چگونه انگشتر طلا را بشناسیم

چگونه انگشتر طلا را بشناسیم

طلا از جمله کالاهایی است که اگر چه ضروری نیست اما به وفور مخصوصاً توسط بانوان مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجایی که این کالا معمولاً قیمت بالایی دارد و برای خرید آن باید هزینه زیادی پرداخت کرد، دقت در انتخاب و نیز تشخیص اصل و تقلبی بودن آن از اهمیت به سزایی برخوردار است. امروزه بدلیجات بسیاری در بازار خرید و فروش می­‌شوند که شباهت زیادی به طلا دارند و گاهی ممکن است به جای طلا به فروش برسند، لذا این امر اهمیت تشخیص طلای اصل از بدل و نیز شناخت آن را دو چندان می­‌کند. ما در این نوشتار قصد داریم با معرفی راه­­‌هایی که شما را در شناخت طلای اصل یاری می‌­کند، پاسخ سوال چگونه انگشتر طلا را بشناسیم را دریابیم. پس تا پایان این نوشتار ما را همراهی کنید.

شناسنامه طلا

هر قطعه طلایی که خریداری می‌­شود، دارای شماره­ای متشکل از اعداد و حروف است که نشان دهنده تمامی اطلاعات طلا است. اولین عددی که روی مصنوعات طلا از جمله انگشتر حک شده است، بیانگر میزان عیار آن می‌­باشد. عدد ۹۲۵ در دایره بیضی بیانگر نقره با عیار ۹۲۵ می‌­باشد. عدد کناری آن عدد ۹۰۰ می­‌باشد که نشان دهنده پلاتین با عیار ۹۰۰ است. لازم به ذکر است استاندارد کشور ایران برای پلاتین از عیار ۸۰۰ به بالا آغاز می­‌شود.

نشان طلای ۱۸ عیار نیز عدد ۷۵۰ درون لوزی می‌­باشد. در ایران حروفی که در کنار اعداد حک می‌­شود با توجه به معیارهای سازمان استاندارد تعیین می‌­شود. حرف T نشان دهنده شهر تهران، حرف M نشان دهنده شهر مشهد و حرف E نشان دهنده شهر اصفهان است. یک سری اعداد نیز در کنار این حروف درج می‌­­شوند که بیانگر شماره کارخانه به ثبت رسیده در سازمان استاندارد و اتحادیه کشوری می­‌باشند. با این اوصاف هر قطعه طلا شناسنامه‌ه­ایی دارد که میزان عیار آن، کشور، شهر و کارخانه سازنده آن را مشخص می‌­نماید. هنگام خرید انگشتر طلا باید به این اعداد و حروف توجه کرد تا بتوان اطلاعاتی در مورد آن به دست آورد.

چگونه انگشتر طلا را بشناسیم
شناسنامه طلا

چگونه انگشتر طلا را از روی ظاهر آن بشناسیم

هر قطعه طلا ظاهری خاص و منحصر به فرد دارد که می‌­توان با توجه به آن طلای اصل را از بدل تشخیص داد. در واقع در ظاهر طلا نشانه­‌هایی وجود دارد که می‌­توان با توجه به آن نشانه‌­ها پی برد که طلا اصل است یا بدل. ظرافت و یا عیار طلا از جمله همین نشانه‌­هاست. طلای اصل این نشانه­‌ها را خواهد داشت:
(۱-۹۹۹ or .1-.999) ، (۱۰K, 14K, 18K, 22K or 24K)
البته ذکر این نکته ضروری است که جواهرات قدیمی ممکن است فاقد این نشانه‌­ها باشند و نیز ممکن است بدلیجات این نشانه‌­ها را داشته باشند. بنابراین پس از اطمینان از وجود این نشانه‌­ها باید به دنبال راه‌­های دیگری برای تشخیص طلای اصل از بدل بود.

حال با توجه به موارد کلی که در بالا ذکر کردیم و توجه به آن‌ها در خرید انگشتر طلا باید به دنبال راه­‌هایی باشیم که بتوانیم طلای اصل را از بدل به طور دقیق تشخیص دهیم. از جمله راه­‌هایی که می­توان با توسل به آن‌ها طلای اصل را از بدل تشخیص داد به شرح زیر است:

رنگ طلا

حال اگر دنبال پاسخ چگونه انگشتر طلا را از روی رنگ بشناسیم می‌گردید باید توجه داشته باشید که طلای اصل هیچگاه دچار رنگ رفتگی نمی‌­شود. در حالی که بدلیجات پس از مدتی استفاده دچار رنگ رفتگی به خصوص در قسمت لبه‌­ها می‌­شوند. پس بررسی رنگ طلا می‌­تواند راهی برای تشخیص اصل بودن آن باشد. اگر پس از مدتی استفاده متوجه شدید که رنگ انگشتر طلایتان در قسمتی از آن رفته است به احتمال زیاد در ساخت آن فقط از روکش طلا استفاده شده است.

دیامگنتیک بودن طلا

چگونه انگشتر طلا را با آهنربا بشناسیم؟

اگر دنبال پاسخ سوال فوق هستید باید بدانید که یکی از ویژگی­‌هایی که طلای اصل را از سایر فلزات و به خصوص از بدلیجات آن متمایز می­‌کند این است که طلا دیامگنتینک می‌­باشد. به این معنا که توسط آهنربا جذب نمی‌­شود. بنابراین با استفاده از آهنربا به راحتی می‌­توانید تشخیص دهید که آیا طلای شما اصل است یا خیر. یک قطعه آهنربا را بردارید و آن را به انگشتر طلای خود نزدیک کنید. اگر بین آهنربا و انگشترتان نیروی دافعه‌­ای به وجود آمد و این دو یکدیگر را جذب نکردند مشخص می‌­شود که انگشتر شما اصل است. اما چنانچه بین آهنربا و انگشتر طلا نیروی جاذبه­‌ای به وجود آمد و این دو یکدیگر را جذب کردند بدانید که انگشتر شما بدل می‌­باشد.

دیامگنتیک
دیامگنتیک بودن طلا

چگونه انگشتر طلا را از روی صدا بشناسیم

درصورتی که طلای شما با یک قطعه فلز برخورد کند، اگر اصل باشد برای چند ثانیه صدایی زنگ مانند ایجاد می­‌کند. این روش برای هر طلایی صادق خواهد بود. پس اگر هنگام خرید طلا صدایی به غیر از صدای زنگ مانند به گوشتان رسید به اصل بودن طلای خود شک کنید و به دنبال راه دیگری برای تشخیص اصل بودن آن باشید.

چگونه انگشتر طلا را با رسانای انژری گرمایی بشناسیم

طلا رسانای انرژی گرمایی می­‌باشد، بنابراین می‌­تواند در مدت زمانی کمتر از حد معمول یک قطعه از یخ را ذوب کند. بنابراین برای تشخیص طلای اصل می‌­توانید از یک قطعه یخ استفاده کنید. به این صورت که یخ را در مجاورت انگشتر خود و در فضای اتاق قرار دهید. اگر یخ در کمتر از مدت زمان معمول آب شد، بدانید که طلای شما اصل است.

نرم بودن طلا

از آنجایی که طلا فلزی نرم و لطیف است و به راحتی خم می‌­شود، گاز زدن آن می‌­تواند راهی برای تشخیص اصل بودن آن باشد. هنگامی که طلا اصل باشد هنگامی که آن را گاز می‌­زنید جای دندان­های شما روی آن باقی خواهد ماند. این روش هر چند که روش مطمئنی برای تشخیص اصل بودن طلا نیست ولی می‌­تواند به میزان زیادی شما را در جهت تشخیص طلای تقلبی یاری کند. حتی شما با استفاده از گاز زدن طلا می‌­توانید به میزان عیار آن نیز پی‌ببرید. به این صورت که هر چقدر میزان عیار طلای شما بیشتر باشد، خاصیت نرم و انعطاف پذیری آن بیشتر خواهد بود. لذا با گاز زدن جای دندان­‌های شما روی طلا بیشتر مشخص خواهد شد.

نرم بودن طلا
نرم بودن طلا

شما با استفاده از راه­‌های فوق که مبنی بر ویژگی­‌های خود طلا هستند می‌­توانید پاسخ سوال چگونه انگشتر طلا را بشناسیم را بیابید و به اصل و یا تقلبی بودن انگشتر طلای خود پی‌ببرید. اما راه­‌های دیگری نیز وجود دارند که در تشخیص طلای اصل به شما کمک خواهند کرد. از جمله این راه‌­ها می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

تست اسید

از جمله پاسخ‌های دیگر سوال چگونه انگشتر طلا را بشناسیم تست اسید می‌باشد. اگر انگشتر طلای شما با اسید و یا وایتکس برخورد کند، چنانچه اصل باشد باید تغییر رنگ دهد. طلای اصل پس از تغییر رنگ باید به رنگ‌­های قهوه‌­ای، سبز و یا قرمز تبدیل شود. اگر انگشتر شما پس از آغشته شدن به اسید یا وایتکس به رنگ­‌های فوق تبدیل شد اصل و در غیر این صورت بدل خواهد بود. این تست هم برای تشخیص طلای سفید و طلای زرد مناسب است و هم برای تشخیص شمش طلا.

چگونه انگشتر طلا را با تست سونوگرافی بشناسیم

سونوگرافی که برای تشخیص بارداری انجام می‌­شود می‌­تواند به عنوان روشی مناسب برای تشخیص طلای اصل نیز به شمار رود. همانطور که می‌­دانید صدا از فلزات مختلف با سرعت­‌های متفاوتی عبور می­‌کند. از این خاصیت در تست سونوگرافی که برای تشخیص طلای اصل انجام می­‌گیرد، استفاده می‌­شود. روی انگشتر طلا تست سونوگرافی انجام شده و مقیاس ضخامت فراصوتی اندازه­ گیری می­‌شود و با تعیین میزان آن، اصل بودن طلا محرز می‌­شود.

تست پینگ

حال به دنبال این سوال هستیم که چگونه انگشتر طلا را با تست پینگ بشناسیم؟

تست پینگ در واقع همان ضربه زدن به طلا با یک فلز است که در بالا به آن اشاره شد. در این تست چنانچه در اثر ضربه زدن به طلا از آن صدای زنگ مانند به گوش رسید طلا اصل و در غیر این صورت طلا تقلبی خواهد بود.

تست با ورق سرامیکی

تست با ورق سرامیکی روشی ساده برای تشخیص طلای اصل است که البته ممکن است در حین آزمایش طلا خش بردارد. در این روش شما باید ابتدا یک ظرف سرامیک بدون لعاب پیدا کنید. کاری که در مرحله بعد باید انجام دهید این است که انگشتر طلای خود را روی تمام سطح آن بکشید. اگر خطوط به جامانده در سطح ظرف سیاه بود طلا تقلبی و اگر طلایی بود، طلا اصل است.

چگونه بشناسیم
تست با ورق سرامیکی

چگونه انگشتر طلا را از روی وزن بشناسیم

تست وزن روشی دیگر برای تشخیص طلای اصل از بدل است. در این روش شما باید طلا را روی ترازوی بسیار دقیق قرار دهید و آن را وزن کنید و وزن به دست آمده را یادداشت کنید. در داخل ظرفی مقداری آب مقطر ریخته و آن را روی ترازو قرار دهید. سپس عدد ترازو را به صفر برسانید. انگشتر طلا را به طور کامل داخل آب فرو کنید. توجه کنید که در این مرحله نباید به ظرف و ترازو دست بزنید. عدد به دست آمده را یادداشت کنید. عدد اول را که از وزن کردن انگشتر طلا به دست آورده بودید را تقسیم بر عدد دوم کنید. عدد به دست آمده برای طلای خالص باید ۱۹٫۳۲ باشد.

تست با استفاده از اسید نیتریک

از دیگر پاسخ‌های سوال چگونه انگشتر طلا را بشناسیم تست کردن آن با اسید نیتریک می‌باشد. البته در هنگام استفاده از این روش باید محتاطانه عمل کنید و مواظب باشید که اسید مشکلات و خطراتی را برای شما به وجود نیاورد. البته می‌­توانید انجام این تست را به یک طلا فروش بسپارید. در این روش باید طلا را داخل یک ظرف فولادی ضد زنگ قرار دهید.

سپس یک قطره از اسید نیتریک را بر روی طلا ریخته و منتظر واکنش آن با طلا بمانید. اگر اثر واکنش طلا با اسید نیتریک رنگ سبز بود، نشانگر آن است که انگشتر شما در واقع یک فلز با روکش طلا است. اگر واکنش طلایی رنگ بود انگشتر ساخته شده با برنج با روکش طلا است، اگر واکنش حاصل شیری رنگ بود انگشتر نقره استرلینگ با روکش طلا است و در نهایت اگر هیچ واکنشی در اثر انجام این آزمایش رخ نداد نشان می­‌دهد که انگشتر شما از طلای خالص ساخته شده است و در نتیجه اصل می­‌باشد.

چگونه با استفاده از آب انگشتر طلا را بشناسیم

تست طلا با آب روشی بسیار ساده برای تشخیص اصل و یا تقلبی بودن آن است. در این روش شما باید یک لیوان را پر از آب کنید و انگشتر طلا را داخل آن بیاندازید. اگر انگشتر تا کف لیوان فرو رفت طلای اصل و در غیر این صورت بدل است. چرا که خاصیت طلای اصل این است که در یک لیوان پر از آب تا کف لیوان فرو می­‌رود. در حالی که فلزات دیگر فاقد چنین خاصیتی هستند.

تست با سکه

از دیگر پاسخ‌های سوال چگونه انگشتر طلا را بشناسیم تست کردن آن با سکه می‌باشد. شما می­‌توانید با استفاده از یک سکه مسی از اصل و تقلبی بودن طلای خود سر دربیاورید. یک سکه مسی را بردارید و آن را روی انگشتر خود بکشید. اگر طلا خش دار شد طلا اصل و اگر سکه خش دار شد اما طلا واکنشی نشان نداد انگشتر تقلبی است.

چگونه انگشتر طلا را بشناسیم
تست با سکه

تست کد

همانطور که قبلاً نیز بیان شد هر قطعه طلا دارای شماره‌ه­ایی از اعداد و حروف است که به آن کد طلا گفته می‌شود. چک کردن کد طلا روشی ساده برای بررسی طلای تقلبی با طلای اصل است. اگر کد طلا درست و واقعی باشد می‌­توان با اطمینان زیادی گفت که طلا اصل است. برای پی‌بردن به واقعی بودن کد می­‌توانید اطلاعات آن را در اینترنت جست و جو کنید و از طریق آن به واقعی بودن طلا پی‌ببرید. در ضمن کدی که روی انگشتر طلای شما حک شده است باید خوانا و واضح باشد.

در این صورت باید نسبت به اصل بودن آن شک کنید. برای پی‌بردن به ارزش انگشتر خود می‌­توانید بعد از رقم دوم عدد حک شده یک ویرگول بگذارید. عددی که بعد از این کار به دست می‌­آید درصد فلز به کار رفته در ساخت آن را نشان می‌­دهد. به طور مثال اگر روی انگشتر طلای شما عدد ۹۲۵ حک شده‌است بیانگر این است که انگشتر شما از ۹۲٫۵ درصد طلای خالص ساخته شده‌است. کد مصنوعات طلا نیز عبارتند از: ۳۷۵, ۵۰۰, ۵۸۳, ۵۸۵, ۷۵۰, ۹۱۶, ۹۵۸, ۹۹۹.

چگونه با استفاده از ید انگشتر طلا را بشناسیم

روش دیگر برای تشخیص طلای اصل استفاده از ید است. در این روش شما باید مقداری ید تهیه کنید و سپس مقداری از آن را روی سطح طلا بکشید اگر ردی از آن روی طلا باقی ماند، انگشتر طلای شما تقلبی و بدل است و اگر ردی از آن باقی نماند و رد آن از بین رفت انگشتر طلای شما اصل است.

تست با استفاده از سرکه

از دیگر پاسخ‌های سوال چگونه انگشتر طلا را بشناسیم تست کردن آن با سرکه می‌باشد. انگشتر طلای شما چنانچه تقلبی و بدل باشد خیلی سریع در سرکه سیاه و تیره می‌­شود. بنابراین شما می‌­توانید مقداری سرکه تهیه کنید و انگشتر خود را درون آن بیاندازید. بعد از ۵ دقیقه انگشتر خود را از سرکه خارج کرده و نتیجه را بررسی کنید. اگر انگشتر شما سیاه شد بدل و اگر هیچ واکنشی نشان نداد اصل است.

چگونه انگشتر طلا را بشناسیم
تست با استفاده از سرکه

چگونه با پماد سولفوریک انگشتر طلا را بشناسیم

آمونیاک، سطح تمامی فلزات به غیر از پلاتین را تیره می­‌کند. در واقع این ماده روی پلاتین اثری ندارد و آن را تغییر نمی‌­دهد. بنابراین اگر انگشتر شما از جنس طلای سفید است می­‌توانید با استفاه از آمونیاک اصل و یا تقلبی بودن آن را بررسی نمایید.

راه‌­های تشخیص عیار طلا

اگر می‌­خواهید عیار انگشتر طلای خود را نیز مشخص کنید باید سنگ محک و یا تیزآب (اسید) تهیه نمایید. سنگ محک، سنگی سیاه از جنس سیلیسیوم و کوارتز است که به شکل­‌های مختلفی در بازار وجود دارد. این سنگ با نام سنگ لیدی نیز شناخته می‌­شود. هنگامی که می‌­خواهید از سنگ محک برای تشخیص عیار طلا استفاده کنید باید دمای آن حدوداً به اندازه دمای بدنتان یعنی حدود ۳۷ درجه سانتی گراد باشد. تیزآب که از آن به عنوان تیزآب سلطانی نیز یاد می‌­شود، همان اسید نیتریک خالص می‌­باشد. در اصطلاح عامیانه به اسید نیتریک جوهر شوره نیز گفته می­‌شود.

تیزآب سلطانی +۵/۰ برای عیار ۱۸ ( ۷۵۰) مورد استفاده قرار می‌­گیرد. لازم به ذکر است تیزآب­‌های عیارهای مختلف دارای درصدهای مختلفی هستند. حال برای این که طلا را بشناسید باید فلز مشکوک به طلا یعنی همان انگشتر خود را روی سنگ محک آن هم ۲۰ مرتبه بکشید. سپس باید مقداری تیزآب عیار شده را روی آن بکشید (حدود یک قطره). واکنش حاصل از انجام این کار به شرح زیر خواهد بود:

اگر هیچ واکنشی رخ ندهد، انگشتر طلای خالص با همان عیار تیزآب خواهد بود. رنگی که روی سنگ محک ایجاد شده است اگر کم رنگتر شود، انگشتر طلا، عیاری پایین‌تر از عیار تیزآب خواهد داشت.
اگر اثر ایجاد شده روی سنگ محک به طور کامل محو شود، نشان دهنده این است که انگشتر یا اصلاً طلا نیست و یا این که مقدار بسیار کمی طلا دارد.

تشخیص عیار طلا
تشخیص عیار طلا

سایر روش‌های مشخص کردن عیار طلا

روش دیگری نیز برای انجام این کار وجود دارد و آن این است که روی قسمتی از انگشتر خود سوهان بکشید تا با این کار اگر انگشتر شما آبکاری شده است، لایه آبکاری شده آن از بین برود. سپس در محلی که سوهان زده‌­اید یک قطره تیزآب بزنید. با انجام این کار یکی از واکنش­‌های زیر را مشاهده خواهید کرد:
در اثر انجام این کار هیچ واکنشی رخ نداده است که نشان می‌­دهد انگشتر طلا و هم عیار و یا بالاتر از عیار تیزآب می­‌باشد. لازم به ذکر است که فلز روی و کورم در برابر تیزآب واکنشی نشان نمی‌­دهند بنابراین برای تشخیص باید به خصوصیات فیزیکی آن‌ها توجه کرد.

واکنش حاصل باعث ایجاد رنگ سیاه در محل مربوطه شده است که در این صورت نشان می­‌دهد عیار انگشتر شما بسیار پایین است. هر اندازه میزان سیاهی بیشتر باشد عیار طلا کمتر خواهد بود.
واکنش حاصل باعث ایجاد رنگ سبز شده است که بعد از پاک کردن تیزآب براق می­‌شود. در این صورت نشان می­‌دهد که انگشتر شما اصلاً طلا نبوده است. محل براق شده رنگ اصلی فلزی که در ساخت انگشتر شما به کار رفته است را نشان می‌­دهد.

اطلاعات بیشتر در مورد طلا

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد فلز طلا می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید.

همچنین اگر قصد خرید و فروش انواع زیورآلات موردنظر خود را دارید می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

8 دیدگاه دربارهٔ «چگونه انگشتر طلا را بشناسیم»

  1. سلام ببخشید من ی حلقه پیدا کردم شماره ای نداره اما بیشتر این آزمایش هارو قبول شده بجز اینکه کشیدم رو سکه دویست تومنی خط انداخت رو سکه ولی از لحاط رنگ وقیافه شبیه طلا هست میخواستم بدونم امکانش هست انگشتری شماره نداشته باشه؟ یا ب مرور زمان شمارش پاک بشه؟ ممنون میشم کمکم کنید با تشکر.

  2. ی انگشتر خریدم بعد از چند وقت پشت انگشتر سفید شده ولی هم یخ آب شد هم به آهنربا نچسبیده اصله یا بدل ممنون میشم کمکم کنید

  3. با سلام ، از خونه مادر بزرگم دو تا انگشتر پیدا کردم که شبیه طلا بودن ،مادربزرگم میگه که ۴۰ سال پیش خواهرش بهش گفته فکر کنم طلا نباشن بعد اینم گزاشتش داخل کمد بعد من بهش گفتم که بدش به من اونم دادش واسع خودم ، هرچی نگاشون کردم کدیاشماره ای ندیدم که حک باشع بهشون،انداختمشون داخل لیوان اب خیلی زودرفتن کف لیوان بعدبااهنرباتقریباقوی هم گرفتم سمتشون هم زدم بهشون ولی اصلاحرکتی نکردن داخل سرکه هم انداختمش اصلارنگشون تغیری نکرده،بادندون فشارشون دادم دیدم جا دندونم مونده روشون وخم شدن(طلاس یان)ممنون

    1. سلام آزمایش های شما نشان می دهد که طلا ی اصل است. برای اطمینان بیشتر می توانید به طلا فروشی مراجعه کنید. اما بر اساس آزمایش های شما می توان گفت که طلا است.

  4. به نظرم تنها راهی که واقعا قابل استفاده هست خوندن کد روی جواهرات هست چون در همون زمانی که توی فروشگاه در حال خرید هستیم نمیشه بقیه موارد رو انجام داد.مثلا تصور کنین توی مغازه جواهری انگشتری رو گاز بزنید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *