تشخیص نقره اصل

تشخیص نقره اصل

شاید شما هم از آن دسته از کسانی هستید که به نقره علاقه‌‌مندید و دوست دارید گردنبد، انگشتر، دستبند و یا گوشواره‌‌ای از جنس نقره داشته باشید و یا شاید از آن دسته از افرادی باشید که انگشتر نقره‌‌‌‌ای را از کسی هدیه گرفته‌‌اید و یا از آن دسته از کسانی هستید که از صندوقچه قدیمی مادربزرگتان انگشتر نقره‌‌ای پیدا کرده‌‌اید و حال می‌‌خواهید بدانید که اصل است یا خیر؟ هر چند که تشخیص نقره اصل بسیار دشوار است ولی با چند روش ساده تا حدود زیادی می‌‌توانید از اصل بودن انگشتر نقره خود اطمینان حاصل کنید. ما در این نوشتار قصد داریم شما را با شناخت نقره اصل آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

ویژگی‌‌های نقره اصل

نقره یک عنصر شیمیایی است که خاصیت انعطاف پذیری دارد. نقره استرلینگ تشکیل یافته از ۵/۹۲ درصد نقره خالص و ۵/۷ درصد فلزات دیگر که اغلب مس است، می‌‌باشد.

نقره استرلینگ از نقره خالص سخت‌‌تر است. اکثر محصولاتی که در بازار به اسم نقره اصل خرید و فروش می‌‌شوند پوشش نقره دارند و اغلب با نقره اصل اشتباه گرفته می‌‌شوند. در واقع این نوع محصولات در اکثر مواقع تنها پوشیده شده از لایه بسیار نازکی از نقره هستند.

حال با شناخت ویژگی‌‌های نقره اصل به ارائه روش‌‌هایی می‌‌پردازیم که با توسل به آن‌ها بتوانیم نقره اصل را بشناسیم.

راه‌های شناخت نقره اصل

ممکن است گردنبند، دستبند، انگشتر، گوشواره و غیره شما از جنس نقره باشد و شما بخواهید اصل یا بدل بودن آن را تشخیص دهید. به هر حال تمامی این روش‌‌ها برای هر محصول نقره‌‌ای قابل انجام است و شما به راحتی می‌‌توانید از این روش‌‌ها برای تشخیص نقره اصل استفاده کنید.

از جمله روش‌‌هایی که با توسل به آن‌ها می‌‌توانید نقره اصل را بشناسید به شرح زیر است:

تشخیص نقره اصل با نشانه‌ها

هر قطعه نقره نشانه‌‌ای دارد که با استفاده از آن هویت خود را مشخص می‌‌نماید.

در واقع این نشانه‌‌ها به منزله شناسنامه نقره اصل هستند که اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار می‌‌دهند. بنابراین اولین گام در شناخت نقره اصل بررسی نشانه‌‌هایی است که بر روی آن حک شده است. اگر نقره شما این نشانه‌‌ها را داشته باشد به احتمال زیاد اصل است و اگر فاقد چنین نشانه‌‌هایی باشد بدل خواهد بود.

نشانه‌‌هایی که روی نقره حک می‌‌شوند بیانگر جزئیات محتوای جنس مورد نظر شما هستند. به عبارت دیگر بیانگر میزان خلوص نقره، معدنی که نقره از آن استخراج شده، طراح و یا سازنده جواهر هستند.

این نشانه‌‌ها را معمولاً بر روی گیره گردنبند و داخل دستبند، انگشتر و گوشواره حک می‌‌کنند.

لازم به ذکر است که زیورآلات قدیمی نقره‌‌ای که سال‌‌های زیادی از قدمت آن‌ها می‌‌گذرد ممکن ست فاقد چنین نشانه‌‌هایی باشند. در ضمن ممکن است بدلیجات نیز این نشانه‌‌ها را داشته باشند. بنابراین بررسی نشانه‌‌های حک شده روی زیورآلات نقره‌‌ای از جمله انگشتر امری لازم است ولی کافی نیست.

نکته

اگر نقره‌ شما این نشانه‌‌ها را داشته باشد باید به دنبال روش‌‌های دیگری برای تشخیص نقره اصل باشید تا از اصل بودن آن اطمینان حاصل کنید.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که تمامی زیورآلات خوب و با کیفیت باید حداقل نشانه‌‌ای از موارد ذکر شده همچون درصد خلوص، نام معدن، نام طراح و یا غیره داشته باشند.
از علایم رایج تشخیص نقره اعداد ۹۲۵، ۸۰۰ و حرف S است که نشان دهنده Sterling یا Silver می‌‌باشد.

در هر قطعه نقره ممکن است نشانه‌‌های زیادی وجود داشته باشد، اما به هر حال یک جواهر با کیفیت حداقل باید یکی از این نشانه‌‌ها را داشته باشد.

با این نشانه‌‌ها اصالت انگشتر شما سنجیده می‌‌شود. اگر هنگام خرید انگشتر نقره‌‌ای متوجه شدید که انگشتر شما هیچ کدام از این نشانه‌‌ها را ندارد به احتمال زیاد انگشتر بدل است و فقط جنبه تزئینی دارد.

تشخیص نقره اصل با نشانه‌ها
تشخیص نقره اصل با نشانه‌ها

شناخت نقره اصل از طریق عیار آن

یکی دگر از پاسخ‌های سوال چگونه نقره را تشخیص دهیم، مشخص کردن عیار آن است. همانطور که در بالا نیز ذکر کردیم نقره اصل از ۵/۹۲ درصد نقره خالص تشکیل شده است.

شما با بررسی انگشتر خود باید عدد ۹۲۵، ۹۰۰ و یا ۸۰۰ را که نشان دهنده میزان عیار انگشتر شما است را مشاهده نمایید. لازم به ذکر است اعداد ۹۰۰ و یا ۸۰۰ نیز اعداد قابل قبولی برای نقره اصل هستند. پس اگر به جای عدد ۹۲۵ عدد ۹۰۰ و یا ۸۰۰ را در انگشتر خود دیدید تعجب نکنید. این اعداد در اصل بودن انگشتر شما خللی وارد نمی‌‌کنند.

شناخت نقره اصل از بدل با استفاده از وزن

در حالت کلی نقره سنگین‌‌تر از فلزهای جعلی مانند خود همچون برنج و ترکیب قلع و سرب است.

زیورآلاتی که اصل و مستحکم هستند معمولاً سنگین، صاف و سازگار هستند در حالی زیورآلات تقلبی نه تنها تو خالی هستند بلکه هنگام استفاده نیز حس بدی به شما می‌دهند. بنابراین بررسی وزن انگشتر نیز می‌‌تواند راهی برای تشخیص نقره اصل از بدل باشد.

برای استفاده از این روش ابتدا باید روی ترازوی دقیق انگشتر خود را وزن نمایید و عدد به دست آمده را یادداشت کنید. سپس داخل یک ظرف آب ریخته و ظرف را روی ترازو قرار دهید و عدد ترازو را به صفر برسانید. سعی کنید در هنگام استفاده از این روش از آب مقطر استفاده کنید. انگشتر خود را به طور کامل در آب فرو ببرید.

توجه نمایید که در این مرحله اصلاً به ترازو و ظرف دست نزنید. سپس عدد به دست آمده را یادداشت کنید. عدد اول را که از وزن کردن انگشتر به دست آورده‌‌اید را تقسیم بر عدد دوم کنید. با این کار اصل بودن نقره شما مشخص می‌‌شود. عددی که از طریق این روش برای نقره خالص باید به دست آید تقریباً عدد ۴۹/۱۰ خواهد بود. لازم به ذکر است که این روش نمی‌‌تواند به تنهایی روش مناسبی برای تشخیص نقره اصل باشد. چرا که متقلبین به راحتی می‌‌توانند از طریق کم و یا زیاد کردن مقدار فلزات جایگزین عدد مورد نظر را به دست آورند.

نکته

به این نکته نیز توجه داشته باشید که نقره مقیاس جهانی دارد و در تمامی کشورهای دنیا با عیار ۹۲۵ و حک شماره در پشت محصولات خرید و فروش می‌‌شود. با این حال امکان تقلب در مورد زیورآلات نقره بسیار زیاد می‌‌باشد.

شناخت نقره اصل از بدل با آهنربا

نقره نیز همانند طلا خاصیت ضد آهنربایی دارد یعنی در هنگام برخورد با یک آهنربا نه تنها جذب آن نمی‌شود بلکه آن را دفع می‌‌نماید. بنابراین زمانی که می‌‌خواهید نقره اصل را تشخیص دهید یک آهنربا بردارید و آن را به انگشتر خود نزدیک کنید.

اگر بین آهنربا و انگشتر شما نیروی دافعه به وجود آمد یعنی این دو یکدیگر را دفع کردند نقره شما اصل است در غیر این صورت و در صورت به وجود آمدن نیروی جاذبه بین آهنربا و انگشتر شما، می‌‌توان به صراحت گفت که انگشتر شما تقلبی و فقط با روکش نقره‌‌ای است.

لازم به ذکر است فلزاتی که روی، سرب، مس و یا دیگر فلزات غیر مغناطیسی دارند با استفاده از این آزمون قابل شناسایی نخواهند بود.

استفاده از آهنربا
استفاده از آهنربا

تشخیص نقره اصل با استفاده از یخ

استفاده از یخ روشی دیگری برای شناخت نقره اصل از بدل است. نقره رسانای خوبی برای انرژی گرمایی است.

به عبارت دیگر هر قطعه یخی که در مجاورت نقره و در فضای اتاق قرار می‌‌گیرد باید زودتر از حد معمول ذوب شود. بنابراین شما می‌‌توانید با استفاده از یک قطعه یخ تشخیص دهید که آیا انگشتر شما ساخته شده از نقره اصل است یا خیر.

یک قطعه یخ را روی انگشتر خود قرار دهید. اگر یخ در کمتر از حد زمان معمول آب شد، مشخص می‌‌شود که نقره شما اصل است. لازم به ذکر است این خاصیت نقره باعث شده است که از آن به عنوان فلز صنعتی یاد کنند چرا که نقره در صنعت نیز بسیار پر کاربرد می‌‌باشد.

شناخت نقره اصل از طریق صدا

اگر بر روی جسمی که از نقره اصل ساخته شده است ضربه وارد نمایید، صدای ظریف و زنگ مانندی را خواهید شنید. این در حالی است که صدای دیگر فلزات در هنگام ضربه زدن به آن‌ها البته به غیر از طلا صدایی بم و گرفته است. بنابراین شما به راحتی می‌توانید با ضربه زدن به انگشتر خود و شنیدن صدای آن نقره اصل را از بدل بشناسید.

استفاده از مایع سفیدکننده برای تشخیص نقره

استفاده از مایع سفید کننده روشی دیگری برای شناخت نقره اصل از بدل است.

برای این کار باید قسمتی از انگشتر خود را به مایع سفید کننده آغشته کنید.

اگر محل مورد نظر به سرعت سیاه شد، مشخص می‌‌شود که انگشتر شما اصل است و یا این که با روکشی از نقره ساخته شده است.

استفاده از این روش به شما این امکان را می‌‌دهد که جنس انگشتر خود را بهتر و بیشتر بشناسید.

شناخت نقره اصل با استفاده از روش سونوگرافی

سونوگرافی که برای تشخیص بارداری انجام می‌‌شود می‌تواند به عنوان روشی مناسب برای تشخیص نقره اصل نیز به شمار رود. همانطور که می‌‌دانید صدا از فلزات مختلف با سرعت‌‌های متفاوتی عبور می‌‌کند.

از این خاصیت در تست سونوگرافی که برای تشخیص نقره اصل انجام می‌‌گیرد، استفاده می‌‌شود. روی انگشتر نقره تست سونوگرافی انجام شده و مقیاس ضخامت فراصوتی اندازه‌‌گیری می‌‌شود و با تعیین میزان آن اصل بودن نقره محرز می‌‌شود.

شناخت نقره اصل از بدل با بوکردن آن!

روشی دیگری که برای شناخت نقره اصل به کار می‌‌رود استفاده از قوه بویایی است.

شما می‌‌توانید با کمک حس بویایی خود انگشتر، دستبند یا … مورد نظر را به مدت چند ثانیه بو کنید.

اگر هنگام بو کردن، بوی قوی احساس کردید و یا به مشام شما رسید به احتمال بسیار زیاد انگشتر، دستبند یا … شما بیشتر از آن که از نقره تشکیل شده باشد از مس تشکیل شده است. یعنی انگشتر شما نقره اصل یا نقره استرلینگ با میزان عیار بالای نقره نیست.

تشخیص نقره اصل با استفاده از مواد شیمیایی همچون اسید

در هنگام استفاده از این روش باید حتماً دستکش به دست داشته باشید تا مواد اسیدی دست شما را نسوزاند. همچنین سعی کنید این کار را به دور از فضای اتاق و در یک محیط باز انجام دهید تا خطرات استفاده از ماده شیمیایی را به حداقل برسانید. در این روش انگشتر، دستبند یا … شما دچار آسیب خواهد شد. بنابراین سعی کنید هنگامی از این روش استفاده کنید که روش‌های دیگر جواب نداده باشد. حال مقداری اسید مرغوب تهیه کنید.

یک قطره از اسید را به محل مورد نظر بزنید و منتظر ایجاد واکنش باشید. اسید باعث می‌‌شود رنگ محل مورد نظر تغییر یابد. در صورتی که محل مورد نظر به رنگ‌‌های قهوه‌‌ای، قرمز و یا سبز تبدیل شد، انگشتر، دستبند یا … شما از نقره اصل ساخته شده است.

در صورتی که بر اثر واکنش رنگ‌‌های فوق حاصل نشد، مشخص می‌‌شود که انگشتر، دستبند یا … شما تقلبی است و فقط با روکشی از نقره ساخته شده است.

تشخیص نقره با اسید
تشخیص نقره با اسید

نکته مهم

در برخی موارد ممکن است شما ناچار باشید که از روش‌‌های تخصصی‌‌تری برای تشخیص اصل بودن انگشتر، دستبند یا … نقره خود استفاده کنید.

روش‌‌هایی مانند روش تیزآب و سنگ محک، در این صورت بهتر است کار را به یک آدم حرفه‌‌ای بسپارید تا او این کار را برای شما انجام دهد. چرا که انجام این کار اصول خاص خودش را دارد که برای درستی نتیجه باید با آن‌ها کاملاً آشنا باشید.

با روش تیزآب و سنگ محک به صورت صد در صد هم اصل و یا بدل بودن انگشتر، دستبند یا … شما مشخص می‌‌شود، هم نوع فلزی که زیر روکش نقره به کار رفته است و هم میزان عیار آن به طور دقیق تعیین می‌‌شود.

شناخت نقره اصل از بدل با تست انعطاف پذیری

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم نقره فلزی انعطاف پذیر است پس قابلیت خم شدن دارد.

اگر انگشتر، دستبند یا … نقره خود را خم کنید و تا حدودی از انعطاف پذیری برخوردار باشد می‌‌توان گفت درصد خلوص آن بیشتر است؛ اما چنانچه آن را خم کردید و متوجه شدید که اصلاً خم نمی‌‌شود و بسیار سفت و سخت است بدانید که درصد خلوص آن بسیار کم و اندک است.

تشخیص نقره اصل با پارچه سفید

استفاده از پارچه روشن و یا سفید روشی دیگری برای شناخت نقره اصل از بدل است. پارچه سفید و یا رنگ روشنی را بردارید و آن را روی انگشتر، دستبند یا … خود بکشید. اگر آثاری از کثیفی و یا لکه‌‌های سیاه روی پارچه مشاهده کردید مشخص می‌‌شود انگشتر، دستبند یا … شما نقره اصل است و به احتمال زیاد از نقره استرلینگ ساخته شده است.

استفاده از آزمایش‌های پیشرفته

چنانچه تمام روش‌‌های فوق را امتحان کردید و باز از اصل یا بدل بودن انگشتر، دستبند یا … خود اطمینان حاصل نکردید می‌‌توانید انگشتر خود را به آزمایشگاه‌‌های پیشرفته طلا و جواهرات ارسال نمایید.

در این آزمایشگاه‌‌ها روی جواهرات آزمایش‌های مختلفی انجام می‌‌دهند تا از اصل بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنند. از جمله آزمایش‌هایی که در این آزمایشگاه‌‌ها انجام می‌‌شود به شرح زیر است:

آزمایش ذوب

در این روش از انگشتر، دستبند یا … نقره نمونه‌‌گیری به عمل می‌‌آید. نمونه ذوب می‌‌شود و تحت آزمایش شیمیایی خاصی قرار می‌‌گیرد.

آزمایش تفنگ

در این روش به کمک روش‌‌های بسیار خاص ساختار مولکولی و شیمیایی انگشتر، دستبند یا … نقره مورد بررسی قرار می‌‌گیرد.

آزمایش طیف سنجی جرمی

در این روش به کمک روش‌‌های بسیار خاص ساختار مولکولی و شیمیایی انگشتر، دستبند یا … نقره مورد بررسی قرار می‌‌گیرد.

شناخت نقره اصل با استفاده از تست اسید نیتریک

روش‌‌های خانگی ممکن است اعتبار بالایی نداشته باشند. بنابراین اگر می‌‌خواهید به طور دقیق بدانید که انگشتر شما از نقره اصل ساخته شده است یا خیر می‌توانید از تست اسید نیتریک استفاده نمایید.

روش کار به این صورت است که شما مقداری اسید نیتریک تهیه می‌‌کنید. قسمتی از انگشتر، دستبند یا … خود را خراش می‌‌دهید و یک قطره از اسید نیتریک را روی آن می‌‌ریزید و منتظر واکنش می‌‌مانید. اگر واکنش حاصل به رنگ سبز در آمد مشخص می‌‌شود انگشتر، دستبند یا … شما از نقره اصل ساخته نشده است و در ساخت آن از فلز دیگری استفاده شده است.

اما چنانچه واکنش حاصل به رنگ کرم درآید مشخص می‌‌شود انگشتر، دستبند یا … شما اصل است و از نقره با عیار بالا ساخته شده است.

لازم به ذکر است به علت مشکلاتی که ممکن است اسید نیتریک برای شما به وجود آورد بهتر است انجام این کار را به یک متخصص بسپارید. او با آشنایی کامل از اصول کار خطرات و مشکلات ناشی از کار با اسید نیتریک را به حداقل ممکن می‌‌رساند. در صورتی که تمایل داشتید خودتان در منزل این کار را انجام دهید حتماً از دستکش و عینک محافظ استفاده نمایید. این روش که به روش محک زدن نیز معروف است یکی از بهترین و مطمئن‌‌ترین روش‌‌ها برای تشخیص و شناخت نقره اصل است.

تشخیص نقره اصل با استفاده از اسید نیتریک
تشخیص نقره اصل با استفاده از اسید نیتریک

خرید از یک نقره فروشی معتبر

هر چند که تمامی راه‌‌ها و روش‌‌های فوق به شما کمک می‌‌نمایند که نقره اصل را از بدل تشخیص دهید اما چرا از همان ابتدا خریدتان را با اعتبار و اطمینان بیشتری انجام ندهید تا مجبور باشید دست به کارهای بعضاً خطرناک بزنید.

از آنجایی که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و یا به اصطلاح سری که درد نمی‌کند را دستمال نمی‌‌بندند.

شما هم سعی کنید هنگام خرید انگشتر نقره از همان ابتدا خرید را از یک نقره فروشی معتبر که دارای مجوز و پروانه کسب است انجام بدهید و پس از خرید فاکتور دریافت نمایید تا نیازی به انجام کارهای فوق نداشته باشید.

مغازه‌‌ای که پروانه کسب دارد و هنگام فروش محصول خود فاکتور صادر می‌‌نماید در صورت تقلبی و یا جعلی بودن محصول خود مسئول و پاسخگو خواهد بود. بنابراین سعی می‌نماید بدون تقلب بهترین‌‌ها را در اختیار مشتریان خود قرار دهد.

اگر قصد خرید و فروش زیورآلات موردنظرخود را دارید می‌توانید اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید و اینکار را به صورت راحت انجام دهید.

30 دیدگاه دربارهٔ «تشخیص نقره اصل»

  1. سلام کاربر گرامی
   ۹۲۵ معیار نقره است، انگشترتون نقره است با معیار ۹۲۵. PJ هم مربوط میشه به علامت اختصاری تولیدکننده مثلا پارس جواهر

 1. سلام من یک گوشواره نقره خریدم روش نوشته A348 به اهن ربا نمیچسبه فروشنده هم معتبر بود ولی این عدد حک شده میخواستم بدونم یعنی چی و اینکه نقره هست؟!

 2. سلام من یه انگشتر خریدم داخل حک شده s.steel 11# این حک شده نقره هست یا نه چون از جایی که خریدم اکثرا داخل انگشترا چیزی حک نشده بود یا اینکه این جمله حک شده

 3. سلام از نقره فروشی که بهش اعتماد دارم یه پلاک خریدم دقیقا همه پلاک رو نگاه کردم ولی هیچ عدد یا علامتی روش حک نشده ،چون عددی حک نشده امکان داره اصل نباشه؟

   1. حالتون خوبه ؟این دیگه چه جورراهنماییه؟اگه آهنربا به پلاک چسبیدچطور نقره میشه؟
    بجای اینکه بگید آهنه چون جذب آهنرباشده برعکسشو میگید!😁

    1. سلام علیرضا عزیز
     من محتوارو چک کردم دوست عزیز در بخش تست اصل بودن نقره با آهنربا گفته شده که اگر آهنربا به پلاک یا انگشتر چسبید، نقره نیست.
     ممنون از دقتتون بازم چشم محتوا حتما مجدد بازخونی میشه و هر کجا نیاز به بازنویسی و تصحیح بود اعمال میشود.
     بازم به ما سر بزنید.

 4. سلام .من سک سرویس کارد و چنگال روسی دارم که دسته های آن نقره است و تقریبا ببش از ۱۰۰ سال قدمت دارد . با بسیاری از روشها تست کردم و نقره یودنش را تقریبا اطمینان دارم . میخواهم این سرویس را بفروشم. حالا یا بعنوان سرویس کارد و چنگال .یا نقره اش را به یک کارگاه ساخت جواهران و زیورآلات . آیا میتوانید کسی را معرفی کنید برای فردشش

  1. سلام
   به کدهایی که روی طلا و نقره زده می‌شود انگ می‌گویند و معمولا تولیدات نقره با استاندارد استرلینگ (Sterling) ساخته می شود. و روی آنها کد «۹۲۵» یا «S925» انگ می شود.
   این کد، کد استاندارد شرکت سازنده حلقه است.

 5. به نطر من اگر از یک نقره فروشی معنبر خرید کنیم دیگه میتونیم از اصل بودن نقره مطمئن باشیم و نیازی به تست و این چیزام نیست

 6. سلام.من یکبار با اسید نیتریک این تست رو انجام دادم و بلافاصبه بعد از دیدن نتیجه اثراتش رو راحت پاک کردم.فقط اثر خراشی که پشت انگشتر ایجاد کرده بودم مونده که با ابکاری میشه اونم برطرف کرد.

 7. شما اینجا استفاده از تست اسید نیتریک رو خیلی معتبر معرفی کردید.میخواستم بدونم ایجاد خراش و ریختن اسید روی انگشتر نقره باعث خراب شدن اون نمیشه؟این رنگ سبزی که گفتید بعدش برطرف میشه؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *