تمیز کردن انگشتر فیروزه

تمیز کردن انگشتر فیروزه

فیروزه سنگی گرانبها و ارزشمند است که تقریباً در همه جای دنیا یافت می‌شود و از آن به عنوان نگینی برای انگشتر، گردنبند، دستبند و گوشواره استفاده می‌کنند. این سنگ رنگ‌های مختلفی همچون آبی روشن، آبی تیره، سبز روشن و سبز تیره دارد که بستگی به رنگ آن کیفیت و قیمت متفاوتی خواهد داشت. بسیاری از مردم به خصوص ما ایرانی‌ها به خاطره باورها و اعتقادات دینی خودمان از فیروزه استفاده می‌نماییم تا از خواص درمانی و معنوی آن بهره‌مند شویم. استفاده از زیورآلاتی که دارای نگینی از فیروزه هستند و نیز مراقبت از آن‌ها اصول خاص خودش را دارد. تمیز کردن انگشتر فیروزه هم ترفندهایی دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

کسانی که از زیورآلات فیروزه استفاده می‌نمایند به خوبی می‌دانند که فیروزه سنگ بسیار حساسی است و چنانچه بر اساس برخی از بی‌دقتی‌ها دچار آسیب شود کلیه خواص درمانی و معنوی خود را از دست خواهد داد. از این رو تلاش می‌کنند اولاً با آشنایی با روش‌های نگهداری از سنگ فیروزه تا حد امکان از آسیب رساندن به آن جلوگیری نمایند و دوماً با شناخت روش‌هایی که منجر به پاک سازی و تمیزی سنگ فیروزه می‌شود از آن با نهایت دقت مراقبت کرده و آن را از آسیب‌های احتمالی که ممکن است سلامتی‌اش را به خطر بیاندازد، دور نمایند. چرا که فیروزه سنگی زنده است و اگر با نهایت دقت از آن مراقبت نشود کلیه خواص و کیفیت خود را از دست خواهد داد و به سنگی مرده تبدیل خواهد شد.

نکته‌ای در مورد تمیز کردن انگشتر فیروزه

مراقبت از فیروزه در صورت استفاده از آن امری لازم و اجتناب ناپذیر است. ما در این نوشتار قصد داریم مخاطبان عزیز را با روش‌های نگهداری از فیروزه و نیز با روش‌های تمیز کردن انگشتر فیروزه آشنا نماییم. اگر شما هم علاقه‌مند به استفاده از زیورآلات فیروزه هستید تا انتهای این نوشتار ما را همراهی کنید تا اطلاعات ارزشمندی را در این زمینه کسب نمایید.

ویژگی‌های سنگ فیروزه

قبل از آن که با روش‌های نگهداری و نیز راه‌های تمیز کردن سنگ فیروزه آشنا شویم بهتر است برخی از ویژگی‌های مهم این سنگ گرانبها را بیان نماییم:
فیروزه سنگی است که به دلیل رنگش استخراج می‌شود. رنگ فیروزه بسته به میزان آهن و مس موجود در آن از رنگ آبی آسمانی تا سبز متغیر می‌باشد. سنگ فیروزه دارای درجه سختی ۶ است. این سنگ ساختار کریستالی سه شیب دارد.

ویژگی
ویژگی سنگ فیروزه

اولین عاملی که باعث شروع فرایند تشکیل سنگ فیروزه است مس می‌باشد. فیروزه‌ها معمولاً در نقاط آتشفشانی و در نزدیکی سطح زمین یافت می‌شوند.

زمانی که این سنگ خشک است نهایت قدرت و استحکام خود را خواهد داشت. فیروزه در دو نوع مختلف وجود دارد. نوعی از سنگ فیروزه بدون رگه است و رنگی صاف و یک دست دارد. نوع دیگری از آن نیز رگه دار است. به سنگ‌های فیروزه رگه دار شجره و یا عنکبوتی نیز گفته می‌شود. نام گذاری این سنگ نیز به خصوص در میان عرب‌ها با توجه به رگه دار یا بی‌رگه بودن آن انجام می‌گیرد.

قیمت سنگ فیروزه با توجه به معدنی که از آن استخراج شده، رنگ، اندازه، تراش‌های روی آن و غیره تعیین می‌شود. فیروزه اصل معمولاً بسیار با کیفیت است لذا ارزش و قیمت بسیاری دارد. این سنگ چنانچه در ظرفی از خرده‌های هماتیت قرار بگیرد به طور کامل انرژی‌اش تخلیه می‌شود. برای شارژ شدن نیز نیاز دارد یک شب به دور از نور خورشید در میان قطعاتی از سنگ بلور قرار بگیرد.

خواص درمانی و معنوی سنگ فیروزه

فیروزه که تقریباً در تمام نقاط جهان یافت می‌شود خواص درمانی و معنوی بی‌شماری دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
کمک به ترمیم بافتهای بدن، تصفیه ریه‌ها، درمان آب مروارید، نقرس، روماتیسم، درمان بیماری‌های مرتبط با معده، سم زدایی از بدن، تقویت چشم‌ها، مبارزه با بیماری‌های ویروسی، درمان سردرد، مقابله با افسردگی‌ها، افزایش اعتماد به نفس، ایجاد الفت و دوستی، تبدیل دشمنی‌های سرسخت به دوستی‌های پایدار و عمیق، مبارزه با انواع سم‌های کشنده، درمان گلو درد، پاک سازی ذهن، دور کردن چشم زخم، استجابت دعاها.

ایجاد آرامش و دور کردن اضطراب و تشویش، محافظت از صاحب خود در برابر بلایا و حوادث، گشایش در امور، کمک در ایجاد فرزند موثر، افزایش رزق، رفع مشکلات، شکستن طلسمات مرتبط با عشق و محبت، بهبود روابط زناشویی، افزایش ثروت، افزایش کارایی سیستم بدن، کمک به دوری از فقر، عامل فتح و پیروزی در جنگ‌ها، کمک به گشایش سینه، افزایش قوت قلب، کمک به عملکرد معده، تسکین دهنده اعصاب و روان، محافظت از سوارکار در هنگام سوار کاری و غیره.

سنگ فیروزه نماد دوستی

سنگ فیروزه نمادی از صمیت، دوستی، محبت، بخشندگی، خلوص، مهر و علاقه و محبت است که برای صاحب خود ثروت عظیمی را به ارمغان می‌آورد.

تمیز کردن انگشتر فیروزه
نماد دوستی

ایران کشوری است که بهترین نوع فیروزه را از معادن فیروزه خود استخراج کرده و به سایر نقاط جهان صادر می‌نماید. بهترین فیروزه‌های جهان نیز در آستان قدس رضوی در مشهد نگهداری می‌شوند. فیروزه‌هایی که ارزش بسیاری دارند و لذا از قیمت بالایی نیز برخوردار می‌باشند. کسانی که دوست دارند از خواص فیروزه بهره‌مند شوند معمولاً زیورآلات ساخته شده از آن را استفاده می‌کنند. زیورآلاتی که نگین آن‌ها ساخته شده از سنگ فیروزه می‌باشد. در ادامه در مورد نگهداری و تمیز کردن انگشتر فیروزه صحبت می‌کنیم.

نکاتی مهم در مورد نگهداری از سنگ فیروزه

قبل از آنکه به روش‌های تمیز کردن انگشتر فیروزه بپردازیم نکاتی را در مورد نگهداری از سنگ فیروزه بیان می‌کنیم. همانطور که قبلاً نیز ذکر کردیم فیروزه سنگی ارزشمند و گرانبهاست که در عین حال که از صاحب خود در برابر خطرات محافظت می‌نماید و بدی‌ها را از او دور کرده و برکات فراوانی را نصیب او می‌کند نیاز به مراقبت و نگهداری دارد. از جمله مواردی که هنگام استفاده از فیروزه باید به آن‌ها توجه شود به شرح زیر است:

 • فیروزه نباید در داخل آب قرار بگیرد. بنابراین از قرار دادن آن در داخل آب خودداری کنید.
 • هرگز نباید زیورآلات فیروزه خود از جمله انگشتر را در معرض حرارت زیاد همچون حرارت ناشی از کتری، سماور، شسوار، بخاری و غیره قرار دهید. این کار به فیروزه آسیب خواهد زد.
 • چنانچه سنگ فیروزه خیس است و شما می‌خواهید آن را خشک کنید بهتر است آن را حداقل به مدت ۲۴ ساعت در یک محل خشک و گرم در کنار یک لامپ مهتابی قرار دهید تا فیروزه بدون هیچ آسیبی به طور کامل خشک شود.

تمیز کردن انگشتر فیروزه از مواد شیمیایی

 • فیروزه سنگی است که به مواد شیمیایی، مواد قلیایی و اسیدی، تمیز کننده‌های قوی و مواد شوینده همچون آنزیم‌های پاک کننده و یا وایتکس بسیار حساس است. بنابراین تا حداقل امکان فیروزه را از این گونه مواد دور کنید و از تماس مستقیم آن با مواد شیمیایی جلوگیری نمایید. حتی بهتر است هنگام کار با این گونه مواد فیروزه را از دست خود خارج کنید و یا این که حتماًً از دستکش استفاده نمایید.
 • زمانی که دست خود را با مایع دستشویی و یا صابون شست و شو می‌دهید سعی کنید فیروزه را از دست خود خارج کنید. چنانچه این امکان وجود نداشت تا فیروزه را از دست خود خارج کنید حتماً پس از شست و شو، تمیز کردن انگشتر فیروزه را در دستور کار خود قرار دهید و به طور دقیق نگین را بررسی کنید تا کف صابون و یا مایع دستشویی پشت آن باقی نماند.
شستشو دست
خارج کردن انگشتر هنگام جستجو

مراقبت از تماس فیروزه با روغن‌ها و تابش نور

 • زمانی که تصمیم دارید به مدت طولانی از زیورآلاتی که نگین فیروزه دارند استفاده نکنید، آن‌ها را داخل خاک اره و یا پنبه قرار دهید و در یک سلفون بپیچید. هوای سلفون را خارج کنید تا فیروزه در معرض هوا نیز قرار نگیرد. با این کار هم عمر فیروزه خود را افزایش می‌دهید و هم این که خواص آن را حفظ می‌نمایید.
 • فیروزه خاصیت جذب مایعات و انواع روغن‌ها را دارد، بنابراین هنگام استفاده از آن باید مراقب باشید تا با مایعات و روغن‌ها تماس پیدا نکند، چرا که در صورت تماس با این گونه مواد فیروزه رنگ خود را از دست خواهد داد.
 • هرگز فیروزه را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید. چرا که با این کار آب طبیعی موجود در آن تبخیر خواهد شد و خاصیت فیروزه از بین خواهد رفت.

مراقبت از تماس فیروزه با کرم‌های آرایشی و عرق بدن

 • تماس با کرم‌های آرایشی، عطر و ادکلن، صابون و چربی و نیز کدورت و آلودگی هوا می‌تواند منجر به تغییر رنگ فیروزه شود. بنابراین سعی کنید فیروزه از این گونه مواد دور نمایید.
 • در برخی مواقع رنگ فیروزه قابل برگشت است اما در برخی مواقع مخصوصاً زمانی که فیروزه با مواد شیمیایی آن هم به مدت طولانی تماس برقرار می‌نماید و دچار تغییر رنگ می‌شود، رنگ آن دیگر قابل برگشت نخواهد بود.
 • عرق بدن نیز می‌تواند منجر به تغییر رنگ فیروزه شود. چنانچه هنگام استفاده از انگشتر فیروزه عرق کردید، سریعاً عرق دستانتان را تمیز کنید تا با فیروزه تماس پیدا نکند.

حال که با روش‌های مراقبت از سنگ فیروزه آشنا شدید بهتر است با شیوه تمیز کردن انگشتر فیروزه نیز آشنا شوید تا بتوانید با رعایت آن‌ها از خواص بی‌نظیر سنگ فیروزه بهره‌مند شوید.

روش‌های تمیز کردن انگشتر فیروزه

از جمله روش‌هایی که با استفاده از آن‌ها می‌توانید انگشتر فیروزه را تمیز نمایید به شرح زیر است:

استفاده از پارچه نخی

در صورتی که انگشتر فیروزه شما به مواد قلیایی و اسیدی آغشته نشده است، برای تمیز کردن آن می‌توانید از یک پارچه نخی نرم استفاده کنید. پارچه را کمی مرطوب کنید و روی نگین بکشید. با این کار آلودگی‌ها از روی سنگ فیروزه پاک خواهد شد.

تمیز کردن انگشتر فیروزه با استفاده از پارچه چرمی

چنانچه در منزل خود پارچه چرمی دارید می‌توانید با استفاده از آن سنگ فیروزه را تمیز کنید. تکه‌ای از پارچه چرمی را بردارید و روی فیروزه بکشید. بعد از تمیز کردن فیروزه با پارچه چرمی شاهد جلا و درخشندگی هر چه بیشتر سنگ فیروزه خواهید شد.

پارچه چرمی
پارچه چرمی

استفاده از نمک دریایی خشک

روش دیگری که در تمیز کردن سنگ فیروزه به کار می‌رود استفاده از نمک دریایی خشک است. در هنگام استفاده از این روش، شما باید مقداری نمک دریایی خشک تهیه کنید و آن را روی سنگ فیروزه قرار دهید تا با گذشت زمان فیروزه تمیز شده و درخشندگی و جلای خود را دوباره به دست آورد.

استفاده از آب ولرم

استفاده از آب ولرم در تمیز کردن سنگ فیروزه فقط زمانی توصیه می‌شود که فیروزه با مواد شیمیایی تماس پیدا کرده است. در این صورت شما باید فیروزه را به آرامی با آب ولرم شست و شو دهید و سپس در اسرع وقت آن را با یک دستمال نرم و لطیف به طور کامل خشک کنید.

برای پاک کردن گرد و خاک سنگ فیروزه در صورتی که به چربی آغشته نشده باشد، می‌توانید دستان خود را خیس کنید البته در حدی که دستانتان کمی با آب مرطوب شده باشد، سپس دست خود را روی فیروزه بکشید تا گرد و غبار از روی آن پاک شود.

اگر دوست دارید که بدانید تعبیر خواب انگشتر طلا چیست، حتماً آن مقاله را مطالعه کنید.

نکات پایانی در مورد تمیز کردن انگشتر فیروزه

 • فیروزه سنگی است که خلل و فرج‌های زیادی را در خود جای داده است. بنابراین بهتر است هنگام تمیز کردن انگشتر فیروزه چنانچه به مواد اسیدی و قلیایی آلوده نشده است، از آب استفاده نکنید. چرا که آب از درون خلل و فرج‌ها، به داخل فیروزه نفوذ پیدا کرده و باعث می‌شود فیروزه خاصیت خود را از دست بدهد.
 • فیروزه سنگی است که کانی آن به راحتی کثیف شده و گرد و غبارهای زیادی را به سمت خود جذب می‌نماید. چنانچه چربی و روغن به سطح فیروزه چسبیده باشد، خلل و فرج‌های آن را پر کرده و به مرور زمان گرد و غبارها را به طرف فیروزه می‌کشد. در اثر این فرایند فیروزه جلای خود را از دست خواهد داد.
 • اگر اثرات نفوذی در سنگ فیروزه زیاد باشد، حتی ممکن است باعث شود که فیروزه قابل جلا پذیری و صیقل مجدد نیز نباشد. بنابراین چنانچه روغن با سنگ فیروزه تماس پیدا کرد سعی کنید آن را در اسرع وقت با دستمال نخی تمیز پاک کنید. هرگز برای تمیز کردن سنگ فیروزه از بازدم خود استفاده نکنید چرا که اثر نامطلوبی روی سنگ فیروزه ایجاد خواهد کرد.
بررسی نکات
نکات تمیز کردن انگشتر فیروزه

عدم قرار دادن طولانی مدت فیروزه در آب

 • از آنجایی که فیروزه سنگ بسیار حساسی است و ممکن است حتی هنگام تمیز کردن آسیب ببیند بهتر است فواصل تمیز کردن آن را بیشتر نمایید.
 • ایجاد خراش بزرگترین خطری است که ممکن است سنگ فیروزه را تهدید نماید. بنابراین هنگام تمیز کردن آن از پارچه‌ای نرم و لطیف استفاده کنید تا از این طریق بتوانید از ایجاد خراش روی آن جلوگیری نمایید.
 • هر چند که برخی معتقد هستند قرار دادن فیروزه در آب باعث خوش رنگ شدن آن می‌شود ( البته باور درستی است) اما چنانچه فیروزه به مدت طولانی در آب قرار بگیرد سپس از آب خارج شده و خشک شود، رطوبت خود را از دست می‌دهد و دوباره به رنگ اولیه خود باز می‌گردد. با این تفاوت که این بار خط زرد رنگی که هرگز پاک نمی‌شود، دور حاشیه آن ایجاد شده که به شدت از ارزش و زیبایی فیروزه می‌کاهد.

واکس‌زنی جهت تمیز کردن انگشتر فیروزه

 • چنانچه انگشتر فیروزه شما اصل باشد و همچنین در مکان و شرایط مناسبی نگهداری شود، دچار خرابی، فساد و یا آسیب نخواهد شد. این در حالی است که فیروزه‌های آمریکایی در صورت نگهداری ناصحیح به مرور زمان ترک ترک می‌شوند و خط‌های سفید رنگی روی آن‌ها ظاهر می‌شود که نشان می‌دهند فیروزه فاسد شده است.
 • فیروزه در طی استفاده از آن ممکن است کم رنگ شود. امروزه برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی عمل واکس زنی را روی فیروزه‌ها انجام می‌دهند. به این صورت که طی روش خاصی فیروزه را در یک رزین مصنوعی فرو می‌برند تا عمل به سازی فیروزه انجام بگیرد. با انجام عمل واکس زنی درجه سختی فیروزه و نیز دوام کانی آن افزایش پیدا کرده و در نتیجه از تغییر رنگ آن جلوگیری می‌شود. لازم به ذکر است با انجام عمل واکس زنی هم قیمت و هم ارزش فیروزه افزایش پیدا خواهد کرد.

عدم تماس ادکلن، آب داغ و کلردار در مجاورت انگشتر فیروزه

 • آب داغ نیز به نوبه خود می‌تواند سلامتی سنگ فیروزه را به خطر بیاندازد. بنابراین سعی کنید از تماس فیروزه با آب داغ جلوگیری کنید. زمانی که استحمام می‌کنید بهتر است انگشتر فیروزه را از دست خود خارج نمایید تا دچار آسیب و یا رنگ پریدگی نشود.
 • سعی کنید سنگ فیروزه را از آب کلردار دور نگه دارید. آب کلر دار نیز می‌تواند به فیروزه آسیب وارد نماید.
 • از آنجایی که عطر و ادکلن ماده فراری هستند و مولکول‌های آن‌ها در فضای اتاق و یا محیط سربسته پراکنده می‌شود بهتر است از گذاشتن انگشتر فیروزه در کمدی که عطر و ادکلن دارد پرهیز کنید. چرا که ممکن است مولکول‌های آن‌ها با سنگ فیروزه تماس پیدا کرده و آن را دچار آسیب و یا رنگ پریدگی نماید.
تمیز کردن انگشتر فیروزه
عدم تماس ادکلن

راه‌های افزایش طول عمر انگشتر فیروزه

حال که روش‌های تمیز کردن انگشتر فیروزه را بیان کردیم به سراغ راه‌های افزایش طول عمر انگشتر فیروزه می‌رویم. از جمله مواردی که با رعایت آن‌ها می‌توانید طول عمر انگشتر خود را افزایش دهید به شرح زیر می‌باشند:

 • سعی کنید مرحله به‌سازی را که شامل عمل واکس زنی است را روی انگشتر فیروزه خود انجام دهید.
 • از شستن انگشتر فیروزه با الکل و مواد شیمیایی همچون وایتکس، شوینده‌های قوی و غیره خودداری کنید.
 • تا آنجایی که می‌توانید از تماس انگشتر فیروزه با چربی و کرم‌های آرایشی جلوگیری کنید. چنانچه از این کرم‌ها استفاده کردید و یا پوست شما چرب بود در اسرع وقت دستان خود را با آب و صابون و یا مایع دستشویی شست و شو دهید.
 • انگشتر فیروزه خود را در معرض تابش مستقیم نور آفتاب و نیز هوای آلوده و پر از گرد و غبار قرار ندهید. انگشتر فیروزه خود را هر چند وقت یک بار تمیز کنید تا از این طریق بتوانید از نفوذ آلودگی‌ها به درون آن جلوگیری نمایید. فیروزه تنها سنگ معدنی است که می‌تواند انواع چربی‌ها را جذب نماید. پس تا زمانی که چربی‌ها به عمق آن نفوذ نکرده‌اند، سریعاً دست به کار شوید و فیروزه را تمیز نمایید.

اطلاعات بیشتر در مورد انگشتر فیروزه

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد سنگ فیروزه می‌وانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید. همچنین اگر قصد خرید و فروش لوازم شخصی خود از جمله زیورآلات را دارید می‌توانید به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید و اینکار را بدون دردسر انجام دهید.

7 دیدگاه دربارهٔ «تمیز کردن انگشتر فیروزه»

 1. سلام من یه سنگ فیروزه برای گردنبندم خریدم دو هفته نشده نصف سنگ به صورت کدر در اومد و مرده شد ممنون میشم‌بگید چرا اینطور شد ؟

   1. نه فیروزه اصل هم بعد مدتی در برابر چربی عرق بدن و اب داغ و مواد شیمیایی حساس هست اتفاقا فیروزه اصل تغییر رنگ می‌دهد کدر می‌شود فیروزه قلابی بعد چند دقیقه تو نور خورشید باشه رنگ عوض نمیکنه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *