تمیز کردن انگشتر نقره

تمیز کردن انگشتر نقره

یکی از عواملی که موجب می‌شود افراد زیادی بالأخص خانم‌ها به زیورآلاتی همچون نقره علاقه نشان دهند درخشندگی آن‌ها می‌باشد. اما متأسفانه به دلیل استفاده از آن در طولانی مدت درخشندگی‌اش از دست می‌رود. همین امر موجب می‌شود که از جذابیت ظاهری آن کاسته شود. بنابراین بر اساس ضرب‌المثل “پیشگیری بهتر از درمان است” به شما توصیه می‌کنیم از انگشتر نقره خود به درستی نگهداری کنید تا سیاه و کدر نشود. چنانچه انگشتر نقره‌ای دارید که سیاه و کدر شده است و به دنبال راه‌حلی برای تمیز کردن آن می‌باشید تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید تا شما را با نحوه تمیز کردن انگشتر نقره آشنا کنیم.

گاهی اوقات با وجود این‌که از انگشتر خود به درستی مراقبت می‌کنید، سطح آن سیاه و کدر می‌شود و نیاز به تمیز کردن دارد. نکته مهمی که در خصوص تمیز کردن انگشتر نقره وجود دارد این است که تمیز کردن آن و دیگر زیورآلات نیازمند این است که شما با انواع روش‌های مفید و مؤثر که برای تمیز کردن هریک وجود دارد آشنا باشید.

محافظت از انگشتر نقره

در ابتدا باید گفت که هیچ راهی برای جلوگیری از سیاه شدن انگشتر نقره وجود ندارد زیرا متأسفانه انگشتر نقره با اجزای زیادی که روزانه با آن‌ها سروکار دارید واکنش داده و سیاه و کدر می‌شود، حتی آب! چرا که آب حاوی کلر بوده و سبب می‌شود که انگشتر نقره سیاه و کدر شود.

جالب است بدانید که در برخی موارد نادر عرق بدن برخی از افرادی که بعضی از مواد غذایی و یا داروهایی خاص مصرف می‌کنند ترکیب سریع‌تری با نقره داشته و همین امر موجب تیرگی بیشتر و سریعتر آن می‌شود. اما خوشبختانه روش‌هایی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید فرآیند تیره شدن انگشتر نقره را به تأخیر بیندازید.

بهترین راه برای به تأخیر انداختن فرایند تیره شدن انگشتر نقره، این است که آن را در جایی قرار دهید که با هوا و نیز رطوبت تماس نداشته باشد. بنابراین بهتر است که انگشتر خود را در کیفی قرار دهید که به طور کامل بسته می‌شود. برای محافظت بهتر از انگشتر نقره می‌توانید داخل کیف خود، سیلیکا که رطوبت را جذب می‌نماید قرار دهید. راه دیگری که فرایند تیره شدن انگشتر نقره را به تأخیر می‌اندازد این است که آن را از خورشید و چوب دور نگه دارید.

محافظت
محافظت از انگشتر نقره

برخی عوامل تیره‌کننده انگشتر نقره

بهتر است بدانید که زمانی‌که نقره با مواد آرایشی و بهداشتی مانند رنگ مو و همچنین مواد شیمیایی شوینده همچون سفیدکننده تماس داشته باشد فرایند تیرگی انگشتر نقره را تسریع می‌بخشد بنابراین تا جایی که امکان دارد انگشتر خود را در تماس با مواد مذکور قرار ندهید. جالب است بدانید که برخی از غذاها و همچنین سس سالاد، اسپری مو، عطر و حتی پارچه‌های پشمی سبب تیره شدن نقره می‌شوند.

هنگام پخت و پز بهتر است انگشتر خود را در بیاورید چرا که این امر می‌تواند فرایند سیاه و کدر شدن انگشترتان را به تأخیر بیندازد. با استفاده از روش‌های مذکور می‌توانید فرایند سیاه شدن انگشتر نقره را به تأخیر بیندازید اما چنانچه حتی با رعایت موارد فوق انگشترتان سیاه و کدر شد می‌توانید از روش‌های زیر برای تمیز کردن انگشتر نقره استفاده کنید.

تمیز کردن انگشتر نقره با استفاده از پولیش

استفاده از پولیش نقره سبب می‌شود تا انگشترتان مانند روز اول تمیز و درخشان شود. البته می‌توانید انگشتر خود را به یک جواهر فروش بسپارید تا آن را به صورت حرفه‌ای پولیش نماید. نکاتی که در خصوص پولیش کردن بایستی به آن توجه داشته باشید این است که اولاً نیازی نیست که برای پولیش کردن و برق انداختن بر روی انگشتر نقره دستمال مخصوص خریداری کنید بلکه با استفاده از دستمال مایکروفایبر که پرز ندارد، می‌توانید این کار را انجام دهید.

ثانیاً بهتر است که با حرکات بلند به صورت عقب و جلو این کار را به انجام برسانید. بنابراین لازم است با ملایمت روی سطح انگشترتان دستمال بکشید. از مالیدن پارچه با حرکاتی که چرخشی می‌باشند خودداری نمائید چرا که این کار موجب می‌شود خط و خش‌هایی که شاید روی انگشتر موجود باشد، بزرگتر شوند. ثالثاً بایستی از قسمت‌های تمیز دستمال استفاده کنید. پس از این‌که دستمالی که با آن نقره را تمیز کردید، کثیف شد، دستمال را برگردانید چرا که با این کار می‌توانید اطمینان حاصل کنید که لکه‌ها مجدداً به انگشترتان باز نخواهد گشت.

استفاده از ترکیب سرکه و جوش شیرین

یکی از روش‌هایی که برای تمیز کردن انگشتر نقره می‌توانید از آن استفاده کنید ترکیب سرکه و جوش شیرین می‌باشد. برای این کار کافیست دو قاشق غذاخوری جوش شیرین را در نصف فنجان سرکه سفید حل کنید و به مدت ۲ الی ۳ ساعت انگشتر خود را در آن قرار دهید تا انگشترتان سفید شده و به درخشندگی روز اول بازگردد. بعد از این کار انگشتر خود را آب سرد شسته و بلافاصله آن را خشک نمایید.

تمیز کردن انگشتر نقره
ترکیب سرکه و جوش شیرین

تمیز کردن انگشتر نقره با پودر لباسشویی

یکی دیگر از روش‌هایی که با استفاده از آن می‌توانید انگشتر نقره خود را تمیز کنید استفاده از پودر لباسشویی می‌باشد. برای تمیز کردن انگشتر نقره با این روش کاسه‌ای متوسط بردارید، داخل آن را با ورقه آلومینیوم بپوشانید و آن را پر از آب داغ کنید. به اندازه یک قاشق غذاخوری پودر ماشین لباسشویی به آن بیفزائید و به مدت یک دقیقه انگشتر نقره خود را درون کاسه بخیسانید سپس انگشتر خود را آب شست‌و‌شو دهید و اجازه دهید تا در مجاورت هوا خشک شود.

استفاده از آب ولرم و مسواک

با استفاده از آب ولرم و مسواک انگشتر خود را بشویید. یکی از راه‌هایی که حتی در صورت سیاه شدن بیش از اندازه انگشتر نقره می‌توانید از آن برای تمیز کردن استفاده کنید این است که آن را با استفاده از آب ولرم و مسواک شست‌و‌شو دهید.

تمیز کردن انگشتر نقره با استفاده از خمیر دندان

خمیر دندان تأثیر زیادی در تمیز کردن انگشتر نقره دارد حتی اگر انگشترتان قدیمی بوده و لکه‌های سمج داشته باشد. البته بهتر است که از خمیر دندان‌هایی که سفید می‌باشند استفاده کنید نه خمیر دندان‌هایی که ژله‌ای و یا دو رنگ هستند. برای تمیز کردن انگشتر نقره با این روش مقداری خمیر دندان را روی دستمالی نرم بریزید و به آهستگی آن را روی نقره در جهت عقب و جلو مالش بدهید، هنگامی‌که لکه‌های روی انگشتر از بین رفتند آن را با آب بشوئید و با حوله خشک نمائید البته باید اطمینان حاصل کنید که انگشترتان کاملاً خشک شده است.

استفاده از ورق آلمینیومی

استفاده از دستورالعمل ورق آلومینیومی برای تمیز کردن انگشتر نقره از بهترین روش‌ها محسوب می‌گردد. برای تمیز کردن انگشتر خود را با این روش بایستی یک قاشق غذاخوری جوش شیرین، یک لیتر آب و قسمتی از ورق آلومینیومی را بگذارید تا به جوش آید.

چنانچه انگشترتان خیلی سیاه و کدر نیست به مدت ۱۰ ثانیه داخل ظرف حاوی ترکیبی از موادی که دستورالعمل آن در بالا گذشت، قرار دهید اما اگر انگشترتان خیلی سیاه و کدر می‌باشد اجازه دهید به مدت زمان زیادی انگشتر درون کاسه بماند سپس با استفاده از انبر انگشتر خود را خارج نمائید.

اگر بعد از انجام دستورالعمل فوق انگشترتان همچنان سیاه و کدر باقی ماند با استفاده از یک چهارم فنجان جوش شیرین و دو قاشق غذاخوری آب یک خمیر غلیظ درست کنید و با استفاده از یک اسفنج نم‌دار مواد را روی نقره بمالید تا براق و درخشان شود. بعد از انجام این کار انگشتر خود را شست‌و‌شو دهید و آن را خشک نمائید.

ورق آلمینیومی
استفاده از ورق آلمینیومی

تمیز کردن انگشتر نقره با سس گوجه فرنگی

یکی دیگر از روش‌هایی که با استفاده از آن می‌توانید انگشتر نقره خود را تمیز کنید استفاده از سس کچاپ می‌باشد. چنانچه تمایل دارید با استفاده از این روش انگشترخود را تمیز کنید مقدار اندکی از سس کچاپ را روی دستمال بریزید و به آرامی روی قسمت‌هایی از انگشترتان که کدر شده است بمالید.

اگر با انجام این کار انگشترتان براق نشد بگذارید به مدت زمان ۵ دقیقه سس بر روی انگشترتان باقی بماند بعد از گذشت مدت زمان مذکور انگشتر نقره را با دستمالی نرم تمیز نمایید. چنانچه انگشتر نقره‌ای دارید که نقش و نگار دارد برای تمیز کردن فضای داخل آن می‌توانید از مسواک استفاده کنید.

برای تمیز کردن قسمت‌هایی که خیلی ریز و باریک می‌باشند از گوش پاک‌کن هم می‌توانید استفاده کنید. البته باید اطمینان حاصل نمایید که گوش پاک‌کن صد در صد پنبه باشد چرا که الیاف دیگر ممکن است روی انگشترتان خط بیندازد و یا حتی آن را تیره کند.

استفاده از لیموناد

از نوشیدنی‌های گازدار مانند لیموناد استفاده کنید. برای تمیز کردن انگشتر نقره با این روش کافیست که انگشتر خود را به مدت یک ساعت در کاسه‌ای که دارای لیموناد است قرار دهید. سپس آن را از لیموناد بیرون بیاورید و کاملا خشک نمایید. با این کار انگشتر شما مانند روز اول درخشان و تمیز خواهد شد.

تمیز کردن انگشتر نقره با استفاده از گچ

از روش‌های دیگری که برای تمیز کردن انگشتر نقره مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌توان به گچ اشاره کرد. برای این کار فقط کافیست مقداری گچ آماده کنید و انگشتر نقره خود را در مجاورت با آن قرار دهید این کار سبب خواهد شد که انگشترتان درخشان باقی بماند چرا که گچ با جذب رطوبت مانع از سیاه شدن انگشتر نقره می‌شود.

استفاده از ترکیب آبلیمو و آب و شیر خشک

از ترکیب آبلیمو و آب و شیر خشک استفاده کنید. چنانچه تمایل دارید برای تمیز کردن انگشتر خود از این روش استفاده کنید، به مدت تمام شب، انگشتر خود را در ترکیبی که حاوی نصف فنجان آب، یک قاشق غذاخوری آبلیمو و نصف فنجان شیر خشک است قرار دهید با این کار انگشتر شما سفید و درخشان خواهد شد.

تمیز کردن انگشتر نقره با استفاده از آمونیاک

یکی دیگر از روش‌های تمیز کردن انگشتر، آمونیاک است. برای تمیز کردن انگشتر خود با این روش کافیست یک فنجان آب گرم و نصف فنجان آمونیاک خالص را با هم ترکیب کنید و به مدت ده دقیقه انگشتر خود را درون آن قرار دهید.

تمیز کردن انگشتر نقره
استفاده از آمونیاک

بعد از گذشت مدت زمان مذکور انگشتر را از محلول خارج کرده و آن را به آرامی تمیز و خشک نمائید. با انجام این کار انگشتر شما سفید و درخشان خواهد شد.

استفاده از شیشه پاک‌کن

برای تمیز کردن انگشتر نقره می‌توانید از شیشه پاک‌کن هم استفاده کنید. برای این کار لازم است که مقداری شیشه پاک‌کن را روی مسواک و یا پارچه اسپری کنید و به آهستگی انگشتر خود را با آن تمیز کنید. با انجام این کار انگشتر شما مانند روز اول سفید و درخشان خواهد شد.

تمیز کردن انگشتر نقره با نشاسته ذرت

برای تمیز کردن انگشتر خود با این روش بایستی با استفاده از نشاسته ذرت و آب خمیر تهیه کنید. سپس با دستمالی مرطوب این خمیر را روی انگشتر خود قرار دهید و اجازه دهید تا خشک شود، بعد از انجام این کار، با دستمالی که به نسبت زبر می‌باشد همچون دستمال کتان پشم و یا دستمال حوله‌ای آن را بسائید. لازم به ذکر است که می‌توانید به جای استفاده از نشاسته ذرت از پتاسیم نیترات استفاده نمایید.

استفاده از مایع دستشویی

از مایع دستشویی استفاده کنید. یکی دیگر از روش‌هایی که با استفاده از آن می‌توانید انگشتر نقره را تمیز کنید مایع دستشویی می‌باشد. مایع دستشویی علاوه بر این‌که جرم‌ها را از بین می‌برد روشی فوق‌العاده برای تمیز کردن انگشتر نقره می‌باشد. برای این کار بایستی چند قطره مایع دستشویی را روی پارچه بریزید و با یک دستمال نرم روی قسمت‌هایی از انگشترتان که سیاه وکدر شده است بکشید.

تمیز کردن انگشتر نقره با استفاده از روغن زیتون و آبلیمو

از ترکیب روغن زیتون و آبلیمو می‌توانید برای تمیز کردن انگشترخود استفاده کنید. برای استفاده از این روش بایستی نصف پیمانه آبلیمو و یک قاشق چایخوری روغن زیتون را با یکدیگر ترکیب نمایید. سپس پارچه‌ای نرم را به ترکیبی که درست کرده‌اید آغشته کنید و انگشتر خود را با آن تمیز کنید. بعد از انجام این کار انگشتر خود را شسته و آن را خشک نمایید.

استفاده از نرم کننده مو

برای تمیز کردن انگشتر نقره می‌توانید از نرم کننده مو هم استفاده کنید. برای استفاده از نرم کننده بایستی مقداری از آن را به انگشتر خود بزنید و اجازه دهید تا خشک شود. این امر موجب خواهد شد که انگشترتان سیاه و کدر نشود و همانند روز اول درخشان به نظر آید.

تمیز کردن انگشتر نقره با جوش شیرین

استفاده از جوش شیرین روشی خوب برای از بین بردن ماتی انگشتر نقره می‌باشد. البته برای تمیز کردن انگشتر خود با این روش باید با احتیاط عمل کنید چرا که جوش شیرین می‌تواند به نقره‌جات صدمه بزند. برای تمیز کردن انگشتر خود با این روش بایستی ۱ الی ۲ قاشق غذاخوری جوش شیرین را با مقداری آب گرم مخلوط کنید.

جوش شیرین
تمیز کردن انگشتر نقره با جوش شیرین

البته باید آب به میزانی باشد که جوش شیرین حالت خمیری پیدا کند. سپس خمیر تشکیل شده را با پارچه‌ای نرم، روی انگشتر نقره بکشید. چنانچه انگشترتان دارای کنده کاری می‌باشد می‌توانید آن را با برس تمیز کرده سپس با آب آن را بشوئید.

استفاده از آب وصابون

چنانچه انگشتر نقره دارای سنگ و یا چسب می‌باشد و یا ظریف است می‌توانید از آب و صابون استفاده کنید. برای این کار کافیست با استفاده از آب و صابون کف مناسبی درست کنید. سپس دستمالی را آغشته به این کف صابون بکنید و به آرامی با آن انگشتر نقره را تمیز کنید. سپس آن را شسته و خشک کنید.

استفاده از ژل ضد عفونی کننده

از ژل ضدعفونی‌کننده دست استفاده کنید. یکی دیگر از روش‌هایی که با بهره‌گیری از آن می‌توانید انگشتر نقره را تمیز کنید ژل‌هایی می‌باشد که برای ضدعفونی کردن دست مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ژل‌ها افزون بر این‌که با میکروب‌ها مبارزه می‌کنند و آن‌ها را از بین می‌برند تأثیر بسزایی در تمیز کردن نقره دارند. برای استفاده از این روش بایستی چند قطره از ژل ضدعفونی‌کننده دست را بر روی دستمالی نرم بریزید و بخش‌هایی از انگشترتان که سیاه شده است با آن تمیز کنید.

استفاده از تمیز کننده‌های نقره

تمیزکننده‌های نقره حلال‌های قوی دارند که می‌توانند از خود بخارهای سمی تولید کنند. افزون بر این حتی دور ریختن آن‌ها در طبیعت به علت این‌که دارای مواد شیمیایی می‌باشد مقدور نیست. بنابراین به شما توصیه می‌کنیم چنانچه از این روش برای تمیز کردن انگشتر نقره خود استفاده می‌کنید حتماً بااحتیاط این کار را انجام دهید چرا که این پاک کننده‌ها می‌توانند باعث از بین رفتن لایه ضد کدری و یا پتینه کاری انگشترتان شوند.

تمام روش‌هایی که برای تمیز کردن انگشتر نقره در بالا ذکر گردید روش‌های مفید و مؤثری می‌باشند که با بهره‌گیری از آن‌ها می‌توانید انگشتر نقره را تمیز کنید تا مانند روز اول سفید و درخشان شود اما بهتر است به نکاتی که در ادامه ذکر می‌شوند هم توجه داشته باشید.

هنگام شست‌و‌شوی انگشتر نقره نباید از دستکش پلاستیکی استفاده کنید زیرا شست‌و‌شو با دستکش می‌تواند سبب اکسیده شدن سطح انگشترتان شود بنابراین بهتر است که از پارچه‌ای نرم برای شست‌و‌شو و برای خشک نمودن آن از پارچه حوله‌ای لطیف استفاده کنید. چرا که استفاده از دستمال زبر و دستمال کاغذی می‌تواند روی انگشترتان خط بیندازد.

تمیز کردن انگشتر نقره
تمیز کننده‌های نقره

افزون بر این نباید از تی شرت‌هایی که کهنه هستند برای تمیز کردن انگشتر نقره استفاده کنید چرا که رنگ روی آن‌ها می‌تواند به انگشترتان آسیب برساند. به آهستگی و با یک پارچه نخی می‌توانید مجدداً زیبایی و درخشندگی را به انگشتر نقره خود برگردانید.

شما می‌توانید انگشتر نقره را به‌صورت آنلاین و اینترنتی نیز خریداری و تهیه نمایید. برای این کار کافی است تا به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کرده و با توجه به انواع مختلف انگشتر، یک یا چند مورد آن را انتخاب کرده و درخواست خرید خود را اعلام کنید.

تبلیغات
vasetpet-content

4 دیدگاه دربارهٔ «تمیز کردن انگشتر نقره»

  1. سلام ادمین ممنون بابت توضیح خوبتون خمیر جلاسنج هم میتونه توی براق و تمیز کردن موثر باشه گفتم بگم که بقیه دوستان هم استفاده کنن ، من خودم برای رفع زرد شدگی از جلاسنج استفاده میکنم که هم تمیز و هم براق میکنه
    ممنون از سایت خوبتون

  2. من همیشه از سفیداب و خمیر دندون استفاده میکنم خیلی خوبه و مشکلی هم برای جواهراتم پیش نیومده.

  3. تمیز کردن انگشتر نقره خیلی باید محتاط باشی وگرنه مثل من بی تجربه داغونش می کنین..مطلب سایت خیلی کمک میکنه من امتحان کردم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *