انگشتر با گل

چگونه انگشتر عقیق را با آب تمیز کنیم

پاکسازی با آب نمک و آب طبیعی دو روشی هستند که می‌توانید از آن‌ها برای تمیز کردن انگشتر عقیق خود استفاده کنید. روال انجام این کار با هریک از روش‌های ذکر شده به شرح زیر است:

پاکسازی با آب نمک

 • در ابتدا بایستی در ظرفی از جنس سرامیک یا بلور بزرگی آب ولرم و یا آب سرد بریزید. نکته قابل توجه این است که هیچگاه نباید از آب گرم برای این منظور استفاده کنید چرا که امکان دارد سنگ ترک بردارد.
 • به اندازه یک مشت، نمک دریا به آن بیفزایید و انگشتر عقیق خود را به مدت چند ساعت داخل آن قرار دهید.
 • در این مرحله می‌توانید انگشتر عقیق خود را از آب نمک بیرون بیاورید. پس از این امر، نمک آن را پاک کنید و اجازه دهید به طور طبیعی خشک شود.
 • پس از طی مراحل فوق خواهید دید که انگشتر شما مجدداً شارژ شده است.
 • گفتنی است که استفاده از نمک یکی از روش‌های مؤثر برای پاکسازی است بنابراین مطمئن‌ترین راه برای استفاده از آب نمک برای این‌که هیچ آسیبی اعم از خراشیدگی یا تغییر رنگ به سنگ نرسد، بهتر است انگشتر عقیق خود را داخل ظرف شیشه‌ای کوچکی قرار دهید سپس آن را داخل لیوان بزرگی که پر از آب نمک می‌باشد بیندازید. این امر موجب می‌شود که سنگ تماس مستقیمی با نمک نداشته باشد در حالی‌که فرایند پاکسازی هم به انجام می‌رسد.

پاکسازی با آب طبیعی

 • در ابتدا انگشتر عقیق خود را در آب طبیعی اعم از جویبار، چشمه، رودخانه و یا آبشار قرار دهید. چنانچه چنین منابعی در دسترس‌اتان نیست می‌توانید از آب معدنی استفاده کنید.
 • در این مرحله انگشتر عقیق خود را از آب بیرون بیاورید ولی هرگز اقدام به خشک کردن انگشتر خود با پارچه و یا حوله نکنید بلکه اجازه دهید تا اندک اندک زیر نور خورشید، که سبب می‌شود به آن نیروی جدیدی وارد شود، قرار دهید تا خشک شود.

تمیز کردن انگشتر عقیق با برنج

از دیگر پاسخ‌هایی که می‌توانیم به سوال چگونه انگشتر عقیق خود را تمیز کنیم بدهیم تمیز کردن با برنج است. در این روش از پاکسازی بایستی مراحل زیر را طی کنید:

 • ابتدا باید ظرفی را پر از برنج خام کنید و انگشتر عقیق خود را در وسط آن قرار دهید.
 • پس از گذشت ۲۴ ساعت، انگشتر عقیق شما خالی از هر گونه انرژی منفی خواهد شد و انگشترتان نیروی جدیدی می‌یابد.

قابل ذکر است که بعد از پاکسازی انگشتر عقیق خود با این روش، برنجی که به این منظور از آن استفاده نموده‌اید قابل خوردن نخواهد بود چرا که دارای انرژی مضر و منفی بوده و حتی مزه برنج هم تغییر یافته است.

تمیز کردن با برنج
تمیز کردن با برنج

چگونه انگشتر عقیق را با خاک تمیز کنیم

روش دیگری که برای پاکسازی انگشتر عقیق خود می‌توانید از آن استفاده کنید، خاک می‌باشد. برای پاکسازی انگشتر عقیق خود با این روش باید مراحل زیر را به انجام برسانید:

 • در ابتدا بایستی حداقل به مدت ۲۴ ساعت انگشتر عقیق خود را زیر خاک باغچه قرار دهید. چنانچه خاک باغچه‌تان اسیدی است و یا اصلا باغچه ندارید می‌توانید انگشتر عقیق خود را درون خاک گلدان قرار دهید.
 • بعد از گذشت مدت زمان ذکر شده انگشتر خود را از خاک بیرون بیاورید و با آب طبیعی بشویید و اجازه دهید تا خشک شود.
 • بعد از انجام مراحل فوق انگشترتان تمیز خواهد شد.

تمیز کردن انگشتر عقیق با کاسه تبتی

یکی دیگر از پاسخ‌های سوال چگونه انگشتر عقیق را تمیز کنیم استفاده از کاسه تبتی است. برای تمیز کردن انگشتر عقیق خود با استفاده از کاسه تبتی بایستی مراحل زیر را طی کنید:

 • ابتدا کاسه تبتی خود را برای تمیز کردن انگشتر آماده کنید.
 • انگشتر عقیق خود را داخل کاسه بگذارید.
 • کاسه را حرکت دهید.
 • بعد از طی مراحل ذکر شده سنگ عقیق شما پاکسازی خواهد شد.

چگونه انگشتر عقیق را با روغن تمیز کنیم

قبل از شرح روش تمیز کردن انگشتر عقیق با این روش بهتر است بدانید که این روش چندان رایج نیست. اما به دلیل این‌که از عطر برای درمان استفاده می‌شود، بعضی از روغن‌های معطر هم برای پاکسازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از جمله این روغن‌ها می‌توان به روغن‌هایی همچون گل سرخ، اکلیل کوهی، مریم گلی، آناناس، گل سرخ، اسطوخودس، سدر، گیاه خس خس و لیمو اشاره نمود. روال پاکسازی انگشتر عقیق با روغن به شرح زیر است:

 • در ابتدا روغن را تکان دهید.
 • سپس حدود یک الی دو قطره از روغن را روی پارچه کتان و یا دستمالی بریزید و انگشتر را با آن پاک کنید.
 • بعد از انجام مراحل فوق انگشتر عقیق‌اتان تمیز شده است.

راه دیگر برای پاکسازی انگشتر عقیق با استفاده از روغن، سوزاندن روغن می‌باشد. برای انجام عمل پاکسازی با این روش مراحل زیر را طی کنید:

 • نخست به اندازه چند قاشق چای خوری آب روغن را داخل ظرفی بریزید.
 • سپس شمعی روشن زیر آن قرار دهید و چند قطره روغن به آن بیفزایید.
 • صبر کنید تا از آن بخار بلند شود، زمانی‌که این اتفاق افتاد انگشتر عقیق خود را روی بخار بگیرید. سنگ عقیق عطری را که روغن دارد به خود جذب می‌نماید.
 • در نهایت پس از این‌که مراحل فوق را به انجام رساندید، انگشترتان تمیز خواهد شد.

جالب است بدانید که زمانی‌که یک قطره روغن روی انگشتر عقیق ریخته می‌شود، به قدری قوی است که قادر است اتاقی را معطر نماید.

تمیز کردن انگشتر عقیق با روغن
تمیز کردن انگشتر عقیق با روغن

تمیز کردن انگشتر عقیق با گیاه مریم

برای تمیز کردن انگشتر عقیق خود با گیاه مریم مراحل زیر را طی کنید:

 • نخست باید گیاه مریم را آماده نمایید.
 • در این مرحله لازم است گیاه مریم را در مجاورت انگشتر عقیق خود قرار دهید.
 • بعد از طی مراحل فوق سنگ شما تمیز خواهد شد.

چگونه انگشتر عقیق را با دفن کردن در زمین تمیز کنیم

برای تمیز کردن انگشتر عقیق خود با این روش بایستی مراحل زیر را به انجام برسانید:

 • ابتدا باید چاله‌ای در حیاط خود ایجاد نمایید.
 • انگشتر عقیق خود را درون چاله‌ای که ایجاد نموده‌اید قرار دهید و سپس آن را بپوشانید. البته برای این‌که محل چاله را فراموش نکنید آن را نشانه گذاری نمایید.
 • بعد از گذشت سه روز انگشتر خود را از درون چاله بیرون بیاورید.
 • چنانچه مراحل فوق را به انجام برسانید خواهید دید که انگشتر شما شارژ شده است.

تمیز کردن انگشتر عقیق توسط آویز سنگ درمانی

چنانچه تمایل دارید برای تمیز کردن انگشتر عقیق خود از این روش استفاده کنید مراحل زیر را طی کنید:

 • در ابتدا بایستی یک آویز سنگ درمانی که دارای نگین آمتیست، کوارتز و یا سلنیت می‌باشد تهیه کنید.
 • سپس یکی از سنگ‌های مذکور را بالای انگشتر عقیق خود قرار دهید.
 • تا هنگامی‌که انگشتر عقیق خود را روی آویز در حالت تعادل نگه داشته‌اید، بر روی انرژی آن تمرکز نمایید.
 • با انجام مراحل فوق انگشتر شما پاکسازی خواهد شد.
تمیز کردن انگشتر با سنگ درمانی
تمیز کردن انگشتر با سنگ درمانی

چگونه انگشتر عقیق را با دود تمیز کنیم

یکی دیگر از پاسخ‌هایی که در جواب به سوال چگونه انگشتر عقیق را تمیز کنیم می‌توان داد، بهره‌گیری از دود گیاهانی همچون علف شیرین، سدر و اسطوخودوس می‌باشد. این گیاهان مناسب برای دود دادن می‌باشند. برای پاکسازی انگشتر عقیق خود با این روش بایستی مراحل زیر را به انجام برسانید:

 • چند شاخه از گیاهان نام برده شده را لوله کنید و آن را در آتش بسوزانید.
 • بعد از خاموش کردن آتش، انگشتر عقیق خود را روی دود قرار دهید یا با دست خود دود را به سمت انگشتر عقیق خود هدایت نمائید. این عمل موجب خواهد شد هوا انرژی‌های منفی را از انگشترتان بزداید.
 • با انجام مراحل فوق انگشتر شما تمیز خواهد شد.

لازم است بدانید که روش بهتر برای این کار این است که از عودهای مخصوص این کار بهره بگیرید. چرا که در این روش نتیجه بهتری خواهید گرفت و انگشترتان جرم و یا دود نمی‌گیرد، در عین حال سبب می‌شود که محیط خانه و انرژی سنگ نیروی تازه‌ای بگیرد. البته دقت کنید که از عودهای شیمیایی برای این کار استفاده نکنید چرا که نتیجه‌ای معکوس خواهید گرفت.

تمیز کردن انگشتر عقیق با استفاده از عصای مخصوص تمیز کردن سنگ

یکی دیگر از پاسخ‌های سوال چگونه انگشتر عقیق را تمیز کنیم استفاده از عصای مخصوص تمیز کردن سنگ می‌باشد. برای پاکسازی انگشتر عقیق خود با استفاده از عصای مخصوص تمیز کردن سنگ مراحل زیر را طی کنید:

 • در ابتدا عصا را بر روی سنگ عقیق انگشتر خود هدف گذاری نمایید.
 • به مدت ۵ دقیقه صبر کنید تا این مراحل به انجام برسد.
 • بعد از گذشت مدت زمان مذکور انگشتر عقیق شما تمیز خواهد شد.

چگونه انگشتر عقیق را با پرتوهای اولیه نور خورشید تمیز کنیم

تمیز کردن با بهره‌گیری از پرتوهای اولیه نور خورشید: چنانچه می‌خواهید از این روش برای تمیز کردن انگشتر عقیق خود استفاده کنید لازم است مراحل را انجام دهید:

 • در ابتدا باید هنگامی‌که خورشید در حال طلوع می‌باشد انگشتر عقیق خود را روی زمین بگذارید.
 • ده دقیقه پس از این‌که نور خورشید به انگشترتان تابید انگشتر خود را بردارید.
 • با به انجام رساندن مراحل فوق انگشتر شما پاکسازی خواهد شد.

تمیز کردن انگشتر عقیق با بلورهای تو خالی شبانه

یکی دیگر از روش‌هایی که با بهره‌گیری از آن می‌توانید انگشتر عقیق را تمیز کنید، بلورهای داخلی آمتیست می‌باشد. برای تمیز کردن انگشتر عقیق خود با این روش فقط کافیست انگشتر عقیق خود را شبانه داخل بلور داخلی آمتیست قرار دهید. با این کار سنگ شما تا صبح پاکسازی خواهد شد.

تمیز کردن انگشتر عقیق با بلورهای تو خالی شبانه
تمیز کردن انگشتر عقیق با بلورهای تو خالی شبانه

چگونه انگشتر عیق را با خوشه کوارتز شفاف یا آمتیس تمیز کنیم

یکی دیگر از بهترین روش‌هایی که با استفاده از آن می‌توانید انگشتر عقیق خود را تمیز کنید این است که انگشتر را به مدت چند ساعت روی خوشه‌ای بزرگ از کوارتز و یا آمتیس قرار دهید. این کار موجب خواهد شد ارتعاش‌های منفی نابود شوند.

تمیز کردن انگشتر عقیق را با استفاده از نور ماه کامل

پاسخ دیگری که می‌توان به این سوال که چگونه انگشتر عقیق خود را تمیز کنیم می‌توانیم بدهیم این است که انگشتر خود را با بهره‌گیری از نور ماه کامل پاکسازی کنید. برای این کار لازم است انگشتر عقیق خود را در مجاورت با نور کامل ماه قرار دهید و پیش از طلوع آفتاب آن را بردارید. با این کار خواهید دید که انگشتر عقیق‌اتان پاکسازی شده است.

تمیز کردن انگشتر عقیق با آب شارژ شده

برای تمیز کردن انگشتر عقیق خود می‌توانید آن را به مدت ۱۰ ساعت درون آب شارژ شده قرار دهید. این کار موجب می‌ود که انگشتر شما پاکسازی شود.

چگونه انگشتر عقیق را با افراد گنگ تمیز کنیم

در این روش پاکسازی انگشتر عقیق، فقط به صدای درمانی گنگ نیاز دارید. زیرا صداهای آن سبب از بین رفتن امواج منفی می‌شود و سنگ شما پاکسازی می‌گردد.

اطلاعات بیشتر در مورد انگشتر عقیق

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انگشتر عقیق می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه کنید.

اگر قصد خرید و فروش انواع زیورآلات خود را دارد می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید و بدون دردسر اینکار را انجام دهید.

بهترین و ارزان‌ترین بدلیجات را از فروشگاه آنلاین واسط شاپ تهیه کنید.

18 دیدگاه دربارهٔ «چگونه انگشتر عقیق را تمیز کنیم»

 1. باعرض ساملکوم خدمت همگی…
  بایستی به بعضی ها که فکر میکنن انرژی مثبت و منفی و شارژ کردن انگشتری باسنگ عقیقش خرافات هستش عرض کنم که اولاً خرافه نیست و این تغییر رنگ هایی که روی سنگ مشاهده میشه حاکی از همین موضوعه. دوماً اکثره این انرژی ها توسط خوده انسان قابل حس کردن هستش. اگه کسی همچین نیرویی رو حس نمیکنه باید به اصل و بدل بودن سنگش شک کنه…

 2. سلام وقتتون بخیر
  ممنون میشم اگه در خصوص شارژ و تطهیر سنگهایی مثل هبهاب، عطف، سلیمانی، داوودی، حجرالمراد ویشم مطلب بزارید
  🙏

 3. خانوم سعیده سنگ عقیق به هیچ عنوان تغییر رنگ نمیدهد…
  دلیل تغییر رنگ انگشتر شما افراد سود جویی هستند که با روش های مختلفی رنگ اصلی عقیق رو تغییر میدهند،و بر اثر مرور زمان سنگ به رنگ اصلی خود باز میگردد…
  مثلا رنگ آلبالویی گران ترین و دو رنگ قهوه ای و طوسی کم بهاترین رنگها در سنگ عقیق هستند،،،
  متاسفانه برای من هم این اتفاق افتاد که رنگ آلبالویی انگشترم از کناره ها شروع به تغییر رنگ کرد و الان به رنگ اصلی خودش که نارنجی بود برگشته

  1. سلام
   عرض ادب و احترام
   ممنون که اطلاعات خودتان را به اشتراک گذاشتید. راهنمایی بسیار خوبی بود.
   باتشکر

 4. ممنون از راهنماییتون سنگ من شش ماهه دیگه تغییر رنگ نمی ده از زرد تبدیل شده به قهوه ای اگر در خصوص این قضیه اطلاعاتی دارید ممنون راهنماییم کنید

 5. سلام. مطلبا توپی می گذارید خیلی ممنون از نویسنده هاتون. شارژ سنگ با نمک دریا هم من شنیدم ولی مطلبی درباره اش ندیدم.اگر مطلبی دارید بگذارید.با تشکر

 6. مطلبتون برا من گه وسواس دارم خیلی مفید بود.من هر موقع بخواهم چربی زدایی سنگ فیروزه یا حتی طلاهام یا انگشتر نقره مو انجام بدم، یکم تاید را با آب نیم گرم ترکیب می کنم بعد با مسواک قدیمی می کشم روش و چربی زداییش می کنم برق میافتد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *