سگ شیتزو

مشخصات سگ شیتزو عروسکی

مدارک و نقاشی‌های به دست آمده از قرن ١۶میلادی سگ‌های کوچکی را نشان می دهند که شبیه به شیر هستند. در قرن ١٧ نژاد شیتزو از موطن خود یعنی تبت به پکینگ برده شده و در آنجا پرورش یافت. اجداد او را نژادهای لهاسا آپسو و پکینگز تشکیل می‌دهند. بعدها شیتزو سگ محبوب امپراتور چین گردید و در سال ١٩٣٠ به انگلستان وارد شد و در سال ١٩۶۴ به ثبت رسید. این نژاد جز نژاد سگ‌های عروسکی و یکی از محبوب ترین و معروف ترین نژادهای جهان است. محبوبیت این نژاد گاهی تا این حد است که با وجود تنوع بسیار زیاد در سگ‌های گونه عروسکی عده‌ای این نژاد را حتی باوجود قیمت بالایی که دارد به موارد دیگر ترجیح می‌دهند. در این مقاله مشخصات سگ شیتزو را معرفی می‌کنیم.

آنچه در ادامه می‌خوانید

مشخصات ظاهری

از مشخصات سگ شیتزو از لحاظ ظاهری این است که شیتزو چشم‌های درشت و گردی داشته که اغلب با موهای بلند صورت او پوشیده شده و به چهره حیوان، معصومیت ویژه‌ای می‌بخشد.

دم حیوان شبیه به پرچم برافراشته‌ای در پشت بدن قرار می‌گیرد. پوشش بدن بسیار بلند و متراکم بوده، به رنگ‌های زرد طلایی و سیاه با لکه‌های سفید – خاکستری در ناحیه سینه و پوزه دیده می‌شود.

وزن شیتزو معمولاً بین ۴ تا ٧ کیلوگرم بوده. سگ نژاد شیتزو از نظر جثه، سگی است که طول بدنش از ارتفاع آن بسیار بیشتر است و در صورت بلند بودن موها به نظر می‌رسد که روی زمین می‌خزد.

شیتزو به شانه زدن روزانه نیاز دارد. معمولاً موهای جلو چشم را با یک روبان می بندند تا سگ به راحتی بتواند اطراف خود را ببیند. ریزش مو در این نژاد بسیار کم و ناچیز است و برای افراد دارای آلرژی نسبت به موی حیوانات مناسب است.

خس‌خس و خروپف، دیسک کمر، مشکلات چشم و گوش از دیگر مشخصات سگ شیتزو است.

دندان‌ها باید به‌ طور منظم چک و تمیز شوند؛ چرا که دندان‌ها در این نژاد دچار پوسیدگی زودرس می‌شوند.

از دادن غذای اضافه پرهیز کنید چرا که این نژاد استعداد خوبی در چاق شدن دارد.

مشخصات ظاهری شیتزو
مشخصات ظاهری

سگ نژاد شیتزو

سگ نژاد شیتزو از جمله نژادهایی است که در همه رنگ‌ها دیده می‌شود.

رنگ‌های سفید، قهوه‌ای، مشکی و خاکستری در ایران بیشتر دیده می‌شود؛ اما رنگ‌های جگری، آبی و بلوطی هم گزارش شده است.

این نژاد بسیار با نژادهای دیگر ترکیب و هیبرید‌ گیری شده است؛ به همین دلیل رنگ بندی‌های بسیار متفاوتی در آن دیده می‌شود. شیتزو تریر یکی از معروف ترین هیبریدهایی است که دیده می‌شود.

مشخصات رفتاری

از مشخصات سگ شیتزو از لحاظ رفتاری اینکه شیتزو سگی هوشیار، شجاع، خوشحال و سرسخت است. با کودکان آرام رابطه ی خوبی دارد. سگی آرام و باوفا است که خیلی زود با همه اخت می شود. آموزش دادن به او باید با صبر و حوصله و مهربانی و هوشیاری انجام گیرد. به پارس کردن علاقه دارد اما در داخل خانه آرام است. لجباز و باهوش و بازیگوش بوده و علاقه دارد تا همیشه کنار اعضای خانواده باشد. به علت بینی کوچک و صورت صافی که شیتزو دارد هنگام غذا خوردن تمام صورت حیوان کثیف و آلوده به غذا می‌شود. به همین خاطر بعد از غذا خوردن حتماً نیاز به تمیز کردن و شستن دارد تا از بو گرفتن و تجمع باکتری روی صورت حیوان کاملاً جلوگیری شود.

از دیگر مشخصات رفتاری سگ شیتزو

شیتزو ذاتاً سگ پرتحرکی است ولی غالبا ترجیح می دهد تا در مکان های مورد علاقه خوابیده و استراحت کند. پیاده روی‌های روزانه به سالم نگه داشتن حیوان کمک خواهد کرد. شیتزو برای نگهداری در آپارتمان مناسب است. این نژاد نسبت به گرما حساسیت دارد. از مشخصات این نژاد می توان به این نکته اشاره کرد که مشکلات و بیماری‌های سگ نژاد شیتزو بسیار فراوان است و بستگی بسیار زیادی به نوع زندگی، اصالت نژاد و تغذیه دارد. درجه بندی جهانی رتبه ۷۰ را برای نژاد شیتزو در نظر گرفته است از این حیث که این نژاد از دیدگاه هوش و یادگیری کمی ضعیف بوده در سطح پایین‌تری قرار دارد.

سگ شیتزو
مشخصات رفتاری

برای اطلاعات بیشتر در مورد مشخصات شیتزو به ویکی پدیا مراجعه کنید. شما همچنین می‌توانید برای خرید اینترنتی نژاد‌های مختلف حیوانات، از جمله سگ شیتزو به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

20 دیدگاه دربارهٔ «مشخصات سگ شیتزو عروسکی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *