آشنایی با ورزش اسکی بر روی یخ

آشنایی با ورزش اسکی بر روی یخ یا پاتیناژ

اسکی بر روی یخ و یا پاتیناژ یک ورزش شاد و مفرح می باشد که شکل انفرادی و با اسکی بر روی یخ و یا حتی تیمی هم در سالن ها برگزار می شود . پاتیناژ یک ورزش زیبایی است که فرد باید حرکات کششی با حفظ تعادل بدن انجام دهد. این ورزش سرعتی می باشد.

تاریخچه ورزش اسکی


طبق شواهدی که افراد باستان شناسان از اسکیت های ساخته شده با استخوان جانوران در منطقه های سردسیر پیدا کرده اند. نشان می دهد که از زمان های قدیم برای عبور نمودن سریع از یک سری مسیرهای یخ زده، از این روش استفاده می کردند. این ورزش در گذشته در کشورهای هلند و انگلستان دارای یک جایگاه ویژه ای می باشد و مردم علاقۀ خاصی به آن دارند و طبق یک مدرک قدیمی در مورد ورزش پاتیناژ که مربوط به سال ۱۱۱۸ تا ۱۱۷۵ می باشد.

اولین تصویر گرفته شده از این ورزش در قرن ۱۵ بوده و آقای یوهانس بوگمن هلندی آن را به تصویر کشیده است.


طبق تحقیقات صورت گرفته یخ سالن پاتیناژ باید در دمای منهای ۷ درجۀ سانتی گراد که دارای یک اصطکاک کمی می باشد استفاده می شود و هم چنین در سالن های سرپوشیده هم بر اساس این درجه پیست ها را تنظیم می کنند. در کفش های این ورزشکاران برای به وجود آوردن شتاب و کنترل حرکات هایشان ،در قسمت سر تیغۀ جلویی آن مقداری به پائین خم شده است.


تیغۀ فولادی زیر کفش با یک اصطکاک کم بر روی سطح یخی حرکت می کند و حتی با یک مقدار خم شدن فرد، موجب فرو رفتن تیغه در یخ اسکیت باز می تواند حرکات خود را کنترل نماید و با حرکات لبۀ منحنی تیغه و قرار دادن بدن در یک جهت مناسب و خم نمودن زانو و به کمک نیروی جاذبه می تواند آن را کنترل و یا سرعت بخشد.

خطرات ورزش اسکی بر روی یخ


انجام این ورزش در سالن های مخصوص اسکیت خطرات کمی را همراه با آسیب کمتر دارد. ولی اگر در فضاهای دریاچه باشد خطرات آن بیشتر است.

سقوط نمودن افراد بر روی یخ با توجه به نوع یخ ، نوع اسکیت و سرعت اسکیت و مهارت و توانایی این افراد بستگی دارد.

سقوط نمودن افراد به داخل یخ که آب آن سرد است و موجب آسیب شدید به فرد و یا حتی مرگ آن ها به علت شوک و سرمازدگی می شود.
این خطرات باعث آسیب دیدگی ورزشی شده و البته ممکن است بهبودی پس از مصدومیت کمی به طول بیانجامد.


ورزش اسکی بر روی یخ یا پاتیناژ به چهار رشته تقسیم می شود:

  1. پاتیناژ نمایشی: تک نفره، دو نفره می باشد که حرکات زیبایی را به نمایش در می آورند.
  2. هاکی بر روی یخ: به صورت تیمی و با توپ انجام می گیرد.
  3. پاتیناژ به صورت سرعتی: حرکت با سرعت بالا
  4. پاتیناژ نوردیک: طی نمودن یک مساحت طولانی بر روی یخ ها طبیعی

پاتیناژ در ایران


حدود ۵۰ سال است که این رشته ورزشی در ایران آمده است و چون هزینه های سالن پاتیناژبسیار بالا می باشد. به همین دلیل برای تهیۀ آن یک سری مشکلات به وجود آمد و بعد از مدت ها، مجدد یک سالن پاتیناژ استاندارد را برای جوانان علاقمند در استان تهران به نام مجموعه تندرستی آرامیس افتتاح نمودند.

3 دیدگاه دربارهٔ «آشنایی با ورزش اسکی بر روی یخ یا پاتیناژ»

  1. پاتیناژ ورزش خیلی خیلی جذابیه که متأسفانه امکاناتش توی ایران نیست. اگه ما امکانات داشتیم من اولین نفری بودم که میرفتم و انجامش میدادم. اصلاً سر خوردن روی یخ خیلی خیلی جذابه. کسانی که این کار رو امتحان کردن میدونن من چی میگم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *